Σεξισμός

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Άσε.Καποιοι και κάποιες δεν ξέρουν τι σημαίνει ευγένια.Αυτή που με προσέγγισε στη σχολή ε΄χει 2000 φίλους στο fb είναι ΔΑΠ νομίζω και έχει 400 like σε κάθε φωτογραφία.Έχει παραγίνει το fb,.πρέπει να το κατεβάσουν.Όλο βλακείες ανεβάζει ο καθένας.Θέλουν επιβεβαίωση.
Πάντως έχει τύχει κοπέλα να μου πεί όχι δεν θέλω και το εκτίμησα.Τα παιχνίδια είναι ανώριμα.Θα έλεγα και για άλλη μια περίπτωση αλλά δεν θέλω να συνεχίσω.

Μα σε προσέγγισε άτομο που βρίσκεται σε παράταξη, που έχει 2.000 φίλους στο fb κι εσένα η πρώτη σου σκέψη ήταν ότι σε προσέγγισε ερωτικά; Όχι για κάμια ψήφο, ας πούμε; :confused:

Δυστυχώς σε μια εποχή υπερπροσφοράς του ανδρικού φύλου, όχι, δεν υπάρχει η πολυτέλεια επιλογής αλλά η τύχη της γνωριμίας. Ή πιο απλά, για πολλούς, ο συμβιβασμός απελπισίας. Γούστα του καθενός.

Βρε nPb ποια υπερπροσφορά του ανδρικού φύλου; Να πω ότι ζεις σε κανένα χωριό κι είναι οι γυναίκες μετρημένες στα δάχτυλα, τόσα εκατομμύρια είμαστε στη χώρα κι είμαστε και περισσότερες απ' τους άνδρες. :P Τώρα γιατί πολλοί παραιτούνται και προτιμούν το διαδικτυακό πέσιμο δεν ξέρω, εικάζω όμως ότι το θάρρος που θέλει να στείλεις ένα ΠΜ είναι λιγότερο απ' το να πλησιάσεις κάποιον από κοντά.

Κουνάμε όμως το δάχτυλο στη βλακεία ανεξαρτήτως φύλου που δυστυχώς διαχέεται σαν ιός στα social media καθώς η γραμμή μεταξύ σεβασμού και προσβολής είναι πολύ λεπτή. Το εύκολο είναι να γράφεις κάποιον. Υποκρίνεται κάποια τη δύσκολη, σύμφωνα με το πρωτόκολλο της μη εύκολης, ανεβάζοντας ότι πιο προκλητικό, ...κλπ εντάξει, θέατρο του ανθρώπινου είδους. Το δύσκολο είναι να είναι κάποια κοπέλα ο πραγματικός εαυτός της πίσω από τα αναπάντητα μηνύματα, την ανασφαλή μάσκα του life-style και τις άνοστες χαζομαρίτσες στέλνω-δεν στέλνεις, σε ξέρω από κάπου, block μηνυμάτων, ...κ.α. παιδιάστικα!

Αυτό που υποστηρίζω είναι πως, αν δεν σ' αρέσουν τα social media και η συμπεριφορά των ανθρώπων εκεί μέσα, μην τα χρησιμοποιείς. Στο κάτω-κάτω, δεν είναι κάπως οξύμωρο ένα άτομο να αναζητά γνωριμίες μέσα από κάποια μέσα κοινωνικής δικτύωσης που το ίδιο κατακρίνει; Εννοείται πως δεν επιδοκιμάζω τις συμπεριφορές που λες, αλλά εφόσον μπορείς να τις αποκλείσεις απ' την καθημερινότητά σου, γιατί να μην το κάνεις;

Το θάρρος της γνώμης ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Εκεί είναι το στοίχημα στη ζωή. Ποτέ δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο ενοχλείστε από το να ρίξετε ωμά πόρτα σε κάποιον; Και καλά ανθρωπισμό; Αφού η αδιαφορία είναι πιο αγενής δικαιολογία. Για να μην παρεξηγηθεί το post, δεν έχω διάθεση να ανεβάσω τόνους.

Μα εννοείται πως η απάντηση "Σ'ευχαριστώ αλλά δεν ενδιαφέρομαι" είναι και για τα δύο φύλα η καλύτερη επιλογή. Αλλά η απάντηση αυτή θα δίνεται όταν και εκείνος/η που επιδίωξε την πρώτη προσέγγιση, έχει κάνει ξεκάθαρες τις προθέσεις του, κάτι που πολύ συχνά (όπως στο παράδειγμα πιο πάνω) δεν συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Περίοδο έχεις?


Ε ναι οταν δεν εχουμε επιχειρήματα και καταλάβαμε οτι είπαμε μαλάκια και δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε,ας κάνουμε προσωπική επίθεση στον συνομιλητή μας :D Πάντα πιάνει,σωστά; #not
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχει καθόλου σχέση ο σεξισμός με αυτό που συζητάτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πραγματι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Περίοδο έχεις?

Είσαι μαλάκας;

Τι, δεν κάνουμε ηλίθιες ερωτήσεις ο ένας στον άλλον; Όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θελω να επαναφερω τη συζητηση σε ενα επιπεδο ωραιου ξεκατινιασματος.

Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισω οτι δεν θεωρω τις γυναικες και τους αντρες "παρομοιους" γιατι εκ φυσεως ειναι διαφορετικοι και δυο διαφορετικα πραγματα δεν μπορουν να γινουν ιδια. Μπορουν να εχουν ισα βασικα δικαιωματα, σαφως, δεν γινεται ομως να κανουμε τον εναν κοπια του αλλου. Ετσι μας εφτιαξε η φυση.

Επισης φεμινισμος συμφωνα με το λεξικο της Οξφορδης ειναι: The advocacy of women’s rights on the ground of the equality of the sexes. Ωστοσο πολλες "φεμινιστριες" αυτο που επιθυμουν ειναι απλα η αντιστροφη των ρολων της πατριαρχικης κοινωνιας και η μετατροπη της σε μητριαρχικη και οχι τα ισα δικαιωματα.

Αναφερθηκατε νωριτερα στο θεμα του βιασμου και ειχατε μια εντονη λογομαχια με το παιδι που εγραψε για το ντυσιμο. Για μενα το ντυσιμο δεν ευθυνεται. Ο βιαστης θα προσπαθησει να βιασει ειτε η γυναικα φοραει μινι φουστα και γοβες, ειτε στρατιωτικο παντελονι κι αρβυλες. Το ντυσιμο ειναι μια "εξηγηση" που αναμασανε βιαστες προκειμενου να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα. Εξισου γελοια ειναι και η αποχη απο το σεξ, που ηταν η εξηγηση που εδωσε ο Μουσουλμανος δραστης του βιασμου νεαρου αγοριου σε πισινα της Βιεννης.

Σε δυτικες κοινωνιες οπου η μορφωση των ανθρωπων δεν ειναι σε επιπεδα μεσαιωνα, οι βιαστες ειναι ψυχικα διαταραγμενα ατομα που τα αιτια των πραξεων τους ειναι πολυ βαθυτερα απο την σεξουαλικη ελξη, μαλιστα υπαρχουν περιπτωσεις που ο δραστης ειχε ενεργη σεξουαλικη ζωη με τη συντροφο του κι ομως προχωρουσε σε βιασμους για τα δικα του αιτια. Το ντυσιμο, το κουνημα του κωλου κι αλλες τετοιες μπαρουφες ισχυουν μονο σε κοινωνιες που κατοικουν αμορφωτοι και οπισθοδρομικοι που θεωρουν οτι η ικανοποιηση των σεξουαλικων τους αναγκων ειναι δικαιωμα τους no matter what, και οτι οι γυναικες ειναι κατωτερα πλασματα που σκοπος τους ειναι να γεννανε για να βγαζουν κι αλλους πολεμιστες. Η εισροη ατομων απο διαφορετικες κουλτουρες στη δυτικη κοινωνια πρεπει να συνδυαζεται απο υπερεντατικα μαθηματα δυτικου πολιτισμου (οτι εδω σεβομαστε τις γυναικες, τρεχουμε πισω απο τα φουστανια τους και δεν τις χτυπαμε στο κεφαλι για να τις παρουμε στη σπηλια) κι απο παραδειγματικη τιμωρια οσων προχωρουν σε τετοιου ειδους εγκληματα γιατι οπως και να το κανουμε, εδω ειναι Δυση, ειτε παιζεις με τους κανονες μας ή τον πουλο.

Φευγοντας λιγο απο το κομματι των βιασμων, θα ηθελα να πω δυο λογια για τον "σεξισμο" στη δικη μας κοινωνια και πως αυτος παρουσιαζεται απο τις φεμινιστριες. Αναφερομενος σε φεμινιστριες εννοω απο εδω και περα αυτες που θελουν μητριαρχια και οχι ισοτητα.

Καλο θα ειναι κατ'αρχην να παραδεχθουμε οτι η γυναικα ειναι το φυλο που εχει την περισσοτερη δυναμη στην κοινωνια. Ναι φεμινιστριες της πορδης, εχετε δυναμη, απλα δεν ξερετε να τη χρησιμοποιειται. Υπαρχει και μια σελιδα που λεγεται "Ναι, εισαι μισογυνης" οπου το περιεχομενο της ειναι υποψηφιο για οσκαρ βλακειας. Ακομα και να φωναξει καποιος απο το πισω αυτοκινητο: αντε μωρη κουνησου (επειδη η μπροστινη του βαφεται σε φαναρι) οι φεμινιστριες θα κανουν το σουτιεν τους σφεντονα για να λιθοβολησουν τον φαλλοκρατη οδηγο. Καλα αν καποιος θελει την κοπελα του ξυρισμενη ή γενικοτερα περιποιημενη εκει να δειτε φωτιες που ετοιμαζουν να αναψουν στο Συνταγμα. Συμφωνα με τις φιλες μας, ο αντρας δεν εχει δικαιωμα να του αρεσει η κοπελα του οταν εχει κανει αποτριχωση και πρεπει να την δεχτει μαλλιαρη και να της πει και μπραβο. Ο λογος που και τα δυο φυλα περιποιουνται το καθενα τον εαυτο του ειναι η προσοχη που θα αποσπασει απο το υπολοιπο περιβαλλον (περα απο πρακτικα ζητηματα οπως η καθαριοτητα). Με αλλα λογια φτιαχνομαστε, ξυριζομαστε, κουρευομαστε, διαλεγουμε ρουχα για να αρεσουμε. Πρωτα στους εαυτους μας και μετα στους αλλους.

Η σεξουαλικη ελξη ομως δεν καθοριζεται απο εγχειρηδιο χρήσης. Δεν μπορεις να επιβαλλεις σε κανεναν να του αρεσει κατι συγκεκριμενο κι η μεγαλυτερη αποδειξη ειναι πως μεσα στο περασμα τοσων αιωνων καταπιεσης, υπαρχει ομοφυλοφιλια. Υπηρχαν ποτε γκεϊ προτυπα που ακολουθησαν καποιοι; Οχι, ομοφυλοφιλια υπηρχε και στην αρχαιοτητα, και στον Μεσαιωνα και στην Αναγεννηση και σημερα και θα υπαρχει οσο υπαρχει ανθρωπος. Κι αυτο γιατι η σεξουαλικοτητα του ανθρωπου οσο και να καταπιεστει, δεν εξαλειφεται και eventually βγαινει στην επιφανεια. Οι αντρες κι οι γυναικες ελκονται απο διαφορετικα πραγματα σε εναν συντροφο κι αυτο γιατι ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ. Οπως το βλεπω εγω, ο καθενας ψαχνει αυτο που του λειπει. Ο ενας αλληλοσυμπληρωνει τον αλλο γιατι τα ετερωνυμα ελκονται (most of the time). Οπως λοιπον ειναι δικαιωμα του καθενος μας να κυκλοφορει οπως θελει, ετσι ειναι δικαιωμα και των αλλων να μην τους αρεσει. Κι οι δυο πλευρες εχουν παντα δικαιωματα.

Για να κλεισω, η συμβουλη μου προς ολες τις γυναικες ειναι να εκμεταλλευονται τα πλεονεκτηματα του φυλου τους και να μην προσπαθουν να μιμηθουν αλλες συμπεριφορες διοτι εν τελει τα αποτελεσματα ειναι αντιθετα. Καλο θα ειναι να εχουμε ολοι μας το γνωθι σαυτον. Δυναμικη γυναικα δεν ειναι αυτη που φοραει αντροπρεπη παντελονια, αντρικα παπουτσια, κυκλοφορει χωρις σουτιεν ή βριζει σαν λιμενεργατης (ναι ξερω ειμαι ρατσιστης με τους λιμενεργατες μπλα μπλα μπλα). Οι δυναμικες γυναικες δεν εχουν προβλημα να φορεσουν γοβες ή να ξυρισουν τα ποδια τους γιατι ο σεβασμος που απολαμβανουν δεν πηγαζει απο τετοια ηλιθια κριτηρια ουτε προσπαθουν να παρουν το ρολο του αντρα στη σχεση. Γιατι κοιταζονται στον καθρεφτη, ξερουν τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους και δεν συμπεριφερονται κομπλεξικα. Δεν ονειρευονται να ηταν αντρες ενω η μεση χρηστρια που περναει τη μερα της διαμαρτυρομενη για τον σεξισμο στα social media αυτο ακριβως ειναι το ονειρο της. Να αποκτησει την εξουσια που στο μυαλο της νομιζει οτι εχει ο αντρας. Αν βεβαια ερχοταν στο δικο μας ρολο, θα της εφταιγε το αλλο φυλο που κανει κουμαντο στις σχεσεις κλπ κλπ κλπ. Γιατι το προβλημα της στην πραγματικοτητα δεν ειναι η θεση της γυναικας αλλα το οτι δεν δεχεται τον εαυτο της και παντα ασχολειται με το τι εχουν οι αλλοι.

ΥΓ. Ξεχασμενε σε θαυμαζω για το κουραγιο σου. Ο ανωνυμος θαυμαστης σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Είσαι μαλάκας;

Τι, δεν κάνουμε ηλίθιες ερωτήσεις ο ένας στον άλλον; Όχι;

Κάποιες φορές ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μόνος σου το είπες "η κοπέλα είναι όνειρο", "πολύ όμορφη" και την τοποθέτησες μάλιστα στην κατηγορία των 400 likes και 2000ων φίλων (το τι συνεπάγει αυτό για την κοινωνία είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, σίγουρα είναι πολύ διαφορετικό από όσα έχουν βιώσει οι προηγούμενες γενιές)
Και για αυτό την επέλεξες, είναι όμορφη και σου άρεσε, δεν την διάλεξες για τον εσωτερικό της κόσμο, τη σταθερότητα του χαρακτήρα της, και την τυπικότητα/υπευθυνότητα της.
Ίσως και τα δικά της κριτήρια να είναι τα ίδια, ίσως με -με τα δικά της δεδομένα πάντα- κάποια από τις 400 προσφορές να ήταν καλύτερη, ίσως απλά να είναι αυτός ο χαρακτήρας της.
Σε κάθε περίπτωση τελείωσες μια ώρα αρχύτερα, τυχερός ήσουν, με άλλους τα προβλήματα εμφανίζονται μετά από καιρό, και είναι πολύ χειρότερο.
Ξεπέρασε το, θα βρεις καλύτερη
πιο off topic δεν παει

Γράφει κανένα κούτελο για το χαρακτήρα κάποιου ή κάποιας; ή κάνω λάθος; Από όσο ξέρω, βλέπω, ακούω, σε πρώτη φάση και τα δυο φύλα δίνουν βάση στην οπτική εμφάνιση. :hmm: Άρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Άσε τις κοπέλες,απλά πεισμάτωσαν και θέλουν να βρουν το δίκιο τους και η μια υποστηρίζει την άλλη.Αυτή με το πόνυ στο προφιλ απαντάει με στυλ λες και είναι νταλικέρης.Μετά που τη ρώτησα αυτό για να την περιπαίξω λίγο,αυτή σκεφτόταν 2 ώρες τι θα μου απαντήσει.
Επίσης αν κάποιος που τους άρεσε τους έλεγε να πάνε καφέ και τη επόμενη μέρα δεν απαντούσε και αδιαφορούσε θα έλεγαν στις φίλες τους διάφορα επίθετα για αυτόν,και δεν θα τους άρεσε.Αλλά όταν είναι για άντρα που να φάει άκυρο,έτσι είναι η ζωή ξεπέρασε το.Μετά κάθονται και παραπονιούνται που τις έχουν αφ'υψηλού με την αντίληψη που κρατάνε.
Εγώ αποχωρώ,έχω διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
λέιζερ, φωτόλυση, ζεστό/κρύο κερί, μπραζίλιαν, ξυραφάκι, χημική αποτρίχωση, αποτρίχωση με κλωστή, τσιμπιδάκι
και έτσι δίνουμε την εντύπωση στους άντρες ότι γεννιόμαστε άτριχες (πλην των μαλλιών και το φρυδιών φυσικά)

Περνάς λοιπόν ένα καλοκαίρι που λόγο θάλασσας, βραδινών εξόδων, ρούχων κλπ αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον τους μισούς από τους παραπάνω τρόπους αποτρίχωσης (κάποιους σε καθημερινή βάση)
Έρχεται ο χειμώνας. Ωραίος καιρός, φουτεράκια, αλλά κυρίως ΜΑΚΡΙΑ τζιν και φόρμες. Στέκεσαι στο μπάνιο (πες ντάξει οι μασχάλες φεύγουν εύκολα) και κοιτάς τα πόδια σου (ή ότι ακόμα δει το μάτι σου) με βλέμμα βαρεμάρας και σκέφτεσαι: "Μήπως να τα αφήσω για αύριο ή παίζει να τα δει κάνεις και εξαφανιστεί για 5 χρόνια στις περιοχές της ζούγκλας του αμαζονίου και τις πεδιάδες της αργεντινής ως τα υψίπεδα του άνδεων και τα νησιά γκαλαπάγκος κάνοντας το φυσιοδίφη" *καλή επιτυχία σε όσους δίνουν πανελλήνιες φέτος*
Πας να κλαφτείς λίγο στις φίλες σου και καταλήγετε να γελάτε όλες μαζί κοιτώντας και συγκρίνοντας τα πόδια σας -μαζί με τις τρίχες-.

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, και σε εμάς αρέσει η "μεταξένια αίσθηση" του ξυρισμένου ποδιού και η διαφορά στον τρόπο που γλιστράει το πατελόνι αλλά όλα αυτά θέλουν πολλά λεφτά και κόπο.
Άγραφος κανόνας λοιπόν να φεύγουν τα συννεφάκια (δεν θέλω να πάρω όλες τις γυναίκες στο λαιμό μου οπότε θα πω για εμένα, τις φίλες μου και όσες γυναίκες έχουν συζητήσει μαζί μου για το θέμα μέχρι τώρα) : αν δεν είναι καλοκαίρι, δεν φοράς για κάποιο λόγο κοντά παντελόνια και δεν βλέπει κανείς τα πόδια σου νιώθεις ελεύθερη να γίνεις αρκουδίτσα και να απολαύσεις τρίχα

Fun fact 1: Ήμουν η τελευταία από τις φίλες μου που εμφανίστηκαν οι τρίχες στα πόδια και ένιωθα "μειονεκτικά" . Δεν το είχα σκεφτεί καλά τότε, που να 'ξερα.....
Fun fact 2: Αν μάζευα όλα τα λεφτά που έχουν φύγει σε προιόντα ξυρίσματος, κεριά, κρέμες για μετά, ραντεβού σε αισθητικούς και ότι άλλο έχω κάνει που μου ξεφεύγει θα αγόραζα άνετα αυτό το διαμάντι ή εναλλακτικά θα έφταναν για όλες τις απαιτούμενες συνεδρίες λέιζερ μέχρι να μείνουν μόνο τα φρύδια και το μαλλί. (μεταξύ μας πια δεν θα διάλεγε το τελευταίο και να περάσει τη ζωή της σαν μια ανέμελη πριγκίπισσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
λέιζερ, φωτόλυση, ζεστό/κρύο κερί, μπραζίλιαν, ξυραφάκι, χημική αποτρίχωση, αποτρίχωση με κλωστή, τσιμπιδάκι
και έτσι δίνουμε την εντύπωση στους άντρες ότι γεννιόμαστε άτριχες (πλην των μαλλιών και το φρυδιών φυσικά)

Περνάς λοιπόν ένα καλοκαίρι που λόγο θάλασσας, βραδινών εξόδων, ρούχων κλπ αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον τους μισούς από τους παραπάνω τρόπους αποτρίχωσης (κάποιους σε καθημερινή βάση)
Έρχεται ο χειμώνας. Ωραίος καιρός, φουτεράκια, αλλά κυρίως ΜΑΚΡΙΑ τζιν και φόρμες. Στέκεσαι στο μπάνιο (πες ντάξει οι μασχάλες φεύγουν εύκολα) και κοιτάς τα πόδια σου (ή ότι ακόμα δει το μάτι σου) με βλέμμα βαρεμάρας και σκέφτεσαι: "Μήπως να τα αφήσω για αύριο ή παίζει να τα δει κάνεις και εξαφανιστεί για 5 χρόνια στις περιοχές της ζούγκλας του αμαζονίου και τις πεδιάδες της αργεντινής ως τα υψίπεδα του άνδεων και τα νησιά γκαλαπάγκος κάνοντας το φυσιοδίφη" *καλή επιτυχία σε όσους δίνουν πανελλήνιες φέτος*
Πας να κλαφτείς λίγο στις φίλες σου και καταλήγετε να γελάτε όλες μαζί κοιτώντας και συγκρίνοντας τα πόδια σας -μαζί με τις τρίχες-.

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, και σε εμάς αρέσει η "μεταξένια αίσθηση" του ξυρισμένου ποδιού και η διαφορά στον τρόπο που γλιστράει το πατελόνι αλλά όλα αυτά θέλουν πολλά λεφτά και κόπο.
Άγραφος κανόνας λοιπόν να φεύγουν τα συννεφάκια (δεν θέλω να πάρω όλες τις γυναίκες στο λαιμό μου οπότε θα πω για εμένα, τις φίλες μου και όσες γυναίκες έχουν συζητήσει μαζί μου για το θέμα μέχρι τώρα) : αν δεν είναι καλοκαίρι, δεν φοράς για κάποιο λόγο κοντά παντελόνια και δεν βλέπει κανείς τα πόδια σου νιώθεις ελεύθερη να γίνεις αρκουδίτσα και να απολαύσεις τρίχα

Fun fact 1: Ήμουν η τελευταία από τις φίλες μου που εμφανίστηκαν οι τρίχες στα πόδια και ένιωθα "μειονεκτικά" . Δεν το είχα σκεφτεί καλά τότε, που να 'ξερα.....
Fun fact 2: Αν μάζευα όλα τα λεφτά που έχουν φύγει σε προιόντα ξυρίσματος, κεριά, κρέμες για μετά, ραντεβού σε αισθητικούς και ότι άλλο έχω κάνει που μου ξεφεύγει θα αγόραζα άνετα αυτό το διαμάντι ή εναλλακτικά θα έφταναν για όλες τις απαιτούμενες συνεδρίες λέιζερ μέχρι να μείνουν μόνο τα φρύδια και το μαλλί. (μεταξύ μας πια δεν θα διάλεγε το τελευταίο και να περάσει τη ζωή της σαν μια ανέμελη πριγκίπισσα)

που κολλάει τώρα αυτό.Δικές σας ανασφάλειες είναι αυτά.Δεν λέω να μην προσέχετε τον εαυτό σας.Αλλά αυτά με τους αισθητικούς που έχω ακούσει είναι τραγικά.Οι φυσικές μας αρέσουν.Και άλλων σχολών καλές είναι βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
το ανέφερε ο DarthFederer στην παράγραφο [Καλο θα ειναι κατ'αρχην...μετα στους αλλους.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
που κολλάει τώρα αυτό.Δικές σας ανασφάλειες είναι αυτά.Δεν λέω να μην προσέχετε τον εαυτό σας.Αλλά αυτά με τους αισθητικούς που έχω ακούσει είναι τραγικά.Οι φυσικές μας αρέσουν.Και άλλων σχολών καλές είναι βέβαια.


Ξέρεις πως ειναι το φυσικό; Και τριχοφυΐα εχουμε,και ακμή εχουμε,και παραπάνω κιλά εχουμε,και ραγάδες και απ'ολα. Το φυσικό που νομίζετε εσεις ειναι στην πραγματικότητα ελαφρύ μεικ απ,λίγη μάσκαρα, χρώμα στα χείλη αλλα λιγο,για να μην φαίνεται πολυ αλλα και αυτο δεν το λες τιποτα. Θυμάμαι που πρόσφατα είχα δει μια φωτογραφία απο διαφορα αγόρια που έκαναν κομπλιμέντα σε φωτογραφίες γυναικών που και καλα ηταν "φυσικές" ενώ ακομα και ελαφρύ eye liner φορούσαν-απλά δεν έκανε μπαμ όποτε φαινοταν φυσικό το αποτέλεσμα. Το εντελώς φυσικό ειναι δυστυχώς αυτο που δέχεται σχόλια τύπου "μα γιατι δεν προσεχείς καθολου τον εαυτό σου!!11".
Δεν ξερω αν ισχύει αλλα είχα διαβάσει κάπου οτι η μόδα να ξυρίζουν οι γυναίκες τα πόδια τους ήρθε επειδη οταν οι άντρες έπρεπε να πολεμήσουν στον πόλεμο (α παγκόσμιο νομιζω; ) οι εταιρείες που πουλούσαν ξυραφάκια δεν είχαν πλέον έσοδα και έπρεπε να βρουν κάποιον τροπο να βγάλουν χρήματα. Αν δεν είχαμε απο φυσικού μας τρίχες πιθανόν να πουλούσαν αντίστοιχα προϊόντα που να αυξάνουν την τριχοφυΐα και να ηταν αυτο το πρότυπο :hmm: Όπως κάποτε πουλούσαν προϊόντα για να αποκτήσουν παραπάνω κιλά οι αδύνατες. Και το θεμα δεν ειναι οτι εμείς πέφτουμε στην παγίδα των εταιρειών!!111 αλλα θεωρείται τόσο περιεργο το να μην ξυριζεις τα πόδια σου που αν δεν το εκανες και έβγαινες έξω θα σε κοιτούσαν όλοι και θα σχολίαζαν. Ειλικρινά αν βλέπατε μια φυσική γυναίκα,με την τριχοφυΐα της, την ακμή της κτλ,δεν νομιζω να λέγατε ααα ετσι σας θελουμε,φυσικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σας αρέσει να είστε ξυρισμένες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις πως ειναι το φυσικό; Και τριχοφυΐα εχουμε,και ακμή εχουμε,και παραπάνω κιλά εχουμε,και ραγάδες και απ'ολα. Το φυσικό που νομίζετε εσεις ειναι στην πραγματικότητα ελαφρύ μεικ απ,λίγη μάσκαρα, χρώμα στα χείλη αλλα λιγο,για να μην φαίνεται πολυ αλλα και αυτο δεν το λες τιποτα. Θυμάμαι που πρόσφατα είχα δει μια φωτογραφία απο διαφορα αγόρια που έκαναν κομπλιμέντα σε φωτογραφίες γυναικών που και καλα ηταν "φυσικές" ενώ ακομα και ελαφρύ eye liner φορούσαν-απλά δεν έκανε μπαμ όποτε φαινοταν φυσικό το αποτέλεσμα. Το εντελώς φυσικό ειναι δυστυχώς αυτο που δέχεται σχόλια τύπου "μα γιατι δεν προσεχείς καθολου τον εαυτό σου!!11".
Δεν ξερω αν ισχύει αλλα είχα διαβάσει κάπου οτι η μόδα να ξυρίζουν οι γυναίκες τα πόδια τους ήρθε επειδη οταν οι άντρες έπρεπε να πολεμήσουν στον πόλεμο (α παγκόσμιο νομιζω; ) οι εταιρείες που πουλούσαν ξυραφάκια δεν είχαν πλέον έσοδα και έπρεπε να βρουν κάποιον τροπο να βγάλουν χρήματα. Αν δεν είχαμε απο φυσικού μας τρίχες πιθανόν να πουλούσαν αντίστοιχα προϊόντα που να αυξάνουν την τριχοφυΐα και να ηταν αυτο το πρότυπο :hmm: Όπως κάποτε πουλούσαν προϊόντα για να αποκτήσουν παραπάνω κιλά οι αδύνατες. Και το θεμα δεν ειναι οτι εμείς πέφτουμε στην παγίδα των εταιρειών!!111 αλλα θεωρείται τόσο περιεργο το να μην ξυριζεις τα πόδια σου που αν δεν το εκανες και έβγαινες έξω θα σε κοιτούσαν όλοι και θα σχολίαζαν. Ειλικρινά αν βλέπατε μια φυσική γυναίκα,με την τριχοφυΐα της, την ακμή της κτλ,δεν νομιζω να λέγατε ααα ετσι σας θελουμε,φυσικές.

Ενώ αν εσείς δείτε ας πούμε άντρα με ένα φρύδι, τρίχα αρκούδας στην πλάτη και απεριποίητο μούσι Οσάμα Μπιν Λάντεν θα τον θεωρήσετε πολύ σέξι και νατουράλ? Δεν φταίτε εσείς βέβαια που είστε αναγκασμένες να ξυρίζετε τα πόδια καθώς έτσι μεγαλώσατε, αλλά δεν φταίμε κι εμείς καθώς έτσι μεγαλώσαμε. Πλέον το άτριχο έχει αρχίσει να προωθείται και για τους άντρες. Η μόδα είναι σφίχτερμαν και φουλ ξυρισμένος στο σώμα, μαλλί ξύρισμα στα πλάγια, φωλιά από πάνω και μούσι. Μην μιλήσω για κολλητά παντελόνια και τα βι μέχρι τον αφαλό. Ηλίθιες μόδες πάντα θα υπάρχουν και για τα δύο φύλλα. Απλά οι γυναίκες από πάντα χρησιμοποιούσαν την εμφάνιση για να προσελκύσουν τα αρσενικά γι' αυτό και είναι λογικό να κάνετε περισσότερα.

Προσωπικά μου αρέσει η άλλη να είναι άτριχη αλλά δεν θα το κάνω και θέμα αν δεν είναι αεροδρόμιο. Το μόνο που με ξενερώνει πάρα πολύ είναι το μουστάκι (ή μούσι :P) καθώς το θεωρώ τελείως αντιαισθητικό. Επίσης δεν μου αρέσει το make up γενικώς, προτιμώ την ακμή και συχαίνομαι τα ψεύτικα νύχια και κάτι κατασκευές που κάνουν μερικές πάνω στο νύχι... έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο σεξισμός είναι φύσει κατακριτέος, αλλά χρησιμοποιείται ως υποβολή ενοχής(the church of no salvation) με σκοπό να περαστούν κομμουνιστικές ατζέντες. Περα από αυτό αποτελεί καταφύγιο για πολλές ηττοπαθείς γυναίκες και άντρες(λιγότερο), δλδ άτομα πικραμένα από τη ζωή. Εν τέλει, ο (μοντέρνος) φεμινισμός πλήττει κυρίως το θηλυκό φίλο καθώς παρουσιάζει σουρρεαλιστικές ιδέες και πρότυπα. Η καλύτερη απάντηση βρίσκεται στην αποδοχή υπευθηνότητας του ατόμου, δεν υπάρχει τίποτα που ο φεμιναζισμός μισεί περισσότερο από μια γυναίκα που κατάφερε πράγματα για τον εαυτό της αντί της αυτοθυματοποίησης.

Από μια μικρή ματιά στο θέμα βλέπω πως αναφέρθηκαν και παραδείγματα της θρησκευτικής πλευράς του μοντέρνου φεμινισμού. Οι θετικές επιστήμες αποτελούν τρανό παράδειγμα απαράδεκτων διαμαχών που θυμίζουν μόνο κυνήγι μαγισσών(σχετικό).

Αυτά για όποιον δεν ξέρει τι παίζει και θέλει να πάρει μια γενική εικόνα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από μια μικρή ματιά στο θέμα βλέπω πως αναφέρθηκαν και παραδείγματα της θρησκευτικής πλευράς του μοντέρνου φεμινισμού. Οι θετικές επιστήμες αποτελούν τρανό παράδειγμα απαράδεκτων διαμαχών που θυμίζουν μόνο κυνήγι μαγισσών(σχετικό).

Ειδικά αυτό με τις θετικές επιστήμες έχει καταντήσει κοροϊδία πια. Η απάντηση είναι απλά η διαφορά IQ. Οι περισσότερες γυναίκες τείνουν προς τον μέσο όρο του IQ σε αντίθεση με τους άντρες που έχεις περισσότερους στα δύο άκρα. Έτσι είναι απόλυτα λογικό να υπάρχουν περισσότεροι άντρες στις θετικές επιστήμες απ'ότι γυναίκες καθώς υπάρχουν περισσότεροι έξυπνοι άντρες απ'ότι γυναίκες. Είναι ο ίδιος ακριβώς λόγους για τον οποίο υπάρχουν περισσότεροι εγκληματίες άντρες απ'ότι γυναίκες.

Και αντί απλά να αποδεχτούν αυτό πράγμα μιλάνε για σεξισμό από τους άντρες και πως πρέπει να υποστηρίζουμε τις γυναίκες ώστε να πηγαίνουν σε θετικές σχολές και ένα κάρο άλλες βλακείες. Και όλα αυτά σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των γυναικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Κρίμα για σένα αν ενας άντρας είναι topless δεν τρέχει τίποτα αν όμως γυναίκα βγεί έξω topless διαπράττει έγκλημα (προσβολή δημόσια αιδούς).

Εξαρτάται από την περίπτωση(γυναίκα). Μπορεί να διαπράττει "έγκλημα", γιατί δεν εμφανίζεται έτσι περισσότερο συχνά.:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εξαρτάται από την περίπτωση(γυναίκα). Μπορεί να διαπράττει "έγκλημα", γιατί δεν εμφανίζεται έτσι περισσότερο συχνά.:P:P:P
:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top