Επιτυχία στις πανελλήνιες

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βεβαίως για να περάσει κάποιος ιατρική κουράστηκε αλλά σίγουρα βοηθήθηκε από τα λεφτά.

+++
Σίγουρα γίνεται χωρίς τα λεφτά, αλλά τελικά πόσοι το καταφέρνουν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δεν μπορεις να κρινεις εσυ ποιες ειναι οι υψηλες βλεψεις για τον καθενα!
Πραγματικα λυπαμαι, αν θεωρεις οτι ολοι απο εδω πρεπει να στοχευουν υψηλοβαθμες σχολες, κατι που δικο σου μυαλο εχει συνδεθει πως ειναι καλοι μαθητες! Μπορει καποιος να ειναι καλος μαθητης και να στοχευει και μια μετρια (βαθμολογικα) σχολη, επειδη την γουσταρει...
Για μενα, επιτυχια στην πανελληνιες ειναι να περνας στην σχολη πρωτης προτιμησης οποια και αν ειναι αυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν μπορεις να κρινεις εσυ ποιες ειναι οι υψηλες βλεψεις για τον καθενα!
Πραγματικα λυπαμαι, αν θεωρεις οτι ολοι απο εδω πρεπει να στοχευουν υψηλοβαθμες σχολες, κατι που δικο σου μυαλο εχει συνδεθει πως ειναι καλοι μαθητες! Μπορει καποιος να ειναι καλος μαθητης και να στοχευει και μια μετρια (βαθμολογικα) σχολη, επειδη την γουσταρει...
Για μενα, επιτυχια στην πανελληνιες ειναι να περνας στην σχολη πρωτης προτιμησης οποια και αν ειναι αυτη...
Χαλάρωσε, δεν έκανε επίθεση στο χημικό.
Ας μην ξεχνάμε την συμβολή της χημείας στην εξέλιξη των ανθρώπων, χωρίς την χημεία θα καταστέφονταν το μεγαλύτερο μέρος της σοδειάς από ζιζάνια-μύκητες κτλ κτλ.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ασε το γλυψιμο!:P
Δεν αναφερομαι μονο σε μενα!
Γενικα μιλαω! Δεν μου αρεσει η ισοπεδωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λοιπόν είμαστε ένα μαθητικό φοιτητικό forum που κατά το πλείστον γράφουμε φοιτητές ιατρικές , ημμυ και μαθητές με μεγάλες βλέψεις. Τα θέματα στις ιατρικές είναι πάντα ενεργά (αντιθέτως τα θέματα άλλων σχολών είναι άδεια)

Στους φοιτητές ιατρικής που έχει αυτό το forum λοιπόν (που είναι πάρα πολλοί) είναι κάποιος που πέρασε χωρίς να κάνε κάνει ιδαίτερα, να πηγαίνει ιδιωτικό να έχει συγγενείς πρώτου βαθμού καθηγητές (ή όλα μαζί ; )..

Ναι.
(Δεν είμαι εγώ). Επίσης δε ντρέπομαι να παραδεχτώ πως το ότι πηγαινα σε ιδιωτικό με βοήθησε. Ωστόσο δε θεωρώ ότι η πλειοψηφία είναι έτσι.

Επίσης, σόρρυ αν κάνω λάθος, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ταυτίσει την επιτυχία με την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές μόνο. Γιατί?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Όταν επιτύχω θα σας πω. (μήνυμα αυτοπεποίθησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επίσης, σόρρυ αν κάνω λάθος, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ταυτίσει την επιτυχία με την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές μόνο. Γιατί?:hmm:

εγώ όχι (περισσότερο το παίζω) αλλα η πλειοψηφία εδώ στο forum έχει ταυτίσει την επιτυχία με τους βαθμούς (το βλέπουμε από τα θέματα του γυμνασίου)

Και γενικά ο κόσμος βλέπουνε έναν στην ιατρική και λένε (διάβαζες πολύ ε: ) .

Μπράβο παιδί μου και τέτοια (άσχετα που μερικοί μπήκανε από την πίσω πόρτα (π.χ. νυχτερινό), εξωτερικό.

ήμουν φοιτητής 2 σχολών με θέμα την υγεία και δυστυχώς παρατηρώ φοβερές διαφορές. Τα παιδιά στη νοσηλευτική είχανε μικρότερους βαθμούς αλλά ήταν πιο σωστοί επαγγελματίες αντιθέτως τα παιδιά της ιατρικής νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα (πολλά έχουν πολλές γνώσεις) , εχουν μεγάλες βλέψεις αλλά δεν αγωνίζονται.... να μάθουν...


Ειδικά στο parking των σχολών. Στην ιατρική δε μπορείς να παρκάρεις και βλέπεις αυτοκίνητα που δε μπορέις να διανοηθείς ότι τα οδηγούν παιδιά κάτων των 20. Π.χ. bmw z4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο τέως fockos έχει δίκιο. Μην παίζουμε άλλο τις κουμπάρες..όταν πάνω από το μισό φόρουμ θα ήθελε να έχει σπουδάσει ιατρική. Γι' αυτό Βαγγελίνα και η ταύτιση της επιτυχίας με την εισαγωγή σε υψηλόβαθμη σχολή. Πολλά παιδιά εδώ μέσα μέσω μηνυμάτων θεωρούν αποτυχημένο κάποιον που πέρασε στο Χημικό ή στο ΑΤΕΙ Λογιστικής. Δεν μπορώ άλλο το θέατρο. Ας κοιταχτούμε στα μάτια μια φορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ετσι ρε Αντωνη. Δωσε, γιατι πεφτουνε πολλες βλακιες εδω μεσα.

Ποσο μικρο μυνημα και ομως βγαζει ουσια. Οταν ο Αντωνης (και ο καθε Αντωνης) νοιωσει οτι πετυχε τοτε θα το καταλαβει. Δεν υπαρχει καποιος ορισμος.
Επιτυχια=Ιατρικη=ΗΜΜΥ ή Επιτυχια = 16000+ χωρις ιδιωτικα σχολεια και τετοια. Ο καθενας μπορει να αντιλυφθει αυτη την εννοια οπως το νοιωθει.

Το τι εργαλεια ειχε ο καθενας για αυτη την προσπαθεια ειναι αλο θεμα .

Για παραδειγμα εγω αντιλαμβανομαι την επιτυχια στις πανελλαδικες σαν το κατορθωμα ενος παιδιου να μπει σε μια σχολη της αρεσκιας του συμφωνα με τα δικα του κριτηρια. Αν αυτη ειναι η γυμναστικη ακαδημια τοτε πετυχε στη διαδικασια των πανελλαδικων. Αν παλι αυτη ειναι η Ιατρικη τοτε παλι επιτυχια θεωρειται για μενα.

Προφανως και δεν θα σχολιασω καν οτι το forum ειναι απο Ιατρικους, ΗΜΜΥ και καποιους αλλους ελαχιστους απο αλλα ιδρυματα. Οπως και εγω δεν εχω επιχειρηματα να σας πεισω για το αντιθετο ετσι κι εγω δεν ειδα καποιο επιχειρημα επι του παραπανω ωστε να πειστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο τέως fockos έχει δίκιο. Μην παίζουμε άλλο τις κουμπάρες..όταν πάνω από το μισό φόρουμ θα ήθελε να έχει σπουδάσει ιατρική. Γι' αυτό Βαγγελίνα και η ταύτιση της επιτυχίας με την εισαγωγή σε υψηλόβαθμη σχολή. Πολλά παιδιά εδώ μέσα μέσω μηνυμάτων θεωρούν αποτυχημένο κάποιον που πέρασε στο Χημικό ή στο ΑΤΕΙ Λογιστικής. Δεν μπορώ άλλο το θέατρο. Ας κοιταχτούμε στα μάτια μια φορά..

Δεν είπα ότι δεν είναι συνήθης πρακτική. Ρώτησα γιατί ;)
Η επιτυχία στις πανελλήνιες για μένα προσωπικά είναι να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή. Τώρα αν θα είναι Ιατρική ή ΤΕΙ Βιβλιοθηκονομίας...αδιάφορο. Και άσε τους άλλους να λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι λένε. Λένε και διαμορφώνουν συνειδήσεις. Το γιατί μπορείς να το απαντήσεις εσύ, ούσα φοιτήτρια Ιατρικής. Τι είναι εκείνο που γοητεύει στην Ιατρική έναν φοιτητή; Μήπως τελικά οι προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντά μας, ρυθμίζονται αποκλειστικά από τις φοβίες μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν είναι συνήθης πρακτική. Ρώτησα γιατί ;)
Η επιτυχία στις πανελλήνιες για μένα προσωπικά είναι να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή. Τώρα αν θα είναι Ιατρική ή ΤΕΙ Βιβλιοθηκονομίας...αδιάφορο. Και άσε τους άλλους να λένε.

Στο φόρουμ παρουσιάζομαι ως ψώνιο, οτι τα ξέρω όλα στην πραγματικότητα όμως είμαι ακριβώς το αντίθετο. Επυτχια στις Πανελλαδικές δεν υπάρχει αλλα μόνο επιτυχία στην ζωή και αυτή είναι να είσαι μετριοφρονων και να βάζεις στόχους σε όλη την διάρκεια της ζωής. Οποίος κάνει ότι τα ξέρει όλα όπως ο φωκος έχει χάσει το παιχνίδι.

Όποιος π.χ. νομιζει ότι ειναι τέλειος από το γυμνάσιο με ένα 20 μο στον έλεγχο έχει χάσει το παιχνίδι (το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνεις ένα καθηγητής γυμνασίου σε ένα μαθητή είναι να του βάλει 20).

Αντιθέτως κάποιος που κυνηγά το 18 το φτάνει κυνηγά το 19 το φτάνει και συνεχίζει μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι λένε. Λένε και διαμορφώνουν συνειδήσεις. Το γιατί μπορείς να το απαντήσεις εσύ, ούσα φοιτήτρια Ιατρικής. Τι είναι εκείνο που γοητεύει στην Ιατρική έναν φοιτητή; Μήπως τελικά οι προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντά μας, ρυθμίζονται αποκλειστικά από τις φοβίες μας;

Δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να απαντήσει σ' αυτή την ερώτηση, Νίκο. Δεν πήγα Ιατρική επειδή ήθελα να μου λένε "μπράβο" ή επειδή φοβόμουν ότι θα ξεπέσω αν γίνω κάτι άλλο. Η φοβία της μη αναγνώρισης δεν έπαιξε ρόλο στις επιλογές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βαγγελίνα το ξέρω ότι εσύ δεν πήγες για την φιέστα των μορίων γιατί απλά είσαι συνειδητοποιημένη σε αυτό που κάνεις. Συνάδελφοί σου όμως; Άλλων υψηλομορίων επιστημών; Όταν είχα περάσει Πανεπιστήμιο άκουγα από άλλα παιδιά, αχχχ δεν μπορώ την φυσική ή τα μαθηματικά..αλλά ντάξει, πέρασα Ιατρική ή Πολυτεχνείο. Πιο εύκολες επιστήμες, περισσότερο διαθεματικές (χωρίς να κάνουμε μόνο μια επιστήμη) αλλά με περισσότερο κύρος. Εδώ τι έχεις να πεις; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Στις Πανελλήνιες αριστεύει ο καλύτερα διαβασμένος μαθητής παρά ο εξυπνότερος. Γιατί ο αρκετά έξυπνος μαθητής βασίζεται στις δυνάμεις του και δεν κάθεται να διαβάσει και στις εξετάσεις δε μπορεί να απαντήσει. Αντίθετα ο μαθητής που έχει διαβάσει με σωστό προγραμματισμό τα πηγαίνει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Στις Πανελλήνιες αριστεύει ο καλύτερα διαβασμένος μαθητής παρά ο εξυπνότερος. Γιατί ο αρκετά έξυπνος μαθητής βασίζεται στις δυνάμεις του και δεν κάθεται να διαβάσει και στις εξετάσεις δε μπορεί να απαντήσει. Αντίθετα ο μαθητής που έχει διαβάσει με σωστό προγραμματισμό τα πηγαίνει καλύτερα.

Στις πανελλαδικες,ο μαθητης που αριστευει ειναι ο παπαγαλος...αυτο ειναι επιστημονικα ( :loltooth: ) αποδεδειγμενο.
Ειδικα στην θεωρητικη,ο καθε αχρηστος με μυαλο αμοιβαδας προσπαθει να σωθει απο την ιστορια...βεβαια,αυτα τα παιδακια στην ζωη τους ειναι χαμενα απο χερι,αρα ας μην τους στερησουμε την προσωρινη πρεζα χαρας που προκυπτει απο την προσβαση στο πανεπιστημιο.
Απο την αλλη παλι,ενα πραγματικα εξυπνο ατομα,θα συνδυασει την παπαγαλια με την κατανοηση,και θα επιφερει μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας φυσικα,γιατι,για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα,δεν θελουν ολα τα μαθηματα ξερη παπαγαλια :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και εννοειται πως μιλας καθαρα για την θεωρητικη καυεθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και εννοειται πως μιλας καθαρα για την θεωρητικη καυεθυνση!

Στις αλλες κατευθυνσεις δεν ξερω τι παιζει...εκ προσωπικης πειρας μιλαω για θεωρητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEXX

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ενδιαφέρων συγκέντρωση θέληση υπομονή το διάβασμα θα ερθει μετα απο αυτα μετα της πανελλήνιες θα εχει ο καθενας 5 με 6 μηνες να κανει αυτα που δεν εκανε ενα χρόνο διαβάσματος το θέμα ειναι πως περνάει αυτός ο χρόνος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Πασο! Στις θετικες επιστημες ειναι διαφορετικα τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top