Εγκληματολογία

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση οτι μόνο απο αστυνομία μπορείς να μπεις στο εγκληματολογικό Δ.Ε.Ε για τον στρατό δεν νομίζω!
Ενδιαφέρεσαι για εγκληματολογία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
H παλιά μου γειτόνισσα έκανε μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία από κοινωνιολογία Παντείου. Καλά, εννοείται ότι ισχύει αυτό που είπαν και πιό πάνω, δεν βρίσκεις δουλειά ούτε για πλάκα. Η κοπέλα έφαγε τόσα χρόνια και της βγήκαν τα μάτια να διαβάζει (με άριστα το πήρε) και μετά έκανε κάτι άσχετες δουλειές γιατί δεν υπήρχε τίποτα παρεμφερές με το αντικείμενο να κάνει.
Μην βλέπεις CSI και σου μπαίνουν ιδέες, δεν υπάρχουν αυτά εδώ. Ούτε αποτυπώματα δεν ξέρουν καλά καλά να παίρνουν και δεν τους ενδιαφέρει κιόλας. Τώρα αν θες να φύγεις έξω, καλύτερα να το σπουδάσεις και έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MyrtoG

Νεοφερμένος

Η MyrtoG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση οτι μόνο απο αστυνομία μπορείς να μπεις στο εγκληματολογικό Δ.Ε.Ε για τον στρατό δεν νομίζω!
Ενδιαφέρεσαι για εγκληματολογία; :)
ναι!! με ενδιαφερει πολυ :D αλλα δν θελω να μπω μεσα απο παντειο ή απο καποιο αλλο τετοιο πανεπιστημιο
θα προτιμουσα μεσα απο την αστυνομια(που λογικα θα ασχοληθεις σιγουρα με την δουλεια σε αντιθεση με τα αλλα πανεπιστημια που δν εχεις αμεση επαγγελματικη αποκατασταση) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MargiVe.

Νεοφερμένος

Η MargiVe. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με την εγκληματολογία..Θα μπορούσα να περάσω σε μία σχολή της νομικής, και να πάω μετα για εγκληματολογικό? Επίσης γίνεται να τελειώσω εγκληματολογία στην Ελλάδα ή πρέπει να συνεχίσω στο εξωτερικό και μετά να ασκήσω το επάγγελμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανθεο

Νεοφερμένος

Η Πανθεο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορείς αν τελειωσεις κοινωνιολογία παντειου τομέα εγκληματολογιας κ συνεχίσεις με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό να πας για πράκτορας στο FBI ή χρειάζεται άλλες σπουδές; Οποίος γνωρίζει ας βοηθήσει! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
δλδ ισχυει οτι απο εγκληματολογια νομικης και οχι αστυνομιας αξιωματικων μπορεις να εχεις δυναμικο ρολο στην επιλυση εγκληματων οντας στην αστυνομια? δεν επιλεγουν κυριως για αυτο τους αξιωματικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
επίσης κάπου διαβασα οτι οι εισαγγελεις επιλεγονται κυριως απο το σωμα των αξιωματικων αστυνομιας ? κανονικα δε θα επρεπε απο τους αποφοιτους νομικης + καποιο παρεμφερες μεταπτυχιακο! ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλημέρα! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: Μπορει κανεις να κανει μεταπτυχιακο οποιασδηποτε σχολης εφοσον εχει ηδη ενα πτυχιο, ακομα και αν το αντικειμενο σπουδων ειναι ασχετο; Πιο συγκεκριμενα, θα μπορουσα να τελειωσω Παιδαγωγικο και να κανω μεταπτυχιακο στην Εγκληματολογια το οποιο εντασσεται στο τμημα της Νομικης η πρεπει να δωσω κατατακτηριες, να μπω Νομικη να την βγαλω και μετα; Ελπιζω να βοηθησετε οσοι ξερετε! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Όταν έχεις πτυχίο ενός τμήματος κάνεις μετά αίτηση όπου θέλεις για μεταπτυχιακό. Και το αν θα σε πάρουν εξαρτάται από την επιτροπή. Π.χ. πολύ δύσκολα θα πάρουν κάποιον που έχει τελειώσει φιλολογία και θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στη χημεία (ακραίο παράδειγμα). Θα προτιμήσουν πρώτα όσους έχουν πτυχίο π.χ. φυσικής, μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...........

Νεοφερμένος

Η. .......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θελω μια βοηθεια εδω!!Λοιπον εγω θελω να γινω εγκληματολογος αλλα με την εννοια να εξιχνιαζω εγκηματα και να εχω εναν ενεργο ρολο,το θεμα μου ομως ειναι οτι δεν ξερω απο ποιο τμημα θα πρεπει να μπω για να ακολουθησω των τομεα της εγκληματολογιας και μετα μπορω να κανω εδω μεταπτυχιακο εδω?Και αν ναι θα πρεπει να πληρωσω??Σας παρακαλω οποιος μπορει και ξερει ας μου απαντησει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Θα λάβει χώρα εκδήλωση παρουσίασης τόμου Πρακτικών του Διεθνούς Συνεδρίου την Τρίτη 16/10 με τίτλο «Το επάγγελμα του εγκληματολόγου σήμερα: περιεχόμενο, προκλήσεις και προοπτικές».
Πληροφορίες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Παιδια θελω μια βοηθεια εδω!!Λοιπον εγω θελω να γινω εγκληματολογος αλλα με την εννοια να εξιχνιαζω εγκηματα και να εχω εναν ενεργο ρολο,το θεμα μου ομως ειναι οτι δεν ξερω απο ποιο τμημα θα πρεπει να μπω για να ακολουθησω των τομεα της εγκληματολογιας και μετα μπορω να κανω εδω μεταπτυχιακο εδω?Και αν ναι θα πρεπει να πληρωσω??Σας παρακαλω οποιος μπορει και ξερει ας μου απαντησει!!

Καταρχήν, δεν θα γίνει CSI στην Ελλάδα...δεν μπορείς να έχεις τόσο ενεργό ρόλο όπως μπορεί να νομίζεις,αλλιώς θα πρέπει να βγεις εξωτερικό...
Μπορείς να μπεις από Κοινωνιολογία Παντείου (ή άλλη Κοινωνιολογία),Ψυχολογία και Νομική κυρίως,και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία Παντείου. Μέχρι στιγμής δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα γιατί δεν έχουν ακόμη μπει ΔΙΔΑΚΤΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δομή Μεταπτυχιακού
Η χρονική διάρκεια του προγράμματος ορίζεται σε τέσσερα (4) διδακτικά εξάμηνα.
Το ΠΜΣ είναι διετούς διάρκειας και οδηγεί στην απόκτηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ) (επιπέδου Master ή DEA). Στο πρώτο έτος σπουδών εξετάζονται ο ρόλος της Εγκληματολογίας και η μελέτη των κύριων μορφών εγκληματικότητας στην Ελλάδα και διεθνώς και οι σύγχρονες τάσεις αντεγκληματικής πολιτικής, ενώ στο δεύτερο έτος αναλύονται τα σχετικά επιστημολογικά και μεθοδολογικά ζητήματα και εκπονείται από τους φοιτητές μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία.

Μαθήματα

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές συμμετέχουν γενικότερα στο ερευνητικό και διδακτικό έργο του προγράμματος και παρακολουθούν τα εξής υποχρεωτικά μαθήματα:
Α΄ Εξάμηνο

1. Η σύγχρονη εγκληματικότητα, η αντιμετώπισή της και η Εγκληματολογία
2. Οργανωμένο έγκλημα, οικονομική εγκληματικότητα. Φαινομενολογία, μορφές, παράγοντες.
3. Νέες τεχνολογίες και έγκλημα.
Β΄ Εξάμηνο

1. Πόλη και εγκληματικότητα, αίσθημα ανασφάλειας και τιμωρητικότητα.
2. Σύγχρονες διεθνείς τάσεις αντεγκληματικής πολιτικής ιδιαίτερα στον ευρωπαϊκό χώρο και δικαιώματα του ανθρώπου.
3. Πρόληψη της εγκληματικότητας: Στρατηγικές, προγράμματα, φορείς στην Ελλάδα και στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Γ΄ Εξάμηνο

1. Επιστημολογικά ζητήματα της Εγκληματολογίας
2. Μεθοδολογία της εγκληματολογικής έρευνας
3. Ο ρόλος του θύματος στην απονομή της ποινικής δικαιοσύνης και στη διαμόρφωση της αντεγκληματικής πολιτικής
Δ΄ Εξάμηνο

Εκπόνηση διπλωματικής εργασίας.

Από https://criminology.panteion.gr/

Οπότε αν κάποιος νομίζει πως θα γίνει Dexter,ας το ξεχάσει.

Ασχολούμαστε με θεωρία και όχι με πρακτικά ζητήματα,στο προπτυχιακό επίπεδο μας πάνε στο Εγκληματολογικών Ερευνών της Αστυνομίας (Ελαιώνας) επισκέψεις σε κάποια μαθήματα που είχα την τύχη να διαλέξω,και εκεί καταλαβαίνεις τι εστί Εγκληματολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Οπότε αν κάποιος νομίζει πως θα γίνει Dexter,ας το ξεχάσει.

Καταρχάς ο Dexter κάνει ανάλυση αίματος και βιολογικών στοιχείων :hehe:

Καταρχήν, δεν θα γίνει CSI στην Ελλάδα...δεν μπορείς να έχεις τόσο ενεργό ρόλο όπως μπορεί να νομίζεις,αλλιώς θα πρέπει να βγεις εξωτερικό...

Οι περισσότεροι (όπως και εγώ στην αρχή) νομίζουν οτι οι Εγκληματολόγοι κάνουν τις αναλύσεις υλικών,ενώ απ'ότι ξέρω κάνουν τις ανακρίσεις (ψυχολογία-ανθρωπολογία).Για να μπει κανένας στις αναλύσεις υλικών πρέπει να μπει απο χημεία,και όχι απο εγκληματολογία ;)

νομίζω πως τα λέω καλά,γκουχ γκουχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μην τα λες σε μένα αυτά εγώ το ξέρω,άλλοι μιλήσανε παραπάνω (και σε άλλες σελίδες του νήματος) για ταυτοποιήσεις DNA.

Ήμαρτον δηλαδή,το χαζοκούτι μας έχει αποβλακώσει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μην τα λες σε μένα αυτά εγώ το ξέρω,άλλοι μιλήσανε παραπάνω (και σε άλλες σελίδες του νήματος) για ταυτοποιήσεις DNA.

Ήμαρτον δηλαδή,το χαζοκούτι μας έχει αποβλακώσει :worry:

Έκανα παράθεση τα δικά σου σχόλια για να προσθέσω την δική μου άποψη και τις δικές μου γνώσεις,για κανέναν άλλο λόγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ναι,βρε χαλάρωσε δεν αναφέρθηκα σε σένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καταρχάς ο Dexter κάνει ανάλυση αίματος και βιολογικών στοιχείων :hehe:



Οι περισσότεροι (όπως και εγώ στην αρχή) νομίζουν οτι οι Εγκληματολόγοι κάνουν τις αναλύσεις υλικών,ενώ απ'ότι νομίζω κάνουν τις ανακρίσεις (ψυχολογία-ανθρωπολογία).Για να μπει κανένας στις αναλύσεις υλικών πρέπει να μπει απο χημεία,και όχι απο εγκληματολογία ;)

νομίζω πως τα λέω καλά,γκουχ γκουχ.

Συμφωνώ! Οι εγκληματολόγοι δεν ασχολούνται τόσο με τις αναλύσεις αίματος κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Συμφωνώ! Οι εγκληματολόγοι δεν ασχολούνται τόσο με τις αναλύσεις αίματος κτλ.

Δεν ασχολούμαστε με αναλύσεις αίματος,δεν είμαστε βιολόγοι (είμαι τελειόφοιτη και έχω κάνει και πρακτική στον τομέα Εγκληματολογίας γ'αυτό χρησιμοποιώ α' πληθυντικό). Μπορείς να μπεις στο λινκ που παρέθεσα σε ποστ μου να δεις με τι ακριβώς ασχολούμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ναι,βρε χαλάρωσε δεν αναφέρθηκα σε σένα :)

Το κατάλαβα...:P

Συμφωνώ! Οι εγκληματολόγοι δεν ασχολούνται τόσο με τις αναλύσεις αίματος κτλ.

Μη σου πω και καθόλου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Δεν ασχολούμαστε με αναλύσεις αίματος,δεν είμαστε βιολόγοι (είμαι τελειόφοιτη και έχω κάνει και πρακτική στον τομέα Εγκληματολογίας γ'αυτό χρησιμοποιώ α' πληθυντικό). Μπορείς να μπεις στο λινκ που παρέθεσα σε ποστ μου να δεις με τι ακριβώς ασχολούμαστε :)

Ναι το ξέρω! Έχω κάνει εγκληματολογία στο πρώτο εξάμηνο της νομικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top