Γερμανικά μετά το Β2

dimch

Νεοφερμένος

Ο dimch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τα Γερμανικά μου αρέσουν και είχα πάρει το Β2 με 85% σύνολο και 100% στα προφορικά. Έχω σταματήσει τα μαθήματα για δύο χρόνια. Θα ήθελα να συνεχίσω για C1 και C2. Τα έχει πάρει κανένας; Πώς είναι από άποψη δυσκολίας; Αξίζουν τον κόπο; Πώς είναι σε βαθμό δυσκολίας συγκριτικά με τα αντίστοιχα των Αγγλικών; Πώς θα πρέπει να προετοιμαστώ; Τι δυνατότητες (επαγγελματικές και μη) μου δίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το C1 είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο, θα έλεγε κανείς ότι είναι σαφέστατο το πέρασμα στα "σοβαρά" γερμανικά. Για σπουδές στη Γερμανία δεν αρκεί, εκεί θέλουν C2 ή TestDaF. Αλλά σε Αυστρία κι Ελβετία το δέχονται κανονικότατα. Για να δουλέψετε στη Γερμανία ζητούν συνήθως το Β2, εξαρτάται βέβαια και από το τι δουλειά θα κάνετε. Για να συνεχίσετε σε C1 μετά από δύο χρόνια αποχής, θα έλεγα να ξεκινήσετε τώρα μια επανάληψη ώστε το Σεπτέμβριο να μπείτε σε μάθημα C1 (ιδιαίτερο ή φροντιστήριο) και να μπορέσετε να δώσετε επιτυχώς εξετάσεις προς Ιούνιο του 2014.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εγω εδωσα το C1!Μου φανηκε αρκετα ευκολο για να πω την αληθεια..
Τωρα αφου δεν ασχοληθηκες 2 χρονια με τα γερμανικα νομιζω πως θα ναι λιγο δυσκολο....βεβαια δεν ξερω και σε τι επιπεδο βρισκεσε...Θα σου προτεινα να κανεις κανα χρονο ιδιαιτερα και μετα τραβα να το δωσεις!!!:)

Το C1 είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο, θα έλεγε κανείς ότι είναι σαφέστατο το πέρασμα στα "σοβαρά" γερμανικά. Για σπουδές στη Γερμανία δεν αρκεί, εκεί θέλουν C2 ή TestDaF. Αλλά σε Αυστρία κι Ελβετία το δέχονται κανονικότατα. Για να δουλέψετε στη Γερμανία ζητούν συνήθως το Β2, εξαρτάται βέβαια και από το τι δουλειά θα κάνετε. Για να συνεχίσετε σε C1 μετά από δύο χρόνια αποχής, θα έλεγα να ξεκινήσετε τώρα μια επανάληψη ώστε το Σεπτέμβριο να μπείτε σε μάθημα C1 (ιδιαίτερο ή φροντιστήριο) και να μπορέσετε να δώσετε επιτυχώς εξετάσεις προς Ιούνιο του 2014.
Ορισμενα πανεπιστημια σε δεχονται και με C1 και δινεις εκει το DSH Prüfung!!!Απλα δεν αναγνωριζεται απο ολα ενω με το TESTDAF εισαι καλυμμενος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ορισμενα πανεπιστημια σε δεχονται και με C1 και δινεις εκει το DSH Prüfung!!!Απλα δεν αναγνωριζεται απο ολα ενω με το TESTDAF εισαι καλυμμενος!!!

Ε το DSH είναι άλλη ιστορία, το θέμα είναι να πας έτοιμος, όχι να έχεις τη ζούρλα της μετεγκατάστασης και να μην είναι και σίγουρο ότι θα καταφέρεις να σπουδάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ε το DSH είναι άλλη ιστορία, το θέμα είναι να πας έτοιμος, όχι να έχεις τη ζούρλα της μετεγκατάστασης και να μην είναι και σίγουρο ότι θα καταφέρεις να σπουδάσεις!
Απλα λεω οτι κ αυτο γινεται;)
Τωρα τα υπολοιπα ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Απλα λεω οτι κ αυτο γινεται;)
Τωρα τα υπολοιπα ειναι αλλο θεμα.

Στις επιλογές υπάρχει και το Studienkolleg, αλλά πρέπει να είσαι παλαβός για να το κάνεις κατά τη γνώμη μου, ή να σου αρέσει πολύ η περιπέτεια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Στις επιλογές υπάρχει και το Studienkolleg, αλλά πρέπει να είσαι παλαβός για να το κάνεις κατά τη γνώμη μου, ή να σου αρέσει πολύ η περιπέτεια :hmm:
Δεν εχω ακουσει κατι γι αυτο...:hmm:ενω τα εχω ψαξει λιγο μιας και θα σπουδασω στη γερμανια, δεν εχω δωσει το TESTDAF και ελπιζω να περασω καπου και να δωσω το DSH!!
Μπορει και να μην τα εψαξα καλα αλλα ας μην μπερδευτω παραπανω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν έχετε το C1 θεωρώ ότι αξίζει να δοκιμάσετε το TestDaF μια και δεν απαιτεί καλύτερα γερμανικά από το C1, λεξιλογικά διαφέρει λίγο (όπως και το DSH, σαφής ακαδημαϊκός προσανατολισμός), και στη μορφή της εξέτασης υπάρχουν σαφείς διαφορές. Ρίξτε του μια ματιά, αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αν έχετε το C1 θεωρώ ότι αξίζει να δοκιμάσετε το TestDaF μια και δεν απαιτεί καλύτερα γερμανικά από το C1, λεξιλογικά διαφέρει λίγο (όπως και το DSH, σαφής ακαδημαϊκός προσανατολισμός), και στη μορφή της εξέτασης υπάρχουν σαφείς διαφορές. Ρίξτε του μια ματιά, αξίζει τον κόπο.
Δεν το εδωσα γιατι ημουνα μες το αγχος των πανελληνιων..αν δεν με δεχτει κανενα πανεπιστημιο επειδη θελουν το testdaf τοτε θα το δωσω:)
Ας ελπισουμε ομως οτι δεν θα χρειαστει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά πέρα από το Goethe, για το αυστριακό και το ελβετικό πτυχίο, ξέρει κανείς τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά πέρα από το Goethe, για το αυστριακό και το ελβετικό πτυχίο, ξέρει κανείς τίποτα;

Τι πληροφορίες ψάχνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αν είναι πιο εύκολα ας πούμε από το Goethe, τι περιλαμβάνουν από ασκήσεις κλπ τετοια πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν είναι πιο εύκολα ας πούμε από το Goethe, τι περιλαμβάνουν από ασκήσεις κλπ τετοια πράγματα

Για το ÖSD ξέρω ότι δεν κόβουν τόσο εύκολα. Είναι ισάξιο και αναγνωρίζεται εξίσου με εκείνο του Goethe. Η μορφή του είναι παρόμοια.
Για το τι περιλαμβάνουν τα μέρη της εξέτασης μπορείς να δεις εδώ .
Επίσης στο ÖSD μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λεξικό ( τόσο για το Β2 όσο και για το C1/ C2. Στο Β2 μπορείς και ελληνογερμανικό αλλά στα επίπεδα C1 C2 επιτρέπεται μόνο γερμανογερμανικό τύπου Duden)
Πρόσφατα βελτίωσαν και το ακουστικό κομμάτι αφού προστέθηκε η χρήση ακουστικών για καλύτερα αποτελέσματα:clapup:
Επίσης, αναγνωρίζεται σε κάποια πανεπιστήμια της Ελβετίας ή της Αυστρίας στα οποία δεν αναγνωρίζεται το Goethe!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Τα πιστοποιητικά ÖSD αναγνωρίζονται στη Γερμανία ισάξια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα πιστοποιητικά ÖSD αναγνωρίζονται στη Γερμανία ισάξια;

Με όσα πανεπιστήμια έχω επικοινωνίσει δέχονται και το ÖSD.
( Πανεπιστήμιο Μονάχου, Würzburg, Bayreuth, Nürnberg, Regensburg, Bamberg, Augsburg)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top