Συμπεριφορά καθηγητών

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με όσα έγραψες κάνοντας μια παρατήρηση σχετικά με τα επιλεγόμενα μαθήματα γενικής παιδείας ...φαντάζεσαι το δράμα που θα περνάει ένας καθηγητής οποίος θα πρέπει να κάνει σοβαρό μάθημα για έστω τους ένα-δύο- γιατί δεν είναι και περισσότεροι πολλές φορές -μαθητές που θα δώσουν τη φυσική γενικής παιδείας ή τη βιολογία γενικής παιδείας στις πανελλήνιες ,ενώ οι άλλοι θα ψιλόκουβεντιάζουμε και θα κάνουν φασαρία? Αν οι άλλοι κάθονται ήσυχοι το δέχομαι, τώρα εάν γίνεται βαβούρα στην ταξη στην οποία πρωτοστατούν κάποιοι μαθητές, ο σύλλογος δεν θα μπορεί να το αφήσει να περάσει έτσι το πράγμα.
Μεγάλο δράμα έχω παρατηρήσει ότι περνάνε στο μάθημα των αγγλικών διότι κανείς δεν θέλει να μάθει από το σχολείο εγγλέζικά και όσοι θα δώσουνε για αγγλική φιλολογία προετοιμάζονται εκτός σχολείου ... η αυθάδεια όμως που δείχνουν κάποιοι και η αδιαντροπιά πρέπει να τιμωρείται δηλαδή η ενεργητική αντίδρασή όχι η παθητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς προσπάθησα να τονίσω παραπάνω:ότι ναι μεν εμείς οι μαθητές ασχολούμαστε με τα δικά μας μαθήματα αλλά δεν παρενοχλούμε το μάθημα.Και για αυτό τον λόγο παραξενεύομαι με την στάση τους:για ποιον ακριβώς λόγο να δημιουργήσεις ένα εχθρικό κλίμα απέναντι σε μαθητές που δεν "σε ενοχλούν" αλλά προσπαθούν να επωφεληθούν έστω και με αυτόν τον τρόπο με γνώμονα την επιτυχία τους?Για ποιον ακριβώς λόγο να υποδηθείς τον ρόλο του θηριοδαμαστή έναντι "μαθητών-εχθρών" κυνηγώντας τους και αποβάλλοντάς τους επειδή έχουν πάνω στο θρανίο τετράδια φρονιστηρίου?Μήπως "ο βούρδουλας" ποτέ συνέτισε κανέναν?Αυτή η πολεμική που διεξάγεται από την πλευρά των καθηγητών μου φαντάζει πολύ παράξενη(για αυτό μίλησα για εγωπαθητικά σύνδρομα).Η δική τους στάση δυναμιτίζει το κλίμα.Προσπαθούν ηθελημένα να γίνουν εχθροί των μαθητών,και να δείξουν "πυγμή" και 'αυστηρότητα" με τι?Με την αποπομπή των κουρασμένων και αγχωμένων νέων που περνούν την δυσκολότερη φάση της σχολικής τους ζωής?Εννοείται πως η αυθάδεια και η παρακώλυση του μαθήματος είναι κατακριτέα.Αλλά στην περίπτωση των μαθητών που "μελετούν" εν ώρα γενικής παιδείας δεν τίθεται ζήτημα πρόκλησης αναταραχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
εχει ξανασυζητηθεί το θέμα
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=162110
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εάν δεν παρακωλύεται με "αθόρυβη " μελέτη η ροή του μαθήματος ,ο σύλλογος μπορεί να προτείνει σαν μέτρο αντιμετώπισης του φαινομένου την απονομή βαθμολογίας ακριβώς αντίστοιχης της συμμετοχής και του ενδιαφέροντος στο μάθημα !ουπς αυτό θα πονέσει λίγο. Το έργο δεν είναι καινούργιο ,το έχουμε ξαναζήσει από το 88 που έπαψε να συμμετέχει ο βαθμός του λυκείου στα μόρια των πανελληνίων αλλά και πιο πριν κάποιοι δεν είχαν πρόβλημα να έχουν 09 στα μη πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Βεβαίως έτσι είναι το ανικειμενικά σωστό και το "πρέπον".Το θέμα αυτό αποτελεί ένα από τα πολλά κακώς κείμενα της σύγχρονης δημόσιας εκπαίδευσης,όπως επίσης και η " διακοπή" του σχολείου από τον μάρτιο και μετά των μαθητών της Γ λυκείου.Σε αυτά ευθύνονται όλοι!Ξεκινώντας από την επιτροπή θεμάτων των Πανελληνίων Εξετάσεων και φτάνοντας έως τους ανήλικους μαθητές.
Όσον αφορά το 09 κάποιων μαθητών, στα μη παννελαδικώς εξεταζόμενα μαθηματα,είναι άλλο ένα δείγμα περιφρόνησης και "κατάλυσης" του σχολείου !Και εννοείται πως είναι κατακριτέο.Αλλά αυτό που βλέπω εγώ ως μαθητής είναι η προώθηση της μονομέρειας και της "εξειδίκευσης" (εξ ου και οι μαθητές αναγκάζονται-το κατακρίνω εννοείται-να "μελετούν" τα 4 αυτά μαθήματα στα οποία θα εξεταστούν) από το ίδιο το σχολείο ως θεσμό.Αντί να επωφεληθούμε από την γενική γνώση της βιολογίας,της φυσικής,της στατιστικής,της πολιτικής παιδείας,της ιστορίας βεβαίως βεβαίως κλπ κλπ αναλονόμαστε στην εξειδίκευση και στην λύση "άλυτων" ασκήσεων .Η ρίζα του προβλήματος όμως πού έγκειται και ποιους "υποδεικνύει" ως υπαίτιους?Σίγουρα όχι τους μαθητές-αυτοί είναι υπεύθυνοι για την πράξη της μη συμμετοχής στο μάθημα και μόνον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι μαθητής της Γ λυκείου στις σπουδές οικονομίας και πληροφορικής και φέτος αντιμετωπίζω και εγώ την ψυχοφθόρα διαδικασία των πανελληνίων εξετάσεων.Στην τάξεις μας(των μαθητών) είναι πολύ σύνηθες ,να "μελετούμε" ασκήσεις για φροντιστήριο κατά τη διάρκεια του σχολικού προγράμματος(στα διαλείμματα και σε κάποιες ώρες γενικής παιδείας).Αυτό γίνεται πρώτον λόγω έλλειψης χρόνου και δεύτερον αποτελεί μια ευκαιρία για περαιτέρω εξάσκηση στα παννελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα(η επίδοση στα οποία δυστυχώς κρίνει το μέλλον μας).Εμείς οι μαθητές θεωρούμε πως επωφελούμαστε(και εγώ στηρίζω την άποψη αυτή) από την "μελέτη" αυτή ,παρόλα αυτά οι καθηγητές δεν έχουν παρόμοια άποψη.Καταλαβαίνω πως με το να ασχολείσαι με άλλα μαθήματα ή με το να λύνεις μπάρλα και παπαδάκη μέσα στην ώρα των αγγλικών,της βιολογίας ή του ΑΟΔΕ δείχνει μια άσχημη εικόνα(αυτή της πλήρης απαξίωσης του ελληνικού σχολείου).Παρόλα αυτά ζητάμε λίγη κατανόηση από τους εν λόγω καθηγητές(οι οποίοι δυστυχώς είναι λάβροι)...Ζητάμε με ευγενικό τρόπο να "μας καταλάβουν", λέγοντας πως φέτος είναι η χρονιά μας ,αλλά το αιώνιο επιχείρημα είναι πως:στην μετέπειτα ζωή σας κανείς δεν θα σας καταλάβει:confused:Το θέμα της "μελέτης" έχει γίνει μάλστα και θέμα στο σύλλογο διδασκόντων ,ο οποίος "ψήφισε" κατασταλτικές αποφάσεις (ωριαίες αποβολές,παραπομπή στον διευθυντή κλπ άλλα που για μένα είναι υπερβολικά).Εννοείται πως δεν είναι κατάσταση αυτή ,αλλά τι πετυχαίνεται με την δημιουργία ενός εχθρικού κλίματος ανάμεσα στον καθηγητή και σε πιεσμένους υποψηφίους πανελληνίων που κρίνεται το μέλλον τους ?Θαρρώ πως η μηδενική ανοχή τους είναι αποτέλεσμα της "κόντρας" που επικρατεί ανάμεσα στους καθηγητές δημοσίου και στους καθηγητές της απογευματινής ιδιωτικής εκπαίδευσης.
Σας ζητώ λοιπόν να τοποθετειθείτε στο θέμα ,εκφράζοντας την άποψη σας .Ενδιαφέρον θα ήταν εάν απατήσεις δίνονταν και από τους ίδιους τους διδάσκοντες,μιας και είναι σημαντικό να ληφθεί και η δική τους γνώμη υπόψιν.Σας ευχαριστώ:)

Μερικοί καθηγητές απλά δεν αντέχουν την ''απαξίωση'' του μαθήματος τους. Ακόμα κι αν εκείνο είναι η γυμναστική. Και δεν φέρνω ως παράδειγμα την γυμναστική γιατί θεωρώ πως είναι κατώτερο μάθημα αλλά γιατι στην Γ λυκείου οι περισσότεροι το θεωρούν ''περιττό βάρος''.
Να ξέρεις πως κατανόηση δύσκολα βρίσκεις από τους καθηγητές. Και στο λέω από προσωπική πείρα. Θα μπορούσε ο/η θεολόγος να έδινε την ώρα των θρησκευτικών στον φιλόλογο που έχει όλη την καλή διάθεση και τον χρόνο να κάνει μια ώρα παραπάνω άγνωστο κείμενο στην κατεύθυνση πχ! ( στο δικό μας σχολείο το κάνει ο φετινός φιλόλογος)
Αλλά και πάλι.
Επειδή είχα μια πρόσφατη ''εμπειρία'' από την ''ανοχή'' των καθηγητών και από τις μαμάδες ''κότες'' σου λεω να μην το πάτε παρακάτω το θέμα.
Και εγώ έχω μια κοπέλα στην τάξη μου που δεν θα δώσει πανελλήνιες γιατί θα φύγει για σπουδές έξω και η μαμά της πήγε και ζήτησε από την διευθύντριά μας να μην κάνω εγώ 1 ώρα παραπάνω γερμανικά ( έπαιρνα συνήθως την ώρα της έκθεσης, στην οποία ο καθηγητής ήταν πολύ πρόθυμος και με κατάλαβε) γιατί θα το αναφέρει στο υπουργείο μόνη της.
Και ενώ μέχρι τώρα η διευθύντρια έδειχνε κατανοηση και δεν υπήρχε πρόβλημα ( Δίνω το γ2, και επειδή το πρόγραμμα το δικό μου και της καθηγήτριάς μου είναι τόσο βαρύ δεν μας έφταναν οι ώρες και γι αυτό παίρναμε και αυτή) τώρα ξαφνικά την απειλούν με μήνυση.
Ο σύλλογος; Απων!
Μόνοι τους αποφασίζουν να μην βοηθούν τα παιδιά που προσπαθούν να πάρουν κάτι από το σχολείο. Θα μπροούσαν ανετα να σας δώσουν μια ώρα και να κάνετε ''νομιμα'' παραπάνω εξάσκηση λύνοντας ασκήσεις με τον καθηγητή ή τους καθηγητές που σας κάνουν τα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν και κρίνουν το μέλλον σας όπως πριν λίγο είπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αγαπητή Deutsch... Lover μίλησες πολύ σωστά συμφωνώ μαζί σου.Τι να κάνουμε τώρα θα το υποστούμε αυτό που συμβαίνει εξάλλου οι μέρες παραμονής μας στο σχολείο μετράνε αντίστροφα ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αγαπητή Deutsch... Lover μίλησες πολύ σωστά συμφωνώ μαζί σου.Τι να κάνουμε τώρα θα το υποστούμε αυτό που συμβαίνει εξάλλου οι μέρες παραμονής μας στο σχολείο μετράνε αντίστροφα ήδη.

Κάνε υπομονή!!!
Ή όπως λέει ένας πολύ μικρός μου φίλος: Hab Geduld!
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top