Οικονομικές Σχολές: ποια προτιμάτε;

"ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ" και ''ΠΡΑΚΤΙΚΑ" τμήματα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πρακτικό τμήμα

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Θεωρητικό τμήμα

    Ψήφοι: 3 60.0%

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ό,τι λέει ο τίτλος!

Εάν μπορούσατε να μπείτε σε οποιαδήποτε οικονομική σχολή της Ελλάδας, ποιό θα ήταν το top 5 των σχολών που θα διαλέγατε?

εάν θέλετε γράψτε και λόγους των προτιμήσεών σας!

Εμένα πάνε κάπως έτσι πιστεύω άν και δεν είμαι σε θέση να έχω διαμορφώσει πλήρως άποψη και δεν θα ήταν δύσκολο να μου αλλάξει
κάποιος γνώμη!

1. Οικονομικής Επιστήμης ΑΣΟΕΕ (γιατί λένε ότι είναι η καλύτερη οικονομική επιστήμη)
2. Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (γιατί εμένα βάσει προγράμματος σπουδών και ωρολόγιου προγράμματος μ' αρέσει πιο πολύ απο ΑΣΟΕΕ)
3. Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΑΣΟΕΕ ( μπορεί να το έβαζα και κάτω απ' του ΠΑΠΕΙ - λόγος που επιλέγω τις χρηματοοικονομικές ειναι ότι χρηματοοικονομική θα ήθελα να σπουδάσω άλλα επειδή δεν τα ξέρω και τόσο καλά λέω να πάω οικονομική επιστήμη να πάρω γενική ιδέα και βλέπω αν όντως θέλω χρηματοοικονομική στο μεταπτυχιακό!)
4. Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοίκησης ΠΑΠΕΙ
5. Οικονομικής Επιστήμης ΠΑΠΕΙ (για να συμπληρώσω το τοπ 5)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
τα πολλά «λένε» να προσέχεις...διότι είναι καθαρά υποκειμενικά!

ένας στους δυο λέει μ**λακίες όπως και ψέματα...το έχω πληρώσει πολύ ακριβά στην ζωή μου :(
οπότε έπαψα να ακούω...

φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
άσε έχω φάει μεγάλο κόλλημα... όλοι λένε ότι αν βγάλεις τα μόρια της ΑΣΟΕΕ είναι αμαρτία να πάς αλλού...

Εγώ κοιτάζοντας τα προγράμματα Σπουδών βρίσκω το ΕΚΠΑ πολύ καλύτερο και πιο οργανωμένο και μάλιστα με βολεύει περισσότερο από άποψη τοποθεσίας.

Και τα ωρολόγια προγράμματα δέν σ' έχουν σε στύλ 9-11, 15-17 , 19-21 όπως ΑΣΟΕΕ π σε φωνάζουν να κάτσεις στο σκατόμερος της σχολής 12 ώρες για να κάνεις 6 ώρες μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
E τότε πηγαινε ΕΚΠΑ δεν καταλαβαίνω γιατί το ψειρίζεις. Πάντως από άποψη τοποθεσίας βρίσκονται πολύ κοντά και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
το θέμα σχολή είναι πολύ προσωπική υπόθεση.
σκέψου τι θες εσύ και όχι τι σου λένε στα φροντιστήρια-στα σχολεία-οι γονείς-οι συμμαθητές και η περιπτερού.
θα πας σε όποιο τμήμα αρέσει σ'εσένα ανεξαρτήτως μορίων γιατί μετά θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.
εγώ το μόνο που έχω να πω είναι,αν μπορείς να αποφύγεις παπει να το κάνεις.

τίποτα παραπάνω-τίποτα παρακάτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
άσε έχω φάει μεγάλο κόλλημα... όλοι λένε ότι αν βγάλεις τα μόρια της ΑΣΟΕΕ είναι αμαρτία να πάς αλλού...

Εγώ κοιτάζοντας τα προγράμματα Σπουδών βρίσκω το ΕΚΠΑ πολύ καλύτερο και πιο οργανωμένο και μάλιστα με βολεύει περισσότερο από άποψη τοποθεσίας.

Και τα ωρολόγια προγράμματα δέν σ' έχουν σε στύλ 9-11, 15-17 , 19-21 όπως ΑΣΟΕΕ π σε φωνάζουν να κάτσεις στο σκατόμερος της σχολής 12 ώρες για να κάνεις 6 ώρες μάθημα.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα Πανεπιστημιακό Τμήμα είναι καλύτερο από ένα άλλο, από την στιγμή που υπάρχουν τα ίδια φαινόμενα παθογένειας, κομματισμού και μιζέριας που διέπουν όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια; Όταν οι μεγαλοκαθηγητάδες-φίρμες σε θέματα τραπεζικής οικονομικής, στατιστικής,..κ.α όπως για παράδειγμα καθηγητές τύπου Αλογοσκούφη, Κατσανέβα, Πανάρετου, Χριστοδουλάκη,...κ.α ασχολούνται περισσότερο με τις εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες (τρώνε πακέτα ερευνητικών προγραμμάτων,...κ.α) και την πολιτική, παρά με την ακαδημαϊκή διαδικασία; Σε πληροφορώ ότι σε ένα επαρχιακό Πανεπιστημιακό Τμήμα, μπορεί να γίνεται καλύτερη διδακτική δουλειά επειδή οι καθηγητές δεν την έχουν ψωνίσει άγρια με τον τουπέ του «πρωτευουσιάνου-ακαδημαϊκού με όρχεις» όπως συμβαίνει στην "χώρα" της Αθήνας και οι οποίοι «διαμένουν» περισσότερα στα υπουργικά γραφεία παρά στα πανεπιστημιακά τους γραφεία (με ό,τι αυτό συνεπάγεται). Αυτό που με ενδιαφέρει σε έναν ακαδημαϊκό δεν είναι τόσο οι δημοσιεύσεις του (μέσω πλάτες και χέρια άλλων) όσο η μεταδότικότητά του, η φιλοτιμία του και η εργατικότητά του. Για παράδειγμα στον κλάδο της Φυσικής, όλοι λένε ότι το καλύτερο Φυσικό Τμήμα είναι της Κρήτης ή και των Ιωαννίνων. Ένας που σπουδάζει στο Φυσικό Πάτρας θα γίνει λιγότερο φυσικός επιστήμονας; Ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς τους διαχωρισμούς. Αν θες να γίνεις κάτι, δεν το διατυμπανίζεις όυτε το ψιρίζεις. Προσπαθείς, να πετύχεις μέσω του έργου σου. Σε Τμήματα ίδιου επιστημονικού κλάδου, η ίδια επιστήμη διδάσκεται με διαφορετική προσέγγιση ίσως. Αν θες κάτι καλύτερο, απλά διαβάζεις μόνος σου και «διευρύνεις» την επιστημονική σου παιδεία. Όσο σπουδάζουμε στην Ελλαδιστάνα, παντού οι ίδιες μετριότητες και τα ίδια χάλια υπάρχουν! Δεν γίνεται τα δημόσια και δωρεάν Πανεπιστήμια που φοιτούμε να είναι του βεληνεκούς και υποδομών ΜΙΤ. Ας το παρεδεχτούμε αυτό...:whistle: Σπουδάζουμε επιστήμες γνωσιακού επιπέδου ΗΠΑ με αγορά εργασίας υπανάπτυκτης μπανανίας-τριτοκοσμικής χώρας τύπου Ελλαδιστάνας (αυτό λέει πολλά...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα Πανεπιστημιακό Τμήμα είναι καλύτερο από ένα άλλο, από την στιγμή που υπάρχουν τα ίδια φαινόμενα παθογένειας, κομματισμού και μιζέριας που διέπουν όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια; Όταν οι μεγαλοκαθηγητάδες-φίρμες σε θέματα τραπεζικής οικονομικής, στατιστικής,..κ.α όπως για παράδειγμα καθηγητές τύπου Αλογοσκούφη, Κατσανέβα, Πανάρετου, Χριστοδουλάκη,...κ.α ασχολούνται περισσότερο με τις εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες (τρώνε πακέτα ερευνητικών προγραμμάτων,...κ.α) και την πολιτική, παρά με την ακαδημαϊκή διαδικασία; Σε πληροφορώ ότι σε ένα επαρχιακό Πανεπιστημιακό Τμήμα, μπορεί να γίνεται καλύτερη διδακτική δουλειά επειδή οι καθηγητές δεν την έχουν ψωνίσει άγρια με τον τουπέ του «πρωτευουσιάνου-ακαδημαϊκού με όρχεις» όπως συμβαίνει στην "χώρα" της Αθήνας και οι οποίοι «διαμένουν» περισσότερα στα υπουργικά γραφεία παρά στα πανεπιστημιακά τους γραφεία (με ό,τι αυτό συνεπάγεται). Αυτό που με ενδιαφέρει σε έναν ακαδημαϊκό δεν είναι τόσο οι δημοσιεύσεις του (μέσω πλάτες και χέρια άλλων) όσο η μεταδότικότητά του, η φιλοτιμία του και η εργατικότητά του. Για παράδειγμα στον κλάδο της Φυσικής, όλοι λένε ότι το καλύτερο Φυσικό Τμήμα είναι της Κρήτης ή και των Ιωαννίνων. Ένας που σπουδάζει στο Φυσικό Πάτρας θα γίνει λιγότερο φυσικός επιστήμονας; Ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς τους διαχωρισμούς. Αν θες να γίνεις κάτι, δεν το διατυμπανίζεις όυτε το ψιρίζεις. Προσπαθείς, να πετύχεις μέσω του έργου σου. Σε Τμήματα ίδιου επιστημονικού κλάδου, η ίδια επιστήμη διδάσκεται με διαφορετική προσέγγιση ίσως. Αν θες κάτι καλύτερο, απλά διαβάζεις μόνος σου και «διευρύνεις» την επιστημονική σου παιδεία. Όσο σπουδάζουμε στην Ελλαδιστάνα, παντού οι ίδιες μετριότητες και τα ίδια χάλια υπάρχουν! Δεν γίνεται τα δημόσια και δωρεάν Πανεπιστήμια που φοιτούμε να είναι του βεληνεκούς και υποδομών ΜΙΤ. Ας το παρεδεχτούμε αυτό...:whistle: Σπουδάζουμε επιστήμες γνωσιακού επιπέδου ΗΠΑ με αγορά εργασίας υπανάπτυκτης μπανανίας-τριτοκοσμικής χώρας τύπου Ελλαδιστάνας (αυτό λέει πολλά...).
πολυ σωστος ο npb .εκτος αυτου γτ ν αποφυγει το παπει?επειδη οπως αναφερθηκε πιο πανω το λεν οι αλλοι??εγω στατιστικη θελω σπουδασω.ολοι μου λενε ασσοε αλλα εμενα απ τν οδηγο σπουδων μ αρεσει πιο πολυ τ παπει.πρεπει δλδ ν κανω 'εκπτωσεις' στ θελω μ γτ λενε οι αλλοι??οχι ευχαριστω δεν θα παρω...φιλικα.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα Πανεπιστημιακό Τμήμα είναι καλύτερο από ένα άλλο, από την στιγμή που υπάρχουν τα ίδια φαινόμενα παθογένειας, κομματισμού και μιζέριας που διέπουν όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια; Όταν οι μεγαλοκαθηγητάδες-φίρμες σε θέματα τραπεζικής οικονομικής, στατιστικής,..κ.α όπως για παράδειγμα καθηγητές τύπου Αλογοσκούφη, Κατσανέβα, Πανάρετου, Χριστοδουλάκη,...κ.α ασχολούνται περισσότερο με τις εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες (τρώνε πακέτα ερευνητικών προγραμμάτων,...κ.α) και την πολιτική, παρά με την ακαδημαϊκή διαδικασία; Σε πληροφορώ ότι σε ένα επαρχιακό Πανεπιστημιακό Τμήμα, μπορεί να γίνεται καλύτερη διδακτική δουλειά επειδή οι καθηγητές δεν την έχουν ψωνίσει άγρια με τον τουπέ του «πρωτευουσιάνου-ακαδημαϊκού με όρχεις» όπως συμβαίνει στην "χώρα" της Αθήνας και οι οποίοι «διαμένουν» περισσότερα στα υπουργικά γραφεία παρά στα πανεπιστημιακά τους γραφεία (με ό,τι αυτό συνεπάγεται). Αυτό που με ενδιαφέρει σε έναν ακαδημαϊκό δεν είναι τόσο οι δημοσιεύσεις του (μέσω πλάτες και χέρια άλλων) όσο η μεταδότικότητά του, η φιλοτιμία του και η εργατικότητά του. Για παράδειγμα στον κλάδο της Φυσικής, όλοι λένε ότι το καλύτερο Φυσικό Τμήμα είναι της Κρήτης ή και των Ιωαννίνων. Ένας που σπουδάζει στο Φυσικό Πάτρας θα γίνει λιγότερο φυσικός επιστήμονας; Ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς τους διαχωρισμούς. Αν θες να γίνεις κάτι, δεν το διατυμπανίζεις όυτε το ψιρίζεις. Προσπαθείς, να πετύχεις μέσω του έργου σου. Σε Τμήματα ίδιου επιστημονικού κλάδου, η ίδια επιστήμη διδάσκεται με διαφορετική προσέγγιση ίσως. Αν θες κάτι καλύτερο, απλά διαβάζεις μόνος σου και «διευρύνεις» την επιστημονική σου παιδεία. Όσο σπουδάζουμε στην Ελλαδιστάνα, παντού οι ίδιες μετριότητες και τα ίδια χάλια υπάρχουν! Δεν γίνεται τα δημόσια και δωρεάν Πανεπιστήμια που φοιτούμε να είναι του βεληνεκούς και υποδομών ΜΙΤ. Ας το παρεδεχτούμε αυτό...:whistle: Σπουδάζουμε επιστήμες γνωσιακού επιπέδου ΗΠΑ με αγορά εργασίας υπανάπτυκτης μπανανίας-τριτοκοσμικής χώρας τύπου Ελλαδιστάνας (αυτό λέει πολλά...).

πολυ σωστος ο npb .εκτος αυτου γτ ν αποφυγει το παπει?επειδη οπως αναφερθηκε πιο πανω το λεν οι αλλοι??εγω στατιστικη θελω σπουδασω.ολοι μου λενε ασσοε αλλα εμενα απ τν οδηγο σπουδων μ αρεσει πιο πολυ τ παπει.πρεπει δλδ ν κανω 'εκπτωσεις' στ θελω μ γτ λενε οι αλλοι??οχι ευχαριστω δεν θα παρω...φιλικα.
και κτ ακομα θελω ν ρωτησω ρ παιδια.εγω δεν εχω παρει αοθ.αρα δεν εχω προσβαση στ 5ο πεδιο.ομωσ η οικογενεια μ ειναι πολυτεκνη οποτε εχω δικαιωμα μεταγγραφης απ πανεπιστημια της επαρχιας σε αντοιστιχα της αθηνας...η στατιστικη σαμου ειναι αντιστοιχο τμημα μ τν στατστικη παπει η οποια ομως οπως προειπα θελει αοθ π δεν εχω.τ γινεται?μπορω ν παρω μεταγγραφη απτν σαμο στ παει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
για τις δυνατότητες μετεγραφής από τμήμα σε τμήμα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στη σχολή που θες να πας μετά τη μετεγραφή για να δεις από ποια τμήματα δέχονται φοιτητές με αυτόν τον τρόπο.

αν διαβάσεις πιο προσεκτικά το μήνυμα μου που αναφέρομαι στο παπει λέω αν μπορείς να το αποφύγεις όχι μην πας γιατί θα ξαναγίνει ο κατακλυσμός του νώε ή κάποια άλλη βιβλική καταστροφή.
απλά από φίλους μου που σπουδάζουν εκεί μου έχουν πει ότι σαν τμήμα υπολειτουργεί λόγω του ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές,κακή οργάνωση και αδιαφορία από μέρους καθηγητών σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι σε άλλα τμήματα.

το ξαναλέω,δεν προτρέπω κάποιος να μην περάσει πουθενά ή κάπου που δεν θέλει από το να πάει στο παπει απλά αν μπορεί να πάει σε κάποιο άλλο τμήμα με το ίδιο αντικείμενο στην αθήνα να το προτιμήσει,καλώς ή κακώς αυτή είναι η πραγματικότητα των οικονομικών τμημάτων,τι να κάνουμε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
1)Οικονομικης Επιστημης ΟΠΑ
2)Οικονομικων Επιστημων ΕΚΠΑ
3)Μαρκετινγ ΟΠΑ
4)ΟΔΕ Παπει
5)ΟΔΕ ΟΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
και κτ ακομα θελω ν ρωτησω ρ παιδια.εγω δεν εχω παρει αοθ.αρα δεν εχω προσβαση στ 5ο πεδιο.ομωσ η οικογενεια μ ειναι πολυτεκνη οποτε εχω δικαιωμα μεταγγραφης απ πανεπιστημια της επαρχιας σε αντοιστιχα της αθηνας...η στατιστικη σαμου ειναι αντιστοιχο τμημα μ τν στατστικη παπει η οποια ομως οπως προειπα θελει αοθ π δεν εχω.τ γινεται?μπορω ν παρω μεταγγραφη απτν σαμο στ παει??

Βασικά, χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά για να το κοιτάξεις και ο ίδιος να σιγουρευτείς, και η στατιστική σάμου και η στατιστική παπεί θέλουν 5ο πεδίο εάν είμαι σωστό.

Δυστυχώς, εφόσον δεν πήρες ΑΟΘ, εάν αυτά που ξέρω είναι σωστά, δεν μπορείς να πάς σε καμία στατιστικη πέραν του ΟΠΑ.
Έπρεπε να πάρεις ΑΟΘ πάντως, εύκολο μάθημα και αφού ήθελες στατιστικός.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apos1210

Νεοφερμένος

Ο apos1210 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε ολους. λιγες μερες πριν τις πανελληνιες..τεσπα θελω να ρωτησω τουσ εμπειρουσ πανω σε ενα θεμα για σχολες οικονομικων.. λοιπον πιστευω οτι θα γραψω μεχρι 16000 μορια παρα κατι. σε οικονομικες ΑΕΙ δεν μπαινω, οποτε παω προς ΤΕΙ. οποτε θα ηθελα να μαθω μερικες πληροφοριες για την λογιστικης . τα μορια ειναι 15 χιλιαδες περιπου. ειναι ομως 15 χιλ. παντου? η μονο αθηνα εχει τοσα και εκτοσ αττικης λιγοτερα μορια εισαγωγης,, και εκτος αυτου αν εχετε να μου προτεινεται κατι καλο.. ευχαριστω πολυ

1)Οικονομικης Επιστημης ΟΠΑ
2)Οικονομικων Επιστημων ΕΚΠΑ
3)Μαρκετινγ ΟΠΑ
4)ΟΔΕ Παπει
5)ΟΔΕ ΟΠΑ

ρε φιλε επειδη ειμαι τελειως ασχετος τι ειναι ολα αυτα τα ΟΠΑ ΟΔΕ κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
ΟΠΑ = Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων (πρωην ΑΣΟΕΕ)
ΟΔΕ= Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεω
ΠΑΠΕΙ= Πανεπιστημιο Πειραια
ΕΚΠΑ= Εθνικο Καποδιστριακο Πανεπιστημιο Αθηνων

πηγαινε στο γκουγκλ και βρες τις βασεις πανελληνιων 2009. Εαν θες λογιρτικη φανταζομαι θα υπαρχουν τμηματα εκτος αθηνων με λιγοτερα απο 15000. Παντως με τα μορια που λες φυσικα και μπορεις να πας και σε ΑΕΙ. απλα ισως εκτος αθηνων. Τα οικονομικα της παντειου εντασσονται στα μορια αυτα νομιζω. παντως κατω απο τις 16000 ειναι η οικονομικη επιστημη πατρας που ειναι πολυ καλη και υπαρχουν και πολλα αλλα αει με αυτα τα μορια. ψαξτο.

Κανεις ομως λαθος που λες ποσα μορια θα βγαλεις. Δεν μπορεις να ξερεις οτι θα βγαλεις 16 παρα κατι. η οικονομικων επιστημων αθηνων εχει 16500. η διαφορα ειναι νικρη και δεν γινεται να την υπολογισεις. οπως μπορει να λες 16 παρα κ να γραψεις τελικα 13-14 ετσι μπορει κ να γραψεις 16,5. η διαφορα απο τα 16 στα 16,5 περιπου μπορει να μεταφραστει σε 4-5 πολλαπλης επιλογης σε μαθηματα μη βαρυτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
για το ΠΑΜΑΚ λενε ειναι απο τα κορυφαια τμηματα ειδικα το Χρηματοοικονομικη Λογιστικη

σας παραθετω μια καταταξη που μ εκανε ενας καθηγητης του ΠΑΜΑΚ σχετικα με τα εξης 3 οικονομικα τμηματα

ΑΣΣΟΕ
ΠΑΜΑΚ
ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ναι οντως για εκτος Αθηνων το ΠΑΜΑΚ ειναι ισως η καλυτερη επιλογη για οικονομικα,παντως σιγουρα καλυτερη απο ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
https://www.slideshare.net/nitse/gs-h-index σελ.32

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artid=294466&dt=17/10/2009

από εδώ μπορείς να ψιλοπάρεις μια "επίσημη" ιδέα από το τι γίνεται και πως κατατάσοντε αλλά πιο πολύ παίζει ρόλο ποιο τμήμα θες αν έχεις δυνατότητα να πας σε άλλη πόλη τι θες να κάνεις μετά....είναι αρκετά πιο πάνω ιεραρχικά για να επιλέξεις από το πως τα κατατάσουμε εμείς ή ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Kaloutsikos

Νεοφερμένος

Ο Mr. Kaloutsikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με καποιες σχολες , για την επαγγελματικη αποκατασταση κ.τ.λ.

Διοικησης Επιχειρησεων Κομοτηνη
Διοικησης Τεχνολογιας Μακεδονιας Ναουσα
Διεθνων Οικονομικων Σχεσεων & Αναπτυξης Θρακης Κομοτηνης
Μαρκετινγκ & Διοικησης Λειτουργειων Μακεδονιας Εδεσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Συγνωμη που θα το πω ετσι και ισως ακουστει καπως αλλα γιατι ολος ο κοσμος επιλεγει πια διοικηση επιχειρησεων και marketing???? Ποσοι θα υπαρχουν πια και ειδικα σε τετοιες εποχες??? Πλεον η σαρα και η μαρα διοικηση επιχειρησεων σπουδαζει!!! Υπαρχουν 500 σχολες! Βεβαια αμα σας αρεσει πραγματικα να το επιλεξετε δεν λεω αλλα πλεον δεν ειναι σιγουρο επαγγελμα και ειναι ηδη κορεσμενο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
αυτη ειναι η αμεση απαντηση καποιου που φαινεται οτι δεν το εχει μελετησει το θεμα.
με μια πολυ προχειρη απαντηση δες εδω https://bit.ly/cMr6Wa πόσοι απόφοιτοι σχολών ΔΕ ζητούνται......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fterouchas

Νεοφερμένος

Ο fterouchas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ράχες (Πρέβεζα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε κάποια λόγια για το Τμήμα Οικονομικής και περιφερειακής Ανάπτηξης Παντείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
για να ειμαι ειλικρινης δεν με εντυπωσιαζει ιδιαιτερα. γενικα αν μπορεις, να προτιμησεις κατι απο ασοεε, αν δεν την πιανεις τοτε παπει η παμακ
και οσο για το "περιφερειακης αναπτυξης" που το λενε ως ατου και μοναδικο κτλ. ε ενταξει σιγα, δημοσιος υπαλληλος θα εισαι και παλι μην φανταστεις οτι θα συνταξεις αναπτυξιακες μελετες. για το δημοσιο καλο τμημα φαινεται αλλα για τον ιδιωτικο τομεα δεν...

**καλα ολα αυτα που λεω ειναι οτι εχω ακουσει και δει στα πεταχτα, αμα βρεις κανεναν φοιτητη καλτερα μπορει να ειναι πολυ καλο το τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top