Παπαγαλία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ

Είχαμε μια συζήτηση στην τάξη πριν λίγες μέρες για την παπαγαλία, κάπου διαφωνήσαμε και προβληματίστηκα, έτσι (αν θέλετε) με ενδιαφέρει να δω κι άλλες γνώμες.

Από λεξικό: ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ = η μηχανική απομνημόνευση, η αποστήθιση ενός κειμένου, μαθήματος κτλ. χωρίς την παράλληλη κατανόηση ή αφομοίωση του περιεχομένου του.

Ο ορισμός του λεξικού με βρίσκει σύμφωνο. Όμως, νομίζω ότι πολλές φορές κάνουμε κατάχρηση της λέξης παπαγαλία και την χρησιμοποιούμε σαν άλλοθι όταν δεν μπορούμε να διατυπώσουμε κάτι σωστά. Εξηγούμαι: Όταν στο δημοτικό μας βάζανε να μάθουμε το “πάτερ ημών” χωρίς να καταλαβαίνουμε τι λέμε, σίγουρα αυτό είναι παπαγαλία. Όμως όταν μας ζητάνε να μάθουμε τον ορισμό ενός φυσικού μεγέθους π.χ. της επιτάχυνσης, δεν νομίζω ότι αυτό θέλει παπαγαλία. Ο ορισμός αυτός αν έχει κατανοηθεί σωστά είναι πολύ εύκολο και να διατυπωθεί σωστά. Πιστεύω ότι είναι θέμα του καθενός το πώς θα μάθει τον ορισμό. Κάποιος θα σκεφτεί και θα καταλάβει τι σημαίνει επιτάχυνση οπότε ο ορισμός θα βγει από μόνος του και κάποιος άλλος θα τον μάθει απέξω χωρίς να ξέρει τι είναι η επιτάχυνση. Αυτό πιστεύω ότι ισχύει (τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό) και στο ΑΟΔΕ που όλοι το θεωρούν “παπαγαλομάθημα”. Μου έδειξε μια φίλη από το βιβλίο της ένα κομμάτι που έλεγε για τα στοιχεία του ηγέτη και μου είπε ότι χρειάστηκε μισή ώρα για να το μάθει απέξω. Το διάβασα, έπλασα με τη φαντασία μου την εικόνα ότι ήμουν εγώ ηγέτης, σκέφτηκα ποια χαρίσματα θα έπρεπε να έχω, το ξαναδιάβασα και μετά από 5 λεπτά της έδωσα το βιβλίο και της είπα το κομμάτι. (Έμεινε κατάπληκτη και δεν πίστευε ότι δεν το ήξερα από πριν). Δεν παριστάνω τον πιο έξυπνο από αυτήν. Απλά, ενώ αυτή απλά προσπαθούσε να το μάθει, εγώ προσπάθησα πρώτα να το νοιώσω. Θέλω να καταλήξω ότι κάποιες φορές δεν είναι το μάθημα παπαγαλίστικο, αλλά εμείς γινόμαστε παπαγάλοι χωρίς λόγο. Μήπως αυτό συμβαίνει επειδή δεν ξέρουμε να διαβάζουμε?

Γενικεύουμε την έννοια της παπαγαλίας και την επεκτείνουμε. Φορτώνουμε στο σύστημα ότι μας σπρώχνει στην παπαγαλία. Και στις εξετάσεις για να μην πει κανένας ότι θέλουν παπαγαλία, στα μαθηματικά, τη φυσική και τη χημεία δεν βάζουν σχεδόν ποτέ να αναπτύξουμε κάτι με λόγια. Για παράδειγμα δεν μας ζητούν να διατυπώσουμε το θεώρημα μέσης τιμής, αλλά μας βάζουν κάτι από τη διατύπωση του για να πούμε αν είναι σωστό ή λάθος. Σύμφωνοι με αυτό που λένε για κριτική ικανότητα, αλλά δεν πρέπει και να ξέρουμε να αποδώσουμε με λόγια κάτι σωστά? Εντάξει, ήταν λάθος τότε με τις δέσμες που ζητούσαν να γράψουν αυτούσιες παραγράφους του βιβλίου, αλλά μήπως έχουμε πάει στο άλλο άκρο και δεν είμαστε σε θέση να γράψουμε σωστά έναν ορισμό, ένα θεώρημα, την περιγραφή ενός φαινομένου?

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου για το ζήτημα της παπαγαλίας. Δεν επιμένω ότι όσα έγραψα παραπάνω είναι σωστά. Για αυτό άλλωστε ζητώ και τη γνώμη σας...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ωραίο θέμα! :clapup:


Μπορώ να πω ότι και εγώ ήμουν ένας παπαγάλος αλλά όχι όπως ορίζεται η λέξη στο λεξικό. Λόγω άγχους, τελειομανίας και ανασφάλειας ήθελα να τα ξέρω όλα όπως είναι διατυπωμένα μέσα στο βιβλίο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τα κατανοούσα.
(δεν είναι άλλωστε τυχαίο που ενώ έλεγα μάθημα ο καθηγητής με διόρθωσε λέγοντάς μου ότι ξέχασα το κόμμα :Ρ)

Γενικά πάντως το ζήτημα της κατανόησης παίζει μεγάλη σημασία. Αν δεν κατανοήσεις κάτι, αν δεν το συνδέσεις με κάτι άλλο και απλά το μάθεις, το σίγουρο είναι πως σε σύντομο διάστημα θα το ξεχάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
σωστος(οπως συνηθως) Δια!
και βεβαια πρεπει να τα κατονουμε ολα αυτα που μαθαινουμε
γι αυτο αλλωστε οποιος ειναι ενας μικρος παπαγαλος και δεν τα καταλαβαινει αυτα που λεει τοτε σιγουρα καποια στιγμη δεν θα μπορεσει να τα εφαρμοσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πρωτα απ΄ ολα ενα μπραβο για το θεμα, κι ενα ακομα για την εικονα.

Συμφωνω με τη θεση σου Δια. Το προβλημα ειναι πως, ενω το εκπαιδευτικο μας συστημα θελει να μας φορτωσει με ενα καρο γνωσεις καθε χρονο, δεν μας εμαθε ποτε κανεις ΠώΣ να μαθαινουμε. Φταινε οι δασκαλοι λοιπον; κατα κυριο λογο ναι. Φταινε και οι γονεις που δεν μας μαθανε ποτε πως να σκεφτομαστε, αφου και οι ιδιοι ετσι διαβαζαν καποτε.
Λογικες και τραγικες συνεπειες αυτης της καταστασης ειναι η ελλειψη κριτικης ικανοτητας και αναπτυξης ιδεων. Και πως μπορει ενα κρατος να μεγαλωνει τετοιους αυριανους ενηλικες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη (έγινε συζήτηση στην τάξη), γιαυτό και έχω προβληματιστεί. Για το ΑΟΔΕ οι πιο πολλοί (για να μην πω όλοι) μου είπανε ότι δεν είναι δυνατή η κατανόηση και ο μόνος τρόπος να το μάθουν είναι η παπαγαλία και επίσης ότι αν δεν το γράψουν ακριβώς με τις ίδιες λέξεις και σειρά του βιβλίου το κόβουν. (Δεν ξέρω, ευτυχώς δεν παίζω με ΑΟΔΕ λόγω Τ-1). Επίσης τα παιδιά της θεωρητικής ισχυρίζονται ότι στα δικά τους μαθήματα μόνον με παπαγαλία μπορούν να έχουν αποτέλεσμα. (Εδώ δεν μπορώ να έχω γνώμη). Όμως εκεί που μπορώ να έχω γνώμη στα μαθηματικά και τη φυσική, πάλι άκουσα αντίθετες γνώμες. Ένας ορισμός ή ένα θεώρημα ή μια περιγραφή φαινομένου (λένε) γίνεται μόνο με παπαγαλία (εδώ διαφωνώ έντονα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γεωμετρια, αλγεβρα, φυσικη, χημεια, αναλυτικη γεωμετρια: Δεν θελουν παπαγαλια, θελουν κατανοηση και μια καλη γνωση της γλωσσας σου.

Πχ Το τετραγωνο μιας πλευρας τριγωνου που βρισκεται απεναντι απο οξεια γωνια ισουται με το αθροισμα των αλλων δυο πλευρων ελαττωμενο κατα το διπλασιο γινομενο της μιας απο αυτες με την προβολη της αλλης πανω σε αυτη.
«Πως θα το μαθουμε ολο αυτο;» , λεγανε τα παιδια.
Μα πολυ απλα, δεν ειναι τιποτα αλλο απο αυτο ----> α²=β²+γ²-2βΑΔ με λογια.

Το ιδιο ειναι και η φυσικη. Στον ορισμο μεγεθους αναφερουμε
α) αν ειναι μονομετρο η διανυσματικο
β) τον τυπο του με λογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H παπαγαλία νομίζω εμπεριέχεται στα μαθηματικά ή και στην φυσική χωρίς να το θέλουμε αφού "αναγκαζόμαστε" να απομνημονεύσουμε μια θεωρητική απόδειξη που δεν στηρίζεται στην ανθρώπινη λογική (δηλ., θέλει κάποια περίεργα τεχνάσματα τα οποία διατυπώθηκαν από τον δημιουργό της π.χ. Euler, Riesz,...κτλ) ή κάποιον περίεργο τύπο φυσικής. Βλέπετε, δεν τα εφύηρε ο μαθητής ή ο φοιτητής, οπότε αναγκάζεται να τα μάθει για να προχωρήσει στην μάθηση ή και στην επιστήμη ο δεύτερος γενικότερα. Παπαγάλος πιστεύω δεν είναι μόνο ο δημιουργός μιας θεωρίας. Μόνο εκείνος κατανοεί το μέγεθος του έργου του γιατί ξέρει ο ίδιος πόσο κουράστηκε για να το φέρει εις πέρας. Οι μετέπειτα από αυτόν, σαν μαθητές, μπορεί να το κάνουν και σκονάκι...σε κάποια εξέταση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θετική εδώ:P Η βιολογία απαιτεί αρκετή παπαγαλία αλλά το καλό(ή κακό) είναι ότι έχει ασκήσεις στο τέλος.Kακό γιατί μπλέκεις με ηλίθια συστήματα και δεν αποτελεί αυτό που λέμε...το standar μάθημα ενώ καλό γιατί θεωρητικά είναι κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επίσης τα παιδιά της θεωρητικής ισχυρίζονται ότι στα δικά τους μαθήματα μόνον με παπαγαλία μπορούν να έχουν αποτέλεσμα. (Εδώ δεν μπορώ να έχω γνώμη).


Κλασσική περίπτωση που στην θεωρητική μαζεύονται άτομα που δεν μπορούν ούτε καν να επιχειρηματολογήσουν. Ώρες - ώρες κατανοώ γιατί λένε πως είναι η κατεύθυνση για τους ηλίθιους που νομίζουν πως πρέπει απλώς να αποστηθίσεις. Ας εκφράσω λοιπόν εγώ γνώμη, που είμαι και θεωρητική.

Για να αντεπεξέλθεις για παράδειγμα στην ιστορία, πρέπει να κάνεις ακριβώς αυτό που περιγράφεις Δια για τη φυσική ή τα μαθηματικά. Να κατανοήσεις πρώτα και μετά να αποστηθίσεις.
Χαρακτηριστικά, ο καθηγητής της ιστορίας μας ρωτούσε αν διαβάζοντας φράσεις ή λέξεις όπως πολιτική αλλαγή, κοινοβούλιο, κίνημα, μας έρχονται στο μυαλό ορισμένες εικόνες, επειδή μεγαλώνουμε και ζούμε σε μια εποχή όπου η φαντασία κοιμάται εφόσον μας δίνονται έτοιμες εικόνες.
Δεν γίνεται να μάθεις κάτι και να το θυμάσαι αν πραγματικά δεν αντιλαμβάνεσαι την έννοια. Υπάρχουν κομμάτια που πιθανώς να είναι τόσο κακογραμμένα που να πρέπει να υποστούν αποδόμηση για να καταλάβει κάποιος τι λένε. Αλλά εν γένει συντάσσομαι με τον συντάκτη, η στείρα αποστήθιση, η παπαγαλία, δεν είναι αρκετή για έναν καλό βαθμό, τουλάχιστον στα μαθήματα τα οποία πραγματεύεται η θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά της Παπαγαλίας ως ένα βαθμό.

Προσπαθώ να καταλάβω πρώτα αυτό που διαβάζω, κι έπειτα να προσπαθήσω να το συνδέσω με κάτι το οποίο ξέρω καλά. Μερικές φορές, προσπαθώ να βρω διαφορετικούς τρόπους να πω το ίδιο πράγμα. Για παράδειγμα: Στο βιβλίο των μαθηματικών της β' γυμνασίου γράφει το Π.Θ., έτσι:
Σε κάθε ορθογώνιο τρίγωνο το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών είναι ίσο με το τετράγωνο της υποτείνουσας
Εγώ όμως, το έμαθα έτσι:
Το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογωνίου τριγώνου, ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών του
Μπορεί να είναι μια αντιστροφή της πρότασης, αλλά εμένα με μπερδεύει ο πρώτος τρόπος, οπότε χρησιμοποιώ το δεύτερο.

Σχεδόν πάντα, μάθαινα την Ιστορία και άλλα μαθήματα που χρειάζονται αποστήθιση, με δικά μου λόγια. Αυτό, δυστυχώς, σήμαινε την αρνητική εικόνα που έδειχνα στο δάσκαλο της Δ' Δημοτικού, όταν με ρώτησε να του πω το μάθημα. Έτσι, όταν πήγε η μητέρα μου να ενημερωθεί για την πρόοδό μου, ο δάσκαλος έκανε παράπονα, ότι εγώ δίνω το κακό παράδειγμα στους συμμαθητές μου και τους μπερδεύω κάνοντάς τους να νοιώθουν ανασφαλείς(:worry:).

Δε νομίζω, ότι είναι θέμα των μαθητών, αλλά των καθηγητών, καθώς επιβραβεύουν τους "παπαγάλους". Έτσι, τα παιδιά δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να καταλάβουν αυτά που διαβάζουν, κι αυτό συνεχίζεται και σε μεγαλύτερες τάξεις, δυστυχώς.

Συμφωνώ, ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν αυτές τις γνώσεις, αλλά όχι "παπαγαλίζοντας".

Νομίζω, πως αν το μάθημα γινόταν με οπτικοακουστικά μέσα, θα έμεναν περισσότερες πληροφορίες μέσα στην μνήμη μας. Πώς μαθαίνουμε τα τραγούδια απ' έξω; 1.) Μας αρέσουν 2.) Τα ακούμε πολλές φορές και κατανοούμε τη μουσική τους. Έτσι ακριβώς, μπορούμε να μάθουμε και το μάθημα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γεια σας και απο εμενα!!καταρχας πολυ ομορφο θεμα , και πραγματικα πρεπει να το στειλουμε με e-mail σε πολλα σχολεια!!εγω προσωπικα ειμαι ΚΑΘΕΤΑ ΕΝΑΝΤΙΑ στην παπαγαλια...παντα το θεωρουσα ενα ανουσιο κολπακι των καθηγητων να κοβουν βαθμους στα διαγωνισματα.σε στυλ ξερεις αδαμαντια ξεχασες να γραψεις οτι ο καισαρας φοραγε 42 νουμερο σανδαλι...μονο και μονο απο αντιδραση αρνιομουν μια ζωη να μαθω παπαγαλια οποιοδηποτε μαθημα...κατανοουσα πληρως το μαθημα απο το σχολειο και με καποιες αναγνωσεις στο σπιτι θυμομουν παντα τι ελεγε το μαθημα μας και μαλιστα με λεπτομερειες που μας ειχε πει ο καθηγητης στο μαθημα...καπως ετσι φτασαμε στο λυκειο.... με πολλα 20αρια που χαθηκαν απο ελλειψη παπαγαλιας σε μαθηματα οπως ιστορια ή πληροφορικη...φετος λοιπον πρωτο μαθημα που γραψαμε διαγωνισμα τετραμηνου σχολειο ηταν αρχες οικονομιας..επειδη λοιπον ειχαμε 6η και 7η ωρα και γινοταν της κορεας στο μαθημα δεν ειχε τυχει να προσεξω και πολλες φορες μιας και ουσιαστικα μαθημα ΔΕΝ γινοταν..ετσι λοιπον αναγκαστικα να τα μαθω ΟΟΟΛΑΑ παπαγαλια...πρεπει να σας πω οτι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο.στο διαγωνισμα εν τελει πηρα 19,2 αν και την ωρα που εγραφα πολλες φορες κολλησα....:hmm:την δευτερα γραφουμε ιστορια..ρωτησα την καθηγητρια μας πως να μαθουμε ...μου ειπε μαθε το με δικα σου λογια αλλα να μην ξεχασεις τιποτα....ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ...αντε να δουμε...και εδω...εσεις πως θα το μαθαινατε?παντως παπαγαλια λιγο δυσκολο να το μαθω..μαλλον θα το λεω με δικα μου λογια και θα μαθω να λεω και τις παραμικρες λεπτομερειες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
..ρωτησα την καθηγητρια μας πως να μαθουμε ...μου ειπε μαθε το με δικα σου λογια αλλα να μην ξεχασεις τιποτα....ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ...
Όχι, λάθος κάνεις. Δεν σου είπε παπαγαλία. Το να το πεις με δικά σου λόγια δεν σημαίνει ούτε να ξεχάσεις κάτι, ούτε και να αλλάξεις το νόημα. Παπαγαλία θα πει να το μάθεις χωρίς να το καταλάβεις.
... ξεχασες να γραψεις οτι ο καισαρας φοραγε 42 νουμερο σανδαλι...
Ξέρεις γιατί ο Καίσαρας φορούσε σανδάλια?
(Απάντηση: γιατί ήταν Ιούλιος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ειναι σαφες οτι το συστημα θελει παπαγαλακια χωρις καμμια κριτικη σκεψη...Αλλα αυτο ειναι αλλο ενα μελανο σημειο της πολυπαθης παιδειας μας..Το παιχνιδι δυστυχως παιζεται με αυτους τους ορους....Οταν οι εντολες που παιρνουν οι καθηγητες καθε χρονο απο τα βαθμολογικα ειναι να εχουν γραφει συγκεκριμενα κομματια απο το σχολικο τι να κανει ο καημενος ο μαθητης?..Κ μετα σε ρωτουν:Εγραψες απο εκει.....ως εκει.....????Κ αν εχεις ξεχασει να γραψεις μια προταση αυτουσια σου απαντουν: Sorry αλλα αυτο θα σου στοιχισει καποια μοριακια....Κ αυτα τα μοριακια ισως σου στερησουν πολη ή σχολη!!!Κ μετα κλαψε που δεν ησουν το καλυτερο παπαγαλακι κ επρεπε να τιμωρηθεις....:mpinelik:

Σημείωση: Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα [Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ειναι σαφες οτι το συστημα θελει παπαγαλακια χωρις καμμια κριτικη σκεψη.......Οταν οι εντολες που παιρνουν οι καθηγητες καθε χρονο απο τα βαθμολογικα ειναι να εχουν γραφει συγκεκριμενα κομματια απο το σχολικο τι να κανει ο καημενος ο μαθητης?..
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν φταίει πάντα το απρόσωπο "σύστημα" για όλα και μην φορτώνουμε σ΄αυτό ότι "θέλει παπαγαλία", ούτε οι καθηγητές παίρνουν εντολές να βαθμολογούν σαν σωστό μόνον ότι είναι "κατά λέξη" με το βιβλίο. Αν έχουμε κατανοήσει κάτι, μπορούμε να το διατυπώσουμε και να το αναπτύξουμε σωστά με δικά μας λόγια και τότε κανένας δεν θα μας κόψει ούτε ένα μόριο. Όμως, εμείς πολλές φορές δεν είμαστε ικανοί να διατυπώσουμε κάτι σωστά. Άπειρες φορές σαν μαθητής άκουσα κάποιον να λέει "μα, το λεω με δικά μου λόγια", ενώ είχε σκοτώσει εντελώς το νόημα. Αυτά βλέπουν και οι καθηγητές (σχολείων και φροντιστηρίων) και για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο λένε στους μαθητές: "μάθε το παπαγαλία". Το χειρότερο όμως είναι ότι το φαινόμενο συνεχίζεται και στα πανεπιστήμια. Βλέπω συμφοιτητές μου που δεν μπορούν να διατυπώσουν σωστά έναν ορισμό ή ένα φυσικό νόμο. Να πω έλεος?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν φταίει πάντα το απρόσωπο "σύστημα" για όλα και μην φορτώνουμε σ΄αυτό ότι "θέλει παπαγαλία", ούτε οι καθηγητές παίρνουν εντολές να βαθμολογούν σαν σωστό μόνον ότι είναι "κατά λέξη" με το βιβλίο. Αν έχουμε κατανοήσει κάτι, μπορούμε να το διατυπώσουμε και να το αναπτύξουμε σωστά με δικά μας λόγια και τότε κανένας δεν θα μας κόψει ούτε ένα μόριο. Όμως, εμείς πολλές φορές δεν είμαστε ικανοί να διατυπώσουμε κάτι σωστά. Άπειρες φορές σαν μαθητής άκουσα κάποιον να λέει "μα, το λεω με δικά μου λόγια", ενώ είχε σκοτώσει εντελώς το νόημα. Αυτά βλέπουν και οι καθηγητές (σχολείων και φροντιστηρίων) και για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο λένε στους μαθητές: "μάθε το παπαγαλία". Το χειρότερο όμως είναι ότι το φαινόμενο συνεχίζεται και στα πανεπιστήμια. Βλέπω συμφοιτητές μου που δεν μπορούν να διατυπώσουν σωστά έναν ορισμό ή ένα φυσικό νόμο. Να πω έλεος?

αυτο με τα πανεπιστημια ειναι οντως ελεεινο!(αλλα δεν το απαιτουν ετσι? οι μαθητες εχουν αυτη την νοοτροπια. σωστα?) αλλα ετσι οπως το θετεις για τις πανελληνιες εχεις ενα δικιο...και ειδικα οσον αφορα την βιολογια, ειναι καποιοι οροι που καλυτερα να ειναι ακριβως και οχι στο περιπου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν φταίει πάντα το απρόσωπο "σύστημα" για όλα και μην φορτώνουμε σ΄αυτό ότι "θέλει παπαγαλία", ούτε οι καθηγητές παίρνουν εντολές να βαθμολογούν σαν σωστό μόνον ότι είναι "κατά λέξη" με το βιβλίο. Αν έχουμε κατανοήσει κάτι, μπορούμε να το διατυπώσουμε και να το αναπτύξουμε σωστά με δικά μας λόγια και τότε κανένας δεν θα μας κόψει ούτε ένα μόριο. Όμως, εμείς πολλές φορές δεν είμαστε ικανοί να διατυπώσουμε κάτι σωστά. Άπειρες φορές σαν μαθητής άκουσα κάποιον να λέει "μα, το λεω με δικά μου λόγια", ενώ είχε σκοτώσει εντελώς το νόημα. Αυτά βλέπουν και οι καθηγητές (σχολείων και φροντιστηρίων) και για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο λένε στους μαθητές: "μάθε το παπαγαλία". Το χειρότερο όμως είναι ότι το φαινόμενο συνεχίζεται και στα πανεπιστήμια. Βλέπω συμφοιτητές μου που δεν μπορούν να διατυπώσουν σωστά έναν ορισμό ή ένα φυσικό νόμο. Να πω έλεος?

Ναι εχεις ενα point μπορω να πω....Οταν ομως συνηθιζεις να παπαγαλιζεις 12 χρονια στο σχολειο δυσκολα αυτη η συνηθεια ξεριζωνεται ξαφνικα στο πανεπιστημιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ειναι σαφες οτι το συστημα θελει παπαγαλακια χωρις καμμια κριτικη σκεψη...Αλλα αυτο ειναι αλλο ενα μελανο σημειο της πολυπαθης παιδειας μας..Το παιχνιδι δυστυχως παιζεται με αυτους τους ορους....Οταν οι εντολες που παιρνουν οι καθηγητες καθε χρονο απο τα βαθμολογικα ειναι να εχουν γραφει συγκεκριμενα κομματια απο το σχολικο τι να κανει ο καημενος ο μαθητης?..Κ μετα σε ρωτουν:Εγραψες απο εκει.....ως εκει.....????Κ αν εχεις ξεχασει να γραψεις μια προταση αυτουσια σου απαντουν: Sorry αλλα αυτο θα σου στοιχισει καποια μοριακια....Κ αυτα τα μοριακια ισως σου στερησουν πολη ή σχολη!!!Κ μετα κλαψε που δεν ησουν το καλυτερο παπαγαλακι κ επρεπε να τιμωρηθεις....:mpinelik:

Αυτό που λες με την παπαγαλία ισχύει σε μεγάλο βαθμό.
Φέτος, στην ιστορία, είχαμε μια ερώτηση στην Α' ομάδα που έλεγε περίπου «πώς εξελίχθηκε το κρητικό ζήτημα ΜΕΤΑ την υπογραφή της συμφωνίας στις Μουρνιές». Πολύς κόσμος, μη γνωρίζοντας τι πρέπει να απαντήσει, έγραψε όλο το συγκεκριμένο κεφάλαιο, και από αυτό έχασε μονάδες. Δεν πρόσεξαν το «μετά», κι έγραψαν ολόκληρα κατεβατά. Ε, σόρρυ κι όλας, αλλά καλά έκαναν οι βαθμολογητές και τους έκοψαν. Σε ρωτάει συγκεκριμένα, και απαντάς συγκεκριμένα. Σε αυτό διαφέρει η παπαγαλία από την αποστήθιση. Όσοι πάνε με παπαγαλία μόνο, δεν πρόκειται να καταφέρουν πολλά.
Για εμένα, στην ιστορία π.χ., το ιδανικό είναι να τους δείξεις στην Α' ομάδα ότι έχεις αποστηθίσει τέλεια το βιβλίο, και στη Β' ομάδα να τους δείξεις πάλι το ίδιο, αλλά και να τους αναδείξεις το κριτικό σου αισθητήριο. Αυτό το επιβραβεύει η πλειονότητα των καθηγητάδων.

Γενικά, μην ακούς τις υπερβολές του τύπου «αν ξεχάσεις μια σειρά κλπ». Κι εγώ στην ιστορία στην ερώτηση που είπα παραπάνω, ξέχασα να γράψω την τελευταία σειρά του κεφαλαίου, η οποία ήταν κάτι σαν επίλογος. Klein. 20 πήρα.

Αν ο άλλος είναι παπαγάλος και στόκος, καλά θα του κάνουν να του κόψουν.
Αν αποστηθίζει και μπορεί να κρίνει/σχολιάζει, τότε αξίζει το βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αυτό που λες με την παπαγαλία ισχύει σε μεγάλο βαθμό.
Φέτος, στην ιστορία, είχαμε μια ερώτηση στην Α' ομάδα που έλεγε περίπου «πώς εξελίχθηκε το κρητικό ζήτημα ΜΕΤΑ την υπογραφή της συμφωνίας στις Μουρνιές». Πολύς κόσμος, μη γνωρίζοντας τι πρέπει να απαντήσει, έγραψε όλο το συγκεκριμένο κεφάλαιο, και από αυτό έχασε μονάδες. Δεν πρόσεξαν το «μετά», κι έγραψαν ολόκληρα κατεβατά. Ε, σόρρυ κι όλας, αλλά καλά έκαναν οι βαθμολογητές και τους έκοψαν. Σε ρωτάει συγκεκριμένα, και απαντάς συγκεκριμένα. Σε αυτό διαφέρει η παπαγαλία από την αποστήθιση. Όσοι πάνε με παπαγαλία μόνο, δεν πρόκειται να καταφέρουν πολλά.
Για εμένα, στην ιστορία π.χ., το ιδανικό είναι να τους δείξεις στην Α' ομάδα ότι έχεις αποστηθίσει τέλεια το βιβλίο, και στη Β' ομάδα να τους δείξεις πάλι το ίδιο, αλλά και να τους αναδείξεις το κριτικό σου αισθητήριο. Αυτό το επιβραβεύει η πλειονότητα των καθηγητάδων.

Γενικά, μην ακούς τις υπερβολές του τύπου «αν ξεχάσεις μια σειρά κλπ». Κι εγώ στην ιστορία στην ερώτηση που είπα παραπάνω, ξέχασα να γράψω την τελευταία σειρά του κεφαλαίου, η οποία ήταν κάτι σαν επίλογος. Klein. 20 πήρα.

Αν ο άλλος είναι παπαγάλος και στόκος, καλά θα του κάνουν να του κόψουν.
Αν αποστηθίζει και μπορεί να κρίνει/σχολιάζει, τότε αξίζει το βαθμό.
Συμφωνω στα ανωτερω...ομως δεν ειναι θεμα να μην ακουω εγω διαφορες υπερβολες...Εγω τελειωσα φετος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Συμφωνω στα ανωτερω...ομως δεν ειναι θεμα να μην ακουω εγω διαφορες υπερβολες...Εγω τελειωσα φετος!:P

Αχα. Νόμιζα ότι δίνεις φέτος.
Κι εγώ μια από τα ίδια.

Μην τρομοκρατείς τον κόσμο.:P

Εγώ άκουσα συμμαθητές να λένε ότι ξέχασαν να τους διορθώσουν σελίδα, και γι'αυτό πήραν 18,5 και όχι 20.
Κανείς τους δεν καταλαβαίνει ότι δεν έκανε κάτι καλά. Όλοι αρκούνται στην παπαγαλία. Καλά να πάθουν.

(Sorry για το «κακό» ύφος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δεν τρομοκρατω αλλα να ξερεις οτι καποιοι καθηγητες ειναι πολυ κολλημενοι..Να φανταστεις η βιολογος στο σχολειο μας εβαζε να της λεμε το μαθημα παπαγαλια λες κ ειμαστε στο δημοτικο...Κ αυτη η γυναικα διορθωνε πανελλαδικες...Ειναι πολυ γυναικουλιστικο αυτο που θα γραψω αλλα 'Φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα'....Δεν ξερεις σε τι βαρεμενο θα πεσεις σ'αυτα τα μαθηματα....Αν του γραψεις κατι διαφοροποιημενο απο το σχολικο κ μπερδευτει???Τρεχα γυρευε...Αλλωστε μην ξεχνας οτι εμας βιολογια μπορει να τη διορθωσει κ ενας χημικος που απλα την εχει διδαξει 2 χρονια στο σχολειο....Καταλαβαινεις το μεγεθος της μ@λ@κιας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top