Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ε,συγνωμη που θα στο πω αλλα στο γυμνασιο τα 3/4 του πληθυσμου εχουν πανω απο 18.
Δεν ξερω ποια σχολη εχεις ως στοχο αλλα πρεπει να σε προβληματιζει το περσινο 12.Σιγουρα,δεν ειναι αποδειξη οτι θα αποτυχεις του χρονου και δεν σε καταδικαζει αλλα αποτελει ενδειξη οτι τα χες παρατησει σε μεγαλο βαθμο.

απο κει και περα,το θεμα για μενα δεν ειναι το φροντιστηριο ή μη αλλα το ποσο εισαι εσυ διατεθειμενος να διαβασεις.Γιατι και στο φροντιστηριο δεν σου ανοιγουν το κεφαλι να στα βαλουν μεσα αλλα κυρια και θεμελιωδης προυποθεση ειναι οτι κατα 70% διαβαζεις μονος σου.(μην πω 80-90%)

Σιγουρα,ομως,μαθηματικα και φυσικη θες βοηθεια απο οπου μπορεις να βρεις (ιντερνετ,σχολειο) γιατι υπαρχουν κενα σε προηγουμενες γνωσεις.

Ναι το θέμα είναι ο φόβος. Με μένα τουλάχιστον, γιατί όταν στρώνομαι στο διάβασμα, σκέφτομαι "ποιος θα κάτσει να τα διαβάσει τώρα;" ή "δεν βαριέσαι" γιατί δεν τα καταλαβαίνω τα περισσότερα και "βαριέμαι" να τα ξαναμάθω από την αρχή. Αλλά το ξέρω, πρέπει να το καταπιώ και να στρωθώ. Και όταν διαβάζω, το νιώθω σαν αγγαρεία και κάθομαι το πολύ 2 ώρες κάθε δύο μέρες. :/

Δεν ξέρω για σένα, αλλά στο 1η Γυμνάσιο Ελευσίνας στο τμήμα μου έβλεπα βαθμούς >15.
Μην ΜΑΣΑΣ...ειναι δυσκολουτσικα οταν τα πρωτο βλεπεις...αλλα αν λυσεις 150 (λεμε τωρα!!!:P) ασκησεις θα σου φαινονται παιχνιδάκι!!!! Επισης οπως λεει και ο Pupilloscope...βρες και αλλες πηγες να διαβασεις...Να ζητας και απο τους καθηγητες σου στο σχολειο παραπανω ασκησεις και ΝΑ ΡΩΤΑΣ ...μην φοβασε οπως ειχε πει και ο Αινσταιν"Οποιος ρωταει ειναι μια φορα χαζος αλλα οποιος δεν ρωταει ειναι για μια ζωη χαζος..".......Θα ειναι παραπανο απο προθυμοι να σε βοηθησουν....Εμενα ολοι με βοηθησαν αλλα πιο πολυυυ απ΄ ολους(και τον ευχαριστω!!!!) ο Χημικος!!!

Ναι πάντα έτσι είναι. Όταν σου 'ρθει η επιφοίτηση και καταλάβεις κάτι, τότε γίνεται ενδιαφέρον. Μέχρι εκείνη την στιγμή όμως... μαθαίνεις αργά και βασανιστικά. Στο PC όταν μου έρθει η όρεξη κάθομαι και ψάχνομαι. Το e-steki έχει μπόλικο χρήσιμο πράγμα, αλλά δεν μπορώ να κάθομαι πάντα, αυτό είναι το μειονέκτημα.
Έχεις δίκιο. Έχετε δίκιο. Δύο μήνες (περίπου) έμειναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Φίλε ψάξε λίγο στο internet το tutorpool. Eίναι μια οργάνωση καθηγητών που προσφέρουν εθελοντικά μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου/λυκείου. Αν βρεις κάτι στη περιοχή σου θα μπορέσεις τουλάχιστον να καλύψεις τα κενά σου(υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα μέσω internet σε ορισμένα μαθήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Για αυτο σου ειπα εξ'αρχης.Η πραγματικη ερωτηση που πρεπει να υποβαλλεις ειναι στον εαυτο σου αν μπορεις να διαβασεις.

Δυσκολα δεν θα ειναι;σαφως.Και μαλιστα πολυ,ιδιως κατα τη διαρκεια της χρονιας.

Ακατορθωτο ομως οχι,αρκετοι το εχουν καταφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Θα τα καταφερεις εαν
1.Εκμεταλλευτεις στο επακρο τους καθηγητες στο σχολειο.Θα τους ρωτας τα παντα και θα εχεις την απαιτηση να σε βοηθανε σε καθε απορια σου,ακομα και την πιο χαζη.
2.Ψαχτεις λιγο στο διαδικτυο σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης.Πρεπει να βρεις υλικο με ασκησεις θεωρια παλια θεματα κτλ.Σε αυτο μπορω να σε βοηθησω.
3.Λιωσεις στο διαβασμα.Θα σου προτεινα απο 10 Αυγουστου και μετα να το πας σερι μεχρι το τελος.
Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Φίλε ψάξε λίγο στο internet το tutorpool. Eίναι μια οργάνωση καθηγητών που προσφέρουν εθελοντικά μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου/λυκείου. Αν βρεις κάτι στη περιοχή σου θα μπορέσεις τουλάχιστον να καλύψεις τα κενά σου(υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα μέσω internet σε ορισμένα μαθήματα).

Πολύ χρήσιμο. Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ. :)

Θα τα καταφερεις εαν
1.Εκμεταλλευτεις στο επακρο τους καθηγητες στο σχολειο.Θα τους ρωτας τα παντα και θα εχεις την απαιτηση να σε βοηθανε σε καθε απορια σου,ακομα και την πιο χαζη.
2.Ψαχτεις λιγο στο διαδικτυο σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης.Πρεπει να βρεις υλικο με ασκησεις θεωρια παλια θεματα κτλ.Σε αυτο μπορω να σε βοηθησω.
3.Λιωσεις στο διαβασμα.Θα σου προτεινα απο 10 Αυγουστου και μετα να το πας σερι μεχρι το τελος.
Καλη επιτυχια!

Πως μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πρέπει πρώτα να καλύψεις ΟΟΟΟΟΛΑ τα κενά σου, όσο πιο γρήγορα γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Θα τα καταφερεις εαν
1.Εκμεταλλευτεις στο επακρο τους καθηγητες στο σχολειο.Θα τους ρωτας τα παντα και θα εχεις την απαιτηση να σε βοηθανε σε καθε απορια σου,ακομα και την πιο χαζη.
2.Ψαχτεις λιγο στο διαδικτυο σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης.Πρεπει να βρεις υλικο με ασκησεις θεωρια παλια θεματα κτλ.Σε αυτο μπορω να σε βοηθησω.
3.Λιωσεις στο διαβασμα.Θα σου προτεινα απο 10 Αυγουστου και μετα να το πας σερι μεχρι το τελος.
Καλη επιτυχια!
Αμα το κανεις αυτο θα εισαι ως επι το πλείστον καλλημενος!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Με ολο τον σεβασμο....δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια αλλα υπαρχει για σπουδες στο εξωτερικο? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
"Είναι πολύ δύσκολες οι εποχές! πλέον οι γονείς δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν φροντιστήρια και τα παιδιά αναγκάζονται να διάβάζουν μόνοι! Όπως εγω... Μήπως ξέρετε κανένα καλό site που να παρέχει βοηθήματα θετικής κατεύθυνσης?"

Ακριβώς αυτό περίμενα να ακούσω για να επιστρέψω και πάλι κοντά σας... Όταν 2 χρόνια πριν ενοχληθήκατε από τα όσα σας έγγραψα και τα βρήκατε "Παραμύθια και μαλακίες", πως δηλαδή ο καθένας σας μπορεί και πρέπει να κατακτήσει τη γνώση μόνος του και να αφοσιωθεί με όλη του την δύναμη σε ό,τι ο ίδιος επιθυμεί!!!
Ξέρω πως ακόμα κάποιοι θα ενοχληθούν από την παρουσία μου εδώ, αλλά επέστρεψα όχι για αυτούς, αλλά για όσα παιδιά με χρειαστούν για να τα βοηθήσω , να τους δώσω κουράγιο και να τα πείσω πως κάθε "καθηγητάρα " στο πλευρό τους είναι διακοσμητικό στοιχείο!!! Και αυτό, απλούστατα καθώς η πλειοψηφία των μαθητών ποτέ δεν κατάλαβε πως κάθε επιτυχία και αποτυχία τους πηγάζει από το άτομο που κοιτάνε στον καθρέφτη και μόνο!!!
Στα παιδιά εκείνα τα οποία θέλουν να μάθουν, να μορφωθούν να γνωρίσουν την διαδικασία της έρευνας και της μάθησης και όχι να την παρακάμψουν (π.χ. μέσω έτοιμων απαντήσεων και βοηθειών ώστε μόνο και μόνο να περάσουν) τους λέω συγχαρητήρια ,επιβεβαιώνω την επιτυχία τους, και είμαι πρόθυμος να τους στηρίξω με κάθε μέσο που διαθέτω , αρκεί να μη με θεωρήσουν τίποτα περισσότερο από "διακοσμητικό στοιχείο" στην όλη πορεία τους ...
Όπως λοιπόν όλοι καταλάβατε σιγά σιγά (όχι ακόμα βέβαια) ο αριθμός τον ατόμων που θα μορφώνονται πραγματικά θα περιορίζεται , και όχι μόνο λόγω της κρίσης, αλλά κυρίως λόγω της έλλειψης θέλησης, (απλώς η πρώτη καθιστά πλέον φανερή τη δεύτερη)... Και προσέξτε , μην πέσετε στην παγίδα και πιστέψετε πως μετά τις πανελλήνιες τελείωσε και γίνατε κάτι!!! Προσοχή, οι πανελλήνιες είναι απλώς το νησί της Καλυψώς στο ταξίδι σας για την Ιθάκη, και μην ξεχνάτε πως ούτε η Ιθάκη (Δόξα, πλούτη, θέσεις, μεταπτυχιακά , πτυχία) δεν είναι η ουσία στην αναζήτηση σας για γνώση!!!
Τελευταία φορά θα σας θυμίσω τον τρόπο που εργάστηκα (όχι για μόστρα) (δείτε παραπάνω αν δε μου τα σβήσανε σε προηγούμενες σελίδες)ώστε να δείτε πως έχετε ο καθένας σας τη δυνατότητα όχι μόνο να φτάσετε στην Καλυψώ, αλλά και να την ξεγελάσετε και να φύγετε ξανά για την Ιθάκη. Εγώ συνεχίζω την πορεία μου, με την ίδια μέθοδο, ολομόναχος και στο πανεπιστήμιο και ως τώρα έχω αριστεύσει σε όλα τα μαθήματα... (αλλά δεν δουλεύω για αυτό, αλλά για τη γνώση αυτή καθ' αυτή"

Τελειώνοντας θα ήθελα παρακαλέσω θερμώς όσους με αποστρέφονται όταν γράφω να σεβαστούν τη δημοκρατία που φανερώς δεν έχουμε στη ζωή μας ούτε πουθενά (την αντικατέστησε πλέον μια "οχλοκρατούμενη ολιγαρχία") ως θεσμό και να μη λειτουργήσουν διαγράφοντας η υπονομεύοντας τη δραστηριότητά μου εδώ...
Επίσης θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν σέβονταν το λόγο που ξανάφτιαξα λογαριασμό (συμμετέχω και σε συζητήσεις σχετικές με άλλες ανάγκες που έχω π.χ. ζώα και συμβουλές) στον ιστότοπο αυτό . Τέλος οποιαδήποτε επεξεργασία των λεγομένων μου αν κι εσείς επιθυμείτε να συνεχίσω να γράφω κοντά σας θα ήθελα να ακολουθεί σχετικής ενημέρωσης. Νομίζω αυτά!!!

Δεν χρειάζεται πλέον ο μαθητής βοήθεια στα μαθήματα,
αλλά βοήθεια στο να πιστέψει στον εαυτό του, εξ' άλλου,
όπως είπε κι ο Γαλιλαίος "Κανείς δεν δίδαξε ποτέ κανέναν τίποτε, απλώς τον βοήθησε να το μάθει μόνος του"
Τέτοια βοήθεια αν μου το επιτρέψετε είμαι πρόθυμος να σας προσφέρω,
με αγάπη κοντά σας,
thinkpad

κάποιο λάθος έγινε και πήγε να γίνει διπλό post, ζητώ συγγνώμη,παρακάτω σας δίνω το site με μερικές ασκήσεις, συγγνώμη...

Να για παράδειγμα μιας που το αναφέρατε και το θυμήθηκα, εδώ έχω μερικές ασκήσεις δικές μου φυσικής, που θα σας βοηθήσουν όσοι πάτε κατεύθυνση θετική ή τεχνολογική για της πανελλήνιες,σε αυτό το site ανεβάζω συχνά ασκήσεις ...[/QUOTE]

https://sciencefabrique.blogspot.gr/2012/02/blog-post_12.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Με ολο τον σεβασμο....δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια αλλα υπαρχει για σπουδες στο εξωτερικο? :confused:

Όνειρο μεν. Κάτι θα βρεθεί. Εξάλλου δεν θα γίνει σύντομα.
Στο εξωτερικό είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά από ότι εδώ κατά την διάρκεια τον σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα. Από Σεπτέμβρη αρχίζω το τελικό survival year. Τρίτη Λυκείου. Από ότι έχω ακούσει είναι ζόρικα, και το έχω ακούσει από παιδιά που πάνε καθημερινά φροντιστήριο. Εγώ,που σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάω φροντιστήριο λόγω της οικονομικής κατάστασης που όλοι βιώνουμε, θα καταφέρω να τελειώσω την τάξη με από πολύ καλό έως άριστα βαθμό; Βέβαια θα πάρω βοηθήματα για 2-3 μαθήματα αλλά φτάνουν; Στο γυμνάσιο σαν μαθητής ήμουν αστέρι, το λέω χωρίς να ψωνίζομαι, αφού έβγαζα 18+. Από την Α'Λυκείου όμως πήρα την κατηφορά, -βίαιη κατηφόρα- αφού στην Β' Λυκείου πήρα 12 Γ.Μ.Ο!
Το ξέρω πρέπει διαβάζω κ.τ.λ., αλλά είμαι απελπισμένος. Αυτό το καλοκαίρι στρώθηκα στο διάβασμα. Τα μαθηματικά για μένα πλέον είναι κινέζικα, και έτσι ξαναπήρα στα χέρια μου τα βιβλία της Α'Λυκείου, να χτίσω βάσεις, αλλά φαίνεται πως δεν θα προλάβω και την ύλη της Β'Λυκείου. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ψυχολογικά. Ελπίζω το "nothing is impossible" να ισχύει στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται! :)
Από ότι είδα είσαι τεχνολογική με ΑΟΘ. Εγώ στη θέση σου θα έβγαζα άρκετή ύλη σε ΑΟΘ και ΑΟΔΕ τώρα το καλοκαίρι καθώς είναι εύκολα μαθήματα με την έννοια ότι αν δεν τα αφήσεις έχεις σίγουρο έναν πολύ καλό βαθμό ενώ τα μαθηματικά και η φυσική είναι πιο απρόβλεπτα όπως και να το κάνουμε. Μπορείς επίσης να ξεκινήσεις να διαβάζεις και το κεφάλαιο της στατιστικής από τα μαθηματικα γπ που είναι σχετικά εύκολο και τις ΑΕΠΠ. Από τη β λυκείου ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις τριγωνομετρικές-λογαριθμικές-εκθετικές-πολυωνυμικές εξισώσεις, κυκλο, ευθεία και κωνικές τομές. Είναι πολλά οπότε καλό θα ήταν για να τα βγάλεις σε σύντομο χρονικό διάστημα να κάνεις κάποια ιδιαίτερα έτσι ώστε να μπορείς από το Σεπτέμβρη να μπεις στην κανονική σου ύλη.
Υπάρχει πάρα πολύ υλικό στο ιντερνετ αρκεί να έχεις διάθεση να ψάξεις.
Υπάρχει και το study4exams, το ψηφιακό βοήθημα του υπουργείου.
Από όσο έχω ακούσει διάφοροι καθηγητές-φροντιστήρια κάνουν δωρεάν μαθήματα. Στην πόλη μου τουλάχιστον γίνεται σίγουρα, ψάξε το! Αν όμως δεν κάνεις τελικά ξεζούμισε τους καθηγητές σου στο σχολείο.
Τέλος για τα βοηθήματα, εφόσον δεν θα έχεις άλλη βοήθεια πισστέυω χρειάζεσαι σε όλα τα μαθήματα εκτός το ΑΟΔΕ. Ρώτα διάφορους γνωστους σου αν έχουν αν δεν μπορείς να αγοράσεις τόσα βιβλία. Επίσης κάποια βιβλιοπωλεία κάνουν καλές εκπτώσεις σε βοηθήματα. Εγώ έχω γλιτώσει γύρω στα 20 ευρώ επειδή τα πήρα από μαγαζί που κάνουν εκπτώσεις. 20 ευρώ είναι ένα ακόμα βοήθημα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Samaritan φρόντισε να γεμίσεις τα κενά σου,ξέρω ότι χρόνος που έχεις για να το κάνεις είναι λίγος αλλά προσπάθησε! Και εγώ φέτος είχα κενά, πάρα πολλά μάλιστα, αλλά όχι επειδή δεν διάβαζα,αλήθεια διάβαζα,αλλά είμαι αργόστροφη δεν τα πιάνω εύκολα και έτσι δυσκολεύτηκα αρκετά! Το μάθημα με κάποιον φίλο είναι πολλές φορές ακατόρθωτο, αλλά τώρα που είναι καλοκαίρι και δεν σε πιέζουν τα του σχολείου, βρες κάποιον φίλο που μπορεί να σε βοηθήσει, κάποιον που να γνωρίζει τα κενά σου και ξέρεις ότι έχετε καλή επικοινωνία!
Από κει και πέρα,βοηθήματα, ασκήσεις στο ίντερνετ που έχει πολλά αρχεία αν ψάξεις (εμένα με βοήθησαν πάντως) και μετά όταν αρχίσει το σχολείο, βάλε πρόγραμμα στη καθημερινότητα σου και στο διάβασμα,δες ποιες ώρες σε βολεύουν και σε βοηθάνε να "στρεφάρεις" και προσπάθησε να τις εκμεταλευτείς όσο περισσότερο μπορείς, με τακτά διαλείμματα! Πχ εγώ επειδή ήμαστε 5 άτομα στο σπίτι, φρόντιζα να διαβάζω το βράδυ που όλοι κοιμόντουσαν και τα μεσημέρια που έλειπαν, διαφορετικά πήγαινα στη βιβλιοθήκη του δήμου και καθόμουν (και αυτό ήταν κάτι που με βοήθησε πολύ!)
Όρεξη να έχεις και όλα γίνονται, απλά προσπάθησε να καλύψεις τα κενά σου, αν έχεις συνεργάσιμους καθηγητές εξήγησε τους το πρόβλημα σου και όλο και κάπως θα σε βοηθήσουν, δεν μπορεί!!!
Αυτά είχα να σου πω, και μην αγχώνεσαι καθόλου, πρόγραμμα θέλει και υπομονή, τι να κάνουμε, ένας χρόνος είναι θα περάσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο που εχω να σου πω εγω φιλε μου ειναι να μην χαλιεσαι και να μην χαλας την ψυχολογια σου!
Παιξε τα χαρτια σου! Εφοσων δεν τιθετε στο τραπεζι το αν θα πας η οχι, αλλα θεωρεις δεδομενο πως δεν θα πας σε φροντιστιρια τοτε κατσε διαβασε μονος σου, βαλε ενα προγραμμα στο διαβασμα σου, πριξε τους καθηγιτες στο σχολειο σου (οι περισσοτεροι που εχω συναντισει εγω ητανε πολυ προθυμοι και βοηθιτικοι απεναντι στα παιδια που δεν πηγεναν φρονστιριο), βρες και δουλεψε υλικο απο το internet στην τελικη ζητα βοηθεια και απο κανεναν φιλο για απορειες.
Οι πανελληνιες δεν ειναι ο μπαμπουλας που εμφανιζουν ολοι, αν εχεις θελιση και ορεξη μπορεις να καληψεις αρκετα κενα και να γραψεις αρκετα καλα!
Στην τελικη πια αλλη επιλογη εχεις; Να τα παρατισεις; Και να μην κερδισεις τιποτα, να τα αφησεις ολα στην τυχη τους; Βαλε ενα στοχο και κυνηγισε τον, καλητερα να αποτυχεις σε εναν στοχο παρα να πετυχεις σε ενα τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Στην τελικη πια αλλη επιλογη εχεις; Να τα παρατισεις; Και να μην κερδισεις τιποτα, να τα αφησεις ολα στην τυχη τους; Βαλε ενα στοχο και κυνηγισε τον, καλητερα να αποτυχεις σε εναν στοχο παρα να πετυχεις σε ενα τιποτα!
Και προσθετω αυτο που ειχε πει ο Leo Burnett :" Όταν προσπαθεις να αγγιξεις τα αστερια μπορει να μην το καταφέρεις, σιγουρα ομως δεν θα καταλήξεις και με μια χουφτα λασπη."
:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Απο προηγουμενες ταξεις θα χρειαστείς:
Από Α λυκείου:
όλο το βιβλίο της άλγεβρας
ξεφύλλισμα στο βιβλίο της φυσικής, ειδικά τις δυνάμεις, τις τριβές, τις εξισωσεις κίνησης, τους νόμους του Νευτωνα και τα θεωρήματα ενέργειας
Αυτά τα δύο θα τα έχεις μαζί σου όλη τη χρονιά, εκεί που διαβάζεις.

Από τη Β λυκείου:
Άλγεβρα τις γραφικες παραστασεις ημιτονο-συνημιτονο, τις συναρτησεις α^x και lnχ(αν προλάβεις και λίγο τις προόδους, εξισώσεις αθροίσματος)
φυσική γενικής τα κυκλώματα, όχι πολλά πολλά, τα βασικά. Και τους πυκνωτες
φυσική κατευθυνσης τα τελευταια για τον ηλεκτρισμό, εκεί που λέει για την αυτεπαγωγή του πηνίου.
Και από μαθηματικά κατευθυνσης, την εξίσωση ευθειας, κυκλου, ελλειψης και υπερβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπέρα. Από Σεπτέμβρη αρχίζω το τελικό survival year. Τρίτη Λυκείου. Από ότι έχω ακούσει είναι ζόρικα, και το έχω ακούσει από παιδιά που πάνε καθημερινά φροντιστήριο. Εγώ,που σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάω φροντιστήριο λόγω της οικονομικής κατάστασης που όλοι βιώνουμε, θα καταφέρω να τελειώσω την τάξη με από πολύ καλό έως άριστα βαθμό; Βέβαια θα πάρω βοηθήματα για 2-3 μαθήματα αλλά φτάνουν; Στο γυμνάσιο σαν μαθητής ήμουν αστέρι, το λέω χωρίς να ψωνίζομαι, αφού έβγαζα 18+. Από την Α'Λυκείου όμως πήρα την κατηφορά, -βίαιη κατηφόρα- αφού στην Β' Λυκείου πήρα 12 Γ.Μ.Ο!
Το ξέρω πρέπει διαβάζω κ.τ.λ., αλλά είμαι απελπισμένος. Αυτό το καλοκαίρι στρώθηκα στο διάβασμα. Τα μαθηματικά για μένα πλέον είναι κινέζικα, και έτσι ξαναπήρα στα χέρια μου τα βιβλία της Α'Λυκείου, να χτίσω βάσεις, αλλά φαίνεται πως δεν θα προλάβω και την ύλη της Β'Λυκείου. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ψυχολογικά. Ελπίζω το "nothing is impossible" να ισχύει στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Επαναφέρω αυτούσιο ένα κείμενο που έγραψα πριν από δέκα μήνες.

"Θα σας πω μια παλιά ιστορία.
Εισαγωγικές εξετάσεις 1973. Εξετάσεις για Πολυτεχνείο (Τελείως χωριστές εξετάσεις για Πολυτεχνείο, Φυσικομαθηματική, Ιατρική, Νομική κ.λ.π.). Έξι μαθήματα (Άλγεβρα, γεωμετρία, τριγωνομετρία, φυσική, χημεία, Έκθεση). Δεν υπήρχε ύλη, εξετάζονταν όλη η ύλη του Εξατάξιου Γυμνασίου (Βασικά οι τρεις τελευταίες τάξεις).
Μαθητής άριστος στις δύο πρώτες τάξεις του Γυμνασίου, μέτριος έως κακός στις υπόλοιπες τάξεις, μέχρι την Πέμπτη Γυμνασίου (έμπλεξε με άλλες ασχολίες). Π.χ. Άλγεβρα 8, Γεωμετρία 8 προφορικά στο τελευταίο δίμηνο της Πέμπτης.
Το καλοκαίρι, μετά την Πέμπτη Γυμνασίου, γράφεται στο φροντιστήριο. Έπρεπε όμως να αναπληρώσει "τα πάντα". Δεν προλάβαινε με τους ρυθμούς του φροντιστηρίου (έχανε και πολύτιμο χρόνο στο πήγαινε-έλα). Παράτησε το φροντιστήριο, πήρε διάφορα βιβλία και διάβασε μονάχος. Οργάνωσε μόνος το διάβασμά του και δούλεψε. Ο ποπός του πήρε φωτιά. Πέρασε ένα δύσκολο χρόνο, όμως ήδη από τα μέσα της έκτης Γυμνασίου, θωρούνταν από το μαθηματικό που του έβαλε τα οχτάρια την προηγούμενη χρονιά, σίγουρος για το Πολυτεχνείο. Και έτσι έγινε.
Συμπέρασμα:
Ποτέ δεν είναι αργά! Θέλει να πάρεις μια μεγάλη απόφαση, θέλει οργάνωση, δουλειά, προσωπικό διάβασμα. Κανένας φροντιστής δε θα σου βάλει στο κεφάλι τίποτα, αν δε διαβάσεις προσωπικά. Και αυτό θέλει το χρόνο του. Δε μπορείς να ξεκινάς το διάβασμα στις 11 το βράδυ, γιατί μέχρι τότε είσαι στο φροντιστήριο. Για μένα το πιό σημαντικό είναι το προσωπικό διάβασμα."

Άφησε για αργότερα τα διάφορα ΑΟΘ κ.λ.π. Θα τα διαβάσεις κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Πολύ καλά ξεκίνησες με τα μαθηματικά της Α' Λυκείου. Συνέχισε με τα μαθηματικά γενικής παιδείας της Β' Λυκείου και στα μαθηματικά κατεύθυνσης πήγαινε μέχρι και τον κύκλο στις κωνικές, μήπως μπεί κανένας γεωμετρικός τόπος στους μιγαδικούς.
Όλα αυτά μέχρι τις 10-15 Αυγούστου το πολύ. Μετά αρχίζεις να διαβάζεις μαθηματικά και φυσική της Γ' Λυκείου από τα σχολικά βιβλία, λύνοντας και πολλές ασκήσεις. Όταν αρχίσουν τα μαθήματα παίρνεις διάφορα βοηθήματα (να υποθέσω ότι δεν είναι πρόβλημα τα 100 ευρώ για βοηθήματα) και συνεχίζεις το διάβασμα μέχρι τις εξετάσεις. Παράλληλα, στο σχολείο δημιουργείς για σένα συνθήκες φροντιστηρίου. Παρακολουθείς προσεκτικά, κάνεις ερωτήσεις κ.λ.π.
Είπαμε. Πρώτα παίρνεις τη μεγάλη απόφαση. Συνεχίζεις με πολύ δουλειά.
Αν το δεις αντικειμενικά, είσαι σε καλύτερη θέση από τον κύριο στην παραπάνω ιστορία. Εσύ θα εξεταστείς μόνο την ύλη της Γ' Λυκείου. Εκείνος είχε την ύλη περισσότερων τάξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Συμβουλή μου? Σκίσου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Εάν είσαι αποφασισμένος, φυσικά και θα τα καταφέρεις! Δε θα αναλωθώ σε κοινοτοπίες, καθώς τα πράγματα είναι απλά: Διάβασε, οργανώσου, αναζήτησε υλικό, λύσε ασκήσεις, αξιοποίησε στο μέγιστο δυνατό βαθμό τους καθηγητές του σχολείου σου και φυσικά μην ξεχνάς πως έχεις τη δυνατότητα να διατυπώνεις τις όποιες απορίες σου κι εδώ.
Καλή σου επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Απ τη στιγμή που δεν θα πας φροντιστήριο καλό είναι να υιοθετήσεις μια οργάνωση και αυτοπειθαρχία. Μπορείς στα μαθηματικά, φυσική, πληροφορική να πάρεις κάποιο καλό βοήθημα με λύσεις για όλες τις ασκήσεις και να βάλεις μία σειρά στο διάβασμά σου(αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω κάποια). Στο αοδέ το μόνο που χρειάζεσαι είναι το βιβλίο και κάποιον για να το λές(θα σε βοηθήσει πολύ). Για τη γλώσσα μπορείς να διαβάσεις τη θεωρία είτε από το σχολικό είτε από το ίντερνετ που κυκλοφορεί σε διάφορες ιστοσελίδες και θα σε βοηθούσε να έγραφες από μία έκθεση την εβδομάδα. Ακόμα, για την έκθεση θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποιο μεγαλύτερο σου να σου δώσει κάποιο φυλλάδιο έκθεσης που έχει κρατήσει για να διαβάζεις θέματα(όχι απ΄έξω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stýx

Νεοφερμένος

Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
"Είναι πολύ δύσκολες οι εποχές!
πλέον οι γονείς δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν φροντιστήρια και τα παιδιά αναγκάζονται να διάβάζουν μόνοι! Όπως εγω... Μήπως ξέρετε κανένα καλό site που να παρέχει βοηθήματα θετικής κατεύθυνσης?"

Ακριβώς αυτό περίμενα να ακούσω για να επιστρέψω και πάλι κοντά σας... Όταν 2 χρόνια πριν ενοχληθήκατε από τα όσα σας έγγραψα και τα βρήκατε "Παραμύθια και μαλακίες", πως δηλαδή ο καθένας σας μπορεί και πρέπει να κατακτήσει τη γνώση μόνος του και να αφοσιωθεί με όλη του την δύναμη σε ό,τι ο ίδιος επιθυμεί!!!
Ξέρω πως ακόμα κάποιοι θα ενοχληθούν από την παρουσία μου εδώ, αλλά επέστρεψα όχι για αυτούς, αλλά για όσα παιδιά με χρειαστούν για να τα βοηθήσω , να τους δώσω κουράγιο και να τα πείσω πως κάθε "καθηγητάρα " στο πλευρό τους είναι διακοσμητικό στοιχείο!!! Και αυτό, απλούστατα καθώς η πλειοψηφία των μαθητών ποτέ δεν κατάλαβε πως κάθε επιτυχία και αποτυχία τους πηγάζει από το άτομο που κοιτάνε στον καθρέφτη και μόνο!!!
Στα παιδιά εκείνα τα οποία θέλουν να μάθουν, να μορφωθούν να γνωρίσουν την διαδικασία της έρευνας και της μάθησης και όχι να την παρακάμψουν (π.χ. μέσω έτοιμων απαντήσεων και βοηθειών ώστε μόνο και μόνο να περάσουν) τους λέω συγχαρητήρια ,επιβεβαιώνω την επιτυχία τους, και είμαι πρόθυμος να τους στηρίξω με κάθε μέσο που διαθέτω , αρκεί να μη με θεωρήσουν τίποτα περισσότερο από "διακοσμητικό στοιχείο" στην όλη πορεία τους ...
Όπως λοιπόν όλοι καταλάβατε σιγά σιγά (όχι ακόμα βέβαια) ο αριθμός τον ατόμων που θα μορφώνονται πραγματικά θα περιορίζεται , και όχι μόνο λόγω της κρίσης, αλλά κυρίως λόγω της έλλειψης θέλησης, (απλώς η πρώτη καθιστά πλέον φανερή τη δεύτερη)... Και προσέξτε , μην πέσετε στην παγίδα και πιστέψετε πως μετά τις πανελλήνιες τελείωσε και γίνατε κάτι!!! Προσοχή, οι πανελλήνιες είναι απλώς το νησί της Καλυψώς στο ταξίδι σας για την Ιθάκη, και μην ξεχνάτε πως ούτε η Ιθάκη (Δόξα, πλούτη, θέσεις, μεταπτυχιακά , πτυχία) δεν είναι η ουσία στην αναζήτηση σας για γνώση!!!
Τελευταία φορά θα σας θυμίσω τον τρόπο που εργάστηκα (όχι για μόστρα) (δείτε παραπάνω αν δε μου τα σβήσανε σε προηγούμενες σελίδες)ώστε να δείτε πως έχετε ο καθένας σας τη δυνατότητα όχι μόνο να φτάσετε στην Καλυψώ, αλλά και να την ξεγελάσετε και να φύγετε ξανά για την Ιθάκη. Εγώ συνεχίζω την πορεία μου, με την ίδια μέθοδο, ολομόναχος και στο πανεπιστήμιο και ως τώρα έχω αριστεύσει σε όλα τα μαθήματα... (αλλά δεν δουλεύω για αυτό, αλλά για τη γνώση αυτή καθ' αυτή"

Τελειώνοντας θα ήθελα παρακαλέσω θερμώς όσους με αποστρέφονται όταν γράφω να σεβαστούν τη δημοκρατία που φανερώς δεν έχουμε στη ζωή μας ούτε πουθενά (την αντικατέστησε πλέον μια "οχλοκρατούμενη ολιγαρχία") ως θεσμό και να μη λειτουργήσουν διαγράφοντας η υπονομεύοντας τη δραστηριότητά μου εδώ...
Επίσης θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν σέβονταν το λόγο που ξανάφτιαξα λογαριασμό (συμμετέχω και σε συζητήσεις σχετικές με άλλες ανάγκες που έχω π.χ. ζώα και συμβουλές) στον ιστότοπο αυτό . Τέλος οποιαδήποτε επεξεργασία των λεγομένων μου αν κι εσείς επιθυμείτε να συνεχίσω να γράφω κοντά σας θα ήθελα να ακολουθεί σχετικής ενημέρωσης. Νομίζω αυτά!!!

Δεν χρειάζεται πλέον ο μαθητής βοήθεια στα μαθήματα,
αλλά βοήθεια στο να πιστέψει στον εαυτό του, εξ' άλλου,
όπως είπε κι ο Γαλιλαίος "Κανείς δεν δίδαξε ποτέ κανέναν τίποτε, απλώς τον βοήθησε να το μάθει μόνος του"
Τέτοια βοήθεια αν μου το επιτρέψετε είμαι πρόθυμος να σας προσφέρω,
με αγάπη κοντά σας,
thinkpad

φίλε μου,σου βγάζω το καπέλο!δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θα μπορούσαν να ενοχληθούν από τα λεγόμενα σου και να φτάσουν στο σημείο να σβήσουν το μήνυμα σου!
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.Όλοι κάνουμε φροντιστήρια και ιδιαίτερα γιατί μας "λείπει μια βοήθεια"..στην πραγματικότητα ισχύει αυτό που είπε ο Γαλιλαίος.. και το μόνο που μας λείπει είναι η θέληση και το πάθος για αληθινή γνώση.Εγώ πάντος απο το δημοτικό μέχρι τώρα διάβαζα όχι γιατί "έπρεπε"..εξάλλου δεν είχα πίεση απο το περιβάλλον αλλα με γοήτευε η ίδια η γνώση.
Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας.Αν θέλει κανείς να πετύχει το στόχο του για πανελλήνιες μπορεί να τη βγάλει και με βοηθήματα.Και προσέξτε:ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΤΟΥ!που σημαίνει ότι ο στόχος του δεν μπορεί να είναι μόνο να γίνει δικηγόρος,ιατρός,μεγαλοεπιστήμονας αλλα να γίνει αυτό που ο ίδιος επιθυμεί.Στην πραγματικότητα,πολλά άτομα δεν θα έπρεπε να καταφεύγουν στην παραπαιδεία..δεν θέλουν όλες οι σχολές 18+.Εγώ πιστεύω πως άνετα πετυχαίνεις το 17 και χωρις φροντιστήριο(βασικα και 20 πετυχαινεις αν το θελεις αλλα τελος παντων).Αλλα βέβαια,ζούμε σε μια εποχή ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ,οπότε "είναι λογικό" να πηγαίνουν τα παιδιά φροντιστήριο..εδώ παίρνουν δάνεια μερικοί για να πάνε διακοπές..το φροντιστήριο δεν είναι τίποτα..:ermm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top