Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Επίσης στους Βαθμούς είχαμε 2 κοπέλες οι οποίες ήταν από τις μέτριες του φροντ και που τελικά έγραψαν και χαμηλά στις πανελλήνιες που είχαν σε όλα τα μαθήματα του σχολείου 20 επειδή ήταν σε ιδιωτικό και έπεφτε καλόπιασμα μην τυχών και δυσαρεστηθούν τα παιδιά!

δεν ισχύει για όλα τα ιδιωτικά, στο δικό μου π.χ. μας βάζανε βαθμό αναλόγως με το τι πίστευαν ότι θα γράψουμε στο τέλος. σε μένα, τουλάχιστον, έπεσαν μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
δεν ισχύει για όλα τα ιδιωτικά, στο δικό μου π.χ. μας βάζανε βαθμό αναλόγως με το τι πίστευαν ότι θα γράψουμε στο τέλος. σε μένα, τουλάχιστον, έπεσαν μέσα.

Δεν αναφέρθηκα σε όλα τα ιδιωτικά αλλά στο συγκεκριμένο που μου είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.. Γιατί τώρα θα βγουν αυτά τα παιδιά με απολυτήρια 19+ χωρίς ουσιαστικά να το αξίζουν. Όχι ότι παίζει ρόλο πλέον αλλά για το γαμώτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα σε όλα τα ιδιωτικά αλλά στο συγκεκριμένο που μου είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.. Γιατί τώρα θα βγουν αυτά τα παιδιά με απολυτήρια 19+ χωρίς ουσιαστικά να το αξίζουν. Όχι ότι παίζει ρόλο πλέον αλλά για το γαμώτο :P
ε όπως το λες, δεν έχει κάποια ουσιαστική σημασία. το απολυτήριο λίγο μετράει, τώρα το πανεπιστήμιο καθορίζει.
εξάλλου στις πανελλαδικές περισσότερο μετρούσε ο γραπτός βαθμός, οπότε καλά κρασιά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα σε όλα τα ιδιωτικά αλλά στο συγκεκριμένο που μου είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.. Γιατί τώρα θα βγουν αυτά τα παιδιά με απολυτήρια 19+ χωρίς ουσιαστικά να το αξίζουν. Όχι ότι παίζει ρόλο πλέον αλλά για το γαμώτο :P

τα απολυτήρια είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι οι βαθμοί που μετράνε στις πανελλήνιες, όπου σε πολλά ιδιωτικά πέφτει γραμμή και "ότι πληρώνεις παίρνεις" ενώ σε άλλα δημόσια οι καθηγητές τη βλέπουν τέρατα δικαιοσύνης και χαντακώνουν παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Έχεις λανθασμένη εικόνα για τα ιδιωτικά.Πόσους γνωστούς από ιδιωτικά έχεις?5-10?Όσοι και να είναι,σε ιδιωτικό πήγα,άρα έχω περισσότερους.Δεν υπήρξε ούτε ένας συμμαθητής μου that I'm aware of ο οποίος να μην έκανε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα τη δευτέρα και τρίτη λυκείου.Και σχεδόν όλοι έδωσαν πανελλήνιες,δεν θυμάμαι πάνω από δύο άτομα που να έδωσαν IB.:hmm:

Αυτος ειναι ο λογος που πηγα μονο στην Α λυκειου ιδιωτικο γιατι δεν εχει νοημα να δινεις τοσο λεφτα για να ενα "καλυτερο" σχολειο και παλι να χρειαζεσαι φροντιστηρια και να δινεις αλλα τοσα!Ειναι το πιο χαζο πραγμα τα ιδιωτικα και το μονο που σου δινουν ειναι μουρατο απολυτηριο!Θυμαμαι μια συμμαθητρια η οποια μου ειπε πως το ανατολια το μονο που εχει να μας δωσει ειναι το "κυρος" του στο απολυτηριο λυκειου σου και κανα κονε σε ξενα πανεπιστημεια αν πηγαινες για IB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Αυτος ειναι ο λογος που πηγα μονο στην Α λυκειου ιδιωτικο γιατι δεν εχει νοημα να δινεις τοσο λεφτα για να ενα "καλυτερο" σχολειο και παλι να χρειαζεσαι φροντιστηρια και να δινεις αλλα τοσα!Ειναι το πιο χαζο πραγμα τα ιδιωτικα και το μονο που σου δινουν ειναι μουρατο απολυτηριο!Θυμαμαι μια συμμαθητρια η οποια μου ειπε πως το ανατολια το μονο που εχει να μας δωσει ειναι το "κυρος" του στο απολυτηριο λυκειου σου και κανα κονε σε ξενα πανεπιστημεια αν πηγαινες για IB

(και εγώ ανατόλια πήγα) δεν είναι πολύ αλήθεια αυτό που λέει, το σχολείο προσφέρει πάρα πολλές δραστηριότητες, summer programs, e.t.c. και έχει και τ αρνητικά του όπως κάθε σχολείο σ οποιοδήποτε μέρος του κόσμου:Pαλλα νταξ, όπως το βλέπει κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
(και εγώ ανατόλια πήγα) δεν είναι πολύ αλήθεια αυτό που λέει, το σχολείο προσφέρει πάρα πολλές δραστηριότητες, summer programs, e.t.c. και έχει και τ αρνητικά του όπως κάθε σχολείο σ οποιοδήποτε μέρος του κόσμου:Pαλλα νταξ, όπως το βλέπει κανείς

Τα summer programms ειναι εξτρα και απο αποψη χρησιμοτητας και χρηματων,δηλαδη εσυ διαλεξες το ιδιωτικο σχολειο για τα εξτρα του γιατι εγω το διαλεξα με την πλανη του καλου σχολειου!Απο οποια αποψη και αν ειδα το ιδιωτικο που πηγα το δημοσιο της γειτονιας μου υπερτερουσε.Τα συν του αναταλια ηταν πως ηταν σε καλη περιοχη και ειχε ενα καλο γυμναστηριο,απο αποψη κτηριων δεν ελεγε κατι,απο καθηγητες θυμιζε δημοσιο(μερικοι καλοι μερικοι κακοι καθηγητες) Αλλα ενταξει ισως εσυ ειδες κατι που εγω δεν ειδα ή απλα δεν πηγες ποτε δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα σε όλα τα ιδιωτικά αλλά στο συγκεκριμένο που μου είχε χτυπήσει πολύ άσχημα.. Γιατί τώρα θα βγουν αυτά τα παιδιά με απολυτήρια 19+ χωρίς ουσιαστικά να το αξίζουν. Όχι ότι παίζει ρόλο πλέον αλλά για το γαμώτο :P
Μα αν δε γράψεις καλά στις πανελλήνιες το απολυτήριο σου πέφτει πολύ.Στο λέω γω που ήθελα για διάφορους λόγους καλό απολυτήριο αλλά δεν έγραψα καλά πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτος ειναι ο λογος που πηγα μονο στην Α λυκειου ιδιωτικο γιατι δεν εχει νοημα να δινεις τοσο λεφτα για να ενα "καλυτερο" σχολειο και παλι να χρειαζεσαι φροντιστηρια και να δινεις αλλα τοσα!Ειναι το πιο χαζο πραγμα τα ιδιωτικα και το μονο που σου δινουν ειναι μουρατο απολυτηριο!Θυμαμαι μια συμμαθητρια η οποια μου ειπε πως το ανατολια το μονο που εχει να μας δωσει ειναι το "κυρος" του στο απολυτηριο λυκειου σου και κανα κονε σε ξενα πανεπιστημεια αν πηγαινες για IB

Nah,δεν έχει να κάνει μόνο με το απολυτήριο.Σου εξήγησα,τα περισσότερα ιδιωτικά προσφέρουν σε γενικές γραμμές καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης απ'τα περισσότερα δημόσια,και αυτό φαίνεται απ'τους επιτυχόντες στις σχολές.Anyway,αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αν είσαι στόκος το ιδιωτικό θα σε μεταμορφώσει,ούτε ότι στο δημόσιο δεν έχεις ελπίδες,αν διαβάζεις.Θέμα πιθανοτήτων είναι mostly,το ιδιωτικό σου δίνει περισσότερες,that's all.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
περισσοτερα χρηματα, περισσοτερες ευκαιριες. Τιποτα καινουργιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
... και τρίτη λυκείου πέραν της πενθήμερης το καλοκαίρι όσοι θέλαμε μας πήγαν εκδρομή στο CERN.
:eek: ???
...το ξέρω ότι τα λες επίτηδες,
για να ζηλεύω. :'(

:mad::mad::mad:



μπάι δε γουέι, στο σκολειό μου -δημόσιο-
όχι cern, ούτε 5ήμερη δεν έγινε (αλλά 3ήμερη).
ακόμη και οι εκδρομές στα μουσεία σπάνιζαν,
γιατί κανάμε, λέει, μιάμιση βδομάδα κατάληψη :worry:

ΥΓ: Στη Γ' μας είχαν πάει εκδρομή στην Παπαρήγα,:P στα πλαίσια της Κοινωνιολογίας.
Περιττό να πω, ότι τόσο πλούσιο μπουφέ δεν έχω ξαναφάει στη ζωή μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει διαφορά μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού σχολείου! Θεωρώ ότι και στα δημόσια σχολεία γίνεται καλή δουλειά γιατί παρόλο που πήγα σε δημόσιο σχολείο όλα αυτά τα 12 χρόνια, είμαι σίγουρος πως πήρα πάρα πολλά και χρήσιμα πράγματα όχι μόνο γνώση αλλά και στον τρόπο που βλέπω τα πράγματα! Ασφαλώς υπάρχουν και αρνητικά. Αν υπήρχε αξιολόγηση θεωρώ πως όλα θα είχαν λυθεί!

Στο μόνο που θέμα που έχω ακούσει ότι τα ιδιωτικά είναι πιο χαλαρά είναι οι απουσίες. Ενώ στο δημόσιο δεν παίζουν με αυτό το θέμα. Αυτό το αναφέρω τί έχω ακούσει από διάφορους, δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Nah,δεν έχει να κάνει μόνο με το απολυτήριο.Σου εξήγησα,τα περισσότερα ιδιωτικά προσφέρουν σε γενικές γραμμές καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης απ'τα περισσότερα δημόσια,και αυτό φαίνεται απ'τους επιτυχόντες στις σχολές.Anyway,αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αν είσαι στόκος το ιδιωτικό θα σε μεταμορφώσει,ούτε ότι στο δημόσιο δεν έχεις ελπίδες,αν διαβάζεις.Θέμα πιθανοτήτων είναι mostly,το ιδιωτικό σου δίνει περισσότερες,that's all.

δεν νομιζω πως επειδη τα ιδιωτικα σχολεια δινουν πιο πολλες επιλογες σε διαφορες δραστηριοτητες , καταφερνουν να εχουν πιο καλες και πιο πολλες επιτυχιες στις πανελληνιες! ουτε οτι εχουν καλυτερους καθηγητες!
απλα τα παιδια που πανε σε ιδιωτικο εχουν background , παιζουν λεφτα,
και ετσι αισθανονται και καλυτερα γιατι δεν περνανε εναν χρονο (πανελληνιες) αισθανοντας πως ολος ο μισθος των γονιων του παει εκει, οι περισσοτεροι σκεφτονται πως κατσε να περασω σε μια καλη σχολη και καπου θα με βολεψει ο μπαμπακας μου, με τις γνωριμιες του κτλ κτλ!
αμα παρεις τα παιδια του ιδιωτικου, και τα πεταξεις σε ενα δημοσιο, θα κανουν και θα πετυχουν ακριβως τα ιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
βέβαια κάποιοι από μας που πηγαίναμε σε ιδιωτικό δεν μπορούμε να βολευτούμε πουθενά όντας παιδιά υπαλλήλων (ω ναι υπάρχουν και αυτά στα ιδιωτικά) και μη έχοντας γνωριμίες, οπότε πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας όπως όλοι οι υπόλοιποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
βέβαια κάποιοι από μας που πηγαίναμε σε ιδιωτικό δεν μπορούμε να βολευτούμε πουθενά όντας παιδιά υπαλλήλων (ω ναι υπάρχουν και αυτά στα ιδιωτικά) και μη έχοντας γνωριμίες, οπότε πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας όπως όλοι οι υπόλοιποι

σαφως και ξερω πως υπαρχουν παιδια υπαλληλων σε ιδιωτικα!(υπαρχουν αλλωστε και ιδιωτικα και ιδιωτικα, δεν ειναι ολα για ολους) οπως και το αναποδο, παιδια αρκετα πλουσιων ανθρωπων με επιχειρησεις κτλ κτλ, που απο ιδεολογικους και μονο λογους στελνουν τα παιδια τους σε δημοσια!
το ειπα επειδη απλα συνιθιζεται καποιος που εχει λεφτα, να εχει και γνωριμιες, και ετσι να μπορει να βοηθησει καπως το παιδι του, απο καποιον που ισα ισα τα βγαζει περα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Nah,δεν έχει να κάνει μόνο με το απολυτήριο.Σου εξήγησα,τα περισσότερα ιδιωτικά προσφέρουν σε γενικές γραμμές καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης απ'τα περισσότερα δημόσια,και αυτό φαίνεται απ'τους επιτυχόντες στις σχολές.Anyway,αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αν είσαι στόκος το ιδιωτικό θα σε μεταμορφώσει,ούτε ότι στο δημόσιο δεν έχεις ελπίδες,αν διαβάζεις.Θέμα πιθανοτήτων είναι mostly,το ιδιωτικό σου δίνει περισσότερες,that's all.

Δεν ξέρω αν πήγες ποτέ σε δημόσιο. Εγώ πήγα και στα δυο και δεν το λέω επειδή θέλω να φανώ πιο σχετικώς απλά έχοντας ως γνώμονα σύγκρισης το ιδιωτικό που πήγα (Ανατολια) και το δημόσιο λύκειο του "χωριού" μου πιστεύω πως ίδιες ευκαιρίες δίνουν και τα 2. Όσο για επιτυχόντες που λες αν τυγχάνει να είναι περισσότεροι στο ιδιωτικό ίσως οφείλεται στο γεγονός πως υπάρχουν πολλά τμήματα 3ης λυκείου άσε που τα ιδιωτικά λειτουργούν με το σύστημα διαφήμισης των φροντιστηρίων εμφανίζοντας μόνο τους καλούς τους μαθητές. Ένα άλλο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ο πρώτος κάθε χρονιάς στις πανελλαδικές δεν είναι ποτέ από ιδιωτικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πήγες ποτέ σε δημόσιο. Εγώ πήγα και στα δυο και δεν το λέω επειδή θέλω να φανώ πιο σχετικώς απλά έχοντας ως γνώμονα σύγκρισης το ιδιωτικό που πήγα (Ανατολια) και το δημόσιο λύκειο του "χωριού" μου πιστεύω πως ίδιες ευκαιρίες δίνουν και τα 2. Όσο για επιτυχόντες που λες αν τυγχάνει να είναι περισσότεροι στο ιδιωτικό ίσως οφείλεται στο γεγονός πως υπάρχουν πολλά τμήματα 3ης λυκείου άσε που τα ιδιωτικά λειτουργούν με το σύστημα διαφήμισης των φροντιστηρίων εμφανίζοντας μόνο τους καλούς τους μαθητές. Ένα άλλο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ο πρώτος κάθε χρονιάς στις πανελλαδικές δεν είναι ποτέ από ιδιωτικό?
το ανατόλια εμφάνιζε μόνο τους καλούς μαθητές; δεν θυμάμαι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
δεν νομιζω πως επειδη τα ιδιωτικα σχολεια δινουν πιο πολλες επιλογες σε διαφορες δραστηριοτητες , καταφερνουν να εχουν πιο καλες και πιο πολλες επιτυχιες στις πανελληνιες! ουτε οτι εχουν καλυτερους καθηγητες!
απλα τα παιδια που πανε σε ιδιωτικο εχουν background , παιζουν λεφτα,
και ετσι αισθανονται και καλυτερα γιατι δεν περνανε εναν χρονο (πανελληνιες) αισθανοντας πως ολος ο μισθος των γονιων του παει εκει, οι περισσοτεροι σκεφτονται πως κατσε να περασω σε μια καλη σχολη και καπου θα με βολεψει ο μπαμπακας μου, με τις γνωριμιες του κτλ κτλ!
αμα παρεις τα παιδια του ιδιωτικου, και τα πεταξεις σε ενα δημοσιο, θα κανουν και θα πετυχουν ακριβως τα ιδια!

Καλά,αυτό που λες δεν ευσταθεί ιδιαίτερα.Αντίθετα,ένα παιδί φτωχής οικογένειας θα κάτσει να διαβάσει περισσότερο,γιατί σκέφτεται ότι δεν έχει άλλη διέξοδο πέραν των σπουδών του,ενώ ο πλούσιος είναι περισσότερο επαναπαυμένος στα χρήματα των γονιών του.Στο εξήγησα,είναι αρκετά απλό,δεν καταλαβαίνω τι σε δυσκολεύει να το δεχτείς:στο ιδιωτικό σκας φράγκα,άρα σε προσέχουν περισσότερο (όπως γίνεται οπουδήποτε σκας φράγκα),προσλαμβάνουν καλύτερους καθηγητές κλπ (π.χ. στο δικό μου θυμάμαι ήταν απαραίτητο να έχεις μεταπτυχιακό για να προσληφθείς κλπ),οπότε η προετοιμασία είναι καλύτερη,άρα έχουν περισσότερες επιτυχίες.Τα παιδιά που πήγαν σε ιδιωτικό,πολύ πιθανόν στο δημόσιο θα είχαν πιο χαμηλές επιδόσεις,επειδή δεν θα είχαν την ίδια ποιότητα εκπαίδευσης.

Δεν ξέρω αν πήγες ποτέ σε δημόσιο. Εγώ πήγα και στα δυο και δεν το λέω επειδή θέλω να φανώ πιο σχετικώς απλά έχοντας ως γνώμονα σύγκρισης το ιδιωτικό που πήγα (Ανατολια) και το δημόσιο λύκειο του "χωριού" μου πιστεύω πως ίδιες ευκαιρίες δίνουν και τα 2. Όσο για επιτυχόντες που λες αν τυγχάνει να είναι περισσότεροι στο ιδιωτικό ίσως οφείλεται στο γεγονός πως υπάρχουν πολλά τμήματα 3ης λυκείου άσε που τα ιδιωτικά λειτουργούν με το σύστημα διαφήμισης των φροντιστηρίων εμφανίζοντας μόνο τους καλούς τους μαθητές. Ένα άλλο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ο πρώτος κάθε χρονιάς στις πανελλαδικές δεν είναι ποτέ από ιδιωτικό?

Τι να σου πω,δεν ξέρω τι γίνεται με τον πρώτο,ούτε έχω κοιτάξει ποτέ (αν και φαντάζομαι θα έχουν υπάρξει χρονιές που ο πρώτος θα ήταν από ιδιωτικό).Αλλά και πάλι,στατιστικό είναι το θέμα,αν π.χ. ο πρώτος είναι απ'το δημόσιο αλλά στους 10 πρώτους ή 7 είναι από ιδιωτικά,δεν αλλάζει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
go check the yearbooks ;)
δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο...πάντως στα περιοδικά βγάζανε λίστες με όλους τους επιτυχόντες:Pπάντως και να το κάνουν, ε, προφανώς θέλουν να προσελκύουν κόσμο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top