Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί θα πρέπει η ιδιωτική εκπαίδευση να είναι κατ' ανάγκην κακό πράγμα ή μια διαδικασία εκ του πονηρού; Αντί να ευχόμαστε να ανοίγουν θέσεις εργασίας σε μια χώρα με υψηλό δείκτη ανεργίας μας...έφεραν έναν γαϊδαρο και τον κοιτούσαμε στα δόντια. Είμαι υπέρ της ποιοτικής ιδιωτικής εκπαίδευσης. Ο δημόσιος τομέας δεν μπορεί να αποτελέσει χοάνη αποκατάστασης ανέργων. Μια τέτοια οικονομία πήγαμε να χτίσουμε (παγκόσμια πρωτοτυπία) τόσα χρόνια και να που καταντήσαμε. Από την στιγμή που η φιλοσοφία του δημοσίου δεν είναι παραγωγή υπηρεσιών με ανταποδωτικό τέλος, η τσέπη του λαού δεν θα πρέπει να γίνει τράπεζα μισθοδίαιτων (υπαλλήλων). Πρέπει να αναζητήσουμε νέους πόρους εργασιακής έντασης. Μην υιοθετούμε μονόπλευρες επιλογές. Δεν υπάρχει ένα καλό και όλα τα άλλα να είναι σκάρτα. Ένα χαλασμένο ρολόϊ, δυο φορές την ημέρα μπορεί να σου πει σωστά την ώρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Οκ αλλοι βλεπουν και γκρι και εγω μονο ασπρο μαυρο ειδικα στο θεμα τησ παιδειασ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κοπέλα μου, όταν θα σε γονατίσει η ανεργία, κάθησε να κάνεις φιλοσοφία της κοινωνίας για να βρεις χρήματα για μισό κιλό ψωμί. Εδώ ο κόσμος καίγεται και το ... χτενίζεται (αν και τώρα το κάνουν αποτρίχωση, αλλά η παροιμία να λέγεται). Στην ζωή υπάρχει και το γκρι. Ειδάλλως, να είμαστε ευχαριστημένοι με την απομόνωση, την κατάθλιψη και την εσωστρέφεια του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
σιγα τη φιλοσοφια τησ κοινωνιασ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
όπως θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
...δημόσιο ....η αναγκαιότητα των φροντιστηρίων.....
....την αναγκαιότητα πλέον του φροντιστηρίου, καθώς στο Δημόσιο δεν γίνεται δουλεια;
.... και το Δημόσιο ουσιαστικά Ιδιωτικό είναι. Βλέπε φροντιστήρια......
Έλεος με τους μύθους! Πού ανακάλυψες ότι οι μόνον οι μαθητές των δημόσιων σχολείων κάνουν φροντιστήρια? Ψάξτο και θα μάθεις ότι τις ίδιες ώρες κάνουν φροντιστήρια και οι μαθητές των δημόσιων σχολείων και οι μαθητές των ιδιωτικών. (Και μάλιστα οι πιο πολλοί μαθητές των ιδιωτικών κάνουν ιδιαίτερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι το αναφέρει για να δείξει ότι το δημόσιο/δωρεάν δεν είναι στην πραγματικότητα έτσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Έλεος με τους μύθους! Πού ανακάλυψες ότι οι μόνον οι μαθητές των δημόσιων σχολείων κάνουν φροντιστήρια? Ψάξτο και θα μάθεις ότι τις ίδιες ώρες κάνουν φροντιστήρια και οι μαθητές των δημόσιων σχολείων και οι μαθητές των ιδιωτικών. (Και μάλιστα οι πιο πολλοί μαθητές των ιδιωτικών κάνουν ιδιαίτερα).

ποσο μαλακας παιζει να ναι κανεις, για να πληρωνει και ιδιωτικα σχολεια ,και φροντιστηρια:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ποσο μαλακας παιζει να ναι κανεις, για να πληρωνει και ιδιωτικα σχολεια ,και φροντιστηρια:whatever:
Οι περισσότεροι το κάνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@ Δίας
Αν και σου απάντησε η Ρεβέκκα. Μάθε πως λειτουργούν τα εκάστοτε σχολεία, τι ακριβώς προσφέρει το καθένα και μετά έλα να μας μιλήσεις για μύθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
@ Δίας
Αν και σου απάντησε η Ρεβέκκα. Μάθε πως λειτουργούν τα εκάστοτε σχολεία, τι ακριβώς προσφέρει το καθένα και μετά έλα να μας μιλήσεις για μύθους.
Το να υπεκφεύγεις είναι η εύκολη λύση. Στα 3 μηνύματά σου που παρέθεσα, θεωρείς βασικό μειονέκτημα του δημόσιου σχολείου το ότι οι μαθητές αναγκάζονται να καταφεύγουν στα φροντιστήρια. Σε παρακαλώ λοιπόν να απαντήσεις ξεκάθαρα: Οι μαθητές των ιδιωτικών γιατί κάνουν φροντιστήρια ή ιδιαίτερα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σου απαντώ ξεκάθαρα. Όσοι γνωστοί πήγαν σε ιδιωτικό, ΔΕΝ έκαναν ιδιαίτερα/ φροντιστήρια, σε αντίθεση με όσους ήταν στα δημόσια και άπαντες έκαναν. Εξαίρεση αποτέλεσε μόνο η Γ λυκείου για ελάχιστους εκ των ιδιωτικών που στόχευαν ούτως ή άλλως Ελλάδα και ήθελαν να νοιώθουν σίγουροι. Σε κάλυψα;
Υγ. Θέματα παιδείας- καλλιέργειας κτλ τα προσπερνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γιατί συνδέετε το σχολείο μόνο με ιδιαίτερα, φροντιστήρια, πανελλήνιες, διαγωνίσματα, βαθμούς; :worry: Και με βάση ποιά κριτήρια γίνεται η σύγκριση; Το σχολείο ως χώρος καλλιέργειας και διαμόρφωσης της προσωπικότητας ενός ατόμου δε λαμβάνεται υπ' όψιν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Όσοι γνωστοί πήγαν σε ιδιωτικό, ΔΕΝ έκαναν ιδιαίτερα/ φροντιστήρια, σε αντίθεση με όσους ήταν στα δημόσια και άπαντες έκαναν. Εξαίρεση αποτέλεσε μόνο η Γ λυκείου για ελάχιστους εκ των ιδιωτικών που στόχευαν ούτως ή άλλως Ελλάδα και ήθελαν να νοιώθουν σίγουροι. Σε κάλυψα;
Ίσως ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους, ίσως οι "γνωστοί" σου δεν σου έλεγαν την αλήθεια ή δεν λογάριαζαν τα φροντιστήρια που έκαναν σαν πρόσθετες ώρες μέσα στο σχολείο τους. Φυσικά και με "κάλυψες", καθώς το συμπέρασμά μου είναι ότι επιμένεις σε κάτι που δεν το γνωρίζεις. Δεν βλέπω λόγο να συνεχίσω. Καλό σου βράδυ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ίσως να ζούμε σε διαφορετικές εποχές. Στα χρόνια μου ίσχυαν αυτά. Τώρα αν άλλαξαν άρδην τα πράγματα, δεν το γνωρίζω. Πες μας εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλά, στα χρόνια μου φροντιστήριο κάναμε από Β' Λυκείου και ΑΝ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ποσο μαλακας παιζει να ναι κανεις, για να πληρωνει και ιδιωτικα σχολεια ,και φροντιστηρια:whatever:

Οι περισσότεροι το κάνουν..
Αρχικά ευχαριστούμε για τις φιλοφρονήσεις.Παρόλα αυτά δε μπορείτε να κρίνετε αν δεν έχετε δει και τη "δημόσια" και την "ιδιωτική" παιδεία.
@ Δίας
Αν και σου απάντησε η Ρεβέκκα. Μάθε πως λειτουργούν τα εκάστοτε σχολεία, τι ακριβώς προσφέρει το καθένα και μετά έλα να μας μιλήσεις για μύθους.

Λοιπόν ας εξηγήσω εγώ τη δική μου περίπτωση που έκανα στη Γ λυκείου φροντιστήρια.Σε ιδιωτικό σχολείο πήγα στην πρώτη γυμνασίου.Στο δημοτικό θεωρούμουν καλός μαθητής.Πηγαινοντας εκεί είδα ένα μεγάλο χάσμα ανάμεσα σε μένα και στους συμμαθητές μου που πηγαίναν από το δημοτικό του συγκεκριμένου σχολείου τόσο σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και η γλώσσα που τους ετοιμάζαν για αυτά με την καλή έννοια όσο και στις γλώσσες που αυτοί ήταν σε επίπεδο A2-B1 στα γαλλικά ενώ εγώ ξεκινούσα από το μηδέν.Παρόλα αυτά επειδή ήμουν πολύ πεισματάρης και είχα όρεξη να μάθω σε ένα τετράμηνο ήρθα στο επίπεδο τους και τους περισσότερους τους ξεπέρασα χάρη στη δικιά μου θέληση αλλά και την βοήθεια της πλειοψηφίας των καθηγητών που ήταν φοβεροί.Έτσι λίγο πολύ φτάσαμε στο Λύκειο.Στο ενδιάμεσο είχαν προηγηθεί πτυχία στα γαλλικά(στα οποία έφτασα σε 3 χρόνια σε επίπεδο sorbonne για όσους ξέρουν),ταξίδια και διάφορα ευρωπαικά πολιτικά προγραμματα τα οποία μπορούν να γίνουν και σε δημόσια σχολεία αλλά αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των καθηγητών γνωρίζει για αυτά.Έτσι στο Λύκειο άκουγα από διάφορους γνωστούς και συμμαθητές να λένε για φροντιστήρια μαθήματα και ύλες.Κάπου εκεί επικράτησε μια σύγχηση μέσα μου για το αν θα έπρεπε να αλλάξω σχολείο και να κάνω φροντιστήρια ή να μείνω σε αυτό που ήμουν.Τελικά έμεινα εκεί και μέχρι τέλος Β Λυκείου με κάλυπτε απόλυτα χωρίς να έχω κάποια κενά θαρρώ.Παρόλα αυτά εκ του αποτελέσματος η επιλογή μου κρίνεται λανθασμένη γιατί αν άρχιζα να δουλεύω σε ρυθμούς πανελληνιών από τη δευτέρα λυκείου θα χα προσαρμοστεί γρηγορότερα σε αυτά που μου ζητούσαν οι καθηγητες του που μου κάναν μαθήματα στη Γ.Παρόλα αυτά αν ακολουθούσα μόνο το σχολείο πιστεύω καλύτερα θα έγραφα,αλλά ΄όχι τόσο ψηλά όσο στόχευα. Οι καθηγητές μας πάντως στην Γ ποτέ δε μας ρώτησαν αν έχουμε κάνει τις όποιες ασκήσεις στο φροντιστήριο για να μην μας τις κάνουν.Είχαν όρεξη και θεωρώ ότι αν εμείς ανταποκρινόμασταν καλύτερα θα μπορούσαμε να μειώσουμε τις πολλες(?) ώρες που κάνουμε στα εξωσχολικα(εγώ 8 1/2 έκανα θεωρούνται λίγες σε σχέση με κάτι 20+ που ακούω).Δε διαφωνώ ότι και στο δημόσιο υπάρχουν καλοί καθηγητές γιατί σε αντίθεση με κάποιους δε βάζω τους ανθρώπους σε καλούπια.Αλλά με εκνευρίζει η ισοπέδωση...;) Ελπίζω να σας έδωσα κάπως να καταλάβατε τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Εcon
Ευχαριστούμε για την κατάθεση της εμπειρίας σου. Ακριβώς αυτή την εικόνα έχω κι εγώ.
Πιο συγκεκριμένα οι πλείστοι των ιδιωτικών πήγαιναν για ΙΒ, άρα έπαιζαν σε άλλο επίπεδο. Οι λίγοι που εστίασαν Ελλάδα,έκαναν λίγα ιδιαίτερα σε συγκεκριμένα μαθήματα, μόνο στην τελευταία τάξη πιο πολύ για την ψυχολογία και για να εξοικειωθούν με το φορματ των Πανελληνίων. Για τη διαφορά καλλιέργειας των αποφοίτων από ιδιωτικό και δημόσιο, η μέρα με τη νύχτα, όσο και αν ενοχλεί μερικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μιας και αναφέρεσαι στο ib όσοι θ'ελουν ας δουν το Ανατόλια της Θεσσαλονίκης τι...ον'όματα έχει να σας φύγει το μυαλό:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
και εμεις που πηγαμε 12 χρονια στην γκραβα μια χαρα τα πηγαμε και βγαλαμε και ενα 17.3 και συμμαθητες αυτη την στιγμη στα πολυτεχνεια εχουμε!!!!τα αλλα ειναι μπουρδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top