Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Παρολο που δεν ανεβασα εγω το θεμα, θα παρακαλουσα θερμα να μην συνεχιστει η αμπελολογια και ο κραξοκανιβαλισμος.

Ελεύθερα κάνε δουλειά σου. Αφού δεν τα λέω εγώ που ανέβασα το θέμα κάποιος πρέπει να τα πει. Ναι, ας μην αναλωθούμε σε άλλες κατηγορίες. Ας ανοιχτεί άλλο θέμα αν θέλουμε να ξεσπάμε για την παιδεία... Βέβαια έχετε κάποιο δίκιο που κατηγορείτε έτσι μερικά πράγματα, αφού η κατάσταση πράγματι είναι απελπιστική. Ας επικεντρωθούμε σε τρόπους διόρθωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να μη διδασκονται ολα με αυτο το χρησιμοθηρικο πνευμα....(για να πας στο πανεπιστημιο, για να πιστοποιησεις τις γνωσεις σου, για να πιασεις δουλεια κτλ)
3)Αύξηση της γυμναστικής. Η παχυσαρκία και η τραγική φυσική κατάσταση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.
συμφωνω απολυτα!
και ισως να συνοδευοταν με μαθηματα χορου. ετσι τα παιδια θα γνωριζαν το σωμα τους καλυτερα και δε θα γινονταν μονο οι κλασικες βαρετες ασκησεις που πολλες φορες προσπαθουσαμε να αποφυγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
2)Κατάργηση Αρχαίων. Οι μόνοι που χρειάζονται τα Αρχαία στην Ελλάδα, είναι αυτοί που τα ...διδάσκουν. Σε όποιον αρέσουν, υπάρχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση. 4)Ανώτερα μαθηματικά/φυσική. Παράγωγοι/ολοκληρώματα, θερμοδυναμική και δε συμμαζεύεται, δεν έχουν καμία χρησιμότητα σε κάποιον που θα γίνει μάγειρας, γραφίστας, γραμματέας, τηλεφωνητής, διαφημιστής. Ακόμα και ο μηχανικός αυτοκινήτων πιθανότατα δε θα χρησιμοποιήσει ούτε τα μισά της θερμοδυναμικής του Λυκείου. Μεταφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Τα μαθηματα που αναφερεις δινουν μια μικρη γενικη εικονα/ ιδεα στο παιδι για τον επαγγελματικο προσανατολισμο του. Αν δεν διδασκομουν στο σχολειο αρχαια, δε θα ηξερα αν θα μου αρεσε να ασχοληθω με αυτα. Με τα φυσικομαθηματικα το ιδιο.
Εδω, νομιζω πως το μαθημα του επαγγελματικου προσανατολισμου θα πρεπε να γινεται σε περισσοτερες ωρες ανα εβδομαδα, ετσι ωστε το παιδι να μην αποφασιζει για σχολες στην τυχη, μη εχοντας εντελως διαμορφωμενη αποψη (οσο ειναι δυνατο σε αυτη την ηλικια)


3)Αύξηση της γυμναστικής.
Συμφωνω. Τα παιδια σημερα ή ανορεξικα τα βλεπεις ή βουλιμικα. Δεν εχουν ιδεα περι διατροφικων συνηθειων. Δε γνωριζουν πως η σωστη διατροφη ειναι τροπος ζωης. Καταφευγουν στους πιο ανθυγιεινους τροπους διαβιωσης, γεγονος που πολυ γρηγορα τα αρρωσταινει, τα γεμιζει με στρες και αγχος, κακος παραγων για μια ομαλη ζωη.


5)Καταπολέμηση της παπαγαλίας: multiple choice tests. Θέλω πίσω τις ώρες από τη ζωή μου που έχασα για να μάθω λέξη-λέξη τις 100 και βάλε σελίδες της Ιστορίας για τις πανελλήνιες. Από αυτές τις σελίδες δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ, όταν διαβάζω wikipedia για B'ΠΠ, νομίζω ότι διαβάζω τελείως καινούρια πράγματα. :blink:

Ωραια η ιδεα με τις ερωτησεις πολλαπλης επιλογης. :hmm:
Σε αρκετα σχολεια δουλευεται με παροτρυνση του καθηγητη σε διαγωνισματα και τεστς, χωρις επισημοτητα απο το κρατος σε εξετασεις κυρους, οπως πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
1)Κατάργηση θρησκευτικών. Ο μισογυνισμός του Απόστολου Παύλου, ο βιασμός της κριτικής σκέψης και η δαιμονοποίηση της σεξουαλικότητας δεν χρειάζονται. Εδώ θα υπάρχει πρόβλημα με τους χιλιάδες καθηγητές. Στη χειρότερη περίπτωση να πάνε σπίτι τους με μισθό, από το να διδάσκουν καλύτερο είναι. Στα δημοτικά, τα θρησκευτικά θα μπορούσαν να καταργηθούν αύριο, αφού δεν υπάρχουν καθηγητές για αυτά.

Αντικατάσταση του μαθήματος με συγκριτική θρησκειολογία. Θα μπορούσε να χωριστεί σε διάφορα επί μέρους μαθήματα ανάλογα με την τάξη και την ηλικία των μαθητών, π.χ ένα μάθημα θα μπορούσε να λέγοταν "Εισαγωγή στη θρησκειολογία", ένα άλλο "Στοιχεία Φιλοσοφίας και σύγχρονη θεολογία".

2)Κατάργηση Αρχαίων. Οι μόνοι που χρειάζονται τα Αρχαία στην Ελλάδα, είναι αυτοί που τα ...διδάσκουν. Σε όποιον αρέσουν, υπάρχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Με καμμία δύναμη, τα αρχαία ελληνικά μπορεί να είναι δύσκολα αλλά είναι απαραίτητα. Ο τρόπος που διδάσκονται πρέπει να αλλάξει, ίσως και να γίνουν τροποποιήσεις στην ύλη.

3)Αύξηση της γυμναστικής. Η παχυσαρκία και η τραγική φυσική κατάσταση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.

Συμφωνώ σ'αυτό το σημείο. Επιπλέον να καταργηθεί τελείως το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο και όλα τα παιχνίδια (δεν ξέρω αν παίζουν ακόμα τα παιδιά την ώρα της γυμναστικής μπάσκετ, την εποχή που εγώ πήγαινα σχολείο αυτό που συνέβαινε ήταν ελάχιστη ώρα σοβαρή γυμναστική - αερόβια - μυική κλπ, και όλος ο υπόλοιπος χρόνος ήταν η ώρα του παιδιού και χαβαλές. 'Οταν μιλάμε για γυμναστική, μιλάμε για γυμναστική. Κάμψεις, ραχιαίοι, τρέξιμο, μονόζυγο και όλα αυτά. Επιπρόσθετα καλό είναι να προστεθεί και θεωρία παράλληλα με τις γυμναστικές ασκήσεις και πιθανόν διατροφολογία.

4)Ανώτερα μαθηματικά/φυσική. Παράγωγοι/ολοκληρώματα, θερμοδυναμική και δε συμμαζεύεται, δεν έχουν καμία χρησιμότητα σε κάποιον που θα γίνει μάγειρας, γραφίστας, γραμματέας, τηλεφωνητής, διαφημιστής. Ακόμα και ο μηχανικός αυτοκινήτων πιθανότατα δε θα χρησιμοποιήσει ούτε τα μισά της θερμοδυναμικής του Λυκείου. Μεταφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Κρατάω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να έχεις δίκιο επειδή δεν είναι ο τομέας μου. Πόσο ανώτερα όμως είναι τα μαθηματικά και η Φυσική στο σχολείο ; Τουλάχιστον δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο τα χρόνια που ήμουν μαθητής.

5)Καταπολέμηση της παπαγαλίας: εδώ χρειάζονται ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ μέτρα: π.χ Ιστορία: όριο αποστήθισης max. 5 ημερομηνίες/έτος και περιορισμός της εξέτασης σε multiple choice tests. Θέλω πίσω τις ώρες από τη ζωή μου που έχασα για να μάθω λέξη-λέξη τις 100 και βάλε σελίδες της Ιστορίας για τις πανελλήνιες. Από αυτές τις σελίδες δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ, όταν διαβάζω wikipedia για B'ΠΠ, νομίζω ότι διαβάζω τελείως καινούρια πράγματα. :blink:

Διαφωνώ απόλυτα με το multiple choice σε όλα τα μαθήματα, όχι μόνο στην Παιδεία αλλά και στην παραπαιδεία, στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών π.χ. Πιστεύω δεν προάγει την ουσιαστική μάθηση και ενθαρύνει ένα είδος "τζογαδόρικης" νοοτροπίας, πολλοί μέτριοι μαθητές κάνουν επιλογές στην τύχη και συχνά αυτό βοηθά να πάρουν τη βάση χωρίς την αξία τους, δηλαδή διαβάζουμε τα μισά, έχουμε και λίγη τύχη και περάσαμε με λίγο φάρδος. Καταπολέμηση της παπαγαλίας, συμφωνώ, αλλά με ποιό τρόπο ; Αρκεί να μην υπάρχει τόση αυστηρότητα από την πλευρά των καθηγητών. Ακόμα με περισσότερες προφορικές από γραπτές εξετάσεις. Η Βικιπαίδεια που αναφέρεις είναι σκέτη παραπληροφόρηση, μπορεί να γράψει άρθρο στην Βίκι και η κουτσή μαρία και να πάψετε να στηρίζεστε στην Βίκι.

είναι πολλά που πρέπει να αλλάξουν, και σε τριτοβάθμια αλλά τώρα βαριέμαι,άλλη φορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καταπολέμηση της παπαγαλίας, συμφωνώ, αλλά με ποιό τρόπο ; Αρκεί να μην υπάρχει τόση αυστηρότητα από την πλευρά των καθηγητών. Ακόμα με περισσότερες προφορικές από γραπτές εξετάσεις.

Δε δινεται χρονος για κατι τετοιο. Η υλη ετησιως σε μαθηματα βασης ειδικα (αρχαια, φυσικομαθηματικα, νεοελλ. γλωσσα κ.ο.κ) βγαινει μετα ζοριου.
Ισως θα ηταν μια καλη λυση εδω να δινεται περισσοτερος χρονος στην εξεταση, παρα στην παραδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δε δινεται χρονος για κατι τετοιο. Η υλη ετησιως σε μαθηματα βασης ειδικα (αρχαια, φυσικομαθηματικα, νεοελλ. γλωσσα κ.ο.κ) βγαινει μετα ζοριου.
Ισως θα ηταν μια καλη λυση εδω να δινεται περισσοτερος χρονος στην εξεταση, παρα στην παραδοση.

δυο λεπτά, γιατί δεν υπάρχει χρόνος ; Την ώρα του γραπτού τεστ ένα προφορικό χαλαρό τεστ με διάλογο με έναν καθηγητή όμως που να είναι φιλικός και ευγενικός απέναντι στο μαθητή, όχι μπαμπούλας. Εδώ θα πρέπει να κοιτάξουμε πολύ σοβαρά και το σύστημα αξιολόγησης των καθηγητών που ως τώρα είναι μάλλον απαράδεκτο. Ο έλεγχος των καθηγητών θα πρέπει να γίνεται και μέσα στο σχολείο από ειδικούς "επόπτες" που θα κάνουν έλεγχο κατά καιρούς. Τον μαθητή τον κρίνει ο καθηγητής, τον καθηγητή ποιός τον κρίνει ; 'Οπως στο Πανεπιστήμιο επίσης υπάρχει υποχρεωτική εργασία για τον καθηγητή, - παίρνουν σε κάποιες σχολές τις εκπαιδευτικές άδειες για να κάνουν έρευνα,- νομίζω καλό είναι να υπάρξει κάτι και για τον καθηγητή της δευτεροβάθμιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατι στο 45 λεπτο(40 λεπτο μεχρι να μαζευτουν στα θρανια τους και ηρεμησουν) θες 25 λεπτα για παραδοση με ερωτησεις κατανοησης και αλλα 20 για εξεταση. Ποια εξεταση να γινει σε 20 λεπτα γραπτη? Μεχρι να πιασουν τα στυλο στα χερια εχει περασει 10 λεπτο και δοθουν κολλες. Ειναι πολυ μικρο το 45 λεπτο γενικα και η εξεταση που λες γινεται ουτως η αλλως, εσυ προφανως μιλας για επιπλεον εξεταση, με παραπανω υλικο και πιο κουβεντολοι. Κι εμενα θα μου αρεσε αυτο!
Λαβε υποψην ομως πως κουβεντυα οπως τη φανταζεσαι με 25 παιδια δε γινεται.

Μεχρι στιγμης ανεφερα αλλα δυο προβληματα οποτε τα τμηματα πρεπει να χωριζονται σε μικροτερα γκρουπς(κατα συνεπεια, περισσοτεροι καθηγητες, λιγοτεροι αδιοριστοι) και ωριαιο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
mind εννοώ να γίνεται όπως γινόταν η εξέταση στο Πανεπιστήμιο, η καθηγήτρια μου :inlove: μας έβαζε μέσα στην αίθουσα και μας εξέταζε προφορικά. Μπορεί αυτό να γίνει ανά 2 μικρές ομάδες ή πριβέ. Τα τμήματα είναι πολυμελή στο σχολείο και πρέπει να μειωθεί ο αριθμός εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Στις εξετασεις λες ή μια οποιαδήποτε μέρα?! Αυτο σου λεω κι εγω, πως αυτο (η εξεταση η προφορικη) καθε μερα σε καθε μαθημα, γινεται ουτως η αλλως!!!

Ή να ειναι προφορικες οι εξετασεις (πχ πανελληνιες?) παλι δεν ειναι εφικτο ουτε και σωστο! Η γραφη ειναι βασικη. Και σου δινει χρονο να σκεφτεις. Αν εννοεις αυτο.
:wacko::wacko:

* η παπαγαλια δεν εχει να κανει νομιζω με το τροπο εξετασης αλλα κυριως απο τις απαιτησεις του Υπουργειου καιτα κριτηρια που θετουν για να περασει καποιος. Αν ενας μαθητης γραψει με δικα του λογια και ειναι σωστα κι ενας αλλος τα γραψει οπως τα λεει το βιβλιο και ειναι παλι σωστα ο δευτερος περνα σιγουρα. Αφου ειναι η κοπια του συγγραφεα.(αν δε θεωρηθει σκονακι) Ο πρωτος ομως περνα πρωτα απο την κριση των διορθωτων και καθε διορθωτης εχει τα δικα του κριτηρια γιαυτο οι καθηγητες, νομιζω και παλι αποσο εχω καταλαβει προωθουν την παπαγαλια γιατι τα παιδια μπορει να νομιζουν οτι γραφουν σωστα αλλα στην ουσια να μην εχουν γραψει τιποτα σωστο. Στο χερι του παιδιου ειναι και να κατανοει βεβαια τα οσα γραφει και τις βασεις αυτες τις παιρνει το παιδι στο Δημοτικο σχολειο. Απο κει διαφαινεται η πορεια του και πως θα εξελιχθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πολύ σωστός..
Αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχουν το σχολείο και οι βαθμοί σε αυτό με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση..
Συμφωνώ μαζί σου αλλά σε καμία περίπτωση για τους λόγους (και τον τρόπο!) που αναφέρει ο Speedy στο ποστ του.

1)Κατάργηση θρησκευτικών. Ο μισογυνισμός του Απόστολου Παύλου, ο βιασμός της κριτικής σκέψης και η δαιμονοποίηση της σεξουαλικότητας δεν χρειάζονται. Εδώ θα υπάρχει πρόβλημα με τους χιλιάδες καθηγητές. Στη χειρότερη περίπτωση να πάνε σπίτι τους με μισθό, από το να διδάσκουν καλύτερο είναι. Στα δημοτικά, τα θρησκευτικά θα μπορούσαν να καταργηθούν αύριο, αφού δεν υπάρχουν καθηγητές για αυτά.
Θα έλεγα κατάργηση αυτών των θρησκευτικών. Στόχος η ευρύτερη πληροφόρηση πάνω σε θέματα θρησκείας και όχι η αποστήθιση των παραπάνω.
2)Κατάργηση Αρχαίων. Οι μόνοι που χρειάζονται τα Αρχαία στην Ελλάδα, είναι αυτοί που τα ...διδάσκουν. Σε όποιον αρέσουν, υπάρχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση.
εδώ τώρα τι να πω? Τα διδάσκονται από τα 12 τους τα αγγλάκια και εμείς όχι... Εμπρός για ακόμα πιο αγράμματους Έλληνες! ΌΛΕ!
[συγγνώμη για τη δεικτικότητα του ύφους, αλλά αν και τυπική πρωτοδεσμίτισσα και μετέπειτα πολυτεχνίτισσα είναι ότι πιο απαράδεκτο έχω ακούσει για τη βελτίωση του συστήματος!]
3)Αύξηση της γυμναστικής. Η παχυσαρκία και η τραγική φυσική κατάσταση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!
4)Ανώτερα μαθηματικά/φυσική. Παράγωγοι/ολοκληρώματα, θερμοδυναμική και δε συμμαζεύεται, δεν έχουν καμία χρησιμότητα σε κάποιον που θα γίνει μάγειρας, γραφίστας, γραμματέας, τηλεφωνητής, διαφημιστής. Ακόμα και ο μηχανικός αυτοκινήτων πιθανότατα δε θα χρησιμοποιήσει ούτε τα μισά της θερμοδυναμικής του Λυκείου. Μεταφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Για την ενημέρωση (όλων) αυτά ΔΕΝ είναι ανώτερα μαθηματικά και ανώτερη φυσική. Είναι μέση. Ο μάγειρας και ο τηλεφωνητής ΔΕΝ ανήκουν στη "μέσο" απόφοιτο λυκείου. Το λύκειο είναι προσαρμοσμένο στον μέσο μαθητή. Ας μείνει έτσι. Για όποιον δεν θέλει υπάρχει και το (όπως κι αν λέγεται σήμερα) τεχνικό λύκειο.


Έτσι οι νέοι θα έχουν 4-5 χρόνια πτυχίο, 2 μεταπτυχιακό, 3 διδακτορικό, 9 μήνες στρατό και θα ενηλικιώνονται/αποκτούν δικό τους σπίτι/οικονομική ανεξαρτησία στα 40. :clapup::clapup::clapup:
18+5+2+3+1(έκανα τους 9 μήνες 1 χρόνο)==29 Btw και όχι 40.

Παρόλο που θεωρώ ότι πολλά πράγματα είναι στραβά στο λύκειο, αναρωτιέμαι... όλοι εμείς που "δαιμονοποιούμε" την παπαγαλία, το κακό δημόσιο σύστημα, τους @#$@ καθηγητές, τα απαίσια αρχαία, την ακαταλαβίστικη φυσική κοκ... έχουμε ποτέ σκεφτεί ότι αν οι ίδιοι δεν ήμαστε τόσο αδιάφοροι ("θα τα μάθω το απόγευμα στο φροντηστήριο") πόσο περισσότερα θα μπορούσαμε να είχαμε μάθει από το σχολείο???

[mindcircus και το σχόλιο περί επιλογής ξένης γλώσσας excluded από την παρατήρηση]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
όλοι εμείς που "δαιμονοποιούμε" την παπαγαλία, το κακό δημόσιο σύστημα, τους @#$@ καθηγητές, τα απαίσια αρχαία, την ακαταλαβίστικη φυσική κοκ... έχουμε ποτέ σκεφτεί ότι αν οι ίδιοι δεν ήμαστε τόσο αδιάφοροι ("θα τα μάθω το απόγευμα στο φροντηστήριο") πόσο περισσότερα θα μπορούσαμε να είχαμε μάθει από το σχολείο???

Πάρα πολύ σωστό! Γιατί όμως συμβαίνει? όταν το παιδάκι ακούει στο σπίτι του τα χίλια μυρια για το δημόσιο, τα υιοθετεί, τα κάνει πιπίλα και τα αναμασά μέσα κι έξω απαυτό. Γίνεται μια σπουδαία πλύση εγκεφάλου. Αν το σπίτι δε σπρώξει το παιδί να δείξει ενδιαφέρον για το σχολείο, ποιός άραγε θα το κάνει?
ΑλλωσΤε το φροντιστηριο εχει συγκεκριμένο στοχο- το πτυχίο ή τις εξετάσεις. Το σχολείο έχει στόχο και τη διαπαιδάγωγηση του παιδιού.

Θυμάμαι σε ένα σχολείο τάξη γυμνασίου πάνω σε μάθημα ξενης γλωσσας έγινε λόγος για το κίνημα του φεμινισμού, το φερε η κουβέντα και η καθηγήτρια τους είπε 5 πραματα για το πως δημιουργηθηκε και τα λοιπα. Ποιος φροντιστηριακος ομιλος το επιτρεπει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Παρόλο που θεωρώ ότι πολλά πράγματα είναι στραβά στο λύκειο, αναρωτιέμαι... όλοι εμείς που "δαιμονοποιούμε" την παπαγαλία, το κακό δημόσιο σύστημα, τους @#$@ καθηγητές, τα απαίσια αρχαία, την ακαταλαβίστικη φυσική κοκ... έχουμε ποτέ σκεφτεί ότι αν οι ίδιοι δεν ήμαστε τόσο αδιάφοροι ("θα τα μάθω το απόγευμα στο φροντηστήριο") πόσο περισσότερα θα μπορούσαμε να είχαμε μάθει από το σχολείο???
συμφωνω γενικα μαζι σου. σιγουρα το μαθημα δεν ειναι μια μονοπλευρη διαδικασια. αν οι μαθητες διεκδικησουν το μαθημα που θελουν με ερωτησεις τοτε το μαθημα γινεται αυτοματως καλυτερο γιατι ακομα και αν ο καθηγητης ειναι ηλιθιος οι μαθητες ζυμωνουν μεταξυ τους τις ιδεες με τις αποριες τους.
το πιστευω αυτο το πραγμα και προσπαθω να το εφαρμοσω και πιο παλια και τωρα που ειμαι φοιτητρια.

ομως τωρα ας επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα. ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη. που παει να πει οτι στατιστικα αντε να βρεθει ενα μονο τετοιο ατομο στην σχολικη ταξη. τοτε τσουγκριζοντας στην αδιαφορια των συμμαθητων του και στο χρησιμοθηρικο τροπο που αυτοι βλεπουν τη γνωση, σιγα σιγα θα προσαρμοστει και απλα θα περιμενει να τελειωσει το σχολειο για να περασει στο πανεπιστημιο που υποτιθεται οτι ειναι αλλιως τα πραγματα (λεμε τωρα). γενικα νιωθει σαν εξωγηινος. συν οτι ξαφνικα βρισκεται στην 3η λυκειου και μεσα απο το ρευμα της κοινωνιας βρικεται ξαφνικα σε μια κατασταση που του κλεβει ολο το δημιουργικο χρονο σκεψης με χιλιους δυο τροπους. λογικο ειναι να προσπαθει οσο μπορει να χαλαρωσει οπου βρισκει κενο. να χαζευει στα μαθηματικα αν ειναι θεωρητικη, να χαζευει στα αρχαια αν ηταν τεχνολογικη. δηλαδη συγνωμη περιμενουν απο τα παιδια να εχουν απολυτη συγκεντρωση και διψα για μαθηση ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ? ειναι απλα αδυνατον! και βεβαια καταληγουμε εκει που ειμαστε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Για μενα πρεπει..

  1. Να υπαρχει επιλογη μαθηματων..οπως και το εξωτερικο ετσι και στην Ελλαδα το παιδι να εχει την επιλογη στο τι μαθηματα θα παρακολουθησει..ετσι θα δειχνει μεγαλυτερο ενδιαφερον γιατι θα παρακολουθει μαθηματα που πραγματικα τον ενδιαφερουν..
  2. Καταργηση του μαθηματος των θρησκευτικων..που περισσοτερο ειναι πλυση εγκεφαλου παρα ενημερωση..
  3. Να γινονται περισσοτερα μαθηματα με την χρηση του pc..τωρα θα μου πειτε εδω δεν υπαρχει ο καταλληλος εξοπλισμος για τα βασικα μαθηματα που χρειαζονται pc θα υπαρχουν και σε αλλα..κι ομως το θεωρω απαραιτητο..
  4. Να γινονται ψυχομετρικα test για τους μαθητες που επιθυμουν να μπουν στα πανεπιστημια/τ.ε.ι
  5. Να αλλαξει ο τροπος εξετασεις των πανελληνιων..θεωρω απαραδεκτο εγω πχ να θελω να μπω στο οικονομικο πανεπιστημιο και να ειμαι υποχρεωμενη να εξετασθω στην Βιολογια..:confused:
  6. Καλυτερη ενημερωση και επαγγελματικος προσανατολισμος..
:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Να αλλαξει ο τροπος εξετασεις των πανελληνιων..θεωρω απαραδεκτο εγω πχ να θελω να μπω στο οικονομικο πανεπιστημιο και να ειμαι υποχρεωμενη να εξετασθω στην Βιολογια..:confused:
ελα ντε! γτ το να θελω να παω μαθηματικο και να πρεπει να διαβασω ΑΟΔΕ!!! ελεος! να πρεπει να μαθω τι ξεχωριζει τον ηγετη απο τον προισταμενο. ενα απο τα γνωρισματα λοιπον ειναι οτι σε αντιθεση με τον προισταμενο ο ηγετης μιλαει στην καρδια...και ναι ειναι αληθεια! αν ξεχναγα να το γραψω θα μου εκοβαν αυτοματα μορια γιατι τα χαρακτηριστικα ηταν αριθμημενα και αν ξεχναγες κατι εκοβαν αυτοματα ποντους, οσο καλα και αν μπορει να ειχες καταλαβει το νοημα. και αυτο ειναι ενα μονο απο τα πολλα ηλιθια πραγματα που επρεπε να αποστηθισεις στο αοδε (γαι αν μπω στο μαθηματικο παντα...). και αυτο που μου την εσπαγε περισσοτερο ρε γαμωτο ηταν οτι, ενταξει το μαθημα ειναι που ειναι προορισμενο για παπαγαλια, γραψτε το και με αναλαογο τροπο! μη βαζετε στα παιδια να αποστηθιζουν και τις ''σαλτσες" σας! γραψτε ολο το βιβλιο σε μπουλετακια!

τσπ για να μεινω και οντοπικ πιστευω οτι κατ αρχας ισως θα επρεπε να διαλεγουν τους φοιτητες τους τα ιδια τα πανεπιστημια για να μη χρειαζονται οι μαθητες να διαβαζουν αχρηστα πραγματα οπως περιεγραψα παραπανω. ετσι δε θα γκρινιαζουν και οι πανεπιστημιακοι οτι δεν ξερουμε αυτα που πρεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
τσπ για να μεινω και οντοπικ πιστευω οτι κατ αρχας ισως θα επρεπε να διαλεγουν τους φοιτητες τους τα ιδια τα πανεπιστημια για να μη χρειαζονται οι μαθητες να διαβαζουν αχρηστα πραγματα οπως περιεγραψα παραπανω. ετσι δε θα γκρινιαζουν και οι πανεπιστημιακοι οτι δεν ξερουμε αυτα που πρεπει

αυτο ειπα κι εγω! οπως γινεται και στο εξωτερικο..τα ιδια τα πανεπιστημια μετα απο ψυχομετρικα τεστ που κανουν οι ενδιαφερομενοι τους δεχονται ή τους απορριπτουν..:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μακάρι να ήταν "χρησιμοθηρική" η εκπαίδευση. Μακάρι να είχε στόχο να σου δώσει εφόδια για να βρεις δουλειά. Δυστυχώς ο στόχος της είναι να δημιουργεί δημόσιους υπάλληλους.

Τι κάνουν άλλες χώρες με τα Αρχαία δεν έχει και τόση σημασία, θα μπορούσαν να διδάξουν και Klingon, ο καθένας με το βίτσιο του.

Η ηλικία ανεξαρτητοποίησης από τους γονείς συνεχώς αυξάνει.

Οι μισθοί των 700 ευρώ είναι το αποτέλεσμα χιλιάδων ωρών προσπάθειας, χιλιάδων ευρώ σε φροντιστήρια, χιλιάδων ευρώ για το πτυχίο, αν η σχολή είναι σε άλλη πόλη. We are doing it wrong.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως στο λυκειο πρεπει:

  • ολα τα μαθηματα να ειναι επιλογης και υποχρεωτικα ταυτοχρονα. Πως γινεται αυτο; Να συνεργαζεται το σχολειο με το πανεπιστημιο και το πανεπιστημιο να οριζει ποια μαθηματα, ποσα μαθηματα και τι βαθμους χρειαζεται ενας μαθητης ο οποιος θελει να περασει πχ στο φυσικο. Αυτος ο μαθητης θα μπορει να παιρνει οτι μαθημα θελει, αλλα θα χρειαζεται τα βασικα για την κατευθυνση του και καποια μαθηματα επιλογης εξω απο το πεδιο του. Πχ θα παιρνει γεωμετρια, αλγεβρα, στατιστικη, μαθηματικα κατευθυνσης, φυσικη, χημεια, νεοελληνικη γλωσσα, φυσικη αγωγη και θα επιλεγει διαφορα αλλα μαθηματα που τον ενδιαφερουν (πχ αστρονομια, πληροφορικη). Επισης θα πρεπει να οριστει και ποσα μαθηματα θα χρειαζεται καποιος μαθητης για να αποφοιτησει απο το λυκειο (πχ 30+ μαθηματα κατα την διαρκεια παραμονης του στο λυκειο).
  • να αλλαξει ο τροπος διδασκαλιας. Αυτη τη στιγμη ο καθηγητης παραδιδει μαθημα και οι μαθητες ακουνε. Λαθος! Θα πρεπει ο καθηγητης να ειναι πιο φιλικος με τους μαθητες. Να τους ενθαρρυνει να ρωτουν για τυχον αποριες, να μη τους προσβαλλει οταν δεν ξερουν μαθημα, να ειναι διαθεσιμος καποιες ωρες τη μερα για να μπορει ο μαθητης να τον επισκεπτεται στο γραφειο του και να τον ρωταει για αποριες και πανω απο ολα να χωριζει την ταξη σε ομαδες και να ενθαρρυνει τους μαθητες να λυνουν μαζι ασκησεις, να ανταλλαζουν αποψεις και να συνεργαζονται. Να αφιερωνει λιγα λεπτα σε καθε μαθημα αποκλειστικα γι' αυτο το λογο. Εννοειται πως θα πρεπει να επιβλεπει τους μαθητες ωστε να μην κανουν χαβαλε και να τους βοηθαει και στο τελος της δραστηριοτητας οι μαθητες θα πρεπει να παρουσιαζουν τις αποψεις/λυσεις τους.
  • να μπουν projectors σε ολες τις ταξεις ωστε οι καθηγητες να μπορουν να δειχνουν εικονες στους μαθητες για να εξηγησουν καλυτερα την υλη τους.
  • να αλλαξει ο τροπος εξετασης. Οι καθηγητες θα πρεπει να εξεταζουν καταλληλα τους μαθητες ωστε να προωθειται η κατανοηση του μαθηματος και οχι η παπαγαλια. Τα διαγωνισματα θα πρεπει να περιλαμβανουν ερωτησεις πολλαπλης επιλογης, συντομης απαντησης και εκτενης απαντησης. Επισης καλο θα ηταν να εξεταζαν τους μαθητες εβδομαδιαια με ενα μικρο τεστακι πολλαπλης επιλογης (πχ 8 τεστακια το τριμηνο τα οποια θα μετρανε 10% του τελικου βαθμου του τριμηνου).
  • να εισαχθουν "μαθηματα" καθαριοτητας. Καθε μαθητης θα πρεπει να συμμαζευει την ταξη ή να κανει καποια αλλη παρομοια δουλεια στο τελος της ημερας. Με αυτο τον τροπο ο μαθητης θα σεβεται περισσοτερο το περιβαλλον στο οποιο περναει μεγαλο μερος της ημερας του και θα μειωνονται τα περιστατικα βανδαλισμου.
  • να εισαχθει διαλειμμα 60 λεπτων το μεσημερι για φαγητο και οι ωρες διδασκαλιας να αυξηθουν στα 50 λεπτα με διαλειμμα 10 λεπτων μεταξυ των μαθηματων.
  • να καταργηθουν ολα τα φροντιστηρια και να αυξηθει το επιπεδο διδασκαλιας στα δημοσια σχολεια
  • να εισαχθει συστημα βαθμολογησης των σχολειων και να υπαρχει λιστα με καταταξη ως προς το επιπεδο διδασκαλιας καθε σχολειου. Με αυτο τον τροπο θα αυξηθει ο ανταγωνισμος μεταξυ σχολειων και θα αυξηθει επιπεδο διδασκαλιας
  • στο τελος καθε τριμηνου να απαντα ο μαθητης σε ερωτηματολογιο, ανωνυμο φυσικα, στο οποιο θα αξιολογει τους καθηγητες του. Θα μπορει να προτεινει επισης τι θελει να αλλαξει στο μαθημα και στον τροπο διδασκαλιας του καθηγητη και τι χρειαζεται βελτιωση. Τα ερωτηματολογια θα περνουν απο καποιον συμβουλο ή τον διευθυντη και αφου αξιολογηθουν, θα παραδιδονται στους ιδιους τους καθηγητες για να δουν τι πρεπει να αλλαξουν στον τροπο διδασκαλιας τους. Επισης να αξιολογουνται οι καθηγητες με βαση τους βαθμους που παιρνουν οι μαθητες τους σε συνδιασμο με τα ερωτηματολογια. Αν πχ ενας καθηγητης κοβει των 10% των μαθητων ή ο μεσος ορος της ταξης ειναι χαμηλος και τα σχολια των μαθητων ειναι αρνητικα για 3 συνεχομενα τετραμηνα, ο καθητητης θα απομακρυνεται.
  • η βαθμολογηση των μαθητων θα πρεπει να γινεται πιο αυστηρα. Οι βαθμοι δεν ειναι καραμελες να τις μοιραζουμε απλοχερα. Ο μαθητης θα παιρνει τον βαθμο που του αξιζει, ουτε λιγο παραπανω ουτε λιγο παρακατω. Επισης δεν θα πρεπει να οι καθηγητες να αποκαλουν ενα παιδι συνεσταλμενο επειδη δεν σηκωνει χερι να πει μαθημα και να του βαζουν χαμηλο βαθμο γι' αυτο το λογο. Αντιθετα αυτον τον μαθητη θα πρεπει να τον ενθαρρυνουν.
  • να τιμωρειται ο καθηγητης που βαζει μεγαλους βαθμους σε μαθητες που γνωριζει τους δικους του ("μεσα" και γνωριμιες ολα κομμενα).
Αυτα προς το παρον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όλα αυτά που παραθέτεις (τα άκρως λογικά και «δεδομένα» σε ευέλικτο και ορθό σύστημα παιδείας), θέλουν την κατασκευή ενός επιχειρησιακού μοντέλου, έστω και πιλοτικά στην αρχή. Το θέμα είναι, αν το Υπουργείο Παιδείας, διαθέτει τέτοιους επιστήμονες που να μπορέσουν να «ακούσουν» και να «σχεδιάσουν». Ένα άλλο θέμα είναι, αν υπάρχουν σπουδές (μεταπτυχιακές ή συναφούς είδους) που να επιμορφώνουν εκπαιδευτικούς προς αυτήν την κατεύθυνση (σχεδιασμό και υλοποίηση «παιδαγωγικών μοντέλων»)...γιατί νομίζω Υπουργός ή Προϊσταμένοι του Υπουργείου Παιδείας ή Περιφερειών Δημόσιας Παιδείας, με γνώσεις Πολιτικού Μηχανικού, Ιατρού...κ.α. άσχετων ειδικοτήτων δεν βοηθούν στην «αλλαγή» προς το θετικό μέλλον της παιδείας. Επίσης, όλα καλά ακούγονται στην θεωρία, αλλά η πράξη πολλές φορές φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα. (κλασικό παράδειγμα η Μ.Βρετανία...για χρυσοπληρωμένο και «χρεωκοπημένο» σύστημα παιδείας)

Επίσης, θα πρέπει να εξεταστούν και άλλες επιχειρησιακοί παράμετροι του μοντέλου, όπως η «συνδικαλιστική» βιωσιμότητά του, τα «κομματικά» οφέλη, η εφικτή υλοποιησιμότητά του, η ανταπόκρισή του στα υπάρχοντα Ελληνικά δεδομένα, η διάθεση για συνεργασία εκ μέρους «αρτηριοσκληρωτικών» εκπαιδευτικών,...κ.α. Αν έχετε προσέξει, όλοι αυτοί οι κοινωνικοί εταίροι, που «αγωνίζονται» εν ονόματι, μιας καλύτερης παιδείας για τα παιδιά (πόσο μας αγαπάνε; :clapup:χαχα ) δεν τους καίγεται καρφίτσα να αλλάξει κάτι, διότι τότε, θα χάσουν τις καρέκλες τους. Μην ξεχνάμε ότι κατά καιρούς, διάφοροι «άβαφτοι» άνθρωποι των γραμμάτων στέλνουν εκθέσεις στο Υπουργείο...αλλά επειδή δεν «εξυπηρετούν» τους ημέτερους, τους «πολιτικούς» σκοπούς Υπουργείου, της Κυβέρνησης,..κ.α. κοινωνικών εταίρων, δεν λαμβάνονται καθόλου υπ' όψιν. Βέβαια, αν και υπάρχει μικρή μερίδα πολιτικών που θέλουν να αλλάξουν κάτι από το σάπιο, δεν προχωρούν λόγω «πολιτικού» κόστους από τον μόνιμο και γελοίο «πόλεμο» της ουτοπικής (καπιταλιστικής) Αριστεράς (π.χ. ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ,...κ.α.) σε κάθε τι καινούριο (η πολιτική του «όχι» σε όλα, άνευ επιχειρημάτων). Ας προσπαθήσουμε, να αλλάξουμε και να «εξαλείψουμε» πρώτα το «κομματικό» κράτος και μετά ας ασχοληθούμε με το τι παιδεία θέλουμε (στόχους, ποιότητα γνώσης, ειδικό προσωπικό παιδαγωγικής μόρφωσης και νέων τεχνολογιών,...κτλ).

Υ.Σ.: Αναφέρω την λέξη «παιδεία» και όχι «εκπαίδευση» διότι η εκπαίδευση με παραπέμπει στην εκπαίδευση σκύλων...ενώ, η παιδεία είναι κάτι διαφορετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια θα υπάρχουν όσο υπάρχουν οι Έλληνες γονείς που θεωρούν απαράδεκτο τα παιδιά τους να αναπνέουν χωρίς να ασχολούνται με το σχολείο.

Η καλή βαθμολογία στον έλεγχο, η είσοδος στο πανεπιστήμιο, το πτυχίο προσφέρουν μοναδικές ευκαιρίες στους γονείς για επίδειξη σε φίλους, γείτονους etc. Ο έλεγχος με τα 20 πηγαινοέρχεται στους γνωστούς σαν τρόπαιο. Σε περίπτωση που το παιδί δεν τα καταφέρνει, τα φροντιστήρια, ιδιαίτερα etc αυξάνονται για να βλέπουν οι υπόλοιποι πόσο πολύ νοιάζονται οι γονείς.

Ωστόσο, ο μαθητής δεν αποκτά καμία ουσιαστική ικανότητα, το να κάνεις φροντιστήριο για το παπαγολομάθημα "Διοίκηση Επιχειρήσεων" είναι τόσο χρήσιμο όσο το χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Ο μαθητής που γράφει 20 στην "Ανάπτυξη Εφαρμογών" δεν ξέρει προγραμματισμό, απλά έχει παπαγαλίσει την έννοια "Δυναμικός Προγραμματισμός"(χωρίς να έχει ιδέα τι είναι) και επιπλέον έχει σχηματίσει μια αρκετά διαστροφική αντίληψη του προγραμματισμού αφού πιστεύει ότι γίνεται στο χαρτί και τα τελικά προγράμματα εκτελούνται στη φαντασία μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η καλή βαθμολογία στον έλεγχο, η είσοδος στο πανεπιστήμιο, το πτυχίο προσφέρουν μοναδικές ευκαιρίες στους γονείς για επίδειξη σε φίλους, γείτονους etc. Ο έλεγχος με τα 20 πηγαινοέρχεται στους γνωστούς σαν τρόπαιο. Σε περίπτωση που το παιδί δεν τα καταφέρνει, τα φροντιστήρια, ιδιαίτερα etc αυξάνονται για να βλέπουν οι υπόλοιποι πόσο πολύ νοιάζονται οι γονείς.

...και μόλις περάσει ο χρόνος του μέλιτος (περίοδος επιτυχίας του κανακάρη ή της κανακάραινας στο πρωτοκλασάτο Ελληνικό ΑΕΙ όπως ΕΜΠ ή ΕΚΠΑ - άντε ΑΠΘ - με 19.999 μόρια)...και περνάνε τα δυο πρώτα χρόνια φοίτησης, αρχίζει ο κοινωνικός περίγυρος την κλασική ερώτηση: «πόσα μαθήματα χρωστάς;» ή «τι έτος είσαι;» ή «πότε θα τελειώσεις την σχολή;»...και άλλες αδιάκριτες π_π_ριές...:D :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top