Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια μπορει κανεις να μου πει η να μου δειξει το συντακτικο των λατινικων? Ειναι σαν τα αρχαια η ειναι πιο ευκολο η πιο περιπλοκο? Επισης στην γραμματικη εχουμε να μαθουμε πολλα? Α και στα αρχαια τα αττικοκλιτα ουσιαστικα και ο πλαγιος λογος ειναι μεσα,? Γιατι δεν τα εχω διδαχθει ποτε και φοβαμαι μηπως ειναι δυσκολα

Και το αγνωστο στις πανελληνιες ειναι μονο στην αττικη γλωσσα η πεφτει οτι να ναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Παιδια μπορει κανεις να μου πει η να μου δειξει το συντακτικο των λατινικων? Ειναι σαν τα αρχαια η ειναι πιο ευκολο η πιο περιπλοκο? Επισης στην γραμματικη εχουμε να μαθουμε πολλα? Α και στα αρχαια τα αττικοκλιτα ουσιαστικα και ο πλαγιος λογος ειναι μεσα,? Γιατι δεν τα εχω διδαχθει ποτε και φοβαμαι μηπως ειναι δυσκολα

Και το αγνωστο στις πανελληνιες ειναι μονο στην αττικη γλωσσα η πεφτει οτι να ναι?

Το συντακτικο στα λατινικα ειναι σαφως ευκολοτερο δεδομενου ο,τι θα σου συζητηθει θα ειναι γνωστο:D (αυτο δεν συνεπαγεται με παπαγαλια ομως.πρεπει να καταλαβαινεις το μηχανισμο.)
Για τα φαινομενα θα σε βοηθησει πολυ ενα βοηθημα.Συγκεκριμενα ειχα του πατακη . Γενικοτερα θα σε βοηθησει.Εχει σχεδον ο,τι μπορει να σου ζητηθει λυμενο και εξηγει και τον τροπο:)
Επιπροσθετα υπαρχουν τοσα αθρα στο ιντερνετ για ο,τι δεν καταλαβαινεις ανεβασμενα απο φροντιστηρια και φυσικα ειμαστε και εμεις εδω:)
Γραμματικη μαθενεται με εξασκηση και με γραψιμο.Δεν ειναι κατι τρελο σαν ογκος(εκτος αν σκοπευεις να τα αγγιξεις τωρα για πρωτη φορα και δινεις το μαιο)Καλη αφομειωση χρειαζεται.Τα αττικοκλητα και ο πλαγιος λογος μεσα ειναι ναι.Θα σου προτεινα να αγορασιες ενα βιβλιο με ασκησεις στο αγνωστο.Τιποτα δεν ειναι δυσκολο.Εξασκηση θελει.
Ναι καλε στα αττικα πεφτει.Αλιμονο να μας βαζανε αλλες διαλεκτους εδω παθαινουμε εμεις φρικη που τα βλεπουμε στη σχολη:P
Καλη επιτυχια σου ευχομαι.Εστιασε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στην ιστορια και στα λατινικα.Ειναι πιο σιγουροι βαθμοι.Αα και φυσικα στο γνωστο.τα 12/20 ειναι απο το γνωστο στα αρχαια.Πολυ καλη επιτυχια λοιπον <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες πιστευω οτι θα με βοηθησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
που βρισκεστε στα μαθηματικα παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ολικά ακρότατα και μονοτονίες αυτήν την στιγμή, τώρα ετοιμαζομαι να συνεχίσω και άλλο στις συναρτήσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregory29

Νεοφερμένος

Ο Gregory29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά που βρίσκεστε στην ιστορία κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια εγω ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και στην α και β λυκειου πηγαινα ιδιαιτερα στα μαθηματικα..... Ομως φετος αφου δεν θα δωσω τα μαθηματικα γενικης παιδειας πανελληνιες. Πρεπει να συνεχισω ιδιαιτερα η οχι? Δηλαδη θα μπορεσω να τα καταφερω μονη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδια εγω ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και στην α και β λυκειου πηγαινα ιδιαιτερα στα μαθηματικα..... Ομως φετος αφου δεν θα δωσω τα μαθηματικα γενικης παιδειας πανελληνιες. Πρεπει να συνεχισω ιδιαιτερα η οχι? Δηλαδη θα μπορεσω να τα καταφερω μονη μου?
Εφόσον δεν επιθυμείς να εξεταστείς στα Μαθηματικά Γενικής (για να έχεις πρόσβαση στις παιδαγωγικές) θα σου πρότεινα να διακόψεις τα ιδιαίτερα προς εξοικονόμηση χρόνου&χρήματος.

που βρισκεστε στα μαθηματικα παιδια?
Έχουμε σπάσει την ύλη στα δύο:
1)παραγώγους_
2)Θ.Ε.Τ,Θ.Μ.Ε.Τ_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nks13

Νεοφερμένος

Ο nks13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά στον νέο τόμο του Σαλτερή 3η ενότητα ξέρεις κανείς ποιες ασκήσεις είναι εκτός ύλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ρε παιδια στην ιστορια κατευθυνσης..αυτα τα κεφαλαια για τα εμπορια για τα δημοσια εργα κτλ ειναι σημαντικα?? ανουσια φαινονται
Ανούσια μπορεί.
Για τους βαρεμένους που βάζουν τα θέματα,δεν ξέρει κανείς μας τι είναι όμως :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορει κανεις να μου πει πως πεφτουν τα ερωτηματα στα λατινικα? Δηλαδη ειναι οπως στα αρχαια?
Πχ
Πρωτη ερωτηση μεταφραση ενος κομματιου ?
Δευτερη ερωτηση ερμηνευτικη (στα λατινικα υπαρχουν ερμηνευτικες ερωτησεις σχετικα με το κειμενο?
Τριτη ερωτηση γραμματικη?
Τεταρη ερωτηση συντακτικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει κανεις να μου πει πως πεφτουν τα ερωτηματα στα λατινικα? Δηλαδη ειναι οπως στα αρχαια?
Πχ
Πρωτη ερωτηση μεταφραση ενος κομματιου ?
Δευτερη ερωτηση ερμηνευτικη (στα λατινικα υπαρχουν ερμηνευτικες ερωτησεις σχετικα με το κειμενο?
Τριτη ερωτηση γραμματικη?
Τεταρη ερωτηση συντακτικο?

Δίνουν τέσσερα αποσπάσματα, από τέσσερα διαφορετικά κείμενα. Σού ζητούν να μεταφράσεις τα δύο. Ερμηνευτικές δεν έχει, αφού δεν κάνουμε ανάλυση κειμένου. Μετά υπάρχουν ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού. Κλίσεις ρημάτων, ονομάτων, συμπεριφορών, σού ζητούν ενίοτε συγκεκριμένους τύπους, πλήρης συντακτική αναγνώριση ορων των κειμένων, ισοδύναμες εκφράσεις/συντάξεις και αιτιολόγηση αυτών.

Αυτά πάνω κάτω. Πάντως τα Λατινικά είναι κατ' εμέ το πιο εύκολο μάθημα. Δες και κανένα παλιό θέμα και ζητά από τον/την καθηγητή/καθηγητρια σου να σού τα εξηγήσει. Σε καμία περίπτωση να μην τρομάζεις όμως.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nks13

Νεοφερμένος

Ο nks13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φυσική έχει κανείς το νέο του Γαρμπή; Αξίζει; ή να πάρω το παλιό Μαθιουδάκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδια εσεις που εχετε επιλεξει το πεδιο οικονομιας και πληροφορικης που βρισκεσε στο αοθ εχετε μπει στο 2οκεφαλαιο?Ετσι απο περιεργεια ρωταω αν ειναι να σας δωσω καμια ασκηση.
ναι

Αεππ που είστε ρε παιδιά;
εχώ είμαι στα τελειώματα της δομής επιλογής: Πάμε σχετικά αργά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δίνουν τέσσερα αποσπάσματα, από τέσσερα διαφορετικά κείμενα. Σού ζητούν να μεταφράσεις τα δύο.
Αυτό ισχύει για το 2016;
Επειδή στα θέματα 2015&2014 που κοίταξα έχει τρία και τους ζητάνε να τα μεταφράσουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στα λατινικά ότι κομμάτι έχει, το μεταφράζεις όλο. Δεν είναι σαν τα αρχαία στο γνωστό που σου ζητείται να μεταφράσεις τμήμα του κειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τελεια...... Ευτυχως δεν υπαρχει εισαγωγη και αναλυση κειμενου στα λατινικα και ειναι πιο ευκολα..... Αλλα νομιζω αν και δεν εχω κανει το συντακτικο ειναι μεγαλο ζορι απο οτι εχω ακοθσει η μου φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ισχύει για το 2016;
Επειδή στα θέματα 2015&2014 που κοίταξα έχει τρία και τους ζητάνε να τα μεταφράσουν όλα.

Η τρια κανονικά ή τέσσερα μικρότερα... φαντάζομαι. Συνήθως νομίζω όμως ότι είναι τρία. Σε τεστ βάζουν και τεσσερα ,αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τελεια...... Ευτυχως δεν υπαρχει εισαγωγη και αναλυση κειμενου στα λατινικα και ειναι πιο ευκολα..... Αλλα νομιζω αν και δεν εχω κανει το συντακτικο ειναι μεγαλο ζορι απο οτι εχω ακοθσει η μου φαινεται?

Τι εννοείς με την ανάλυση κειμένου; Δεν είναι δα και κανένα ποιήμα για να το πάρουμε λέξη λέξη και να δούμε τι θέλει να πει ο ποιητής. Ιστοριούλες είναι που πρέπει να ξέρεις την μετάφραση τους και το συνακτικό κάθε λέξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • image.png
    image.png
    204.2 KB · Εμφανίσεις: 145

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Φυσική έχει κανείς το νέο του Γαρμπή; Αξίζει; ή να πάρω το παλιό Μαθιουδάκη;

Εγώ κάνω από Μαθιουδακη αλλά έχω δει και του Γαρμπή και σύμφωνα με τον καθηγητή μου λέει ότι έχει υπεραναλυτικη θεωρία σε σημείο που μπορεί να μην είναι καλό. .
Μαθιουδακη άψογο σε ασκήσεις,πολλαπλης 2 θεματα αλλά αυτήν η θεωρία του δε μ άρεσε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top