[14/5/2010] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς τα πήγατε σήμερα ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 191)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 22 11.5%
  • Καλά

    Ψήφοι: 65 34.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 44 23.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 8 4.2%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 6 3.1%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 24.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Που άκουσες κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
ο καθηγητης στο φρο μου αν και εχω ακουσει παρα πολλες διαφορετικες προσεγγισεις απο τοτε........λετε να με θεωρησουν εκτος? παντως προσπαθησα τουλαχιστον να τεκμηριωνω..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δε νομίζω. Βασικά με τίποτα. Αν τα αιτιολόγησες είσαι εντός χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδιά στα επιστημονικά γνωρίσματα έγραψα τεχνολογικές και επιστημονικές ανακαλύψεις, γνώσεις και αντικειμενικότητα... Σωστά δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Δε νομίζω. Βασικά με τίποτα. Αν τα αιτιολόγησες είσαι εντός χαλαρά.
Αχ!! εισαι σιγουρος?? μηπως στο 2ο ζητουμενο τα οσα ειπα ηταν σαν και καλα τροποι αντιμετωπισης της Μη υπαρκτης δια βιου μαθησης σημερα? αλλα ουσιαστκα αυτοι τι ακριβως ηθελαν? πες μ γιατι απτο πρωι εχω απογοητευθει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ξέρω ήδη έχετε μιλήσει για τον τρόπο αναπτυξης αλλα δεν εβγαλα συμπερασμα. Εγώ εβαλα συνδιασμο μεθοδων εφοσον ζητουσε ενα τροπο. Εβαλα ορισμο και αιτιο-αποτελεσμα και συγκριση αντιθεση.(Εβαλα και αλλο αλλα αρκετα ρεζιλι εγινα :P) Τα αιτιολογησα κιόλας!!!Αυτο είναι πιο αστειο γιατι το πιστευα κιολας!!!:D:D:D:D:D Χαχα!Τελικα τι είναι;

Μάλλον είναι αιτιολόγηση. Επίσημα δεν ξέρουμε κάποια λύση.

Αχ!! εισαι σιγουρος?? μηπως στο 2ο ζητουμενο τα οσα ειπα ηταν σαν και καλα τροποι αντιμετωπισης της Μη υπαρκτης δια βιου μαθησης σημερα? αλλα ουσιαστκα αυτοι τι ακριβως ηθελαν? πες μ γιατι απτο πρωι εχω απογοητευθει:(

Ρε φίλε μην αγχώνεσαι. Οτιδήποτε θεωρείς εσύ οτι βοηθάει το άτομο να πραγματώσει την αυτομόρφωση ειναι σωστό. Αν το εχεις εκφράσει σωστά τότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Αρκετοί όπως και εγώ είπαν για το σχολείο, για τα ΜΜΕ, για τους πνευματικούς ανθρώπους, για το κράτος κλπ

Δες και εδώ πχ ενδεικτικές λύσεις (οι οποίες δεν είναι φυσικά και οι μοναδικές)
https://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/neoelliniki_glossa_14.05_id11650642.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
χμμ...3 σελιδες γεματες με σχετικα κανονικα προς μικρα γραμματα :S
καλα προσεγγισα το θεμα?
ακουσα δεν επρεπε να το παρουμε με τους τομεις (π.χ κρατος-πολιτεια/ΜΜΕ/ διεθνες επιπεδο κτλ) αλλα γιατι??! τροποι εφαρμογης δεν ειναι κιαυτοι?
ειπα ατομικα για τον καθενα κ μετα κ γιαυτα....γιατι να τα θεωρησουν εκτος θεματος?! :(

Τι ακριβώς έγραψες να σου πω πες περιληπτικά. (η προσέγγιση σου είναι ενδιαφέρουσα αλλά αν δε μου πεις τι τρόπους έγραψες δε μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτηση σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Παιδιά στα επιστημονικά γνωρίσματα έγραψα τεχνολογικές και επιστημονικές ανακαλύψεις, γνώσεις και αντικειμενικότητα... Σωστά δεν είναι;
(???) ζητουσε χαρακτηριστικα που συναντησαμε στο κειμενο τα οποια πιστοποιουσαν το οτι το κειμνο αυτο ανηκε σε "επιστημονικο λογο''..!
π.χ ως προς τη γλωσσα (χση δηλωτικης/κυριολεκτικης γλωσσας)
ως προς το υφος (σοβαρο/αντικειμενικο με χρηση λογιων λεξεωνσε καποια σημεια)
χρηση αυθεντιας σαν τροπο πειθους (που ειναι γνωρισμα επιστημονικου δοκιμιου)
ως προς το περιεχομενο (παραθεση αντικειμενικων αποψεων/ θεμα επιστημονικο με λογικο περιεχομενο κτλ) βεβαια αρκουσε να βαλεις 3 μονο...

τι ακριβως καταλαβες?!?? :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδια εγω δεν εγραψα την ημερομηνια στην αρχη!!!εχει επιπτωσεις αυτο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Τι ακριβώς έγραψες να σου πω πες περιληπτικά. (η προσέγγιση σου είναι ενδιαφέρουσα αλλά αν δε μου πεις τι τρόπους έγραψες δε μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτηση σου).



στο 1ο ζητουμενο εγραψα :
1. τα ατομα μεσω της διαρκους επιμορφωσης ωριμαζουν πνευματικα/διευρυνουν τους πνευμ.οριζοντες κτλ κτλ
2. συμβαλλουν σαφως στην καταπολεμηση της ανεργιας αφου με την συνεχη ανανενωση των δεξιοτητων/προσοντων τους γινονται ολο και πιο χρησιμοι για πολλες νεο-δημιουργουμενες εργασιακες θεσεις..(που δημιουργυνται απτην αναπτυξη της τεχνολογιας κτλ)
3. οταν τα ατομα συνεχως επιμορφωνονται ο πολιτισμος της εκαστοτε χωρας τους σαφως αναπτυσεται και εξελισεται αφου οι χωροι των (τεχνων/γραμματων/επιστημων/τεχνολογιας κτλ) αποτελουν αντικειμενο θερμης ενασχολησης για τους πολιτες
4. συντελλουν επισης στην τονωση της εθνικης οικονομιας αφου συμβαλλουν στην αυξηση της παραγωγικοτητας στην κοινωνια..(λογω του οτι οταν ενας ανθρωπος ανανεωνει τα προσοντα του δυναται να προσφερει και περισσοτερα..)
5.καταπολεμουνται δυσαρεστα φαινομενα οπως (καταθλιψη/ψυχολογικα προβληματα/ανασφαλεια κτλ) αφου το ατομο με την δια βιου επιμορφωση του καθισταται ενα ψυχικα ισορροπιμενο και ορθως σκεπτομενο κοινωνικο ον..
6. καλλιεργουνται στο ατομο τα αισθηματα αυτοσεβασμου/αυτοεκτιμησης/αυτοπεποιθησης κτλ και γενικα αισθανεται χρησιμος και παραγωγικος στο κοινωνικο του συνολο...
7. το ατομο δεν εφησυχαζεται δεν κατανταει οκνηρο και αδρανες κτλ
8.επισης ορισμενοι επαγγελματικοι τομεις (π.χ ιατροι) ειναι σαφως αναγκαιο να βρισκονται σε αμεση επαφη με την συνεχη αυτομορφωση ( νεες μεθοδοι/νεα φαρμακα κτλ)

Στο 2ο ζητουμενο παλι,εγραψα τα εξης:
1. καταρχας ο καθε ανθρωπος οφειλει να συνειδητοποιησει την αξια της αυτομορφωσης και να την αποδεχτει
2. η φοιτηση στα πανεπιστημια/διαφορα προγραμματα εκπαιδευτικου χαρακτηρα κτλ να μην φανταζουν σαυτον σαν δραστηριοτητα που αφορα μονο τους νεους
3.το κρατος/πολιτεια πρεπει να χρηματοδοτησει ειδικα κεντρα επαγγελματικης καταρτησης των ηλικιακα μεγαλυτερων ατομων
4. να στηριξει οικονομικα ασθενεις ομαδες ατομων που ενω επιθυμουν να ανανεωσουν τις επαγγελματικες τους δεξιοτητες δεν δυνανται..
5. οι ηλικιακα μεγαλοι επισης να αναπτυξουν στενοτερη σχεση με πληροφορικη,Η/Υ,τεχνολογικα επιτευγματα ωστε να εκσυγχρονιζονται διαρκως
6.Τα ΜΜΕ μπορουν να προβαλλουν προγραμματα επαγγελματικης ενημερωσης/επιμορφωσης και ετσι τα ατομα παρακολουθωντας τα θα κερδιζουν συνεχως νεες ειδικες ισως γνωσεις για το εκαστοτε επαγγελμα τους..
7.γενικα τα ατομα να αξιοποιουν ποιοτικα τον ελευθερο χρονο τους..

AYTA!! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπετε να πω τη γνώμη μου πέρα από δύσκολο ή εύκολο κλπ νομίζω ότι το θέμα ήταν:
ψυχρό, νερόβραστο, ξύλινο και τυποποιημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
τωρα το συνειδητοποιησα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
παιδια εγω δεν εγραψα την ημερομηνια στην αρχη!!!εχει επιπτωσεις αυτο???

Oταν λες αρχη?? πριν τις απαντησεις?? Εμας μας ειπαν να γραψουμε στην αρχη των φυλλων οτι ακριβως εγραφε πανω τα θεματα που μας εφεραν ολα τα μαυρα γραμματα δλδ
Ρε παιδια εγω εβαλα απ ολα και ΜΜΕ και κρατος και σχολειο και πνευματικους ανθρωπους και εργασια στην εκθεση και αμα τους αρεσει!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Oταν λες αρχη?? πριν τις απαντησεις?? Εμας μας ειπαν να γραψουμε στην αρχη των φυλλων οτι ακριβως εγραφε πανω τα θεματα που μας εφεραν ολα τα μαυρα γραμματα δλδ
Ρε παιδια εγω εβαλα απ ολα και ΜΜΕ και κρατος και σχολειο και πνευματικους ανθρωπους και εργασια στην εκθεση και αμα τους αρεσει!!!:P:P
ναι πριν τις απαντησεις...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
ναι πριν τις απαντησεις...:(
σιγα μωρε αυτο δεν πρεπει να ειναι τιποτα ετσι κιαλιως δεν εχει σχεση με τα θεματα... για μια ημερομηνια τωρα.... αλλα δε ξερω να σου απαντησω σιγουρα, ας μας πει καποιος που γνωριζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εμάς δεν μας είπαν κάτι τέτοιο. Μόνο στο εξώφυλλο έγραψα το εξεταζομενο μάθημα και απο μεσα τα στοιχεια που ηθελε. Ημερομηνία δεν έγραψα :/
Λέτε να υπάρξει προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ποιο καλε??? :P
οτι δεν εγραψα την ημερομηνια στην αρχη πριν τις απαντησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Δεν σας το ειπαν?? εμας μας επριξαν μαυτην την ημ/νια..
μας ειπαν γραψτε..
''Παρασκευη 14 Μαιου 2010
Εξεταζομενο μαθημα: Νεοελληνικη γλωσσα '' :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γεια σας παιδες! και καλη επιτυχια σε ολους!
στο 1ο ζητουμενο εγραψα :
1. τα ατομα μεσω της διαρκους επιμορφωσης ωριμαζουν πνευματικα/διευρυνουν τους πνευμ.οριζοντες κτλ κτλ
2. συμβαλλουν σαφως στην καταπολεμηση της ανεργιας αφου με την συνεχη ανανενωση των δεξιοτητων/προσοντων τους γινονται ολο και πιο χρησιμοι για πολλες νεο-δημιουργουμενες εργασιακες θεσεις..(που δημιουργυνται απτην αναπτυξη της τεχνολογιας κτλ)
3. οταν τα ατομα συνεχως επιμορφωνονται ο πολιτισμος της εκαστοτε χωρας τους σαφως αναπτυσεται και εξελισεται αφου οι χωροι των (τεχνων/γραμματων/επιστημων/τεχνολογιας κτλ) αποτελουν αντικειμενο θερμης ενασχολησης για τους πολιτες
4. συντελλουν επισης στην τονωση της εθνικης οικονομιας αφου συμβαλλουν στην αυξηση της παραγωγικοτητας στην κοινωνια..(λογω του οτι οταν ενας ανθρωπος ανανεωνει τα προσοντα του δυναται να προσφερει και περισσοτερα..)
5.καταπολεμουνται δυσαρεστα φαινομενα οπως (καταθλιψη/ψυχολογικα προβληματα/ανασφαλεια κτλ) αφου το ατομο με την δια βιου επιμορφωση του καθισταται ενα ψυχικα ισορροπιμενο και ορθως σκεπτομενο κοινωνικο ον..
6. καλλιεργουνται στο ατομο τα αισθηματα αυτοσεβασμου/αυτοεκτιμησης/αυτοπεποιθησης κτλ και γενικα αισθανεται χρησιμος και παραγωγικος στο κοινωνικο του συνολο...
7. το ατομο δεν εφησυχαζεται δεν κατανταει οκνηρο και αδρανες κτλ
8.επισης ορισμενοι επαγγελματικοι τομεις (π.χ ιατροι) ειναι σαφως αναγκαιο να βρισκονται σε αμεση επαφη με την συνεχη αυτομορφωση ( νεες μεθοδοι/νεα φαρμακα κτλ)

Στο 2ο ζητουμενο παλι,εγραψα τα εξης:
1. καταρχας ο καθε ανθρωπος οφειλει να συνειδητοποιησει την αξια της αυτομορφωσης και να την αποδεχτει
2. η φοιτηση στα πανεπιστημια/διαφορα προγραμματα εκπαιδευτικου χαρακτηρα κτλ να μην φανταζουν σαυτον σαν δραστηριοτητα που αφορα μονο τους νεους
3.το κρατος/πολιτεια πρεπει να χρηματοδοτησει ειδικα κεντρα επαγγελματικης καταρτησης των ηλικιακα μεγαλυτερων ατομων
4. να στηριξει οικονομικα ασθενεις ομαδες ατομων που ενω επιθυμουν να ανανεωσουν τις επαγγελματικες τους δεξιοτητες δεν δυνανται..
5. οι ηλικιακα μεγαλοι επισης να αναπτυξουν στενοτερη σχεση με πληροφορικη,Η/Υ,τεχνολογικα επιτευγματα ωστε να εκσυγχρονιζονται διαρκως
6.Τα ΜΜΕ μπορουν να προβαλλουν προγραμματα επαγγελματικης ενημερωσης/επιμορφωσης και ετσι τα ατομα παρακολουθωντας τα θα κερδιζουν συνεχως νεες ειδικες ισως γνωσεις για το εκαστοτε επαγγελμα τους..
7.γενικα τα ατομα να αξιοποιουν ποιοτικα τον ελευθερο χρονο τους..

Ακουω αποψεις.................... :/ :/
Μπράβο σου ρε φίλε........Εύγε.....Τέλεια όλα.......Πότε πρόλαβες....?
Μπράβο σου........!!!!!
Καλά αποτελέσματα....!!!!
Και δυνατά στα επόμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top