Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών

vonlibera

Νεοφερμένος

Η vonlibera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Όντας μαθήτρια της β' λυκείου έχω αρχίσει να καταπιάνομαι θερμά με το θέμα των αρχαίων. Τον τελευταίο καιρό αναζητώ ορισμένα βοηθήματα (γραμματική, συντακτικό) ώστε να εξοικιωθω περισσότερο με τις ασκήσεις και να αφομοιώσω καλύτερα όσα διαβάζω.

Ψάχνω βοηθήματα που να αναφέρονται αναλυτικά σε κάθε φαινόμενο με μπόλικες ασκήσεις (όρεξη υπάρχει!). Αν έχετε κάτι αξιόλογο να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντας μαθήτρια της β' λυκείου έχω αρχίσει να καταπιάνομαι θερμά με το θέμα των αρχαίων. Τον τελευταίο καιρό αναζητώ ορισμένα βοηθήματα (γραμματική, συντακτικό) ώστε να εξοικιωθω περισσότερο με τις ασκήσεις και να αφομοιώσω καλύτερα όσα διαβάζω.

Ψάχνω βοηθήματα που να αναφέρονται αναλυτικά σε κάθε φαινόμενο με μπόλικες ασκήσεις (όρεξη υπάρχει!). Αν έχετε κάτι αξιόλογο να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ.

Πολλά θα μπορούσα να σου προτείνω αλλά νομίζω ότι αυτά θα σε βολέψουν
Γραμματική Αρχαίας Ελληνικής του Κωνσταντίνου Βασιλάτου + τα αντίστοιχα βιβλία ασκήσεων (2 βιβλία) και τα φυλλάδια λύσεων των ασκήσεων
Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής του Κωνσταντίνου Βασιλάτου + το αντίστοιχο βιβλίο ασκήσεων και το φυλλάδιο λύσεων των ασκήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vonlibera

Νεοφερμένος

Η vonlibera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πολλά θα μπορούσα να σου προτείνω αλλά νομίζω ότι αυτά θα σε βολέψουν
Γραμματική Αρχαίας Ελληνικής του Κωνσταντίνου Βασιλάτου + τα αντίστοιχα βιβλία ασκήσεων (2 βιβλία) και τα φυλλάδια λύσεων των ασκήσεων
Συντακτικό Αρχαίας Ελληνικής του Κωνσταντίνου Βασιλάτου + το αντίστοιχο βιβλίο ασκήσεων και το φυλλάδιο λύσεων των ασκήσεων.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Έχω ακούσει κι εγώ για την γραμματική του Βασιλατου. Θα τα συμπεριλάβω στην λίστα και θα τα κοιτάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Για τις ασκήσεις πάντως, η καθηγήτριά μου στο φροντιστήριο χρησιμοποιεί τη γραμματική και το συντακτικό των εκδόσεων Ζήτη (και τα φυλλάδια με τις λύσεις), και από εκεί μας βγάζει φωτοτυπίες με ασκήσεις. Για τη θεωρία χρησιμοποιώ τη γραμματική και το συντακτικό του ΟΕΔΒ για το γυμνάσιο. Η γραμματική του Ζήτη απ'όσο γνωρίζω έχει και θεωρία σε περίπτωση που δε σε βολεύει η σχολική (εμένα με βόλεψε πάντως). Το συντακτικό του γυμνασίου είναι εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου, η Μπίλλα έκανε πολύ καλή δουλειά.

Ό,τι και να επιλέξεις, να σου ευχηθώ καλή αρχή στην προετοιμασία σου και καλή υπομονή με τα αρχαία μας :P

Και αν δεν έχεις, είναι ανάγκη να αγοράσεις ένα λεξικό ρημάτων. Οπωσδήποτε. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε αυτό του Πατάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vonlibera

Νεοφερμένος

Η vonlibera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για τις ασκήσεις πάντως, η καθηγήτριά μου στο φροντιστήριο χρησιμοποιεί τη γραμματική και το συντακτικό των εκδόσεων Ζήτη (και τα φυλλάδια με τις λύσεις), και από εκεί μας βγάζει φωτοτυπίες με ασκήσεις. Για τη θεωρία χρησιμοποιώ τη γραμματική και το συντακτικό του ΟΕΔΒ για το γυμνάσιο. Η γραμματική του Ζήτη απ'όσο γνωρίζω έχει και θεωρία σε περίπτωση που δε σε βολεύει η σχολική (εμένα με βόλεψε πάντως). Το συντακτικό του γυμνασίου είναι εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου, η Μπίλλα έκανε πολύ καλή δουλειά.

Ό,τι και να επιλέξεις, να σου ευχηθώ καλή αρχή στην προετοιμασία σου και καλή υπομονή με τα αρχαία μας :P

Και αν δεν έχεις, είναι ανάγκη να αγοράσεις ένα λεξικό ρημάτων. Οπωσδήποτε. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε αυτό του Πατάκη.

Για καλή μου τύχη, έπεσαν τα βοηθήματα-θεματογραφίες Ζήτη στα χέρια μου και έπειτα ανακάλυψα πόσο καλά είναι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω τις λύσεις και τώρα προσπαθώ να τις προμηθευτώ από τον εκδοτικό οίκο. Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Η διάσημη θεματογραφία των εκδόσεων Ζήτη για τη β λυκειου (δε. ξέρω ίσως είναι και για β και για γ ) ποιον έχει συγγραφεα; Γιατί μέχρι στιγμής έχω βρει 2 από αυτές τις εκδόσεις (μια της Γιαγκοπουλου για Β μόνο λυκείου σε μέγεθος σχεδόν Α4 με πράσινο εξώφυλλο και μια άλλη που δεν θυμάμαι ακριβώς πως είναι)Μπορεί κάποιος να μου πει τον συγγραφεα; Ευχαριστωω

Επίσης , τώρα που το θυμήθηκα, ποια είναι η γνώμη σας για τη θεματογραφία του Τζουγανατου ;

εεε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Επίσης , τώρα που το θυμήθηκα, ποια είναι η γνώμη σας για τη θεματογραφία του Τζουγανατου ;

Αν θυμάμαι καλά τα θέματα του Τζουγανάτου είναι πολύ δύσκολα, πολύ πιο ζόρικα από ότι πέφτει συνήθως στις Πανελλήνιες.

Καλά είναι για εξάσκηση αλλά εφόσον έχεις ήδη μια πολύ καλή βάση. Και θα πρότεινα να μην το παρακάνεις με αυτά, γιατί μπορεί να βρεθείς να ασχολιέσαι με τρομερά εξειδικευμένες περιπτώσεις που δεν παίζει να πέσουν στις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εξαιρετική θεματογραφία και πλήρη (316 κείμενα) έχει ο Παπανδρεόπουλος εκδόσεις Ρώσση. Είναι λίγο παλιά έκδοση, αλλά είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πόσο κάίρό (σόρρυ άλλη κάτι έπάθέ τό πληκτρολόγιό κάθε βγάζει πόλλους τόνους) χρειάζεται κάποιος για να εξοικειωθεί με το άγνωστο κείμενο; ( ξέρω ότι ποικίλει και είναι ανάλογα με τον μαθητή, τις βάσεις που έχει, το διάβασμα κτλ)πχ 2 μήνες ( τυχαίο παράδειγμα) Ή ακόμη και έχοντας ως μέτρο τον αριθμό των αγνώστων κειμένων που κάνει, στα ποσά άγνωστα θα εχει αποκτήσει εμπειρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Κοίταξε έχω κάνει περίπου 500 άγνωστα κείμενα! Η εμπειρία άρχισε να "φαίνεται" από τα 150 με 200 περίπου! Από τότε τα λάθη έχουν ελαχιστοποιηθεί δηλαδή. Το νούμερο μη σε τρομάζει γιατί έχω ξεκινήσει από την Α' Λυκείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κοίταξε έχω κάνει περίπου 500 άγνωστα κείμενα! Η εμπειρία άρχισε να "φαίνεται" από τα 150 με 200 περίπου! Από τότε τα λάθη έχουν ελαχιστοποιηθεί δηλαδή. Το νούμερο μη σε τρομάζει γιατί έχω ξεκινήσει από την Α' Λυκείου!

Ουαου σε λιγο θα ξεπεράσεις και εμένα!! Το άγνωστο ήταν το αγαπημένο μου. Και όσο πιο πολλά κανεις, τοσο πιο εύκολα γίνονται και μετά αρχίζει να σου αρέσει η διαδικασία. Να την πω την αμαρτία μου, ακόμα και μετά τις πανελληνιες, έχω μεταφράσει 4-5 προφορικά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Χαχαχαχα! Πραγματικά το άγνωστο είναι σαγηνευτικό!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Σε 2,5 - 3 μήνες είναι εφικτό να βγάλει κάποιος 150-200 άγνωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ποια βιβλία χρησιμοποιείτε για άγνωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Θα πάω β λυκειου. Εγώ ακόμα δε χρησιμοποιώ:ρ
Αλλά από μέσα Αυγούστου ναι.Κι εσύ β θα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σε 2,5 - 3 μήνες είναι εφικτό να βγάλει κάποιος 150-200 άγνωστα;


Αναλόγως με το τι εννοείς. Γραπτή μετάφραση + συντακτικές και γραμματικές ασκησεις;; Ή μόνο μετάφραση, όχι γραπτά, αλλά νοερά με το μυαλό σου;. Εγώ μετά τα 100 άγνωστα έκανα το δεύτερο, γιατί αλλιώς έχανα τζάμπα χρόνο. Παντως, αν έχεις κέφι κανεις και 5 τη μέρα :cool2:

Ποια βιβλία χρησιμοποιείτε για άγνωστο?

Στο αγνωστο σου ζητειται η μεταφραση του δοθεντος κειμενου και γραμματικες και συντακτικες ασκησεις.

Επομενως χρειαζεσαι θεματογραφια. Θα σου προτεινα εκεινη του σαχπεκιδη της ελληνοεκδοτικης, η οποια ειναι εξαιρετικη για τους πιο αρχαριους. Περιεχει νομιζω 300 αδιδακτα κειμενα, που ειναι υπερ αρκετα για να προετοιμαστεις για πανελληνιες. Τωρα, αν εχεις βιτσιο με το αγνωστο, οπως εγω και ο φιλτατος αρχαιος, παρε επιπλεον τη θεματογραφια του τζουγανατου, της οποιας τα τελευταια κυριως κειμενα θα σε σπαζοκεφαλισουν ουκ ολιγον. Παντως, για να παρεις 20 στη μεταφραση, πρεπει να μαθαινεις πολυ καλα το λεξιλογιο που συναντας στα διαφορα κειμενα που θα επεξεργαζεσαι.

Για τη γραμματικη πιστευω σε καλυπτει η σχολικη του οικονομου. Εγω ειχα και εκεινη του βασιλατου που μου φανηκε ιδιαιτερα χρησιμη, καθοτι διδασκει ευστοχα τις γραμματικες ιδιοτυπιες της αρχαιας ελληνικης(τελικα βεβαια ηταν τζαμπα κοπος, αφου φετος που εδινα η γραμματικη ηταν υπερ το δεον ευκολη :(). Καλη ειναι και η διαταξη των γραμματικων φαινομενων στο study4exams.

Για το συντακτικο, προτιμω το σχολικο εγχειριδιο του γυμνασιου, απ' ο,τι εκεινο του λυκειου. Βεβαια, θεωρω πλημμελες το περιεχομενο του αναφορικα με τις διαφορες συντακτικες μετατροπες που καλουμαστε να μελετησουμε στο πλαισιο της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης, οπως ειναι ο πλαγιος λογος, η ενεργητικη-παθητικη φωνη, τα ρηματικα επιθετα κλπ. Το κενο αυτο καλυπτει και παλι το study4exams.

Αυτο ειναι ολο. Δεν χρειαζεται κατι αλλο. Με μεθοδικοτητα και συστηματικη δουλεια(και στοιχειωδη νοημοσυνη-αντιληψη) μπορει καποιος να πιασει το απολυτο στο αγνωστο. Το μεγαλο αγκαθι στα αρχαια -κατ εμε- ειναι το γνωστο, που απαιτει και πολλη αποστηθιση, αλλα και πνευματικη διαυγεια και κριση... Αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος βοηθήματα για τα μαθήματα της θεωρητικής, είτε να τα αγοράσω από βιβλιοπωλείο είτε με pdf από το ίντερνετ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος βοηθήματα για τα μαθήματα της θεωρητικής, είτε να τα αγοράσω από βιβλιοπωλείο είτε με pdf από το ίντερνετ.


Για Έκθεση έχω να σου προτείνω τον Πειστικό Λόγο του Κούτρα,είναι 2 τόμοι με θέματα και 1 με ασκήσεις λεξιλογικές.
Για το Γνωστό δεν γνωρίζω, καθώς χρησιμοποιούσα το βιβλίο της καθηγήτριάς μου στο φροντιστήριο. Για σχόλια είναι καλό το study4exams. Τώρα για το Άγνωστο συνιστώ τη Θεματογραφία του Σαχπεκίδη που έχει και γραμματικές και συντακτικές παρατηρήσεις.
Για την Ιστορία χρησιμοποιούσα το βοήθημα του Σαββάλα των αδερφών Μπουκόρου. Έχει ωραία Σωστο-Λάθος,Αντιστοίχηση και Πολλαπλή Επιλογή, καθώς και ποικιλία πηγών.
Για Κοινωνιολογία δε μπορώ να ξέρω.
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!!!!! :)
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος βοηθήματα για τα μαθήματα της θεωρητικής, είτε να τα αγοράσω από βιβλιοπωλείο είτε με pdf από το ίντερνετ.


Από ίντερνετ study4exams και schooltime και από βιβλιοπωλείο κοίταξε ότι υπάρχει από την ελληνοεκδοτική.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Για το Άγνωστο, έχω να προτείνω τρία εξαίρετα βιβλία: του Σαχπεκίδη, του Παπανδρεόπουλου και του Τζουγανάτου. Τα πιο απλά κείμενα τα έχει ο Παπανδρεόπουλος, λίγο δυσκολότερα ο Σαχπεκίδης και , τέλος, τα πιο απαιτητικά ο Τζουγανάτος. Πρόκειται για πλήρη corpora θεματογραφίας που θα συντελέσουν στην άριστη προετοιμασία σου.
Για το Γνωστό, προτείνω τους δύο τόμους του Σπύρου Φλώρου για Πλάτωνα και Αριστοτέλη και το διαδικτυακό βοήθημα study4exams.gr . Με προβληματίζει το γεγονός ότι για τη νέα ύλη των Αρχαίων δεν υπάρχουν ακόμη σημειώσεις ερμηνευτικών σχολίων. Συνεπώς, να στηριχτείς και σε τυχόν σημειώσεις φροντιστηρίου ή ιδιαιτέρων ή να αναζητήσεις κάποιο καινούριο βοήθημα.
Για το Συντακτικό, συνιστώ ανεπιφύλακτα το γυμνασιακό Συντακτικό της Μπίλλα (επ΄ουδενί το συντακτικό του Λυκείου!)
Για τη Γραμματική, μπορείς να στηριχτείς στο βιβλίο του Λυκείου.

Για τα υπόλοιπα μαθήματα δεν χρησιμοποίησα κάποιο βοήθημα, αλλά στηρίχθηκα στις σημειώσεις του φροντιστηρίου μου. Συνεπώς, δεν δύναμαι να σου προτείνω κάτι για τα υπόλοιπα μαθήματα.

Καλή δύναμη και καλή απόλαυση...:P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top