Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Λοιπόν... εγώ από πολύ μικρός δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά.. για να καταλάβετε στο δημοτικό ήμουν το μόνο παιδί που στα μαθηματικά θα είχε ή Β' ή 8...
Πέρυσι στην Α'γυμνασίου τα πήγαινα καλά... λίγο χάλια, αλλά καλά..! Φέτος όμως.... ήταν λες και κάναμε κινέζικα και μιλάω σοβαρά.. δεν καταλάβαινα τίποτα, μα ΤΙΠΟΤΑ!! Ούτε συμμετείχα, ούτε προσπαθούσα... Να φανταστείτε, έγραψα 5/20 στο τέλος.. μόνο την θεωρία, ίσα για να γράψω κάτι. Ρε παιδιά, δεν το έχω με τα μαθηματικά!! Δεν τα πιάνω!!!! Πραγματικά κάθομαι και στεναχωριέμαι πολλές φορές που δεν τα καταλαβαίνω και άλλα παιδιά της τάξης να τα καταλαβαίνουν με την πρώτη...! Νιώθω (πολύ) άχρηστος... γιατί όλοι μου λένε: ''Εάν δεν ξέρεις πολύ καλά μαθηματικά, θα είσαι πάντα χαζός, δεν θα ξέρεις να μιλάς και μια ζωή άχρηστος θα είσαι.. όσοι ξέρουν μαθηματικά, έχουν πολύ μεγαλύτερη αντίληψη από εσένα!!''... Απλώς δεν τα θέλω.. τέλος.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Λοιπόν,εγώ στο δημοτικό και στην πρώτη γυμνασίου ήμουν καλός στα μαθηματικά.Εντάξει,δεν τα αγαπούσα,αλλά ήμουν καλός.Στη δευτέρα γυμνασίου μας πήρε άλλος καθηγητής (όχι η καθηγήτρια που μας είχε στην πρώτη) και αν και αυτός ήταν καλύτερος από την προηγούμενη (αυτός μας μετέδιδε καλύτερα τις γνώσεις,μας έβαζε πιο πολλές ασκήσεις,μας εξηγούσε όποτε είχαμε πρόβλημα),εγώ στη δευτέρα γυμνασίου πήρα την κάτω βόλτα...:/:Δεν ξέρω τι συμβαίνει!Ενώ όταν σηκωνόμουν στον πίνακα έλυνα τέλεια μία άσκηση (επειδή όποτε κολλούσα μου δίνει καμιά βοήθεια ο μαθηματικός),όταν πήγαινα μόνος μου να λύσω μία άσκηση (στο σπίτι),όσο καλά και αν ήξερα τη θεωρία,ΠΑΝΤΑ κάτι δεν πήγαινε καλά και το αποτέλεσμα ήταν τελείως διαφορετικό από το σωστό!:eek:Πάντα γύριζα πίσω στις λύσεις και εγώ είχα βρει αποτέλεσμα τελείως άσχετο από το σωστό!Καμιά φορά ήταν από λάθη απροσεξίας (ακόμα και σε πράξεις),κάποιες φορές όμως ενώ έβλεπα τον αναλυτικό τρόπο που λύνεται μία άσκηση,σε κάποια σημεία δεν καταλάβαινα τίποτα απολύτως!Μου φαίνονταν εξωγήινα!Και καμιά φορά μου την έδινε και στα νεύρα,που προσπαθούσα μία ώρα να λύσω μία εξίσωση χωρίς αποτέλεσμα -δεν ήταν λίγες οι φορές που μου ερχόταν να ουρλιάξω όταν έλυνα ασκήσεις μαθηματικών ή που πέταξα το βιβλίο/τετράδιο των μαθηματικών στον τοίχο,ή στην ανακύκλωση!!!Φέτος στην τρίτη γυμνασίου έπεσα κι άλλο.Ο μαθηματικός μου έβλεπε την προσπάθεια που έκανα κ την αναγνώριζε,αλλά ούτε κ αυτός δεν μπορούσε να καταλάβει πού κολλάω!Στις εξετάσεις δεν ξέρω τι με έπιασε,δεν μπόρεσα να λύσω ούτε μία άσκηση κ έφυγα στη δυνατή αποχώρηση,οπότε ό,τι πήρα απ'τη θεωρία!Έγραψα χάλια -το πόσο χάλια θα το μάθω αύριο,εγώ υπολογίζω γύρω στο 10-11.:(

Τι μου συμβουλεύετε να κάνω?Δε θέλω αυτή η κατάσταση να συνεχιστεί και στο λύκειο! :help:
Θες να ακολουθήσεις οικονομικά Παναγιώτη αν ναι πρέπει να βελτιωθείς στα μαθηματικά.Θ σου πρότεινα αν σκεφτεσι μαακολπυθησεις οικονομικά να κανεις λίγα ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι για να καλύψεις κάποια κενά και μετά να πας φροντιστήριο από την α λυκείου.Αυτή ειναι η άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Γιατί δεν μπορούν να αρέσουν όλα σε όλους. Θα ήταν πολύ βαρετό να άρεσαν σε όλους τα μαθηματικά ή η μουσική ή η φωτογραφία...
Δεν θέλει να πει αυτό ο npb, καμία σχέση! Αναφέρεται σε αυτούς που δηλώνουν ότι τους αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά στο μηχανογραφικό δεν τολμούν να βάλουν ως πρώτη επιλογή αυτό το τμήμα. Και είναι γεγονός. Στο δικό μου τμήμα, μπήκαν φέτος περίπου 360 άτομα. Με όσα έχω μιλήσει, πέρασαν εκεί επειδή δεν έπιαναν τις σχολές που δήλωσαν πιο πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν... εγώ από πολύ μικρός δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά.. για να καταλάβετε στο δημοτικό ήμουν το μόνο παιδί που στα μαθηματικά θα είχε ή Β' ή 8...
Πέρυσι στην Α'γυμνασίου τα πήγαινα καλά... λίγο χάλια, αλλά καλά..! Φέτος όμως.... ήταν λες και κάναμε κινέζικα και μιλάω σοβαρά.. δεν καταλάβαινα τίποτα, μα ΤΙΠΟΤΑ!! Ούτε συμμετείχα, ούτε προσπαθούσα... Να φανταστείτε, έγραψα 5/20 στο τέλος.. μόνο την θεωρία, ίσα για να γράψω κάτι. Ρε παιδιά, δεν το έχω με τα μαθηματικά!! Δεν τα πιάνω!!!! Πραγματικά κάθομαι και στεναχωριέμαι πολλές φορές που δεν τα καταλαβαίνω και άλλα παιδιά της τάξης να τα καταλαβαίνουν με την πρώτη...! Νιώθω (πολύ) άχρηστος... γιατί όλοι μου λένε: ''Εάν δεν ξέρεις πολύ καλά μαθηματικά, θα είσαι πάντα χαζός, δεν θα ξέρεις να μιλάς και μια ζωή άχρηστος θα είσαι.. όσοι ξέρουν μαθηματικά, έχουν πολύ μεγαλύτερη αντίληψη από εσένα!!''... Απλώς δεν τα θέλω.. τέλος.. :P
Μάλλον άφησες πολλά κενά από το Δημοτικό και σου μπαίνουν εμπόδιο. ;)

Πάντως όλοι έχουμε ένα μάθημα, που τα βάζουμε μαζί του από μικρή ηλικία και μετά δεν μπορούμε να πάρουμε τα πόδια μας.

Εγώ έχω τη λογοτεχνία, 12 έγραψα*. Κι εγώ τουλάχιστον μια φορά το μήνα ακούω "αν δε διαβάζεις βιβλία δε θα γράφεις καλές εκθέσεις" "διάβαζε βιβλία για να διευρύνεις τους ορίζοντές σου". Από μικρός επιστημονικά διάβαζα, γιατί από μικρός κατάλαβα ότι τα παραμύθια, όσο ωραία κι αν είναι, δεν έχουν ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα. Όσο πήγαινα Δημοτικό ήταν εύκολα τα πράγματα, αφού δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα. Τώρα όμως στο Γυμνάσιο... όσο εσύ απεχθάνεσαι τα Μαθηματικά, εγώ 3χ τη λογοτεχνία! :D

Άλλος έχει την Ιστορία, άλλος τη Φυσική, άλλος μόνο τη Γεωμετρία. Δεν είσαι ο μόνος που απεχθάνεσαι και δε κατανοείς μάθημα. :)

[* Ζήτησα να δω την κόλλα μου, ακόμα δεν την έχω παραλάβει, γιατί είναι αρκετά κουφό το 12.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ δεν τα μισώ η κάτι τέτοιο.. Απλά μου είναι εντελώς αδιάφορα γιατί τα θεωρώ άχρηστα.. (φυσικά γενικά είναι πολύ χρήσιμα για επιστήμονες) αμέτρητα πράγματα δε θα υπήρχαν χωρίς τα μαθηματικά.. Απλά εγώ και όλα τα μαθηματικά να ήξερα τέλεια δε θα άλλαζε και τίποτα στην ανθρωπότητα οπότε γιατί να κουράζω το μυαλό μου τζάμπα.. Δε θα μου χρειαστούν και πότε.. (μονο τα βασικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ας μην είμαστε και εντελώς άδικοι/παράλογοι. Είναι λογικό κάποιος που είναι καλός και του αρέσουν τα μαθηματικά να σπουδάζει πληροφορική, όπως είναι λογικό και ένας που του αρέσει η Βιολογία να σπουδάζει ιατρική. Ειδάλλως θα έπρεπε να έχουμε μάθημα... "ιατρικής" και "μηχανικής υπολογιστών" στο λύκειο για να δικαιολογήσουμε τις ανάλογες επιλογές. Τώρα...αν άλλα λέει οτι θα δηλώσει πριν και άλλα μετά τα αποτελέσματα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και παίζει ρόλο και το πολυ πρηξιμο από το σόι και το φροντιστήριο...

Δεν νομίζω ότι έχει λογική βάση η επιθυμία για Μαθηματικά, να καταλήγει στην Πληροφορική. Όπως δεν έχει λογική βάση η επιθυμία για Πληροφορική να καταλήγει στο Μαθηματικό γιατί υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο μεταπτυχιακό και μπλα μπλα. Σημασία παίζει τι είδους επιστήμη πάμε να σπουδάσουμε και όχι πως θα περάσουμε τη φοιτητική ζωή όσο γίνεται ανώδυνα χωρίς να πάρουμε μυρωδιά από αμιγή μαθήματα Μαθηματικών για να κάνουμε την Πληροφορική που μας αρέσει. Τότε το Τμήμα Πληροφορικής τι ρόλο επιτελεί; Έχουμε φτάσει σε σημείο η καθεαυτό επιστήμη σαν ακαδημαϊκό Τμήμα να μην έχει λάτρεις αλλά οι λάτρεις να επιλέγουν επιστημονικά συγγενή Τμήματα για λόγους ανόητους. Είναι τελείως διαφορετική η διδασκαλία των Μαθηματικών σε ένα Τμήμα Μαθηματικών σε σχέση με ένα Τμήμα Πληροφορικής, Φυσικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών κλπ. Μόνο το Τμήμα Φυσικής προσεγγίζει αρκετά κοντά τη φιλοσοφία των Μαθηματικών μαθημάτων σε Πανεπιστημιακό επίπεδο. Κανένα άλλο Τμήμα που "χρησιμοποιεί" Μαθηματικά ακόμη και ερευνητικά ενδεχομένως.

Όπως επίσης παίζει ρόλο η σκέψη της επαγγελματικής αποκατάστασης, καθώς κακά τα ψέμματα, αλλά στη χώρα μας δεν επενδύουμε όσο θα έπρεπε στην έρευνα. (Βέβαια όταν σε λίγα χρόνια ούτε με πτυχιο μηχανικού ούτε με πτυχίο γιατρού θα βρίσκουν δουλειά, πολλοί θα συνειδητοποιούν οτι στα ίδια χάλια κατέληξαν αλλα για την ώρα ελπίζουν και λογικό το βρισκω εν μέρη.)

Η αγορά εργασίας είναι αρκετά προβληματική για πολλές επιστήμες, άρα δεν μπορεί να λειτουργήσει ως δικαιολογία στη μη επιλογή του Τμήματος αυτού, ως αποκλειστική επιθυμία για Μαθηματικά. Μου κάνει εντύπωση, ότι όλοι λένε διάφορα αλλά κανείς δεν εστιάζει στο πως θα ήθελε το Τμήμα αυτό σε μια άλλη πραγματικότητα. Ή τι θα ήθελε να μάθει στο Μαθηματικό που δεν το μαθαίνει, άρα δεν γουστάρει να το δηλώσει στο μηχανογραφικό. Υπάρχει μια συγκεχυμένη και λανθασμένη άποψη ότι στο Μαθηματικό, το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά μονόπλευρο και "λίγο" ως προς την επιστημονική σκέψη, ενώ από την προσωπική μου εμπειρία δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Βέβαια ενώ τα λέμε, αρκετοί εδώ μέσα και όχι μόνο, συνεχίζουν να μην καταλαβαίνουν και να αναπαράγουν λανθασμένες πληροφορίες σε μικρότερους μαθητές κλπ, διαμορφώνοντας την προβλέψιμη Ελληνική άποψη για την επιστήμη αυτή.

Αυτό που εγώ θεωρώ απαράδεκτο είναι το οτι το κάθε τμήμα, με το σημερινό σύστημα, δεν μπορεί να ελέγξει τις συγκεκριμένες επιδόσεις των εισαχθέντων. Ως συνέπεια, τετοια τμήματα, όπως το φυσικό και το μαθηματικό, πάσχουν όχι μόνο από έλλειψη ατόμων με ταλέντο (που μαζέυονται σε πολυτεχνικές σχολές), αλλά και από μεγάλο αριθμό ατόμων χωρις ιδιαίτερο ενδιαφέρον ή/και δεξιότητες. (Κοινώς, "έπεσαν οι βασεις και πέρασα από σπόντα".)

Για εμένα, είναι απαράδεκτο, αν θέλουμε να βγάζουμε επιστήμονες με μεράκι και αγάπη για το αντικείμενό τους, να εισάγονται σε τμήματα π.χ Μαθηματικών άτομα που έχουν γράψει στα μαθηματικά...6!!!.

Εδώ κολλάει και ένα άλλο ερώτημα. Οι συμμαθητές μου που ανέφερα τα καταφέρνουν μια χαρά. Οκ,μπορεί να μη βγαλουν το μαθηματικό σε 4 χρόνια, μπορει να το βγάλουν σε 6, όμως θα το βγάλουν. Θα γινουν καλοί επιστήμονες; Αν οχι, θα γινουν τουλάχιστον καλοι εκπαιδευτικοί; Και πάνω απ'όλα ποιος θα το ελέγχει αυτό;... καθώς τα παραδείγματα από καθηγητές χαιβάνια...ουκ ολίγα!

Το πιο σωστό θα ήταν να γίνεται αυτό που προτείνει ο Dias. Δεν φταίει το Τμήμα σε κάτι. Το Τμήμα συνεχώς "παραπονιέται" για ποιο λόγο «χάνει» τους καλούς μαθητές στην Ιατρική και σε άλλα Τμήματα με πολλά μόρια εισαγωγής. Το κάθε Τμήμα Μαθηματικών καλώς ή κακώς δεν επενδύει μόνο σε ταλέντα των Μαθηματικών αλλά και σε νέους που έχουν μεράκι στο καλό διάβασμα.

Άρα, δεν είναι θέμα ότι ένας φοιτητής που θα πάρει πτυχίο με 6 θα είναι απαραίτητα κακός Μαθηματικός. Οι βαθμοί στα Μαθηματικά δεν είναι αρκετά αντικειμενικοί διότι δεν δείχνουν την ποιότητα ακριβώς γιατί ο κάθε άνθρωπος όσο μεγαλώνει εξελίσσεται, ειδικά αν συνεχίζει να ασχολείται. Αλλιώς καταλαβαίνει την Μιγαδική Ανάλυση κάποιος στα 22 του και αλλιώς στα 29 του. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια νοητική επιστήμη οπότε η νοητική ωρίμανση και η συνεχής ενασχόληση παίζουν σημαντικό ρόλο από ένα ξερό 5 σε κάποιο μάθημα στην εξεταστική, για το οποίο παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Η εξεταστική εξετάζει πολύ συγκεκριμένα πράγματα και όχι την Μαθηματική σκέψη. Τα Μαθηματικά όμως δεν κρίνονται στην εξεταστική. Γενικά έχω μάθει να είμαι περισσότερο αποδεκτικός σε χαμηλούς βαθμούς ή να μην κρίνω την εισαγωγή φοιτητών με βάση μόρια κλπ διότι παίζουν πάλι πολλοί παράγοντες ρόλο. Ξαναλέω ότι πρόκειται για ένα Τμήμα αρκετά προσγειωμένο, ακολουθείται ένα πρόγραμμα σπουδών και δεν ισχύουν οι ακραίες άσχημες φήμες που κατά καιρούς ακούγονται από διάφορους, οι οποίοι όχι ότι δεν καταλαβαίνουν ή δεν το έχουν με τα Μαθηματικά, αλλά δεν διαβάζουν σωστά. Έχουν μάθει να φορτώνουν τη δική τους απροθυμία για διάβασμα, ότι η επιστήμη έχει καθαρά ελιτίστικο χαρακτήρα.

Γενικά μην αποκλείες τον εαυτό σου από μεγάλες φιλοδοξίες ακόμη και αν βλέπεις εκ πρώτης όψης ότι δεν το έχεις. Προσωπικά έχω μάθει ότι με πολύ σκληρή δουλειά φτάνουμε και ξεπερνάμε το ταλέντο. Εξάλλου και το ταλέντο δεν είναι γενικά στα Μαθηματικά αλλά σε μια περιοχή, π.χ. συνήθως στην Άλγεβρα. Τα Μαθηματικά έχουν πολλούς κλάδους, όπου μπορεί να διαπρέψει κάποιος. Στα Μαθηματικά μπορεί κάποιος να μάθει Άλγεβρα αλλά και Επιχειρησιακή Έρευνα, για παράδειγμα. Στα Μαθηματικά δεν προχωράνε μόνο τα ταλέντα ή δεν σπουδάζουν μόνο όσοι είναι ταλέντα. Το καλό ταλέντο μπορεί να δημιουργηθεί με σκληρό διάβασμα και ψάξιμο σε διάφορες πηγές γνώσης. Υπάρχει μια κλίση 10% του συγκεκριμένου ανθρώπου, αλλά το υπόλοιπο είναι σκληρή και πειθαρχημένη δουλειά. Κατανόηση θεωρίας και λύσιμο ασκήσεων.

Βέβαια επειδή η κοινωνία καθημερινά ξορκίζει και βρίζει τα Μαθηματικά με τον έναν ή άλλο τρόπο, είναι λογικό να περνούν στο υποσυνείδητο των πολλών ως μια καταπιεστική και άχρηστη δουλειά ή ότι είναι πιο κουλ, "χρήσιμο" να μαθαίνεις Τεχνολογία Λογισμικού από Αλγεβρική Τοπολογία. Το πρόβλημα της χώρας μας είναι ότι δεν αξιοποιεί την χρησιμότητα των Μαθηματικών ως στυλοβάτη σκέψης και πολιτισμού. Πολλοί άνθρωποι αντί να καλύψουν κενά προτιμούν να τα διογκώσουν και μετά...να φταίνε τα Μαθηματικά που είναι δύσκολα. Ή να φταίνε οι κακοπροαίρετες απόψεις ορισμένων που απλά επενδύουν σε μια διαστρέβλωση της σημασίας τους. Επίσης υπάρχουν αρκετοί φοιτητές που δεν ξέρουν πως να χρησιμοποιήσουν το διαδίκτυο ή τη Βιβλιοθήκη για να μάθουν Μαθηματικά! ενώ προτιμούν εκείνες τις ώρες να πίνουν καφέδες...κλπ, έτσι, αναλώνονται στο επιδερμικό διάβασμα σημειώσεων τις παραμονές χάνοντας τελείως την μαγεία της επιστήμης. Σε καμία περίπτωση δεν λέω να σπουδάσουν όλοι Μαθηματικά απλά με έχει κουράσει να βλέπω ανθρώπους που λένε ότι τους αρέσουν τα Μαθηματικά να αναλώνονται σε άλλα Τμήματα άσχετα με τα Μαθηματικά. Η νοοτροπία αυτή επηρεάζει και την ποιότητα των αυριανών επαγγελματιών.

Υπάρχουν δυο είδη Μαθηματικών: ο καλός βαθμολογικά φοιτητής των Μαθηματικών που δεν συνεπάγεται ότι θα είναι καλός επαγγελματίας σε οποιαδήποτε θέση εργασίας ερευνητική ή μη. Υπάρχει και ο χαμηλός ή μέτριος βαθμολογικά φοιτητής, ο οποίος μπορεί να γίνει καλός επαγγελματίας ή του δοθούν οι ευκαιρίες να βελτιωθεί. Μη ξεχνάμε τι είδους κοινωνικές συνθήκες επικρατούν στην Πανεπιστημιακή κοινότητα (και όχι μεμονωμένα στο Τμήμα αυτό).

Ο καλός καθηγητής Μαθηματικών δεν είναι πάντα το αποτέλεσμα ενός καλού βαθμολογικά φοιτητή Μαθηματικών αλλά κυρίως ενός ανθρώπου που συνεχώς προσπαθεί με τις όποιες αποτυχίες στο πρόγραμμα κλπ, που ξέρει να βελτιώνεται, να ψάχνει, να διανθίζει το εύρος των γνώσεών του και να διορθώνει τα λάθη του. Η πολλή δουλειά δικαιώνει στόχους και όχι αναπαυτικά ταλέντα στις δάφνες τους. Επίσης παίζει ρόλο και η εκ των προτέρων ψυχολογική διάθεση όταν πας να μελετήσεις ή να διδάξεις Μαθηματικά. Εκεί κάνει τη διαφορά ο καλός καθηγητής Λυκείου, Πανεπιστημίου από τον αδιάφορο και κακό. Συνήθως η μη θέληση επηρεάζει και καθορίζει και τη μη γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν θέλει να πει αυτό ο npb, καμία σχέση! Αναφέρεται σε αυτούς που δηλώνουν ότι τους αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά στο μηχανογραφικό δεν τολμούν να βάλουν ως πρώτη επιλογή αυτό το τμήμα. Και είναι γεγονός. Στο δικό μου τμήμα, μπήκαν φέτος περίπου 360 άτομα. Με όσα έχω μιλήσει, πέρασαν εκεί επειδή δεν έπιαναν τις σχολές που δήλωσαν πιο πάνω

Άκουσα σήμερα στην τηλεόραση για ένα τύπο στη Θεσσαλονίκη που έβγαλε 19510 μόρια......Μαντέψτε ανάμεσα σε ποίες σχολές είναι.Τα υπόλοιπα είναι περιττά νομίζω.Όποιος γουστάρει φυσικομαθηματικές θα πάει κατά 99% και άνετα κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν θέλει να πει αυτό ο npb, καμία σχέση! Αναφέρεται σε αυτούς που δηλώνουν ότι τους αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά στο μηχανογραφικό δεν τολμούν να βάλουν ως πρώτη επιλογή αυτό το τμήμα. Και είναι γεγονός. Στο δικό μου τμήμα, μπήκαν φέτος περίπου 360 άτομα. Με όσα έχω μιλήσει, πέρασαν εκεί επειδή δεν έπιαναν τις σχολές που δήλωσαν πιο πάνω

Ε ναι βέβαια. Θα βγάλει ο άλλος 19.000+ μόρια και θα τα ''ξοδέψει'' για το μαθηματικό; Τι πράγματα είναι αυτά... Υπάρχει η ιατρική και άλλες τόσες ''ανώτερες'' σχολές. Γιατί να ξοδέψεις τα μόρια σου στο μαθηματικό;:/::/:

* ελπίζω να καταλάβατε πως ειρωνεύομαι.

Τα μόρια δεν είναι ''πόντοι''. Και το μαθηματικό δεν είναι κατώτερη σαν σχολή. Και επιτέλους ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει λογική βάση η επιθυμία για Μαθηματικά, να καταλήγει στην Πληροφορική. Όπως δεν έχει λογική βάση η επιθυμία για Πληροφορική να καταλήγει στο Μαθηματικό γιατί υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο μεταπτυχιακό και μπλα μπλα. Σημασία παίζει τι είδους επιστήμη πάμε να σπουδάσουμε και όχι πως θα περάσουμε τη φοιτητική ζωή όσο γίνεται ανώδυνα χωρίς να πάρουμε μυρωδιά από αμιγή μαθήματα Μαθηματικών για να κάνουμε την Πληροφορική που μας αρέσει. Τότε το Τμήμα Πληροφορικής τι ρόλο επιτελεί; Έχουμε φτάσει σε σημείο η καθεαυτό επιστήμη σαν ακαδημαϊκό Τμήμα να μην έχει λάτρεις αλλά οι λάτρεις να επιλέγουν επιστημονικά συγγενή Τμήματα για λόγους ανόητους. Είναι τελείως διαφορετική η διδασκαλία των Μαθηματικών σε ένα Τμήμα Μαθηματικών σε σχέση με ένα Τμήμα Πληροφορικής, Φυσικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών κλπ. Μόνο το Τμήμα Φυσικής προσεγγίζει αρκετά κοντά τη φιλοσοφία των Μαθηματικών μαθημάτων σε Πανεπιστημιακό επίπεδο. Κανένα άλλο Τμήμα που "χρησιμοποιεί" Μαθηματικά ακόμη και ερευνητικά ενδεχομένως.



Η αγορά εργασίας είναι αρκετά προβληματική για πολλές επιστήμες, άρα δεν μπορεί να λειτουργήσει ως δικαιολογία στη μη επιλογή του Τμήματος αυτού, ως αποκλειστική επιθυμία για Μαθηματικά. Μου κάνει εντύπωση, ότι όλοι λένε διάφορα αλλά κανείς δεν εστιάζει στο πως θα ήθελε το Τμήμα αυτό σε μια άλλη πραγματικότητα. Ή τι θα ήθελε να μάθει στο Μαθηματικό που δεν το μαθαίνει, άρα δεν γουστάρει να το δηλώσει στο μηχανογραφικό. Υπάρχει μια συγκεχυμένη και λανθασμένη άποψη ότι στο Μαθηματικό, το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά μονόπλευρο και "λίγο" ως προς την επιστημονική σκέψη, ενώ από την προσωπική μου εμπειρία δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Βέβαια ενώ τα λέμε, αρκετοί εδώ μέσα και όχι μόνο, συνεχίζουν να μην καταλαβαίνουν και να αναπαράγουν λανθασμένες πληροφορίες σε μικρότερους μαθητές κλπ, διαμορφώνοντας την προβλέψιμη Ελληνική άποψη για την επιστήμη αυτή.



Το πιο σωστό θα ήταν να γίνεται αυτό που προτείνει ο Dias. Δεν φταίει το Τμήμα σε κάτι. Το Τμήμα συνεχώς "παραπονιέται" για ποιο λόγο «χάνει» τους καλούς μαθητές στην Ιατρική και σε άλλα Τμήματα με πολλά μόρια εισαγωγής. Το κάθε Τμήμα Μαθηματικών καλώς ή κακώς δεν επενδύει μόνο σε ταλέντα των Μαθηματικών αλλά και σε νέους που έχουν μεράκι στο καλό διάβασμα.

Άρα, δεν είναι θέμα ότι ένας φοιτητής που θα πάρει πτυχίο με 6 θα είναι απαραίτητα κακός Μαθηματικός. Οι βαθμοί στα Μαθηματικά δεν είναι αρκετά αντικειμενικοί διότι δεν δείχνουν την ποιότητα ακριβώς γιατί ο κάθε άνθρωπος όσο μεγαλώνει εξελίσσεται, ειδικά αν συνεχίζει να ασχολείται. Αλλιώς καταλαβαίνει την Μιγαδική Ανάλυση κάποιος στα 22 του και αλλιώς στα 29 του. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια νοητική επιστήμη οπότε η νοητική ωρίμανση και η συνεχής ενασχόληση παίζουν σημαντικό ρόλο από ένα ξερό 5 σε κάποιο μάθημα στην εξεταστική, για το οποίο παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Η εξεταστική εξετάζει πολύ συγκεκριμένα πράγματα και όχι την Μαθηματική σκέψη. Τα Μαθηματικά όμως δεν κρίνονται στην εξεταστική. Γενικά έχω μάθει να είμαι περισσότερο αποδεκτικός σε χαμηλούς βαθμούς ή να μην κρίνω την εισαγωγή φοιτητών με βάση μόρια κλπ διότι παίζουν πάλι πολλοί παράγοντες ρόλο. Ξαναλέω ότι πρόκειται για ένα Τμήμα αρκετά προσγειωμένο, ακολουθείται ένα πρόγραμμα σπουδών και δεν ισχύουν οι ακραίες άσχημες φήμες που κατά καιρούς ακούγονται από διάφορους, οι οποίοι όχι ότι δεν καταλαβαίνουν ή δεν το έχουν με τα Μαθηματικά, αλλά δεν διαβάζουν σωστά. Έχουν μάθει να φορτώνουν τη δική τους απροθυμία για διάβασμα, ότι η επιστήμη έχει καθαρά ελιτίστικο χαρακτήρα.

Γενικά μην αποκλείες τον εαυτό σου από μεγάλες φιλοδοξίες ακόμη και αν βλέπεις εκ πρώτης όψης ότι δεν το έχεις. Προσωπικά έχω μάθει ότι με πολύ σκληρή δουλειά φτάνουμε και ξεπερνάμε το ταλέντο. Εξάλλου και το ταλέντο δεν είναι γενικά στα Μαθηματικά αλλά σε μια περιοχή, π.χ. συνήθως στην Άλγεβρα. Τα Μαθηματικά έχουν πολλούς κλάδους, όπου μπορεί να διαπρέψει κάποιος. Στα Μαθηματικά μπορεί κάποιος να μάθει Άλγεβρα αλλά και Επιχειρησιακή Έρευνα, για παράδειγμα. Στα Μαθηματικά δεν προχωράνε μόνο τα ταλέντα ή δεν σπουδάζουν μόνο όσοι είναι ταλέντα. Το καλό ταλέντο μπορεί να δημιουργηθεί με σκληρό διάβασμα και ψάξιμο σε διάφορες πηγές γνώσης. Υπάρχει μια κλίση 10% του συγκεκριμένου ανθρώπου, αλλά το υπόλοιπο είναι σκληρή και πειθαρχημένη δουλειά. Κατανόηση θεωρίας και λύσιμο ασκήσεων.

Βέβαια επειδή η κοινωνία καθημερινά ξορκίζει και βρίζει τα Μαθηματικά με τον έναν ή άλλο τρόπο, είναι λογικό να περνούν στο υποσυνείδητο των πολλών ως μια καταπιεστική και άχρηστη δουλειά ή ότι είναι πιο κουλ, "χρήσιμο" να μαθαίνεις Τεχνολογία Λογισμικού από Αλγεβρική Τοπολογία. Το πρόβλημα της χώρας μας είναι ότι δεν αξιοποιεί την χρησιμότητα των Μαθηματικών ως στυλοβάτη σκέψης και πολιτισμού. Πολλοί άνθρωποι αντί να καλύψουν κενά προτιμούν να τα διογκώσουν και μετά...να φταίνε τα Μαθηματικά που είναι δύσκολα. Ή να φταίνε οι κακοπροαίρετες απόψεις ορισμένων που απλά επενδύουν σε μια διαστρέβλωση της σημασίας τους. Επίσης υπάρχουν αρκετοί φοιτητές που δεν ξέρουν πως να χρησιμοποιήσουν το διαδίκτυο ή τη Βιβλιοθήκη για να μάθουν Μαθηματικά! ενώ προτιμούν εκείνες τις ώρες να πίνουν καφέδες...κλπ, έτσι, αναλώνονται στο επιδερμικό διάβασμα σημειώσεων τις παραμονές χάνοντας τελείως την μαγεία της επιστήμης. Σε καμία περίπτωση δεν λέω να σπουδάσουν όλοι Μαθηματικά απλά με έχει κουράσει να βλέπω ανθρώπους που λένε ότι τους αρέσουν τα Μαθηματικά να αναλώνονται σε άλλα Τμήματα άσχετα με τα Μαθηματικά. Η νοοτροπία αυτή επηρεάζει και την ποιότητα των αυριανών επαγγελματιών.

Υπάρχουν δυο είδη Μαθηματικών: ο καλός βαθμολογικά φοιτητής των Μαθηματικών που δεν συνεπάγεται ότι θα είναι καλός επαγγελματίας σε οποιαδήποτε θέση εργασίας ερευνητική ή μη. Υπάρχει και ο χαμηλός ή μέτριος βαθμολογικά φοιτητής, ο οποίος μπορεί να γίνει καλός επαγγελματίας ή του δοθούν οι ευκαιρίες να βελτιωθεί. Μη ξεχνάμε τι είδους κοινωνικές συνθήκες επικρατούν στην Πανεπιστημιακή κοινότητα (και όχι μεμονωμένα στο Τμήμα αυτό).

Ο καλός καθηγητής Μαθηματικών δεν είναι πάντα το αποτέλεσμα ενός καλού βαθμολογικά φοιτητή Μαθηματικών αλλά κυρίως ενός ανθρώπου που συνεχώς προσπαθεί με τις όποιες αποτυχίες στο πρόγραμμα κλπ, που ξέρει να βελτιώνεται, να ψάχνει, να διανθίζει το εύρος των γνώσεών του και να διορθώνει τα λάθη του. Η πολλή δουλειά δικαιώνει στόχους και όχι αναπαυτικά ταλέντα στις δάφνες τους. Επίσης παίζει ρόλο και η εκ των προτέρων ψυχολογική διάθεση όταν πας να μελετήσεις ή να διδάξεις Μαθηματικά. Εκεί κάνει τη διαφορά ο καλός καθηγητής Λυκείου, Πανεπιστημίου από τον αδιάφορο και κακό. Συνήθως η μη θέληση επηρεάζει και καθορίζει και τη μη γνώση.

Στο πρώτο κομμάτι επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Το οτι κάποιος λέει οτι του αρέσουν τα μαθηματικά δε σημαινει οτι δεν του αρέσουν όλα τα άλλα. Τα ενδιαφέροντα ενός ατόμου μπορεί αφορά οχι μόνο τα μαθηματικά ως καθαρή επιστήμη αλλά και ως εργαλείο. Η αγάπη στο κάτω κάτω για ένα πεδίο δεν ειναι ανάγκη να καταλήγει ούτε καν σε συγγενές τμήμα. Δίνοντάς σου ένα εξτριμ παράδειγμα...δεν θα σπουδάσουν όλοι οσοι αγαπούν τη ζωγραφική στη σχολή καλών τεχνών. Αυτό δε σημαίνει οτι θα πάψουν να ασχολούνται.

Στο δεύτερο κομμάτι θα συμφωνήσω εν μερη :hmm:
Προφανώς και ένας βαθμός πτυχίου δεν κρίνει το πόσο καλά γνωρίζει καποιος μαθηματικά και πόσο σκέφτεται, το βλέπω και από το δικό μου τμήμα.
Όμως δε νομίζεις οτι ένας βαθμός του... 6 στις πανελλήνιες (δεν αναφερομουν στο πτυχίο) είναι μια καλή ένδειξη της ικανότητας που έχει κάποιος σε αυτόν τον τομέα; Οχι απόλυτη πιθανά, αλλά σίγουρα μια πρώτη ένδειξη, ας μην περιφρονούμε εντελώς τα αποτελέσματα των πανελληνίων.
Θες να το πάμε από πλευρά διαβάσματος, δεκτό καθώς και από αυτή την άποψη εγώ και πολλοί άλλοι δεν το τιμήσαμε όπως θα έπρεπε αυτό το κομμάτι. Σου δίνω ερωτήσεις λοιπόν που γεννούνται:
1.) Πώς ένα άτομο που δε διαβαζε στο Λύκειο μαθηματικά περιμένουμε να τα διαβάζει στο Πανεπιστήμιο, ειδικά αν πέρασε απο σπόντα.
και το κυριότερο
2.) Πώς διαβάζονται επιτέλους αυτά τα μαθηματικα; Εγώ ποτέ δεν έμαθα να μελετάω μαθηματικά. Βέβαια προτιμούσα απλά να λύνω τις ασκήσεις του φροντιστηρίου, να γράφω ένα 14-15 στα τεστ, και ας μην πολυκαταλαβαινω το γιατί, και να σου πω και κάτι, με βόλευε γιατι είχα να ασχοληθώ με τα μαθήματα που είχα αποφασίσει οτι "μπορώ να γράψω" (εν αντιθέσει με τα φυσικομαθηματικά). Εν τέλη όμως, κανένας, ούτε στο σχολείο, ούτε στο φροντιστήριο προθυμοποιήθηκε ποτέ να μου πει "πώς διαβαζουμε τα μαθηματικά".
Βέβαια κανένας ποτέ δεν μου είπε πως να διαβάζω και τα άλλα μαθήματα. Μόνο για τη βιολογία είχα τη φοβερή συμβουλή "Για να γράψεις πανελλήνιες πρέπει να μάθεις το βιβλίο απ'έξω".
Και η απορία μου παραμένει... "πώς μελετάς ένα θέμα για να το κατανοήσεις και οχι για να το παπαγαλίσεις στις τελικές εξετάσεις;" (σιγά σιγά το βρίσκω για το δικό μου πεδίο, για τα μαθηματικά ακόμα είμαι με την απορία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο πρώτο κομμάτι επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Το οτι κάποιος λέει οτι του αρέσουν τα μαθηματικά δε σημαινει οτι δεν του αρέσουν όλα τα άλλα. Τα ενδιαφέροντα ενός ατόμου μπορεί αφορά οχι μόνο τα μαθηματικά ως καθαρή επιστήμη αλλά και ως εργαλείο. Η αγάπη στο κάτω κάτω για ένα πεδίο δεν ειναι ανάγκη να καταλήγει ούτε καν σε συγγενές τμήμα. Δίνοντάς σου ένα εξτριμ παράδειγμα...δεν θα σπουδάσουν όλοι οσοι αγαπούν τη ζωγραφική στη σχολή καλών τεχνών. Αυτό δε σημαίνει οτι θα πάψουν να ασχολούνται.

To άτομο αυτό όμως πως ξέρει ότι θέλει τα Μαθηματικά ως εργαλείο και όχι ως επιστήμη; Αν και δεν καταλαβαίνω το διαχωρισμό αφού ακόμη και ένα φυσικό μοντέλο να μελετήσεις, απαιτεί καλή κατανόηση του μαθηματικού υποβάθρου. Ο Dias μπορεί να συμπληρώσει ενδεχόμενα πιο αναλυτικά π.χ. με κάποιο απλό παράδειγμα.

Και η απορία μου παραμένει... "πώς μελετάς ένα θέμα για να το κατανοήσεις και οχι για να το παπαγαλίσεις στις τελικές εξετάσεις;" (σιγά σιγά το βρίσκω για το δικό μου πεδίο, για τα μαθηματικά ακόμα είμαι με την απορία...)

Θα σου απαντήσω με πμ γιατί είναι προσωπική η απάντηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει καμία απάντηση. Θέλω απλώς να παραθέσω το συγκεκριμένο "πέιπερ", για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει. Δεν έχω προλάβει να το διαβάσω μέχρι το τέλος (γιατί το ανακάλυψα εν μέσω Πανελληνίων), αλλά τουλάχιστον οι πρώτες σελίδες με εκφράζουν πλήρως στο θέμα. Βέβαια νομίζω πως στην Ελλάδα τα πράγματα είναι ακόμα πιο τραγικά απ' ότι τα παρουσιάζει ο κ. Lockhart.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ θέλω να δω όλους εσάς, που κράζετε τα παιδιά που έγραψαν 19+ μόρια και πηγαίνουν με κλειστά μάτια Ιατρική/Πολυτεχνείο, τι θα κάνατε στη θέση τους. Αν, δηλαδή, τη χρονιά που δώσατε/θα δώσετε πανελλήνιες συγκεντρώσατε/συγκεντρώσετε ένα αντίστοιχο ποσό μορίων, θα "καταδεχθείτε" να μπείτε στην "ευτελέσθερη" ΣΘΕ ή θα αλλάξετε ξαφνικά τροπάριο και θα δηλώσετε Πολυτεχνείο με τα 1.000?

Διότι, παρόλο που ασχολείστε μόνο με αυτούς που γράψανε πολύ καλά στις πανελλήνιες και δηλώνουν σχολές "για να μην πάνε χαμένα τα μόρια τους", το πρόβλημα δεν περιόριζεται σε αυτούς. Όπως ο μαθητής του 19 δηλώνει ΗΜΜΥ, αντί για Μαθηματικό, έτσι ο μαθητής του 16 δηλώνει Μαθηματικό, αντί για Τεχνολόγος Μηχανικός. Γιατί, ποιος νοήμων άνθρωπος "χαραμίζει" 16+ μόρια σε ένα "ΤΕΙ του πούτσου"?
Μόνο ο Δίας έκανε μια επιδερμική αναφορά στο θέμα, η οποία πέρασε στο βρόντο:
(Κοινώς, "έπεσαν οι βασεις και πέρασα από σπόντα".)

Και η δεύτερη περίπτωση δεν είναι εξίσου προβληματική με την πρώτη? Και τα δύο καταδεικνύουν το γεγονός ότι υπάρχει παντελής έλλειψη επαγγελματικού προσανατολισμού και ενημέρωσης σχετικά με την τριτοβάθμια εκπαίδευση στο Λύκειο. Αλλά κανείς δεν ασχολείται με αυτό. Δεν φταίει το κράτος που δεν έχει μεριμνήσει να υπάρχει μάθημα επαγγελματικού προσανατολισμού στο Λυκείο. Δεν φταίει το σχολείο που το μάθημα ΣΕΠ στο Γυμνάσιο (οκ, εντελώς φάουλ που διδάσκεται τόσο νωρίς, αλλά εν πάση περιπτώσει) είναι η ώρα του παιδιού και ανατίθεται σε ειδικότητες ΠΕ11 (κοινώς, λείπουν ώρες για να συμπληρωθεί το ωράριο του γυμναστή, δώστου να κάνει ΣΕΠ στα παιδιά). Δεν φταίει η οικογένεια που θέλει να δει τα παιδιά της Δικηγόρους-Ιατρούς-Μηχανικούς. Και σίγουρα, δεν φταίει η κοινωνία που αναγνωρίζει ως επαγγελμάτα κύρους τα προαναφερθέντα.
Φταίει ο 18χρονος μαθητής, που από τα 16 ζούσε στη φούσκα των πανελληνίων και, όταν αυτή έσκασε και βρέθηκε σε ένα πρωτόγνωρο για αυτόν περιβάλλον, κλήθηκε να πάρει μια αρκετά σοβαρή, για τη ζωή του, απόφαση. Διότι μια φούσκα είναι οι πανελλήνιες. Από τα 16 σου λένε διάβασε για να περάσεις. "Γράψε καλά, για να έχεις επιλογές". Αλλά εσύ δεν ξέρεις και πολλά για το τι σημαίνει αυτό το "να περάσεις" ή ποιες είναι αυτές οι "επιλογές". Ούτε ξέρεις με ποια κριτήρια θα διαλέξεις ανάμεσα στις τόσες "επιλογές".

Μήπως, τελικά, το πρόβλημα δεν είναι ότι οι απόφοιτοι Λυκείου κάνουν το μηχανογραφικό κουτουρού, αλλά το σλόγκαν του Σωκράτη: "Με κράζεις? Με θαυμάζεις"? Μήπως?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αν, δηλαδή, τη χρονιά που δώσατε/θα δώσετε πανελλήνιες συγκεντρώσατε/συγκεντρώσετε ένα αντίστοιχο ποσό μορίων, θα "καταδεχθείτε" να μπείτε στην "ευτελέσθερη" ΣΘΕ;

Ναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μιας και θίγουμε το θέμα βαθμών/αλλαγής σχολής...
Πάντα θα θαυμάζω μάγκες σαν το παιδί από εδώ!! :)
https://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%8C%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-19880-%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B1-20%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%B1

Όσο για την απάντησου σου nPb, είδα το μηνυμά σου, και σε ευχαριστώ, μακάρι κάποτε να εχω το χρόνο και την όρεξη να εφαρμόσω αυτα που μου είπες για να καταλάβω 2-3 πράγματα. Η ερώτησή μου όμως ήταν πιο πολύ ρητορική και σκόπευε να απαντήσει στην αρχική ερώτηση. Μήπως τα μαθηματικά "δεν μας αρεσουν γιατι δεν ξέρουμε πώς να τα μελετήσουμε";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όσο για την απάντησου σου nPb, είδα το μηνυμά σου, και σε ευχαριστώ, μακάρι κάποτε να εχω το χρόνο και την όρεξη να εφαρμόσω αυτα που μου είπες για να καταλάβω 2-3 πράγματα. Η ερώτησή μου όμως ήταν πιο πολύ ρητορική και σκόπευε να απαντήσει στην αρχική ερώτηση. Μήπως τα μαθηματικά "δεν μας αρεσουν γιατι δεν ξέρουμε πώς να τα μελετήσουμε";

Α, με συγχωρείς, νόμιζα ότι ήταν προσωπική απορία και γι' αυτό σου έστειλα πμ. :redface: Πιστεύω ότι ως ανθρώπινα όντα η κατασκευή του εγκεφάλου έχει μαθηματική δομή. Η σύγχρονη νεοελληνική κοινωνική δομή τα θεωρεί άχρηστα. Πάνω εκεί, υπάρχει η αρνητική προδιάθεση που δεν αφήνει τον μαθητή να δει την μαγεία τους. Εδώ πέφτουμε σε μια αντίφαση, ως προς τον ανθρωποκεντρικό πολιτισμό της κλασσικής αρχαιότητας, πριν από αιώνες. :) Βέβαια εδώ προκύπτει μια απορία, ότι η βιολογία του σχολείου, ως θεωρητική παπαγαλία γοητεύει; :P

Αν και το ερώτημα είναι εν μέρει αναπάντητο. Εσείς βρίσκετε λογικό η πλειοψηφία των μαθητών που θέλουν μαθηματικά να μην σπουδάζουν στο Μαθηματικό και όσοι δεν τα γουστάρουν να σπουδάζουν κατ' ανάγκη στο Μαθηματικό; Αυτή η πρόταση δεν σας κάνει λίγο εντύπωση; Αφού δεν έχει "χρησιμότητα" το Τμήμα των Μαθηματικών, στις προτιμήσεις των Ελλήνων μαθητών, γιατί να υπάρχει; Για 4-5 μαθητές πανελλαδικά που ίσως θέλουν δαγκωτό Μαθηματικά και ξερό ψωμί; Κάποιος θα μπορούσε να πει, ότι αφού και στους ΗΜΜΥ κάνουν Μαθηματικά και εκεί πάνε μαθητές που ενδεχόμενα θέλουν τα Μαθηματικά, μήπως το ΗΜΜΥ θα μπορούσε να καλύπτει επιστημονικά και την επιστήμη των Μαθηματικών; Γιατί, βλέπω ότι κάπου υστερεί το Μαθηματικό στην εικόνα που έχουν οι μαθητές για να το επιλέξουν μεταξύ άλλων Τμημάτων π.χ. του Πολυτεχνείου, ενώ μπορεί να θέλουν να σπουδάσουν Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Βέβαια εδώ προκύπτει μια απορία, ότι η βιολογία του σχολείου, ως θεωρητική παπαγαλία γοητεύει; :P

Χμμμ... να σου πω τι πιστεύω εγώ.
Καταρχας να παραδεχτούμε κάτι. Η παπαγαλία (της βιολογίας σε αυτη την περίπτωση) , είναι κατι σαφώς πιο ευκολο από την κατανόηση. Ο καθένας μπορεί να μάθει ένα ποιηματάκι απ' έξω, ελάχιστοι μπορούν να κατανοήσουν και να σκεφτούν (έστω και στο βαθμό των μαθηματικών λυκείου, που ακόμα και αυτά είναι λιγο πολύ τυποποιημένα). Επομένως ένας μαθητής είναι πολύ πιο πιθανό να διαβάζει βιολογία, να θυμάται κάποιες έννοιες, ακόμα και αν δεν τις κατανοεί πλήρως, και -γιατί οχι- να βγάζει και συμπεράσματα. Αυτομάτως λοιπόν, η βιολογία είναι ένα πιο "εύκολο" μάθημα.

Και κάτι άλλο εξίσου σημαντικό... Η βιολογία είναι μια επιστήμη, κοντά 60-70 χρόνων (και πολλά της βάζω). Η βιολογία εξελλίσεται συνέχεια, και κάνοντας ένα απλό σερφάρισμα στο ιντερνετ βρίσκεις πολύ εύκολα, άπειρα αρθρα και αναφορές στην επιστήμη και τις ανακαλύψεις της. Είναι παντού!! Στις ειδήσεις, στις εφημερίδες, στα περιοδικά, στα site...!! Τα παιδάκια του δημοτικού και οι νεαροί έφηβοι στο γυμνάσιο, είναι πολύ πιθανό να έχουν παρακολουθήσει ντοκιμαντέρ με βιολογικά θέματα, ενώ ντοκιμαντέρ με μαθηματικά, λίγο δύσκολο. Είναι ας πούμε πιο άμεσα συνδεδεμένη με την καθημερινή ζωή, με την έννοια οτι είναι κάτι το χειροπιαστό, ενώ τα μαθηματικά περικλύουν πιο αφηρημένες έννοιες με ο,τι συνεπάγεται αυτό... (Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή :redface: )

Τέλος, ας μην ξεχνάμε πως η Βιολογία "γοητεύει" λόγω των συνδέσμων της με την ιατρική. Εδώ λοιπόν έχουμε το αντίστροφο παράδοξο, όπου στα Βιολογικά τμήματα μαζεύονται όλοι οι "αποτυχημένοι" ιατροί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Αφού δεν έχει "χρησιμότητα" το Τμήμα των Μαθηματικών, στις προτιμήσεις των Ελλήνων μαθητών, γιατί να υπάρχει; Για 4-5 μαθητές πανελλαδικά που ίσως θέλουν δαγκωτό Μαθηματικά και ξερό ψωμί; Κάποιος θα μπορούσε να πει, ότι αφού και στους ΗΜΜΥ κάνουν Μαθηματικά και εκεί πάνε μαθητές που ενδεχόμενα θέλουν τα Μαθηματικά, μήπως το ΗΜΜΥ θα μπορούσε να καλύπτει επιστημονικά και την επιστήμη των Μαθηματικών; Γιατί, βλέπω ότι κάπου υστερεί το Μαθηματικό στην εικόνα που έχουν οι μαθητές για να το επιλέξουν μεταξύ άλλων Τμημάτων π.χ. του Πολυτεχνείου, ενώ μπορεί να θέλουν να σπουδάσουν Μαθηματικά.
Νίκο αυτό που αναφέρεις δυστυχώς αποτυπώνει ρεαλιστικά την πραγματικότητα στην οποία ζούμε.
Η λύση κατ'εμέ είναι αρχικά να μειώνονται οι εισακτέοι σε κάθε τμήμα δεδομένου μάλιστα οτι υπάρχουν 5-6 τμήματα Μαθηματικών σε όλη την Ελλάδα ή π.χ. 9 τμήματα Οικονομικών Επιστημών.Παρά είναι μεγάλος ο αριθμός για τα Ελληνικά δεδομένα + πιστεύω οτι θα ήταν ευεργετικό το κάθε τμήμα πανεπιστημίου να απαιτεί την εξέταση σε ορισμένα μαθήματα και να ορίζει έναν κατώτατο βαθμό.Μπορείς να μπεις σε τμήμα Μαθηματικών έχοντας γράψει και κάτω από την βάση Μαθηματικά,είναι παράδοξο..Ή στο τμήμα μας μπορείς να μπεις μη έχοντας εξεταστεί ούτε καν σε βασική ανάλυση και στατιστική/πιθανότητες,απαράδεκτο.
Για το ΗΜΜΥ που λες,πιστεύω οτι το διοικητικό προσωπικό του τμήματος έχει αντιληφθεί την παρούσα κατάσταση,δηλαδή οτι οι περισσότεροι σπουδαστές του τμήματος απλά τους αρέσει η Φυσική ή τα Μαθηματικά και έχουν βάλει αντίστοιχες ροές,οπότε καλύπτουν εν μέρει τις απαιτήσεις ενός φοιτητή που είχε πάθος λ.χ. με τα μαθηματικά,παθογένεια ναι αλλά για μένα καλά έχουν κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
din@ και πάλι όμως, έχουν μια εσφαλμένη εικόνα της Βιολογίας αφού αρκετοί φοιτητές μετά, παραδέχονται ότι την "πάτησαν" έχοντας κατά νου μόνο τη σχολική Βιολογία. Θέλω να πω ότι είναι μια θετική επιστήμη που απαιτεί αρκετή συνδυαστική σκέψη και όχι την ...επιδερμική ανάγνωση για τις τεχνικές ανασυνδυασμένου dna. Μου έχουν λείψει και τα λατρεύω. :P Για να είμαστε πιο σαφείς, στη χώρα μας γενικά αποσυνδέουν την επιστημονική σκέψη από την καθημερινή ζωή δηλαδή, η κοινωνία δεν επωφελείται από την σπουδάζουσα νεολαία. Τι να σου κάνουν μετά και οι μαθητές...Μην ξεχνάμε ότι και πολλοί (νέοι) καθηγητές Μαθηματικών κλπ, δεν έχουν κατ' εμέ την σωστή γνωσιακή κατάρτιση πέρα από τις τεχνικές διαδικασίες του μαθήματος, να δώσουν στον μαθητή μια άλλη εικόνα. Για παράδειγμα, πως συνδέονται οι περιοδικές συναρτήσεις της Β' Λυκείου με τις αρμονικές ταλαντώσεις στη Γ' Λυκείου. Ή ότι ο Ηλεκτρομαγνητισμός στη Β' Λυκείου είναι μια ωραία ιστορική εφαρμογή των Μιγαδικών αριθμών (εδώ θα μπορούσαν να γίνουν διαλέξεις με την ιστορική εξέλιξη και πως τα μαθηματικά έδωσαν απαντήσεις στη θεωρία στατικού και χρονομεταβαλλόμενου ηλεκτρικού και μαγνητικού πεδίου).

Equilibria αυτή τη στιγμή έχουμε περίπου 6 Τμήματα Μαθηματικών (με το σχέδιο Αθηνά) και σε μια χώρα της Δ.Ευρώπης με πολλαπλάσιο αριθμό κατοίκων έχουμε σχεδόν τον μισό αριθμό Τμημάτων! Είμαστε γενικά λαός της υπερβολής. Τα θέλουμε όλα large χωρίς να λογαριάζουμε το κόστος. Οι ειδικεύσεις βέβαια που προσφέρονται είναι εφάμιλλες του εξωτερικού απλά...χωρίς την αγορά εργασίας. Όλοι κάνουν εξειδικευμένες γνώσεις, θα μπορούσαν να συνεισφέρουν στην εγχώρια οικονομία και καταλήγουν να διδάσκουν κλάσματα. Βέβαια η χώρα δεν αντιλαμβάνεται το οικονομικό δυναμικό που παράγει. Αντ' αυτού το παροπλίζει και αφήνει τις ευκαιρίες να τις επωφεληθούν άλλες οικονομίες, πιο εύρωστες και πιο φιλελεύθερες. Η κρατική εσωστρέφεια και ο έντονος κομματισμός, δεν αφήνει περιθώρια επιστημονικής ανάκαμψης. Αντ' αυτού προάγονται φελλοί με τις γνωστές διασυνδέσεις. Σαν να υπάρχει μελετημένο σχέδιο. Πλέον ως αποστασιοποιημένος πτυχιούχος, βλέπω ότι το Τμήμα Μαθηματικών ή θα σπάσει σε ξεχωριστά Τμήματα-πτυχία ή θα διαλυθεί τελείως. Ο όγκος των εφαρμογών αλλά και τα Μαθηματικά που διδάσκονται έξω από το Μαθηματικό κάπου το έχουν ξεπεράσει! Δεν φτάνει ένα πρόγραμμα σπουδών 4 ετών πλέον να καλύψει ανάγκες μιας μαθηματικοποιημένης τεχνολογικής προόδου σε διεθνές επίπεδο. Η Ελλάδα απλά θα ακολουθήσει το τρένο με τις γνωστές της, αδυναμίες προσαρμογής στα νέα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
din@ και πάλι όμως, έχουν μια εσφαλμένη εικόνα της Βιολογίας αφού αρκετοί φοιτητές μετά, παραδέχονται ότι την "πάτησαν" έχοντας κατά νου μόνο τη σχολική Βιολογία.

Για αυτό και έβαλα το "ευκολο" σε εισαγωγικά :)

Εδώ θα ήθελα λίγο να σχολιάσουμε αν θέλετε τα θέματα των μαθηματικών στις πανγκύπριες εξετάσεις, θεωρώ οτι έχει πολύ ενδιαφέρον.
Μπορείτε να τα βρειτε εδώ και αν θέλετε ρίχτε μια ματιά και πείτε μου τη γνώμη σας. https://www.moec.gov.cy/ypexams/panexams/themata_exams2015.html

Οι πρώτες μου εντυπώσεις/παρατηρήσεις:
1.) Θέματα σαφώς πιο βατά από των Πανελληνίων
2.) Θέματα που δε μου προκαλούν το γνωστό σφίξιμο στο στομάχι που μου προκαλέσουνα τα αντίστοιχα των πανελληνίων. Ακόμα και τώρα, 3 χρόνια μετά, καταλαβαίνω τι ζητανε οι ασκησεις :jumpy::jumpy:(μη γελάτε, τα φετινά θεματα των πανελληνίων που τους έριξα μια ματιά, μόνο τη βαθμολογια των θεμάτων καταλάβαινα)
3.) Ύλη που φαίνεται εκ πρωτης όψεως οχι ιδιαίτερα απαιτητική, αλλά καλύπτοντας μεγαλύτερο εύρος από τις πανελλήνιες.
4.) ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ στατιστικής και γεωμετρίας, ερωτήσεις που θυμίζουν κουιζάκια, λογικής και εμένα με εμπνέουν πιο πολύ να ασχοληθώ για να τα λύσω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Για αυτό και έβαλα το "ευκολο" σε εισαγωγικά :)

Εδώ θα ήθελα λίγο να σχολιάσουμε αν θέλετε τα θέματα των μαθηματικών στις πανγκύπριες εξετάσεις, θεωρώ οτι έχει πολύ ενδιαφέρον.
Μπορείτε να τα βρειτε εδώ και αν θέλετε ρίχτε μια ματιά και πείτε μου τη γνώμη σας. https://www.moec.gov.cy/ypexams/panexams/themata_exams2015.html

Οι πρώτες μου εντυπώσεις/παρατηρήσεις:
1.) Θέματα σαφώς πιο βατά από των Πανελληνίων
2.) Θέματα που δε μου προκαλούν το γνωστό σφίξιμο στο στομάχι που μου προκαλέσουνα τα αντίστοιχα των πανελληνίων. Ακόμα και τώρα, 3 χρόνια μετά, καταλαβαίνω τι ζητανε οι ασκησεις :jumpy::jumpy:(μη γελάτε, τα φετινά θεματα των πανελληνίων που τους έριξα μια ματιά, μόνο τη βαθμολογια των θεμάτων καταλάβαινα)
3.) Ύλη που φαίνεται εκ πρωτης όψεως οχι ιδιαίτερα απαιτητική, αλλά καλύπτοντας μεγαλύτερο εύρος από τις πανελλήνιες.
4.) ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ στατιστικής και γεωμετρίας, ερωτήσεις που θυμίζουν κουιζάκια, λογικής και εμένα με εμπνέουν πιο πολύ να ασχοληθώ για να τα λύσω :redface:
Πολύ καλύτερες οι παγκύπριες, στα μαθηματικά η ύλη των εξετάσεων προέρχεται από όλες τις τάξεις του ελληνικού λυκείου.
Έτσι θα έπρεπε να ήταν και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top