Επιτυχία στις πανελλήνιες

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Είπες και μόνος σου όμως ότι η κοπέλα πέρασε απο την εμπειρία των πανελληνίων 4 φορές για να περάσει εκει που θελει...
Συνεπαγεται ότι διδαχθηκε την υλη περισσοτερες φορες,ειχε περισσοτερο χρονο να προετοιμαστει(έστω και λίγο στην αρχή όπως λες) και ξεπέρασε το αγχος και το φοβο της εξαιτίας της εμπειρία της..Εμείς συζητάμε για το αν μπορεί καποιος να περασει στη σχολη που θελει με την πρωτη προσπάθεια και το διαβασμα του στην τριτη Λυκειου σε Μαθηματικά και Φυσική.Επίσης νομίζω πως Αρχαία και Λατινικά ειναι πιο εύκολο να γραψεις απ ότι Μαθηματικα και Φυσικη γιατι αν στα 2 τελευταια κολλήσεις σε μια ασκηση ακομα και να εχεις διαβασει αριστα χανεις ολο το παιχνίδι..Αρχαία που εχει και μεγαλυτερο συντελεστη βαρύτητας όπως και να το κανουμε μπορείς να γραψεις αν διαβασεις μεταφραση γνωστου κειμένου,πραγματολογικά,ερωτησεις κατανοησης..κατι γραμματικη και κατι συντακτικο.Και στην Έκθεση σιγουρα έχεις μεγαλυτερη ανεση εξαιτιας της κατευθυνσης..Ιστορια και Βιολογια (αν επιλεξεις) επισης αν διαβασεις γραφεις...Όσο για το ΑΟΔΕ και το ΑΕΕΠ επαναλαμβανω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ενισχύει τη βαθμολογία σου αλλα εφοσον δεν εγραψες καλα σε Μαθηματικα και Φυσικη δεν σημαινει πως αν γραψεις σε αυτό καλα πέτυχες...γιατί απλουστατα ναι ισως καπου περάσεις,σε καποιο ΤΕΙ ή απομακρυσμενη επαρχία..Το ζητουμενο δεν ειναι εκεί.Το ζητουμενο ειναι να περασεις σε μια σχολή που θελεις και οχι στην τελευταία της λίστας.
Δεν νομίζω να είναι ακριβώς απλές εξετάσεις...Ο διορθωτής δεν σε ξερει και δεν μπορει να κρινει αν γνωρίζεις η όχι για να σε βοηθησει..Απο μια αναποδιά μπορεί να χασεις τη σχολή που θες ακόμα και για 3 μορια.



Σε αυτό συμφωνώ απολυτα αλλα κρίνουμε αυτα που ακουμε για να είμαστε και προετοιμασμενοι για το αποτελεσμα....
Οχι ποτε δεν ξεπερνας τον φοβο της αποτυχιας και το αγχος σου απλα αποκτας μια Χ εμπειρια απο τις προηγουμενες χρονιες σου πανω στο συστημα που πρεπει να διαβασεις και γενικα σε ολο το φασμα των πανελληνιων!! Ακριβως αυτο που λες ειναι οτι ο στοχος παντα ειναι να περασεις στην σχολη που θες και οπως ειπα παραπανω λιγοι ειναι αυτοι που κανουν το επαγγελμα που παντα ονειρευοταν.. γιατι λιγοι περνανε στηην σχολη που θελουν. Αυτο το λεω χωρις να θελω να απογοητευσω κανεναν απλα αυτη ειναι η αληθεια. Καποιος που το θελει πραγματικα ομως και το εχει βαλει στοχο ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!! Μπορει οχι με την πρωτη ,ισως με την δευτερη αλλα ειναι σιγουρο οτι θα το κανει!! Απο εκει και περα συμφωνουμε οσο αφορα στα Μαθηματικα και την Φυσικη.. θελει να μην εχεις κενα απο τα προηγουμενα χρονια για να γραψεις καλα.. οπως ειπες τα μαθηματα της θεωρητικης ειναι ολα θεωρια και ετσι γραφεις πιο ευκολα.. εξου και οι ανεβασμενες βασεις στα πεδια αυτα που δεν εχουν πεσει εδω και 4 χρονια κατω απο την βαση..!!Τελος αυτες οι εξετασεις ειναι ΑΠΛΩΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩς ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ.(εννοω η διαδικασια, βγαλε απο το μυαλο σου τα μορια.. δεν ειναι καλο να σκεφτεσαι ετσι γιατι αυτο σε αγχωνει περισσοτερο) Αυτο βεβαια δεν μπορω να σου το βαλω στο μυαλο και να το πιστεψεις απο τωρα.. θα το δεις οταν πας να γραψεις πως ειναι. Οταν θα εχεις τελειωσει θα πεις αυτη η βλακεια ηταν μονο;; Δεν διεφερε απο αλλες εξετασεις!! Ακουμε το χω περασει 3 φορες απλα δεν περασα εκει που ηθελα ε και;; Ποτε δεν ειναι αργα!! Και να δωσεις οσες φορες νοιωθεις πως μπορεις! Δεν ειναι κακο να μην περασεις με την πρωτη δεν χαθηκε και ο κοσμος.. εμεις που δεν περασαμε ουτε με την τριτη ακομα ζουμε και κανουμε αλλη μια προσπαθεια :D μην τρελενεστε ρε παιδακια!! Αλλα οκ ετσι ημουν και γω δεν σας παρεξηγω ισα ισα σας καταλαβαινω απλα θελω να σας χαλαρωσω λιγακι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μια η συνταγή της επιτυχίας ιδιαίτερα σε όλα όποιο και να ναι το κόστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
μια η συνταγή της επιτυχίας ιδιαίτερα σε όλα όποιο και να ναι το κόστος

Καλά, και με την σκληρή δουλειά γίνεται να πετύχεις.
Αλλά όντως ο πιο σίγουρος δρόμος αυτός είναι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μια η συνταγή της επιτυχίας ιδιαίτερα σε όλα όποιο και να ναι το κόστος

Η συνταγή της επιτυχίας είναι να στρωθείς να διαβάσεις γιατί όσο καλός και να είναι ο καθηγητής δε μπορεί να σου τα χώσει στο κεφάλι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η συνταγή της επιτυχίας είναι να στρωθείς να διαβάσεις γιατί όσο καλός και να είναι ο καθηγητής δε μπορεί να σου τα χώσει στο κεφάλι:P
Ακριβως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς.. Εγώ πάντως όλα τα χρόνια ήμουν του 13 κ μόνο φέτος στη Γ λυκείου το πήρα πραγματικά απόφαση κ είμαι του 18!! Όσοι με ξέρουν κανείς τους δεν την περίμενε αυτή την αλλαγή..Ούτε οι ίδιοι μου οι γονείς δεν το περίμεναν...!! Ούτε κ γω είναι η αλήθεια..!!!:)
Και κάτι τελευταίο...Ξέρω μαθητές που 6 χρόνια ήταν του 20 κ στις Πανελλήνιες έβγαλαν 14000..Κ μαθητές που όλα τα χρόνια ήταν του 12 κ έβγαλαν 16000 κ 17000....
Οπότε ---> επιτυχία=προετοιμασία+ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!
Άντε κ καλή επιτυχία να έχουμε όλοι μας!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λέτε ότι θέλετε και διαβάστε ότι θέλετε.


Η πλειοψηφία αυτών που μπαίνουν ιατρική είτε πάνε σε ιδιωτικά σχολεία είτε κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα σε όλα (είτε κάνουν και τα δύο). Είτε έχουν συγγενή πρώτου βαθμόύ καθηγητές λυκείου.

Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι ψωνισμένοι και δε το παραδέχονται.... και δε παραδέχονται ότι ένας λόγος που περάσαν ιατρική είναι τα λεφτά των γονιών τους (στηρίζονται μόνο στην προσπάθεια που βεβαίως κάνανε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Λέτε ότι θέλετε και διαβάστε ότι θέλετε.


Η πλειοψηφία αυτών που μπαίνουν ιατρική είτε πάνε σε ιδιωτικά σχολεία είτε κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα σε όλα (είτε κάνουν και τα δύο). Είτε έχουν συγγενή πρώτου βαθμόύ καθηγητές λυκείου.

Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι ψωνισμένοι και δε το παραδέχονται.... και δε παραδέχονται ότι ένας λόγος που περάσαν ιατρική είναι τα λεφτά των γονιών τους (στηρίζονται μόνο στην προσπάθεια που βεβαίως κάνανε)

Σε όλα δίκιο έχεις, αλλά ο συγγενής τι μπορεί να σου κάνει; (εκτός από ιδιαίτερα σε ένα μάθημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ιδιαιτερα σε ενα μαθημα και να σου προτεινει τους καλυτερους καθηγητες, ανεξαρτητα με το ποσο παιρνουν! Αρκει να ειναι οι καλυτεροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σε όλα δίκιο έχεις, αλλά ο συγγενής τι μπορεί να σου κάνει; (εκτός από ιδιαίτερα σε ένα μάθημα)
όταν ένας γονιός είναι καθηγητής και ασχολείται εδώ και πολλά χρόνια με την εκπαίδευση του παιδιού του το παιδί του μπορεί να αντιμετωπίσει με αξιώσεις τις πανελλαδικές. Αυτά τα παιδιά αξίζουν να πάνε (και πολλές φορές διακρίνονται σε πανελλήνιους διαγωνισμούς χημείας και μαθηματικών).

Δε θεωρώ κακό να περνάει ένας μαθητής ιατρική ή οποιαδήποτε αλλη σχολή με αυτόυς τους τρόπους αλλά θεωρώ υποκρισία την συμπεριφορά που δέίχνουν μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα ξέρω,ότι για να πετύχεις πρέπει να δουλέψεις σκληρά...πολύ σκληρά και στην περίπτωση μας να διαβάσεις πολύ! Να στρώσεις τον κώλο σου (συγνώμη για την έκφραση) και να διαβάσεις...αλλά όχι 1 μήνα πριν δώσεις..να είσαι συνεπής και να διαβάζεις γενικότερα,δεν ζητάμε το άριστο προς Θεού..η επιτυχία θέλει προσωπική προσπάθεια πρώτα απ όλα!Να θυσίαζεις το χρόνο σου στο να διαβάζεις..να διαβάζεις συστηματικά,εννοείται να βγαίνεις να πηγαίνεις καμία βολτούλα γιατί συνέχεια διάβασμα δεν γίνεται..το μυαλό θα πρέπει να ξεφεύγει..επίσης θέλει και ψυχραιμία,όχι άγχος! Αργά ή γρήγορα θα δω και γω τη...γλύκα! :worry: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Oσα λες Κατερινα , κατα την αποψη μου, ειναι σωστα! Η τριτη Λυκειου δεν απαιτει τρελα πραγματα!
Δεν παυουμε να ειμαστε ανθρωποι! Θα δεις και μονη σου οτι μεχρι τα Χριστουγεννα, εχεις χρονο να βγαινεις καθε Σαββατο! Μετα ζοριζουν περισσοτερο βεβαια αλλα και παλι πρεπει κανεις να βγαινει!
Ξεθολωνει με αυτο τον τροπο το μυαλο!
Τις προαλλες πηγαμε μονοημερη με το σχολειο και περασαμε καταπληκτικα! Ξεφυγαμε απο το διαβασμα! Δεν μιλησαμε καθολου για αυτο και ναι, ηταν ενα ευχαριστο διαλειμμα!
Συστηματικο διαβασμα πανω απο ολα και οταν λεμε διαβασμα, να εννοουμε διαβασμα! Οχι να απαντησω στο μηνυμα και τετοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα ξέρω,ότι για να πετύχεις πρέπει να δουλέψεις σκληρά...πολύ σκληρά και στην περίπτωση μας να διαβάσεις πολύ! Να στρώσεις τον κώλο σου (συγνώμη για την έκφραση) και να διαβάσεις...αλλά όχι 1 μήνα πριν δώσεις..να είσαι συνεπής και να διαβάζεις γενικότερα,δεν ζητάμε το άριστο προς Θεού..η επιτυχία θέλει προσωπική προσπάθεια πρώτα απ όλα!Να θυσίαζεις το χρόνο σου στο να διαβάζεις..να διαβάζεις συστηματικά,εννοείται να βγαίνεις να πηγαίνεις καμία βολτούλα γιατί συνέχεια διάβασμα δεν γίνεται..το μυαλό θα πρέπει να ξεφεύγει..επίσης θέλει και ψυχραιμία,όχι άγχος! Αργά ή γρήγορα θα δω και γω τη...γλύκα! :worry: :P

Όλοι αυτά λέγαμε στη Β. Μετά ήρθε το καλοκαίρι, είπαμε οκ i will survive, τώρα σχεδόν 2 μήνες πριν, πάει ξεφύγει το μυαλό, έχει σαλέψει, η άνοιξη θα μας τρελάνει και εμείς παλιμπαιδίζουμε :clapup::clapup: Μετά από κάτι σερί μήνες "στρωσίματος κώλου" λες οκ, είναι σαν την αποτρίχωση, θα το τραβήξεις γρήγορα και θα πονέσει λιγότερο. Αυτά που λες έλεγα και εγώ πέρσι αλλά εδώ που είμαι θα'ρθεις :P
Όσο και σε "διάβασμα mode" να μπεις, κάποια στιγμή στρίβει η βίδα και ας υπάρχει ισορροπία.

Πλέον παρακαλάω να έρθει η Δευτέρα γιατί τα σαββατοκύριακα έχουν πιο πολύ διάβασμα και λιγότερο ύπνο. Πάω να συνεχίσω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Oσα λες Κατερινα , κατα την αποψη μου, ειναι σωστα! Η τριτη Λυκειου δεν απαιτει τρελα πραγματα!
Δεν παυουμε να ειμαστε ανθρωποι! Θα δεις και μονη σου οτι μεχρι τα Χριστουγεννα, εχεις χρονο να βγαινεις καθε Σαββατο! Μετα ζοριζουν περισσοτερο βεβαια αλλα και παλι πρεπει κανεις να βγαινει!
Ξεθολωνει με αυτο τον τροπο το μυαλο!
Τις προαλλες πηγαμε μονοημερη με το σχολειο και περασαμε καταπληκτικα! Ξεφυγαμε απο το διαβασμα! Δεν μιλησαμε καθολου για αυτο και ναι, ηταν ενα ευχαριστο διαλειμμα!
Συστηματικο διαβασμα πανω απο ολα και οταν λεμε διαβασμα, να εννοουμε διαβασμα! Οχι να απαντησω στο μηνυμα και τετοια...

Σωστά και γω που συζητώ με φίλους που δίνουν φέτος μου λένε ακριβώς τα ίδια...εγώ πάντως από μέρους μου θα προσπαθήσω να τηρήσω στο ΠΟΛΥ άμεσο μέλλον αυτά που προ ανέφερα ..νομίζω ότι θα ήταν το καλύτερο και για την ψυχολογία μου και συνεπώς την επιτυχία μου!


@αναστασία καλή δύναμη και κουράγιο! Σου εύχομαι να πετύχεις..και όπως είπες σύντομα θα έρθω και γω στη θέση σου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Καλη συνεχεια Αναστασια! Και υπομονη κοριτσι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η πλειοψηφία αυτών που μπαίνουν ιατρική είτε πάνε σε ιδιωτικά σχολεία είτε κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα σε όλα (είτε κάνουν και τα δύο). Είτε έχουν συγγενή πρώτου βαθμόύ καθηγητές λυκείου. Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι ψωνισμένοι και δε το παραδέχονται.... και δε παραδέχονται ότι ένας λόγος που περάσαν ιατρική είναι τα λεφτά των γονιών τους (στηρίζονται μόνο στην προσπάθεια που βεβαίως κάνανε)

Sorry, αλλά όσο λεφτάς και αν είναι ο μπαμπάς/μαμά, αν δεν το πάρεις απόφαση να ξεσκιστείς, την Ιατρική (και άλλες υψηλόβαθμες σχολές) δε τις βλέπεις ούτε με το κυάλι.
Έχουμε και μεις μάτια και βλέπουμε. Το 80% των φοιτητών Ιατρικής (ΑΠΘ) είναι από άλλες μικρότερες πόλεις, οπότε τα ιδιωτικά απορρίπτονται. Επίσης η πλειοψηφία αυτών έκανε φροντιστήριο, οπότε και τα ιδιαίτερα απορρίπτονται στην πλειοψηφία των φοιτητών.
Αυτές οι γενικεύσεις σου με σκοτώνουν.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Sorry, αλλά όσο λεφτάς και αν είναι ο μπαμπάς/μαμά, αν δεν το πάρεις απόφαση να ξεσκιστείς, την Ιατρική (και άλλες υψηλόβαθμες σχολές) δε τις βλέπεις ούτε με το κυάλι.
Έχουμε και μεις μάτια και βλέπουμε. Το 80% των φοιτητών Ιατρικής (ΑΠΘ) είναι από άλλες μικρότερες πόλεις, οπότε τα ιδιωτικά απορρίπτονται. Επίσης η πλειοψηφία αυτών έκανε φροντιστήριο, οπότε και τα ιδιαίτερα απορρίπτονται στην πλειοψηφία των φοιτητών.
Αυτές οι γενικεύσεις σου με σκοτώνουν.:worry:

Γράφει η πλειοψηφία στο ποστ του.
Κι εσύ τον απορρίπτεις με τα συμπεράσματα που έβγαλες από μόνο 1 τμήμα ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γράφει η πλειοψηφία στο ποστ του.
Κι εσύ τον απορρίπτεις με τα συμπεράσματα που έβγαλες από μόνο 1 τμήμα ιατρικής.

Του απέρριψα την "πλειοψηφία" στο ποστ μου, δέχομαι ότι υπάρχουν τέτοια άτομα όμως.
Και δε νομίζω ότι έχει γυρίσει όλες τις Ιατρικές της Ελλάδας για έχει βγάλει συμπεράσματα απ' όλα τα τμήματα κι αυτός. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ευαγγελια συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Δεν απαιτουνται μονο τα λεφτα του μπαμπα...
Μπορει να καθοριζουν ως ενα βαθμο την επιτυχια μας, αλλα ως εκει!
Μην ξεχναμε πως υπαρχουν και παιδια που διαβαζουν μονα τους και ομως τα καταφερνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και στην επαρχεία υπάρχουν ιδιωτικά καθώς και ιδιατίτερα (και να μην υπάρχουν όμως εχουμε άλλες δύο παράγοντες).

Λοιπόν είμαστε ένα μαθητικό φοιτητικό forum που κατά το πλείστον γράφουμε φοιτητές ιατρικές , ημμυ και μαθητές με μεγάλες βλέψεις. Τα θέματα στις ιατρικές είναι πάντα ενεργά (αντιθέτως τα θέματα άλλων σχολών είναι άδεια)

Στους φοιτητές ιατρικής που έχει αυτό το forum λοιπόν (που είναι πάρα πολλοί) είναι κάποιος που πέρασε χωρίς να κάνε κάνει ιδαίτερα, να πηγαίνει ιδιωτικό να έχει συγγενείς πρώτου βαθμού καθηγητές (ή όλα μαζί ; ).

Βεβαίως για να περάσει κάποιος ιατρική κουράστηκε αλλά σίγουρα βοηθήθηκε από τα λεφτά. Φυσιά υπάρχουν και κάποια παιδιά που πέρασαν χωρίς αυτούς τους παράγοντες αλλά είναι η μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top