Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και γιατι να γινει αυτο;; Γιατι απλα να μην κατσω σπιτι μου να σπουδασω αν μπορω;; Αντι να καταργησεις τοσα τμηματα, απλα μειωσε τους εισακτεους!!! Ελεος, δεν ειναι τοσο δυσκολο

Γιατί τα πολλά τμήματα θα έχουν και πολλά λειτουργικά έξοδα.
Αν είναι να κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Γιατί πολλά τμήματα συνεπάγονται πολλά λειτουργικά έξοδα.
Αν είναι να κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά.:)

Ε ναι, αυτο δεν ειναι το σωστο ομως.... Θα αφησεις ανεργους ποσους καθηγητες και αλλους τοσους διοικητικους υπαλληλους....
Και απο την αλλη γιατι να πρεπει αναγκαστικα να παω να σπουδασω Αθηνα-Θεσ/νικη..;; Εμενα μπορει να μην μου αρεσει η πολη και να θελω να μεινω στη δικη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μην βλέπετε το δέντρο αλλά το δάσος.
Το θέμα δεν είναι να καταργηθούν όλα τα πανεπιστήμια και να μείνουν μόνο αυτά σε Αθήνα-Θεσ/νίκη αλλά να γίνει ένα καλό ξεσκαρτάρισμα και να δημιουργηθούν 4-5 υπερ-πανεπιστήμια ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων όπου θα χρηματοδοτούνται κανονικά και δεν θα υπολειτουργούν όπως κάνουν σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε ναι, αυτο δεν ειναι το σωστο ομως.... Θα αφησεις ανεργους ποσους καθηγητες και αλλους τοσους διοικητικους υπαλληλους....
Και απο την αλλη γιατι να πρεπει αναγκαστικα να παω να σπουδασω Αθηνα-Θεσ/νικη..;; Εμενα μπορει να μην μου αρεσει η πολη και να θελω να μεινω στη δικη μου....

Γιατί έτσι το πτυχίο σου θα έχει αξία επαγγελματικά και δε θα το κάνεις κορνίζα.Σε όποια σχολή και να σουν θα βρεις δουλειά γιατί μειώνεται η προσφορά πτυχιούχων στην αγορά εργασίας και αυξάνεται η ζήτηση.

Τώρα για τους καθηγητές δε θα θελα να πω τίποτα.Με τα προσόντα τους δε πρόκειται να μείνουν άνεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Φανταστείτε όμως να ήταν έτσι το μηχανογραφικό και να χτυπούσε και από πάνω το σχέδιο Αθηνά... :worry: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για μένα ένα γενικό περίγραμμα για να βρεθεί μια λύση στον υπερκορεσμό των επαγγελμάτων είναι αυτό.
Είναι η γνώμη μου.

Εσείς έχετε άποψη?Θα ήταν καλύτερο νομίζω να την εκφράσετε αντί να με κράζετε.
Συγκεκριμένα πράγματα όμως,όχι αοριστολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα για εσάς (σοβαρές απαντήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Λίγο πιο περίπλοκο απ'ότι είναι με περισσότερες επιλογές όμως.. πιο αναλυτικά:
Β' Λυκείου --> Επιλογή α) Θεωρητικές σπουδές και β) Θετικές επιστήμες (τα κλασικά :P)...
Γ' Λυκείου --> Επιλογή ανάμεσα σε 1. Θεωρητικές, πολιτικές, κοινωνικές και νομικές σπουδές.
2. Φυσικές, οικονομικές και μαθηματικές επιστήμες.
3. Ιατρικές, νοσηλευτικές και φαρμακευτικές επιστήμες.
4. Σπουδές τεχνολογίας, πληροφορικής και ηλεκτρονικών συστημάτων.
5. Παιδαγωγικές, νηπιακές σχολές και υγείας.
6. Επιστήμη του πολίτη, της κοινωνίας και δημόσιος τομέας.
7. Σχολές οργάνωσης, διοίκησης επιχειρήσεων και μηχανική αρχιτεκτονική.
Ίσως να λάβω αρνητικά σχόλια αλλά... έτσι το έχω στο μυαλό μου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Πολύ όμορφο thread αυτό. Μου έχει κινήσει μέρες τώρα την... "επιθυμία" να γράψω, αλλά ελέω έλλειψης χρόνου...
Λοιπόν, παιδάκια ( :hehe: ) , ήρθε η ώρα, να σας εκθέσω ... τας απόψεις μου! (ουτοπικότατες βέβαια, προειδοποιώ! ) :D


1) Ποσα χρονια πιστευετε οτι πρεπει να διαρκει η δευτεροβαθμια εκπαιδευση;

Τα έξι χρόνια είναι μία χαρά. Βέβαια στο δικό μου μυαλό, μία καλή ιδέα θα ήταν η δευτεροβάθμια να διαρκούσε 5 έτη. Απλά θα επιθυμούσα και την ύπαρξη ενός έτους προπαρασκευαστικού, μεταξύ δηλαδή δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας, όπου θα γίνονταν ουσιαστικά 'προετοιμασία' προσαρμογής των μαθητών, σε πανεπιστημιακές συνθήκες. Και δε μιλάω για καθαρά γνωστική προετοιμασία, αλλά για εκμάθηση αντιμετώπισης των συνθηκών που αφορούν μετέπειτα εκπαιδευτικές βαθμίδες και συναντώνται κατά βάση σε αυτές. Θεωρώ παντελώς λανθασμένη την άναρχη "μεταπήδηση" από την Γ' Λυκείου της δευτεροβάθμιας, στο "περιβάλλον" της σχολής, όπως επίσης θεωρώ το ίδιο αναποτελεσματική τη "μεταπήδηση" από την Έκτη δημοτικού, στο περιβάλλον του 'μεγάλου' Γυμνασίου. Νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Όλοι έχουμε αντιμετωπίσει αυτές τις 'ποικιλόμορφες' σχολικοεκαιδευτικές αλλαγές, για τις οποίες κανείς δε μας προετοίμασε κατάλληλα, έτσι ώστε να ανταποκριθούμε όλοι καλύτερα και αμεσότερα και στο μαθησιακό αλλά και στο κοινωνικό 'αντικείμενο'.

2) Ποια μαθηματα να διδασκονται σε αυτα τα χρονια; Με ευκολοτερη, ή δυσκολοτερη υλη; Να δινεται βαση στην θεωρια ή στις ασκησεις; Ποια μαθηματα θεωρειτε απαραιτητα και ποια εντελως αχρηστα; Ποια μαθηματα πιστευετε οτι θα ηταν ενδιαφεροντα αλλα με αλλη υλη;

Όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα και χρηστικά, με την προϋπόθεση όμως, ότι διδάσκονται με το σωστό τρόπο. Και θα μου πείτε (και με το δίκιο σας): "Και τι είναι/καλείται 'Σωστό';; Υπάρχει πλαφόν στον τρόπο διδασκαλίας;;"
Και θα σας απαντήσω, πως πλαφόν δεν υπάρχει πουθενά, ενώ το 'σωστό' μάλλον είναι υποκειμενική έννοια. Ωστόσο, νομίζω είναι καθολικά αποδεκτό, το γεγονός πως στο χώρο της εκπαίδευσης, η "σωστή διδασκαλία" μεταφράζεται σε 'ευχάριστη' μετάδοση/μεταλαμπάδευση γνώσεων από τον καθηγητή στο μαθητή, και κυρίως γόνιμη.

Δεν ωφελεί η υπερβολική παπαγαλία και η αποστήθιση που κατά κόρον ζητείται από το υπάρχον εκπαιδευτικό μας σύστημα. Φυσικά και να μάθεις "απ' έξω" κάποια πράγματα/απαραίτητες γνώσεις, αλλά όχι βρε αδερφέ, να είναι αυτό αυτοσκοπός! Μάθε, αλλά πρώτα κατανόησε. Κάνε το κτήμα σου. Συνειδητοποίησε τι διαβάζεις. Και σε αυτό δε φταίει τόσο ο μαθητής, που παπαγαλίζει αδιαλείπτως. Έτσι του έμαθαν, έτσι κάνει. Αυτό επιζητείται, αυτό επιβραβεύεται (οι Πανελλήνιες και γενικά η μορφή των εξετάσεων καταδεικνύουν αυτό το γεγονός) και σε αυτό με τη σειρά τους, επιδίδονται οι μαθητές προκειμένου να "επιτύχουν". (Τώρα το τι εστί επιτυχία, είναι μεγάλη κουβέντα και σίγουρα όχι της παρούσης).

Δε μπορεί ο καθηγητής, φερειπείν, να "επιβραβεύει" τον μαθητή που παπαγάλισε το μάθημα της Ιστορίας και όχι αυτόν που το κατανόησε κατά κύριο λόγο, και είναι σε θέση να εξηγήσει τα 'γεγονότα', να τα κρίνει, να τα 'επεξεργαστεί' και να τα συνειδητοποιήσει. Να το βράσω αν ξέρεις πότε πέθανε ο τρίτος αυτοκράτορας του Βυζαντίου, αν δε γνωρίζεις πράγματα που είναι η ουσία της "Ιστορίας" και του μαθήματος, όπως την επιρροή/συνέπειες/αλλάγές/αποτελέσματα... κλπ που επέφερε η ύπαρξη αχανών αυτοκρατοριών στο πέρασμα των αιώνων και πως οι διάφορες συνθήκες επηρέασαν τη ζωή και τον σύγχρονο κόσμο. Η Ιστορία πχ, (μιας και αναφέρθηκα σε αυτήν) δεν είναι απλά χρονολογίες και τυπικά-άτυπα γεγονότα. Είναι κάτι πολύ περισσότερο. Είναι ουσιαστική γνώση, που πρέπει να μεταδίδεται με την Αντικειμενικότητα των πολλών πηγών. Δε θέλω να μου παρουσιάζεται το Ελληνικό έθνος ως το "σούπερ ντούπερ ουάου", που επισκιάζει και η ύπαρξή του και μόνο όλα τα άλλα έθνη. Θέλω, πολυφωνία των πηγών και διαδραστικό μάθημα. Πόσο πιο ωραίο και αποδοτικό θα ήταν αν στα πλαίσια του μαθήματος, εκτός από τα γνωστά μουσεία, οι μαθητές επισκέπτονταν σχετικούς ιστορικούς χώρους, συζητούσαν, συνδιαλέγονταν και δεν περιορίζονταν στο να "ακούν" απλά τη βαρετή και μονότονη φωνή του φιλόλογου, που νιώθει πως και ο ίδιος κάνει αγγαρεία, με το να "απαγγέλει" και να αφηγείται "στεγνά" ιστορικά 'δεδομένα';;;

Αυτό που θέλω να πω φέρνοντας ως τυχαίο παράδειγμα το μάθημα της Ιστορίας, είναι ότι η μετάδοση της γνώσης στο τωρινό εκπαιδευτικό σύστημα, γίνεται τελείως 'μηχανοποιημένα', και αποτρέπει την ενεργή συμμετοχή και των μαθητών. Απλά δέχονται/πυρπολούνται με αναρίθμητες γνώσεις οι τελευταίοι, χωρίς να γίνεται ουσιαστική αφομοίωση, και χωρίς να αποτελούν όλες αυτές οι πληροφορίες, απαραίτητα γνωστικά στοιχεία, ενώ πολύ συχνά είναι παρωχημένες και ασύγχρονες γνώσεις/τοποθετήσεις. Οι επιστήμες εξελίσσονται και δε μπορείς να μου "πουλάς" τα ίδια 'συγγράμματα/βιβλία" επί 20ετία! Ούτε μπορείς να υιοθετείς την προπολεμική εκπαιδευτική μέθοδο. Η εκπαίδευση, πρέπει κάποια στιγμή να συνδεθεί και με την παιδεία. Με την κρίση (κριτική ικανότητα εννοώντας). Δηλαδή δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως το περίπου το 90% των μαθητών, βλέπουν και αντιμετωπίζουν το σχολείο ως καταναγκαστικό έργο. Όταν "εκπαιδεύεσαι" περισσότερο διαβάζοντας μόνος σου, παρακολουθώντας 'σεμινάρια' και γενικά βασιζόμενος αποκλειστικά και μόνο στη δική σου θέληση/επιθυμία για μάθηση, σε σχέση με την εκπαίδευση που λαμβάνεις σε σχολείο/σχολή, ε τότε, κάτι δε πάει καλά! Και δε φταίει μόνο ο μαθητής, στον οποίο συνήθως οι καθηγητές επιρρίπτουν τις "ευθύνες". Το πρόβλημα "έγκειται" εκ των έσω.

Και για να γυρίσω στην ερώτηση της παράθεσης του θεματοθέτη, θα γίνω λιγάκι πιο συγκεκριμένη και θα προσπαθήσω να εκφράσω τα πιστεύω μου σε συγκεκριμένα πλαίσια, αναφερόμενη σε όλα τα μαθήματα που είτε ήδη διδάσκονται, είτε θα πρέπει να "προστεθούν".

Αρχικά, να σημειώσω ένα βασικό μου κριτήριο. Και στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο και στο Πανεπιστήμιο, (σε όλες τις βαθμίδες), ΔΕ θα έπρεπε να προωθείται η αποσπασματική γνώση. Και τι εννοώ;; Δεν υπάρχει συνοχή στα μαθήματα που διδάσκονται και που υποτίθεται αποτελούν συνέχεια προηγούμενου έτους. Πρέπει στη γνώση να υπάρχει η Αρχή. Τα βασικά, τα στοιχειώδη και εν συνεχεία να "χτίζει" ο μαθητής/φοιτητής πάνω σε στέρεες βάσεις. Δε μπορείς να μου ξεκινάς Β' Γυμνασίου Φυσική, με έννοιες γενικότροπες, χωρίς να μου δίνεις την ουσία της επιστήμης. Τι σκατά μελετάω; Τι μαθαίνω; Μου τσαμπουνάς την έννοια "μάζα" ξέρω εγώ, μου κολλάς και ένα "μέτρο της αδράνειας", και δε μου εξηγείς ούτε τι σημαίνει στο Λεξικό Της Φυσικής, το μέτρο, ούτε τι είναι η αδράνεια. Τι είναι η Επιστήμη; Τι μελετάει η Φυσική; Πιάνεις λίγο από Κινήσεις, λίγο από δυνάμεις, λίγο από θερμότητα, λίγο από Ενέργειες, λίγο από Ηλεκτρισμό κλπ κλπ. Το θέμα δεν είναι να γίνεις Πρωταθλητής στη ποσότητα των "πληροφοριων". Το Θέμα είναι να γνωρίσεις την ποιότητα στη γνώση, αργά, σταθερά, με συνοχή και συνεκτικότητα. Δεν είναι ανάγκη να μάθεις στο Γυμνάσιο ήδη φερειπείν, κάθε κεφάλαιο της Φυσικής, κάθε νόμο, κάθε αξίωμα. Το θέμα είναι αυτά τα λίγα που θα μάθεις, σε αντιστοιχία με τις 'δυνατότητες' της ηλικίας σου, να τα μάθεις σωστά και σε βάθος. Να ξεχωρίζεις απλά πράγματα στην αρχή και πιο σύνθετα στη συνέχεια. Να μάθεις την ουσία. Να μπορείς να λύσεις μία άσκηση που δεν απαιτεί απλά αποστήθιση και στυγνή μεθοδολογία (την οποία δε κατακρίνω, ίσα ίσα αν χρησιμοποιείται εκεί που πρέπει, κάνει θαύματα). Να εντρυφήσεις στο σκεπτικό της άσκησης. Να συνειδητοποιήσεις τα φαινόμενα.

Και το ίδιο ισχύει σε κάθε μάθημα. Όχι μόνο στη Φυσική ή στα Μαθηματικά. Η Γνώση θέλει Σειρά, οργάνωση. Η δευτεροβάθμια κυρίως, αυτό που κάνει είναι να σε βομβαρδίζει με όγκο πληροφοριών, τις οποίες δε συνδέει μεταξύ τους! Δε προωθεί την Κατανόηση. Πώς θα μάθει ο άλλος να κρίνει, να σκέπτεται, να εξηγεί, όταν δεν έχει καν το χώρο και το χρόνο να αποκωδικοποιήσει τους "γρίφους" που του 'πετάγονται';;;

ΈΤΣΙ το ιδανικό για μένα θα ήταν να διδάσκονται και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο τα:
  • Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία: Με τρόπο ανάλογο με αυτόν που περιγράφηκε παραπάνω.
  • Νέα Ελληνικά που θα περιλαμβάνουν την "επαφή" με τη γλώσσα μας σε κάθε επίπεδο [έκθεση, γραμματική, συντακτικό, ορθογραφία, ετυμολογία, μελέτη πεζογραφίας/ποίησης ελληνικής και μεταφρασμένης ξενόγλωσσης (ανάλογα με την τάξη και το γνωστικό υπόβαθρο των μαθητών), συζήτηση.διάλογος]
  • Ιστορία, Πολιτική & Κοινωνική Παιδεία, Φιλοσοφία ( πάλι όπως αναφέρθηκε παραπάνω, με γνώμονα την κρίση και το γόνιμο διάλογο)
  • Θρησκευτικά (όπως και Ιστορία, και κυρίως με "Πολυφωνία", if u know what i mean! Όχι να μου προβάλλεις την ορθοδοξία ως το Τέλειο, προσπαθώντας να βγάλεις όλα τα άλλα θρησκεύματα "σκάρτα". Στόχος δε θα είναι ο ήπιος προσηλυτισμός που εμμέσως επιχειρείται, αλλά η γνώση, η κατανόηση η αντίληψη σε πολλά επίπεδα. Είπαμε Αντικειμενικότητα και "πλουραλισμός" πηγών)
  • Ξένη Γλώσσα επιλογής, Πληροφορική (όχι σαν Ώρες του Παιδιού. Αλλά σαν ουσιαστικό μάθημα)
  • Γυμναστική, Μουσική Παιδεία, Σεξουαλική Αγωγή, Επαγγελματικός Προσανατολισμός + θέσπιση μίας ώρας πχ εβδομαδιαίως με ομαδικές εργασίες χωρίς βαθμολόγηση, απλά και μόνο για τη Συνεργασία και την εν γένει Επικοινωνία των μαθητών. ΌΛΑ αυτά όπωσδήποτε! Μη σας πω ότι είναι πιο σημαντικά και από τα υπόλοιπα μαθήματα!! Γιατί πολύ απλά, μιλάμε σε άλλο επίπεδο "μαθημάτων", σπουδαίων και για τη σωματική, ψυχική,πνευματική υγεία μας και τη μετέπειτα διαμόρφωση της ζωής μας.

Μόνο στο Γυμνάσιο: Γεωγραφία (κανονική γεωγραφία, όχι μόνο γεωλογία και ιστοριούλες και να μη ξέρεις κατά που πέφτει η Θεσπρωτία, η Μαδαγασκάρη (:P), ο Δούναβης... Έχουμε καταντήσει αγεωγράφητοι!)

Μόνο στο Λύκειο: Αρχαία Ελληνικά (μελέτη της γλώσσας + γραμματεία). Και εξηγούμαι για πιο λόγο μόνο στο Λύκειο. Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις και να γνωρίσεις τα Αρχαία Ελληνικά, είναι μέσα από κείμενα Ιστορικών (Θουκυδίδης, Ηρόδοτος, Ξενοφών κλπ), και από Θεατρικά έργα και Γραμματειακά είδη (Αριστοφάνης, Αισχύλος, Αριστοτέλης, Πλάτωνας,Ευριπίδης, Όμηρος, Σοφοκλής κλπ) που καλώς ή κακώς, είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθούν νοηματικά τα παιδιά του Γυμνασίου. Και το να μου δίνεις ένα ξερό κείμενο στα αρχαία στο Γυμνάσιο για να κάνω συντακτικό, μετάφραση και γραμματική... ε, μου σπάει τα νεύρα. Είναι τόσο "σκέτο", τόσο ανούσιο, τόσο βαρετό. Δεν εμβαθύνεις, απλά παπαγαλίζεις τη μετάφραση. Το κίνητρο να μάθεις δίνεται πολύ καλύτερα μέσα από τα προαναφερθέντα κείμενα. Η θέληση σου να τα μελετήσεις, να συζητήσεις στα πλαίσια της τάξης συμπεριφορές και συνθήκες της "εποχής" (όχι καταναγκαστικά, αλλά με "δραστήρια συμμετοχή"), σε οδηγεί πολύ πιο εύκολα και ανώδυνα (γιατί ποιος δεν έχει σιχτιρίσει την ώρα και τη στιγμή που του επέβαλλαν να αποστηθίσει το "λύω" σε όλους τους χρόνους/πρόσωπα/φωνές/εγκλίσεις κλπ, απλά και μόνο για να εξεταστεί στο αυριανό διαγώνισμα;;; ) στο να προσεγγίσεις τη μαγεία της αρχαία ελληνικής γλώσσας.


Για την ποιότητα/ποσότητα της ύλης, εκφράστηκα παραπάνω. Επίσης Ασκήσεις χωρίς Θεωρία, και Θεωρία χωρίς Ασκήσεις, είναι σαν να αυτοχαρακτηρίζεσαι σαν δύτης, που δε ξέρει κολύμπι χωρίς μπρατσάκια... Προφανής η απάντηση. "Ισοσκελισμός".



3) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οσον αφορα το επιπεδο του καθε μαθητη; Για παραδειγμα, για καθε ταξη να σχηματιζονται τμηματα "δυνατα", με μαθητες ανω του 17, τμηματα με μαθητες αναμεσα στο 14-17, κτλ, αντι του αλφαβητικου διαχωρισμου;

Ουφ... Δύσκολο ερώτημα. Ίσως το πιο δύσκολο. Από τη μια έχουμε τη "στάμπα" του ρατσισμού (κατά κάποιο τρόπο) με το διαχωρισμό σε τμήματα επίδοσης (οπότε γεννώνται άλλα θέματα που έχουμε αναλύσει εκτενώς σε άλλο thread στο παρελθόν), και από την άλλη, έχουμε την αδυναμία ομαλής και αποτελεσματικής λειτουργίας σε τμήματα ανομοιογενή (με ότι πάλι αυτό συνεπάγεται).
Αλλά, επειδή κουράστηκα και να γράφω, θα απαντήσω διπλωματικά. :P : Αν γινόντουσαν πολλές από τις παραπάνω "μεταρρυθμίσεις", η "ψαλίδα" της επίδοσης και της βαθμοθηρικής αντίληψης-ανταγωνισμού που αυτή γεννά, θα έκλεινε τόσο πολύ, που θα ήταν... ελάσσων ζήτημα το όλο θέμα.
Πάντως ακόμα και αν γινόταν "διαχωρισμός", δε θα έπρεπε να γίνει με αυστηρά βαθμολογικά κριτήρια, του τύπου 14 έως 17, 17 και πάνω, κλπ. Ο λόγος προφανής. Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω.



4) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οπως γινεται τωρα στην Β και στην Γ Λυκειου με τις κατευθυνσεις; Αν ναι, πως πιστευετε οτι θα επρεπε να γινει αυτος ο διαχωρισμος;
5) Και τι γινεται με τις εξετασεις; Να καταργηθουν; Να αλλαξουν; Πως να αλλαξουν; Να ειναι απλα απολυτηριες εξετασεις ή να συνδεουν την Γ' Λυκειου με το πρωτο ετος; Αν δεν συνδεουν οι πανελληνιες την δευτεροβαθμια με την τριτοβαθμια εκπαιδευση, τοτε πως πιστευετε οτι θα ηταν το ιδανικο σεναριο για να γινει καποιος πρωτοετης φοιτητης;

Το όλο σύστημα Πανελλήνιες και προετοιμασία-εισαγωγή στην Τριτοβάθμια, είναι λάθος. Οπότε, τι να πω εδώ;; Το όλο "πνεύμα" χωλαίνει και γι' αυτό και το λύκειο κυρίως, έχει καταντήσει Ιερά Εξέταση με αυτοσκοπό τη συγκέντρωση στο τέλος, μορίων (ωσάν στραγάλια) που θα σε πάνε "εκπαιδευτικά"... ένα βήμα παραπέρα. Τι να πρωτοπείς. Η "λογική" που καλλιεργείται είναι... άλογη/παράλογη. Παλεύεις να μπεις σε μία σχολή, που λόγω έλλειψης όλων όσων ανέφερα/ανέπτυξα πριν, δε ξέρεις ούτε κατά διάνοια αν θα σε αντιπροσωπεύει, αν σου ταιριάζει (σε σένα και τις κλήσεις σου), αν είναι μέσα στα πραγματικά 'θέλω' και δυνατότητες σου. Άλλα είναι άλλωστε τα ..."κριτήρια" της επιλογής (τρομάρα μας). Τέλος πάντων, επειδή είναι πολυεπίπεδο και πολυδιάστατο το θέμα αυτό, και επειδή το έχουμε αναλύσει και διεξοδικά σε αντίστοιχα θέματα, το δικό μου point είναι, πως αν (λέω αν) το εκπαιδευτικό σύστημα άλλαζε τις βάσεις του, κατά ουσιώδη τρόπο (περιγράφηκε παραπάνω), θα άλλαζε αυτομάτως και η "λογική" της εισαγωγής στην Τριτοβάθμια. Άλλωστε οι Πανελλήνιες και ο τρόπος εισαγωγής, στην ουσία/πραγματικότητα δεν είναι τίποτε άλλο, παρά το αποτέλεσμα αυτής της σαθρής εκπαιδευτικής "πυραμίδας". Απλά επειδή, αυτό που μας καίει πάντα ως Έλληνες, είναι ο "στόχος", το τέλος (ή μάλλον τέλμα...), και όχι η διαδρομή, εντοπίζουμε το πρόβλημα στις Πανελλαδικές, και όχι στη βάση του, στην πηγή του.

6) Τι να γινεται με τους καθηγητες που συμπεριφερονται σαν ρεμαλια;

Easy!!! Αξιολόγηση. ΚΑΙ από τους μαθητές στο σύνολο (και όχι μεμονωμένα, εύληπτο το γιατί), και από τους αρμόδιους φορείς. Και αν κρίνονται... επιεικώς ακατάλληλοι, απλά θα ...παίρνουν πόδι! Θέλουμε Ανθρώπους πάνω από όλα να μας διδάσκουν, και όχι Ζώα.

Και φυσικα, ο,τι αλλο γουσταρετε, ελευθερα να το πειτε. Ειμαι πολυ περιεργος για το αποτελεσμα :)

Ε, τώρα, τι άλλο να πω, ξέρω εγώ. :redface: Παίρνει τόση συζήτηση το θέμα, που ότι και να πεις λίγο επιχειρηματολογικά θα είναι. Ξέχασα να πω και για το δημοτικό, αλλά νομίζω εκεί, το θέμα κυρίως δεν είναι οι προσφερόμενες γνώσεις, αλλά η κοινωνικοσυναισθηματική ανάπτυξη και η εκμάθηση της επικοινωνίας.

_____________________________________________________

Τι Σεντονάρα έγραψα πάλι;;;;;:redface: Καλά, όποιος καταφέρει και διαβάσει τον (τρελό, ολίγον τι) συλλογισμό μου, αξίζει Νόμπελ! Ή έστω, το λιγότερο ένα... Όσκαρ!:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να διδάσκονται πιο χρήσιμα μαθήματα και με διαφορετική ύλη... (Πάντα για Γυμνάσιο μιλάω)
Π.χ. Μία λίστα με μαθήματα:

  • Μαθηματικά, Γεωλογία-Γεωγραφία, Βιολογία, Φυσική και Χημεία από τη Β' Γυμνασίου
  • Πληροφορική και Τεχνολογία 2 φορές την εβδομάδα γιατί είναι τα μαθήματα του μέλλοντος και η Τεχνολογία κυριολεκτικό μάθημα όχι κατασκευή, γραπτό και παπαριές
  • Α.Ε.Γ. και συνένωση Αρχαίας και Νεοελληνικής γραμματείας με χρήσιμα φιλοσοφικά κείμενα, φράσεις αρχαίων κ.λ.π.
  • Αγγλικά μόνο στην Α' και 1 φορά την εβδομάδα
  • Ξένη γλώσσα με μεγαλύτερη πληθώρα γλωσσών
  • Κατ' επιλογήν πολλά μαθήματα όπως Θρησκευτικά, Κ.Π.Α, Μουσική, Καλλιτεχνικά κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αγγλικά μόνο στην Α' και 1 φορά την εβδομάδα

χμμ.... το να γίνεται σωστότερα το μάθημα, ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνετε σε φροντιστήρια, όχι ε? το ότι τα παιδάκια διδάσκονται αγγλικά από την γ' δημοτικού (αν θυμάμαι καλά) ενώ δεν γνωρίζουν καλά καλά τα Ελληνικά δεν χρειάζεται ν' αλλάξει, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ισχύει. Τα Αγγλικά είναι πολύ σημαντική γλώσσα αλλά διδάσκεται με λάθος τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Ποσα χρονια πιστευετε οτι πρεπει να διαρκει η δευτεροβαθμια εκπαιδευση;
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα 6 που είναι ήδη.
3) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οσον αφορα το επιπεδο του καθε μαθητη; Για παραδειγμα, για καθε ταξη να σχηματιζονται τμηματα "δυνατα", με μαθητες ανω του 17, τμηματα με μαθητες αναμεσα στο 14-17, κτλ, αντι του αλφαβητικου διαχωρισμου;
Ναι, είναι εξαιρετικός αυτός ο διαχωρισμός, ώστε οι μαθητές να μπορούν να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση. Έτσι τα βιβλία να βγουν διαφορετικά, οι καθηγητές να είναι διαφορετικοί, ίσως κι η ύλη των μαθημάτων. Ο διαχωρισμός θα μπορούσε να γίνεται από τη Β' Γυμνασίου και μετά ανάλογα με τον Γ.Μ.Ο. των μαθητών. Θα γίνονταν 2 τμήματα: 1) Όσα παιδιά είχαν μέσο όρο 15 10/15 + θα έμπαιναν στο τμήμα των "Προχωρημένων". 2) Οι μαθητές με μικρότερο Μ.Ο. θα έμπαιναν στο τμήμα των "Μέτριων".
4) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οπως γινεται τωρα στην Β και στην Γ Λυκειου με τις κατευθυνσεις; Αν ναι, πως πιστευετε οτι θα επρεπε να γινει αυτος ο διαχωρισμος;
Ναι, είναι σωστός.
5) Και τι γινεται με τις εξετασεις; Να καταργηθουν; Να αλλαξουν; Πως να αλλαξουν; Να ειναι απλα απολυτηριες εξετασεις ή να συνδεουν την Γ' Λυκειου με το πρωτο ετος; Αν δεν συνδεουν οι πανελληνιες την δευτεροβαθμια με την τριτοβαθμια εκπαιδευση, τοτε πως πιστευετε οτι θα ηταν το ιδανικο σεναριο για να γινει καποιος πρωτοετης φοιτητης;
Να καταργηθούν παντελώς. Δεν προσφέρουν τίποτα, εχθώς από το να αγχώνουν το μαθητή. Αντί για αυτό θα μπορούσαν να κάνουν στο τέλος της χρονιάς μια γενική επανάληψη, σε όλα τα μαθήματα ότι έχουν διδαχθεί. Και δεν είναι σωστό να σκέφτονται πώς έτσι θα βάλουν τους μαθητές να διαβάσουν.
6) Τι να γινεται με τους καθηγητες που συμπεριφερονται σαν ρεμαλια;
Να διαλέγονται σωστότερα και να αξιολογούνται. Επίσης να τους αρέσει αυτό που κάνουν! Να μην ξεσπούν τα δικά τους σε εμάς!
ΕΠΙΣΗΣ
1) Καλύτερες υποδομές. Σε όλα τα σχολεία! Όλοι ίσες ευκαιρίες.
2) Περισσότερο προσωπικό δασκάλων/καθηγητών!
3) Λιγότερες αργίες! Έτσι για να μην διαμαρτύρονται ότι δεν έχουν χρόνο!;)
4) Μάθημα με υπολογιστές, πιο "παιχνιδιάρικο" τρόπο και λιγότερο διάβασμα για το σπίτι!
5) Να μην αναγκάζουν τα παιδιά να πάνε φροντιστήριο! Ας κάνουν καλύτερα το μάθημα! Δεν τους φταίμε εμείς κάτι να τους πληρώνουμε!
6) Να καταργηθούν τα απροειδοποίητα γραπτά! Να μας εξετάζουν προφορικά! Στην πρωτοβάθμια πώς εξέταζαν δηλαδή;
7) Να τιμωρούνται οι φασαριόζοι! Να μην ενοχλούν εμάς!

Και τώρα η αγαπημένη μου ερώτηση:
2) Ποια μαθηματα να διδασκονται σε αυτα τα χρονια; Με ευκολοτερη, ή δυσκολοτερη υλη; Να δινεται βαση στην θεωρια ή στις ασκησεις; Ποια μαθηματα θεωρειτε απαραιτητα και ποια εντελως αχρηστα; Ποια μαθηματα πιστευετε οτι θα ηταν ενδιαφεροντα αλλα με αλλη υλη;

  • Ιστορία: Πρέπει να μειωθεί η ύλη από κάθε τάξη και να διασπαστεί σε 4 τάξεις (π.χ. Γυμνάσιου Α' Β' Γ' & Λυκείου Α'). Επίσης να μαθαίνουν πιο χρήσιμα πράγματα...
  • Θρησκευτικά: Είναι ένα θέμα που όλοι κράζουν για αυτό... 1) Όλοι οι μαθητές κοιμούνται. Σπάνια κάποιος θα ενδιαφερθεί για αυτό το μάθημα... 2) Κάλλιστα θα μπορούσε να καταργηθεί Ή να αντικατασταθεί από ένα μάθημα θεολογίας, θρησκειολογίας. Ελπίζω να μην κοιμηθούμε κι εκεί 3) Να μην εξετάζεται τον Ιούνιο! Έχουμε όλα τα άλλα, τώρα πάρε και τα Θρησκευτικά να θυμηθείς για το Πάσχα τον Εβραίων.
  • Σχολική Κοινωνική Ζωή: Ας καταργηθεί αυτό το μάθημα!
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα: Να δώσουν περισσότερη έμφαση σε αυτό το μάθημα! Είναι κατά τη γνώμη μου ίσο με τα Μαθηματικά! Αν Μαθηματικά κάνουμε 4 ώρες, τόσες πρέπει να κάνουμε και σε αυτό το μάθημα.
  • Αρχαία Ελληνική και Νεοελληνική Γραμματεία: Να συγχωνευθούν και να κάνουν ένα ενιαίο μάθημα και να διδάσκουν κάποια πιό χρήσιμα πράγματα από "προϊκονομία, τραγική ειρωνία, ύφος, γλώσσα κλπ." Ας πούμε να δώσουν περισσότερη έμφαση στα φιλοσοφικά κείμενα(;)!
  • Φυσική Αγωγή: Να μην εξεταζόμαστε! Γιατί υπάρχουν κι οι ανίκανοι (σαν εμένα)! Να κάνουμε περισσότερο ασκήσεις που να μας κρατούν σε φόρμα και να γυμνάζουν! Και όχι να μαθαίνουμε όλα τα αθλήματα σε θεωρία και πράξη!
  • 2η ξένη γλώσσα: Να δώσουν ευκαιρία για περισσότερες γλώσσες!
  • Αγγλικά: Να καταργηθούν αν δεν προσφέρουν τίποτα!
  • Ελληνιστική Αγωγή: Θα ήταν ένα πολύ ωραίο μάθημα να μάθουμε την επιρροή που έχει ασκήσει ο λαός μας στους υπόλοιπους και τον σεβασμό και την αξία που πρέπει να δώσουμε στη χώρα μας! Και να θυμηθούμε τα παλιά και να μην λέμε "χάλια χώρα η Ελλάδα" και "καλύτερο το εξωτερικό".
  • Οικιακή Οικονομία: Περισσότερη έμφαση σε αυτό το μάθημα, όπου μιλάει διαθεματικώς για τον κόσμο μας!
  • Πληροφορική μόνο! Όχι Τεχνολογία!
  • Και γενικώς τα βιβλία να έχουν τα κατάλληλα εφόδια και ολοκληρωμένα!
Και πολλά άλλα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι, είναι εξαιρετικός αυτός ο διαχωρισμός, ώστε οι μαθητές να μπορούν να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση. Έτσι τα βιβλία να βγουν διαφορετικά, οι καθηγητές να είναι διαφορετικοί, ίσως κι η ύλη των μαθημάτων. Ο διαχωρισμός θα μπορούσε να γίνεται από τη Β' Γυμνασίου και μετά ανάλογα με τον Γ.Μ.Ο. των μαθητών. Θα γίνονταν 2 τμήματα: 1) Όσα παιδιά είχαν μέσο όρο 15 10/15 + θα έμπαιναν στο τμήμα των "Προχωρημένων". 2) Οι μαθητές με μικρότερο Μ.Ο. θα έμπαιναν στο τμήμα των "Μέτριων".

ΕΠΙΣΗΣ
1) Καλύτερες υποδομές. Σε όλα τα σχολεία! Όλοι ίσες ευκαιρίες.
2) Περισσότερο προσωπικό δασκάλων/καθηγητών!
3) Λιγότερες αργίες! Έτσι για να μην διαμαρτύρονται ότι δεν έχουν χρόνο!;)
4) Μάθημα με υπολογιστές, πιο "παιχνιδιάρικο" τρόπο και λιγότερο διάβασμα για το σπίτι!
5) Να μην αναγκάζουν τα παιδιά να πάνε φροντιστήριο! Ας κάνουν καλύτερα το μάθημα! Δεν τους φταίμε εμείς κάτι να τους πληρώνουμε!
6) Να καταργηθούν τα απροειδοποίητα γραπτά! Να μας εξετάζουν προφορικά! Στην πρωτοβάθμια πώς εξέταζαν δηλαδή;
7) Να τιμωρούνται οι φασαριόζοι! Να μην ενοχλούν εμάς!

[*]Φυσική Αγωγή: Να μην εξεταζόμαστε! Γιατί υπάρχουν κι οι ανίκανοι (σαν εμένα)! Να κάνουμε περισσότερο ασκήσεις που να μας κρατούν σε φόρμα και να γυμνάζουν! Και όχι να μαθαίνουμε όλα τα αθλήματα σε θεωρία και πράξη!

έχεις υπόψιν σου πόσο θα επηρεαστεί η ψυχολογία των "μέτριων" μαθητών, αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο? οι ηλικίες 12-15 του γυμνασίου είναι κρίσιμες διότι αρχίζει να χτίζεται η προσωπικότητα του καθενός. σκέφτηκες πως για το υπόλοιπο της ζωής τους -και δεν υπερβάλλω- θα θεωρούν τους εαυτούς του άχρηστους επειδή είχαν 14 και όχι 20? άκου ακόμη και τα βιβλία να είναι διαφορετικά! επειδή κάποιοι δεν είναι μελετηροί δεν σημαίνει πως είναι και άχρηστοι. στο έχω ξαναπεί, το ότι κάποιοι έχουν διαφορετικές μ' εσένα κλίσεις και ενδιαφέροντα, δεν σημαίνει πως είναι και υποδεέστεροί σου.
όσον αφορά τη φυσική αγωγή, επειδή εσύ δεν είσαι καλός, πρέπει να προσαρμοστεί ανάλογα με τις ικανότητές σου? κι αν το παιδάκι που πήρε 13 είναι καλό σε όλα τα αθλήματα, τι? δεν θα παίξει? εσύ πως θα αισθανόσουν να σε έβαζαν σε ένα τμήμα "μέτριων", με απλές ασκησούλες που δε θα σου έδιναν την ευκαιρία να βελτιωθείς αλλά θα σε κρατούσαν στάσιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχεις υπόψιν σου πόσο θα επηρεαστεί η ψυχολογία των "μέτριων" μαθητών, αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο? οι ηλικίες 12-15 του γυμνασίου είναι κρίσιμες διότι αρχίζει να χτίζεται η προσωπικότητα του καθενός. σκέφτηκες πως για το υπόλοιπο της ζωής τους -και δεν υπερβάλλω- θα θεωρούν τους εαυτούς του άχρηστους επειδή είχαν 14 και όχι 20? άκου ακόμη και τα βιβλία να είναι διαφορετικά! επειδή κάποιοι δεν είναι μελετηροί δεν σημαίνει πως είναι και άχρηστοι. στο έχω ξαναπεί, το ότι κάποιοι έχουν διαφορετικές μ' εσένα κλίσεις και ενδιαφέροντα, δεν σημαίνει πως είναι και υποδεέστεροί σου.
όσον αφορά τη φυσική αγωγή, επειδή εσύ δεν είσαι καλός, πρέπει να προσαρμοστεί ανάλογα με τις ικανότητές σου? κι αν το παιδάκι που πήρε 13 είναι καλό σε όλα τα αθλήματα, τι? δεν θα παίξει? εσύ πως θα αισθανόσουν να σε έβαζαν σε ένα τμήμα "μέτριων", με απλές ασκησούλες που δε θα σου έδιναν την ευκαιρία να βελτιωθείς αλλά θα σε κρατούσαν στάσιμο?
Ο καθένας έχει την άποψή του! Όλα σας ενοχλούν πια από εμένα και με ενοχλεί. Και δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ για τη Φ.Α.. Δεν εννοώ να μην παίζουμε ποτέ αλλά να μην εξεταζόμαστε σε θέματα ικανότητας και η Φυσική Αγωγή να βασίζετε περισσότερο σε θέματα φυσικής κατάστασης των μαθητών. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα. Όσον αφορά το θέμα των τάξεων, σε πληροφορώ πώς μόνο και μόνο στα Αγγλικά και την Οικ. Οικονομία που γίνεται αυτό παρατηρώ διαφορά κι η τάξη λειτουργεί καλύτερα. Καλύτερα να μαθαίνεις κάτι στα μέτρα σου, κι όχι να σου βάζουν πράγματα που είσαι για τον Χ λόγο "ανίκανος" (συγνώμη για την έκφραση, αν προτιμάς "άτομα με άλλες ικανότητες").
επειδή εσύ δεν είσαι καλός
Δεν είμαι ο μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ο καθένας έχει την άποψή του! Όλα σας ενοχλούν πια από εμένα και με ενοχλεί. Και δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ για τη Φ.Α.. Δεν εννοώ να μην παίζουμε ποτέ αλλά να μην εξεταζόμαστε σε θέματα ικανότητας και η Φυσική Αγωγή να βασίζετε περισσότερο σε θέματα φυσικής κατάστασης των μαθητών. Ελπίζω να κατάλαβες τώρα. Όσον αφορά το θέμα των τάξεων, σε πληροφορώ πώς μόνο και μόνο στα Αγγλικά και την Οικ. Οικονομία που γίνεται αυτό παρατηρώ διαφορά κι η τάξη λειτουργεί καλύτερα. Καλύτερα να μαθαίνεις κάτι στα μέτρα σου, κι όχι να σου βάζουν πράγματα που είσαι για τον Χ λόγο "ανίκανος" (συγνώμη για την έκφραση, αν προτιμάς "άτομα με άλλες ικανότητες").

Δεν είμαι ο μόνος.


Οχι δεν θα λειτουργησει αυτο που λες διοτι η πικρη αληθεια ειναι οτι τα παιδια που δεν διαβαζουν τοσο οσο οι καλοι μαθητες ειναι συνηθως πιο εξυπνοι απο αυτους που εφιερωνουν απειρες ωρες διαβαζοντας χωρις καν να ξερουν τι κανουν.. Επισης στην φυσικη στα πιο πολλα σχολεια δεν εξεταζεσαι συμφωνα με τα skills σου αλλα με το τι κανεις στην ωρα του μαθηματος.. Αν μου καθεσαι σε ενα παγκακι και τρως και μια τυροπιτα εε τι κανει και ο γυμναστης? Για μενα ειναι πιο λυπηρο να μην μπορεις να τρεξεις 2 γυρους απο το να εισαι καλος σε αλλα μαθηματα.. Ασε τι προτιμας εσυ, τι ειναι καλο ολων κοιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι δεν θα λειτουργησει αυτο που λες διοτι η πικρη αληθεια ειναι οτι τα παιδια που δεν διαβαζουν τοσο οσο οι καλοι μαθητες ειναι συνηθως πιο εξυπνοι απο αυτους που εφιερωνουν απειρες ωρες διαβαζοντας χωρις καν να ξερουν τι κανουν.. Επισης στην φυσικη στα πιο πολλα σχολεια δεν εξεταζεσαι συμφωνα με τα skills σου αλλα με το τι κανεις στην ωρα του μαθηματος.. Αν μου καθεσαι σε ενα παγκακι και τρως και μια τυροπιτα εε τι κανει και ο γυμναστης? Για μενα ειναι πιο λυπηρο να μην μπορεις να τρεξεις 2 γυρους απο το να εισαι καλος σε αλλα μαθηματα.. Ασε τι προτιμας εσυ, τι ειναι καλο ολων κοιτα!
Καλά τα λες... Εγώ όμως πήρα 17 στο τρίμηνο λόγω ανικανότητας. Στη συμπεριφορά ήμουν άψογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και γιατί σε ενδιαφέρει το αν πήρες 17, 20 ή 5 στην γυμναστική; Δεν σε επηρεάζει καθόλου, και όταν τελειώσεις το σχολείο δεν θα εμφανίζεται πουθενά.

btw: Κι εγώ κάποτε νόμιζα ότι ο διαχωρισμός μεταξύ των μαθητών ανάλογα τις δυνατότητές τους είναι σωστή λύση (protip: δεν είναι). Κάτι πολύ πιο λογικό είναι να σταματήσουμε να αντιμετωπίζουμε τους μαθητές σαν τούβλα βιομηχανίας με συγκεκριμένη περίοδο κατασκευής. 2 διαφορετικά παιδιά δεν χρειάζονται 6 χρόνια για να τελειώσουν την πρωτοβάθμια και άλλα 6 για την δευτεροβάθμια. Το παιδί που φαίνεται ότι δεν έχει ανάγκη τις πρώτες τάξεις του δημοτικού λόγω των εφοδίων που του δόθηκαν στο νηπιαγωγείο και στο σπίτι του δεν πρέπει να αναγκάζεται να λέει το ι μπαστούνι κτλ προκειμένου να κάθεται σε ένα θρανείο για 1 χρόνο μη κάνοντας τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσάς σας εκνευρίζει που στη Φυσική μαθαίνουμε άπειρη θεωρία που δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε; Εμένα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εσάς σας εκνευρίζει που στη Φυσική μαθαίνουμε άπειρη θεωρία που δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε; Εμένα πολύ...

Αυτά που κάνετε στην Α γυμνασίου είναι θεμελιώδη πράγματα και έχουν καθημερινή χρήση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top