Ακμή και χάπια

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Παιδιά, παίρνω τα ακνοτρεν 1 βδομάδα και το μόνο που εχω παρατηρήσει είναι οτι τα χειλη μου εχουν μαλακωσει αλλα δεν εχουν σκασει ακομα και τις 2-3 πρωτες μερες τα σπυρακια αυξάνονταν.Αν γίνετε καποιο παιδι που εχει παρει αυτα τα χαπια ασ μου πει τη δικια του εμπειρια και αν τελικα "καθάρισε" απο την ακμη και σε ποσο καιρό περιπου.. :confused::hmm::hmm::worry:

Εγω τα σταματησα πριν 2 μηνες περιπου. τα επαιρνα για 5μιση μηνες. θα δεις εξαιρετικα αποτελεσματα. μετα τον πρωτο μηνα θα αρχισεις να καθαριζεις αρκετα. αν και τωρα πως σου επετρεψε ο δερματολογος σου να παιρνεις αυτα τα χαπια;; αυτα τα χαπια τα παιρνουμε τον χειμωνα λογω υπερευαισθησιας στον ηλιο. μεχρι ποτε θα τα παιρνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

franco1997

Νεοφερμένος

Ο franco1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μόλις πήγα στον δερματολόγο πριν 1 μιση βδομαδα κατευθειαν μου ειπε να κανω εξετασεις αίματος συγκεκριμένα για το( σακχαρο,κρεατίνη,χοληστερόλη και τριγλυκερίδια) και βγήκαν καλες και μου ειπε ο γιατρος κατευθειαν να παω να πάρω τα χάπια 30 mg καθε πρωί.Οταν τελειώσω το πρώτο κουτι θα ξαναπάω για εξετάσεις αιματος και στον δερματολογο και τότε θα μου πει για πόσο ακόμα θα τα παίρνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

franco1997

Νεοφερμένος

Ο franco1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ας μου πει κανένα άλλο παιδί που εχει παρει χαπια ακνοτρεν τις εμπειρίες του και αν τελικα 'καθαρισε':worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Δεν είχα ακμή ποτέ σε όλο το πρόσωπο, αλλά έβγαζα σε σημεία πολύ συχνά και όχι σε λίγα σημεία. Δεν έχω πάρει ποτέ χάπια για την ακμή. Όσες κρέμες δοκίμασα δε βοήθησαν ουσιαστικά, μόνο καμιά φορά κάποιες που περιείχαν οινόπνευμα ξερέναν το σημείο και ίσως επιταχυνόταν η διαδικασία.

Βοηθάει πολύ το εξής: ΜΕΙΩΣΤΕ τη ζάχαρη. Όταν έκοψα τη ζάχαρη και άρχισα να τρώω περισσότερα φρούτα (και λαχανικά), είδα διάφορα. Την έκοψα μαχαίρι προσωπικά, τρώω μαύρη σοκολάτα, τώρα βέβαια που ήρθε το καλοκαίρι δε νομίζω να αποφύγω εντελώς τα παγωτά αλλά με μέτρο. Επίσης γενικώς η υγιεινή διατροφή βοηθάει. Ακόμα, λέγεται ότι τα γαλακτοκομικά επηρεάζουν την ακμή. Δε σας προτείνω να τα κόψετε, γιατί πιθανώς είναι ωφέλιμα στην ανάπτυξη. Προσωπικά τα έχω μειώσει σε μεγάλο βαθμό, ίσως να βοήθησε, αλλά προτείνω την κατανάλωση γάλατος για τα κόκαλα.

Κάτι ακόμα. Αρκετούς μας επηρεάζει η εκσπερμάτωση στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω έκκρισης ορμονών στη διαδικασία και, ίσως ακόμη περισσότερο, λόγω των συστατικών που φεύγουν από τον οργανισμό. Δεν τους επηρεάζει όλους το συγκεκριμένο, απ'ότι μου έχουν πει, αλλά για τον εαυτό μου είμαι βέβαιος :P Οπότε θα πρότεινα τη μείωση του ατομικού παιχνιδιού αν κάποιον τον επηρεάζει, καθώς το άλλο αξίζει τον κόπο.

Υ.Γ: Νομίζω κιόλας πως για μένα το τελευταίο είναι ο κύριος παράγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κάτι ακόμα. Αρκετούς μας επηρεάζει η εκσπερμάτωση στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω έκκρισης ορμονών στη διαδικασία και, ίσως ακόμη περισσότερο, λόγω των συστατικών που φεύγουν από τον οργανισμό. Δεν τους επηρεάζει όλους το συγκεκριμένο, απ'ότι μου έχουν πει, αλλά για τον εαυτό μου είμαι βέβαιος :P Οπότε θα πρότεινα τη μείωση του ατομικού παιχνιδιού αν κάποιον τον επηρεάζει, καθώς το άλλο αξίζει τον κόπο.
Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν υπάρχει κάποια σχέση του αυνανισμού (ή του σεξ) με την εμφάνιση της ακμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν υπάρχει κάποια σχέση του αυνανισμού (ή του σεξ) με την εμφάνιση της ακμής.

Η ακμή σχετίζεται σε ένα μικρό ποσοστό με τον αυνανισμό καθώς τα σπυράκια οφείλονται σε αυξημένες ορμόνες λόγω εφηβείας και μετά την εκσπερμάτωση μειώνεται για κάποιο διάστημα το επίπεδο της τεστοστερόνης στον οργανισμό. Αυτό σε μερικές περιπτώσεις επιβαρύνει -ελάχιστα- την ακμή. Ωστόσο το μεγαλύτερο ρόλο παίζει η διατροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν υπάρχει κάποια σχέση του αυνανισμού (ή του σεξ) με την εμφάνιση της ακμής.

Δεν ξέρω αν έχει αποδειχθεί επιστημονικά. Όσο το έχω ψάξει, οι απόψεις διίστανται. Η δική μου άποψη είναι ξεκάθαρη βάσει προσωπικής εμπειρίας, προσωπικά με επηρεάζει και το δηλώνω με βεβαιότητα. Νομίζω πως είναι ανάλογα το άτομο. Όπως λέει και ο φίλος από πάνω, πράγματι σχετίζονται οι ορμόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Άλλο σχετίζονται οι ορμόνες και άλλο ότι ο αυνανισμός ευνοεί την εμφάνιση, την επιδείνωση ή την εξασθένιση της ακμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Άλλο σχετίζονται οι ορμόνες και άλλο ότι ο αυνανισμός ευνοεί την εμφάνιση, την επιδείνωση ή την εξασθένιση της ακμής.

Μέσω του αυνανισμού εκκρίνονται ορμόνες (τεστοστερόνη). Άρα όχι άλλο, το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Και ΝΑΙ, έχω κυστική ακμή. Στον πάτο η ψυχολογία το πρωί, κυρίως επειδή το άφησα τόσα χρόνια με αλοιφές και κρέμες που δεν έκαναν τίποτα. Πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο για να εξετάσει αν έχω πολυκυστικές ωοθήκες, πράγμα πιθανό γιατί ο κύκλος μου τελευταία δεν είναι και ο σταθερότερος. Αν πάνε όλα καλά, τον Οκτώβρη ξεκινάω τα χάπια, εκείνα τα βαριά. Έχω ακούσει τα χειρότερα, ότι πειράζουν το συκώτι, για ξηρότητα στα χείλη, ακόμα και για τερατογενέσεις πήρε το αυτί μου. Φοβάμαι πολύ, αλλά αν είναι να καθαρίσω σε μερικούς μήνες, ας το προσπαθήσω. Έχω αφήσει ανοιχτό και το ενδεχόμενο ομοιοπαθητικής βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ είχα μέτριας μορφής ακμή, είχα πάει σε 10 δερματολόγους, είχα δοκιμάσει χιλιάδες χάπια και αλοιφές, τελικά τα παράτησα όλα και έπλενα το πρόσωπο μου με απλό σαπούνι 3 φορές την ημέρα και τώρα δεν έχω τίποτα. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα καθαριότητας, η ακμή δημιουργείται εξαιτίας του λίπους που εκκρίνει το δέρμα σε μεγάλες ποσότητες σε αυτή την ηλικία.

Επίσης βοηθάει υγιεινή διατροφή και γυμναστική.

Οι δερματολόγοι για να σας εκμεταλλευτούν θα σας δίνουν χάπια και κρέμες για να πηγαίνετε συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
@Peace_ , Δεν ειχα κυστικη ακμη, αλλα το προσωπο μου ηταν κωλος. Ειχα πολλα σπυρακια, σε τετοια ποσοτητα που το προσωπο μου σε καποια σημεια ηταν κοκκινο, σε καποια μπεζ...

Οσο για τα χαπια, μην το σκεφτεσαι καθολου, καντο με κλειστα ματια... Οι επιπτωσεις(μηδαμινες κατα την αποψη μου) ειναι πολυ μικρες μπροστα στο αποτελεσμα.. κυριως το ψυχολογικο..! Να φανταστω δεν εχεις διαθεση να βγεις εξω ή το πρωι που σηκωνεσαι ελπιζεις να πας στον καθρεφτη και να μην δεις καινουργια σπυρακια.. αρκετοι εχουμε περασει απο εκει..!

Stay strong.. θεμα χρονου ειναι.. Τα χαπια εμενα προσωπικα (επαιρνα μεγαλη δοση) μου προκαλεσαν λιγη ξειροτητα στα χειλη(καταπολεμαται με κρεμα ευκολα), και κυριως ματωνε ευκολα η μυτη μου..! Αρχισα νοεμβρη, τελειωσα απριλη.. για κανα χρονο δεν ειχα τιποτα.. μετα ξαναεμφανηστικε σε μικρο βαθμο, και την καταπολεμησα με πιο easy τροπους, οπως κρεμες σαπουνι κτλπ, ελπιζω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ότι τον τελευταίο μήνα πριν τις πανελλήνιες, η ακμή μου είχε επιδεινωθεί τόσο πολύ από το άγχος, με αποτέλεσμα να έχω ένα κατακόκινο και γεμάτο σπυράκια με πύον (που πονούσαν απίστευτα) πρόσωπο και έβαζα 5 κιλά make up ακόμη και για να βγω να πετάξω τα σκουπίδια.

Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι μου έχουν φύγει σχεδόν όλα τα σπυράκια, απλά έχώ λίγες κοκινίλες. Ξέρετε πως μπορώ να τις καταπολεμήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Μέσω του αυνανισμού εκκρίνονται ορμόνες (τεστοστερόνη)..
Το αντίθετο ισχύει. Οι ορμόνες εκκρίνονται έτσι κι αλλιώς και ο αυνανισμός είναι το αποτέλεσμά τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το αντίθετο ισχύει. Οι ορμόνες εκκρίνονται έτσι κι αλλιώς και ο αυνανισμός είναι το αποτέλεσμά τους.


*απλα ώρες ώρες ζω για τις φωτογραφίες που συνοδεύουν τα ποστ σου*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ότι τον τελευταίο μήνα πριν τις πανελλήνιες, η ακμή μου είχε επιδεινωθεί τόσο πολύ από το άγχος, με αποτέλεσμα να έχω ένα κατακόκινο και γεμάτο σπυράκια με πύον (που πονούσαν απίστευτα) πρόσωπο και έβαζα 5 κιλά make up ακόμη και για να βγω να πετάξω τα σκουπίδια.

Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι μου έχουν φύγει σχεδόν όλα τα σπυράκια, απλά έχώ λίγες κοκινίλες. Ξέρετε πως μπορώ να τις καταπολεμήσω;

Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς καθημερινά λοσιόν γενικά για την ακμή και μια ενυδατική. Εμένα προσωπικά με βοήθησαν πολύ για κοκκινίλες και σημάδια μετά τα σπυράκια. Αλλά, εφόσον το πρόσωπο του καθενός είναι διαφορετικό, αν σε ενοχλούν πολύ, μπορείς να πας σε έναν δερματολόγο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς καθημερινά λοσιόν γενικά για την ακμή και μια ενυδατική. Εμένα προσωπικά με βοήθησαν πολύ για κοκκινίλες και σημάδια μετά τα σπυράκια. Αλλά, εφόσον το πρόσωπο του καθενός είναι διαφορετικό, αν σε ενοχλούν πολύ, μπορείς να πας σε έναν δερματολόγο :)
Ναι, μια ενυδατική κρέμα ίσως βοηθούσε. Μου είπαν επίσης να ξεπλένω τα σημεία εκείνα με λίγο χαμομήλι, πράγμα το οποίο βοηθάει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενηκαλ.

Νεοφερμένος

Η ελενηκαλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας!
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα χάπια κατά της ακμής,άμα τα έχει πάρει κάποιος και αποτελέσματα.
Πήγα σε δερματολόγο και κατευθίαν χάπια a-cnotren,λόγω κυστικής ακμής που ξεκίνησε από τα 12 ή 13...
2 μέρες πριν πήρα το πρώτο.Έχω liposan ένα σαπούνι και μια ενυδατική για τώρα
Και καλός σας βρήκα :clapup:

καλυτερα να αποφυγεισ τα χαπια γιατι τισ περισσοτερες φορες εχουν το αντιθετο αποτελεσμα οπως και στην δικη μου εγω το μετανιωσαα =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μια φιλη μου που ειχε ακμη δοκιμασε χαπια που της συστησε δερματολογος και ειχε ολοφανερα πολυ καλα αποτελεσματα. Ωστοσο, για να λειτουργησουν ευεργετικα τα χαπια αυτα ηταν αναγκαια μια συγκεκριμενη διατροφη κατα την οποια απεχεις απο γλυκα, πατατακια, πιτσα και ολα αυτα τα ωραια. Οποτε να ξερετε οτι ενα χαπι δεν μπορει να κανει μαγικα απο μονο του. Πρεπει να κανετε και εσεις καποιες υποχωρησεις.
Οσον αφορα την προσωπικη μου εμπειρια με την ακμη, ειχα απο β' γυμνασιου. Δεν εχω παει ποτε σε δερματολογο αλλα ειχα αγορασει κατα διαστηματα καποια σαπουνια για το προσωπο που αφαιρουν δραστικα ακμη/μαυρα στιγματα/κοκκινιλες. Οφειλω μα πω οτι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα. Αντιθετως, ενω εχω λιπαρο προσωπο αν χρησιμοποιω το σαπουνι πρωι και βραδυ (οπως και πολλα γραφουν πανω) αυτα καταφερνουν να μου το ξηρανουν με ασχημα αποτελεσματα για το δερμα μου. Οποτε χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω τα σαπουνια αυτα λιγες φορες την εβδομαδα.
Τελικα η ακμη μου απλα εφυγε σταδιακα και τωρα εχω μερικα σπυρακια και πορους, αλλα το προσωπο μου ειναι ολοφανερα πολυ καθαρο. Πιστευω οτι εφυγε απο μονη της, οτι κανενα σαπουνι δεν βοηθησε σ'αυτο. Το μονο που πιστευω επαιξε σημαντικο ρολο ειναι το γεγονος οτι αρχισα να πινω πιο πολυ νερο σιγα σιγα. Οποτε να ξερετε οτι τα σημαντικα ειναι πολυ πολυ πολυ νερο και διατροφη. Εχω διαβασει απειρες φορες οτι τα γαλακτοκομικα κανουν κακο στην ακμη αλλα εγω τρωω προσωπικα πολλα γαλακτοκομικα και οπως σας ειπα μου εφυγε η ακμη. Υπαρχουν λιγα που μπορεις να κανεις, φευγει οποτε θελει!!!
Κατι αλλο που μπορει να σας βοηθησει και το εχω δοκιμασει και η ιδια ειναι μασκες προσωπου απο προιοντα που εχουμε στο σπιτι:
-Μασκα με μελι και ζαχαρη: Αναμειγνυετε τα δυο υλικα και οσο για τις ποσοτητες να υπολογισετε το συνολικο μιγμα να φτανει για το προσωπο σας (ενα κουταλι μελι και λιγη παραπανω ζαχαρη). Υπολογιζετε να ειναι οσο πρεπει για να ειναι αρκετα ρευστο για να το απλωσετε στο προσωπο και αρκετα πικτο ωστε να μην τρεχει. Σημειωστε οτι μπορειτε να το βαζετε και στα χειλη. Το αφηνετε 10 λεπτα στο προσωπο και μετα το βγαζετε τριβοντας το προσωπο με κυκλικες κινησεις -πολυ πολυ απλα- δεν θελετε να το ερεθισετε. Αυτο που κανει το μελι με τη ζαχαρη ειναι να ανοιγει τους πορους και να απολεπιζει. Εγω το εβαζα οταν εκανα μπανιο (3-4 φορες την εβδομαδα) για να αποφυγω να κολλαω παντου μετα. Ειχε πολυ καλα αποτελεσματα και μετα απλα σταματησα να το χρησιμοποιω γιατι το προσωπο μου ειχε καθαρισει, αν ηταν αυτο ή απλα ηρθε της ακμης να φυγει δεν ξερω...


- Η αλλη μασκα προσωπου ειναι με μαγειρικη σοδα και νερο/λεμονι. Για αποτελεσματα επιλεξτε λεμονι. Το μιγμα που θελετε να βγει ειναι μια κρεμα/παστα. Να ξερετε βεβαια οτι γινεται μια περιεργη αντιδραση με αυτα τα δυο και κανει μερικες φουσκαλες. Εσεις πρεπει να το αφησετε να ηρεμησει και μετα να το απλωσετε. Το αφηνετε για 10 λεπτα στο προσωπο. Εγω το βρηκα να δουλευει παλαιοτερα που ειχα πολλα σπυρακια. Οταν το εβαζα παρατηρουσα οτι τα σπυρακια εφευγαν πολυ γρηγοροτερα απ'το συνηθισμενο και αφηναν πολυ μικροτερο σημαδι ή καθολου. Ωστοσο καλο ειναι να ενυδατωσετε το προσωπο σας επειτα.

Να σημειωσετε οτι οταν σκουπιζετε το προσωπο σας το κανετε ταμποναριστα (πιεζοντας) και οχι τριβοντας. Το ιδανικο ειναι να χρησιμοποιειτε χαρτι αντι για πετσετα για να αποφυγετε τυχον βακτηρια, αν και εγω δεν το κανω αυτο, μου φαινεται σπαταλη. Οι παραπανω μασκες που σας ειπα δουλεψαν για μενα και τις εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες για να μπορω να σας τις προτεινω. Να θυμαστε οι καλυτερες θεραπειες βρισκονται στα φυσικα προιοντα..!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Παιδιά, κάντε ορμονικές εξετάσεις. Μην αφήνετε την ακμή έτσι. Μόλις γύρισα από επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο μου, και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να προκαλεί υπερανδρογοναιμία (υψηλά επίπεδα ανδρογόνων όπως τεστοστερόνη, στο αίμα των γυναικών, που προκαλούν ακμή και καμιά φορά αυξημένη τριχοφυία). Άκουσα για θυροειδή, όγκους στα επινεφρίδια, πολυκυστικές ωοθήκες. Μπορώ να πω ότι τρόμαξα λίγο. Μην το αναβάλλετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top