Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Οχι ευτυχως, διαφορετικα δεν θα εδινα φετος, παντως μου τα εχουν ξανα πει αυτα περι δυσκολιας και αδυνατου… ‘’δεν μπορεις να γραψεις πανω απο την βαση αν δεν ξερεις εστω το εξωφυλλο του βιβλιου τι χρωμα εχει’’ κτλ… φημιζομουν παλια στο να απαντω σωστα χωρις να ξερω για τι πραμα μιλαμε… τωρα τουλαχιστον ξερω, δεν ξερω ομως σε τι φορμα ειμαι

Μη συγκρίνεις μαθήματα γενικής παιδείας με κατεύθυνσης. Διάβασε όσο μπορείς και καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια..θα δωσω φετος πανελληνιες 2η φορα..ημουν τεχνολογικη και φετος θα δωσω με μαθηματα θεωρητικης.μπορειτε να μου προτεινετε ενα τροπο να μελεταω το αγνωστο στα Αρχαια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
να παιρνεις αγνωστα κειμενα και να αναλυεις καθε τους λεξη γραμματικα και συντακτικα και βεβαια να μελετας οτι ανελυσες :) ...ειναι αρκετα αποτελεσματικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εχεις να μου προτεινεις κανα καλο βοηθημα?? και επισης εγω που θελω να μπω στα τεφαα..συμεφερει να δωσω με το παλιο η το νεο συστημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
για αγνωστο προτεινω του Ορφεα Μυτιληναιου εκδοσεις "ελληνικα γραμματα" ..οσον αφορα το δευτερο ερωτημα αμα τα εχεις ετοιμα απο περσυ δωσε με το παλιο αλλα αμα δεν τα ξερεις και τοσο καλα πηγαινε με το καινουριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
γεια σου !!! η καλυτερη λυση για εξασκηση στο αγνωστο ειναι να παρεις θεματογραφιες και να λυσεις οσα περισσοτερα μπορεις !!!ε Εγω αυτο εκανα.. μαλιστα εχω κρατησει τα βοηθηματα και τα πουλαω στη μιση τιμη ( εχω βαλει και αγγελια στην αντιστοιχη ενοτητα).
Το βοηθημα που σου συστησε ο chris απο τα ελληνικα γραμματα το εχω !! :) Επισης, για αγνωστο εχω και απο τους εκδοτικους : μεταιχμιο, πατακης, ελληνοεκδοτικη, ζητη,σαββαλας ... ειναι σχεδον αχρησιμοποιητα ολα τους !! στειλε μου προσωπικο μηνυμα αν ενδιαφερεσαι για περισσοτερες πληροφοριες
-ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 10ΕΥΡΩ
-ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧ.ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, ΣΑΒΒΑΛΑΣ 10ΕΥΡΩ
-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ,ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ 11 ΕΥΡΩ
-ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ 9 ΕΥΡΩ
-ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΠΑΤΑΚΗΣ 14 ΕΥΡΩ
-ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΖΗΤΗ ( ΜΕ DVD-ROM) 10EYRW
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδιά καλημέρα/καλησπέρα σας γράφω με μεγάλο προβληματισμο .Είμαι κακός προς μέτριος στα αρχαία αλλά θέλω να βελτιωθώ κάνοντας ότι μπορώ.Στο φροντιστήριο λοιπόν κάνουμε μεμονωμένα σύνταξη κατηγορουμενου απαρεμφάτου κλπ.το θέμα είναι πως δεν έχω πρόβλημα θυμάμαι τους κανόνες αλλα οι πινάκες με τα λεκτικά ειδικά κλπ με δυσκολεύουν πάρα πολύ για να τα μάθω. έχω προσπαθήσει και γραπτά και προφορικά άλλα τίποτα και αρχίζω να απογοητευ ομαι ολο και πιο πολυ.Ολες οι συμβουλες δεκτες
ευχαριστώ εκ το προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μήπως τα μαθαίνεις λάθος? ο καθηγητής τι σου λέει γι' αυτό? δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό, ίσως όμως θα ήταν καλό να έχει στο μυαλό σου παραδείγματα. π.χ. ένα παράδειγμα για κάθε είδους μετοχή, ένα παράδειγμα για κάθε κατηγορία απαρεμφάτου και ούτω καθεξής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τι εννοείς τα μαθαίνω λάθος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μαθαίνω λάθος= παπαγαλίζω. όταν μαθαίνεις μια γλώσσα, δεν αποστηθίζεις κάτι, προσπαθείς να κατανοήσεις και ν' αφομοιώσεις. ότι τα διαβάζεις απέξω, τα ξεχνάς και παιδεύεσαι χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εσυ πως τα μαθαινες χωρις να τα ξεχνας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
παιδιά καλημέρα/καλησπέρα σας γράφω με μεγάλο προβληματισμο .Είμαι κακός προς μέτριος στα αρχαία αλλά θέλω να βελτιωθώ κάνοντας ότι μπορώ.Στο φροντιστήριο λοιπόν κάνουμε μεμονωμένα σύνταξη κατηγορουμενου απαρεμφάτου κλπ.το θέμα είναι πως δεν έχω πρόβλημα θυμάμαι τους κανόνες αλλα οι πινάκες με τα λεκτικά ειδικά κλπ με δυσκολεύουν πάρα πολύ για να τα μάθω. έχω προσπαθήσει και γραπτά και προφορικά άλλα τίποτα και αρχίζω να απογοητευ ομαι ολο και πιο πολυ.Ολες οι συμβουλες δεκτες
ευχαριστώ εκ το προτέρων

βρε, δε χρειάζεται να τα μαθαίνεις όλα τα λεκτικά ρήματα απέξω, όλα τα γνωστικά απέξω κλπ....μαθαίνεις απλά πχ ότι τα λεκτικά συνδυάζονται με ειδική πρόταση, ειδικό απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή.... τα λεκτικά ρήματα απλά τα διαβάζεις καλά, ώστε να καταλαβαίνεις ποια είναι...πχ να ξέρεις ότι το λέγω είναι γνωστικό, δεν είναι δύσκολο! Και μην αγχώνεσαι, είναι και θέμα συνήθειας, όσο πιο πολύ εξασκείσαι, τόσο πιο εύκολα θα σου βγαίνουν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
εσυ πως τα μαθαινες χωρις να τα ξεχνας ?

δεν ξέρω τι διάβασμα είχες κάνει, πάντως εγώ διάβαζα καλά από β' λυκείου. δηλαδή όλη η γραμματική και το συντακτικό είχαν τελειοποιηθεί τότε, στη γ' λυκείου έκανα απλά 3-4 επαναλήψεις (εφ' όλης της γραμματικής/συντακτικού βέβαια). και διάβαζα γράφοντας. έκλινα ρήματα/ουσιαστικά/επίθετα κλπ., έκανα κείμενα και πολλές επαναλήψεις. δυστυχώς ή ευτυχώς, θέλει πολύ δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

topapoutsi

Νεοφερμένος

Η topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εχω σοβαρό πρόβλημα με τους αρχικούς χρόνους των αρχαίων. Προσπαθώ σαν τρελή να τους μάθω αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εχω σοβαρό πρόβλημα με τους αρχικούς χρόνους των αρχαίων. Προσπαθώ σαν τρελή να τους μάθω αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;:redface:

θα σου πρότεινα, για να μην πελαγώσεις, να αρχίσεις από τα πιο στάνταρ ρήματα, αυτά που συναντάς συχνότερα κλπ
επίσης, αν δε μπορείς να τα μαθαίνεις, δοκίμαζε να τα γράφεις
σημαντικό είναι να μη τα μαθαίνεις παπαγαλία, μάθαινε μόνο πώς αλλάζει το θέμα και τα υπόλοιπα -αυξήσεις, καταλήξεις κλπ- τα θυμάσαι από τους κανόνες..πχ λέω έγω το λανθάνω
τον παρατατικό το βγάζεις, δε χρειάζεται να τον ξέρεις
ντάξει μέλλοντα μαθαίνεις
και αόριστο
παρακείμενο μαθαίνεις
και υπερσυντέλικο τον βγάζεις από παρακείμενο

και επίσης, τον πιο σημαντικό ρόλο τον παίζουν οι ασκήσεις...μία, δύο, τρεις θα τα μάθεις!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeHappy34

Νεοφερμένος

Η BeHappy34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας σε μία άσκηση μετατροπής του πλαγίου λόγου σε ευθύ. Τα έχω κάνει αλλά θέλω να τα ελέγξω

1. Οι στρατηγοί εώρων τοῖς τε επιχειρήμασιν ου κατορθοῦντες και τους στρατιώτας αχθομένους τῆ μονῆ

2. Και πολλάκις μεν προηγόρευε τοῖς στρατιώταις τούς αλισκομένους μή ως αδίκους τιμωρεῖσθαι

3. Λέγουσι τόν Σωκράτην αδικεῖν

4. Έφη Αρετή πρός Ηρακλέα, ει τήν πρός αυτήν οδόν τράποιτο, σφόδρ, άν αυτόν τῶν καλῶν καγαθῶν εργάτην αν γενέσθαι

5. Οῖδα ταῦτα ουκ αν αληθῆ όντα


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeHappy34

Νεοφερμένος

Η BeHappy34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας σε μία άσκηση μετατροπής του πλαγίου λόγου σε ευθύ. Τα έχω κάνει αλλά θέλω να τα ελέγξω

1. Οι στρατηγοί εώρων τοῖς τε επιχειρήμασιν ου κατορθοῦντες και τους στρατιώτας αχθομένους τῆ μονῆ

2. Και πολλάκις μεν προηγόρευε τοῖς στρατιώταις τούς αλισκομένους μή ως αδίκους τιμωρεῖσθαι

3. Λέγουσι τόν Σωκράτην αδικεῖν

4. Έφη Αρετή πρός Ηρακλέα, ει τήν πρός αυτήν οδόν τράποιτο, σφόδρ, άν αυτόν τῶν καλῶν καγαθῶν εργάτην αν γενέσθαι

5. Οῖδα ταῦτα ουκ αν αληθῆ όντα


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θελω μια βοηθεια με τα αρχαια.Διαβαζω πρωτη φορα τα ρηματα και με εχουν μπερδεψει αρκετα.Ποια ειναι η υλη επιγραμματικα που πρεπει να μαθω για να ξερω να κλινω ρηματα;; Επισης αρχικοι χρονοι και ανωμαλα ρηματα που τα βρισκω και πρεπει να τα ξερω ολα??

εχω μια απορια..ξεκινησα με το λυω και βλεπω στο σχολικο οτι οπως το λυω κλινεται πχ και το παιδευω,ξεκιναω να το κλινω λοιπον και μετα το βρισκω στο ιντερνετ για να το ελεγξω και βλεπω οτι ο παρακειμενος πχ ειναι τελειως διαφορετικος με του λυω.αρα πως κλινονται με τον ιδιο τροπο?δε βλεπω πως με βοηθαει να ξερω το λυω αν το καθενα τελικα κλινεται διαφορετικα.Καμια βοηθεια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
κανεις/καμια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Θελω μια βοηθεια με τα αρχαια.Διαβαζω πρωτη φορα τα ρηματα και με εχουν μπερδεψει αρκετα.Ποια ειναι η υλη επιγραμματικα που πρεπει να μαθω για να ξερω να κλινω ρηματα;; Επισης αρχικοι χρονοι και ανωμαλα ρηματα που τα βρισκω και πρεπει να τα ξερω ολα??

εχω μια απορια..ξεκινησα με το λυω και βλεπω στο σχολικο οτι οπως το λυω κλινεται πχ και το παιδευω,ξεκιναω να το κλινω λοιπον και μετα το βρισκω στο ιντερνετ για να το ελεγξω και βλεπω οτι ο παρακειμενος πχ ειναι τελειως διαφορετικος με του λυω.αρα πως κλινονται με τον ιδιο τροπο?δε βλεπω πως με βοηθαει να ξερω το λυω αν το καθενα τελικα κλινεται διαφορετικα.Καμια βοηθεια;;

Τι τάξη είσαι; πάρε τα σχολικά βιβλία από την Α γυμνασίου με τη σειρά αν τα έχεις. Αλλιώς τη σχολική γραμματική. Αλλιώς ρώτα για ένα καλό βοήθημα; Και οι αρχικοί και τα ανώμαλα υπάρχουν πάντα σ ένα καλό βοήθημα, όπως και όλοι οι κανόνες για να καταλάβεις γιατί υπάρχουν διαφορές μεταξύ του λυω και του παιδευω. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που τα ρωτάς από τη μια αν είσαι γυμνάσιο, γιατί να έχεις από τώρα τόσο άγχος γι αυτά, από την άλλη αν είσαι Λύκειο θα έπρεπε ήδη να τα ξέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top