Φοιτητής στην ίδια πόλη

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Το όλο θέμα περί φοιτητής ζωής βρίσκεται στην ανεξαρτητοποίηση. Είσαι εσύ κύριος του σπιτίου σου, κανονίζεις καλύτερα το πρόγραμμά σου κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
'Μέγιστο πλήθος επιλογών.' Enough said?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Επειδή πολλά ειπώθηκαν περί ωριμότητας κτλ,δε χρειάζεται ο ίδιος να'σαι 500χλμ απο το πατρικό για ν'αναγωρίσεις την αξία του να μένεις μόνος.
Και'γω Αθήνα περνάω αλλά δε παύω να πιστεύω πως μόνος είναι καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δηλαδη να θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που δε νιωθει καταπιεσμενος απο τους γονεις? Τι διαολο σας κανουν πια
Κοίτα είναι ανάλογα την οικογένεια και τις σχέσεις που υπάρχουν μέσα σε αυτή.
Παραδείγματος χάριν στη δικιά μου οικογένεια το χειρότερο είναι η ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ μουρμούρα όλη μέρα.
Επίσης εντάξει θέλω κάποιες στιγμές να μένω μόνη μου, να βρίσκω την ησυχία μου. Ε στο σπίτι μου αυτό δε γίνεται γιατί ή θα τσακώνονται ή θα φωνάζουν ή θα βλέπουν τέρμα τιβι ή θα έχουν καλέσει κόσμο. Αυτό το παραπάνω ισχύει και για το διάβασμα. Θέλω απόλυτη ησυχία για να διαβάζω. (Να φανταστείς στις πανελλήνιες όταν ξανάδωσα είχα κανονίσει να κάνω φροντιστήριο απογεύματα για να έχω το πρωι να διαβάζω που έλειπαν όλοι)
Χμ τι άλλο, τον χειμώνα με ξυπνάγαν υπερβολικά νωρίς για να μην χάσω το μάθημα (duh? ) δε με αφήνουν να ξενυχτήσω χωρίς υπερβολικό πρήξιμο ("Και τι ώρα θα γυρίσεις πίσω?" και τηλέφωνο καθε 30' -.-)
Γενικώς λαμβάνω μια αντιμετώπιση 5χρονου. Δε μπορούν να συμφιλιωθούν με το γεγονός ότι είμαι ενήλικη. :P

Σε γενικές γραμμές την φοιτητική ζωή δε μπορείς να τη ζήσεις ούτε στην Αθήνα (τεράστιες αποστάσεις, τα παιδιά από τη σχολή μένουν μακριά μου, η σχολή είναι 2 ώρες να πάω blah blah blah) ούτε στο ίδιο σπίτι με τους γονείς (υπερβολικό πρήξιμο). (Για το δεύτερο μετράει και η σχέση που έχεις με τους γονείς σου, πόσο διακριτικοί αυτοί είναι και το κατα πόσο σε αφήνουν "ελεύθερο")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο αν μιλάγαμε από άλλη οπτική.Αν δηλαδή δεν υπήρχε η οικονομική κρίση,αν η πλειονότητα των οικογενειών δεν είχε οικονομικά προβλήματα.Για να βρεις δουλειά στο μέλλον θα χρειαστείς γερούς τίτλους σπουδών.Ένα καλό μεταπτυχιακό και ένα καλό διδακτορικό επομένως θα είναι άκρως απαραίτητα.Εξοικονομώντας χρήματα λόγω του ότι δεν επιβαρύνεσαι οικονομικά από τα έξοδα που απαιτεί η εγκατάσταση σε μία άλλη πόλη,καθιστά αυτή την προοπτική εξαιρετικά πιθανή.Γιατί λοιπόν να μην περάσεις ας πούμε Αθήνα και να περάσεις την(αυτή που αποκαλείτε) φοιτητική ζωή αργότερα στο Λονδίνο ή όπου αλλού πας για μεταπτυχιακό?Επιπροσθέτως το ζήτημα περί ανεξαρτητοποίησης είναι λίγο υποκειμενικό.Ανεξάρτητος δε θα είσαι όταν φύγεις από το σπίτι των γονιών σου αλλά θα πληρώνεις τα έξοδα της νέας κατοικίας σου με τα χρήματα τους.Ανεξάρτητος θα γίνεις όταν θα βγάζεις εσύ χρήματα και θα τα κανονίζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.Τέλος σκεφτείτε τους γονείς σας γιατί οι εποχές είναι δύσκολες και τα οικονομικά περιθώρια στενεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για να ξεφύγουμε λίγο απ'το loop που 'χουμε πέσει,νομίζω εξυπακούεται ότι αναφερόμαστε σε περιπτώσεις που δεν υπήρχε αντίστοιχη σχολή στην πόλη του καθενός ή δεν είχε τα αντίστοιχα μόρια οπότε πήγε σε άλλη πόλη και υπήρχε και η οικονομική δυνατότητα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Για να ξεφύγουμε λίγο απ'το loop που 'χουμε πέσει,νομίζω εξυπακούεται ότι αναφερόμαστε σε περιπτώσεις που δεν υπήρχε αντίστοιχη σχολή στην πόλη του καθενός ή δεν είχε τα αντίστοιχα μόρια οπότε πήγε σε άλλη πόλη και υπήρχε και η οικονομική δυνατότητα. :whistle:

Δε νομίζω.Το παιδί που άνοιξε το θέμα δεν ανέφερε κάτι τέτοιο.Και μία κοπέλα πριν είπε ότι μετάνιωσε που έβαλε πρώτη επιλογή της σχολή που ήταν στην πόλη της.Και υπάρχουν και πολλοί γονείς που αν και δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα,τα παιδιά τους θα τα στείλουν έξω.Εξάλλου κάθε θέμα πρέπει να το εξετάζει κανείς από όλες τις σκοπιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Τι γνώμη έχετε για φοιτητική ζωή στην ίδια σου την πόλη; Φυσικά και δεν συγκρίνεται με την ζωη σε κάποια άλλη πόλη (ανεξαρτησία, δικό σου σπίτι κτλπ) αλλά και το να μένεις στην πόλη σου έχει τα καλά του όπως την ζεστή σουπίτσα της μαμάς όταν είμαστε άρρωστοι :hehe::hehe:
Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα μείνω στην πόλη μου και για αρχή σκέφτομαι να βγάλω το δίπλωμα αυτοκινήτου και μετά από καιρό αν βρω κάποια δουλειά να προσπαθήσω να νοικιάσω καμία γκαρσονιέρα για να έχω και τον δικό μου ιδιωτικό χώρο. Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ σκέφτομαι να κάνω το ίδιο που σπουδάζω Αθήνα, από το 3ο έτος όμως και με προϋπόθεση να πηγαίνει καλά η σχολή (όροι των δικών μου :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Κι εγώ σκέφτομαι να κάνω το ίδιο που σπουδάζω Αθήνα, από το 3ο έτος όμως και με προϋπόθεση να πηγαίνει καλά η σχολή (όροι των δικών μου :P )

Το καλό είναι πως και παραπάνω χρόνια να κάτσεις στην σχολή δεν θα σε πιέσουν τόσο αφού δεν έχουν να πληρωνουν και ενοίκιο..:clapup:
εγώ έδωσα φέτος και λογικά περνάω Βιολογία στην πόλη μου (Ηράκλειο). Λογικά με τα μόρια που έβγαλα θα μπορούσα να περάσω και σε κάποια άλλη πόλη αλλά επέλεξα να μείνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Έχει και θετικά το να είσαι στην πόλη σου, χάνεις λίγο όσον αφορά την αυτονομία σου αλλά κερδίζεις σε άλλα. Προσωπικά θεωτώ τον εαυτό μου 100% Αθηναίο, και μου αρέσει η Αθήνα, ακόμα και τα αρνητικά της, και δύσκολα θα την άλλαζα για οποιαδήποτε άλλη πόλη.
Για δικό μου σπίτι το σκέφτομαι κι εγώ και θα το ήθελα αλλά δεν νομίζω ακόμα κυρίως για οικονομικούς λόγους. Ίσως προς το στο τέλος του 3ου έτους... Θεωρώ πως αν το κάνω αυτό θα πετύχω να συνδυάσω τις σπουδές στην πόλη μου με μια αυτονομία όσο το δυνατόν μεγαλύτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ναι καλά εννοείται πως δικό σου σπίτι θα ψάξεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα..
Πάντως αυτό είναι το καλύτερο καθώς είσαι αυτόνομος αλλά ταυτόχρονα δεν χάνεις όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει κάποιος κοντά σε μια Ελληνίδα μάνα (άπλυτα ρούχα, φαγητό κτλπ) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή η αυτονομία μου θυμίζει τα ελληνικά πανεπιστήμια :P Ή είσαι αυτόνομος ή δεν είσαι, εμένα μ' αρέσει η ιδέα, έστω κι αν έχει τις δυσκολίες και τις ελλείψεις της Ελληνίδας μάνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πληκτικό.
Το να είναι πόλη σου η Αθήνα, ακόμα πιο πληκτική.
Σαν να πας σχολείο στο 1ο ΓΕΛ Χάους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πληκτικη η Αθηνα; Δηλαδη οι υπολοιπες τι ειναι; Αν εχεις αυτοκινητο και λεφτα μια χαρα ειναι και η Αθηνα για Αθηναιους φοιτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πληκτικη η Αθηνα; Δηλαδη οι υπολοιπες τι ειναι; Αν εχεις αυτοκινητο και λεφτα μια χαρα ειναι και η Αθηνα για Αθηναιους φοιτητες...

Νιώθω ανυπέρβλητα το αίσθημα της πλήξης.
Σιχαίνομαι την Αθήνα και θεωρώ ανύπαρκτη την φοιτητική της ζωή και γενικά χαοτική με πολύ γρήγορους ρυθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγετε από το σπίτι σας (και από τη πόλη σας). Ο απογαλακτισμός δεν είναι επιλογή αλλά ανάγκη για έναν νέο άνθρωπο σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelin

Νεοφερμένος

Ο ledzeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μα ο βασικός λόγος για τον οποίο η Αθήνα αξίζει(ή όχι) για να είσαι φοιτητής είναι ακριβώς ότι η Αθήνα δεν έχει φοιτητική ζωή. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ξεφύγει από τη φοιτητική ρουτίνα και να μπει στην "πραγματική" ζωή. Παράλληλα η Αθήνα είναι κυρίως για άτομα που έχουν μεγάλες φιλοδοξίες και έχουν όρεξη να κάνουν πράγματα που αλλού δεν θα τα βρουν. Όποιος θέλει να ζήσει μια χαλαρή φοιτητική ζωή με τα ξενύχτια της και τα παρτάκια της βεβαίως βεβαίως μακριά από Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγετε από το σπίτι σας (και από τη πόλη σας). Ο απογαλακτισμός δεν είναι επιλογή αλλά ανάγκη για έναν νέο άνθρωπο σήμερα.

Ακριβώς.

Μα ο βασικός λόγος για τον οποίο η Αθήνα αξίζει(ή όχι) για να είσαι φοιτητής είναι ακριβώς ότι η Αθήνα δεν έχει φοιτητική ζωή. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ξεφύγει από τη φοιτητική ρουτίνα και να μπει στην "πραγματική" ζωή. Παράλληλα η Αθήνα είναι κυρίως για άτομα που έχουν μεγάλες φιλοδοξίες και έχουν όρεξη να κάνουν πράγματα που αλλού δεν θα τα βρουν. Όποιος θέλει να ζήσει μια χαλαρή φοιτητική ζωή με τα ξενύχτια της και τα παρτάκια της βεβαίως βεβαίως μακριά από Αθήνα

ΧΑ-ΧΑ γελάω.
Όποιος θέλει να ζήσει yolo σε κάθε πόλη μπορεί να το κάνει.
Λες και η Αθήνα δεν έχει ξενύχτια και παρτάκια. Είναι Λονδίνο!!!! :P Όλη η αφρόκρεμα του επιχειρηματικού κόσμου εδώ :)

Όσο για την "πραγματική ζωή" και τις "μεγάλες φιλοδοξίες", πραγματικά γελάω.
Με τους γονείς να μας τα σκάνε και να μας φιλοξενούνε μέχρι τα 30μας (τουλάχιστον) και εμείς κατά 70% μέσα στην ανεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top