Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, αυτό θα είναι ιστορικός συμβιβασμός. :P Να καίνε τους νεκρούς όπως οι Αρχαίοι Έλληνες, κρατώντας τα κόκαλά τους.
Αυτο θα ήταν μια ιδανικη μεση λυση...Με άλλα λογια δε θελω να εξαφανιστω όταν πεθανω..
Επαναλαμβανω όλη σχεδον την ανθρωποιστορια την έχουμε απο κοκκαλα ανθρωπων...Γιαυτο το λογο δε θα έπρεπε όλοι να αποτεφρωνονται...Επεισης αν καψετε με φυσικοτροπο (πχ ξυλα) ένα πτωμα ,δεν θα καουν τα κοκκαλα του...(τουλαχιστον εύκολα)Η αποτεφρωση είναι τεχνητος ειδικος φουρνος για να εξεφανιστει πληρως το πτωμα..Πρακτικος και οικονομικος τροπος ,αλλα παντα πρεπει να υπαρχει και η ταφη(που κατα τη γνωμη μου θα είναι παντα ο τιμητικοτερος και "ανωτερος" τροπος ταφης,ενω η αποτεφρωση θα είναι για τη φτωχη μαζα,που δεν θα έχει χωρο ούτε που να βαλει το πτωμα της..-τι καταντια:(..)...Μη γινομαστε όλοι "προοδευτικοι'(όπως εδω στο forum που βλεπω) και υιοθετουμε ακριτα με υπερβολικο τροπο καθε νεο φρουτο ...Όλα χρειαζονται...Με μετρο και εκει που πρεπει...

με τη αποεφρωση παντως ίσως να κρυφτουν και αίτια θανατου,δολοφονιες εγκληματα κλπ,με την ταφη μπορει σε λιγες μερες να γινει εκταφη και βρεθει κατι τελευταια στιγμη...Επισης στην αμερικη υπηρχαν προσφατα πολλες περιπτωσεις νεκρων που δεν ήταν νεκροι τελικα(νεκροφανειες ,ή λαθη γιατρων, γιαυτο πολλοι έπαιρναν μαζι το κινητο στον ταφο για να επικοινωνησουν, σοβαρα χωρις πλακα-μονο που δεν είχε σημα βεβαια:P)Τετοιοι άνθρωποι θα καιγονταν ζωντανοι με την αποτεφρωση(την ταινια του Τζειμς Μποντ δεν την εχετε δει:)-που τον βαλανε στο φερετρο και παραλιγο να καει-?..Να ξερουμε και τους κινδυνους ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα με τη καυση των νεκρων για οσους το επιθυμουν για οταν πεθανουν. Ο καθενας ειναι ελευθερος να διαλεξει τι θελει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
...Μη γινομαστε όλοι "προοδευτικοι'(όπως εδω στο forum που βλεπω) και υιοθετουμε ακριτα με υπερβολικο τροπο καθε νεο φρουτο ...Όλα χρειαζονται...Με μετρο και εκει που πρεπει...

Είναι δηλαδή θέμα προοδευτικότητας να μπορώ να ορίσω τι θα απογίνει το σώμα μου;

Επισης στην αμερικη υπηρχαν προσφατα πολλες περιπτωσεις νεκρων που δεν ήταν νεκροι τελικα(νεκροφανειες ,ή λαθη γιατρων, γιαυτο πολλοι έπαιρναν μαζι το κινητο στον ταφο για να επικοινωνησουν, σοβαρα χωρις πλακα-μονο που δεν είχε σημα βεβαια:P)Τετοιοι άνθρωποι θα καιγονταν ζωντανοι με την αποτεφρωση(την ταινια του Τζειμς Μποντ δεν την εχετε δει:)-που τον βαλανε στο φερετρο και παραλιγο να καει-?..Να ξερουμε και τους κινδυνους ....

Και γιατί να φοβάμαι μην είμαι ζωντανή όταν καίγομαι και να μη φοβάμαι μήπως θαφτώ ζωντανή αφού έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει τρόπος να ειδοποιήσω τους από πάνω; :hmm:


Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
M' ολ' αυτά μου ήρθε στο μυαλό ο Ντένεθορ, γιος του Εκθέλιον, επίτροπος της Γκόντορ: "Έτσι τελειώνει ο Ντένεθορ κι ο Φάραμιρ και ξεκληρίζεται η γενιά μου, όμως εμάς δε θα μας λιώσει η γη. Θα παραδοθούμε στην πυρά όπως οι Βάρβαροι βασιλείς".
Συγκινούμαι κάθε φορά που διαβάζω ή βλέπω αυτή τη σκηνή.

Πολύ όμορφο απόσπασμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μεταξύ μας,

το να καείς είναι λιγότερο οδυνηρό από το να θαφτείς στην περίπτωση της νεκροφάνειας... μπρρρρρρ ανατριχιαστικο.

Βέβαια, προτιμώ την ταφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
...Σαν θα πεθάνω βάλτε με,
σε μια γωνιά μονάχο,
βάλτε μαζί και το λουλά
παρηγοριά μου νά' χω.
.......................................
...Μπάρμπα Γιάννη σαν ποθάνεις
το λουλά τι θα τον κάνεις;
Θα τον βάλω προσκεφάλι,
να φουμάρω μες στον Άδη.

Τώρα που το σκέφτομαι, προτιμώ την ταφή, γιατί αλλιώς θα καεί και ο λουλάς. Άσε που θα σηκωθεί ντουμάνι και θα φτιαχτούν οι νεκροθάφτες τσάμπα.
Μπα...
Ταφή, ταφή όπως προβλέπει η παράδοση των ορθόδοξων ρεμπέτηδων...:smoke::lol::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Κατά τύχη είχαμε αυτή τη συζήτηση με τη Θεολόγο (δεν είναι ούτε θεούσα ούτε είναι σαν τους παπάδες το λέω για να μη διατυπωθεί η εικόνα όπου υπάρχει για τους Θεολόγους) και μας είπε ότι κατά την ορθόδιοξη θρησκεία αυτό δεν είναι σωστό.Δηλαδή η εκκλησία μας πιστεύει ότι η ψυχή και το σώμα του ανθρώπου πρέπει να παραμένει αναλίωτο (μη μου πείτε αφού τον τρώνε τα σκουλήκια :clapup:) και ότι με την κάψη αλλιώνεται η ψυχή του ανθρώπου η οποία πρέπει αν δεθεί με το ΘΕό.Κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.Μας είπε πως τελικά θα επιτρέπεται λόγω της μεγάλης συμφόρησης στα νεκροταφεία της Αθήνας όπυο δε χωράνε πλέον πολλοί.
Αυτά επί του θέματος.Ό,τι μας είπε σας λέω...:whistle:

Σημειοτέον το λύκειό μου έιναι δίπλα σε νεκροταφείο άρα με συμφέρει η κάψη των νεκρών μπας και σταματήσουμε να ακούμε νεκρόσιμες καμπάνες και τελε΄τες την ώρα που γράφουμε εξετάσεις...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ατά τύχη είχαμε αυτή τη συζήτηση με τη Θεολόγο (δεν είναι ούτε θεούσα ούτε είναι σαν τους παπάδες το λέω για να μη διατυπωθεί η εικόνα όπου υπάρχει για τους Θεολόγους) και μας είπε ότι κατά την ορθόδιοξη θρησκεία αυτό δεν είναι σωστό.Δηλαδή η εκκλησία μας πιστεύει ότι η ψυχή και το σώμα του ανθρώπου πρέπει να παραμένει αναλίωτο (μη μου πείτε αφού τον τρώνε τα σκουλήκια :clapup:) και ότι με την κάψη αλλιώνεται η ψυχή του ανθρώπου η οποία πρέπει αν δεθεί με το ΘΕό.Κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.Μας είπε πως τελικά θα επιτρέπεται λόγω της μεγάλης συμφόρησης στα νεκροταφεία της Αθήνας όπυο δε χωράνε πλέον πολλοί.
Αυτά επί του θέματος.Ό,τι μας είπε σας λέω...:whistle:


Σωστη η Καθηγητρια...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πετάχτηκε κανείς να ρωτήσει ότι αν είναι έτσι τι έγιναν οι μάρτυρες τις εκκλησίες που σίγουρα με τόσα βασανιστήρια, κάποιοι θα κάηκαν ζωντανοί; Ή οι άνθρωποι που είχαν τη δυστυχία να φύγουν από τη ζωή εξαιτίας μιας φωτιάς; Πού βασίστηκε και το λέει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αυτά που είπε η εν λόγω καθηγήτρια είναι το λιγότερο ανακριβή (μη χρησιμοποιήσω άλλες λέξεις). Η καύση δεν επηρεάζει το τί θα κάνει η ψυχή κατ' ελάχιστον. Αυτό που έχει σημασία σε όλες τις πράξεις των ανθρώπων είναι τα εσωτερικά κίνητρα, αυτά δηλώνουν την ποιότητα της πράξης. Εν προκειμένω οι Προτεστάντες οι οποίοι και εισήγαγαν την αποτέφρωση ως μέθοδο ταφής, το έκαναν διότι έχασαν ουσιαστικά τη θεολογική αντίληψη γύρω από το σώμα. Γι' αυτούς πλέον είναι μια άχρηστη μάζα. Όπως αντίστοιχα και αυτοί που σήμερα είναι υπέρμαχοι της αποτέφρωσης είναι κατά κύριο λόγο όσοι δεν αποδέχονται όσα λέει η Ορθ. Εκκλησία ή είναι χλιαροί. Αν στην Ελλάδα είχαμε κρατήσει την ορθόδοξη άποψη δε θα κάναμε καν αυτήν τη συζήτηση. Αλλά όταν ο Ανδ. Παπανδρέου μιλούσε για «κοινωνικό μετασχηματισμό» δεν εννοούσε μόνο οικονομικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ε καλά μην τρελαθούμε. Τι σόι ειδωλολατρικές πεποιθήσεις είναι αυτές ότι η φωτιά αλοιώνει την ψυχή? Η ψυχή είναι άυλη και επομένως δεν επηρεάζεται από καμία είδους υλική ενέργεια. Η ψυχή αλοιώνεται μόνο από αυτα που γεμίζει: κακία, μίσος, πλεονεξία κτλ. Η φωτιά έχει επίδραση μόνο στο σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δηλαδή αυτή η καθηγήτρια τελείωσε Πανεπιστήμιο και ενδεχομένως πέρασε ΑΣΕΠ για να διοριστεί;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εν προκειμένω οι Προτεστάντες οι οποίοι και εισήγαγαν την αποτέφρωση ως μέθοδο ταφής, το έκαναν διότι έχασαν ουσιαστικά τη θεολογική αντίληψη γύρω από το σώμα. Γι' αυτούς πλέον είναι μια άχρηστη μάζα. Όπως αντίστοιχα και αυτοί που σήμερα είναι υπέρμαχοι της αποτέφρωσης είναι κατά κύριο λόγο όσοι δεν αποδέχονται όσα λέει η Ορθ. Εκκλησία ή είναι χλιαροί.


Συμφωνω και επαυξανω.....Εγω είμαι κατα ακραιων αποψεων..Που θεωρουν αχρηστο είτε το σωμα είτε την ψυχη...Είμαι υπερ των αρχαιων και ορθοδοξων,και της αδιαιρετης ψυχοσωματικης οντοτητας...Νους υγιής εν σωματι υγιεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nεκρο σωμα και "υγιες" δεν κολλανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι για να το κάνει κανείς, πληρώμει τρελά λεφτα. και εγώ θα πω ότι συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Παυλόπουλος: “Στο τελικό στάδιο” η διαδικασία για την καύση νεκρών

Μέχρι τα τέλη Φεβρουαρίου αναμένεται να έχει δημοσιευτεί στο Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως το προεδρικό διάταγμα, με το οποίο ρυθμίζονται οι κανόνες για τη δημιουργία κέντρων αποτέφρωσης νεκρών στην Ελλάδα, όπως ενημέρωσε ο υπουργός Εσωτερικών Π. Παυλόπουλος απαντώντας σε ερώτηση της βουλευτή του ΚΚΕ Εύας Μελά.


Ο κ. Παυλόπουλος σημείωσε ότι η όλη διαδικασία του «πρωτόγνωρου θεσμικού εγχειρήματος» βρίσκεται στο τελικό της στάδιο. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας αναμένεται να υπογραφεί το Π.Δ. από το ΥΠΕΧΩΔΕ και μέχρι τα τέλη του μήνα θα δημοσιευτεί στο ΦΕΚ.
Σύμφωνα με όσα αναφέρει το ΠΔ, το οποίο κατέθεσε ο υπουργός Εσωτερικών, η δημιουργία, συντήρηση και λειτουργία των Κέντρων Αποτέφρωσης ανήκει στην αποκλειστική αρμοδιότητα των οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α και Β βαθμού. Η αποτέφρωση νεκρών επιτρέπεται μετά την πάροδο 60 ωρών από τον θάνατο του, η άδεια θα εκδίδεται από τον δήμαρχο ή τον κοινοτάρχη και για να βγει χρειάζεται η βεβαίωση ιατροδικαστή.
Επίσης χρειάζεται η δήλωση του θανόντος ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί και ισχύει από 8 ετών και πάνω. Η τέφρα εκτός από τη φύλαξη της στα Κέντρα Αποτέφρωσης Νεκρών σε ειδικά σκεύη, μπορεί να διασπαρθεί στη θάλασσα ή σε σιντριβάνι ή σε ανθόκηπο.
Από την πλευρά της η κ. Μελά εξέφρασε σοβαρές ανησυχίες αν τελικά θα λειτουργήσουν τα Κέντρα Αποτέφρωσης Νεκρών ώστε, όπως είπε, να σταματήσουν κάποιοι να πληρώνουν μέχρι και 4.000 ευρώ που είναι περίπου το κόστος της για αποτέφρωση στο εξωτερικό.


Σχετικά links
Ευχάριστα νέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???

προσφατως εχασα μια φιλη ,και καθε φορα που την επισκεπτομαι ,θα προτιμουσα να την σκεφτομαι να μεταλασσεται σε καπνο και να πηγαινει προς τα πανω παρα χωμενη στο χωμα.

τελικα μαλλον ειναι πολυ προσωπικο το πως θες τους δικους ανθρωπους μετα θανατω.αλλα εγω θα προτιμουσα σιγουρα την καυση και για πρακτικους και για συναισθηματικους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στη χώρα μας, βέβαια, πριν καούν οι ...νεκροί, καίγονται τα "παπλώματά"(δάση, νησιά και νησάκια, καταστήματα έτοιμα για φούντο κ.π.) της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kolokythi

Νεοφερμένος

Η Kolokythi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Συμφωνώ εφόσον θεσπιστεί ως δικαίωμα και όχι ως υποχρεωτική διαδικασία (κάτι που αν δεν κάνω λάθος, ήταν ως τώρα η ταφή των νεκρών)
Υπάρχουν και πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες για το πώς αντιλαμβάνονταν την καύση και το πέρασμα σε άλλες διαστάσεις ή ζωες, αρχαίοι πολιτισμοί και ομάδες ανθρώπων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μουργολυκος

Νεοφερμένος

Ο Μουργολυκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατι οχι?δεν θα πιανουν και χωρο.ασε που ειναι και πιο οικονομικο(υποθετω):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top