Εγκληματολογία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Απο ποιές σχολές μπορείς να πας εγκληματολογία; Αποκλειστικά απο Νομική/ψυχολογία/κοινωνιολογία;

EDIT: Το βρήκα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γεια! Είμαι η Μελίνα και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για την εγκληματολογια μιας και με ενδιαφέρει πολύ! Μπορεί να είμαι λίγο μικρή ακόμα για να ασχολουμε με αυτά μια και πάω πρώτη λυκείου αλλά θα ήθελα πραγματικά να μάθω κάποια πράγματα! Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στο ιστορικό της Αθήνας υπάρχει μάθημα επιλογής "ποινική και εγκληματολογική προσέγγιση του φύλου" απο την νομική ενώ θυμάμαι ότι έχει και μάθημα εγκληματολογίας απο την θεολογική.Προφανώς αρκετοί κλάδοι προσεγγίζουν το φαινόμενο απο την δική τους σκοπιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μμμμ ευχαριστώ πολύ! Αλλά ξέρεις τι....εγώ είμαι καλή στα μαθηματικά φυσική άντε και χημεία δεν μπορώ να γίνω εγκληματολογος με αυτά τα μαθήματα δηλαδή αν ακολουθήσω θετική κατεύθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορείς!Αλλά μάλλον στο εξωτερικό πρέπεις να στραφείς για μεταπτυχιακά μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι πας πρώτα Πάντειο αλλά εκεί κανείς κοινωνικολογια και μετά κανείς μεταπτυχιακά σαν εγκληματολογος αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν θα υπάρχει δουλειά εδώ και εγώ δεν θέλω να φύγω για το εξωτερικό..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το αντικείμενο είναι διεπιστημονικό.Ασχολούνται κοινωνικοί επιστήμονες,νομικοί,ψυχολόγοι και μέσω αστυνομίας κατα βάση αλλά ίσως μπορεί και κάποιος βιολόγος,χημικός να εξειδικευτεί σε ανάλογα πεδία.Στην Ελλάδα ο τομέας αυτός υπολειτουργεί και είναι ασαφής ώς προς την επαγγελματική του προοπτική.
Ως προς το μεταπτυχιακό της κοινωνιολογίας μάλλον έχει χαρακτήρα συμβουλευτικό και περιγραφικό του φαινομένου της εγκληματικότητας.Δεν ξέρω άν μπορείς να γίνεις κανονικός εγκληματολόγος όπως το φαντάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αααα μάλιστα!!! Και δεν μου λες.....τι είναι ακριβως η εγκληματολογια? Ξεριες ποσά μόρια θέλει για να μπω εκεί που πρέπει ώστε να γίνω εγκληματολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αααα μάλιστα!!! Και δεν μου λες.....τι είναι ακριβως η εγκληματολογια? Ξεριες ποσά μόρια θέλει για να μπω εκεί που πρέπει ώστε να γίνω εγκληματολογος?

Δεν υπάρχει σχολή εγκληματολογίας. Μπορείς να μπεις σχεδόν σε όποια σχολή θες και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στο τμήμα εγκληματολογίας στο παντειο πανεπιστήμιο
Στο ΠΜΣ η Σύγχρονη Εγκληματικότητα και η Αντιμετώπισή της γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι των ακόλουθων Τμημάτων Κοινωνικών Επιστημών ΑΕΙ καθώς και των αντίστοιχων Τμημάτων της αλλοδαπής (αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ):
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Τμήμα Θεολογίας
Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας
Τμήμα Νομικής
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης
Τμήμα Φιλολογίας
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (πρόγραμμα ψυχολογίας)
Παιδαγωγικό τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών
Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης
Τμήμα Μεθοδολογίας Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης
Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών
Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
Τμήμα Επιχειρησιακής Έρευνας και Μάρκετινγκ
Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών
Όλα τα τμήματα
Πανεπιστήμιο Πειραιά
Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης
Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Τμήμα Θεολογίας
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Τμήμα Φιλολογίας
Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής
Τμήμα Ψυχολογίας
Τμήμα Νομικής
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Πολιτικών Επιστημών
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών
Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ
Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Φλώρινας
Τμήμα Νηπιαγωγών Φλώρινας
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Φιλολογίας
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Τμήμα Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών
Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών
Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής
Πανεπιστήμιο Πατρών
Τμήμα Φιλολογίας
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Φιλοσοφίας
Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία
Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών
Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής
Πανεπιστήμιο Κρήτης
Τμήμα Φιλολογίας
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών
Τμήμα Κοινωνιολογίας
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Τμήμα Ψυχολογίας
Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών
Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής
Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων
Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Τμήμα Κοινωνιολογίας
Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας
Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Τμήμα Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού
Ιόνιο Πανεπιστήμιο
Τμήμα Ιστορίας του Ιονίου Πανεπιστημίου
Πανεπιστήμιο Θράκης (Δημοκρίτειο )
Τμήμα Νομικής Κομοτηνής
Τμήμα Κοινωνικής Διοίκηση Θράκης
Τμήμα Φιλολογίας
Τμήμα Πολιτικών Επιστημών
Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Αλεξανδρουπόλεως
Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών Αλεξανδρουπόλεως
Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας
ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ψυχολόγων (ΣΣΑΣ) Ειδ. Κατ. N.3648/08 /β
Ψυχολόγων (ΣΣΑΣ) Ειδ. Κατ. N.3648/08 /α (Πρώην 70 & 82)
Ψυχολόγων (ΣΣΑΣ) Γεν. Σειρά
ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ
Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας Ειδ. Κατ. ΠΟΛΥΤΕΚ.(10%) (Πρώην 84)
Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας Γεν. Σειρά
Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) Ειδ. Κατ. ΤΡΙΤΕΚΝ.(4%)
Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) Ειδ. Κατ. ΠΟΛΥΤΕΚ.(10%)
Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας (Αστυνομικοί) Γεν. Σειρά
Δεκτοί γίνονται οι πτυχιούχοι
όλων των Τμημάτων Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ ,
τουΤμήματος Πληροφορικής &Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης των ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ,
του Τμήματος Διοίκησης Κοινωνικών – Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων & Οργανώσεων των ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας των ΤΕΙ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας των ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ααα τότε ποσά μόρια χρειάζομαι για να μπω στο Πάντειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ααα τότε ποσά μόρια χρειάζομαι για να μπω στο Πάντειο?

15419 για κοινωνιολογία
14110 για κοινωνική ανθρωπολογία
17182 για ΜΜΕ
18204 για ψυχολογία
14429 για οικονομική κ περιφερειακή ανάπτυξη
14245 για κοινωνικής πολιτικής
17074 για διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών
14677 για δημόσιας διοίκησης
15197 για πολιτικής επιστήμης και ιστορίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αααα μάλιστα!!! Και δεν μου λες.....τι είναι ακριβως η εγκληματολογια? Ξεριες ποσά μόρια θέλει για να μπω εκεί που πρέπει ώστε να γίνω εγκληματολογος?

Eγω μάλλον κοινωνικολογια θα πάω μου αρέσει περισσότερο μπορώ να μπω και από θετική κατεύθυνση ΕΕ.
γιατί από θεωριτικα...δεν..

Ααααα και κάτι ακόμα! Δεν έχω πολύ κατάλαβει με τι ασχολείται ο εγκληματολος? Είναι κάτι σαν αυτά που βλέπουμε στις ταινίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αν θες να ζήσεις ελλαδα, δες λιγα επεισοδια ncis, και ότι δεις ξεχασε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαα λοιπόν έχω δει και μάλιστα πολλά και μου αρέσει παρά πολύ ειδικά αυτό που κάνει η αμπυ! Τι..δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικοτητα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαα λοιπόν έχω δει και μάλιστα πολλά και μου αρέσει παρά πολύ ειδικά αυτό που κάνει η αμπυ! Τι..δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικοτητα??


Αυτό που κάνει η Άμπυ (στα εργαστήρια είναι αυτή, ε?) είναι απο Χημεία (:
Η Εγκληματολογία δεν έχει καμία σχέση με αυτά, δε δουλεύεις σε εργαστήρια:P
Αν θες να κάνεις αναλύσεις, πάνε απο χημεία:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ααααα καμία σχέση εεε? Καλά δεν πειράζει αυτά που έχω διαβάσει για την εγκληματολογια μου αρεσου πολύ και μάλλον αυτό θα ακολουθήσω αλλά το πρόβλημα είναι η επαγκελματικη αποκατάσταση!!! Και το μεταπτυχειακο που και πως γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακό δεν έχω ιδέα.
Πάντως αν χρειαστείς τίποτα σχετικά με την ΔΕΕ (Διοίκηση Εγκληματολογικών Ερευνών) μπορώ να σε βοηθήσω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αυτό που κάνει η Άμπυ υπάγεται στις forensics sciences(δεν είμαι σίγουρος για τον αντίστοιχο ελληνικό τίτλο). Ουσιαστικώς πρόκειται για εργαστηριακή ιατροδικαστική. Τρέχεις δλδ όλες τις εργαστηριακές αναλύσεις ιστών/υγρών (παθολογοανατομική διάγνωση βγάζει μόνο ο ιατροδικαστής βέβαια), τοξικολογικές, απομονώσεις dna και τέτοια χαριτωμένα. Πιθανόν να περιλαμβάνει και ανάλυση της εγκληματικής σκηνής. Απ' όσο ξέρω εξειδικευμένη εκπαίδευση σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα δεν υπάρχει (όλα αυτά τα κάνουν συνδυαστικά: αξιωματικοί αστυνομίας, ιατροδικαστές, χημικοί/βιολόγοι/τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων/βιοχημικοί/μοριακοί βιολόγοι). Στην Ευρώπη υπάρχουν 2-3 μεταπτυχιακά πάνω σε αυτό τον κλάδο, σε Ολλανδία, Ουγγαρία και Ιταλία.

@Johnnaousa: Aφού το κάνουν οι χημικοί και οι βιολόγοι, τότε εξ΄ορισμού το κάνουν και οι βιοχημικοί. Σας βάζω όμως μέσα μαζί με τους μοριακούς βιολόγους για μη ζηλεύετε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ααααα πολύ ωραία σε ευχαριστώ πολύ θα την χρειαστώ την βοήθεια σου για πες..!

Ξέρει κανείς ποτέ δίνουμε το χαρτί για το ποιο επαγγέλμα θα ακολουθησου και ποια κατεύθυνση (πάω 1 λυκείου) για να αρχίσω να προετημαζομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτό που κάνει η Άμπυ υπάγεται στις forensics sciences(δεν είμαι σίγουρος για τον αντίστοιχο ελληνικό τίτλο). Ουσιαστικώς πρόκειται για εργαστηριακή ιατροδικαστική. Τρέχεις δλδ όλες τις εργαστηριακές αναλύσεις ιστών/υγρών (παθολογοανατομική διάγνωση βγάζει μόνο ο ιατροδικαστής βέβαια), τοξικολογικές, απομονώσεις dna και τέτοια χαριτωμένα. Πιθανόν να περιλαμβάνει και ανάλυση της εγκληματικής σκηνής. Απ' όσο ξέρω εξιδικευμένη εκπαίδευση σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα δεν υπάρχει (όλα αυτά τα κάνουν συνδυαστικά: αξιωματικοί αστυνομίας, ιατροδικαστές, χημικοί/βιολόγοι/τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων). Στην Ευρώπη υπάρχουν 2-3 μεταπτυχιακά πάνω σε αυτό τον κλάδο, σε Ολλανδία, Ουγγαρία και Ιταλία.
Δεν είναι τυχαίο ότι ξέχασες το βασικό, τώρα να μου πεις άλλοι δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει αυτή η σχολή! Τελος πάντων,θα επιβιώσουμε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top