Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική - Κύκλος Τεχνολογίας και Παραγωγής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αναφέρεται πουθενά ο ακριβής αριθμός των μαθητών που είναι απαραίτητος για την δημιουργία Τ1 ;
Εμάς ενώ είχαν βρεθεί κάποια παιδιά και υπήρχαν καθηγητές να διδάξουν τα μαθήματα μας είπαν πως τους είπαν ( αυτοί που είναι "πάνω" από τους καθηγητές/σχολείο :P ) ότι λόγω την κατάστασης πρέπει να βρεθούν 15 άτομα, που δυστυχώς δεν έχουμε :/
Ξαναζητήστε το - αν προλαβαίνετε. Εάν σας πουν κάτι για "ελάχιστο αριθμό ατόμων" ζητήστε να δείτε εγγράφως τον ίδιο το νόμο που το προβλέπει. Να επιμείνετε για τον ίδιο τον νόμο, αν σας κάνουν τους κινέζους.

Δες πιο πάνω, άλλα σχολεία έχουν Τ1 με 5 και 10 άτομα. Η αίσθησή μου είναι ότι απλώς, σαν κλασικοί δημοσιοϋπάλληλοι, ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να διδάξουν +2 νέα μαθήματα, να δημιουργήσουν νέα τμήματα, κτλ.

Πόσα παιδιά έχετε μαζευτεί για Τ1; Και περίπου πόσα (θα) είναι συνολικά στην Γ' Λυκείου και στην Τεχνολογική Τ2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αν σε μία τάξη θέλουν 2 από τα 17-18 άτομα τη δημιουργία Τ-1 υπάρχει περίπτωση να γίνει;
Βασικά σε ιδιωτικό σχολείο (που είμαι) δεν είναι υποχρεωμένοι να την δημιουργήσουν αν χρειαστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν σε μία τάξη θέλουν 2 από τα 17-18 άτομα τη δημιουργία Τ-1 υπάρχει περίπτωση να γίνει;
Βασικά σε ιδιωτικό σχολείο (που είμαι) δεν είναι υποχρεωμένοι να την δημιουργήσουν αν χρειαστεί;


για 2 δε ξέρω αλλά στο σχολείο που πήγαινα η πρηγούμενη τάξη από μένα είχε 6 άτομα και έγινε τμήμα κανονικά. Μπορείτε να προτείνετε αν είστε λίγοι στα μαθηματικά/φυσική να γίνεται συνδιδασκαλία με θετική η τεχνολογική ΙΙ.

Στα ιδιωτικά δε τίθεται θέμα ρε πληρώνεις υπηρεσίες αν σου πούνε μα-μου φεύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αναφέρεται πουθενά ο ακριβής αριθμός των μαθητών που είναι απαραίτητος για την δημιουργία Τ1 ;
Εμάς ενώ είχαν βρεθεί κάποια παιδιά και υπήρχαν καθηγητές να διδάξουν τα μαθήματα μας είπαν πως τους είπαν ( αυτοί που είναι "πάνω" από τους καθηγητές/σχολείο :P ) ότι λόγω την κατάστασης πρέπει να βρεθούν 15 άτομα, που δυστυχώς δεν έχουμε :/
Το "κάποια παιδιά" δεν λέει τίποτα. Πόσα ακριβώς παιδιά? Κατά πόσο είναι σίγουρα τα παιδιά αυτά? Υπάρχει ελάχιστος αριθμός ατόμων (ίσως το 15 που λες), αλλά αν δεν υπάρχει άλλο σχολείο στην περιοχή με Τ-1 γίνεται και με λιγότερα, αρκεί να κάνουν μαθηματικά και φυσική συνδιδασκαλία με τη θετική ή την Τ-2. Επειδή το έχω ζήσει, να ξέρεις ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να δημιουργηθεί τμήμα Τ-1 αν δεν υπήρχε και πριν. Θα έχετε να πολεμήσετε την αδράνεια και τη συνήθεια του σχολείου που δεν θα θέλει καινοτομίες. Ίσως χρειαστεί να μπουν στο παιχνίδι και οι γονείς με επίσκεψη στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας του νομού. Όμως, ακόμα και αν νομίζεις ότι βρέθηκαν τα άτομα, το μεγαλύτερο εμπόδιο θα είναι τα φροντιστήρια που (με κάθε τρόπο) θα πείσουν πολλά παιδιά να αλλάξουν γνώμη. Για περισσότερα διάβασε σ΄αυτό το θέμα.

Αν σε μία τάξη θέλουν 2 από τα 17-18 άτομα τη δημιουργία Τ-1 υπάρχει περίπτωση να γίνει;
Βασικά σε ιδιωτικό σχολείο (που είμαι) δεν είναι υποχρεωμένοι να την δημιουργήσουν αν χρειαστεί;
Πολύ δύσκολο. Τα ιδιωτικά γιατί να είναι υποχρεωμένα να κάνουν κάτι τέτοιο? Αν δουν ότι τους συμφέρει θα κάνουν, διαφορετικά όχι.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ξαναζητήστε το - αν προλαβαίνετε. Εάν σας πουν κάτι για "ελάχιστο αριθμό ατόμων" ζητήστε να δείτε εγγράφως τον ίδιο το νόμο που το προβλέπει. Να επιμείνετε για τον ίδιο τον νόμο, αν σας κάνουν τους κινέζους.
Το "κάποια παιδιά" δεν λέει τίποτα. Πόσα ακριβώς παιδιά? Κατά πόσο είναι σίγουρα τα παιδιά αυτά? Υπάρχει ελάχιστος αριθμός ατόμων (ίσως το 15 που λες), αλλά αν δεν υπάρχει άλλο σχολείο στην περιοχή με Τ-1 γίνεται και με λιγότερα, αρκεί να κάνουν μαθηματικά και φυσική συνδιδασκαλία με τη θετική ή την Τ-2. Επειδή το έχω ζήσει, να ξέρεις ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να δημιουργηθεί τμήμα Τ-1 αν δεν υπήρχε και πριν. Θα έχετε να πολεμήσετε την αδράνεια και τη συνήθεια του σχολείου που δεν θα θέλει καινοτομίες. Ίσως χρειαστεί να μπουν στο παιχνίδι και οι γονείς με επίσκεψη στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας του νομού.
Ακριβώς δεν μπόρεσα να μάθω , όταν πήγα να ρωτήσω μου ανέφερε τα κακά νέα. Τα παιδιά είναι από 7 μέχρι 9. Το πόσο σίγουρα είναι δεν το γνωρίζω.
Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο λόγος δεν είναι ότι βαριούνται. Η συγκεκριμένη καθηγήτρια μάλιστα το είχε πρωτοαναφέρει στην αρχή της χρονιάς και αυτές τις μέρες πήγαινε στα τμήματα να βρει αν υπάρχουν παιδιά που θέλουν.
Άλλο σχολείο στην περιοχή που να το κάνει δεν υπάρχει.
Πάντως βλέποντας πόσο θετικοί είναι οι καθηγητές δεν μπορώ να πάω να της ζητήσω εγγράφως μία απάντηση σαν να της λέω δεν σε πιστεύω... Το θέμα είναι αν υπάρχει νόμος που να λέει πως πχ. αν είναι 6 παιδιά και πάνω και δεν υπάρχει σχολείο που να το κάνει εκεί γύρω τότε είναι αναγκασμένη η 2βάθμια ή όποιος είναι υπεύθυνος να εγκρίνει την δημιουργία Τ1 ώστε να της λύσει τα χέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
για 2 δε ξέρω αλλά στο σχολείο που πήγαινα η πρηγούμενη τάξη από μένα είχε 6 άτομα και έγινε τμήμα κανονικά. Μπορείτε να προτείνετε αν είστε λίγοι στα μαθηματικά/φυσική να γίνεται συνδιδασκαλία με θετική η τεχνολογική ΙΙ.

Στα ιδιωτικά δε τίθεται θέμα ρε πληρώνεις υπηρεσίες αν σου πούνε μα-μου φεύγεις.

Πολύ δύσκολο. Τα ιδιωτικά γιατί να είναι υποχρεωμένα να κάνουν κάτι τέτοιο? Αν δουν ότι τους συμφέρει θα κάνουν, διαφορετικά όχι.


Βασικά έτσι κι αλλιώς στο σχολείο μου όλοι είμαστε 1 τμήμα , και φέτος στη θετική ήταν 3 άτομα και του χρόνου λογικά θα μείνει 1 μόνο άτομο, και τεχνολογική ήμασταν 7 άτομα και του χρόνου λογικά 8. Δηλαδή θα είναι 6 στην τεχνολογική ΙΙ , 2 στην τεχνολογική Ι και 1 στην θετική. Γι' αυτό λέω μήπως γίνει...
Και Δία το λέω υπό την έννοια ότι πληρώνουν οι δικοί σου ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές, γι αυτό το είπα.. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν καθηγητές για να διδάξουν αυτά τα 2 μαθήματα...
Τέσπα ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Πάντως κρίμα ρε γαμώτο που δεν την θέλουν κι άλλα παιδιά αυτή την κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Απο τη συζητηση σας εχω αλλαξει προς το καλυτερο τη γνωμη μου για το σχολειο μου οπου οχι μονο μας ενημερωσαν για την Τ1 αλλα μας προετρεψαν να την ακολουθησουμε επειδη λενε οτι ειναι καλυτερη απο την Τ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τελικά δεν θα γίνει Τ1 σε εμάς :( . Τα 8 παιδιά που ενδιαφέρονται δεν είναι όλα σίγουρα, και δεν μπορούν να μας εγγυηθούν πως θα φτιαχτεί και το Σεπτέμβριο να μην γίνει, υπάρχουν και τα καλοκαιρινά των φροντιστηρίων (και τα ίδια) στην μέση. Ίσως αν ήμασταν καμιά 15αριά ή το είχαμε πει από νωρίς στην Β' λυκείου να παλευόταν. Κρίμα πάντως, αναρωτιέμαι γιατί θάφτηκε αυτή η κατεύθυνση από τα φροντιστήρια και όχι η Τ2 πχ.
(Ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Για να δούμε πόσοι μαζευτήκαμε φέτος ....;)

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε απο θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top