Αιμομιξία

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κι όμως δεν είναι. Διάβασε και τα προηγούμενα posts.
Σκεφτείτε και λίγο λογικά ρε παιδιά... Τα ζώα πηγαίνουν χωρις κανένα φραγμό με τους συγγενείς τους και οι απόγονοι ειναι καθ'ολα νορμαλ. Μόνο στους ανθρώπους υπάρχουν αυτές οι επιπλοκές?

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν τίθεται βιολογικό θέμα (παρα ελάχιστα όπως αναφέρθηκε). Το θέμα είναι καθαρα ψυχολογικο και θέμα δομής της σημερινής κοινωνίας. :)

Για αυτο τα λένε ... ζώα!:P
Αν εμείς θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι, ας βάλουμε κάπιους φραγμούς σε αυτά που κάνουμε! Υπάρχουν τόσες άλλες γυναίκες που μπορείς να κουτουπώσεις εκτός απο την αδερφή σου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά όχι να αυταπατώμαστε οτι συντρέχουν και βιολογικοί λόγοι που απαγορεύεται η αιμομιξία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κατά της αιμομιξίας έχουμε ταμπού γιατι πράγματι υπάρχει κάποιος κίνδυνος για κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά (το λέει η wikipedia) αλλά το χειρότερο είναι οτι μακροσκοπικά μειώνει τη γενετική ποικιλότητα ενος πλυθισμού πράγμα που ειναι γενικά κακό καθώς καθυστερεί την εξαλικτική του πορεία (ουσιαστικά αν γίνει πολύ τα γενετικά χαρακτηριστικά κυκλοφορούν σε "σετ" μέσα στον πλυθισμό χωρίς να δοκιμάζονται ολοι οι συνδιασμοί απ ότι κατάλαβα). Μέτρο αυτού του πράγματος είναι το λεγόμενο pedigree collapse που ειναι το ποσοστό των προγώνων κάποιας γενιάς που ειναι διαφορετικά άτομα (δυο ξαδέρφια πχ έχουν τουλάχιστο 25% pedigree collapse αν κανουν παιδι).

Στο ζωικό βασίλειο ξέρω οτι κάποια είδη "καταλαβαίνουν" αν είναι αδέρφια και δε ζευγαρώνουν. Ξέρω επίσης οτι σε κάποιο σημείο της ιστορίας τα cheetah εχουν πάθει αυτό που λέγεται γενετικό bottleneck και ολος ο πλυθισμός είναι απόγονος μιας πολύ μικρής ομάδας. Αυτό φαίνεται απο τον γενετικό τους κώδικα και το γεγονός οτι σαν είδος παρουσιάζουν μικρή γενετική ποικηλότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Στο ξωικό βασίλειο ξέρω οτι κάποια είδη "καταλαβαίνουν" αν είναι αδέρφια και δε ζευγαρώνουν. .

Στο ποιό ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τα ζώα πηγαίνουν χωρις κανένα φραγμό με τους συγγενείς τους και οι απόγονοι ειναι καθ'ολα νορμαλ.
Είσαι σίγουρη; :confused: Εγώ νόμιζα ότι τα ζώα δεν πηγαίνουν με τους συγγενείς τους, όπως και οι άνθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Είσαι σίγουρη; :confused: Εγώ νόμιζα ότι τα ζώα δεν πηγαίνουν με τους συγγενείς τους, όπως και οι άνθρωποι...

Πάνε και παρα πάνε, πως νομίζεις ότι συντηρήτε η αγέλη. Η μάμα με τον γιο ο γιος με την αδερφή του κτλ. Άστα χάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κι όμως δεν είναι. Διάβασε και τα προηγούμενα posts.
Σκεφτείτε και λίγο λογικά ρε παιδιά... Τα ζώα πηγαίνουν χωρις κανένα φραγμό με τους συγγενείς τους και οι απόγονοι ειναι καθ'ολα νορμαλ. Μόνο στους ανθρώπους υπάρχουν αυτές οι επιπλοκές?

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν τίθεται βιολογικό θέμα (παρα ελάχιστα όπως αναφέρθηκε). Το θέμα είναι καθαρα ψυχολογικο και θέμα δομής της σημερινής κοινωνίας. :)

Διαφωνώ... Ναι, μόνο στους ανθρώπους τίθεται το ζήτημα, καθώς οι άνθρωποι είναι τα μόνα πλάσματα που έχουν ανώτερη νόηση (=μεγάλη ανάπτυξη του μετωπιαίου λοβού) και οι ασθένειες αυτές χτυπάνε αυτά τα μέρη του εγκεφάλου. Η εξήγηση για μόνο κοινωνικούς φραγμούς δυστυχώς δεν ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Είσαι σίγουρη; :confused: Εγώ νόμιζα ότι τα ζώα δεν πηγαίνουν με τους συγγενείς τους, όπως και οι άνθρωποι...

Πως φαίνεται οτι δεν είχες ποτέ γάτες :tongue: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Οντως συντρέχουν βιολογικοί λόγοι... τα υπολοιπόμενα γονίδια που μπορεί να υπάρχουν σε μια οικογένεια εμφανίζουν τα προβλήματα στους απογόνους. Και στη χώρα μας (όπως και αναφέρθηκε) υπάρχει και το στίγμα μεσογειακής ανεμίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι σήμερα δεν με είχε προβληματίσει αυτό το θέμα. Για να είμαι ειλικρινής, στην σκέψη και μόνο της αιμομιξίας μέσα στα στενό οικογενειακό περιβάλλον, ανατριχιάζω (και δεν εννοώ να συνάψει κάποιος σχέση με το τριτοξάδελφό του ή τον τρίτο του θείο/α! ο.κ). Δεν έχω επιχειρήματα επιστημονικού περιεχομένου για να στηρίξω την αποψή μου απλά σας περιγράφω την πρώτο μου συναίσθημα στο άκουσμα της λέξης "αιμομιξία"....και η αποψή μου αυτή σε καμία περιπτωση δεν σχετίζετε με το θέμα της θρησκείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Για να πω και την δική μου γνώμη, το να πάει ένας γονιός με το παιδί του, δεν το θεωρώ απλά αρρωστημένη διαστροφή, αλλά και έγκλημα δηλαδή πιστεύω ότι του αξίζει φυλακή και το κατακρίνω. (Ακόμα και αν το παιδί είναι υιοθετημένο και δεν υπάρχει συγγένεια αίματος).

Αν κάποιος πάει με την αδελφή του, απλά με αηδιάζει σφόδρα και τους θεωρώ διεστραμένους.

Αν κάποιος πάει με την ξαδέρφη του, με αφήνει αδιάφορη, δεν το θεωρώ και τόσο τρομερό.

lol σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να πάει κάποιος με την γιαγιά του?:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eγώ πάντως πολύ δύσκολα χαρακτηρίζω κάποιον διεστραμμένο. Το θεωρώ πολύ βαρύ. Μόνο σε περιπτώσεις παιδοφιλίας, κτηνοβασίας κατα συρροή, βιασμού, νεκροφιλίας κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Για να πω και την δική μου γνώμη, το να πάει ένας γονιός με το παιδί του, δεν το θεωρώ απλά αρρωστημένη διαστροφή, αλλά και έγκλημα δηλαδή πιστεύω ότι του αξίζει φυλακή και το κατακρίνω. (Ακόμα και αν το παιδί είναι υιοθετημένο και δεν υπάρχει συγγένεια αίματος).
Το θεώρεις έγκλημα ακόμη και αν θέλει και το παίδι και το παιδί είναι σε ηλικια που μπορεί να πάρει μια τέτοια απόφαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τότε δεν είναι παιδί πλέον! Η ηλικία αυτή ορίζεται συνήθως άνω των 18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το θεώρεις έγκλημα ακόμη και αν θέλει και το παίδι και το παιδί είναι σε ηλικια που μπορεί να πάρει μια τέτοια απόφαση;

Ναι, και θα σου πω γιατί. Ένας πατέρας δεν γίνεται ξαφνικά, μόλις η κόρη του ενηλικιωθεί να την ερωτευτεί, ούτε και το αντίστροφο. Ακόμα και αν μια κοπέλα στα 18 της νομίζει ότι θέλει τον πατέρα της, αυτό σημαίνει ότι αυτός, με ύπουλο τρόπο, καθώς αυτή μεγάλωνε, την "δηλητηρίαζε" με σκέψεις και της δημιουργούσε ψυχολογική πίεση (ο μπαμπάς σε αγαπάει, γι αυτό σε χαϊδεύει εκεί. Αν με αγαπάς κι εσύ κάνε αυτό...) Οπότε μεγαλώνοντας το παιδί το θεωρεί φυσιολογικό, οποτε αφήνει τον εαυτό του να ερωτευτεί τον πατέρα του. Αλλιώς, υπό Κ.Σ. δεν υπάρχει περίπτωση, σε μια υγιή οικογένεια, έτσι ξανικά να προκύψει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Ναι, και θα σου πω γιατί. Ένας πατέρας δεν γίνεται ξαφνικά, μόλις η κόρη του ενηλικιωθεί να την ερωτευτεί, ούτε και το αντίστροφο. Ακόμα και αν μια κοπέλα στα 18 της νομίζει ότι θέλει τον πατέρα της, αυτό σημαίνει ότι αυτός, με ύπουλο τρόπο, καθώς αυτή μεγάλωνε, την "δηλητηρίαζε" με σκέψεις και της δημιουργούσε ψυχολογική πίεση (ο μπαμπάς σε αγαπάει, γι αυτό σε χαϊδεύει εκεί. Αν με αγαπάς κι εσύ κάνε αυτό...) Οπότε μεγαλώνοντας το παιδί το θεωρεί φυσιολογικό, οποτε αφήνει τον εαυτό του να ερωτευτεί τον πατέρα του. Αλλιώς, υπό Κ.Σ. δεν υπάρχει περίπτωση, σε μια υγιή οικογένεια, έτσι ξανικά να προκύψει κάτι τέτοιο.
χμμ σωστό και αυτό, αλλά γιατί αποκλείεις ότι ο πατέρας δεν το επιδείωξε...
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Τότε δεν είναι παιδί πλέον! Η ηλικία αυτή ορίζεται συνήθως άνω των 18...
Ομως είναι αιμομιξια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έκανα μια αναζήτηση στο google για incest και teratogenesis και βρήκα πως το ποσοστό τερατογένεσης σε αιμομιξίες πρώτου βαθμού αυξάνεται από το 5% (που υπάρχει πάντα ούτως ή άλλως) στο 20%. Δυστυχώς δεν κράτησα το site! :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
χμμ σωστό και αυτό, αλλά γιατί αποκλείεις ότι ο πατέρας δεν το επιδείωξε

Αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου
Ακόμα και αν ο πατέρας δεν το επιδίωξε, και η κόρη τον ερωτεύτηκε από μόνη της ενώ αυτός δεν την θέλει, τότε απλά δεν υπάρχει λόγος να διαπραχθεί αιμομειξία. Γιατί αν εν τέλει διαπραχθεί, σημαίνει ότι και αυτός ήθελε, άρα με τον τρόπο του της το πέρασε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου
Ακόμα και αν ο πατέρας δεν το επιδίωξε, και η κόρη τον ερωτεύτηκε από μόνη της ενώ αυτός δεν την θέλει, τότε απλά δεν υπάρχει λόγος να διαπραχθεί αιμομειξία. Γιατί αν εν τέλει διαπραχθεί, σημαίνει ότι και αυτός ήθελε, άρα με τον τρόπο του της το πέρασε.;)
με όλο το υπόλοιπο μνμ συμφωνώ εκτός από το τελευταίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Aν και το διάβασα αποσπασματικά το θέμα...Όσοι ξέρουν από γεννετική, όντως οι τερατογεννήσεις αυξάνονται...αλλά είναι λόγω της κληρονομικότητας....π.χ. δύο υπολειπόμενα γονίδια "μη σωστά" βρίσκονται πιο εύκολα στους συγγενείς και ενώνονται ώστε να δώσουν π.χ. μια αιμοροφυλία....Βασικά το πρόβλημα για την αιμομιξία βρίσκεται εκεί...στα γονίδια μας που είναι τόσο κοντά με αυτό του αδερφού μου, της μητέρας μου του ξάδερφού μου κλπ....

Βασικά δεν θα μου ακουγόταν παράλογο του στυλ ερωτεύθηκα τον ξαδερφό μου και το κάναμε...Υπάρχουν κούκλοι ξάδερφοι στο σόι μου Ούτε καταδικάζω τέτοιες σχέσεις....Και δεν το θεωρώ ξαδέρφια δεύτερου και 'ανω βαθμού να ερωτευθούν...Του πρώτου βέβαια μου ακούγεται κάπως όμως....Για γονείς...δεν είναι απλά θέμα ταμπού....είναι πως να το πω..γονείς....Όσο και ανοιχτόμυαληι να είμαι δεν μου κολλάει αυτό το σκηνικό...Και μιλάει κάποια που φιλάει τον μπαμπά της στο στόμα και την περνάνε για σύζυγό 8)

@Palladin:όλα τα κοριτσάκια ερωτεύονται τον μπαμπά τους....Βασικά εγώ δεν έχω ξεπεράσει το σύνδρομο της ηλέκτρας και είμαι και κοτσάμ γαιδούρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top