Απορίες για στράτευση

komhtas

Νεοφερμένος

Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε για την αναβολή από το στρατό τι πρέπει να καταθέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Σήμερα πήγα για εγγραφή και δε μου συνέβη τίποτα από όσα περιγράφετε παραπάνω!
Ήταν στη γραμματεία μερικοί από μεγαλύτερα εξάμηνα, αλλά δε μιλούσαν καθόλου για κόμματα, βοηθούσαν στην εγγραφή και σου έδιναν πληροφορίες για τη σχολή. Μόνο ένας της ΚΝΕ μού έδωσε ένα φυλλάδιο and that's all.
Ήμουν ευγενικός με όλους και αυτοί ήταν ευγενικοί με εμένα:D
Σου ανέφεραν μήπως τίποτα σχετικά με την απαλλαγή από το στρατό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

theo44

Νεοφερμένος

Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
εχετε κανει αναβολη στρατευσης οι πρωτοετεις..? και υπαρχει μηπως καποια ημερομηνια μεχρι την οποια πρεπει να εχει γινει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris94k

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
είχα ρωτήσει την προηγούμενη φορά στην γραμματεία και απ'ότι κατάλαβα από την άλλη βδομάδα θα μπορούν να μας δώσουν μια βεβαίωση από την σχολή μας με την οποία θα πάμε στην στρατολογία για αναβολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Λεπόν!
Εχω περάσει Κομοτηνή, αλλά δε παω στη σχολή. Γι' αυτό έκανα μια εξουσιοδότηση σε μια κοπελιά απο εκεί, να παραλάβει για μένα το χαρτί για την αναβολή του στρατού. Μου έστειλε ενα χαρτί, το οποίο γράφει "Για κάθε νόμιμη χρήση". Δεν γράφει πουθενά για στρατιωτική θητεία.
Το συζητούσα με κάτι φίλους, και μου είπαν οτι και αυτοί είχαν μπερδευτεί και πήραν το ίδιο χαρτί με εμένα, το οποίο δε το δέχτηκαν στα ΚΕΠ, γιατί ήθελαν ενα χαρτί που είναι αποκλειστικά για στρατιωτική χρήση.
Στο μεταξύ, τα ΚΕΠ είναι κλειστά εδώ και 2 μήνες (απεργούν), οπότε δε μπορώ να παω και να ρωτήσω.

Μέχρι πότε μπορώ να καταθέσω το χαρτί; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην πάρω την αναβολή;
Τέλος, όντως δεν κάνει αυτό το χαρτί που έχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω που δεν εχω κανενα χαρτι ξερεις τι πρεπει να κανω για την αναβολη, και που?Εχω το χα ξεχασει τελειως αλλα οι γονεις μου με εχουν αγχωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Λεπόν!
Εχω περάσει Κομοτηνή, αλλά δε παω στη σχολή. Γι' αυτό έκανα μια εξουσιοδότηση σε μια κοπελιά απο εκεί, να παραλάβει για μένα το χαρτί για την αναβολή του στρατού. Μου έστειλε ενα χαρτί, το οποίο γράφει "Για κάθε νόμιμη χρήση". Δεν γράφει πουθενά για στρατιωτική θητεία.
Το συζητούσα με κάτι φίλους, και μου είπαν οτι και αυτοί είχαν μπερδευτεί και πήραν το ίδιο χαρτί με εμένα, το οποίο δε το δέχτηκαν στα ΚΕΠ, γιατί ήθελαν ενα χαρτί που είναι αποκλειστικά για στρατιωτική χρήση.
Στο μεταξύ, τα ΚΕΠ είναι κλειστά εδώ και 2 μήνες (απεργούν), οπότε δε μπορώ να παω και να ρωτήσω.

Μέχρι πότε μπορώ να καταθέσω το χαρτί; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην πάρω την αναβολή;
Τέλος, όντως δεν κάνει αυτό το χαρτί που έχω;
Λοιπόν το χρονικό περιθώριο δν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί και αυτό γιατι ακόμα και όταν έρθει το χαρτι που θα σε καλέσουνε αμα στείλεις τα χαρτια σου τότε πάλι παίρνεις την αναβολή;)(και αμα δν κανω λαθος το χαρτι για να παρουσιαστεις έρχεται όταν εχεις συμπληρώσει τα 19 σου έτη)
Όσον αφορα το άλλο ζητημα το ίδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζα και εγω....τα ΚΕΠ επειδη είχαν επικοινωνήσει με τον στρατο γνώριζαν οτι θα πρεέπι η βεβαιωση σπουδων να γραφει για στρατολογικη χρήση και όχι για καθε νομιμη χρηση...εμενα όμως απ την γραμματεια της σχολής μου μου έδωσανμ μονο για νομιμη χρηση και όταν επικοινωνησαν τα ΚΕΠ με την γραμματεια μου, αυτό που τους είπαν είναι οτι η πρυτανεια δν εκδιδει βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρήση.Βέβαια δν προεκυψε καποιο προβλημα γιατι αμεσως μετα οι υπάλληλοι του ΚΕΠ ήρθαν σε συννενόηση με το στρατολογικό γραφείο και τελικά δέχτηκαν την βεβαιωση σπουδων για νομιμη χρηση...
Δν νομιζω να σου προκύψει καποιο πρόβλημα....ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα(και εγω ειμαι ΔΠΘ) και εδειξαν κατανοηση κα ιμου ηρθε η αναβολη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Λοιπόν το χρονικό περιθώριο δν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί και αυτό γιατι ακόμα και όταν έρθει το χαρτι που θα σε καλέσουνε αμα στείλεις τα χαρτια σου τότε πάλι παίρνεις την αναβολή;)(και αμα δν κανω λαθος το χαρτι για να παρουσιαστεις έρχεται όταν εχεις συμπληρώσει τα 19 σου έτη)
Όσον αφορα το άλλο ζητημα το ίδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζα και εγω....τα ΚΕΠ επειδη είχαν επικοινωνήσει με τον στρατο γνώριζαν οτι θα πρεέπι η βεβαιωση σπουδων να γραφει για στρατολογικη χρήση και όχι για καθε νομιμη χρηση...εμενα όμως απ την γραμματεια της σχολής μου μου έδωσανμ μονο για νομιμη χρηση και όταν επικοινωνησαν τα ΚΕΠ με την γραμματεια μου, αυτό που τους είπαν είναι οτι η πρυτανεια δν εκδιδει βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρήση.Βέβαια δν προεκυψε καποιο προβλημα γιατι αμεσως μετα οι υπάλληλοι του ΚΕΠ ήρθαν σε συννενόηση με το στρατολογικό γραφείο και τελικά δέχτηκαν την βεβαιωση σπουδων για νομιμη χρηση...
Δν νομιζω να σου προκύψει καποιο πρόβλημα....ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα(και εγω ειμαι ΔΠΘ) και εδειξαν κατανοηση κα ιμου ηρθε η αναβολη;)

Εχουμε κάτι κότες στα ΚΕΠ της περιοχής μου, και δε το δέχτηκαν. Λέει, πρέπει να γράφει για στρατολογική χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Για τους γεννηθέντες το 1995,σας είπαν και σας από το σχολείο να πάτε στη στρατολογία και να κάνετε την αίτηση για στρατολόγηση;Τι ακριβώς γίνεται εκεί πέρα;(Για όσους έχουν πάει ήδη ρωτάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Tο είπαν στα αγόρια εμάς.Τον Ιανουάριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Για τους γεννηθέντες το 1995,σας είπαν και σας από το σχολείο να πάτε στη στρατολογία και να κάνετε την αίτηση για στρατολόγηση;Τι ακριβώς γίνεται εκεί πέρα;(Για όσους έχουν πάει ήδη ρωτάω)

Μας το είπαν και εμάς.

Εγώ θέλω να κάνω μία άλλη ερώτηση. Εγώ είμαι γραμμένος στα μητρώο αρένος άλλης πόλης απο την οποία κατοικώ. Παίζει αυτό ρόλο σε πια στρατολογία πρέπει να πάω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Μας το είπαν και εμάς.

Εγώ θέλω να κάνω μία άλλη ερώτηση. Εγώ είμαι γραμμένος στα μητρώο αρένος άλλης πόλης απο την οποία κατοικώ. Παίζει αυτό ρόλο σε πια στρατολογία πρέπει να πάω?

Σε οποια κεπ θέλεις μπορείς να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγω που δεν εχω κανενα χαρτι ξερεις τι πρεπει να κανω για την αναβολη, και που?Εχω το χα ξεχασει τελειως αλλα οι γονεις μου με εχουν αγχωσει.
Χοντρικά:
Θα πας στη γραμματεία, θα ζητήσεις χαρτί για αναβολή. Μόλις το πάρεις, θα πας στο στρατολογικό γραφείο σου, εκεί στα Νότια που είναι μαζεμένα όλα, και το καταθέτεις. Μετά από λίγο καιρό, θα σου έρθει το έντυπο της αναβολής. Συγχαρητήρια μόλις καθάρισες για δέκα έτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
https://www.triklopodia.gr/2013/03/18-12.html

Ισχύει πως τα αγόρια θα πηγαίνουν πρώτα στρατό και μετά θα συνεχίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευσή τους?
Από πότε θα ισχύει το μέτρο? Σας έχουν πει τίποτα σχετικό στο σχολείο ή δεν είναι τίποτα σίγουρο από όσα λέει το άρθρο?

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 94 - 96 προήλθαν από το Πανελλήνιες 2013 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
https://www.triklopodia.gr/2013/03/18-12.html

Ισχύει πως τα αγόρια θα πηγαίνουν πρώτα στρατό και μετά θα συνεχίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευσή τους?
Από πότε θα ισχύει το μέτρο? Σας έχουν πει τίποτα σχετικό στο σχολείο ή δεν είναι τίποτα σίγουρο από όσα λέει το άρθρο?

Αν ισχύει, τότε πρόκειται για ολική ανατροπή στα σχέδιά μας. :eek: Κανονικά, ένα τέτοιο μέτρο θα έπρεπε να ανακοινωθεί τουλάχιστον 2-3 χρόνια πριν την εφαρμογή του. Προσωπικά, δεν έχω λάβει σχετική γνώση από το σχολείο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
https://www.triklopodia.gr/2013/03/18-12.html

Ισχύει πως τα αγόρια θα πηγαίνουν πρώτα στρατό και μετά θα συνεχίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευσή τους?
Από πότε θα ισχύει το μέτρο? Σας έχουν πει τίποτα σχετικό στο σχολείο ή δεν είναι τίποτα σίγουρο από όσα λέει το άρθρο?
βλακείες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και εγώ θα πάω ούτως ή άλλως στρατό πριν τις σπουδές (καλύτερα τώρα παρά στα 24) δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
μην ανησυχείτε...θα έρθει και η ώρα του στρατού να γίνει μη υπορεωτική η στρατευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top