Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά να συμφωνήσω απόλυτα ότι με την επιμονή, την υπομονή και την πίστη στον εαυτό μας, μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα!΄Ομως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να την αντιμετωπίζουμε ανάλογα αν θέλουμε να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Βλέποντας τα προηγούμενα μηνύματα της κοπέλας, αναφέρει ότι αποφοίτησε πριν 15 χρόνια, ότι δουλεύει, έχει οικογένεια, είναι μαμά και επειδή είναι αδύνατον να βρει ησυχία στο σπίτι, τρέχει (όποτε βρίσκει λίγο χρόνο) να διαβάσει στα αναγνωστήρια. Είναι δηλαδή μια σύγχρονη "Μαίρη Παναγιωταρά" του αείμνηστου Λουκιανού (https://www.youtube.com/watch?v=ZfmClcUfUHw).΄Οταν μετά τον κόπο της ημέρας το μόνο που θα θέλει θα είναι να κλείσει τα ματάκια της και να κοιμηθεί, αυτή θα πρέπει να ανοίξει τα βιβλία και να διαβάζει. Ε, λοιπόν στην περίπτωσή της οι πανελλήνιες θα της φανούν κάτι τρομερό, η ύλη θα της φανεί τεράστια και δύσκολη και το εγχείρημα δεν θα είναι απόλυτα εφικτό. Είναι ένας άθλος που για να τον πραγματοποιήσει θα πρέπει να τον τοποθετήσει στη σωστή του βάση, να τον κοιτάξει κατάματα και να ζητήσει οπωσδήποτε βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AchilleasKar10

Νεοφερμένος

Ο AchilleasKar10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό οι απόφοιτοι παλαιότερων ετών,μπορούν να διεκδικήσουν στις πανελλαδικές του 2018 την εισαγωγή τους σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Είμαι 32 ετών έβγαλα το ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ(Τεχνολογική κατεύθυνση)το 2003 και έδωσα πάλι το 2005(πανελλαδικές).Μπορώ να δώσω με το νέο σύστημα και αν ναι,υπάρχει η δυνατότητα να πάω σε κάποιο πεδίο με θεωρητικά μαθημάτα(περισσότερο διάβασμα γιατί υπάρχει η ικανότητα αποστήθισης κειμένων,η ωριμότητα και η διάθεση πλέον).Επίσης φοιτώ σε εσπερινό ΕΠΑ.Λ.(Β' Τάξη/πληροφορική),και επειδή διαρκεί η φοίτηση 3 έτη,θέλω να επισπεύσω τις όποιες διαδικασίες εισαγωγής σε κάποιο ΤΕΙ.Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον Φλεβάρη,μπορώ να δηλώσω το 1ο και το 3ο πεδίο(ανθρωπιστικές-υγείας),αντίστοιχα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων,όποιος έχει χρόνο ας με κατατοπίσει λίγο.Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όσους διαβάζουν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό οι απόφοιτοι παλαιότερων ετών,μπορούν να διεκδικήσουν στις πανελλαδικές του 2018 την εισαγωγή τους σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Είμαι 32 ετών έβγαλα το ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ(Τεχνολογική κατεύθυνση)το 2003 και έδωσα πάλι το 2005(πανελλαδικές).Μπορώ να δώσω με το νέο σύστημα και αν ναι,υπάρχει η δυνατότητα να πάω σε κάποιο πεδίο με θεωρητικά μαθημάτα(περισσότερο διάβασμα γιατί υπάρχει η ικανότητα αποστήθισης κειμένων,η ωριμότητα και η διάθεση πλέον).Επίσης φοιτώ σε εσπερινό ΕΠΑ.Λ.(Β' Τάξη/πληροφορική),και επειδή διαρκεί η φοίτηση 3 έτη,θέλω να επισπεύσω τις όποιες διαδικασίες εισαγωγής σε κάποιο ΤΕΙ.Θα ήθελα να ρωτήσω αν τον Φλεβάρη,μπορώ να δηλώσω το 1ο και το 3ο πεδίο(ανθρωπιστικές-υγείας),αντίστοιχα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων,όποιος έχει χρόνο ας με κατατοπίσει λίγο.Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όσους διαβάζουν!!!!

Καλησπέρα!
Μπορείς να συμμετάσχεις στις πανελλαδικές όσες φορές θέλεις, δεν υπάρχει περιορισμός ως προς αυτό. Θα δώσεις λοιπόν με το νέο σύστημα. Μπορείς να επιλέξεις να δώσεις από διαφορετική ομάδα προσανατολισμού (όπως αποκαλούνται οι κατευθύνσεις πλέον) εάν το επιθυμείς. Από την ομάδα προσανατολισμού ανθρωπιστικών σπουδών (πρώην θεωρητική κατεύθυνση) έχεις πρόσβαση στο 1ο πεδίο (με έκθεση, αρχαία προσανατολισμού, ιστορία προσανατολισμού και λατινικά) και το 3ο (με μείωση μορίων και μάθημα επιλογής τη βιολογία γενικής παιδείας αντί για λατινικά). Μπορείς να επιλέξεις και λατινικά και βιολογία για να αποκτήσεις πρόσβαση και στα δύο πεδία. Αν και να ξέρεις πως το πρώτο πεδίο έχει ελάχιστα ΤΕΙ και όχι πολλές χαμηλόβαθμες σχολές (κάτω από 11-12.000 μόρια). Επίσης πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα την προετοιμασία εάν θέλεις να έχεις ελπίδες για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostplom

Νεοφερμένος

Ο kostplom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είχα πέρασει ΑΣΟΕΕ Οικονομικές Επιστήμες αλλά λόγω προσωπικών γεγονότων δεν ασχολήθηκα.

Στην ηλικία που βρίσκομαι ποιές σχολές πιστεύετε κυρίως για μορφωτικους σκοπούς.

Προτιμώ όχι θεωρητική κατεύθυνση και χωρίς πρακτική εξαιτίας επαγγελματικών υποχρεώσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είχα πέρασει ΑΣΟΕΕ Οικονομικές Επιστήμες αλλά λόγω προσωπικών γεγονότων δεν ασχολήθηκα.

Στην ηλικία που βρίσκομαι ποιές σχολές πιστεύετε κυρίως για μορφωτικους σκοπούς.

Προτιμώ όχι θεωρητική κατεύθυνση και χωρίς πρακτική εξαιτίας επαγγελματικών υποχρεώσεων
Κατ'αρχην, τι σας ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ'αρχην, τι σας ενδιαφέρει;

Γιάννη γεια σου,

Επειδή ενδιαφέρεται να δώσει και ο αδερφός μου (είναι 35 ετών) από εσπερινό ΓΕΛ (θα ξεκινήσει με τη νέα σχολική χρονιά οπότε θα δώσει σε 2 έτη από τώρα, καθώς έχει τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου), με υποχρεώσεις (επάγγελμα, οικογένεια κλπ).
Εσύ ποιες σχολές θα πρότεινες που να μην απαιτούν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις / εργαστήρια?

Επίσης ενδιαφέρεται για τα τμήματα Πολιτικών Μηχανικών ή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών. Ποια κατεύθυνση θα πρέπει να ακολουθήσει?

Σ'ευχαριστώ.

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γιάννη γεια σου,

Επειδή ενδιαφέρεται να δώσει και ο αδερφός μου (είναι 35 ετών) από εσπερινό ΓΕΛ (θα ξεκινήσει με τη νέα σχολική χρονιά οπότε θα δώσει σε 2 έτη από τώρα, καθώς έχει τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου), με υποχρεώσεις (επάγγελμα, οικογένεια κλπ).
Εσύ ποιες σχολές θα πρότεινες που να μην απαιτούν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις / εργαστήρια?

Επίσης ενδιαφέρεται για τα τμήματα Πολιτικών Μηχανικών ή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών. Ποια κατεύθυνση θα πρέπει να ακολουθήσει?

Σ'ευχαριστώ.

:thumbup:

Πάντως στην Αρχιτεκτονική σχολή (τουλάχιστον σε αυτή που σπούδασα εγώ) δεν υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, με την έννοια οτι δεν κρατιούνται παρουσίες κτλ. Βέβαια, δεν γίνεται να περαστεί το μάθημα αν δεν διορθώνεται ο φοιτητής πάνω στην εργασία του, πρέπει έστω και σπανιότερα να πηγαίνει στο μάθημα. Σε πολλές περιπτώσεις, όταν ο φοιτητής εργαζόταν και δε μπορούσε να είναι παρών κάθε βδομάδα στο μάθημα, κανόνιζε κάποιες συναντήσεις με τον καθηγητή για να μπορεί να τον διορθώνει εκτός των μαθημάτων. Αυτό έχει συμβεί πολλές φορές όσο σπούδαζα. Όπως και να 'χει όμως, πρέπει να δουλέψει σε ομαδικές εργασίες, κάτι που βοηθάει μεν γιατί δεν θα είναι μόνος του, αλλά από την άλλη θα αναγκάζεται να συνεργαστεί και να φέρει εις πέρας το μέρος που του ανατίθεται. Τέλος πάντων, το ζουμί είναι οτι έχει δουλειά αλλά δεν θα κοπεί από κανένα μάθημα επειδή έχει π.χ. 2 απουσίες ενώ επιτρέπεται μόνο μία. Αυτά (τουλάχιστον στην σχολή της Ξάνθης ξαναλέω) δεν υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως στην Αρχιτεκτονική σχολή (τουλάχιστον σε αυτή που σπούδασα εγώ) δεν υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, με την έννοια οτι δεν κρατιούνται παρουσίες κτλ. Βέβαια, δεν γίνεται να περαστεί το μάθημα αν δεν διορθώνεται ο φοιτητής πάνω στην εργασία του, πρέπει έστω και σπανιότερα να πηγαίνει στο μάθημα. Σε πολλές περιπτώσεις, όταν ο φοιτητής εργαζόταν και δε μπορούσε να είναι παρών κάθε βδομάδα στο μάθημα, κανόνιζε κάποιες συναντήσεις με τον καθηγητή για να μπορεί να τον διορθώνει εκτός των μαθημάτων. Αυτό έχει συμβεί πολλές φορές όσο σπούδαζα. Όπως και να 'χει όμως, πρέπει να δουλέψει σε ομαδικές εργασίες, κάτι που βοηθάει μεν γιατί δεν θα είναι μόνος του, αλλά από την άλλη θα αναγκάζεται να συνεργαστεί και να φέρει εις πέρας το μέρος που του ανατίθεται. Τέλος πάντων, το ζουμί είναι οτι έχει δουλειά αλλά δεν θα κοπεί από κανένα μάθημα επειδή έχει π.χ. 2 απουσίες ενώ επιτρέπεται μόνο μία. Αυτά (τουλάχιστον στην σχολή της Ξάνθης ξαναλέω) δεν υπάρχουν.

Γεια σου Παναγιώτη και σ'ευχαριστώ και πάλι για την τοποθέτηση.

Η αλήθεια είναι ότι οι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις είναι ένα "αγκάθι" για τον αδερφό μου, δεδομένου του ότι εργάζεται και έχει και οικογενειακές υποχρεώσεις. Φυσικά αυτό, δεν αποτελεί δικαιολογία, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Εμείς ζούμε μόνιμα στην Πάτρα, συνεπώς τον ενδιαφέρουν μόνο τα Τμήματα της Πάτρας. Ας ελπίσουμε ότι και στο αντίστοιχο τοπικό Τμήμα, τα πράγματα θα είναι το ίδιο ελαστικά, όπως και στην Ξάνθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σου Παναγιώτη και σ'ευχαριστώ και πάλι για την τοποθέτηση.

Η αλήθεια είναι ότι οι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις είναι ένα "αγκάθι" για τον αδερφό μου, δεδομένου του ότι εργάζεται και έχει και οικογενειακές υποχρεώσεις. Φυσικά αυτό, δεν αποτελεί δικαιολογία, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Εμείς ζούμε μόνιμα στην Πάτρα, συνεπώς τον ενδιαφέρουν μόνο τα Τμήματα της Πάτρας. Ας ελπίσουμε ότι και στο αντίστοιχο τοπικό Τμήμα, τα πράγματα θα είναι το ίδιο ελαστικά, όπως και στην Ξάνθη.

Έκανα μια μικρή έρευνα πάνω στο τμήμα Αρχιτεκτόνων των Πατρών, απ' οτι βλέπω τα συνθετικά μαθήματα (1 μάθημα κάθε εξάμηνο) απαιτούν 8 παρουσίες, εκτός από του πρώτου έτους, όπου δεν αναγράφεται κάπου οτι απαιτούνται παρουσίες, οπότε δεν ξέρω αν απλά δεν αναφέρεται ή αν πράγματι δεν απαιτούνται. Τα μαθήματα κανονικά είναι 12. Οπότε τουλάχιστον στο 2ο, 3ο και 4ο έτος θέλουν 8 στα 12 μαθήματα της σύνθεσης να είναι ο φοιτητής παρών. Πολλές φορές βέβαια αυτά είναι "στα χαρτιά" αν και είναι σημαντικό μια επαφή να κρατιέται, καλά κάνουν από κάποιο σημείο και έπειτα να "τον κρατάνε" στην σχολή για να μην χάνει επαφές. Πρέπει να βρεθεί κάποιος που να σπουδάζει στην Πάτρα Αρχιτεκτονική για να φωτιστεί το θέμα για να ξέρεις αν είναι περισσότερο ελαστικοί απ' όσο αναφέρει ο οδηγός σπουδών της σχολής, ή όχι. :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα μια μικρή έρευνα πάνω στο τμήμα Αρχιτεκτόνων των Πατρών, απ' οτι βλέπω τα συνθετικά μαθήματα (1 μάθημα κάθε εξάμηνο) απαιτούν 8 παρουσίες, εκτός από του πρώτου έτους, όπου δεν αναγράφεται κάπου οτι απαιτούνται παρουσίες, οπότε δεν ξέρω αν απλά δεν αναφέρεται ή αν πράγματι δεν απαιτούνται. Τα μαθήματα κανονικά είναι 12. Οπότε τουλάχιστον στο 2ο, 3ο και 4ο έτος θέλουν 8 στα 12 μαθήματα της σύνθεσης να είναι ο φοιτητής παρών. Πολλές φορές βέβαια αυτά είναι "στα χαρτιά" αν και είναι σημαντικό μια επαφή να κρατιέται, καλά κάνουν από κάποιο σημείο και έπειτα να "τον κρατάνε" στην σχολή για να μην χάνει επαφές. Πρέπει να βρεθεί κάποιος που να σπουδάζει στην Πάτρα Αρχιτεκτονική για να φωτιστεί το θέμα για να ξέρεις αν είναι περισσότερο ελαστικοί απ' όσο αναφέρει ο οδηγός σπουδών της σχολής, ή όχι. :) :) :)

Καλησπέρα.

Έριξα και εγώ μια γρήγορη ματιά και το διαπίστωσα πράγματι. Σίγουρα απαιτείται να έχεις μια "επαφή" με το Τμήμα, διότι μετά χάνεται η μπάλα. Δυστυχώς, δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο ενεργό μέλος για να μας δώσει τα φώτα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τα τμήματα συνήθως έχουν ομάδες στα κοινωνικά δίκτυα. Προσπαθήσατε εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τα τμήματα συνήθως έχουν ομάδες στα κοινωνικά δίκτυα. Προσπαθήσατε εκεί;

Καλά λες! Πάντα υπάρχουν ομάδες στο fb ειδικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzinaa

Νεοφερμένος

Η tzinaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είχα ξαναγράψει παλαιότερα αλλά ξαναγράφω γιατί θέλω ειλικρινά την άποψη σας.
Έδωσα πανελλήνιες το '17 , αλλά υπήρχαν πολλά προβλήματα υγείας και δεν κατάφερα να περάσω στη σχολή που ήθελα. Γράφτηκα σε ΙΕΚ στην Αθήνα, στο τμήμα μαιευτικής που τόσο ήθελα.
Κάνω πάρα πολλά πράγματα στον τομέα μου. Έχω παρακολουθήσει πάνω απο 10 σεμινάρια, άρχισα εθελοντισμό και τον άλλον μήνα θα εκπαιδευτώ στο βρεφικό μασάζ ( θα μπορώ να διδάσκω και να βγάζω και χρήματα απο αυτό). Παρακολουθώ επίσης μετεκπαιδευτικά μαθήματα σε δημόσιο μαιευτήριο. Όλα αυτά με πιστοποιήσεις. Διαβάζω κι ολας και γενικά έχω κάνει πολλά πράγματα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής :
Θα ήταν καλύτερο να έδινα πανελλήνιες ξανά απο διαφορετική κατεύθυνση, να παρακολουθούσα κάποια μικρή εκπαίδευση στο εξωτερικό σαν ''μεταπτυχιακό'' , ή να πηγαινα κανονικά για σπουδές bachelor έξω;
Μην ξεχνάμε πως εκτος του ΙΕΚ έχω ασχοληθεί πολύ με τον τομέα μου και μετράει πολύ στην εύρεση εργασίας, σε αντίθεση με ένα απλό χαρτί απο το ΙΕΚ που δεν είναι τίποτα. Επίσης, οι πανελλήνιες με αγχώνουν υπερβολικά και ίσως και να μην είναι για εμένα. Ποια είναι η άποψη σας;
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής :
Θα ήταν καλύτερο να έδινα πανελλήνιες ξανά απο διαφορετική κατεύθυνση, να παρακολουθούσα κάποια μικρή εκπαίδευση στο εξωτερικό σαν ''μεταπτυχιακό'' , ή να πηγαινα κανονικά για σπουδές bachelor έξω;


Αφού έχεις κάνει τόσα πράγματα πάνω στο αντικείμενό σου, νομίζω ότι "μια μικρή εκπαίδευση στο εξωτερικό" όπως λες, δεν θα προσθέσει κάτι σημαντικό στα προσόντα σου. Οπότε σου προτείνω να ακολουθήσεις κάποιον από τους δύο άλλους δρόμους που αναφέρεις δηλ. ή να δώσεις ξανά πανελλαδικές ή να φύγεις έξω για σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzinaa

Νεοφερμένος

Η tzinaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αυτό θα κάνω μάλλον. Θα ξαναδώσω πανελλήνιες του χρόνου, γιατι τώρα είναι αργά και εχω κενά μιας και θα δώσω απο άλλη ομάδα προσανατολισμού. Σε ευχαριστω πολύ!
Είναι γελοίο το ξέρω, αλλά νιώθω πως άν περάσω θα είμαι πολύ μεγάλη κάτι το οποίο δεν ισχυεί μιας και θα είμαι 21..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Αυτό θα κάνω μάλλον. Θα ξαναδώσω πανελλήνιες του χρόνου, γιατι τώρα είναι αργά και εχω κενά μιας και θα δώσω απο άλλη ομάδα προσανατολισμού. Σε ευχαριστω πολύ!
Είναι γελοίο το ξέρω, αλλά νιώθω πως άν περάσω θα είμαι πολύ μεγάλη κάτι το οποίο δεν ισχυεί μιας και θα είμαι 21..
Να ρωτήσω κάτι; Η εκπαίδευση στο ΙΕΚ που κάνεις δε φτάνει από μόνη της για να βρεις δουλειά τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι γελοίο το ξέρω, αλλά νιώθω πως άν περάσω θα είμαι πολύ μεγάλη κάτι το οποίο δεν ισχυεί μιας και θα είμαι 21..


Ασφαλώς αστειεύεσαι!!!΄Αλλοι ξεκινούν πολύύύύύύ αργότερα από τα 21 για να κάνουν κάτι για πρώτη φορά στη ζωή τους. Εσύ έχεις κάνει τόσα πράγματα μέχρι τώρα!΄Ασε που η διαφορά σου από τους δεκαοχτάχρονους είναι τόσο μικρή που θα βγαίνετε παρέα και θα φαίνεστε συνομήλικοι! Μην το ξανασκεφτείς γιατί είναι εντελώς κουτό! ΄Αντε και Καλή Επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzinaa

Νεοφερμένος

Η tzinaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φτάνει,ναί. Σίγουρα μπορώ να βρώ δουλειά, έχω πολύ αυτοπεποίθηση στο θέμα της εργασίας. Ακόμα και Αθήνα να μην βρώ, δεν έχω πρόβλημα να πάω σε άλλη πόλη. Απλά η διαφορά με το ΤΕΙ/ΑΕΙ είναι πως μαθαίνεις περισσότερα πράγματα και δεν σε βλέπουν ρατσιστικά μιας και το πτυχίο του ΙΕΚ είναι χαμηλότερου επιπέδου..

Έχετε δίκαιο! Απλά είναι πάρα πολλά πράγματα στη μέση που τρελένομαι. Χθές έκλαιγα όλη μέρα γιατί είμαι υπερβολικά μπερδεμένη. Είμαι Αθήνα για τις σπουδές ( του ΙΕΚ) , κανονικά έμενα Κρήτη οπότε εάν είναι να δώσω πανελλήνιες πρέπει να κατέβω Κρήτη γιατι δεν υπάρχουν τόσα χρήματα ώστε να κάνω φροντηστίρια Αθήνα.Θα κάνω ταυτόχρονα και την πρακτική μου οπότε δεν θα έχω χρόνο για να δουλέυω και όσο περίεργο και να σας φαίνεται, Κρήτη δεν μπορώ να γυρίσω και να κάτσω έναν χρόνο. Έχω κακές αναμνήσεις και κάθε φορά που πάω και κάθομαι πάνω απο δυο εβδομάδες με πιάνει θλίψη και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα. Δεν ξέρω εάν τα πράγματα είναι απλά και αυτή που τα κάνει περίπλοκα είμαι εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Φτάνει,ναί. Σίγουρα μπορώ να βρώ δουλειά, έχω πολύ αυτοπεποίθηση στο θέμα της εργασίας. Ακόμα και Αθήνα να μην βρώ, δεν έχω πρόβλημα να πάω σε άλλη πόλη. Απλά η διαφορά με το ΤΕΙ/ΑΕΙ είναι πως μαθαίνεις περισσότερα πράγματα και δεν σε βλέπουν ρατσιστικά μιας και το πτυχίο του ΙΕΚ είναι χαμηλότερου επιπέδου..

Φυσικά μπορείς να κάνεις ό,τι θες εσύ, αλλά αν ήσουν φίλη μου εγώ θα σού πρότεινα να τελειώσεις το ΙΕΚ, να βρεις μια δουλίτσα που σού αρέσει, να αρχίσεις να παίρνεις το μισθό σου, και οι γνώσεις εκεί είναι να τις κυνηγήσεις και χωρίς πανεπιστήμιο. Πήξαμε πια στους πτυχιούχους που δουλεύουν σερβιτόροι. Η δική μου συμβουλή είναι, αν μπορείς να μπεις σε μια δουλειά, μπες και δούλεψε. Δεν είναι πια καιροί για πτυχία και μεταπτυχιακά, τουλάχιστον για την Ελλάδα. Όσο για το τί θα λέει ο κόσμος, σκασίλα σου μεγάλη. Εσύ θα παίρνεις το μισθό σου και μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vlemma anoixto

Νεοφερμένος

Η Vlemma anoixto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα.. Εχω σκοπο να δωσω πανελληνιες μετα απο αρκετα χρονια(10+). Λογω της αποστασης μου απο τα σχολικα μαθηματα δεν σκοπευω για φετος αλλα για του χρονου. Ημουν τοτε θεωρητικη με τα εξι μαθηματα. Θα ηθελα συμβουλες πως να το κανω, βλεπω την υλη και πελαγωνω. Σκεφτομαι πως θα μαθω αυτολεξει ολα αυτα τα πραγματα... Δεν ξερω τον τροπο, πχ αξιζει να αρχιζω να μαθαινω τις "παπαγαλιες " απο τωρα; Η δεν θα προλαβω; . Θελω πολυ να δωσω και να προλαβω την υλη! Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top