Το νερό και το διαμάντι

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
δε γίνεται τώρα, έχει ήδη γίνει quote πάνω του :P
δεν πειράζει, συνεχίζουμε κανονικά την κουβέντα μας
Έκανα παραπομπή στο post #19.

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα
Οταν μιλάμε για πρωταθλητισμό μιλάμε για πολλές περισσότερες ώρες από 4 την ημέρα προπόνηση
Ξέρω παιδιά που για απλή κολύμβηση και αγώνες εντός Ελλάδας (όχι δλδ τίποτα το σπουδαίο)
Κάνανε προπόνηση 5-7,30 το πρωί, μετά πηγαίναν σχολείο, κάναν πάλι προπόνηση 5-7 το απόγευμα και ξανά 11-1 το βραδυ :crazy:
εντάξει, αυτό είναι φεύγα αλλά συμβαίνει συχνά
Τα παιδιά μπορεί να ήταν τέρμα πορωμένοι με το άθλημα και παράλληλα να μην ήθελαν να μένουν πίσω στο σχολείο (υποθέτοντας ότι οι ώρες 2-5 και 7-11 πήγαιναν σε λίγη ξεκούραση, λίγη προσωπική ζωή και διάβασμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
@Λία θα βγούμε εκτός θέματος :P
Οι εταιρίες καλά κάνουν
Λειτουργούν σε ένα καπιταλιστικό καθεστώς που τους επιτρέπει να παίρνουν απ τους πολίτες χρήματα μέσω του κόστους του προϊόντος κι αυτές να τα διοχετεύουν ως κρίνουν για διαφημιστικούς λόγους
Ανήθικες με την έννοια που το λες όχι
Ανήθικες με την ιδεολογική σκοπιά του ζητήματος ναι


επαναλαμβάνω όμως, είμαστε εκτός θέματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
OMG δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο μαζί σου :blink:
Έχεις δίκιο ότι θα βγούμε εκτός θέματος, οπότε δεν το συνεχίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αλλά και λάθος να κάνω, και να τα πληρώνουν τελικά οι εταιρίες όπως λες ως ανταλλαγή προϊόντων, εννοείς μέσω της διαφήμισης?
Το buget όμως για να καλυφθούν αυτά τα έξοδα από που βγαίνει? απ τον "μισθό" του προέδρου της εταιρίας? Απ το ίδιο το προϊόν δεν βγαίνουν?
Στην τιμή του προϊόντος, που πληρώνει και πάλι ο πολίτης δεν μπαίνει αυτή η τιμή?
Δε θα μπορούσε το προϊόν να είναι πιο φτηνό αν δεν έπρεπε να βγουν αυτά τα έξοδα?
Αρα τελικά και πάλι εμείς οι πολίτες τα πληρώνουμε όλα :P
Με αυτή τη λογική μήπως να μην υπάρχουν διαφημίσεις στην τηλεόραση; Πάλι ο πολίτης δεν θα τις πληρώσει και αυτές; :worry::P
Για μένα το βασικό που ''μειώνει'' την δυσκολία των αθλητών σε σχέση με τους κοινούς θνητούς είναι ότι αυτοί ασχολούνται με αυτό που γουστάρουν. Δε νομίζω να συγκρίνεται το κέφι κάποιου που μοχθεί κάνοντας κάτι που τον κάνει χαρούμενο με αυτόν που παπαγαλίζει στείρα γνώση για να μπει με αβέβαια αποτελέσματα στην σχολή που αγαπά. Ναι, κι οι 2 κουράζονται αλλά ο πρώτος ταυτόχρονα χαίρεται.
Και γιατί να μην επιβραβεύσεις λοιπόν κάποιον που κάνει αυτό που πραγματικά αγαπά και διακρίθηκε; Δες το και σαν κίνητρο για να το κάνουν όλοι αυτό. Ο αθλητής, παίρνει το ρίσκο για να κάνει κάτι τέτοιο ενώ ο καλός μαθητής που λες εσύ προχωράει εκ του ασφαλούς. ;)
Για μένα θα έπρεπε να υπήρχε κατάργηση μέρους των προνομίων, όχι όλων, επειδή, ρεαλιστικά μιλώντας, η καριέρα του αθλητή τελειώνει νωρίς και πολλοί από αυτούς δεν έχουν ουσιαστικά προσόντα ή καλλιέργεια για να κάνουν κάτι άλλο μετά. Το να δημιουργηθεί οριοθέτηση πάντως και να δω τους αθλητές να ξεκαβαλήσουν και να έχουν σεμνότητα όπως αρμόζει στο ''αρχαίο πνεύμα'' θα με έκανε χαρούμενη.
Κρίνεις δυστυχώς από ένα άτομο και κρίνεις λάθος. :/:
Όσον αφορά τα media, αν εξαιρέσουμε τις αναφορές στους ''φωτισμένους επιστήμονες'' που ζουν στο εξωτερικό επειδή το κράτος δεν τους θεωρούσε τόσο καλούς για να τους εντάξει στο πανεπιστήμιο, δεν αναφέρεται κάτι και δε νομίζω να αναφερθεί. Και στην κοινωνία της εικόνας οι τρελές ταχύτητες και τα ωραία οπίσθια των αθλητών κερδίζουν στην μάχη!
Υπερβάλλεις λίγο. Σου έχει κάτσει τόσο εκείνη η αθλήτρια στο λαιμό που θυμάσαι ακόμα και τα ωραία οπίσθια της :P
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε αυτό που διάβασα. Αδικείς μια ολόκληρη ομάδα και δείχνεις σα να ζηλεύεις (τα ωραία οπίσθια :P). Και στον αθλητισμό πάντως ισχύει ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης. Όση περισσότερη πέραση έχει ένας αθλητής τόσο περισσότερα βγάζει από τις χορηγίες. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον ίδιο για αυτό...:/:
Θα ΄ήθελα να 'ξερα με ποιά λογική το σκέφτηκε και το δήλωσε αυτό... Όταν πήγαινα καράτε και προπονούμουν τις περιόδους πριν απ' τα τουρνουά, προπονούμουν 4 ώρες, τις 3 από τις 7 μέρες της εβδομάδας (2 ώρες στο dojo, 2 ώρες στο σπίτι), δεν χρειαζόταν περισσότερο. Στην 3η Λυκείου το τρίπτυχο σχολείο-φροντιστήρια-διάβασμα μου έτρωγε 16 ώρες τις καθημερινές και 7 ώρες το Σάββατο και την Κυριακή...
Αυτό όμως δεν είναι πρωταθλητισμός έτσι; :)


Θα ήθελα να ρωτήσω τι άποψη έχετε για αυτούς που επειδή βγήκαν στην τριάδα της μαθηματικής Βαλκανιάδας πχ, μπορούν να μπουν σε όποια σχολή θέλουν. Αυτοί το αξίζουν περισσότερο δηλαδή;

Στην τελική, μπορεί ο αθλητής που διακρίθηκε να μπει σε όποια σχολή θέλει, αλλά θα μπορέσει να τη βγάλει;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι άποψη έχετε για αυτούς που επειδή βγήκαν στην τριάδα της μαθηματικής Βαλκανιάδας πχ, μπορούν να μπουν σε όποια σχολή θέλουν. Αυτοί το αξίζουν περισσότερο δηλαδή;

Με ενδιαφέρει κι εμένα το ερώτημα, αλλά μια μικρή διόρθωση:

Σε όποια σχολή θέλουν, εφόσον κέρδισαν τη διάκριση στο Λύκειο, με κύριο εξεταζόμενο μάθημα τα μαθηματικά (παλιά ήταν για τις σχολές που έμπαινες από 1η και 4η δέσμη, πλέον δεν ξέρω ποιά είναι η αντιστοιχία!).

Και επίσης ισχύει και για τους διακριθέντες σε βαλκανικούς (ή παγκόσμιους) διαγωνισμούς πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Προσωπικα η συγκριση μου φαινεται εντελως ατυχης. Και επειδη δεν ξεκαθαριζεται αν μιλαμε για ενα 20αρι στο γυμνασιο, στο λυκειο, ή στις πανελληνιες, ας πω ξεχωριστα οτι ενα εικοσαρι στο γυμνασιο και στο λυκειο για μενα προσωπικα δεν ειναι τιποτα. Δηλαδη, απο ποτε οι μαθητες με την τωρινη κατασταση στα σχολεια παιρνουν το βαθμο που τους αξιζει απο τους καθηγητες; δεν μπορει καλλιστα ο βαθμος να αδικει ή να ειναι υπερβολικα ψηλος για χιλιους 2 λογους; Και ΚΥΡΙΩΣ, συμφωνα με ολα αυτα που ειδαμε ολοι στο σχολειο που πηγαμε, κατα ποσο αυτα που μαθαμε ειναι ουσιαστικα και θα μας μεινουν και κατα ποσο λαβαμε περιττες γνωσεις που χρησιμοποιουσαμε αποκλειστικα για το σχολειο με καμια χρηστικοτητα στη ζωη μας ή/και στη δουλεια μας αργοτερα;(μιλοντας τωρα για το λυκειο κυριως). Οταν ενας μαθητης μαθαινει απ'εξω ατελειωτες σελιδες σαν ρομποτακι κοπιαζει. Ομως για ποιο λογο;
Ενας μεγαλος βαθμος στις πανελληνιες σαφως ειναι δυσκολο επιτευγμα. Αλλα το πετυχαινουν πολλοι. Και προφανως εχουν ανταμοιβη, την επιλογη οποιας σχολης θελουν. Και ναι, παιρνουν και επιδοματα. Τι αλλο θελουν καμια βιλα στην εκαλη; :Ρ
Και σχολιαζοντας το κειμενο, μεσα απο τη μικρη εμπειρια στη ζωη που εχω, τα επαγγελματα τα οποια χρειαζονται υψηλους βαθμους ειναι αυτα οπου η διαφθορα συσσορευεται και ζεχνει. Γιατροι; Δηκηγοροι; Ολοι εχουμε ακουσει χιλιες 2 ιστοριες. Τα επαγγελματα αυτα πνιγονται στην παρανομια. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ολοι ειναι διεφθαρμενοι, νομιζω αυτο εννοειται.
Οι αθλητες τωρα, δεν ειμαι και του χωρου, και δεν μπορω να ξερω ο καθενας τι βαζει στις φλεβες του. Αλλα πιστευω οτι ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλυτερος και η προσπαθεια επισης. Και αν δεν κερδιζει κατι ουσιαστικο η χωρα τους απο τα επιτευγματα τουλαχιστον κερδιζει ο αθλητης ενα υγειες σωμα, ισως και ενα ανοιχτοτερο μυαλο.
Το σχολειο ειναι μια προετοιμασια. Ο αθλητισμος ειναι ενα επαγγελμα. Οι επαγγελματιες πληρωνονται. Οι μαθητες απο ποτε;
Σας μιλαει μια κοπελα που ποτε δεν αριστευσε στο σχολειο ουτε και διακριθηκε στον αθλητισμο. Προτιμαω να ασχολουμαι με την τεχνη, αλλα αυτα ειναι γουστα. Προσωπικα βρισκω αθλια την αντιμετωπιση τετοιων περιπτωσεων απο τα σχολεια. Στα παιδια που θελουν να ασχοληθουν με την τεχνη και μπορουν να αποδειξουν την αξια τους και το ταλεντο τους ποιος δινει λεφτα και επιδοματα, και ποιος τα αφηνει να μπουν σε οποια σχολη θελουν; Ή μηπως υπαρχει κανεις που πιστευει οτι η τεχνη δεν προσφερει οσα ο αθλητισμος και τα αριστεια μαζι και παραπανω :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Tsipouro:

Όσον αφορά στην αναφορά που κάνεις στους αριστούχους, ξέρω πολλούς από αυτούς που δεν γούσταραν καθόλου αυτό που κάναν. Δεν παίρνουν όλοι μέρος σε διαγωνισμούς μαθηματικών και σε τελική ανάλυση, δε νομίζω να έχει σχέση το πόσο οξύνουν την αντίληψη τα μαθηματικά των διαγωνισμών με αυτά που δίνουν οι μαθητές για να περάσουν σε κάποια σχολή.

Δεν ανέφερα ακόμα ότι οι αθλητές είναι αμόρφωτοι, επειδή κάπως έτσι ''μεταφράστηκε'' αυτό που είπα. Ορισμένοι έχουν πτυχία. Άλλοι δεν έχουν αλλά η εμπειρία κι η καλλιέργειά τους τους δίνει την δυνατότητα να αποκτήσουν δρόμους ανάλογους. Αλλά υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν ασχοληθεί με κάτι άλλο και δεν μπορούν να είναι καλοί σε κάτι που θα τους αποφέρει δουλειά. Πόσες φορές δεν βλέπουμε αθλητές να μην μπορούν να χτησιμοποιήσουν απλά ελληνικά? Τι πιθανή καριέρα υπάρχει? Γι'αυτό ανέφερα πως δεν θα ήταν καλό να καταργηθούν όλα τα προνόμια, όπως η σύνταξη!

Fandago:

Τι κάνει ο μαθητής εκ του ασφαλούς? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Όσο για το ότι λες ότι όλα μου τα συμπεράσματα προέρχονται από την συγκεκριμένη κοπέλα δεν έχεις δίκιο. Για το θέμα της ζήλιας ναι, στάνταρ ζηλεύω που πέρασα στο πανεπιστήμιο μετά από διάβασμα ύλης που δεν μου άρεσε και χωρίς να διασκεδάζω όταν άλλοι μπαίνουν κάνοντας αυτό που τους αρέσει απαλλαγμένοι από μελέτη. Δεν υποτιμώ την δουλειά τους αλλά τσαντίζομαι όταν υποτιμούν την δική μου.

Τα οπίσθια της κοπέλας για να είμαι ειλικρινής δεν τα θυμάμαι, οπότε δεν τα ζηλεύω. Άλλωστε δεν ήταν αθλήτρια του beach-volley, αλλά του ανσάμπλ.:P Παρόλα αυτά δε νομίζω (για να καταλάβεις τι εννοώ χωρίς να σκεφτείς ότι είμαι 1 κακάσχημη κομπλεξική που ζηλεύει ωραίες κοπέλες) ο Ζαγοράκης να είχε τόση προβολή από τα μίντια αν δεν είχε πέραση στις γυναίκες. Έχει περισσότερη από τον καημένο τον ερευνητή που δεν τον βλέπει ήλιος, και στην εποχή που η εικόνα είναι το παν είναι σαφές ποιός θα προτιμηθεί.

Επίσης, δεν το ανέφερα, αλλά καλή μου φίλη πολίστρια μπήκε κι αυτή σε σχολή που δεν έχει σχέση με αθλητισμό λόγω μεταλλίου. Αυτή η κοπέλα κράτησε χαμηλών τόνων στάση και είπε ότι δεν μπορεί να κρίνει αν είναι σωστό να μπει με αυτό τον τρόπο, αλλά ότι το απολαμβάνει. Σε καμία περίπτωση δεν μείωσε την δική μου προσπάθεια. Κι αν και λίγο ζήλεψα τώρα χαίρομαι που κατάφερε να βγάλει 1 καλή σχολή με λίγο παραπάνω κόπο από τους συμφοιτητές που είχαν 1 βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ή μηπως υπαρχει κανεις που πιστευει οτι η τεχνη δεν προσφερει οσα ο αθλητισμος και τα αριστεια μαζι και παραπανω :devil:

Η τέχνη όμως θέλει και το σέξ. Ενώ αν είσαι αθλητής πρωταθλητής, κανεις ότι θέλεις νταιλίκι. Πόσο μάλλον άν είσαι αριστούχος στα μαθήματα. Γιατί τα μαθήματα, στις συνηθισμένες οικογένειες, είναι σαν τηνπρώτη μας δουλειά. Αυτο λοιπον ότι δεν υπάρχουν μαθητές που χρηματοδοτούνται δεν θα έλεγα ότι ισχύει. Εντάξει, έγραψα για κείνους τους παρανοικους που το παιδι τους ήταν ιδιοφυία των εισαγωγικών και εκείνοι έκαναν ότι μπορούσαν για να μήν σπουδάσει, όμως στις συνηθισμένες οικογένειες ο αριστούχος μαθητής έχει όλα όσα μπορει να του προσφέρει η οικογένεια του. Ανέσεις, υποστήριξη, χαρτζιλίκι.

Αλλά υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν ασχοληθεί με κάτι άλλο και δεν μπορούν να είναι καλοί σε κάτι που θα τους αποφέρει δουλειά.

Αν είσαι κορυφή σε κάτι, οι άλλοι ολοι σε εξυπηρετουν ύστερα σε όλα τα άλλα, ο καθένας απο τον τομέα του.

Για το θέμα της ζήλιας ναι, στάνταρ ζηλεύω που πέρασα στο πανεπιστήμιο μετά από διάβασμα ύλης που δεν μου άρεσε και χωρίς να διασκεδάζω όταν άλλοι μπαίνουν κάνοντας αυτό που τους αρέσει απαλλαγμένοι από μελέτη.

Αυτό είναι επιλογή των γονέων τους. Και μεγάλο ρισκο ξέρεις. Κάθε αγοράκι θα του άρεσε, αντί να διαβάζει, να παίζει μπάλα. Ομως πόσοι θα γινουν Ροναλντίνο; Κάθε μικρό θα του άρεσε αντί να διαβάζει, να παίζει κομπιουτερ γκειμς και να σχεδιάζει γραφικά. Ομως πόσοι θα δουλέψουν στην PIXAR (ποσο μάλλον να φτιάξουν την Pixar) ;


....ο Ζαγοράκης να είχε τόση προβολή από τα μίντια αν δεν είχε πέραση στις γυναίκες. Έχει περισσότερη από τον καημένο τον ερευνητή που δεν τον βλέπει ήλιος, και στην εποχή που η εικόνα είναι το παν είναι σαφές ποιός θα προτιμηθεί.

Θεωρώ πάντως απίθανο να προτιμήσουν τον Ζαγοράκη για να φτιάξουν καινουργια συστήματα παραγωγής ενέργειας, ή εφαρμογές του αίρ καρ :D. Οι ερευνητές δεν είναι καημένοι, αν είναι δυνατόν !

Επίσης, δεν το ανέφερα, αλλά καλή μου φίλη πολίστρια μπήκε κι αυτή σε σχολή που δεν έχει σχέση με αθλητισμό λόγω μεταλλίου. Αυτή η κοπέλα κράτησε χαμηλών τόνων στάση και είπε ότι δεν μπορεί να κρίνει αν είναι σωστό να μπει με αυτό τον τρόπο, αλλά ότι το απολαμβάνει.

Ο πρωταθλητισμός θέλει παρα πολλες ώρες προπόνηση. Αν δεν δωθούν κίνητρα ως προς τις σπουδές, απλά δημιουργείται ανυπέρβλητο δίλλημα τόσο για τους μαθητές όσο και για τους γονείς τους. Γιατί τα παιδια δεν θα βγάζουν βαθμους , ενεκα οι υπεραπαιτησεις της προπόνησης, για να μπαίνουν στα πανεπιστημια. Αν δεν κερδίσουν το μετάλλιο τελικά στους αγώνες, μετά τί; Εργατιά όλη τους τη ζωή; Ποιοι γονείς θα το επέλεγαν αυτό για το παιδί τους; Αν δεν υπήρχαν οι παράλληλες ρυθμίσεις και προνόμια εισαγωγής για τους πρωταθλητές, απλούστατα, δεν θα είχαμε πρωταθλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Προσωπικα η συγκριση μου φαινεται εντελως ατυχης. Και επειδη δεν ξεκαθαριζεται αν μιλαμε για ενα 20αρι στο γυμνασιο, στο λυκειο, ή στις πανελληνιες, ας πω ξεχωριστα οτι ενα εικοσαρι στο γυμνασιο και στο λυκειο για μενα προσωπικα δεν ειναι τιποτα. Δηλαδη, απο ποτε οι μαθητες με την τωρινη κατασταση στα σχολεια παιρνουν το βαθμο που τους αξιζει απο τους καθηγητες; δεν μπορει καλλιστα ο βαθμος να αδικει ή να ειναι υπερβολικα ψηλος για χιλιους 2 λογους; Και ΚΥΡΙΩΣ, συμφωνα με ολα αυτα που ειδαμε ολοι στο σχολειο που πηγαμε, κατα ποσο αυτα που μαθαμε ειναι ουσιαστικα και θα μας μεινουν και κατα ποσο λαβαμε περιττες γνωσεις που χρησιμοποιουσαμε αποκλειστικα για το σχολειο με καμια χρηστικοτητα στη ζωη μας ή/και στη δουλεια μας αργοτερα;(μιλοντας τωρα για το λυκειο κυριως). Οταν ενας μαθητης μαθαινει απ'εξω ατελειωτες σελιδες σαν ρομποτακι κοπιαζει. Ομως για ποιο λογο;
Ενας μεγαλος βαθμος στις πανελληνιες σαφως ειναι δυσκολο επιτευγμα. Αλλα το πετυχαινουν πολλοι. Και προφανως εχουν ανταμοιβη, την επιλογη οποιας σχολης θελουν. Και ναι, παιρνουν και επιδοματα. Τι αλλο θελουν καμια βιλα στην εκαλη; :Ρ
Λάθος, πολύ λίγοι είναι αυτοί που πετυχαίνουν να γράψουν πολύ καλά στις πανελλήνιες. Επίσης το θέμα του topic δεν είναι τα 20άρια στο σχολείο, αλλά τα πραγματικά 20άρια στις πανελλήνιες και οι διακρίσεις σε ολυμπιάδες επιστημών.

Και σχολιαζοντας το κειμενο, μεσα απο τη μικρη εμπειρια στη ζωη που εχω, τα επαγγελματα τα οποια χρειαζονται υψηλους βαθμους ειναι αυτα οπου η διαφθορα συσσορευεται και ζεχνει. Γιατροι; Δηκηγοροι; Ολοι εχουμε ακουσει χιλιες 2 ιστοριες. Τα επαγγελματα αυτα πνιγονται στην παρανομια. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ολοι ειναι διεφθαρμενοι, νομιζω αυτο εννοειται.
Οι αθλητες τωρα, δεν ειμαι και του χωρου, και δεν μπορω να ξερω ο καθενας τι βαζει στις φλεβες του. Αλλα πιστευω οτι ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλυτερος και η προσπαθεια επισης. Και αν δεν κερδιζει κατι ουσιαστικο η χωρα τους απο τα επιτευγματα τουλαχιστον κερδιζει ο αθλητης ενα υγειες σωμα, ισως και ενα ανοιχτοτερο μυαλο.
Το σχολειο ειναι μια προετοιμασια. Ο αθλητισμος ειναι ενα επαγγελμα. Οι επαγγελματιες πληρωνονται. Οι μαθητες απο ποτε;
Μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτό το κομμάτι του post σου.

Σας μιλαει μια κοπελα που ποτε δεν αριστευσε στο σχολειο ουτε και διακριθηκε στον αθλητισμο. Προτιμαω να ασχολουμαι με την τεχνη, αλλα αυτα ειναι γουστα. Προσωπικα βρισκω αθλια την αντιμετωπιση τετοιων περιπτωσεων απο τα σχολεια. Στα παιδια που θελουν να ασχοληθουν με την τεχνη και μπορουν να αποδειξουν την αξια τους και το ταλεντο τους ποιος δινει λεφτα και επιδοματα, και ποιος τα αφηνει να μπουν σε οποια σχολη θελουν; Ή μηπως υπαρχει κανεις που πιστευει οτι η τεχνη δεν προσφερει οσα ο αθλητισμος και τα αριστεια μαζι και παραπανω :devil:
Υπάρχουν μουσικά γυμνάσια και λύκεια σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας, στα οποία τις μεσημεριανές ώρες μαθαίνεις θεωρία της μουσικής και ένα συγκεκριμένο όργανο που εσύ επιλέγεις να μάθεις. Τελιώνοντας μουσικό Γυμνάσιο και μουσικό Λύκειο, θεωρείσαι καθηγητής στο όργανο που επέλεξες να μάθεις και μπορείς να διδάξεις πάνω σε αυτό χωρίς να χρειαστεί να τελιώσεις μουσικό πανεπιστήμιο ή ωδείο. Και εγώ θεωρώ ότι η καλές επιδόσεις και το ταλέντο σε κάποια μορφή τέχνης θα έπρεπε να επιβραβεύονται περισσότερο, αλλά ίσως να μην μπορούν να γίνουν και πολλά περισσότερα από το κράτος...
Επίσης, δε νομίζω ότι ένας καλός καλλιτέχνης προσφέρει περισσότερο στην κοινωνία από ότι ένας καλός ερευνητής ή ένας καλός αθλητής. Από την άλλη, πιστεύω ότι ο καθένας που είναι καλός στο αντικείμενο ενασχόλησής του και έχει λιώσει με τις ώρες πάνω σε αυτό προσφέρει ως ένα βαθμό (όσο περισσότερο μπορεί δηλαδή) στην κοινωνία και αυτό είναι που μετράει, η προσφορά. Σημασία έχει το ότι, με ότι και αν ασχοληθείς, είτε αυτό είναι μια μορφή τέχνης, είτε μια επιστήμη, είτε ένα άθλημα, αν προσπαθήσεις και αφιερώσεις ένα σημαντικό μέρος του χρόνου σου σε αυτό, ακόμα και αν δεν πετύχεις είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις την εκτίμηση και τον σεβασμό των γύρω σου και πάνω απ' όλα θα είσαι εσύ η ίδια, σαν Lorelai, ευχαριστημένη και ικανοποιημένη με τον εαυτό σου.

Συγνώμμη για τα offtopic σημεία του post, αλλά νομίζω ότι έπρεπε να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

Tsipouro:

Όσον αφορά στην αναφορά που κάνεις στους αριστούχους, ξέρω πολλούς από αυτούς που δεν γούσταραν καθόλου αυτό που κάναν. Δεν παίρνουν όλοι μέρος σε διαγωνισμούς μαθηματικών και σε τελική ανάλυση, δε νομίζω να έχει σχέση το πόσο οξύνουν την αντίληψη τα μαθηματικά των διαγωνισμών με αυτά που δίνουν οι μαθητές για να περάσουν σε κάποια σχολή.

Στο αρχικό μου post αναφερόμουν σε αυτούς που γουστάρουν ένα μάθημα (ή για να το πω καλύτερα μια επιστήμη) επίτηδες, θέλοντας κυρίως να θίξω το θέμα τις βασικής άποψης που θέλει τους αριστούχους μαθητές σκ*τόφυτα που όσο είναι στο Λύκειο δεν τους βλέπει ήλιος και διαβάζουν μόνο και μόνο για να περάσουν σε μια καλή σχολή και εκεί να ξεσαλώνουν. Αυτή την εντελώς λάθος αντίληψη έχουν οι περισσότεροι, δεν αναφέρομαι στα μέλη του forum αλλά στον κόσμο γενικότερα, για όλους όσους διαβάζουν και αριστεύουν. Ήμουν πάντα καλός μαθητής, δεν ήμουν ποτέ αριστούχος μαθητής και η μόνη χρονία που διάβασα πολύ ήταν η Τρίτη Λυκείου. Στις Πανελλήνιες έβγαλα 16.400 μόρια και πιστεύω ότι ένας απ' τους παράγοντες για τους οποίους δεν πέρασα στην σχολή που προτιμούσα περισσότερο (ήθελα να περάσω ΗΜΜΥ) ήταν το ότι δεν είχα πού δυνατές βάσεις από παλιότερα. Δεν φτάνει μόνο η ευφυϊα για να πετύχεις στο σχολείο πολλές φορές, χρειάζεται προσπάθεια και διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ο πρωταθλητισμός θέλει παρα πολλες ώρες προπόνηση. Αν δεν δωθούν κίνητρα ως προς τις σπουδές, απλά δημιουργείται ανυπέρβλητο δίλλημα τόσο για τους μαθητές όσο και για τους γονείς τους. Γιατί τα παιδια δεν θα βγάζουν βαθμους , ενεκα οι υπεραπαιτησεις της προπόνησης, για να μπαίνουν στα πανεπιστημια. Αν δεν κερδίσουν το μετάλλιο τελικά στους αγώνες, μετά τί; Εργατιά όλη τους τη ζωή; Ποιοι γονείς θα το επέλεγαν αυτό για το παιδί τους; Αν δεν υπήρχαν οι παράλληλες ρυθμίσεις και προνόμια εισαγωγής για τους πρωταθλητές, απλούστατα, δεν θα είχαμε πρωταθλητές.

Πάντως η κοπέλα που ανέφερα, εκτός της περιόδου εντατικής προετοιμασίας για τους αγώνες στους οποίους πήρε μετάλλιο και που κράτησε 1 μήνα νομίζω, δεν προπονούταν όσο λέτε. Κανά 3ωρο κάθε απόγευμα, την ώρα που οι υπόλοιπες πηγαίναμε φροντιστήριο. Και μετά μπορούσε να βγει με τον φίλο της αλλά εμείς δεν, είχαμε διάβασμα.:hehe:Δεν είναι δηλ. οι συνθήκες όσο σκληρές λέγεται σε όλα τα αθλήματα. Η συγκεκριμένη φίλη ήταν πολίστρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Η τέχνη όμως θέλει και το σέξ. Ενώ αν είσαι αθλητής πρωταθλητής, κανεις ότι θέλεις νταιλίκι. Πόσο μάλλον άν είσαι αριστούχος στα μαθήματα. Γιατί τα μαθήματα, στις συνηθισμένες οικογένειες, είναι σαν τηνπρώτη μας δουλειά. Αυτο λοιπον ότι δεν υπάρχουν μαθητές που χρηματοδοτούνται δεν θα έλεγα ότι ισχύει. Εντάξει, έγραψα για κείνους τους παρανοικους που το παιδι τους ήταν ιδιοφυία των εισαγωγικών και εκείνοι έκαναν ότι μπορούσαν για να μήν σπουδάσει, όμως στις συνηθισμένες οικογένειες ο αριστούχος μαθητής έχει όλα όσα μπορει να του προσφέρει η οικογένεια του. Ανέσεις, υποστήριξη, χαρτζιλίκι.

Δεν βγαζω νοημα απο τις 2 πρωτες προτασεις και δεν μπορω να συνδεσω το quote με το post σου.

Λάθος, πολύ λίγοι είναι αυτοί που πετυχαίνουν να γράψουν πολύ καλά στις πανελλήνιες. Επίσης το θέμα του topic δεν είναι τα 20άρια στο σχολείο, αλλά τα πραγματικά 20άρια στις πανελλήνιες και οι διακρίσεις σε ολυμπιάδες επιστημών.

Οκ ισως δεν διαβασα καλα. Παντως εγω ξερω αρκετα ατομα που εφτασαν το 19,5 στις πανελληνιες. Για 20 ομολογω πως οχι, η τον αντιστοιχο για τις σχολες με ειδικα μαθηματα. Αλλα απ οσο ξερω παιρνουν και επιδοματα, εαν μπουν πρωτοι στις σχολες τους, και φυσικα εχουν το ελευθερο της επιλογης. Δεν καταλαβαινω τι παραπανω θα μπορουσε να δοθει.


Υπάρχουν μουσικά γυμνάσια και λύκεια σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας, στα οποία τις μεσημεριανές ώρες μαθαίνεις θεωρία της μουσικής και ένα συγκεκριμένο όργανο που εσύ επιλέγεις να μάθεις. Τελιώνοντας μουσικό Γυμνάσιο και μουσικό Λύκειο, θεωρείσαι καθηγητής στο όργανο που επέλεξες να μάθεις και μπορείς να διδάξεις πάνω σε αυτό χωρίς να χρειαστεί να τελιώσεις μουσικό πανεπιστήμιο ή ωδείο. Και εγώ θεωρώ ότι η καλές επιδόσεις και το ταλέντο σε κάποια μορφή τέχνης θα έπρεπε να επιβραβεύονται περισσότερο, αλλά ίσως να μην μπορούν να γίνουν και πολλά περισσότερα από το κράτος...
Επίσης, δε νομίζω ότι ένας καλός καλλιτέχνης προσφέρει περισσότερο στην κοινωνία από ότι ένας καλός ερευνητής ή ένας καλός αθλητής. Από την άλλη, πιστεύω ότι ο καθένας που είναι καλός στο αντικείμενο ενασχόλησής του και έχει λιώσει με τις ώρες πάνω σε αυτό προσφέρει ως ένα βαθμό (όσο περισσότερο μπορεί δηλαδή) στην κοινωνία και αυτό είναι που μετράει, η προσφορά. Σημασία έχει το ότι, με ότι και αν ασχοληθείς, είτε αυτό είναι μια μορφή τέχνης, είτε μια επιστήμη, είτε ένα άθλημα, αν προσπαθήσεις και αφιερώσεις ένα σημαντικό μέρος του χρόνου σου σε αυτό, ακόμα και αν δεν πετύχεις είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις την εκτίμηση και τον σεβασμό των γύρω σου και πάνω απ' όλα θα είσαι εσύ η ίδια, σαν Lorelai, ευχαριστημένη και ικανοποιημένη με τον εαυτό σου.


Ασφαλως, αλλα δεν μιλαω για μουσικη.
Δε συμφωνω με την κοκκινη προταση. Ειδικα οσον αφορα στον αθλητη. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στην κοινωνια οι αθλητες δεν προσφερουν κατι. Εαν ζουσαμε σε μια ουτοπια θα προσφεραν προτυπο. Αλλα δυστυχως δεν ζουμε xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν βγαζω νοημα απο τις 2 πρωτες προτασεις και δεν μπορω να συνδεσω το quote με το post σου.

Γραφεις ότι η τέχνη προσφέρει στον καλλιτέχνη όσα ο αθλητισμός και οι σπουδές μαζί. Και σου απαντάω ότι πρέπει ομως να εμπλακεί και το σέξ για να γίνει αυτό, ενώ στα άλλα δυο προκόβεις νταιλίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Fandago:

Τι κάνει ο μαθητής εκ του ασφαλούς? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Ένας αθλητής μπορεί να ασχοληθεί με το άθλημα που του αρέσει αλλά όχι απαραίτητα να διακριθεί. Ένας μαθητής αν κάτσει και στρωθεί στο διάβασμα, όπως και να το κάνουμε θα έχει πιο σίγουρο μέλλον από τον αθλητή, μιας και θα έχει περισσότερες δυνατότητες αφού περάσει σε μια σχολή. Ποιος χρειάζεται μεγαλύτερα κίνητρα;:)
Όσο για το ότι λες ότι όλα μου τα συμπεράσματα προέρχονται από την συγκεκριμένη κοπέλα δεν έχεις δίκιο. Για το θέμα της ζήλιας ναι, στάνταρ ζηλεύω που πέρασα στο πανεπιστήμιο μετά από διάβασμα ύλης που δεν μου άρεσε και χωρίς να διασκεδάζω όταν άλλοι μπαίνουν κάνοντας αυτό που τους αρέσει απαλλαγμένοι από μελέτη. Δεν υποτιμώ την δουλειά τους αλλά τσαντίζομαι όταν υποτιμούν την δική μου.
Το οποίο το άκουσες από μία κοπέλα. Εγώ πάλι δεν το έχω ακούσει από κανέναν αθλητή ως τώρα. :/:
Τα οπίσθια της κοπέλας για να είμαι ειλικρινής δεν τα θυμάμαι, οπότε δεν τα ζηλεύω. Άλλωστε δεν ήταν αθλήτρια του beach-volley, αλλά του ανσάμπλ.:P Παρόλα αυτά δε νομίζω (για να καταλάβεις τι εννοώ χωρίς να σκεφτείς ότι είμαι 1 κακάσχημη κομπλεξική που ζηλεύει ωραίες κοπέλες) ο Ζαγοράκης να είχε τόση προβολή από τα μίντια αν δεν είχε πέραση στις γυναίκες. Έχει περισσότερη από τον καημένο τον ερευνητή που δεν τον βλέπει ήλιος, και στην εποχή που η εικόνα είναι το παν είναι σαφές ποιός θα προτιμηθεί.
Αν και θα μπορούσε να είναι ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα, θεωρώ ότι ο Ζαγοράκης θα άρεσε στο 1/10 από τις γυναίκες αν ΔΕΝ είχε τόση προβολή στα μίντια. Και δεν νομίζω ότι την προβολή την απέκτησε επειδή είχε πέραση και όχι επειδή ήταν αρχηγός της Εθνικής ή επειδή είναι πρόεδρος του ΠΑΟΚ. ;)
Επίσης προσωπικά προτιμώ τα οπίσθια μιας κοπέλας του ανσάμπλ παρά του beach volley. :P
Το θέμα είναι ότι τα τόνισες αρκετά για να φανεί (δεν λέω ότι ισχύει) ότι κάπως "ζηλεύεις". Δεν χρειάζεται να με πείσεις ότι δεν ισχύει, το δέχομαι :)
Επίσης, δεν το ανέφερα, αλλά καλή μου φίλη πολίστρια μπήκε κι αυτή σε σχολή που δεν έχει σχέση με αθλητισμό λόγω μεταλλίου. Αυτή η κοπέλα κράτησε χαμηλών τόνων στάση και είπε ότι δεν μπορεί να κρίνει αν είναι σωστό να μπει με αυτό τον τρόπο, αλλά ότι το απολαμβάνει. Σε καμία περίπτωση δεν μείωσε την δική μου προσπάθεια. Κι αν και λίγο ζήλεψα τώρα χαίρομαι που κατάφερε να βγάλει 1 καλή σχολή με λίγο παραπάνω κόπο από τους συμφοιτητές που είχαν 1 βάση.
Οπότε γιατί αδικείς όλους τους αθλητές λέγοντας ότι μειώνουν την προσπάθεια σου;:worry:
Πάντως η κοπέλα που ανέφερα, εκτός της περιόδου εντατικής προετοιμασίας για τους αγώνες στους οποίους πήρε μετάλλιο και που κράτησε 1 μήνα νομίζω, δεν προπονούταν όσο λέτε. Κανά 3ωρο κάθε απόγευμα, την ώρα που οι υπόλοιπες πηγαίναμε φροντιστήριο. Και μετά μπορούσε να βγει με τον φίλο της αλλά εμείς δεν, είχαμε διάβασμα.:hehe:Δεν είναι δηλ. οι συνθήκες όσο σκληρές λέγεται σε όλα τα αθλήματα. Η συγκεκριμένη φίλη ήταν πολίστρια!
Άρα η συγκεκριμένη πολίστρια είχε επαναπαφθεί μας λες στο ότι ΔΕΝ χρειάζεται να διαβάζει και άρα έβγαινε όσο ήθελε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ένας αθλητής μπορεί να ασχοληθεί με το άθλημα που του αρέσει αλλά όχι απαραίτητα να διακριθεί. Ένας μαθητής αν κάτσει και στρωθεί στο διάβασμα, όπως και να το κάνουμε θα έχει πιο σίγουρο μέλλον από τον αθλητή, μιας και θα έχει περισσότερες δυνατότητες αφού περάσει σε μια σχολή. Ποιος χρειάζεται μεγαλύτερα κίνητρα;:)

Εγώ βλέπω πολλά παιδιά που διάβασαν να μένουν εκτός της σχολής που ήθελαν. Αν εννοείς βέβαια ότι ο μαθητής που διαβάσει θα περάσει κάπου, ανεξάρτητα ενδιαφέροντος, κι ότι θα έχει πάσο, έχεις δίκιο.

Το οποίο το άκουσες από μία κοπέλα. Εγώ πάλι δεν το έχω ακούσει από κανέναν αθλητή ως τώρα. :/:

Στις ειδήσεις το είχα ακούσει by the way!

Αν και θα μπορούσε να είναι ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα, θεωρώ ότι ο Ζαγοράκης θα άρεσε στο 1/10 από τις γυναίκες αν ΔΕΝ είχε τόση προβολή στα μίντια. Και δεν νομίζω ότι την προβολή την απέκτησε επειδή είχε πέραση και όχι επειδή ήταν αρχηγός της Εθνικής ή επειδή είναι πρόεδρος του ΠΑΟΚ. ;)

Δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτό.
Επίσης προσωπικά προτιμώ τα οπίσθια μιας κοπέλας του ανσάμπλ παρά του beach volley. :P
Το θέμα είναι ότι τα τόνισες αρκετά για να φανεί (δεν λέω ότι ισχύει) ότι κάπως "ζηλεύεις". Δεν χρειάζεται να με πείσεις ότι δεν ισχύει, το δέχομαι :)

Τα οπίσθια τα χρησιμοποίησα επειδή είναι κάτι που χαρακτηρίζει ωραία σώματα από έκαστο φύλο. Αν μιλούσα για συγκεκριμένο φύλο θα χρησιμοποιούσα στήθος και πλάτη ξέρω εγώ. Η συζήτηση νομίζω έχει γίνει του κ---- πάντως.:P

Οπότε γιατί αδικείς όλους τους αθλητές λέγοντας ότι μειώνουν την προσπάθεια σου;:worry:

Βρε πότε αδίκησα όλους τους αθλητές?

Άρα η συγκεκριμένη πολίστρια είχε επαναπαφθεί μας λες στο ότι ΔΕΝ χρειάζεται να διαβάζει και άρα έβγαινε όσο ήθελε; :worry:

Όχι, δεν διάβαζε επειδή δεν ήθελε. Το πόλο ήταν ημι-επαγγελματικό, της άρεσε, αλλά δεν ήξερε ότι θα αποτελούσε διαβατήριο για το πανεπιστήμιο. Αυτό που σχολίαζα όμως στο σημείο που παραθέτεις ήταν το ότι ο μόχθος της δεν ήταν περισσότερος από τον δικό μας, καμία σχέση με το αν επαναπαύθηκε δηλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Γραφεις ότι η τέχνη προσφέρει στον καλλιτέχνη όσα ο αθλητισμός και οι σπουδές μαζί. Και σου απαντάω ότι πρέπει ομως να εμπλακεί και το σέξ για να γίνει αυτό, ενώ στα άλλα δυο προκόβεις νταιλίκι.
Εμμ οχι, μιλαω για το τι προσφερει στην κοινωνια οχι στο ατομο. Και παλι δεν μπορω να συνδεσω το σεξ. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα μεμενα; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εμμ οχι, μιλαω για το τι προσφερει στην κοινωνια οχι στο ατομο. Και παλι δεν μπορω να συνδεσω το σεξ. Εχει κανεις το ιδιο προβλημα μεμενα; :Ρ

Αν είχες ασχοληθεί ποτέ επαγγελματικά με την τέχνη θα μπορούσες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν ο γνωστός σε όλους μας κολυμβητής Michael Phelps αποκάλυψε τι ήταν αυτό που τον έφτασε μέχρι εκεί. Αν και το άρθρο εστιάζει στην διατροφή του, εγώ θα εστιάσω στον χρόνο που αφιέρωνε για την άθληση του:
US swimmer Michael Phelps made history yesterday when he scooped a record-breaking 11th Olympic gold medal. He has now topped the podium five times in Beijing. After his latest victory, he revealed the secret behind his six-days-a-week, five-hours-a-day training regime: an extraordinary 12,000-calorie daily diet, six times the intake of a normal adult male.
πλήρες άρθρο
6 ημέρες την εβδομάδα 5 ώρες την ημέρα λοιπόν χρειάστηκαν για να φτάσει να πάρει τα 11 έως τώρα χρυσά μετάλλια του. Είναι λίγο ή λιγότερο κουραστικό και απαιτητικό από το διάβασμα και δη των πανελληνίων; :worry:

Έχω ξαναπεί ότι η σύγκριση είναι ατυχής... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λοιπόν ο γνωστός σε όλους μας κολυμβητής Michael Phelps αποκάλυψε τι ήταν αυτό που τον έφτασε μέχρι εκεί.



Οι ουσίες που δεν έχουν χαρακτηριστεί ακόμα "ντόπα".


Ψ. Μπορεί να μην τα καταφέρουμε σε αυτούς τους αγώνες
αλλά το πρώτο δείγμα ήταν θετικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[...]για να φτάσει να πάρει τα 11 έως τώρα χρυσά μετάλλια του.
So what? :P
Στην τσέπη του προσφέρει, όχι στην ανθρωπότητα. :P



Και συμφωνώ στο ότι είναι ατυχής η σύγκριση γιατί απλά ο σημερινός αθλητής (ίσως εκτός των εξαιρέσεων) προσφέρει πια μόνο στην τσέπη του, μιας και (δυστυχώς) τα ιδεώδη έχουν πάει για μπύρες. :beer:

Κι ο διπλωματούχος με ντοκτορά παίρνει τρεις και πενήντα εννέα (άλλαξε με το νέο ασφαλιστικό :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
6 ημέρες την εβδομάδα 5 ώρες την ημέρα λοιπόν χρειάστηκαν για να φτάσει να πάρει τα 11 έως τώρα χρυσά μετάλλια του. Είναι λίγο ή λιγότερο κουραστικό και απαιτητικό από το διάβασμα και δη των πανελληνίων; :worry:

Έχω ξαναπεί ότι η σύγκριση είναι ατυχής... :)

Αν και είπες ότι η σύγκριση είναι ατυχής οπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα πόστ είναι επάγγελμα man πια ο πρωταθλητισμός. Ο Phelps έκανε την επιλογή του και στα 16 του ήταν Ολυμπιονίκης. Δεν είχε δηλαδή πιθανότατα χρόνο να ασχοληθεί με το σχολείο. Αγνοώ αν σπουδάζει κάτι και τη προσήλωση του σε αυτό. Μην εξισώνουμε όμως την απόκτηση της γνώσης και την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο με την άσκηση ενός φαντεζί επαγγέλματος το οποίο απλά προσφέρει τέρψη στις μάζες. Επίσης, αυτό να το πεις σε ένα 17χρονο του οποίου βράζει το αίμα του για το αν είναι εύκολο να διαβάσει για τις κ*λοπανελλήνιες (τι μου θύμησες τώρα) ως προς τις θυσίες. Είναι διαφορετικό να έχεις σα στόχο ένα μύριο $ νικώντας σε ένα αγώνα και διαφορετικό να διαβάσεις για να προσφέρεις στη κοινωνία και για να κάνεις κάτι σωστό στη ζωή σου αργότερα (αρκετά αργότερα)...

Και ένας μεγαλοαστός ελεύθερος επαγγελματίας δικηγόρος (καθόλου τυχαίο παράδειγμα) δουλεύει 16 ώρες την ημέρα (δεν το πάω στον οικοδόμο για να μη με λέτε γραφικό :P). Αυτή είναι σωστή σύγκριση επαγγελματίας ο ένας επαγγελματίας και ο άλλος. Ο Phelps βγάζει τα πάρα πολύ χρήμα κάνοντας εξαιρετικά τη δουλειά του και θα τα βγάζει μέχρι να χάσει ή τον πιάσουν για ντόπα οπότε θα είναι και ανάξιος να θεωρείται πρότυπο (που είναι τώρα ο Κεντέρης, γνωρίζει κανείς; )...

-Αξίζει να συγκρίνονται τα ολυμπιακά μετάλλια με τη καλή επίδοση στο σχολείο; (ούτε καν εικοσάρια, απλώς καλή επίδοση)

-Όχι βέβαια, ούτε κατά διάνοια...

Υ.Γ. Ήρωα μπορείς να πεις τον αθλητή ο οποίος θα αρνηθεί να πάρει ντόπα και θα προπονείται σαν κανονικός άνθρωπος. Αλλά δυστυχώς αν και υπάρχουν τέτοιοι δεν θα πάρουν ποτέ μετάλλιο για να τους θαυμάσουμε. Δεν είναι αρκετά pro players. Ο Phelps μου φαίνεται θα εγκαταλείψει όπως και ο προηγούμενος μύθος του αθλήματος, ο Θορπ σε μικρή ηλικία για να μη γίνει ρεζίλι από αποκαλύψεις όπως έγιναν τα δικά μας είδωλα πριν από 4 χρόνια... Πάντως, Phelps rulez, αναγκάζομαι να ξυπνάω 12:30 για να τον δω.

Υ.Γ.1 Κάπου διάβασα κάτι περί τέχνης και σεξ πιο πάνω. Το ίδιο όπως και στον πρωταθλητισμό: αν θες να γίνεις ο νέος Σάκης ή η νέα Θέλξη (τυχαία παραδείγματα) οφείλεις να κάνεις και σεξ. Αλλά δεν είναι η τέχνη μόνο αυτοί φίλε Buggs...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top