Θέλω να γίνω ο καλύτερος μαθητής, μπορώ;

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Κοιτά πρώτα να γίνεις οντότητα με ουσία μεσα στο σύμπαν και να καταβαλεις έστω την προσπάθεια να κανεις με μικρά πράγματα τον γύρω κόσμο σου καλύτερο. Άριστος μαθητής γίνε με την ουσιαστική έννοια του όρου και όχι με την έννοια του Καλά βαθμολογημενου παπαγαλου αυτού του σαπιου,βρωμερου και καταστροφικού "εκπαιδευτικού" συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτά πρώτα να γίνεις οντότητα με ουσία μεσα στο σύμπαν και να καταβαλεις έστω την προσπάθεια να κανεις με μικρά πράγματα τον γύρω κόσμο σου καλύτερο. Άριστος μαθητής γίνε με την ουσιαστική έννοια του όρου και όχι με την έννοια του Καλά βαθμολογημενου παπαγαλου αυτού του σαπιου,βρωμερου και καταστροφικού "εκπαιδευτικού" συστήματος.


Γυμνάσιο πηγαίνεις; χωρίς παρεξήγηση αλλά μου ακούγεσαι πολύ ώριμος για την ηλικία σου! :) Όχι ότι είναι κακό... απλά σπάνιο... :P

:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Στείλε όσους είναι καλύτεροι από σένα στο απέναντι τμήμα. Έτσι θα είσαι ο καλύτερος της τάξης σου.

Γυμνάσιο πηγαίνεις; χωρίς παρεξήγηση αλλά μου ακούγεσαι πολύ ώριμος για την ηλικία σου! :) Όχι ότι είναι κακό... απλά σπάνιο... :P

:angelnot:
Φετος θα πάω 1η λυκείου, ώριμο δεν με θεωρώ με λέγειν και ξεχωριστό στα όρια της σχιζιφρενειας ίσως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φετος θα πάω 1η λυκείου, ώριμο δεν με θεωρώ με λέγειν και ξεχωριστό στα όρια της σχιζιφρενειας ίσως :P


HAHAHA! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel32messi

Νεοφερμένος

Ο Angel32messi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω ειναι Μαρτιος και ειμαι γυμνασιο και εχω παρει και μηδεν και 3 και 5 . Μπορω να αλλαξω και να μην μεινω στην ιδια ταξη και αν ναι πως και με ποιο τροπο?:confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω ειναι Μαρτιος και ειμαι γυμνασιο και εχω παρει και μηδεν και 3 και 5 . Μπορω να αλλαξω και να μην μεινω στην ιδια ταξη και αν ναι πως και με ποιο τροπο?:confused::confused::confused::confused:

Διαβάζοντας... Δε ξέρω άλλο τρόπο προσωπικά. Προσπάθησε να δείξεις καλό πρόσωπο στο μάθημα κυρίως, άρχισε να συμμετέχεις όσο μπορείς, δείξε θέληση, ενδιαφέρον για το μάθημα και σεβασμό στους καθηγητές σου (μετράει πολύ στα + αυτό).
Και άρχισε να μελετάς. Δεν είναι το παν το γραπτό και το διαγώνισμα (που δεν πήγες καλά). Αυτό είναι μία παράμετρος. Αν βελτιωθείς στα προφορικά σου, θα καλυτερεύσεις και τους βαθμούς σου ως λογικό επακόλουθο... Διάβασε και στις εξετάσεις, και όλα θα πάνε καλά.:)

Υ.Γ: Είσαι 35 ετών και πας Γυμνάσιο;; :P (μάλλον μπερδεύτηκες ή... trollάρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel32messi

Νεοφερμένος

Ο Angel32messi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγραψα ψευικη ημερομηνια ρε . Παντως ευχαριστω πολυ για την συμβουλη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Για όλους τους αδικημένους μαθητές που οι κακοί καθηγητές τους έχουν ρίξει κάτω απο την βάση και τους βάζουν όλο δύσκολες ερωτήσεις στα διαγωνίσματα και έχουν άγχος μην τυχόν μείνουν έχω να δώσω μία συμβουλή που πιάνει πάντα και σε οποιονδήποτε...Σταματήστε τα like στο facebook, κάν'τε log out και κρύψτε το λαπτοπ(αν μιλαμε για ακραιες περιπτωσεις φυγης απο το διαβασμα), πεταξτε στην ακρη το κινητο σας για να μην σας παιρνει κανενας, ακυρωστε και καμιά έξοδο για καφέ και τελείωσε η υπόθεση!! Συνηθίστε επίσης να κάνετε ερωτήσεις στον εκάτοστε καθηγητή όποια απορία και αν έχετε και μην επαναπαυεστε στα φροντιστηρια, αγοράστε και κανα εξωσχολικό βιβλίο, ζητάτε τίποτα φωτοτυπίες απο τον καθηγητη σας για να σας τις ελεγχει αργοτερα αφου τις λυσετε(ετσι θα δείχνετε και ενδιαφερον στο μαθημα), σταματηστε τις κοπάνες για φραπεδακι ή για να κοιμηθειτε λιγο παραπανω9μερικοί κοιμούνται και στην ταξη, έλεος!) και θα σας πω εγω για ποτε θα λυσουν αυτά τα δηθεν ψευτοπροβληματα...Ο "καλός" μαθητής δεν γεννήθηκε έχοντας τις γνώσεις στο κεφάλι του περι της καταστατικής εξίσωσης των αερίων, της απόδοσης της μηχανής του Carnot, της κινησης φορτίου μέσα σε επίπεδο πυκνωτή, της τριβής ολίσθησης σε κεκλιμενο δαπεδο κοκ, οχι δυστυχως επρεπε να λιωσουμε σε ασκήσεις με διαφορετικα ζητουμενα η καθε μια και διαφορετικες μεθοδολογίες προκειμενου να τα συνηθισουμε και να παρουμε τους <<καλους>> βαθμους(εξαιρουνται οι παπαγαλοι του συστηματος)...Τώρα αν ο άλλος παραπονιέται που δεν έχει καλούς βαθμους και που δεν τον αφησουν να περασει την ταξη αλλά δεν ξέρει καν το εξώφυλλο που έχουν τα βιβλία του ή ποιός καθηγητης κάνει το εκατοστε μαθημα(λόγω κοπάνων) μαντεψτε ποιός φταίει?? Σκληρή η αλήθεια αλλά έτσι είναι...(για γυμνάσιο και πρώτες ταξεις λυκειου)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ο καλύτερος μαθητής είναι αυτός που διαβάζει για τον εαυτό του και δεν έχει το μυαλό του στον ανταγωνισμό! Πιστεύω ότι όταν διαβάζεις για να αποδείξεις στους άλλους τι αξίζεις τότε δεν γράφεις ! θέλει ηρεμία και συγκέντρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει συνταγή ή κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που θα σε βοηθήσει να γίνεις 'ο καλύτερος μαθητής'.. :hmm:Γενικά στο σχολείο πας, και όλοι μας πάμε για να αποκτήσουμε τα κατάλληλα εφόδια για το μέλλον μας, δηλαδή για την επαγγελματική μας αποκατάσταση. Δεν πρέπει ο απώτερος σκοπός σου να είναι να γίνεις ο καλύτερος μαθητής, να παίρνεις τους μεγαλύτερους βαθμούς και το απουσιολόγιο γιατί στην τελική, όταν θα έρθει η ώρα να βγεις στην αγορά της εργασίας, κανένας δεν πρόκειται να σε ρωτήσει με τι βαθμό έβγαλες το Γυμνάσιο ή αν ήσουν απουσιολόγος. :PΟύτε εσύ θα το θυμάσαι.. :whistle:Διάβαζε για τον εαυτό σου, και όχι για να αποδείξεις κάτι στους άλλους. Θα σε ωφελήσει πραγματικά.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γενικά απλά πρέπει να σου αρέσει αυτό που κάνεις, πρέπει να σου αρέσει να διαβάζεις και να ασχολήσε με τα μαθήματα. Αν το κάνεις από ανάγκη ή για να είσαι ο "καλύτερος" ενώ δεν σου αρέσει πιο πολυ κακό κάνεις στον εαυτό σου παρά καλό. Συμβουλή, βρείτε αυτό που σας αρέσει, θέστε στόχους και ακολουθήστε τους. Κανείς δεν έγινε άριστος στα μαθηματικά ή στη φυσική από ανάγκη, πρέπει να σου αρέσει αυτό που διαβάζεις. Σε αυτό συμβάλουν τόσο η προσωπική ενασχόληση όσο και η σωστή διδασκαλία από κάποιο καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top