Ενδοοικογενειακή βία

fashionista

Νεοφερμένος

Η fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Θλιβερα αυτα που γραφεις:(

Tα δυο χρονια που της εκανα ιδιαιτερα ππερασα και εγω πολυ δυσκολα,ενιωθα πολυ χαλια ψυχολογικα καθε φορα που εκανα μαθημα,ο μονος λογος που δεν σταματησα το μαθημα ειναι οτι το η κοπελα ανοιγοταν μονο σε μενε και δεν ηθελα να την αφησω ετσι.Ευτυχως τελειωσε το σχολειο και περασε σε σχολη που ειναι σε αλλη πολη απο αυτην που μενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΗ25

Νεοφερμένος

Η ΝΙΚΗ25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εμένα με χτυπούσε πολύ ο πατέρας μου και με έβριζε..η αλήθεια είναι ότι η μάνα μου δεν έκανε τίποτα..όταν χώρισε με χτυπούσε και αυτή κατα διαστήματα..
και όταν ένιωθε τύψεις μου έδινε χρήματα. δεν νομίζω ότι αλλάζουν οι άνθρωποι και και οι κακοποιητικοί γονείς.
το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν τους κατήγγειλα τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ο πατερας μου δεν με εχει ακουμπησει ποτε απο οτι θυμαμαι. Η μανα μου 2-3 φορες πολυ πολυ ελαφρα. Δεν ξερω αλλα τωρα που το σκεφτομαι πιστευω οτι αν εκαναν κινηση να με ακουμπουσαν (Λεμε τωρα 1 στο δις) θα αντιδρουσα πολυ ασχημα. Μπορει να ειμαι ο πιο ησυχος ανρθωπος αλλα σε τετοιες περιπτωσεις τα ξεχναω ολα. Τωρα παω 17 σε λιγο οποτε ειναι φυσιολογικο να μπορω να υπερασπιστώ τον ευατο μου. Μου φαινεται εντελως ηλιθειο να χτυπας τα ιδια σου τα παιδια οτι και να σου κανουν. Οποτε αν με χτυπησουν εχω καθε δικαιωμα να χτυπησω και εγω νομιζω. Που ειναι ακραιο βεβαια αλλα ετσι νιωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εδώ έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν πρέπει να μπερδεύουμε. Άλλο πράγμα το "ξύλο" στα παιδιά και άλλο η ενδοοικογενειακή βία.
Το πρώτο αποτελεί παραδοσιακή ...παιδαγωγική μέθοδο με ιστορία χιλιετηρίδων. Μιλάμε για ανώδυνο "ξύλο" του γονιού στο μικρό παιδί όταν άλλα μέσα πειθούς έχουν εξαντληθεί. Στα μέσα του 20ου αιώνα, άρχισαν οι ψυχολόγοι και οι παιδαγωγοί να είναι αντίθετοι με κάθε είδους σωματική τιμωρία. Τα τελευταία χρόνια, οι απόψεις έχουν κάπως αλλάξει και οι ειδικοί λένε ότι δεν είναι καθόλου κακό οι γονείς να ρίχνουν που και που και καμιά "ξυλιά" στα παιδάκια τους. Οι δικοί μου δεν με έχουν χτυπήσει ποτέ, αλλά τώρα σκέπτομαι ότι ίσως σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να μου είχαν ρίξει με αγάπη μερικές στο κωλαράκι.
Η ενδοοικογενειακή βία είναι κάτι αλλιώτικο και αποκρουστικό. Δεν έχει καν "παιδαγωγικό" σκοπό, αλλά πρόκειται για τυφλή βία του "ισχυρού" στα αδύνατα μέλη της οικογένειας με κίνητρο να επιβεβαιώσει την εξουσία του και να εκτονωθεί ο ίδιος από τα προβλήματά του. Έτσι έχουμε περιπτώσεις πατεράδων και μητέρων που χτυπάνε άσκημα και για ασήμαντη αφορμή τα παιδιά τους ή ο πατέρας να δέρνει καθημερινά τη μητέρα. (Κάποιες φορές έχουν ακουστεί και περιστατικά όπου η γυναίκα δέρνει τον άντρα). Εδώ το "ξύλο" δεν είναι στοχευμένο, αλλά τυφλό, βίαιο και πολλές φορές έχει πολύ άσκημα αποτελέσματα. Υπάρχουν οικογένειες στις οποίες μια τέτοια κατάσταση είναι μόνιμη. Δεν θα ξεχάσω, από όταν πήγαινα στο γυμνάσιο, την περίπτωση μαθήτριας που ο πατέρας της την είδε να φιλιέται με αγόρι και την έφερε μετά από 2 μέρες στο σχολείο κουρεμένη εντελώς, με μαυρισμένα μάτια, σχισμένα χείλη και γεμάτη μώλωπες και γρατζουνιές στο πρόσωπο. Θεωρώ ότι όταν διαπιστώνουμε τέτοιες καταστάσεις γύρω μας, είναι καθήκον μας να τις καταγγέλλουμε. Στα "Νοσοκομεία Παίδων" είναι πάρα πολύ συχνό γονείς να πηγαίνουν εκεί παιδιά (ακόμα και μωρά) άσκημα τραυματισμένα από χτυπήματα και να λένε στους γιατρούς "έπεσε". Στις περιπτώσεις αυτές ενημερώνεται η αστυνομία και ο κοινωνικός λειτουργός.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top