Δικαιολογείτε τους ναρκομανείς;

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
δεν είμαι σκληρή... είμαι ρεαλίστρια...
Το να λες ότι "στη ζωή ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει" προσωπικά μου φαίνεται πολύ σκληρό και καθόλου ρεαλιστικό (δηλαδή εάν μια μητέρα ήταν ναρκομανής και το μωρό γεννηθεί με σύνδρομο στέρησης φταίει το μωρό; )

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
και άρα καλό θα ήταν να μη λέμε ότι "είμαστε μια χαρά βολεμένοι και τακτοποιημένοι και δεν ξέρουμε εμείς από προβλήματα και πόνο"
Τώρα γιατί μου βάζεις στο στόμα λόγια που δεν είπα; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Καλά μιλάς σοβαρά τώρα??
Για ποιό λόγο να λυπηθώ κάποιον που ΔΕΝ ΛΥΠΑΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?????
Ποιά είμαι εγώ που θα δώσω αξία στη ζωή του όταν ο ίδιος δεν δίνει την αξία
που της αξίζει!!
Αυτό τα λέει όλα..
Δεν είναι καλό να βλέπουμε τους ναρκομανείς σαν αβουλα όντα που τους βρηκε μεγάλο κακό γιατί δεν είναι έτσι..Για δικούς τους λόγους σκάψανε τους λάκκους τους..ΚΑτσε μίλησε με έναν τ΄τοιον άνθρωπο και θα καταλάβεις πολλα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πιστεύω ότι αυτός που είναι εξαρτημένος από κάθε είδους ναρκωτική ουσία, ξέρει πολύ καλά πιο είναι το λάθος του και δεν χρειάζεται κανέναν να του το επισημάνει.

Όλοι μας έχουμε δικαίωμα να εκφράζουμε ελεύθερα τη γνώμη μας και να κατακρίνουμε μία πράξη την οποία θεωρούμε λανθασμένη.

Το είπα και πριν κανείς δεν είναι άξιος να κρίνει κανέναν..αλλό να μην δικαιολογώ κάποιον και άλλο να κρίνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Καλά μιλάς σοβαρά τώρα??
Για ποιό λόγο να λυπηθώ κάποιον που ΔΕΝ ΛΥΠΑΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?????
Ποιά είμαι εγώ που θα δώσω αξία στη ζωή του όταν ο ίδιος δεν δίνει την αξία που της αξίζει!!


Να λυπηθώ χίλιες φορές κάποιον που είχε ένα ατύχημα, που γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα, να του σταθώ, να τον βοηθήσω, να κάνω ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να είναι καλύτερα!!!
Αλλά αυτόν που μόνος του έγινε έτσι?? Για ποιό λόγο???
Αν πάω αύριο και παίξω στο καζίνο όλη μου την περιουσία και μείνω στο δρόμο θα πρέπει να με λυπηθεί κάποιος?? όχι βέβαια!!! έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου!!!
Με μια λέξη: ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ!

ΝΑΙ πρέπει να τον λυπηθείς και να καταλάβεις την αξία του ακόμα κι αν δεν τη βλέπει ο ίδιος! Έτσι μόνο θα τον βοηθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Με μια λέξη: ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ!

ΝΑΙ πρέπει να τον λυπηθείς και να καταλάβεις την αξία του ακόμα κι αν δεν τη βλέπει ο ίδιος! Έτσι μόνο θα τον βοηθήσεις!
Στις περισσότερες περιπτώσεις εσύ ο ίδιος θα φας το κεφάλι σου γιατι ελάχιστοι είναι αυτοί στην πραγματικότητα που θέλουν να σωθουν αυτό προσπαθώ να σου πω..Είναι πολύ δύσκολο να βοηθήσεις τ΄τοιους ανθρώπους και με μεγάλο προσωπικό κόστος..Πίστεψε με..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου!!!

Αν και συνήθως συμφωνώ με όσα γράφεις, αυτή τη φορά θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω ότι το θέμα των ναρκωτικών πρέπει να το αντιμετωπίζουμε με τόση σκληρότητα, μια και στατιστικά τουλάχιστον, δεν κάνει διακρίσεις. Ναρκωτικά δεν παίρνουν πλέον μόνο οι αλήτες, τα παιδιά χωρισμένων γονιών ή αυτοί που ακούν heavy metal.
Τα ναρκωτικά δυστυχώς έχουν μπει σε πολλά σπίτια, σε σωστές και ενωμένες οικογένειες, γιατί (κατά τη γνωμη μου πάντα) τα σημερινά παιδιά μια και έχουν πληθώρα αγαθών και ανέσεων, φτάνουν σε έναν κορεσμό και δεν διστάζουν να δοκιμάσουν και "αυτό". Όταν καταλαβαίνουν το λάθος τους, πρέπει όλοι εμείς (το κράτος και η ελληνική κοινωνία) να είμαστε δίπλα σε αυτά τα παιδιά με προγράμματα, με κέντρα απεξάρτησης, με ψυχολογική βοήθεια, γιατί τα ναρκωτικά για κάποιους είναι χρήμα, και όσο υφίσταται το κέρδος δεν θα πάψει να υπάρχει το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Καλά μιλάς σοβαρά τώρα??
Για ποιό λόγο να λυπηθώ κάποιον που ΔΕΝ ΛΥΠΑΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?????
Ποιά είμαι εγώ που θα δώσω αξία στη ζωή του όταν ο ίδιος δεν δίνει την αξία που της αξίζει!!
Κα το να μπλέξεις με ναρκωτικά ατύχημα είναι πίστεψε, δεν το ήθελε ούτε ο ίδιος αλλά έγινε το κάκο, και μέτα πάπαλα, δεν μπορεί να το σταματήσει μόνος του, γιατί να μην τον βοήθησεις εσύ αφου δεν μπορεί μόνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν τσακωνόμαστε ε? :P
Γιαυτό μη μου βγάζεις εμένα αγριεμένες φατσούλες γιατί θα έρθω εκεί και θα σου τσακίσω τα πλευρά ένα ένα :P :P :P :P


Λοιπόν....

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Το να λες ότι "στη ζωή ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει" προσωπικά μου φαίνεται πολύ σκληρό και καθόλου ρεαλιστικό (δηλαδή εάν μια μητέρα ήταν ναρκομανής και το μωρό γεννηθεί με σύνδρομο στέρησης φταίει το μωρό; )
Δεν είναι σκληρό... και όλα αυτά που λέω έχουν πάρα πάρα πολύ βαθιές ρίζες στα πιστεύω μου... έχουν να κάνουν και σε πνευματικό επίπεδο μέχρι και με τους λόγους που ερχόμαστε σε αυτή τη ζωή.... άρα.. για το μωρό που με ρωτάς... δεν είπα ότι δεν θα το βοηθήσω, απλά ακόμα και όταν πρόκειται για ένα μωρό.... εγώ εξακολουθώ να πιστεύω στις "επιλογές" σε επίπεδο λιγο πιο πάνω... σε επίπεδο ψυχής. (περνάμε όμως σε εντελώς άλλα επίπεδα την κουβέντα πάνω σε αυτό το θέμα)


Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Τώρα γιατί μου βάζεις στο στόμα λόγια που δεν είπα; :mad:
δεν σου βάζω λόγια :P ξεκόλλα... όμως ουσιαστικά όταν είπες....


αυτό >>>>>>

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Στο κάτω κάτω εσείς δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους και δε μπορείτε να μπείτε στη θέση τους...
εγώ κατάλαβα μέσες άκρες αυτό που σου έγραψα...
ότι έχω κάνει μια όμορφη και ρόδινη ζωούλα, τώρα είμαι και βολεμένη, και δεν μπορώ να μιλάω....

Λοιπόν... πίστεψε με μπορώ να μιλάω!!!
Από πρώτο χέρι!!! και από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία!!!!!

Και δε φωνάζω... τα κεφαλαία είναι για έμφαση :P
Πάρε και μια :bigarmhug για να μην νομίζεις ότι χωρίζουμε χωράφια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Αν και συνήθως συμφωνώ με όσα γράφεις, αυτή τη φορά θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω ότι το θέμα των ναρκωτικών πρέπει να το αντιμετωπίζουμε με τόση σκληρότητα, μια και στατιστικά τουλάχιστον, δεν κάνει διακρίσεις. Ναρκωτικά δεν παίρνουν πλέον μόνο οι αλήτες, τα παιδιά χωρισμένων γονιών ή αυτοί που ακούν heavy metal.
Τα ναρκωτικά δυστυχώς έχουν μπει σε πολλά σπίτια, σε σωστές και ενωμένες οικογένειες, γιατί (κατά τη γνωμη μου πάντα) τα σημερινά παιδιά μια και έχουν πληθώρα αγαθών και ανέσεων, φτάνουν σε έναν κορεσμό και δεν διστάζουν να δοκιμάσουν και "αυτό". Όταν καταλαβαίνουν το λάθος τους, πρέπει όλοι εμείς (το κράτος και η ελληνική κοινωνία) να είμαστε δίπλα σε αυτά τα παιδιά με προγράμματα, με κέντρα απεξάρτησης, με ψυχολογική βοήθεια, γιατί τα ναρκωτικά για κάποιους είναι χρήμα, και όσο υφίσταται το κέρδος δεν θα πάψει να υπάρχει το πρόβλημα.
Σωστό και αυτό αλλά δεν είναι όλα τόσο απλά δυστυχώς:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Σωστό και αυτό αλλά δεν είναι όλα τόσο απλά δυστυχώς:/:

Στο χέρι μας είναι να τα κάνουμε απλά. Είμαστε πολίτες μιας δημοκρατικής χώρας και όπως απαιτούμε αυξήσεις στους μισθούς μας, θα πρέπει να απαιτούμε λύσεις και σε άλλα θέματα που μαστίζουν τους νέους μας (και όχι μόνο). Ένα από αυτά είναι και το θέμα των ναρκωτικών.
Κλείνοντας, θέλω να θυμίσω σε όλους σας/μας, την κλασική ελληνική νοοτροπία, όπου μόνο όταν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού μας θυμόμαστε να ευαισθητοποιηθουμε και να απαιτήσουμε λύσεις.
Ίσως όλα να ήταν καλύτερα, αν φροντίζαμε νωρίτερα για κάποια τόσο σοβαρά θέματα όπως των ναρκωτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Στο χέρι μας είναι να τα κάνουμε απλά. Είμαστε πολίτες μιας δημοκρατικής χώρας και όπως απαιτούμε αυξήσεις στους μισθούς μας, θα πρέπει να απαιτούμε λύσεις και σε άλλα θέματα που μαστίζουν τους νέους μας (και όχι μόνο). Ένα από αυτά είναι και το θέμα των ναρκωτικών.
Κλείνοντας, θέλω να θυμίσω σε όλους σας/μας, την κλασική ελληνική νοοτροπία, όπου μόνο όταν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού μας θυμόμαστε να ευαισθητοποιηθουμε και να απαιτήσουμε λύσεις.
Ίσως όλα να ήταν καλύτερα, αν φροντίζαμε νωρίτερα για κάποια τόσο σοβαρά θέματα όπως των ναρκωτικών.

Συμφωνώ χίλια τα εκατό!!!

και γενικά συμφωνώ στην πρόληψη, διαφωνώ στην "λύπηση", στο ήταν "ατύχημα" .....

αχ.... έπρεπε να με γνωρίζατε πριν 20 χρόνια :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Στο χέρι μας είναι να τα κάνουμε απλά. Είμαστε πολίτες μιας δημοκρατικής χώρας και όπως απαιτούμε αυξήσεις στους μισθούς μας, θα πρέπει να απαιτούμε λύσεις και σε άλλα θέματα που μαστίζουν τους νέους μας (και όχι μόνο). Ένα από αυτά είναι και το θέμα των ναρκωτικών.
Κλείνοντας, θέλω να θυμίσω σε όλους σας/μας, την κλασική ελληνική νοοτροπία, όπου μόνο όταν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού μας θυμόμαστε να ευαισθητοποιηθουμε και να απαιτήσουμε λύσεις.
Ίσως όλα να ήταν καλύτερα, αν φροντίζαμε νωρίτερα για κάποια τόσο σοβαρά θέματα όπως των ναρκωτικών.
Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα καταρχην αρμοδιες υπηρεσιες για απεξαρτηση κτλ υπάρχουν αρκετες δεν έχουμε έλλειψη πιστεύω..Το πρόβλημα αλλού είναι πρωτίστως ελαχιστοι αποδέχονται ότιέχουν πρόβλημα και μπαίνουν..
Και κατά δεύτερο λόγο έστω ότι μπαίνουν και βγαίνουν τι να το κάνεις..Τους αφήνουν ήσυχους?Οχι φυσικά...ΑΠό την στιγμή που γινονται ανταλλαγες μπροστα στους ίδιους αστυνομικούς η ακόμα και μέσα στην ίδια αστυνομία και κανείς δεν συλλμβάνεται για να μην έχουν να ταίσουν περισσότερα στόματα στις φυλακές τι να το κάνεις όλα άκυρα..Για να λυθεί το πρόβλημα σε επίπεδο κράτους πρέπει να αλλάξει ριζικά ο κρατικός μετασχηματισμός..Πράγμα ουτοπικό..
Γι'αυτό ο αγώνας είναι καθαρά προσωπικός μόνο τότε μπορεί να έχει επιτυχή εκβαση..Αλλα και πάλι στην πλειοψηφια των περιπτώσεων ελαχιστοι δέχονται ότι έχουν πρόβήμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
ΟΚ ούτε εγώ θέλω να τσακωθούμε, απλά σε ζητήματα κοινωνικής ευαισθησίας "τσιτώνωμαι" εύκολα. Όταν λέω ότι "δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους" εννοώ ακριβώς αυτό: Δε μπήκατε στη θέση τους, στο σπίτι τους, στο κεφάλι τους... δεν ξέρετε τι τους έχει πληγώσει. Αυτοί μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι από εσάς, για Χ ή Υ λόγους, και δε φταίνε γι'αυτό. Στο παράδειγμα που ανέφερες ο ένας έχασε το παιδί του, ο άλλος χώρισε με την κοπέλα του. Ποιος πόνεσε περισσότερο; Ουσιαστικά δεν το ξέρουμε! Όσες υποθέσεις και αν κάνουμε, το γεγονός είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε τον ψυχισμό του καθενός. Απλά δεν έχουμε ζήσει τη ζωή τους. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
ΟΚ ούτε εγώ θέλω να τσακωθούμε, απλά σε ζητήματα κοινωνικής ευαισθησίας "τσιτώνωμαι" εύκολα. Όταν λέω ότι "δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους" εννοώ ακριβώς αυτό: Δε μπήκατε στη θέση τους, στο σπίτι τους, στο κεφάλι τους... δεν ξέρετε τι τους έχει πληγώσει. Αυτοί μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι από εσάς, για Χ ή Υ λόγους, και δε φταίνε γι'αυτό. Στο παράδειγμα που ανέφερες ο ένας έχασε το παιδί του, ο άλλος χώρισε με την κοπέλα του. Ποιος πόνεσε περισσότερο; Ουσιαστικά δεν το ξέρουμε! Όσες υποθέσεις και αν κάνουμε, το γεγονός είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε τον ψυχισμό του καθενός. Απλά δεν έχουμε ζήσει τη ζωή τους. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!
Ισως είναι εύκολο να το λες αλλά δεν ξέρω αν το ζήσεις είναι διαφορετικά..Προφανως εγώ και η Κακη Επιρροη μιλάμε από εμπειρια προσωπική..Και εγώ έτσι έλεγα πάντα μέχρι να το ζήσω.Εγώ σταθηκα σε ανθρωπο που τον έζησα και μου έλεγε ότι ηθελε βοηθεια ενώ πραγματικα δεν ηθελε να σωθει,αλλά εγώ ήμουν αυτή που πληγώθηκε από όλη την ιστορία..Δεν είναι όλα τόσο απλά..Συγγνώμη αν είμαι απόλυτη αλλά έτσι πιστεύω πως είναι..Ακόμα και τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω την πλάτη μου σε κάποιον που έχει σχέση με ναρκωτικές ουσίες,θα τον βοηθήσω όσο μπορώ μέχρι όμως καποια όρια..Και σίγουρα δεν θα το δικαιολογήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Ναρκωτικά δεν παίρνουν πλέον μόνο οι αλήτες, τα παιδιά χωρισμένων γονιών ή αυτοί που ακούν heavy metal.
Εύχομαι να μην θέλεις να πεις ότι όποιος έχει χωρισμένους γωνείς ή ακούει heavy metal σύνηθως παίρνει ναρκωτικά... Επίσης εύχομαι να μην θέλεις πεις ότι το heavy metal ευθύνετε για τους ναρκωμανείς... Γιατί τότε θα διαφωνήσω μαζί σου :)


Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!
:worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα καταρχην αρμοδιες υπηρεσιες για απεξαρτηση κτλ υπάρχουν αρκετες δεν έχουμε έλλειψη πιστεύω..Το πρόβλημα αλλού είναι πρωτίστως ελαχιστοι αποδέχονται ότιέχουν πρόβλημα και μπαίνουν..
Και κατά δεύτερο λόγο έστω ότι μπαίνουν και βγαίνουν τι να το κάνεις..Τους αφήνουν ήσυχους?Οχι φυσικά...ΑΠό την στιγμή που γινονται ανταλλαγες μπροστα στους ίδιους αστυνομικούς η ακόμα και μέσα στην ίδια αστυνομία και κανείς δεν συλλμβάνεται για να μην έχουν να ταίσουν περισσότερα στόματα στις φυλακές τι να το κάνεις όλα άκυρα..Για να λυθεί το πρόβλημα σε επίπεδο κράτους πρέπει να αλλάξει ριζικά ο κρατικός μετασχηματισμός..Πράγμα ουτοπικό..
Γι'αυτό ο αγώνας είναι καθαρά προσωπικός μόνο τότε μπορεί να έχει επιτυχή εκβαση..Αλλα και πάλι στην πλειοψηφια των περιπτώσεων ελαχιστοι δέχονται ότι έχουν πρόβήμα..

Νομίζω ότι μπερδεύεις τους ναρκωμανείς με τους αλκοολικούς, τους τζογαδόρους κ.λ.π. Όταν ένας ναρκωμανής πονάει μέχρι να βρει τρόπο να εξασφαλίσει τη δόση του, δεν τίθεται θέμα συνειδητοποίησης του πρόβλήματος του. Σαφώς και γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα, και σαφώς και θέλει να γλιτώσει από τους πόνους του (σωματικούς και μη).
Τα προγράμματα που υπάρχουν στην Ελλάδα, καταρχάς είναι ελάχιστα, απευθύνονται μόνο σε όσους έχουν την "πολυτέλεια" να μένουν σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νικη κ.λ.π.) και φυσικά δεν σε εντάσσουν τόσο εύκολα στην εκάστοτε κοινότητα, διότι πρέπει να τηρηθεί ο γνωστός "αριθμός προτεραιότητας".
Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την σαπίλα του συστήματος (οι μπάτσοι πουλούν τα ναρκωτικά), αλλά αν σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και παραδοθούμε σε ένα θέμα που ίσως αύριο να αφορά τα παιδιά μας (χτύπα ξύλο) τότε δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
ΟΚ ούτε εγώ θέλω να τσακωθούμε, απλά σε ζητήματα κοινωνικής ευαισθησίας "τσιτώνωμαι" εύκολα. Όταν λέω ότι "δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους" εννοώ ακριβώς αυτό: Δε μπήκατε στη θέση τους, στο σπίτι τους, στο κεφάλι τους... δεν ξέρετε τι τους έχει πληγώσει. Αυτοί μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι από εσάς, για Χ ή Υ λόγους, και δε φταίνε γι'αυτό. Στο παράδειγμα που ανέφερες ο ένας έχασε το παιδί του, ο άλλος χώρισε με την κοπέλα του. Ποιος πόνεσε περισσότερο; Ουσιαστικά δεν το ξέρουμε! Όσες υποθέσεις και αν κάνουμε, το γεγονός είναι ότι δε μπορούμε να ξέρουμε τον ψυχισμό του καθενός. Απλά δεν έχουμε ζήσει τη ζωή τους. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμπαρασταθούμε σε όποιον μας το ζητά, γιατί δεν ξέρουμε πόσο το χρειάζεται. Η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!

Σε όποιον μας το ζητήσει... ναι!!! συμφωνώ!!! respect εδώ!
Επίσης respect στο ότι η ανθρώπινη αλληλεγγύη δεν έχει όρους και κανόνες!
Διαφωνώ όμως στο ότι μπορεί να πόνεσε περισσότερο αυτός που έχασε την κοπέλα του από αυτόν που έχασε το παιδί του.... με την όποια ψυχοσύνθεση... και οκ άντε να δεχτώ μια μικρή πιθανότητα... όμως θα ήταν εξαίρεση... μιλάμε όμως για τον γενικό κανόνα, για το σύνολο!
Διαφωνώ στο ότι θα "λυπηθώ" κάποιον που μόνος του έχει καταστρέψει τη ζωή του (και δε μιλάω για μικρά παιδάκια που δεν ξέρουν τι τους γίνεται)
Μπορεί όντως να είμαι και πάρα πολύ σκληρή όπως λες.... δεν ξέρω...
Αλήθεια θα το σκεφτώ και θα προβληματιστώ... αν είμαι όντως... γιατί είμαι... και αν θα έπρεπε να είμαι ....

Όλα όσα λέω και είμαι τόσο μα τόσο... ξεροκέφαλη να πω? επίμονη να πω? ... απόλυτη μάλλον είναι η σωστή έκφραση.... είναι γιατί έχω ζήσει τα ναρκωτικά από πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ κοντά...

Πάντως θα το ξανασκεφτώ :)

(για την ώρα πάω να φύγω να σκεφτώ τι θα μαγειρέψω :P )


Υ.Γ. είναι πολύ ωραίο όταν μπορούμε να αναπτύσουμε τόσο σοβαρά θέματα, να τα κουβεντιάζουμε, να ανταλλάσουμε τις διαφορετικές μας απόψεις, να σκεφτόμαστε, να προβληματιζόμαστε, να μαθαίνουμε...
wow! ευχαριστώ για αυτή την ανταλλαγή μηνυμάτων... ήταν άκρως επικοδομητική για μένα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εύχομαι να θέλεις να πεις ότι όποιος έχει χωρισμένους γωνείς ή ακούει heavy metal σύνηθως παίρνει ναρκωτικά... Επίσης εύχομαι να μην θέλεις πεις ότι το heavy metal ευθύνετε για τους ναρκωμανείς... Γιατί τότε θα διαφωνήσω μαζί σου :)


:worship: :worship:
Δεν λέει αυτό απλά πλέον κάποιες κοινωνικές ομάδες είναι συνυφασμένες με τα ναρκωτικα.Χωρίς να λέω ότι αυτό είναι σωστό γιατι αποτελει και κοινωνικό ρατσισμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εύχομαι να θέλεις να πεις ότι όποιος έχει χωρισμένους γωνείς ή ακούει heavy metal σύνηθως παίρνει ναρκωτικά... Επίσης εύχομαι να μην θέλεις πεις ότι το heavy metal ευθύνετε για τους ναρκωμανείς... Γιατί τότε θα διαφωνήσω μαζί σου :)


:worship: :worship:

Απλά καταγράφω τη γνώμη αρκετών ανθρώπων για το ποιοί είναι αυτοί που παίρνουν ναρκωτικά. Πιστεύουν ότι τα ναρκωτικά απευθύνονται μόνο σε αυτές τις κατηγορίες ανθρώπων, αρά δεν ιδρώνει το αυτί τους και δεν ασχολούνται με το θέμα!
Σαφώς και δεν πιστεύω ότι ένα είδος μουσικής θα με ωθήσει σε ουσίες.... Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Νομίζω ότι μπερδεύεις τους ναρκωμανείς με τους αλκοολικούς, τους τζογαδόρους κ.λ.π. Όταν ένας ναρκωμανής πονάει μέχρι να βρει τρόπο να εξασφαλίσει τη δόση του, δεν τίθεται θέμα συνειδητοποίησης του πρόβλήματος του. Σαφώς και γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα, και σαφώς και θέλει να γλιτώσει από τους πόνους του (σωματικούς και μη).
Τα προγράμματα που υπάρχουν στην Ελλάδα, καταρχάς είναι ελάχιστα, απευθύνονται μόνο σε όσους έχουν την "πολυτέλεια" να μένουν σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νικη κ.λ.π.) και φυσικά δεν σε εντάσσουν τόσο εύκολα στην εκάστοτε κοινότητα, διότι πρέπει να τηρηθεί ο γνωστός "αριθμός προτεραιότητας".
Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την σαπίλα του συστήματος (οι μπάτσοι πουλούν τα ναρκωτικά), αλλά αν σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και παραδοθούμε σε ένα θέμα που ίσως αύριο να αφορά τα παιδιά μας (χτύπα ξύλο) τότε δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά.
Τώρα αν απευθύνεσαι μόνο στην κατηγορία καθαρά ναρκομάνης τότε ναι έκανα λάθος γιατι εγώ μιλούσα και γενικότερα για άτομα που το έχουν κάνει τρόπο ζωής τους χωρίς να ψάξουν κάθε μέρα την δόση τους..Γιατί υπάρχει και αυτή η κατηγορία που επίσης δεν είναι ακίνδυνη ως προς τις συνέπειες στον εαυτό τους..Οντως δεν είναι λύση να σηκώνεις τα χέρια ψηλά αλλα ποιος θα κάνει τι?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top