DAB και αποβλάκωση των νέων

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου οι προηγούμενες γενιές εφήβων ήταν πιο ώριμες και πιο έξυπνες από τη τρέχουσα.Και όσο πάει οι έφηβοι αποβλακώνονται όλο και πιο πολύ.Αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν έχουνε επιλογές οι έφηβοι,τουλάχιστον στα hip hop και rap δεν υπάρχει όντως κάποιος αξιόλογος Έλληνας,εκτός από stavento.Ωστόσο,υπάρχουν πολλοί ξένοι αξιόλογοι καλλιτέχνες(eminem,west,ludacris κλπ),οπότε δεν είναι το πρόβλημα πως δεν υπάρχουν επιλογές.Το πρόβλημα,για εμένα, είναι ότι τα σημερινά 13-18χρονα δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και υιοθετούν πολύ εύκολα κάθε ηλιθιότητα που βλέπουν (dab) ή ακούν.
Stavento ίδια κατηγορία με τον Eminem; What the fuck dude. :P
Κανένα 13χρονο δεν έχει κριτική σκέψη ούτε η γενιά μας είχε. Και εμείς σαν μικρά παιδιά ακούγαμε διάφορες βλακείες (κάνε ντου, λιπστικ, μασάι κτλ) κάτι που αλλάζει όσο περνάει ο καιρός. Δεν θεωρώ ότι βασίζεται κάπου ότι ήταν η προηγούμενη γενιά πιο έξυπνη. Γονείς, παππούδες και κάθε μεγαλύτερος τα ίδια λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κάποιός που γράφει greeklish ή spanglish, έχει δειχθεί ότ μειώνει αυτομάτως το iq του/της. μαλιστα, έχουν μετρήσει και τον βαθμό της μείωσης.
Αυτό πού ακριβώς έχει δειχθεί και πώς; Υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα; Μπορούμε να της ρίξουμε μια ματιά; :)
Έχω ακούσει, πολλές φορές, από έλληνες γλωσσολόγους ότι επιστημονικά δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει την οποιαδήποτε αλλοίωση. Γι' αυτό ρωτάω.

πέρα από όλα αυτά, υπάρχει η λεγόμενη linguistic intelligence theory πάνω στην οποία βασίστηκαν αυτά τα πειράματα. εν ολιγοις, όσο πιο σύνθετη και απαιτητική η γλώσσα που μιλάς, τόσο μεγάλύτερη κατά μ.ο. είναι η ευφυία σου.
Εδώ υπάρχει μία βασική διάκριση και κάτι φαίνεται ότι δεν κολλάει. Υπάρχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ανάμεσα στο σύστημα γραφής μιας γλώσσας (πώς γράφουμε; πώς διαβάζουμε, βλ. πχ την αρχή της αμφιμονοσημαντότητας) και στο σύστημα της ίδιας της γλώσσας, βλ. μορφολογία, (μορφο)σύνταξη, και εδώ πχ μπορούμε να μιλήσουμε για διαφορά ως προς το πόσο πλούσιο κλιτικό σύστημα έχει μια γλώσσα ή όχι. Αλλά, ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, αν υποθέσουμε ότι η Ελληνική, με το υπερ-πλούσιο κλιτικό σύστημα που έχει, σε σύγκριση με την φτωχή κλιτικά Αγγλική, ως (ας πούμε) πιο περίπλοκη, βγάζει πιο έξυπνους ανθρώπους; Δεν το νομίζω. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό πού ακριβώς έχει δειχθεί και πώς; Υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα; Μπορούμε να της ρίξουμε μια ματιά; :)
Έχω ακούσει, πολλές φορές, από έλληνες γλωσσολόγους ότι επιστημονικά δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει την οποιαδήποτε αλλοίωση. Γι' αυτό ρωτάω.


Εδώ υπάρχει μία βασική διάκριση και κάτι φαίνεται ότι δεν κολλάει. Υπάρχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ανάμεσα στο σύστημα γραφής μιας γλώσσας (πώς γράφουμε; πώς διαβάζουμε, βλ. πχ την αρχή της αμφιμονοσημαντότητας) και στο σύστημα της ίδιας της γλώσσας, βλ. μορφολογία, (μορφο)σύνταξη, και εδώ πχ μπορούμε να μιλήσουμε για διαφορά ως τόσο κλιτικό σύστημα έχει μάι γλώσσα ή όχι. Αλλά, ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, αν υποθέσουμε ότι η Ελληνική, με το υπερ-πλούσιο κλιτικό σύστημα που έχει, σε σύγκριση με την φτωχή κλιτικά Αγγλική, ως (ας πούμε) πιο περίπλοκη, βγάζει πιο έξυπνους ανθρώπους; Δεν το νομίζω. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Why dο u do this Eρις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου οι προηγούμενες γενιές εφήβων ήταν πιο ώριμες και πιο έξυπνες από τη τρέχουσα.Και όσο πάει οι έφηβοι αποβλακώνονται όλο και πιο πολύ.Αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν έχουνε επιλογές οι έφηβοι,τουλάχιστον στα hip hop και rap δεν υπάρχει όντως κάποιος αξιόλογος Έλληνας,εκτός από stavento.Ωστόσο,υπάρχουν πολλοί ξένοι αξιόλογοι καλλιτέχνες(eminem,west,ludacris κλπ),οπότε δεν είναι το πρόβλημα πως δεν υπάρχουν επιλογές.Το πρόβλημα,για εμένα, είναι ότι τα σημερινά 13-18χρονα δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και υιοθετούν πολύ εύκολα κάθε ηλιθιότητα που βλέπουν (dab) ή ακούν.

Πρωτον. Το ελληνικο χιπ χοπ και ραπ δεν ειναι ο υπο και ο σνικ. Υπηρχαν και υπαρχουν αξιολογοτατοι ελληνες ραπερ και χιπ χοπ μπαντες (ffc, ιρατους, ταφ λαθος κλπ). Disclaimer δεν ακουω ιδιαιτερα ραπ, αλλα απο τα λιγα που ξερω εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.

Δευτερον. Αυτα τα 13-18χρονα. Να εγω ας πουμε, σε λιγο κλεινω τα 18. Ξαφνικα και ως δια μαγειας θα αποκτησω κριτικη σκεψη γιατι θα αρχισω να βγαινω απο την ηλικιακη αυτη ομαδα; η μηπως εννοεις οτι δε θα αποκτησω (και δεν εννοω μονο εγω προφανως αλλα και ο καθε τωρινος εφηβος) ποτε κριτικη ικανοτητα, και αρα η ανθρωποτητα ειναι καταδικασμενη γιατι καποια στιγμη εσεις οι μεγαλυτεροι και καλλιεργημενοι θα πεθανετε και θα μεινουν σ αυτη τη χωρα μονο τα τουβλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Why dο u do this Eρις?
Ποιο απ' όλα; Υποθέτω πως (βαθιά) μέσα μου έχω μαζοχιστικές τάσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πόσο βαθιά; :P

Επί τι ευκαιρία, θα ήθελα γνώμες τι είδους χορευτική μουσική να βάλουμε σε πάρτι στην εστία (στο εξωτερικό). Θέλω κάτι με γεύση από Ελλάδα. Δεν ακούγεται η ξένη μουσική συνέχεια. :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη το τραβήξετε off topic.Objectivism σταμάτα να γράφεις την απάντηση στην Έριδα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε εμάς το μεγάλο hit ήταν το dance with the devil. Το είχαμε όλοι στα κινητά και το βάζαμε να το ακούει ο θεολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μη το τραβήξετε off topic.Objectivism σταμάτα να γράφεις την απάντηση στην Έριδα :D
Μα γιατί; Θα μπορούσε να γίνει ένα υπέροχο, πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Έστω. Objectivism, αν έχεις έρευνα στείλ'την σε pm. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σε εμάς το μεγάλο hit ήταν το dance with the devil. Το είχαμε όλοι στα κινητά και το βάζαμε να το ακούει ο θεολόγος.

Πηγαινατε και σε ρειβ παρτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μη το τραβήξετε off topic.Objectivism σταμάτα να γράφεις την απάντηση στην Έριδα :D

την εγραφα αλλά η πουπου εμφανιστηκε μπροστα μου σε μορφη αστρικής προβολής και μου έριξε infraction

(προφητικό, θα το δεις..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά, ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, αν υποθέσουμε ότι η Ελληνική, με το υπερ-πλούσιο κλιτικό σύστημα που έχει, σε σύγκριση με την φτωχή κλιτικά Αγγλική, ως (ας πούμε) πιο περίπλοκη, βγάζει πιο έξυπνους ανθρώπους; Δεν το νομίζω. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.

Είναι επειδή το βλέπεις τελείως λάθος. Δεν είμαστε χαζοί επειδή μιλάμε ελληνικά. Είμαστε χαζοί παρότι μιλάμε ελληνικά. :D

Πηγαινατε και σε ρειβ παρτι;

Εννοείται, kaliva party, καλύβα του τσοπάνου, φωτιά, μηχανάκια, μπύρα και νεανικές απερισκεψίες με κορασίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Είναι επειδή το βλέπεις τελείως λάθος. Δεν είμαστε χαζοί επειδή μιλάμε ελληνικά. Είμαστε χαζοί παρότι μιλάμε ελληνικά. :D
Τότε τι παίχτηκε στη μέση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
απαιτώ ifraction στα σχόλια με μηχανάκια και νεαρούς κατόχους χαίτης με προτιμηση στον ζύθο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ο νεοπλουτισμός των 90s
Λίγο-πολύ σ' όλους τους λαούς υπάρχουν θεματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο-πολύ σ' όλους τους λαούς υπάρχουν θεματάκια.

Λογικό αφού δώσαμε τα φώτα σε όλη την ανθρωπότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για ποια φώτα; Πορείας ή μεσαία; :P Ο νεοπλουτισμός είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Απλά στην Ελλάδα ήρθε με τη γνωστή ρήση του Χάρυ Κλυν: "όταν οι άλλοι τρώγανε βατόμουρα εμείς είχαμε χοληστερίνη". Τροφή για σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Λογικό αφού δώσαμε τα φώτα σε όλη την ανθρωπότητα.
Ναι. Και τώρα να υποθέσω την πληρώνουμε από ζήλεια των ξένων για τα όσα μεγάλα έκαναν οι προγονοί μας; Και, φυσικά, το ξέρουμε ότι είναι πρόγονοί μας γιατί το δείχνουν οι αναλύσεις DNA που κάναμε! 100% ταύτιση μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντα είχα την απορία; Πώς γίνεται να είμαστε απόγονοι ενώ μεσολάβησε Βυζαντινή περίοδος και μετανάστευση λαών; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top