Οικονομικές Σχολές: ποια προτιμάτε;

"ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ" και ''ΠΡΑΚΤΙΚΑ" τμήματα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πρακτικό τμήμα

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Θεωρητικό τμήμα

    Ψήφοι: 3 60.0%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και να μην είμαστε και νομάδες.......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλα εδω που τα λεμε ολες οι σχολες χρειαζονται ανανεωση και εγκαταστασεις!οι μισες μοιαζουν με ερειπια και ειναι οπως οταν πρωτοχτιστηκαν και οι αλλες εχουν προβλημα χωρου! κριμα!περιεργο που το κρατος θα χρηματοδοτησει κατι τετοιο για μας! αντε ας κανει τιποτα χρησιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kapetos

Νεοφερμένος

Ο Kapetos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για το ΠΑΜΑΚ λενε ειναι απο τα κορυφαια τμηματα ειδικα το Χρηματοοικονομικη Λογιστικη

σας παραθετω μια καταταξη που μ εκανε ενας καθηγητης του ΠΑΜΑΚ σχετικα με τα εξης 3 οικονομικα τμηματα

ΑΣΣΟΕ
ΠΑΜΑΚ
ΑΠΘ



φιλε μου ειμαι ηδη φοιτητης στο παμακ στην οδε και το προτείνω χωρις δεύτερη σκέψη...είναι απλά άψογο στα περισσότερα βέβαια θέματα...ίσως υπάρχει κάτι που να μου έχει ξεφύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, έχω να ρωτήσω κάτι :

Οικονομικών Επιστημών Α.Π.Θ ή ΠΑ.ΜΑΚ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά, έχω να ρωτήσω κάτι :

Οικονομικών Επιστημών Α.Π.Θ ή ΠΑ.ΜΑΚ ;

Στο Μακεδονία! :) Έχω ακούσει τα καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Thanks.Γιατί θα είναι οι 2 πρώτες μου επιλογές!
Έχει 17254
και το Α.Π.Θ 16473

Αλλά νομίζω η διαφορά προκύπτει απο το ότι το Α.Π.Θ έχει 297 θέσεις και το ΠΑ.ΜΑΚ έχει 189 θέσεις!
Απλώς εγώ θέλω να ξέρω επίσης ποιό είναι πιο "πρακτικό" !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kapetos

Νεοφερμένος

Ο Kapetos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στο Μακεδονία! :) Έχω ακούσει τα καλύτερα...


Φίλε μου Είμαι στο παμακ και σου λέω με 10000+ ΠΑΜΑΚ...στο απθ ακομα βιβλία δεν πήραν...απο οργάνωση είναι άθλιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
λοιπόν, είναι ίσως νωρίς για μένα αλλά επειδή έχω ακούσει καλά λόγια για το ΠΑ.ΜΑΚ (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας πιστεύω να σημαίνει αυτό:P) και βλέπω ότι μερικοί απο εδώ περάσατε απο εκεί και θέλω να πάω εκεί θέλω να μου πείτε λίγο για τις σχολές (τμήματα?) που έχει, κατα προτίμηση απο το 5ο πεδίο μιας και "κλίνω" προς τα οικονομικά. Έχει οικονομικό, Δ.Ε, Χρηματοοικονομικό και λογιστικής, εφαρμ. πληρ. και δεν ξέρω τι άλλο και δεν ξέρω τις διαφορές τους:confused:. Μου φαίνονται όλα παρόμοια. Λογικά όμως κάποια έχουν πλεονεκτήματα έναντι άλλων...Αν μπορέσει κάποιος να μου το αναλύσει θα τον ευχαριστούσα αλλιώς και μια απλή σύνοψη θα ήταν πολύ χρήσιμη (και πάλι θα τον ευχαριστούσα:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δεν έχω καμία σχέση με την επιστήμη των οικονομικών αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη και έχω γνωρίσει πολλά άτομα από αυτές τις σχολές..Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τις σχολές Οικονομικών στο Παμακ...Λένε ότι είναι με διαφορά καλύτερες απο του ΑΠΘ με πολύ μοντέρνο πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αμα δεν παινεψει ο νοικοκυρης το σπιτι του..θα πεσει να τον πλακωσει!
ας ελπισουμε οι συμβουλες ολων να εινια αντικειμενικες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
λοιπόν, είναι ίσως νωρίς για μένα αλλά επειδή έχω ακούσει καλά λόγια για το ΠΑ.ΜΑΚ (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας πιστεύω να σημαίνει αυτό:P) και βλέπω ότι μερικοί απο εδώ περάσατε απο εκεί και θέλω να πάω εκεί θέλω να μου πείτε λίγο για τις σχολές (τμήματα?) που έχει, κατα προτίμηση απο το 5ο πεδίο μιας και "κλίνω" προς τα οικονομικά. Έχει οικονομικό, Δ.Ε, Χρηματοοικονομικό και λογιστικής, εφαρμ. πληρ. και δεν ξέρω τι άλλο και δεν ξέρω τις διαφορές τους:confused:. Μου φαίνονται όλα παρόμοια. Λογικά όμως κάποια έχουν πλεονεκτήματα έναντι άλλων...Αν μπορέσει κάποιος να μου το αναλύσει θα τον ευχαριστούσα αλλιώς και μια απλή σύνοψη θα ήταν πολύ χρήσιμη (και πάλι θα τον ευχαριστούσα:P).

Δεν είμαι ειδήμων του θέματος αλλά πριν ένα χρόνο το έψαχνα κ' εγώ για να δώ τι επιλογές θα κάνω και σου λέω τι άκουσα/κατάλαβα. Θα σου μιλήσω για τις αντίστοιχες σχολές της ΑΣΟΕΕ, για τον απλούστατο λόγο ότι η έρευνα που έκανα αφορούσε τις σχολές τις ΑΣΟΕΕ (επειδή είμαι από Αθήνα, για κανένα άλλο λόγο), αλλά πιστεύω ότι τα ίδια περίπου θα ισχύουν και για ΠΑΜΑΚ.

Το Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών είναι το πιο δυνατό τμήμα εφόσων θές να ασχοληθείς με ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. Εφόσων θές να ασχοληθείς με Χρηματοοικονομικά το πλεονέκτημα του έναντι άλλον όλο και μικραίνει καθώς άλλα τμήματα καλύπτουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τα Χρηματοοικονομικά, ενώ την λογιστική όχι. Εγώ πχ είμαι στο Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ, και εάν πάρεις τα περισσότερα μαθήματα που έχουν σχέση με λογιστική που μπορείς να πάρεις, είναι το πολύ 5. Ενώ Χρηματοοικονομικά έχω κατεύθυνση με πολλά μαθήματα. Ωστόσο, το τμήμα ΟΔΕ της Αθήνας έχει κατεύθυνση Λογιστικής και Χρηματοδοτικής Επιχειρήσεων, που ήταν η κύρια πηγή άντλησης λογιστών πριν δημιουργηθεί το τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών.

Εγώ θα έλεγα εφόσων ΞΕΡΕΙΣ ότι θέλεις να σπουδάσεις Λογιστική ΚΑΙ Χρηματοοικονομικά (οπωσδήποτε λογιστική), βάζεις αυτό το τμήμα. Εάν όμως δεν είσαι σίγουρος ή δεν πολυθές Λογιστική και θές Χρηματοοικονομικά, ίσως είναι καλύτερο να πάς σε κάτι πιο γενικό (Οικονομικο, ΟΔΕ) και να εξειδικευτείς μετα (το να φας 15 μαθήματα Λογιστικής στην μάπα για να σπουδάσεις Χρηματοοικονομικά, εαν δεν θές λογιστική, θα ήταν κάτι πραγματικά επίπονο). Εγώ μεταξύ των δύο θα επέλεγα (και επελεξα) Οικονομικό. Τα δικαιώματα μπορείς να βρείς σε διάφορα βιβλία αλλά δεν είναι και πολυ αντιπροσωπευτικά. Για παράδειγμα σου έλεγα για την Λογιστική ότι υπερτερεί το ΛΟΧΡΗ. Το οξύμορο όμως είναι ότι όλα αυτά τα τμήματα (ακόμη και το τμήμα πληροφορικής!) σου δίνουν θεωρητικά τα ίδια ακριβώς δικαιώματα στη Λογιστική..

Συνοψίζοντας. Αν θές:

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (με ή χωρίς χρηματοοικονομικά): Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.
ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και δεν θές Λογιστική: Οικονομική Επιστήμη
Επαρκή Λογιστική και γενικότερος κλάδος: Διοίκηση Επιχειρήσεων
Δεν είσαι σίγουρος: Οικονομική Επιστήμη (γερή μαθηματική βάση), Διοίκηση Επιχειρήσεων (πιο γενική σχολή από Οικονομικό)


Επαναλαμβάνω μίλαγα για τις αντίστοιχες σχολές τις ΑΣΟΕΕ ελπίζοντας ότι οι διαφορές δεν θα είναι πολλές.

Φυσικά πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω) ότι όλες αυτές οι σχολές είναι παρεμφερής και στην τελική, ακόμη και στο σάπιο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ο μαθητής κάνει την διαφορά. (και τα μέσα φυσικά... αλλά ας μην το ανοίξουμε το θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδήμων του θέματος αλλά πριν ένα χρόνο το έψαχνα κ' εγώ για να δώ τι επιλογές θα κάνω και σου λέω τι άκουσα/κατάλαβα. Θα σου μιλήσω για τις αντίστοιχες σχολές της ΑΣΟΕΕ, για τον απλούστατο λόγο ότι η έρευνα που έκανα αφορούσε τις σχολές τις ΑΣΟΕΕ (επειδή είμαι από Αθήνα, για κανένα άλλο λόγο), αλλά πιστεύω ότι τα ίδια περίπου θα ισχύουν και για ΠΑΜΑΚ.

Το Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών είναι το πιο δυνατό τμήμα εφόσων θές να ασχοληθείς με ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ. Εφόσων θές να ασχοληθείς με Χρηματοοικονομικά το πλεονέκτημα του έναντι άλλον όλο και μικραίνει καθώς άλλα τμήματα καλύπτουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τα Χρηματοοικονομικά, ενώ την λογιστική όχι. Εγώ πχ είμαι στο Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ, και εάν πάρεις τα περισσότερα μαθήματα που έχουν σχέση με λογιστική που μπορείς να πάρεις, είναι το πολύ 5. Ενώ Χρηματοοικονομικά έχω κατεύθυνση με πολλά μαθήματα. Ωστόσο, το τμήμα ΟΔΕ της Αθήνας έχει κατεύθυνση Λογιστικής και Χρηματοδοτικής Επιχειρήσεων, που ήταν η κύρια πηγή άντλησης λογιστών πριν δημιουργηθεί το τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών.

Εγώ θα έλεγα εφόσων ΞΕΡΕΙΣ ότι θέλεις να σπουδάσεις Λογιστική ΚΑΙ Χρηματοοικονομικά (οπωσδήποτε λογιστική), βάζεις αυτό το τμήμα. Εάν όμως δεν είσαι σίγουρος ή δεν πολυθές Λογιστική και θές Χρηματοοικονομικά, ίσως είναι καλύτερο να πάς σε κάτι πιο γενικό (Οικονομικο, ΟΔΕ) και να εξειδικευτείς μετα (το να φας 15 μαθήματα Λογιστικής στην μάπα για να σπουδάσεις Χρηματοοικονομικά, εαν δεν θές λογιστική, θα ήταν κάτι πραγματικά επίπονο). Εγώ μεταξύ των δύο θα επέλεγα (και επελεξα) Οικονομικό. Τα δικαιώματα μπορείς να βρείς σε διάφορα βιβλία αλλά δεν είναι και πολυ αντιπροσωπευτικά. Για παράδειγμα σου έλεγα για την Λογιστική ότι υπερτερεί το ΛΟΧΡΗ. Το οξύμορο όμως είναι ότι όλα αυτά τα τμήματα (ακόμη και το τμήμα πληροφορικής!) σου δίνουν θεωρητικά τα ίδια ακριβώς δικαιώματα στη Λογιστική..

Συνοψίζοντας. Αν θές:

ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (με ή χωρίς χρηματοοικονομικά): Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.
ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ και δεν θές Λογιστική: Οικονομική Επιστήμη
Επαρκή Λογιστική και γενικότερος κλάδος: Διοίκηση Επιχειρήσεων
Δεν είσαι σίγουρος: Οικονομική Επιστήμη (γερή μαθηματική βάση), Διοίκηση Επιχειρήσεων (πιο γενική σχολή από Οικονομικό)


Επαναλαμβάνω μίλαγα για τις αντίστοιχες σχολές τις ΑΣΟΕΕ ελπίζοντας ότι οι διαφορές δεν θα είναι πολλές.

Φυσικά πιστεύω (ή θέλω να πιστεύω) ότι όλες αυτές οι σχολές είναι παρεμφερής και στην τελική, ακόμη και στο σάπιο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ο μαθητής κάνει την διαφορά. (και τα μέσα φυσικά... αλλά ας μην το ανοίξουμε το θέμα)

Λοιπόν, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εγώ συγκεκριμένα, επειδή δεν ξέρω τι θέλω να κάνω - με τι θέλω να ασχοληθώ, θα επιλέξω οικονομική επιστήμη. Είχα καταλάβει ότι απο τον τίτλο του θα ήταν κάτι γενικό ωστόσο δεν ήξερα αν είναι καλή επιλογή. Δεν νομίζω να ασχοληθώ με λογιστική (αν και δεν είμαι σίγουρος) άρα αποκλείω το ΛΟΧΡΗ. Επίσης δεν θα ήθελα πολλά γενικά οπότε βγαίνει και το Δ.Ε. Εξάλλου η Οικονομική Επιστήμη με καλύπτει και το πιθανότερο είναι ότι θα μου αρέσει πιο πολύ απο τα άλλα.
Κοιτάω το ΠΑΜΑΚ επειδή θέλω να αποφύγω Αθήνα καθώς δεν έχω συνηθίσει στον τρόπο ζωής εκεί, με αγχώνει το μέρος :P αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πως σου φαίνεται το Οικονομικό Πανεπιστήμιο απο άποψη οργάνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Κοιτάω το ΠΑΜΑΚ επειδή θέλω να αποφύγω Αθήνα καθώς δεν έχω συνηθίσει στον τρόπο ζωής εκεί, με αγχώνει το μέρος :P αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πως σου φαίνεται το Οικονομικό Πανεπιστήμιο απο άποψη οργάνωσης.

Έχει τα καλά του, έχει και τα κακά του. Ένα κακό είναι ότι το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν είναι καλό. Έχει πολλά κενά εφόσων παρακολουθείς όλα τα μαθήματα, αλλά σύντομα ανακάλυψα ότι τα περισσότερα μαθήματα απλά δεν χρειάζονται παρακολούθηση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι χάνεις απ' την βαθμολογία. Επίσης, με κατάλληλες παρέες τα κενά καλύπτονται με καφέδες, βόλτες στην Αθήνα κλπ. Ακόμη, το κτίριο είναι σε άθλια κατάσταση. Άλλα αυτο ισχύει σχεδόν παντού. Αφίσες παντού, συνθήματα παντού, οι τοίχοι βρώμικοι και γεμάτη μουτζούρες. Η περιοχή είναι επίσης άσχημη. Η είσοδος της σχολής είναι ουσιαστικά ένα πανηγύρι όπου πουλάνε τα πάντα, απο ρολόγια, κινητά, τσάντες μέχρι και τσοντούλες. Τις βροχερές μέρες είναι εφοδιασμένη με ομπρέλλες, την εξεταστική με calculator για τους "ξεχασιάρηδες" και την μέρα απονομής πτυχίων είχαν φέρει ανθοδέσμες :P

Ένα απ' τα θέτικα της σχολής είναι τα φροντιστήρια. Γενικά, ακούω ότι διαμαρτύρονται όλοι ότι στην Οικονομική Επιστήμη του ΟΠΑ είναι πολύ πιο δύσκολο να βγάλεις βαθμό απ' τις υπόλοιπες. Δεν ξέρω πως είναι οι υπόλοιπες και δεν ξέρω πώς είναι η δική μου στα επόμενα έτη. Αυτό που βλέπω όμως προς το παρόν είναι ότι με τα φροντιστήρια (εξτρά μαθήματα που διδάσκουν υποψήφιοι διδακτορικοί των καθηγητών και λύνουν ασκήσεις) το μάθημα γίνεται εντελώς παιδαγωγικό και τα μαθήματα είναι εύκολα. Από κεί που στο Πανεπιστήμιο υποτίθεται ότι ο καθηγητής σε διδάσκει με διαφορετικό τρόπο απ' το σχολείο, μεγάλη ύλη, έρευνα, γενικολογίες που εσύ θα πρέπει να διαβάσεις για να καταλάβεις πως χρησιμοποιούνται, εδώ οι καθηγητές κάνουν κάτι τέτοιο και έρχονται τα φροντιστήρια και σου λύνουν ασκήσεις. Ασκήσεις στο στύλ των εξετάσεων. Ασκήσεις σαν να πηγαίνεις φροντιστήριο για το σχολείο. Αν διαβάσεις, γράφεις, όχι 5 και 6, αλλά 9 και 10. (Στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικής που ήμουν πρίν το να πάρεις 9αρια και 10αρια ηταν απλά παλούκι). Δεδομένου αυτού δεν ξέρω πώς διαμαρτύρονται ότι τα πράγματα είναι δύσκολα στο ΟΠΑ. Είτε στα άλλα τμήματα θα είναι τραγικά εύκολα, είτε πρόκειται για παραπληροφόρηση, είτε κάτι θα αλλάξει δραματικά στα επόμενα έτη. Εμένα αυτός ο παιδαγωγικός τρόπος απ' την μια δεν είναι αυτό που θέλω, απ' την άλλη όμως, ώς εξτρά, είναι κάτι θετικό που με βοηθά να γράψω βαθμούς.

Αυτά απ' την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Απ' αυτά που έχω ακούσει από άλλους ώς θετικά είναι κυρίως ότι το ΟΠΑ έχει καλύτερο όνομα (εγω πιστευω σε σχεση με ΠΑΜΑΚ είναι το ίδιο) κ ότι έχει καλύτερα μεταπτυχιακά προγράμματα. Ως αρνητικά έχω ακούσει ότι η επαφή με τους καθηγητές είναι πολύ χειρότερη από άλλα τμήματα(δεν έχω δεί κάτι τέτοιο στο πρώτο εξάμηνο, τουλάχιστον με τους φροντιστηριακούς μιλάγαμε κανονικά, ακόμη και για μπαλιτσα στο διάλειμμα) και ότι παίρνεις πολύ πιο δύσκολα συστατικές επιστολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_7

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...χρειαζομαι την βοηθεια σας...πρεπει να κανω το μηχανογραφικο και δεν μπορω να αποφασισω ποιες σχολες να δηλωσω. Ειμαι αναμεσα σε 4 σχολες...οικονομικη επιστημη ασοεε, διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων, ΔΕΤ και μαρκετινγκ. Αυτη ειναι και η σειρα που σκεφτομαι να τα δηλωσω απλα δεν ξερω αν θα επρεπε να βαλω 2 το ΔΕΤ...χρειαζομαι την γνωμη σας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω αν ηθελα αυτά θα τα έβαζα ως εξής : Οικονομικη Επιστημη , ΔΕΤ , ΔΕΟΣ , Μαρκετινγκ !
Εγώ ενώ μπορεί να πιάσω ΑΣΟΕΕ , θα πάω Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ!
Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_7

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω φιλε...και εγω πιστευω πως το ΔΕΤ ειναι καλυτερη σχολη απο το ΔΕΟΣ με περισσοτερες προοπτικες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ενώ μπορεί να πιάσω ΑΣΟΕΕ , θα πάω Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ!

Why would you do that?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...χρειαζομαι την βοηθεια σας...πρεπει να κανω το μηχανογραφικο και δεν μπορω να αποφασισω ποιες σχολες να δηλωσω. Ειμαι αναμεσα σε 4 σχολες...οικονομικη επιστημη ασοεε, διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων, ΔΕΤ και μαρκετινγκ. Αυτη ειναι και η σειρα που σκεφτομαι να τα δηλωσω απλα δεν ξερω αν θα επρεπε να βαλω 2 το ΔΕΤ...χρειαζομαι την γνωμη σας...:)

Καταρχην δεν υπαρχει καλυτερη σχολη απο καποια αλλη.Οι 4 σχολες που θες αν και βρισκονται στην ασοοε ολες,εχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους πρωτα απ ολα στο γνωστικο αντικειμενο.

Το ΔΕΟΣ ξεφευγει απο τα αλλα τμηματα.Ουσιαστικα μαθαινεις οικονομικα που χρειαζονται σε διεθνες και ευρωπαικο επιπεδο.Περιεχει μαθηματα νομικης,πολιτηκης κλπ.Νομιζω ειναι ενα ''ξεκαθαρο τμημα για αυτο συνηθως οσοι μπαινουν το γουσταρουν και ειναι σιγουροι για την επιλογη τους.
Το μαρκετινκ ειναι ενα εξεδικευμενο θεωρητικο τμημα που η αληθεια ειναι δεν εχει τοσες προοπτικες οσο τα αλλα.Ενδιαφερον μεν αλλα η βαση του ακολουθει πτωτικη πορεια τα τελευταια χρονια.
Για το ΔΕΤ οι αποψεις ειναι διφορουμενες.Για μενα ειναι ενα πολυ αξιολογο και πρωτοτυπο τμημα.Πολλες προοπτικες και καλη απορροφηση των αποφοιτων.Ειναι ενα τεχνολογικο τμημα.Ουσιαστικα ειναι διοικηση επιχειρησεων με συχγρονες μεθοδους.Εξαιρετικα ενδιαφερον προγραμμα σπουδων και με πλουραλισμο.
Για το οικονομικο τα ξερης πανω κατω φανταζομαι.Το ΔΕΤ εχει τα περισσοτερα μορια.Αν δεν το βαλεις 1η επιλογη δεν εχει και τοσο σημασια να το σκεφτεσαι εκτος αν γινει καμια μεγαλη αλλαγη στις βασεις.Αλλα δεν μας ειπες για τα ενδιαφεροντα σου.Τι σε ελκυει περισσοτερο και απο τη κατευθηνση εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Why would you do that?

Κατα την προσωπική μου και μόνο άποψη το ΕΚΠΑ έχει καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και είναι δεδομένο πως έχει περισσότερες και πιο ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις απο το ΟΠΑ (πρωην ΑΣΟΕΕ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AvadoN

Νεοφερμένος

Ο AvadoN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια και εγω σκεφτομαι για τα οικονομικα αλλα εχω βγαλει κατω απο 16.. το πανεπιστιμιο ιωαννινων στα οικονομικα ειναι καλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top