Επιτυχία στις πανελλήνιες

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Καλα, ηρεμισε λιγο με τις Πανελληνιες. Δεν ειπαμε οτι θα εισαι και σε κωμα για 1 χρονο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε η καταστροφή του κόσμου να ερχόταν! Έλεος! Γιατί τόση υπερβολή; :ermm:

Η ψυχολογία του μαθητή δε μετράει καθόοοολου ε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Η εμπειρία των Πανελληνίων μου έδειξε ότι αυτή η τακτική μόνο στην αποτυχία μπορεί να οδηγήσεις στο τέλος.Με ελάχιστες εξαιρέσεις που συνάντησα αργότερα στο πολυτεχνείο,αλλά δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για το μέσο άνθρωπο που ζει μια φυσιολογική ζωή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Καλά καλά,καθίστε εσείς χωρίς ζωή και παρακολουθήστε πως οι συμμαθητές σας,που παρά τις εξετάσεις διασκεδάζουν,περνάνε σε μια χαρά σχολές και κλάψτε μετά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Καλύτερα να ακολουθούσα τις 10 εντολές του Θεού παρά αυτές που αναφέρονται παραπάνω. Αν και έδωσα πανελλήνιες πριν δυο χρόνια,μπορώ να πω πως αυτό το κείμενο με φρίκαρε.

-Ψυχραιμία παίδες,κι όλα περνούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Για ψιλοσάτιρα το κόβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πολύ καλές οι 10 εντολές, πρέπει να γίνει το ευαγγέλιο κάθε απαιτητικού υποψηφίου για τις εξετάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ της χώρας μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Αν ακολουθούσαμε όλα αυτά κατά γράμμα για την επιτυχία στις Πανελλήνιες ,τότε για άλλα πράγματα πιο δύσκολα και σημαντικά στη μετέπειτα ζωή τι θα κάναμε?Θα τα παρατούσαμε πριν καν ξεκινήσουμε ή θα αυτοκτονούσαμε ?

παιδιά ηρεμήστε λίγο...Ξέρω είναι ζόρικη χρονιά αλλά εντάξει...σιγά το πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Παιδιά στην θέση σας, θα παρατούσα τελείως την διαδικασία των πανελληνίων και θα αναζητούσα το εργασιακό μέλλον σε χώρες όπως Καναδάς. Στην Ελλάδα, όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση..και το Πανεπιστήμιο είναι μια 4η λυκείου. Καμία διασύνδεση με την αγορά εργασίας. Σκοτώνεσαι να γράψεις καλά στις πανελλήνιες, για ποιον στόχο; Για ένα μηδενικό. Περνάς στο Πανεπιστήμιο της αρπακολιάς και βγαίνεις σε μια αγορά εργασίας ιδίως του εξωτερικού, που ζητάει skills και όχι επιστήμη για την επιστήμη. Στο εξωτερικό η γνώση έχει προσαρμοστεί με τις τρέχουσες ανάγκες της καθημερινότητας ενώ στην χώρα μας, η γνώση έχει προσαρμοστεί μόνο με τα συνέδρια των καθηγητών Πανεπιστημίου για την δική τους αυτοπροβολή. Ώρες ώρες νιώθω τεράστια αδικία, που το Πανεπιστήμιό μου αδιαφορεί για τους αποφοίτους του. Τότε για ποιο λόγο σπουδάσαμε; Για ποιο λόγο δώσαμε σαν ΜΑΛΑΚΕΣ πανελλήνιες και στην Β' λυκείου; Για να περνάμε μόνο μαθήματα με ανά 3 μήνες εξεταστική με το άγχος των πολύμηνων καταλήψεων; ε; Αυτό είναι δυστυχώς..το πλαίσιο της ανώτατης επαγγελματικής παιδείας στην χώρα μας. Παιδεία για οικονομικά ευκατάστατους που δεν θα θελήσουν ποτέ να εργαστούν, αφού υπάρχει λίπος. Οπότε οι σπουδές ικανοποιούν την προσωπική ολοκλήρωση και όχι τις βιοποριστικές ανάγκες. Χάνεις χρόνια από τη ζωή σου για ένα υπερβολικό τίποτα και άλλοι συνομήλικοί σου στο εξωτερικό φτιάχνουν projects με λυκειακές γνώσεις ή τεχνικών κολλεγίων σε διεθνείς κολοσσούς εταιρειών.

Υ.Γ. Μια σκέψη παρέθεσα. Πριν πέσετε να με φάτε, ξαναδιαβάστε το προσεχτικά. Όλοι οι νέοι αντί χωριζόμαστε και να τσακωνόμαστε, θα έπρεπε να είμαστε στην ίδια όχθη. Εμείς θα πληρώσουμε το λογαριασμό, είτε λέγεται χρεωκοπημένο Ελληνικό Πανεπιστήμιο του τίποτα είτε λέγεται Ελλάδα του μεσαίωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αξιολογηστε τες!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

1.Αυτή τη χρονιά δίνεις πανελλήνιες. Μέχρι τότε ΔΕΝ σε ενδιαφέρει τίποτ’ άλλο εκτός από την επιτυχία σου στις πανελλήνιες. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν: 5ήμερη εκδρομή, πρωτάθλημα, κύπελλο, champions league, mundial, εθνική ελλάδος, eurovision, πολιτικά κόμματα και εκλογές.
2.Δεν ασχολείσαι με ΤΙΠΟΤΑ που να μην οδηγεί στην επιτυχία σου στις πανελλήνιες.
3.Η εβδομάδα έχει το πολύ 5 ημέρες σχολείο και τουλάχιστον 9 ημέρες προετοιμασίας αφού οι μέρες που δεν πηγαίνεις σχολείο λογαριάζονται 2πλες.
4.Υπάρχουν γιορτές και αργίες. ΟΧΙ όμως για σένα.
5.Όταν κουραστείς και δεν μπορείς να διαβάσεις άλλο τότε ξεκουράζεσαι με κάποιο άλλο μάθημα. Τις ώρες που δεν μπορείς να διαβάζεις για τεχνικούς λόγους (π.χ. ώρα του φαγητού) τις αξιοποιείς προσπαθώντας να θυμηθείς τα μαθήματα.
6.Κυνηγάς το 20 και όχι το 10, το 15 ή το 19.
7.Είναι λανθασμένη η άποψη ότι στις πανελλήνειες δεν υπάρχουν sos. Αντιθέτως sos είναι όλη η εξεταστέα ύλη. Μάλιστα αν σου ζητάνε να μάθεις 100 τότε να μαθαίνεις 120.
8.Σωστή επιλογή του μαθήματος επιλογής!!
9.Δεν σπαταλάς χρόνο. Αντιθέτως, παράγεις χρόνο με τεχνικές σαν κι αυτήν του κανόνα 5 καθώς και άλλες που θα επιννοήσεις.
10.Δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι συμμαθητές σου. Ότι και να κάνουν εσύ ακολουθείς πιστά τις 9 προηγούμενες εντολές. Αν οι συμμαθητές σου δεν κάνουν το ίδιο, τόσο το χειρότερο γι αυτούς.

Φίλε, να ρωτήσω κάτι, εσύ επινόησες αυτές τις δέκα εντολές? Και αν ναί, τότε για πές μου είχες καθόλου προσωπική ζωή, σχέσεις με τον στενό σου κοινωνικό περίγυρο, ώρες ξεκούρασης και γενικά ΖΟΥΣΕΣ καθόλου?? Με αυτές τις εντολές περιγράφεις πώς ένας μαθητής να γίνει ένα απόμακρι ζόπμι, κλεισμένο στον εαυτό του, υπερβολικά αγχωμένο για το ποιά Σχολή θα επιτύχει. Αν δεν μπεί στην πρώτη επιλογή δεν χάθηκε ο κόσμος. Επίσης οι Πανελλαδικές δεν είναι το παν στην ζωή ενός εφήβου. Μεταλυκειακά υπάρχουν πολλές επιλογές και πάντα η ευκαιρία για μία δεύτερη και πιο συνειδητοποιημένη προσπάθεια. Ο ελεύθερος χρόνος και έστω λίγος χρόνος με τους αγαπημένους σου ή με το αγαπημένο σου άθλημα δεν βλάπτουν. Με μέτρο βέβαια αυτά διότι έχουμε και εξετάσεις (πάν μέτρον άριστον). Πάντως έτσι πώς τα παρουσιάζεις, αν κάποιος δεν επιτύχει με την πρώτη φορά είναι λες και χάνει το νοήμα ύπαρξης του , λες και πλέον θεωρείται ένας αποτυχημένος. Συμφωνώ μαζί σου αλλά μονάχα εν μέρει.
1. Όσο για την 5ήμερη εκδρομή προσαρμόζεις το διαβασμά σου και πάς, είναι αξέχαστη εμπειρία και συμβάλλει θετικά στην ψυχολογία του μαθητή. Στα άλλα μπορώ να πώ πως συμφωνώ.
2. Σαφώς κα ισχύει αυτό αλλά αυτο δεν σημαίνει πώς δεν ασχολείσαι και απολύτως με τίποτα άλλο.
3. Το Σάββατο για να ξεσκάς και λίγο, το βράδυ βγαίνεις και καμιά βόλτα με τους φίλους σου, δεν είδα άτομα που όταν το κάναν να αποτυχαίνουν απαραίτητα και στις Πανελλήνιες.
4. Και όμως έχεις άδικο, επιβάλλεται μια μικρή διακοπή και να είσαι με τους δικούς σου.
5. Όταν ξεκουράζεσαι απ το διάβασμα τότΕ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ όπως το λέει η λέξη για να μπορείς να συνεχίσεις μετά χωρίς άγχος και με ξεκάθαρο μυαλό.
6. και 7. Εδώ λέω μόνο παν μέτρον άριστον΄. Διάβασε όσο χρειάζεται και όχι παραπάνω, μην επιβαρύνεις τον εαυτό σου τζάμπα, τις θές τις δυνάμεις σου εξάλλου.
8. Συμφωνώ.
9. Ασχολίαστο.
10. Συμφωνώ εν μέρει δηλαδή στο ότι δεν κοιτάμε τους συμμαθητές μου διότι κάποιοι μπορεί να μη διαβάζουν, ας μη τους μιμιθούμε.
Φίλε και εγώ πανελλήνιες έδωσα και βρίσκομαι σε Πανεπιστήμιο πλέον και είχα και εγώ ένα απαιτητικό πρόγραμμα, μάλιστα προπονούμουν κιόλας καθώς είμουν υποψήφιος για τα Σώματα Ασφαλείας αλλά και πάλι δεν έκανα αυτά που λες διότι είναι πολυ΄τραβηγμένα, γίνεται και χωρίς τόσο ζόρι. Τρόπο θέλει όχι κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Να κλάσουμε επιτρέπεται?
Ποιος την έγραψε αυτη τη μπούρδα?

οχι εγω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
1.Αυτή τη χρονιά δίνεις πανελλήνιες. Μέχρι τότε ΔΕΝ σε ενδιαφέρει τίποτ’ άλλο εκτός από την επιτυχία σου στις πανελλήνιες.
Η υγεία μου με ενδιαφέρει;

Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν: 5ήμερη εκδρομή, πρωτάθλημα, κύπελλο, champions league, mundial, εθνική ελλάδος, eurovision, πολιτικά κόμματα και εκλογές
Δηλαδή αν μπω στο contra ή στο gazetta θα πατώσω στις πανελλαδικές;

2.Δεν ασχολείσαι με ΤΙΠΟΤΑ που να μην οδηγεί στην επιτυχία σου στις πανελλήνιες.
Ούτε με το σεξ;

4.Υπάρχουν γιορτές και αργίες. ΟΧΙ όμως για σένα.
Οχι για 'μενα; Γιατί που ζω;

5.Όταν κουραστείς και δεν μπορείς να διαβάσεις άλλο τότε ξεκουράζεσαι με κάποιο άλλο μάθημα. Τις ώρες που δεν μπορείς να διαβάζεις για τεχνικούς λόγους (π.χ. ώρα του φαγητού) τις αξιοποιείς προσπαθώντας να θυμηθείς τα μαθήματα.
Ξεκουράζομαι = δε κάνω τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ!!!
Να σε ρωτήσω κάτι... Στην τουαλέτα να παίρνω μαζί μου το βιβλίο;

6.Κυνηγάς το 20 και όχι το 10, το 15 ή το 19.
Σ' αυτό συμφωνώ.

7.Είναι λανθασμένη η άποψη ότι στις πανελλήνειες δεν υπάρχουν sos. Αντιθέτως sos είναι όλη η εξεταστέα ύλη. Μάλιστα αν σου ζητάνε να μάθεις 100 τότε να μαθαίνεις 120.
Πάλι συμφωνώ με το 1ο. Αλλά τι εννοείς απ' τα 100 να μάθω 120; Δηλαδή και τα εκτός ύλης; :worry::worry::worry:

8.Σωστή επιλογή του μαθήματος επιλογής!!
Ελα ρε; Αλήθεια; :P

9.Δεν σπαταλάς χρόνο. Αντιθέτως, παράγεις χρόνο με τεχνικές σαν κι αυτήν του κανόνα 5 καθώς και άλλες που θα επιννοήσεις.
:whatever:

10.Δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι συμμαθητές σου. Ότι και να κάνουν εσύ ακολουθείς πιστά τις 9 προηγούμενες εντολές. Αν οι συμμαθητές σου δεν κάνουν το ίδιο, τόσο το χειρότερο γι αυτούς.
Οι συμμαθητές μου όχι. Οι φίλοι μου με ενδιαφέρει τι κάνουν. Καλό είναι να έχεις φίλους που δίνουν και αυτοί εξετάσεις, για να συμπαραστέκεται ο ένας στον άλλο.





DruidAlex, δε ξέρω αν είναι δικό σου αυτό το κείμενο, αλλά όποιος το έγραψε είναι ενα καημένο παιδάκι που οι γονείς του το δέρνουν για να διαβάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Γράφει ένας σκοπίμως provocative comment, δώστου 2-3 σελίδες ADSFAFDSF από υπόλοιπο ischool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου άρεσε.Πλάκα είχε και γέλασα σε αρκετά σημεία,αν και πιο αστείο είναι το πόσο εύκολα αρπάζεστε μερικοί.
Δεν ξέρω αν αυτός που το πόσταρε έκανε πλάκα αλλά αυτός που το έγραψε σίγουρα δεν είναι από τα παιδάκια που οι γονείς τους να δέρνουν για να διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Notikos

Νεοφερμένος

Ο Notikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια φετος δινω πανελληνιες και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το αμα θα γραψω καλα η οχι με βαση το διαβασμα μου.Διαβαζω κατθε μερα απο 2 με 4 ωρες και κανω 4ωρα στο φροντιστηριο καθε μερα.Εχω κενο σε ενα μαθημα το ΑΕΠΠ.Θελω να βγαλω απο 15.000 με 17.000 μορια στο 5ο πεδιο.Πειτε μου τη γνωμη σας και παρομοιες περιπτωσεις με παιδια που εχουν δωσει!!!Ευχαριστω!!!!(και βαθμολογιες αμα μπορειτε)..ευχαριστω προκαταβολικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ ρε παιδια πανελληνιες ειναι, οχι πυρηνικη φυσικη..τα μεγαλοποιουμε ολα στην Ελλαδαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να κλάσουμε επιτρέπεται? Ποιος την έγραψε αυτη τη μπούρδα?
Από καθηγητή είναι γραμμένο. https://users.sch.gr/vmisoul/article.asp?article=15
Νταξ, λέει πολλά και υπερβολικά για να περάσει ένα ποσοστό. Μην τον κρεμάσουμε τον κακομοίρη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παιδια φετος δινω πανελληνιες και τηελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το αμα θα γραψω καλα η οχι με βαση το διαβασμα μου.Διαβαζω κατθε μερα απο 2 με 4 ωρες και κανω 4ωρα στο φροντιστηριο καθε μερα.Εχω κενο σε ενα μαθημα το ΑΕΠΠ.Θελω να βγαλω απο 15.000 με 17.000 μορια στο 5ο πεδιο.Πειτε μου τη γνωμη σας και παρομοιες περιπτωσεις με παιδια που εχουν δωσει!!!Ευχαριστω!!!!

Φίλε πάνω στο ερώτημα σου μία αντικειμενική απάντηση δυστηχώς δεν υπάρχει. Θύμισε μου λίγο τα αρχικά του ΑΕΠΠ......Κοίτα το πόσες ώρες χρειάζεται ο καθένας είναι θέμα του καθενός, εξαρτάται από την ικανότητα μνήμης , την συγκέντρωση και γενικά τις μαθησιακές σου ικανότητες. Θυμάμαι, κάποια παιδιά διάβαζαν όσο εσύ και βγάζαν ας πούμε 15.000 μόρια και βάλε, ενώ άλλα χρειάζονταν τις διπλάσιες ώρες διαβάσματος για να βγάλουν τόσα. Πάντως 2 ώρες διάβασμα είναι λίγες να το ξέρεις, ακόμα και για ξεφτέρια! Ένα 4ωρό ωστόσο διάβασμα είναι καλό σε συνδυασμό με την βοήθεια του φροντιστηρίου! Καταρχήν από ποιά κατεύθυνση είσαι και που περίπου στοχεύεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Από καθηγητή είναι γραμμένο. https://users.sch.gr/vmisoul/article.asp?article=15
Νταξ, λέει πολλά και υπερβολικά για να περάσει ένα ποσοστό. Μην τον κρεμάσουμε τον κακομοίρη.


Βασικά αν είναι και καθηγητής και τρολάρει έτσι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τον κρεμάσουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Αξιολογηστε τες!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

1.Αυτή τη χρονιά δίνεις πανελλήνιες. Μέχρι τότε ΔΕΝ σε ενδιαφέρει τίποτ’ άλλο εκτός από την επιτυχία σου στις πανελλήνιες. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν: 5ήμερη εκδρομή, πρωτάθλημα, κύπελλο, champions league, mundial, εθνική ελλάδος, eurovision, πολιτικά κόμματα και εκλογές.
2.Δεν ασχολείσαι με ΤΙΠΟΤΑ που να μην οδηγεί στην επιτυχία σου στις πανελλήνιες.
3.Η εβδομάδα έχει το πολύ 5 ημέρες σχολείο και τουλάχιστον 9 ημέρες προετοιμασίας αφού οι μέρες που δεν πηγαίνεις σχολείο λογαριάζονται 2πλες.
4.Υπάρχουν γιορτές και αργίες. ΟΧΙ όμως για σένα.
5.Όταν κουραστείς και δεν μπορείς να διαβάσεις άλλο τότε ξεκουράζεσαι με κάποιο άλλο μάθημα. Τις ώρες που δεν μπορείς να διαβάζεις για τεχνικούς λόγους (π.χ. ώρα του φαγητού) τις αξιοποιείς προσπαθώντας να θυμηθείς τα μαθήματα.
6.Κυνηγάς το 20 και όχι το 10, το 15 ή το 19.
7.Είναι λανθασμένη η άποψη ότι στις πανελλήνειες δεν υπάρχουν sos. Αντιθέτως sos είναι όλη η εξεταστέα ύλη. Μάλιστα αν σου ζητάνε να μάθεις 100 τότε να μαθαίνεις 120.
8.Σωστή επιλογή του μαθήματος επιλογής!!
9.Δεν σπαταλάς χρόνο. Αντιθέτως, παράγεις χρόνο με τεχνικές σαν κι αυτήν του κανόνα 5 καθώς και άλλες που θα επιννοήσεις.
10.Δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι συμμαθητές σου. Ότι και να κάνουν εσύ ακολουθείς πιστά τις 9 προηγούμενες εντολές. Αν οι συμμαθητές σου δεν κάνουν το ίδιο, τόσο το χειρότερο γι αυτούς.


ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Η επιτυχία εξασφαλίζεται μόνο όταν παραδώσεις την κόλλα στην τελευταία εξέταση. Αν πιστέψεις νωρίτερα ότι η επιτυχία έχει εξασφαλιστεί τότε θα χάσεις μονάδες τζάμπα
Δεν υποτιμάς ΠΟΤΕ τον αντίπαλο. Ο «αντίπαλος» μπορεί να είναι:
Ένα εύκολο μάθημα: Αυτό είναι ευκαιρία για 20 και όχι ευκαιρία για ξεκούραση.
Ένα εύκολο κεφάλαιο: Αντίστοιχα με το παραπάνω.
Ένα εύκολο θέμα: Το αντιμετωπίζεις και αυτό με σοβαρότητα και προσοχή. Ιδιαίτερα αν είναι πολλαπλής επιλογής ή Σωστό-Λάθος.
Δεν φοβάσαι ΠΟΤΕ τον αντίπαλο. Ακόμα και αν φαντάζει ανίκητος θα παλέψεις για να του αποσπάσεις όσο το δυνατόν περισσότερες μονάδες.
Υπάρχουν θέματα εύκολα, δύσκολα και εύκολα αλλά με παγίδες. Γι αυτό
Αποφεύγεις σκέψεις τύπου «αποκλείεται να μας ζητάνε κάτι τόσο απλό»
Δεν προσπαθείς να ανακαλύψεις παγίδες αλλά ποτέ δεν αποκλείεις την ύπαρξή τους
Σε μία ερώτηση πολλαπλής επιλογής είσαι βέβαιος ότι έχεις απαντήσει σωστά μόνο αν γνωρίζεις το σωστό και ταυτόχρονα μπορείς να απορρίψεις ΟΛΕΣ τις λανθασμένες απαντήσεις. Αντίστοιχα και στις ερωτήσεις Σωστό / Λάθος
Αν κάποια από τις επιλογές μιας ερώτησης πολλαπλής επιλογής σου φαίνεται κινέζικη τότε την επιλέγεις μόνο αν μπορείς να απορρίψεις όλες τις άλλες.
Πολλές φορές η εκφώνηση ενός σκέλους είναι βοήθεια για την απάντηση σε κάποιο άλλο σκέλος
Πιο σπάνια η εκφώνηση ενός θέματος είναι βοήθεια για την απάντηση σε κάποιο άλλο θέμα
Δεν σβήνεις ΠΟΤΕ το λάθος αν δεν ξέρεις τι θα γράψεις στην θέση του.
Δεν ξεχνάς ούτε στιγμή ότι το γραπτό σου θα το διορθώσει κάποιος φουκαράς που διορθώνει 100 γραπτά σε μια μέρα και γι αυτό φροντίζεις να τον διευκολύνεις στο δύσκολο έργο του
Για σένα ΔΕΝ υπάρχουν δικαιολογίες. Οι δικαιολογίες ανήκουν στους αποτυχημένους!!! Ακόμα και αν είναι λόγοι ανωτέρας βίας. Ευτυχώς εσύ ΔΕΝ είσαι αποτυχημένος
Ξεχνάς όλες τις βλακείες εφησυχασμού τύπου «μπορεί να ξαναδώσει του χρόνου», «αν δεν τα καταφέρει στις πανελλήνιες πάλι μπορεί να πετύχει στη ζωή του» κτλ.και παλεύεις με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε κάποιο θέμα και έχεις τελειώσει όλα τα υπόλοιπα, τότε ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ αλλά ΠΑΛΟΥΚΩΝΕΣΑΙ στο θρανίο μέχρι να δώσεις μια ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ απάντηση ή μέχρι να λήξει ο χρόνος. Για να είναι μία απάντηση ικανοποιητική θα πρέπει α)να απαντάει στο ερώτημα του ζητήματος σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό, β)να σου φαίνεται σωστή κατά όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό.
Η επιτυχία εξαρτάται τόσο από τις γνώσεις σου όσο και από όλους τους παραπάνω παράγοντες.

Source: https://users.sch.gr/vmisoul/article.asp?article=15

Σημείωση από την ΟΔ: Τα μηνύματα #179-#187 προήλθαν από συγχώνευση με thread με το ίδιο θέμα.
Τι ήταν αυτό που μόλις διάβασα????????:crazy::hypno:
Οκ...έχει ορισμένες πολύ σωστές συμβουλές για του υποψήφιους αλλά στην πλειοψηφία τους ήταν απλά υπερβολικές-ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ...δεν έχω το χρόνο να τα αναλύσω ένα προς ένα, δυστυχώς.
Αλλά έχω να πω στους υποψηφίους των οποίων το ηθικό έπεσε διαβάζοντας το...ναι υπάρχουν και παιδια που πέρασαν εκει που ήθελαν και έβγαλαν πολύ υψηλούς βαθμούς(18000+) χωρίς να τα κάνουν αυτά..έβγαιναν και βόλτες και ξεκουράζονταν!:P
Τα έχουμε ξαναπεί ολα αυτά, σημασία εχει το σωστό διάβασμα είτε αυτό γίνεται σε 5 ώρες την ημέρα είτε σε 20 ώρες την ημέρα...
είμαι πεπισμένος κατα ένα πολυ μεγαλό ποσοστό ότι αμα ακολουθήσετε τις παραπνω συμβουλες μια προς μια...μέσα σε κανα 3-4μηνο θα σέρνεστε, δεν θα ξερετε τι σημαινει βολτα/παρεες κτλπ και γενικως θα ζειτε με ηρεμιστικά μπας και ηρεμήσετε!:P
Παιδια φετος δινω πανελληνιες και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το αμα θα γραψω καλα η οχι με βαση το διαβασμα μου.Διαβαζω κατθε μερα απο 2 με 4 ωρες και κανω 4ωρα στο φροντιστηριο καθε μερα.Εχω κενο σε ενα μαθημα το ΑΕΠΠ.Θελω να βγαλω απο 15.000 με 17.000 μορια στο 5ο πεδιο.Πειτε μου τη γνωμη σας και παρομοιες περιπτωσεις με παιδια που εχουν δωσει!!!Ευχαριστω!!!!(και βαθμολογιες αμα μπορειτε)..ευχαριστω προκαταβολικα!!
Απάντηση δεν υπάρχει! και αυτο γιατι δεν εξαρταται απο το πλήθος των ωρών που διαβάζει αλλα απο την ποιότητα του διαβάσματος, τις επαναλήψεις κοκ...Κάποιος που διαβάζει 10 ώρες μερισίως μπορεί να βγάλει 6.000 μόρια, την ίδια ώρα που ένας συμμαθητής του με διάβασμα 5 ωρών καθε μέρα να συγκεντρώσει 17.000 μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top