Συγκέντρωση στο διάβασμα και σύστημα

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Τα ιδια ακριβως παθαινα κι εγω περσι και προπερσι(και παρα-προπερσι:P).Αμα νιωθεις οτι το μυαλο σου ειναι κουρασμενο(επομενως,''ταξιδευει'',οπως λες),αστα τα μαθηματα,και κανε κατι που σε ευχαριστει.Βρες τις ωρες ή την περιοδο της ημερας που εισαι πιο αποδοτικη στο διαβασμα και διαβαζε τοτε.Η΄ οταν διαβαζεις,εχε κλειστο ο,τι μπορει να σε αποσυντονιζει(η/υ,κινητο,τηλεοραση,κλπ):whistle:Πανω απ'ολα,φροντιζε να ξεκουραζεσαι επαρκως,για να μπορει το μυαλο σου να αφομοιωσει πραγματα.:)
Έχω κάνει πολλές προσπάθειες,με ησυχία και πάλι τίποτα.. Επομένως,ασχολούμαι με κάτι άλλο και όταν νιώσω έτοιμη να διαβάσω,ξεκινάω και πάλι τα ίδια...τι σπαστικό!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ετσι εκανα κι εγω,ή τα παρατουσα τελειως(δεν το συνιστω αυτο!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με το Νίκο να κλείνεις κινητό και υπολογιστή. Εγώ θα έπρεπε να διαβάζω τώρα Βιολογία για αύριο αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Σιγουρα υπαρχουν στιγμες που αποσυντονιζεσαι φιλε,κανε κατι που σε ευχαριστει και μετα αρχισε παλι το διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ θα πω κάτι εκ πείρας.
Σκέψου ένα πολύ απλό παράδειγμα. Την δυσκολία να ξυπνήσεις πρωί. Την πρώτη μέρα δεν θα μπορείς με τίποτα να σηκωθείς 6.. την επόμενη, πάλι τα ίδια. Την τρίτη, κάπως το πάλεψες.. Μετά από δύο εβδομάδες, θα σου φαίνεται λογικό να σηκώνεται όλος ο κόσμος 6..
Το διάβασμα θέλει ακριβώς αυτό το σκεπτικό. Την πρώτη φορά κάτσε και πες πως για μία ώρα δεν θα σκεφτώ κάτι άλλο, δεν θα αφαιρεθώ, δεν θα σηκωθώ. Εν αρχή, θα φανεί δύσκολο, έως ακατόρθωτο. Με τον καιρό, θα το συνηθίζεις. Ο ανθρώπινος νους έχει μεγάλη προσαρμοστικότητα, άλλωστε όσο περισσότερο τον χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερα δουλεύει. Όλα είναι θέμα υπομονής και εξάσκησης. Νομίζω πως αυτό βοηθάει σαν τρόπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Γράψε σε ένα χαρτί κάπου τα πράγματα που έχεις να κάνεις από την προηγούμενη ημέρα. Σαν ''μικρούς στόχους.''
Και να προσπαθείς να τους επιτύχεις. Την πρώτη ημέρα δε θα τους καταφέρεις όλους, αλλά στη συνέχεια, θα βρεις το ρυθμό σου!!

Ή εάν έχεις προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη σχολή, γράψτη κ αυτή σε ένα χαρτί και βάλτο κάπου που θα το βλέπεις.
Έτσι, θα υπενθυμίζεις στον εαυτό σου τι χρειάζεται να κάνεις!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας.. :)
Πιστεύω πως θα με βοηθήσουν..αν και στην αρχή θα δυσκολευτώ,αλλά θα συνηθίσω..που θα μου πάει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ειμαι β λυκειου και θελω να διαβασω αλλα δεν μπορω
τηλεοραση δεν εχω αλλα εχω laptop
δεν ξερω τι να κανω και οι βαθμοι πανε πολυ χαμηλα
θελω συμβουλες απο την εμπειρια σας :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Big Foot

Νεοφερμένος

Ο Big Foot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ειμαστε ολοιδιοι φιλε Γιωργο!Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις τον βασικο λογο που δεν μπορεις να συγκεντρωθεις...!Ας πουμε εγω εβγαλα Μ.Ο 16,8 χωρις να διαβασω ουτε μια ωριτσα μεχρι τωρα!Εφτασα στο σημειο nα τους γυρισω πισω και να τους πω να μου βαλουν κατω απο τη βαση...μου φανηκε τελειως χαζο που εβγαλα τοσο πολυ!Στο θεμα μας τωρα...κλεισε το laptop γιατι κανει κακο και βγες να ξεσκασεις τωρα που ειναι αποκριες...ουτε 1,5 χρονος δεν εμεινε κ πιστευω πως θελεις να περασεις σε καποια αξιολογη σχολη οπως εγω και ολοι μας!Σχετικα με το διαβασμα αρχισε να κανεις ορισμενες επαναληψεις ωστε να εχεις καποια βαση στα μαθηματα,οσο μπορεις προσπαθησε 1-2 ωριτσες κ θα εισαι comple...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
να κανω αυτο που λες μονο στα μαθηματα τις θετικης και της γενικης (μαθηματικα,φυσικη,χημεια)
ή σε ολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
giorgoklou,
δε θα σου πω ποια μαθήματα να διαβάζεις (γενικής ή κατεύθυνσης). Αυτό που εγώ έχω να προτείνω για να μπορέσεις να συγκεντρωθείς περισσότερο στη μελέτη σου είναι μία σειρά από απλά πράγματα:
1. οργάνωσε και τακτοποίησε τον χώρο στον οποίο διαβάζεις. Αν υπάρχει μία τάξη γύρω σου τότε θα είναι πιο δύσκολο να αποσπαστεί από κάτι τυχαίο η προσοχή σου.
2. Στην αρχή, επειδή θα είναι κάπως δύσκολο να κάτσεις να διαβάσεις πολλές ώρες μαζεμένες, φρόντιζε περίπου κάθε 45 λεπτά να κάνεις ένα 5' διάλειμμα. Άνοιξε το παράθυρο στο δωμάτιό σου και περπάτα μέσα στο σπίτι.
3. Ξεκίνα αποφασισμένος και με διάθεση ότι ναι, θα διαβάσεις καλά και δεν θα κάνεις ένα απλό πασάλοιμα. Θέλει μέθοδο και υπομονή το πράγμα.
4. Αν νιώσεις ότι δεν αντέχεις άλλο και κοντεύεις να σκάσεις, κλείσε τα βιβλία και πήγαινε για τρέξιμο ή ποδήλατο ή κάτι τέτοιο, μόνος σου για να ηρεμήσεις - και μετά, συνεχίζεις!

Αυτά! Καλή σου επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
σας ευχαριστω παιδια
αρχισα να φτιαχνω ενα προγραμμα με τισ ωρες που θα διαβαζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ευφροσυνη95

Νεοφερμένος

Η ευφροσυνη95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια το συστηματικο διαβασμα που λενε ολοι για να επιτυχεις ειναι να διαβαζεις καθε μερα κανοντας μια λιστα με τα μαθηματα που εχεις να κανεις και μετα επειτα την επαναληψη απο τη παραδοση του μαθηματος στο σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Το παθαίνω κι εγώ αυτό θέλω πολύ να κάτσω να διαβάσω αλλά δε μπορώ να συγκεντρωθώ για πολύ ώρα. :(((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noukooo

Νεοφερμένος

Η noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κοίτα προσωπικά κάνω το εξείς στρώνω στο πάτωμα μπροστά από το κρεβάτι ενα χαλάκι και βάζω απά το net-book να παίζουν τραγούδια που μπορούν να με ηρεμήσουν , αλλά σε χαμηλή ένταση και έτσι μπορώ και συγκεντρώνομαι και σε περίπτωση που βαρεθείς σταματάς για κανα 5λεπτο ακούς λίγη μουσική και συνεχίζεις

ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κοίτα προσωπικά κάνω το εξείς στρώνω στο πάτωμα μπροστά από το κρεβάτι ενα χαλάκι και βάζω απά το net-book να παίζουν τραγούδια που μπορούν να με ηρεμήσουν , αλλά σε χαμηλή ένταση και έτσι μπορώ και συγκεντρώνομαι και σε περίπτωση που βαρεθείς σταματάς για κανα 5λεπτο ακούς λίγη μουσική και συνεχίζεις

ελπίζω να σε βοήθησα :)

Το χαλακι ειναι για το netbook?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος Υψηλάντης

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Υψηλάντης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Στις διακοπές δεν μπορώ να διαβάσω τα πρωινά τα θεωρητικά μαθήματα μονό να λύνω ασκήσεις (άλγεβρα κλπ..) μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.....κάποια συμβουλή;! :/ (παρ'όλα αυτά τα απογεύματα μπορώ μια χαρά!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στις διακοπές δεν μπορώ να διαβάσω τα πρωινά τα θεωρητικά μαθήματα μονό να λύνω ασκήσεις (άλγεβρα κλπ..) μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.....κάποια συμβουλή;! :/ (παρ'όλα αυτά τα απογεύματα μπορώ μια χαρά!!)

Καλός ύπνος το προηγούμενο βράδυ,μπόλικο νερο και κούπα καφέ μόλις ξυπνήσεις,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Παρέλειψε τον καφέ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
γιατί; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top