Σεξισμός

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν θα αναφερθω στο θέμα του βιασμού και τα σχετικά.Αλλά θα αναφερθλω σε δικά μου,που έχω παρατηρήσει και με έχουν εκνευρίσει.
Πάω σε μια συνάντηση με άτομα που ξέρω απο σχολείο.Ήταν μια κοπέλα εκεί που μου άρεσε απο τότε και τη συμπαθούσα.Της μιλάω μέσω fb και μου λέει να κανονίσουμε για καφέ όποτε θέλω,μου δίνει το κινητό της.Την έχω πάρει 3 φορές απο την στιγμή που είχαμε συνατηθεί (προηγούμενη Δευτέρα).Αρχικά μιλήσαμε την προηγούμενη Πέμπτη.Της λέω θα την πάρω την Δευτέρα που πέρασε να κανονίσουμε.μου λέει οκ φιλιά.Την παίρνω δεν απαντάει.Της λέω πάρε με όποτε μπορέσεις,δεν με παίρνει την παίρνω εγώ.Μου λέει δικαιολογίες ότι έχει δουλείες αυτν την περίοδο και δεν μπορεί να κανονίσουμε θα με πάρει αυτή.Κατάλαβα ότι πλέον δεν θέλει γτ αυτά λένε όταν είναι "απασχολημένες".της στέλνω σήμερα πως τα πάει δεν απαντάει.την κοπέλα την γνωρίζω απο πολύ παλιά.Τι έχει παιχτεί εδώ δεν μπορώ να καταλάβω(βέβαια της είχα πει αν θέλει να πάμε για καφέ οι δυο μας αν νιώσει αβόλα μου λέει όχι δεν νιώθω άβολτα αλλά το έιπα και σε ένα γνωστό μας).
Πλην αυτού:Μια άλλη κοπέλα με πλησίασε στη σχολή.είχαμε συναντηθεί 2-3 φορές μιλήσαμε.Της είπα να πάμε βόλτα μου είπε ναι.Της στέλνω μήνυμα στο fb για καφέ,το διαβάζει δεν απαντάει.

Υπάρχουν επιστήμονες που μπορούν να εξηγήσουν αυτά εδω;Τι θέλετε πλέον κανείς δεν μπορεί να καταλάβει.
Στην τελική μάλλον δεν πρέπει να πολυασχολούμαστε μαζί σας.

Δυστυχώς υπάρχει μια άλλη παράμετρος, που δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλική έλξη, ότι δεν σε γουστάρει (και δεν στο λέει ωμά για να μην πληγωθείς) που λέγεται παιδεία. Αρκετοί άνθρωποι επειδή δεν έχουν το θάρρος της γνώμης τους προβαίνουν σε γελοιότητες επιπέδου facebook και πολύ τους πάει. :) Το γεγονός ότι είναι "απασχολημένη" ή τα διαβασμένα μηνύματα πίσω από την κλειδαρότρυπα άνευ απαντήσεων είναι απλά αξιολύπητα. Όλοι έχουμε καθημερινή πίεση και εννοείται ότι επιλέγουμε σε ποιους ανθρώπους αφιερώνουμε χρόνο. Στις φοιτητικές ηλικίες, οι περισσότερες κοπέλες (με θετικές εξαιρέσεις πάντα) δοκιμάζουν ανθρώπους λόγω συναγωνιστικών τάσεων. Ενδιαφέρονται κυρίως για την επιβεβαίωση της ανασφαλούς προσωπικότητάς τους και όχι τόσο να χτίσουν ειλικρινείς σχέσεις (φιλικές, ερωτικές). Δεν είναι τυχαίο που δεν υπάρχει λεκτικός αντίλογος και σε αντιμετωπίζουν με δείγματα παθητικής αδιαφορίας, αμήχανου χαμόγελου, ... Στα κοινωνικά δίκτυα, ειδικά οι κοπέλες καθημερινά δέχονται μηνύματα και αιτήματα από εκατοντάδες επίδοξους καφεδάκηδες. Γενικά οι ανθρώπινες σχέσεις διέπονται από κρίση. :hmm: Έχουμε φτάσει σε σημείο η έλλειψη επιχειρημάτων να θεωρείται σεξισμός. Άρα τι συζήτηση να κάνει κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν θα αναφερθω στο θέμα του βιασμού και τα σχετικά.Αλλά θα αναφερθλω σε δικά μου,που έχω παρατηρήσει και με έχουν εκνευρίσει.
Πάω σε μια συνάντηση με άτομα που ξέρω απο σχολείο.Ήταν μια κοπέλα εκεί που μου άρεσε απο τότε και τη συμπαθούσα.Της μιλάω μέσω fb και μου λέει να κανονίσουμε για καφέ όποτε θέλω,μου δίνει το κινητό της.Την έχω πάρει 3 φορές απο την στιγμή που είχαμε συνατηθεί (προηγούμενη Δευτέρα).Αρχικά μιλήσαμε την προηγούμενη Πέμπτη.Της λέω θα την πάρω την Δευτέρα που πέρασε να κανονίσουμε.μου λέει οκ φιλιά.Την παίρνω δεν απαντάει.Της λέω πάρε με όποτε μπορέσεις,δεν με παίρνει την παίρνω εγώ.Μου λέει δικαιολογίες ότι έχει δουλείες αυτν την περίοδο και δεν μπορεί να κανονίσουμε θα με πάρει αυτή.Κατάλαβα ότι πλέον δεν θέλει γτ αυτά λένε όταν είναι "απασχολημένες".της στέλνω σήμερα πως τα πάει δεν απαντάει.την κοπέλα την γνωρίζω απο πολύ παλιά.Τι έχει παιχτεί εδώ δεν μπορώ να καταλάβω(βέβαια της είχα πει αν θέλει να πάμε για καφέ οι δυο μας αν νιώσει αβόλα μου λέει όχι δεν νιώθω άβολτα αλλά το έιπα και σε ένα γνωστό μας).
Πλην αυτού:Μια άλλη κοπέλα με πλησίασε στη σχολή.είχαμε συναντηθεί 2-3 φορές μιλήσαμε.Της είπα να πάμε βόλτα μου είπε ναι.Της στέλνω μήνυμα στο fb για καφέ,το διαβάζει δεν απαντάει.

Υπάρχουν επιστήμονες που μπορούν να εξηγήσουν αυτά εδω;Τι θέλετε πλέον κανείς δεν μπορεί να καταλάβει.
Στην τελική μάλλον δεν πρέπει να πολυασχολούμαστε μαζί σας.

Καταλαβαίνω πως απλά "είδες φως και μπήκες" για να πεις τον πόνο σου, αλλά είσαι εντελώς εκτός θέματος.

Τέλος πάντων, απ' ό,τι κατάλαβα είδες την κοπέλα Δευτέρα, την πήρες τηλέφωνο την Πέμπτη και σου το σήκωσε κανονικά, μιλήσατε και της είπες θα την πάρεις την ερχόμενη Δευτέρα να κανονίσετε. Παίρνεις και δεν στο σηκώνει, άρα στέλνεις μήνυμα να σε πάρει μόλις μπορέσει, σωστά; Μετά, γιατι ξαναπήρες αφού της είπες "πάρε μόλις μπορέσεις"; :confused: Και μετά γιατί είσαι 100% σίγουρος πως το "Έχω δουλειές" είναι δικαιολογίες κι όχι η αλήθεια; Ποιες "αυτά λένε ότι είναι "απασχολημένες""; Όλες οι γυναίκες που έχεις γνωρίσει στη ζωή σου; Γιατί αν όλες οι γυναίκες που έχεις γνωρίσει είναι απασχολημένες, αυτό δεν λέει κάτι για εκείνες, αλλά λέει σίγουρα κάτι για εσένα.

Ρωτάς μετά τι έχει παιχτεί, λες και είναι τόσο απλή η απάντηση. Ποιος ξέρει τι έχει παιχτεί; Μπορεί να έχει δουλειές και να σε πάρει σε 2 βδομάδες [άραγε, θα της ζητήσεις συγγνώμη τότε για τις υποθέσεις που έκανες;], μπορεί να σου είπε πως πνίγεται για να σε αποφύγει ευγενικά (δεν κατάλαβα από πότε θεωρείται κακό το να μη θέλουμε να απορρίψουμε κάποιον κατάμουτρα). Τι σημασία έχει; Αν από δύο τυχαία παραδείγματα προσπαθείς να βγάλεις κάποιο γενικό και πανανθρώπινο συμπέρασμα, πάρτο αλλιώς. Ο καθένας μπορεί να αναγάγει τις προσωπικές του εμπειρίες σε συμπεράσματα, αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σωστά.

Οι άνθρωποι που έχετε γύρω σας (κι αυτό πάει και στον nPb για να μην κάνω quote όλο το post), είναι αυτοί που επιλέγετε να έχετε. Τον "ανασφαλή, αδιάφορο κι αμήχανο" περίγυρό σας, μόνοι σας τον διαλέξατε, δεν σας επιβλήθηκε. Αντί, λοιπόν, να κουνάτε το δάχτυλο, σκεφτείτε πως είτε εσείς οι ίδιοι έλκεστε από τον εν λόγω περίγυρο, είτε είστε αυτοί που τον έλκύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
@Anonyme μηπως εισαι κι εσυ απο τις κοπελες που υποσχονται καφεδες και μετα εξαφανιζονται?Και γιατι δηλαδη να μην εισαι εξ'αρχης ειλικρινης με τον αλλο?Να του το ξεκοψεις κατ'ευθειαν

Οταν ενα αγορι σου ζηταει να βγειτε για καφε δεν το κανει για να συζητησετε τις νεες τασεις της μοδας...Αν γουσταρεις βγαινεις αλλιως του το ξεκοβεις...Ολα τα υπολοιπα τα κανετε για να ικανοποιησετε τον ηλιθιο εγωισμο σας και να το παιξετε εξυπνες στις φιλες σας.

Ξυπνηστε επιτελους και μαθετε να συμπεριφερεστε αληθινα. Το ιδιο ισχυει και για εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
...(δεν κατάλαβα από πότε θεωρείται κακό το να μη θέλουμε να απορρίψουμε κάποιον κατάμουτρα). Τι σημασία έχει;

Πες τα ρε κοριτσάρα μου, πες τα. Επιτέλους συμφωνούμε σε κάτι!!

Δηλαδή συγγνώμη, γιατί φταίω εγώ, όταν λέω σε γλυκές κοπέλες λόγια όμορφα και τις δίνω ελπίδες? Και αυτές αισθάνονται ωραία, έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάτι θα γίνει(not gonna happen any time soon bro) και εγώ αισθάνομαι ακόμα πιο ωραίος.

Έτσι παιδιά είμαστε όλοι κερδισμένοι! Και εγώ προχωράω κανονικά με τη ζωή μου και η κοπέλα προχωράει κανονικά με τη ζωή της, περιμένοντας πότε θα της τηλεφωνήσω(haha not gonna happen though, but you keep dreaming girl).

Άραγε μπόρεσε να καταλάβει την ειρωνεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
@Anonyme μηπως εισαι κι εσυ απο τις κοπελες που υποσχονται καφεδες και μετα εξαφανιζονται?Και γιατι δηλαδη να μην εισαι εξ'αρχης ειλικρινης με τον αλλο?Να του το ξεκοψεις κατ'ευθειαν

Όχι, αλλά μου έχει συμβεί το ανάποδο, μήπως να κατηγορήσω όλον τον ανδρικό πληθυσμό;

Οταν ενα αγορι σου ζηταει να βγειτε για καφε δεν το κανει για να συζητησετε τις νεες τασεις της μοδας...Αν γουσταρεις βγαινεις αλλιως του το ξεκοβεις...Ολα τα υπολοιπα τα κανετε για να ικανοποιησετε τον ηλιθιο εγωισμο σας και να το παιξετε εξυπνες στις φιλες σας.

Ξυπνηστε επιτελους και μαθετε να συμπεριφερεστε αληθινα. Το ιδιο ισχυει και για εμας

Αν δεν διάβασες όλο το post, τα παιδιά ήταν συμμαθητές. Να είμαστε ξεκάθαροι είπαμε, όχι να είμαστε γαϊδούρια. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παιδια μισο λεπτο. Αν δεν ηθελε η κοπελα ας το ελεγε εξ αρχης! Τι του κανει του αλλου πεισματα; Τι ειναι ο αλλος για να περιμενει; Δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα και προφανως το ιδιο ισχυει και για τους ανδρες. Δεν θες πες το; Εστω αλλαξες γνωμη πες το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί ακόμα και ΑΝ όντως η κοπέλα του είπε ότι θα πάνε για καφέ και μετά το μετάνιωσε είναι τόσο κακιά (και την πληρώνει και ο υπόλοιπος γυναικείος πληθυσμός)

Δηλαδή από τη στιγμή που είπες ότι θα βγεις με κάποιον είσαι αναγκασμένη να το υποστείς ακόμη και άλλαξες γνώμη για τον χ ψ λόγο? Θα ήταν πιο δίκαιο για το παιδί έτσι?
(panagiotis econ) Εγώ λέω να του κάτσει κιόλας μετά τον καφέ ή να παραλείψει τελείως τη δημόσια έξοδο αφού "Οταν ενα αγορι σου ζηταει να βγειτε για καφε δεν το κανει για να συζητησετε τις νεες τασεις της μοδας" (θα μπορούσες να μην το κάνεις τόσο συγκεκριμένο βέβαια)

Τώρα όσο για το παιδί με τη συμμαθήτρια
  • αν στον καφέ δεν είχε σκοπό να της κάνει πρόταση γάμου
  • αν η τύπιισα δεν ήταν η γυναίκα της ζωής του
  • αν δεν είχε οραματιστεί τα επόμενα χρόνια της ζωής του με την εν λόγο κοπέλα
προτείνω να το ξεπεράσει, μακάρι να αρέσαμε σε όσους μας αρέσουν αλλά δυστυχώς δεν γίνεται έτσι. Είναι μικρός ακόμα και έχει όλη τη ζωή μπροστά του. Κάποιες φορές κερδίζουμε, κάποιες φορές χάνουμε και μερικές ο άλλος δεν θέλει να παίξει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Της μιλάω μέσω fb και μου λέει να κανονίσουμε για καφέ όποτε θέλω,μου δίνει το κινητό της.Την έχω πάρει 3 φορές απο την στιγμή που είχαμε συνατηθεί (προηγούμενη Δευτέρα).Αρχικά μιλήσαμε την προηγούμενη Πέμπτη.Της λέω θα την πάρω την Δευτέρα που πέρασε να κανονίσουμε.μου λέει οκ φιλιά.Την παίρνω δεν απαντάει.Της λέω πάρε με όποτε μπορέσεις,δεν με παίρνει την παίρνω εγώ.Μου λέει δικαιολογίες ότι έχει δουλείες αυτν την περίοδο και δεν μπορεί να κανονίσουμε θα με πάρει αυτή.Κατάλαβα ότι πλέον δεν θέλει γτ αυτά λένε όταν είναι "απασχολημένες".της στέλνω σήμερα πως τα πάει δεν απαντάει.την κοπέλα την γνωρίζω απο πολύ παλιά.Τι έχει παιχτεί εδώ δεν μπορώ να καταλάβω

Κοίτα είναι άγραφος κανόνας, αν κανονίσεις καφέ με κοπέλα και αυτή βρει οποιαδήποτε δικαιολογία να μην έρθει τότε δεν ψήνεται γενικώς. Έπρεπε να το καταλάβεις εξ αρχής, τι την ξαναπαίρνεις 100 φορές τηλέφωνο; Αν ήθελε να βγείτε θα έβγαινε ή θα σε έπαιρνε αυτή. Προχώρα παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Προφανως και δεν πρεπει να θεωρουμε οτι επειδη η συγκεκριμενη κοπελα φερθηκε ετσι αυτο σημαινει οτι και ο υπολοιπος γυναικειος πληθυσμος θα ειχε αυτη την αντιδραση. Αλλα απο καθε αποψη οταν λες στον αλλο οτι οκ να παμε για καφε και μετα εξαφανιζεσαι δεν ειναι σωστο. Δεν ειναι κακια η κοπελα η λεξη κακια ειναι βαρια λεξη. Απλα σιγουρα δεν ειναι σωστη και ξεκαθαρη. Ωραια τα λεμε ετσι μεταξυ μας αλλα μια μουρη και μια αυτοπεποιθηση μεχρι το πατωμα θα ειχαμε εαν μας συνεβαινε το ιδιο. Αυτα ειχα να πω παρ ολα αυτα το θεμα εξακολουθει να ειναι λιγο off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Προφανως και δεν πρεπει να θεωρουμε οτι επειδη η συγκεκριμενη κοπελα φερθηκε ετσι αυτο σημαινει οτι και ο υπολοιπος γυναικειος πληθυσμος θα ειχε αυτη την αντιδραση. Αλλα απο καθε αποψη οταν λες στον αλλο οτι οκ να παμε για καφε και μετα εξαφανιζεσαι δεν ειναι σωστο. Δεν ειναι κακια η κοπελα η λεξη κακια ειναι βαρια λεξη. Απλα σιγουρα δεν ειναι σωστη και ξεκαθαρη. Ωραια τα λεμε ετσι μεταξυ μας αλλα μια μουρη και μια αυτοπεποιθηση μεχρι το πατωμα θα ειχαμε εαν μας συνεβαινε το ιδιο. Αυτα ειχα να πω παρ ολα αυτα το θεμα εξακολουθει να ειναι λιγο off topic :P

Η κοπέλα μου είπε η ΊΔΙΑ αρχικά να πάμε για κάφε ΌΠΟΤΕ ΘΕΛΩ.και μου έδωσε κατευθειαν και τον αριθμό της.Το ίδιο ισχύει και με την άλλη,Η ΙΔΙΑ,με προσεγγισε(αλλά δεν της ζήτησα αριθμό επειδή την έχω στο fb).Το θέμα δεν είναι τελείως offtopic,είναι σχετικά με την συμπεριφορά ορισμένων που αρέσει να παίζουν και θάβουν,και μετά παραπονιούντε ότι οι άνδρες είναι το ένα και το άλλο....................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Φίλε μου κάνεις σα μερικές κοπέλες πιο πάνω, δεν ξέρεις τι λες. Το ότι σου φέρθηκαν έτσι 1-2 δε σημαίνει κάτι. Εγώ ας πούμε ξέρω καλά κορίτσια... Όπως και να έχει το θέμα είναι η συμπεριφορά σου. Δεν είναι ωραίο να σε κρίνει κάποιος που δε σε ξέρει, αλλά μάλλον πρέπει να αλλάξεις. Ακόμα και αυτή να στο ζήτησε πρώτη, εσύ πήρες 100 φορές και αυτό δείχνει αδυναμία. Από αυτό και μόνο, μπορώ να υποθέσω ότι μπορεί να στο είπε φιλικά, όπως λέμε όλοι όταν βλέπουμε κάποιον γνωστό " χαθήκαμε ρε, να κανονίσουμε για κανέναν καφέ!" . Ο κανόνας είναι ο εξής: Όποια ενδιαφέρεται το δείχνει. Αφού έκανες την 1η κλήση εσύ, τότε αυτή θα έκανε τη 2η αν ενδιαφερόταν.

Και offtopic είσαι φίλε μου, όπως και εμείς πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Φίλε μου κάνεις σα μερικές κοπέλες πιο πάνω, δεν ξέρεις τι λες. Το ότι σου φέρθηκαν έτσι 1-2 δε σημαίνει κάτι. Εγώ ας πούμε ξέρω καλά κορίτσια... Όπως και να έχει το θέμα είναι η συμπεριφορά σου. Δεν είναι ωραίο να σε κρίνει κάποιος που δε σε ξέρει, αλλά μάλλον πρέπει να αλλάξεις. Ακόμα και αυτή να στο ζήτησε πρώτη, εσύ πήρες 100 φορές και αυτό δείχνει αδυναμία. Από αυτό και μόνο, μπορώ να υποθέσω ότι μπορεί να στο είπε φιλικά, όπως λέμε όλοι όταν βλέπουμε κάποιον γνωστό " χαθήκαμε ρε, να κανονίσουμε για κανέναν καφέ!" . Ο κανόνας είναι ο εξής: Όποια ενδιαφέρεται το δείχνει. Αφού έκανες την 1η κλήση εσύ, τότε αυτή θα έκανε τη 2η αν ενδιαφερόταν.

Και offtopic είσαι φίλε μου, όπως και εμείς πλέον.

Δεν συμβαίνει πάντα αυτό.Τέλος Πάντων.πήγαμε offtopic,ας το κλείσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν συμβαίνει πάντα αυτό.Τέλος Πάντων.πήγαμε offtopic,ας το κλείσουμε.

Καλά ναι, δε συμβαίνει πάντα. Μπορεί η κοπέλα να είναι ντροπαλή ή μπορεί να θέλει, αλλά να έχει ενδοιασμούς επειδή έχει σχέση ξέρω γω(άρα θέλει λίγη πίεση παραπάνω), αλλά ο γενικός κανόνας είναι ότι όποια ενδιαφέρεται το δείχνει. Αν σκέφτεσαι, έχοντας στο μυαλό σου τις λίγες περιπτώσεις που όντως και να ενδιαφέρεται δεν τηλεφωνεί, θα βγεις χαμένος.

Για να διακρίνεις πού ανήκει η κοπέλα, πρέπει να μάθεις- αν δεν ξέρεις ήδη- να διαβάζεις τη γλώσσα του σώματός της. Anyway αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί ακόμα και ΑΝ όντως η κοπέλα του είπε ότι θα πάνε για καφέ και μετά το μετάνιωσε είναι τόσο κακιά (και την πληρώνει και ο υπόλοιπος γυναικείος πληθυσμός)

Δηλαδή από τη στιγμή που είπες ότι θα βγεις με κάποιον είσαι αναγκασμένη να το υποστείς ακόμη και άλλαξες γνώμη για τον χ ψ λόγο? Θα ήταν πιο δίκαιο για το παιδί έτσι?
(panagiotis econ) Εγώ λέω να του κάτσει κιόλας μετά τον καφέ ή να παραλείψει τελείως τη δημόσια έξοδο αφού "Οταν ενα αγορι σου ζηταει να βγειτε για καφε δεν το κανει για να συζητησετε τις νεες τασεις της μοδας" (θα μπορούσες να μην το κάνεις τόσο συγκεκριμένο βέβαια)

Τώρα όσο για το παιδί με τη συμμαθήτρια
  • αν στον καφέ δεν είχε σκοπό να της κάνει πρόταση γάμου
  • αν η τύπιισα δεν ήταν η γυναίκα της ζωής του
  • αν δεν είχε οραματιστεί τα επόμενα χρόνια της ζωής του με την εν λόγο κοπέλα
προτείνω να το ξεπεράσει, μακάρι να αρέσαμε σε όσους μας αρέσουν αλλά δυστυχώς δεν γίνεται έτσι. Είναι μικρός ακόμα και έχει όλη τη ζωή μπροστά του. Κάποιες φορές κερδίζουμε, κάποιες φορές χάνουμε και μερικές ο άλλος δεν θέλει να παίξει καν.

Η συγκεκριμένη είναι όνειρο.είναι πολύ όμορφη για αυτό στενοχωρηθηκα :P

Αρχική Δημοσίευση από Faihh:
Παιδια μισο λεπτο. Αν δεν ηθελε η κοπελα ας το ελεγε εξ αρχης! Τι του κανει του αλλου πεισματα; Τι ειναι ο αλλος για να περιμενει; Δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα και προφανως το ιδιο ισχυει και για τους ανδρες. Δεν θες πες το; Εστω αλλαξες γνωμη πες το.

Αυτό λέω αυτή μου είπε να πάμε για κάφε και επ΄μενε μάλιστα.της έλεγα θα μπορούσατε καποια στιγμή να κανονισουμε.Και μου απντάει ναι να κανονισουμε!Το θεωρείται ωραίο αυτό;Αλλά δεν λέω ότι θα της άρεσα.Τουλάχιστον να κανονίζαμε φιλικά.Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι ίσως κατλάβε ότι το πήγαινα αλλού και ξανασκέφτηκε.Τέσπα κλαιν.Απλώς το αναφέρω για να εξηγούμαι.Το τι παίχτηκε δεν γνωρίζω.

Αρχική Δημοσίευση από Faihh:
Προφανως και δεν πρεπει να θεωρουμε οτι επειδη η συγκεκριμενη κοπελα φερθηκε ετσι αυτο σημαινει οτι και ο υπολοιπος γυναικειος πληθυσμος θα ειχε αυτη την αντιδραση. Αλλα απο καθε αποψη οταν λες στον αλλο οτι οκ να παμε για καφε και μετα εξαφανιζεσαι δεν ειναι σωστο. Δεν ειναι κακια η κοπελα η λεξη κακια ειναι βαρια λεξη

Για αυτό το ανέφερα.Αν δεν θες μην λες στον άλλον να πάμε.Π.χ αν πω σε μια πάμε για καφέ και πει ναι και μετά δεν απαντάει.Τι είναι αυτό.Πες "δεν ξερω ρε συ γτ είμαι πολύ απασχολημένη αυτές τις μέρες" ή κάτι παρεμφερές.Το έχω συναντήσει σε κάμποσες αυτό.Εκτός αν θέλει να δει αν επιμήνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί ακόμα και ΑΝ όντως η κοπέλα του είπε ότι θα πάνε για καφέ και μετά το μετάνιωσε είναι τόσο κακιά (και την πληρώνει και ο υπόλοιπος γυναικείος πληθυσμός)

Δηλαδή από τη στιγμή που είπες ότι θα βγεις με κάποιον είσαι αναγκασμένη να το υποστείς ακόμη και άλλαξες γνώμη για τον χ ψ λόγο? Θα ήταν πιο δίκαιο για το παιδί έτσι?
(panagiotis econ) Εγώ λέω να του κάτσει κιόλας μετά τον καφέ ή να παραλείψει τελείως τη δημόσια έξοδο αφού "Οταν ενα αγορι σου ζηταει να βγειτε για καφε δεν το κανει για να συζητησετε τις νεες τασεις της μοδας" (θα μπορούσες να μην το κάνεις τόσο συγκεκριμένο βέβαια)

Τώρα όσο για το παιδί με τη συμμαθήτρια
  • αν στον καφέ δεν είχε σκοπό να της κάνει πρόταση γάμου
  • αν η τύπιισα δεν ήταν η γυναίκα της ζωής του
  • αν δεν είχε οραματιστεί τα επόμενα χρόνια της ζωής του με την εν λόγο κοπέλα
προτείνω να το ξεπεράσει, μακάρι να αρέσαμε σε όσους μας αρέσουν αλλά δυστυχώς δεν γίνεται έτσι. Είναι μικρός ακόμα και έχει όλη τη ζωή μπροστά του. Κάποιες φορές κερδίζουμε, κάποιες φορές χάνουμε και μερικές ο άλλος δεν θέλει να παίξει καν.


Καλα εσυ μπουρδες λες αλλα δεν πειραζει..Τι πιο ειλικρινες και ευγενικο απο ενα ''Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλα δεν ενδιαφερομαι''..Δεν ειπα ουτε να του κατσει ουτε τπτ

Αλλα εσεις εχετε μαθει αλλιως...Δυστυχως λιγοι εχουν μεινει να συμπεριφερονται ως κυριοι/κυριες στην εποχη μας...Οι λοιποι κατεβαστε λιγο τη μυτουλα σας γιατι θα φατε πολλα χαστουκια απ τη ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Καλα εσυ μπουρδες λες αλλα δεν πειραζει..Τι πιο ειλικρινες και ευγενικο απο ενα ''Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλα δεν ενδιαφερομαι''..Δεν ειπα ουτε να του κατσει ουτε τπτ

Αλλα εσεις εχετε μαθει αλλιως...Δυστυχως λιγοι εχουν μεινει να συμπεριφερονται ως κυριοι/κυριες στην εποχη μας...Οι λοιποι κατεβαστε λιγο τη μυτουλα σας γιατι θα φατε πολλα χαστουκια απ τη ζωη

Άσε.Καποιοι και κάποιες δεν ξέρουν τι σημαίνει ευγένια.Αυτή που με προσέγγισε στη σχολή ε΄χει 2000 φίλους στο fb είναι ΔΑΠ νομίζω και έχει 400 like σε κάθε φωτογραφία.Έχει παραγίνει το fb,.πρέπει να το κατεβάσουν.Όλο βλακείες ανεβάζει ο καθένας.Θέλουν επιβεβαίωση.
Πάντως έχει τύχει κοπέλα να μου πεί όχι δεν θέλω και το εκτίμησα.Τα παιχνίδια είναι ανώριμα.Θα έλεγα και για άλλη μια περίπτωση αλλά δεν θέλω να συνεχίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τέλος πάντων, απ' ό,τι κατάλαβα είδες την κοπέλα Δευτέρα, την πήρες τηλέφωνο την Πέμπτη και σου το σήκωσε κανονικά, μιλήσατε και της είπες θα την πάρεις την ερχόμενη Δευτέρα να κανονίσετε. Παίρνεις και δεν στο σηκώνει, άρα στέλνεις μήνυμα να σε πάρει μόλις μπορέσει, σωστά; Μετά, γιατι ξαναπήρες αφού της είπες "πάρε μόλις μπορέσεις"; :confused:

Οι άνθρωποι που έχετε γύρω σας (κι αυτό πάει και στον nPb για να μην κάνω quote όλο το post), είναι αυτοί που επιλέγετε να έχετε. Τον "ανασφαλή, αδιάφορο κι αμήχανο" περίγυρό σας, μόνοι σας τον διαλέξατε, δεν σας επιβλήθηκε. Αντί, λοιπόν, να κουνάτε το δάχτυλο, σκεφτείτε πως είτε εσείς οι ίδιοι έλκεστε από τον εν λόγω περίγυρο, είτε είστε αυτοί που τον έλκύουν.

Όταν κρίνουμε γυναικεία "ατοπήματα" μας λέτε σεξιστές, κακούς, πικρόχολους κ.α. χαρακτηριστικά, αυτό έχω να πω. Οι θετικές εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν και το ανέφερα πιο πάνω. Βέβαια στο φόρουμ οι απαντήσεις δίνουν βάση στην υποτιθέμενη γενίκευση που δεν υπάρχει μια καλύτερο διάβασμα του μηνύματος. :hmm: Χρόνια τώρα, αυτό βλέπω.

Δυστυχώς σε μια εποχή υπερπροσφοράς του ανδρικού φύλου, όχι, δεν υπάρχει η πολυτέλεια επιλογής αλλά η τύχη της γνωριμίας. Ή πιο απλά, για πολλούς, ο συμβιβασμός απελπισίας. Γούστα του καθενός. Κουνάμε όμως το δάχτυλο στη βλακεία ανεξαρτήτως φύλου που δυστυχώς διαχέεται σαν ιός στα social media καθώς η γραμμή μεταξύ σεβασμού και προσβολής είναι πολύ λεπτή. Το εύκολο είναι να γράφεις κάποιον. Υποκρίνεται κάποια τη δύσκολη, σύμφωνα με το πρωτόκολλο της μη εύκολης, ανεβάζοντας ότι πιο προκλητικό, ...κλπ εντάξει, θέατρο του ανθρώπινου είδους. Το δύσκολο είναι να είναι κάποια κοπέλα ο πραγματικός εαυτός της πίσω από τα αναπάντητα μηνύματα, την ανασφαλή μάσκα του life-style και τις άνοστες χαζομαρίτσες στέλνω-δεν στέλνεις, σε ξέρω από κάπου, block μηνυμάτων, ...κ.α. παιδιάστικα! Το θάρρος της γνώμης ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Εκεί είναι το στοίχημα στη ζωή. Ποτέ δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο ενοχλείστε από το να ρίξετε ωμά πόρτα σε κάποιον; Και καλά ανθρωπισμό; Αφού η αδιαφορία είναι πιο αγενής δικαιολογία. Για να μην παρεξηγηθεί το post, δεν έχω διάθεση να ανεβάσω τόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Άσε.Καποιοι και κάποιες δεν ξέρουν τι σημαίνει ευγένια.Αυτή που με προσέγγισε στη σχολή ε΄χει 2000 φίλους στο fb είναι ΔΑΠ νομίζω και έχει 400 like σε κάθε φωτογραφία.Έχει παραγίνει το fb,.πρέπει να το κατεβάσουν.Όλο βλακείες ανεβάζει ο καθένας.Θέλουν επιβεβαίωση.
Πάντως έχει τύχει κοπέλα να μου πεί όχι δεν θέλω και το εκτίμησα.Τα παιχνίδια είναι ανώριμα.Θα έλεγα και για άλλη μια περίπτωση αλλά δεν θέλω να συνεχίσω.

Μόνος σου το είπες "η κοπέλα είναι όνειρο", "πολύ όμορφη" και την τοποθέτησες μάλιστα στην κατηγορία των 400 likes και 2000ων φίλων (το τι συνεπάγει αυτό για την κοινωνία είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, σίγουρα είναι πολύ διαφορετικό από όσα έχουν βιώσει οι προηγούμενες γενιές)
Και για αυτό την επέλεξες, είναι όμορφη και σου άρεσε, δεν την διάλεξες για τον εσωτερικό της κόσμο, τη σταθερότητα του χαρακτήρα της, και την τυπικότητα/υπευθυνότητα της.
Ίσως και τα δικά της κριτήρια να είναι τα ίδια, ίσως με -με τα δικά της δεδομένα πάντα- κάποια από τις 400 προσφορές να ήταν καλύτερη, ίσως απλά να είναι αυτός ο χαρακτήρας της.
Σε κάθε περίπτωση τελείωσες μια ώρα αρχύτερα, τυχερός ήσουν, με άλλους τα προβλήματα εμφανίζονται μετά από καιρό, και είναι πολύ χειρότερο.
Ξεπέρασε το, θα βρεις καλύτερη
πιο off topic δεν παει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Μόνος σου το είπες "η κοπέλα είναι όνειρο", "πολύ όμορφη" και την τοποθέτησες μάλιστα στην κατηγορία των 400 likes και 2000ων φίλων (το τι συνεπάγει αυτό για την κοινωνία είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, σίγουρα είναι πολύ διαφορετικό από όσα έχουν βιώσει οι προηγούμενες γενιές)
Και για αυτό την επέλεξες, είναι όμορφη και σου άρεσε, δεν την διάλεξες για τον εσωτερικό της κόσμο, τη σταθερότητα του χαρακτήρα της, και την τυπικότητα/υπευθυνότητα της.
Ίσως και τα δικά της κριτήρια να είναι τα ίδια, ίσως με -με τα δικά της δεδομένα πάντα- κάποια από τις 400 προσφορές να ήταν καλύτερη, ίσως απλά να είναι αυτός ο χαρακτήρας της.
Σε κάθε περίπτωση τελείωσες μια ώρα αρχύτερα, τυχερός ήσουν, με άλλους τα προβλήματα εμφανίζονται μετά από καιρό, και είναι πολύ χειρότερο.
Ξεπέρασε το, θα βρεις καλύτερη
πιο off topic δεν παει

Περίοδο έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top