Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι διαβάζετε μόνοι σας (και όχι μόνο) να τσεκάρετε και αυτό το site του υπουργείου και αν γίνεται να κάνετε όλες τις ασκήσεις! (ειδικά φυσική κατεύθυνσης έχει καλές ασκήσεις και στις αρχικές και στις επαναληπτικές)
https://www.study4exams.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οντως το παραπανω site αρκετοι το σνομπαρουν αλλα ειναι οτι πρεπει για εσας.
Επισης επιτυχια δεν ειναι να περασεις σε μια καλη σχολη . Επιτυχια για μενα θεωρειται να περασει καποιος εκει που ΘΕΛΕΙ να περασει και αυτο εχει διαφορα.

Με αλλα λογια επιτυχια δεν ειναι για μενα να περασει Ιατρικη (π.χ ετσι ) με ή χωρις φροντιστηρια αλλα να περασει στον στοχο ΤΟΥ.
Οταν βρω χρονο θα προσθεσω κι εγω καποια πραγματα που εχω υποψη μου για βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stýx

Νεοφερμένος

Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έτσι είναι..δεν μπορεί σε αυτή τη βασανισμένη χώρα να γίνουμε όλοι μεγαλοδικηγόροι ή αστροναύτες ή οι καλήτεροι γιατροί του κόσμου.Για να περάσουμε όμορφα στη ζωή μας χρειάζεται να επιλέξουμε το επάγγελμα που μας ταιριάζει και που πραγματικά εμείς θέλουμε!Ακόμη και αν έγραφα προσωπικά 19+ στις πανελλήνιες θα επέλεγα αυτό που μου άρεζε και όχι αυτό που η κοινωνία θεωρεί κορυφαίο,για να αποκτήσω κοινωνικό κύρος και υψηλό εισόδημα.Σήμερα όμως στην ελλάδα πολλοί νέοι επιλέγουν επάγγελμα με γνώμονα τα παραπάνω, και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε..στον κορεσμό πολλών επαγγελμάτων.

Όσον αφορά τις πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο,θεωρώ ότι ένα παιδί μπορεί να πετύχει το στόχο του!Όλα βρίσκονται στο μυαλό μας!Θέληση να υπάρχει και όλα τα άλλα γίνονται!Με τη χρήση βοηθημάτων,με τη βοήθεια καθηγητών από το σχολείο,με αναζήτηση απο το διαδίκτυο νομίζω πως μπορεί κανείς να γράψει έναν "αξιοπρεπές" βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί καλά μόνος. Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο οι καθηγητές του σχολείου να είναι καλοί. Καλοί και στο μάθημα που κάνουν αλλά και γενικότερα πρόθυμοι να βοηθήσουν και παραπάνω με έξτρα σημειώσεις, απορίες, τηλέφωνα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stýx

Νεοφερμένος

Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ναι συμφωνω..είναι ανάλογα το τι ποιον καθηγητη θα τυχει στον καθενα μας.Μακαρι να κανανε ολοι σωστα την δουλεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Μία φίλη μου από θεωρητική έβγαλε χωρίς φροντιστήριο 17600 μόρια περιπου.... είχε βέβαια άπειρα βοήθηματα και στο σχολείο της έτυχαν 2-3 καλοί καθηγητές στην κατεύθυνση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
με αφορμη το ποστ της evio7larissa ηξερα και εγω μια κοπελα φετος που εδινε πανελληνιες(πηγαιναμε μαζι εκθεση)που δεν εκανε καθολου φροντ. εκτος απο εκεθση.και ομως μπορει να μην συγκεντρωσε πολλα πολλα μορια(γυρω στο 15500) αλλα φυσικη κατ.εγραψε 16,8!!!!!!!!!!και μαθ.κατ 17,2!!!!!!!!!!!
με αλλα λογια με θεληση ολα γινονται.απλα το χωρις φροντιστηριο ισως να σε τρελανει στο τελος.η εν λογω κοπελα (πηγαινε τεχνολογικη)δεν εγραψε καθολου καλα αοδευ και ενα 11 αν θυμαμαι καλα αεππ.δηλαδη θα μπορουσε να βγαλει και αλλο παραπανω απλα τη θυμαμαι ολη τη χρονια να λεει πως δεν προλαβαινει να τα διαβασει ολα και θα δωσει βαρυτητα μονο στα μαθηματα βαρητυτας(μαθ και φυσικη).
αλλος ομως ισως να τα καταφερνει πιο ευκολα.εξαρταται απο τη θεληση και απο ενα σημειο και μετα τις αντοχες που εχει καθε ανθρωπος και τη στηριξη που λαμβανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violina

Νεοφερμένος

Η violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολες οι εποχές! πλέον οι γονείς δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν φροντιστήρια και τα παιδιά αναγκάζονται να διάβάζουν μόνοι! Όπως εγω... Μήπως ξέρετε κανένα καλό site που να παρέχει βοηθήματα θετικής κατεύθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Τη βοηθεια που παρεχει ο ιστοτοπος του υπουργειου την ξερεις; Αν οχι ριξε μια ματια...
Αρχική Δημοσίευση από violina;:
αναγκαζονται
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα. Από Σεπτέμβρη αρχίζω το τελικό survival year. Τρίτη Λυκείου. Από ότι έχω ακούσει είναι ζόρικα, και το έχω ακούσει από παιδιά που πάνε καθημερινά φροντιστήριο. Εγώ,που σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάω φροντιστήριο λόγω της οικονομικής κατάστασης που όλοι βιώνουμε, θα καταφέρω να τελειώσω την τάξη με από πολύ καλό έως άριστα βαθμό; Βέβαια θα πάρω βοηθήματα για 2-3 μαθήματα αλλά φτάνουν; Στο γυμνάσιο σαν μαθητής ήμουν αστέρι, το λέω χωρίς να ψωνίζομαι, αφού έβγαζα 18+. Από την Α'Λυκείου όμως πήρα την κατηφορά, -βίαιη κατηφόρα- αφού στην Β' Λυκείου πήρα 12 Γ.Μ.Ο!
Το ξέρω πρέπει διαβάζω κ.τ.λ., αλλά είμαι απελπισμένος. Αυτό το καλοκαίρι στρώθηκα στο διάβασμα. Τα μαθηματικά για μένα πλέον είναι κινέζικα, και έτσι ξαναπήρα στα χέρια μου τα βιβλία της Α'Λυκείου, να χτίσω βάσεις, αλλά φαίνεται πως δεν θα προλάβω και την ύλη της Β'Λυκείου. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ψυχολογικά. Ελπίζω το "nothing is impossible" να ισχύει στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Καλησπέρα. Από Σεπτέμβρη αρχίζω το τελικό survival year. Τρίτη Λυκείου. Από ότι έχω ακούσει είναι ζόρικα, και το έχω ακούσει από παιδιά που πάνε καθημερινά φροντιστήριο. Εγώ,που σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάω φροντιστήριο λόγω της οικονομικής κατάστασης που όλοι βιώνουμε, θα καταφέρω να τελειώσω την τάξη με από πολύ καλό έως άριστα βαθμό; Βέβαια θα πάρω βοηθήματα για 2-3 μαθήματα αλλά φτάνουν; Στο γυμνάσιο σαν μαθητής ήμουν αστέρι, το λέω χωρίς να ψωνίζομαι, αφού έβγαζα 18+. Από την Α'Λυκείου όμως πήρα την κατηφορά, -βίαιη κατηφόρα- αφού στην Β' Λυκείου πήρα 12 Γ.Μ.Ο!
Το ξέρω πρέπει διαβάζω κ.τ.λ., αλλά είμαι απελπισμένος. Αυτό το καλοκαίρι στρώθηκα στο διάβασμα. Τα μαθηματικά για μένα πλέον είναι κινέζικα, και έτσι ξαναπήρα στα χέρια μου τα βιβλία της Α'Λυκείου, να χτίσω βάσεις, αλλά φαίνεται πως δεν θα προλάβω και την ύλη της Β'Λυκείου. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ψυχολογικά. Ελπίζω το "nothing is impossible" να ισχύει στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Αν είσαι θεωρητική, κάτι κάνεις. Αν είσαι θετικο/τεχνολογική no way. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
και θεωρητικη. στο αγνωστο τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εγω να σου πω την αληθεια πιστευω σε αυτο που λεει ο λαος..."Λιγη καλη θεληση να υπάρχει και ΟΟΟΟΟΛΑ γινονται...".....Πιστεψε με κατι ξερει και ο λαός που τα λέει.....Φετος ΚΑΙ εγω που εδωσα δεν εκανα φροντιστηρια....εκανα βεβαια κατι λιγα ιδιαιτερα Μαθηματικα Κατευθηνσης/Γενικης....(και στο προτεινω !!!! ) τουλάχιστον σε αυτα γιατι οι φυσικες χημειες,βιολογιες,ηλεκτρολογιες κ.α πολλα βασιζονται πολυ στα Μαθηματικα σε γενικες γραμμες!!!Αν κανεις μια ειληκρινη/αξιοπρεπει και ΟΣΟ γινεται ποιο εντα τικη (οχι εξαντλητικη,προσ θεου) δουλεια μπορεις και 17,000+ μορια να βγαλεις.....Εγω εβγαλα 16,852 και δεν μπορω να πω οτι ΠΕΘΑΝΑ στο διαβασμα οπως αλλοι που ετρεχαν απο το πρωι εως το βραδυ στα φροντιστηρια....ειχα και ελευθερο χρονο ΑΛΛΑ προσπαθουσα να καλυψω Ο,ΤΙ κενα εβλεπα οτι ειχα...!!!Μην φοβασε αυτο σου το εγχειρημα....κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο....Ομως δεν ειναι και ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ....θελει α*****α...και ΜΠΡΑΒΟ σου....προσωπικη συμβουλη...(οπως εκανα και εγω το προηγουμενο καλοκαιρι)....ξεκινα να διαβαζεις ολο το καλοκαιρι .....χαλαρα ομως μην σε παρει απο κατω........και ξενυχτας και εξαντηθεις..."Μετρον Αριστον..!!!"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
απαπαπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
πες μας τι κατευθυνση εισαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αφου αναφέρθηκε στα μαθηματικά, φαντάζομαι πως είναι θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Αν είσαι θεωρητική, κάτι κάνεις. Αν είσαι θετικο/τεχνολογική no way. :redface:
Αυτο δεν ισχυει......Εγω ειμαι ζωντανο παραδειγμα ...και ξερω και πολλους αλλους που τα καταφεραν...Μην λεμε Ο,ΤΙ μας κατεβει στο κεφαλι!!!!ΕΛΕΟΣ...Το παιδι εμψυχωση θελει και οχι το μπιστολι για να αυτοκτονήσει!!!!!:mad::mad::mad::mad:

Αφου αναφέρθηκε στα μαθηματικά, φαντάζομαι πως είναι θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση!
Ημουν θετικη....ναι...ναι καλα διαβασατε....και περασα και εκει που ηθελα...Χημικο Αθηνας....!!!!ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ:whistle::whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Hahahaha δύσκολα εεε aggresive; :D
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες. Από κατεύθυνση επέλεξα Τεχνολογική με ΑΟΘ. Θέλουν μαθηματικά. Βλέπω τα μαθηματικά κατεύθυνσης και φρικάρω. :O
Το θέμα είναι ότι θέλω να περάσω εξωτερικό προπτυχιακά, όνειρο μεν, αλλά και στην Ελλάδα λίγο δύσκολο το βλέπω. Δεν θα έχω οικονομική στήριξη, και με τέτοια ανεργία που να βρείς δουλειά να σπουδάζεις και να δουλεύεις παράλληλα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ε,συγνωμη που θα στο πω αλλα στο γυμνασιο τα 3/4 του πληθυσμου εχουν πανω απο 18.
Δεν ξερω ποια σχολη εχεις ως στοχο αλλα πρεπει να σε προβληματιζει το περσινο 12.Σιγουρα,δεν ειναι αποδειξη οτι θα αποτυχεις του χρονου και δεν σε καταδικαζει αλλα αποτελει ενδειξη οτι τα χες παρατησει σε μεγαλο βαθμο.

απο κει και περα,το θεμα για μενα δεν ειναι το φροντιστηριο ή μη αλλα το ποσο εισαι εσυ διατεθειμενος να διαβασεις.Γιατι και στο φροντιστηριο δεν σου ανοιγουν το κεφαλι να στα βαλουν μεσα αλλα κυρια και θεμελιωδης προυποθεση ειναι οτι κατα 70% διαβαζεις μονος σου.(μην πω 80-90%)

Σιγουρα,ομως,μαθηματικα και φυσικη θες βοηθεια απο οπου μπορεις να βρεις (ιντερνετ,σχολειο) γιατι υπαρχουν κενα σε προηγουμενες γνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Hahahaha δύσκολα εεε; :D
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες. Από κατεύθυνση επέλεξα Τεχνολογική με ΑΟΘ. Θέλουν μαθηματικά. Βλέπω τα μαθηματικά κατεύθυνσης και φρικάρω. :O
Μην ΜΑΣΑΣ...ειναι δυσκολουτσικα οταν τα πρωτο βλεπεις...αλλα αν λυσεις 150 (λεμε τωρα!!!:P) ασκησεις θα σου φαινονται παιχνιδάκι!!!!Επισης οπως λεει και ο Pupilloscope...βρες και αλλες πηγες να διαβασεις...Να ζητας και απο τους καθηγητες σου στο σχολειο παραπανω ασκησεις και ΝΑ ΡΩΤΑΣ ...μην φοβασε οπως ειχε πει και ο Αινσταιν"Οποιος ρωταει ειναι μια φορα χαζος αλλα οποιος δεν ρωταει ειναι για μια ζωη χαζος..".......Θα ειναι παραπανο απο προθυμοι να σε βοηθησουν....Εμενα ολοι με βοηθησαν αλλα πιο πολυυυ απ΄ ολους(και τον ευχαριστω!!!!) ο Χημικος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top