Τμήματα Μαιευτικής - απόψεις και εμπειρίες

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ελπιζω να περασες!:)...και αν ναι θα με εχεις συμφοιτητρια!:clapup:
κανεις αλλος που να περασε μαιευτικη αθηνας ?..

Eγω!!!! :)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastazou

Νεοφερμένος

Η anastazou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
συγχαρητήρια:D ξέρεις πότε πρέπει να πάμε για εγγραφή?
Ακομα δεν εχει βγει ανακοινωση,αλλά κατι ακουσα για 11 με 23 Σεπτεμβριου..Αλλά καλυτερα να παρουμε τηλ τη γραμματεια της σχολης για σιγουρια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Είμαι μαιευτής από το αντίστοιχο ΤΕΙ στην Θεσσαλονίκη. Αν και στην αρχή δεν με ενθουσίαζε τόσο αυτή η γυναικοκρατούμενη επιστήμη (επειδή τα είχα αλλιώς στο μυαλό μου) , στην πορεία άλλαξα γνώμη. Θα διαπιστώσετε πως είναι αρκετά ενδιαφέρουσα ειδικότητα με πάρα πολλές προοπτικές εξέλιξης στον χώρο της υγείας αν και λίγο παρεξηγημένη στην Ελλάδα από τον κόσμο που νομίζει πως η μαία και ο μαιευτής είναι "νοσοκόμοι".
Τα μαθήματα δεν είναι πολύ δύσκολα κατά την άποψη μου αλλά θέλουν διάβασμα. Αν και η σχολή έχει χαμηλή σχετικά βάση ωστόσο θα πρέπει να έχετε μάθει στο διάβασμα γιατί θέλει αρκετό αλλά αν σας αρέσει θα τα πάτε καλά. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην φοβάστε τα αίματα τα ράμματα τις ενέσεις και όλα αυτά τα χειρουργικά (θα τα κάνετε αυτά) ή τουλάχιστον να έχετε την προδιάθεση να το αντιμετωπίσετε αργότερα. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και καλές σπουδές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Airy!

Νεοφερμένος

Η Airy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είμαι μαιευτής από το αντίστοιχο ΤΕΙ στην Θεσσαλονίκη. Αν και στην αρχή δεν με ενθουσίαζε τόσο αυτή η γυναικοκρατούμενη επιστήμη (επειδή τα είχα αλλιώς στο μυαλό μου) , στην πορεία άλλαξα γνώμη. Θα διαπιστώσετε πως είναι αρκετά ενδιαφέρουσα ειδικότητα με πάρα πολλές προοπτικές εξέλιξης στον χώρο της υγείας αν και λίγο παρεξηγημένη στην Ελλάδα από τον κόσμο που νομίζει πως η μαία και ο μαιευτής είναι "νοσοκόμοι".
Τα μαθήματα δεν είναι πολύ δύσκολα κατά την άποψη μου αλλά θέλουν διάβασμα. Αν και η σχολή έχει χαμηλή σχετικά βάση ωστόσο θα πρέπει να έχετε μάθει στο διάβασμα γιατί θέλει αρκετό αλλά αν σας αρέσει θα τα πάτε καλά. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην φοβάστε τα αίματα τα ράμματα τις ενέσεις και όλα αυτά τα χειρουργικά (θα τα κάνετε αυτά) ή τουλάχιστον να έχετε την προδιάθεση να το αντιμετωπίσετε αργότερα. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και καλές σπουδές!

Περασα μειευτικη Θεσσαλονικης κ ελπιζω να πανε ολα καλα κ οι καθηγητες να ειναι σωστοι σαν καθηγητες και σαν ανθρωποι κ οχι οπως σε κατι αλλες σχολες που εχω ακουσει...
Κανεις αλλος για θεσσ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Περασα μειευτικη Θεσσαλονικης κ ελπιζω να πανε ολα καλα κ οι καθηγητες να ειναι σωστοι σαν καθηγητες και σαν ανθρωποι κ οχι οπως σε κατι αλλες σχολες που εχω ακουσει...
Κανεις αλλος για θεσσ

Οι καθηγητές του τμήματος είναι μόνο καθηγητές γιατροί και μαίες (στο νοσοκομείο είναι και ένας μαιευτής) Το τμήμα δεν έχει μέσα κόμματα γιατί τα έχουν διώξει οι φοιτητές με ψηφοφορία και τα πράγματα είναι μαζεμένα και καθαρά. Πέρασε διεθνή αξιολόγηση με επιτυχία και στο site της ΑΔΙΠ θα βρεις την έκθεση. Τα μαθήματα θέλουν διάβασμα και οι καθηγητές αν και καλοί είναι αρκετά απαιτητικοί όπως απαιτείται εξάλλου από την ειδικότητα.
Οι δάσκαλοι είναι κορυφαίοι σαν άνθρωποι όλοι χωρίς εξαίρεση. Κάθε ένας έχει να δώσει και από κάτι. Τα υπόλοιπα θα τα δεις από κοντά μόνη σου. Στο πρώτο έτος ίσως απογοητευθείς λίγο εξαιτίας των "γενικών" μαθημάτων αλλά χωρίς αυτά δεν γίνεται τίποτα. Από μαθήματα φρόντισε να μάθεις πολύ καλά στην αρχή ανατομία και φυσιολογία γιατί θα τα βλέπεις κάθε τρεις και λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Είμαι μαιευτής από το αντίστοιχο ΤΕΙ στην Θεσσαλονίκη. Αν και στην αρχή δεν με ενθουσίαζε τόσο αυτή η γυναικοκρατούμενη επιστήμη (επειδή τα είχα αλλιώς στο μυαλό μου) , στην πορεία άλλαξα γνώμη. Θα διαπιστώσετε πως είναι αρκετά ενδιαφέρουσα ειδικότητα με πάρα πολλές προοπτικές εξέλιξης στον χώρο της υγείας αν και λίγο παρεξηγημένη στην Ελλάδα από τον κόσμο που νομίζει πως η μαία και ο μαιευτής είναι "νοσοκόμοι".
Τα μαθήματα δεν είναι πολύ δύσκολα κατά την άποψη μου αλλά θέλουν διάβασμα. Αν και η σχολή έχει χαμηλή σχετικά βάση ωστόσο θα πρέπει να έχετε μάθει στο διάβασμα γιατί θέλει αρκετό αλλά αν σας αρέσει θα τα πάτε καλά. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην φοβάστε τα αίματα τα ράμματα τις ενέσεις και όλα αυτά τα χειρουργικά (θα τα κάνετε αυτά) ή τουλάχιστον να έχετε την προδιάθεση να το αντιμετωπίσετε αργότερα. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και καλές σπουδές!

Tην ειχα βαλει 1 επιλογη..Παντα ηταν το ονειρο μου! Πολυ ενδιαφερουσα ειδικοτητα! Ανυπομονω να αρχισουμε!! :clapup:
Οχι ευτυχως, δε τα φοβαμαι τα αιματα και τις ενεσεις...
Το καλο ειναι οτι λατρευω το διαβασμα μεχρι υπερβολης θα ελεγα,οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα! :)
Ευχαριστω πολυ!!Καλες σπουδες σε ολους μας!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Airy!

Νεοφερμένος

Η Airy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οι καθηγητές του τμήματος είναι μόνο καθηγητές γιατροί και μαίες (στο νοσοκομείο είναι και ένας μαιευτής) Το τμήμα δεν έχει μέσα κόμματα γιατί τα έχουν διώξει οι φοιτητές με ψηφοφορία και τα πράγματα είναι μαζεμένα και καθαρά. Πέρασε διεθνή αξιολόγηση με επιτυχία και στο site της ΑΔΙΠ θα βρεις την έκθεση. Τα μαθήματα θέλουν διάβασμα και οι καθηγητές αν και καλοί είναι αρκετά απαιτητικοί όπως απαιτείται εξάλλου από την ειδικότητα.
Οι δάσκαλοι είναι κορυφαίοι σαν άνθρωποι όλοι χωρίς εξαίρεση. Κάθε ένας έχει να δώσει και από κάτι. Τα υπόλοιπα θα τα δεις από κοντά μόνη σου. Στο πρώτο έτος ίσως απογοητευθείς λίγο εξαιτίας των "γενικών" μαθημάτων αλλά χωρίς αυτά δεν γίνεται τίποτα. Από μαθήματα φρόντισε να μάθεις πολύ καλά στην αρχή ανατομία και φυσιολογία γιατί θα τα βλέπεις κάθε τρεις και λίγο.

χαιρομαι απιστευτα με ολα αυτα που γραφεις...ηταν η πρωτη μου επιλογη κ ανυπομωνω να ξεκινησουμε...μιας και ειμαι απο επαλ και την ανατομια-φυσιολογια την εδωσα πανελλαδικες πιστευω πως ολα θα πανε καλα...!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ στην αρχή δεν ήξερα τι είναι και όταν άκουγα μαία και μαιευτής σκεφτόμουν εξειδικευμένους νοσηλευτές. Εντελώς καμία σχέση όμως. Έχει νοσηλευτικές πράξεις να μάθεις αλλά στα πλαίσια της μαιευτικής και με την έννοια ότι μία έγκυος είναι ειδική περίπτωση μη ασθενή που δεν χρειάζεται να απασχολεί 100 άτομα αλλά ένα δύο για να γίνει η δουλειά. Κατά τα άλλα οι μαίες-μαιευτές κάνουν διάγνωση παθολογίας, επεμβαίνουν με χειρουργικές πράξεις (ράμματα ως και υποδόριου λίπους , εκτέλεση περινεοτομής ως 2ου βαθμού, τοποθέτηση Levain, εκτέλεση τοκετού κ.α.) συνταγογραφούν φάρμακα και είναι πιο ενδιαφέρον σαν επάγγελμα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Από επαγγελματική αποκατάσταση τι λεει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Από επαγγελματική αποκατάσταση τι λεει??

Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Κάποτε υπήρχε ένας νόμος που επέτρεπε στις μαίες και τους μαιευτές να καταλάβουν θέση προϊσταμένου νοσηλευτικής υπηρεσίας σε δημόσιο νοσοκομείο (επειδή τότε είχαν έλλειψη προσωπικού) με το που έβγαιναν από την σχολή, παρακάμπτοντας την αντίστοιχη ιεραρχία που ακολουθούσαν οι νοσηλευτές (τόσο από ΑΕΙ όσο και από ΤΕΙ). Αργότερα κατέληξαν λόγω ευκολίας να κάνουν τις νοσοκόμες και οι γιατροί έκαναν φάμπρικα με τις καισαρικές και τα διατροφικά σκευάσματα. Το αποτέλεσμα ήταν η αλλαγή πολιτικής και η κατάργηση αυτού του νόμου. Οι απόφοιτοι μαιευτικής πλέον δεν μπορούν να ασκήσουν νοσηλευτική (πράγμα που θεωρώ σωστό). Η μαία και ο μαιευτής ασκεί μόνο μαιευτική και παρεμφερείς ιατρικές πράξεις. Η νοσηλευτική είναι κάτι άλλο που δεν έχει εκπαιδευτεί να κάνει και θα ήταν σωστό να μην κάνει.

Στην Ελλάδα υπάρχει τεράστια ανάγκη από μαίες και μαιευτές γιατί αυτοί είναι πολύ λίγοι (υπάρχουν μόλις 3 σχολές) Ωστόσο αν εξαιρέσεις τον ιδιωτικό τομέα, οι προσλήψεις είναι πολύ λίγες! Η αποκατάσταση ωστόσο παραμένει σε υψηλά επίπεδα λόγω μικρού αριθμού αποφοίτων (ως τώρα τουλάχιστον). Η διέξοδος στο εξωτερικό είναι ίσως η καλύτερη λύση για τους απόφοιτους μαιευτικής αφού στην Ελλάδα το περιβάλλον σπανίως βοηθά στην απροβλημάτιστη άσκηση του επαγγέλματος τους (αν και οι αποδοχές για όσους βρουν την άκρη είναι παραπάνω από καλές όπως φαίνεται). Αυτό οδηγεί σε ακόμη μεγαλύτερη ανάγκη εντός της χώρας αλλά και σε αποδυνάμωση της ειδικότητας. Με λίγα λόγια, η αποκατάσταση είναι καλύτερη από άλλα επαγγέλματα υγείας, απλά σαν ειδικότητα απαιτεί εγρήγορση και προσαρμοστικότητα ίσως περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angie iliop

Νεοφερμένος

Η angie iliop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αμα περασεις νοσηλευτική από θεωρητική θα τα βρεις πολύ σκούρα???? Είναι αρκετα ενδιαφδερουσα σα σχολή αλλά είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση και δεν τρελαίνομαι για μαθηματικά.... Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christine96#

Νεοφερμένος

Η christine96# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Code:
Καλησπέρα!η μαιευτικη είναι ο στόχος μου για τις πανελλήνιες κ πόσο μάλλον ένα επαγγελμα που θέλω να κάνω όσο καλύτερα μπορώ σε όλη μου τη ζωή. Πιστεύω πως μπορώ να περάσω γιατί το θέλω πολύ. :) Πόσο περίπου πρέπει να γράψω για να είμαι σίγουρη πως θα μπω στη σχολή; B)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
2012 2011
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 15028 14705
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΗΜ. 13945 13796
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΔΥΤ.ΜA. ΗΜ. 12479 12780

Αν δεν ξέρεις πόσο πρέπει να γράψεις για αυτά τα μόρια υπολόγισε τα με έναν υπολογιστή μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christine96#

Νεοφερμένος

Η christine96# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λουλου

Νεοφερμένος

Η λουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ξέρει κανείς πόσα περίπου μόρια θέλει η μαιευτική? Και που αλλού υπάρχει σχολή μαιευτικής εκτός από Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ξέρει κανείς πόσα περίπου μόρια θέλει η μαιευτική? Και που αλλού υπάρχει σχολή μαιευτικής εκτός από Αθήνα?

Υπάρχει σίγουρα Θεσσαλονίκη.
Την είχα βάλει και στο μηχανογραφικό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λουλου

Νεοφερμένος

Η λουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μήπως ξέρεις και πόσα περίπου μόρια χρειάζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το χα μηλοτερο με βαση της περσινες βασεις ηταν στη πτολεμαιδα και ηταν 11993
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lena1992

Νεοφερμένος

Η lena1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λετε να ανεβει πολύ η μαιευτική αθήνας...????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top