[Παλιό Σύστημα] Αρχές Φιλοσοφίας ή Πολιτική και Δίκαιο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Γενικα τα μαθηματα αυτα δεν βοηθανε πουθενα πατε οπου γουσταρετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Κάθε φορά που βλέπω στον Πίνακα Ελέγχου το συγκεκριμένο θέμα ταράζομαι! Μα είναι δυνατόν το μάθημα "Πολιτική και Δίκαιο" να διδάσκεται και μάλιστα προαιρετικά μόνο σε μαθητές Θεωρητικής; Η λειτουργία και οι θεσμοί του κράτους αφορά μόνο αυτούς; Οι μαθητές Τεχνολογικής και Θετικής δεν νοούνται ως πολίτες ή δεν χρειάζονται τις γνώσεις αυτές, δηλαδή πέντε - δέκα βασικά πράγματα που διασαφηνίζουν έστω και υποτυπωδώς το χάος της κρατικής οργάνωσης, όπως η εικόνα αυτής καλλιεργείται, και ακόμα δίνουν το ερέθισμα σ' εκείνον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί περαιτέρω με προσωπική αναζήτηση;

Εσείς τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα,έθιξα το ζήτημα δίοτι βρισκόμουν σε δίλλημα αλλά είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν γιατί το μάθημα που διδάχτηκα για 1 χρόνο απευθύνεται σε όλους. που πρέπει να γνωρίζουν τους πολιτικούς θεσμούς και τα δικαιώματά τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Innocent

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολιτική και Δίκαιο !!!:inlove:
Πιο ηλίθιο μάθημα απ'τη φιλοσοφία δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου.
Βασικά, το θέμα είναι ο καθηγητής του κάθε μαθήματος για να λέμε την αλήθεια..:P Οπότε , καλύτερα αυτό κοιτάξτε.. ;)

Κάθε φορά που βλέπω στον Πίνακα Ελέγχου το συγκεκριμένο θέμα ταράζομαι! Μα είναι δυνατόν το μάθημα "Πολιτική και Δίκαιο" να διδάσκεται και μάλιστα προαιρετικά μόνο σε μαθητές Θεωρητικής; Η λειτουργία και οι θεσμοί του κράτους αφορά μόνο αυτούς; Οι μαθητές Τεχνολογικής και Θετικής δεν νοούνται ως πολίτες ή δεν χρειάζονται τις γνώσεις αυτές, δηλαδή πέντε - δέκα βασικά πράγματα που διασαφηνίζουν έστω και υποτυπωδώς το χάος της κρατικής οργάνωσης, όπως η εικόνα αυτής καλλιεργείται, και ακόμα δίνουν το ερέθισμα σ' εκείνον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί περαιτέρω με προσωπική αναζήτηση;

Εσείς τι πιστεύετε;

Όντως, πολύ κουφό να είναι στην κατεύθυνση αυτό το μάθημα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κάθε φορά που βλέπω στον Πίνακα Ελέγχου το συγκεκριμένο θέμα ταράζομαι! Μα είναι δυνατόν το μάθημα "Πολιτική και Δίκαιο" να διδάσκεται και μάλιστα προαιρετικά μόνο σε μαθητές Θεωρητικής; Η λειτουργία και οι θεσμοί του κράτους αφορά μόνο αυτούς; Οι μαθητές Τεχνολογικής και Θετικής δεν νοούνται ως πολίτες ή δεν χρειάζονται τις γνώσεις αυτές, δηλαδή πέντε - δέκα βασικά πράγματα που διασαφηνίζουν έστω και υποτυπωδώς το χάος της κρατικής οργάνωσης, όπως η εικόνα αυτής καλλιεργείται, και ακόμα δίνουν το ερέθισμα σ' εκείνον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί περαιτέρω με προσωπική αναζήτηση;

Εσείς τι πιστεύετε;

Γενικά χρειάζεται ολοκληρωτική αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος. Είναι αναγκαίο όλοι οι μαθητές να διδάσκονται όλα τα μαθήματα. Καθώς βέβαια αυτό είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί στο άμεσο μέλλον, θα συμφωνήσω μαζί σου. Το μάθημα «Πολιτική και Δίκαιο» πρέπει να παρακολουθείται από όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές προκειμένου να γίνουν κατανοητά σε αυτούς κάποια ζητήματα του σήμερα και να μάθουν πως λειτουργεί μία πολιτική κοινωνία.

Για να γίνει όμως «ελκυστικό» το μάθημα στους μαθητές πρέπει ο καθηγητής να έχει την μεταδοτικότητα που είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη, όπως και σε όλα τα μαθήματα άλλωστε, δεδομένου ότι οι νέοι έχουν απομακρυνθεί από τα πολιτικά πράγματα.

Παράλληλα, ο καθηγητής πρέπει να προσπαθεί να πολιτικοποιεί τους νέους χωρίς βέβαια να τους φανατίζει, να φροντίζει να τους δώσει το κίνητρο να ψάξουν, να μάθουν, να γνωρίσουν και να κάνουν «κτήμα» τους τα θέματα που πραγματεύεται το βιβλίο, να τους ωθεί να γίνουν ενεργοί πολίτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Γενικά χρειάζεται ολοκληρωτική αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος. Είναι αναγκαίο όλοι οι μαθητές να διδάσκονται όλα τα μαθήματα. Καθώς βέβαια αυτό είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί στο άμεσο μέλλον, θα συμφωνήσω μαζί σου. Το μάθημα «Πολιτική και Δίκαιο» πρέπει να παρακολουθείται από όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές προκειμένου να γίνουν κατανοητά σε αυτούς κάποια ζητήματα του σήμερα και να μάθουν πως λειτουργεί μία πολιτική κοινωνία.

Για να γίνει όμως «ελκυστικό» το μάθημα στους μαθητές πρέπει ο καθηγητής να έχει την μεταδοτικότητα που είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη, όπως και σε όλα τα μαθήματα άλλωστε, δεδομένου ότι οι νέοι έχουν απομακρυνθεί από τα πολιτικά πράγματα.

Παράλληλα, ο καθηγητής πρέπει να προσπαθεί να πολιτικοποιεί τους νέους χωρίς βέβαια να τους φανατίζει, να φροντίζει να τους δώσει το κίνητρο να ψάξουν, να μάθουν, να γνωρίσουν και να κάνουν «κτήμα» τους τα θέματα που πραγματεύεται το βιβλίο, να τους ωθεί να γίνουν ενεργοί πολίτες...
Άλλη χαμένη δυνατότητα πολιτικοποίησης των μαθητών αποτελεί η Ιστορία Γ.Π. της Γ' Λυκείου. Μια όχι επιδερμική αναμόρφωση, λοιπόν, επιβάλλεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ πολιτική και δίκαιο επέλεξα:/ αν και κανένα απ'τα δύο δεν μου πολύ άρεσε:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ πολιτική και δίκαιο επέλεξα:/ αν και κανένα απ'τα δύο δεν μου πολύ άρεσε:/

και εγω πολιτικη και δικαιο επελεξα αν και πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να παω αρχες φιλοσοφιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
και εγω πολιτικη και δικαιο επελεξα αν και πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να παω αρχες φιλοσοφιας...

Γιατί να ήταν καλύτερα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γιατί να ήταν καλύτερα; :hmm:

δε ξερω πιστευω ειναι πιο ωραια προσωπικα για μενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ αμφιταλαντεύτηκα αρκετά προτού καταλήξω στο μάθημα της φιλοσοφίας. Από τη μια πλευρά σκεφτόμουν ότι το Δίκαιο είναι ίσως πιο χρήσιμο για αυτούς που θέλουν νομική (πχ εμένα), ενώ από την άλλη ήμουν περίεργη να δω τι είναι η φιλοσοφία... Τελικά ρώτησα την περσινή μου φιλόλογο της έκθεσης, έμπειρη και εξαιρετική καθηγήτρια, η οποία μου είπε πως στο μεν δίκαιο δεν εμβαθύνουν και πολύ και καμία σχέση με νομική, ενώ στη φιλοσοφία μαθαίνουμε πράγματα απαραίτητα για το γνωστό της γ λυκείου. Την άκουσα και πήρα φιλοσοφία. έχω ξετρελαθεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top