Σχετικά με τη λέξη ''φυτό''

Συμφωνείτε με το να χαρακτηρίζονται οι αριστούχοι μαθητές ως "φυτά";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι, συμφωνώ, γιατί αυτό είναι!

    Ψήφοι: 13 20.3%
  • Όχι, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.1%

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εγώ επίσης απο εμπειρία να προσθέσω οτι η βαθμολογία-βαθμοθηρία του σχολείου δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη ζωή αργότερα.Καλό είναι αυτά που μαθαίνει κάποιος να τα εκτιμά ως γνώση κι όχι ως αντίκρισμα στον έλεγχο.Και οι έσχατοι έσονται πρώτοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια! Τι νομίζετε για τον χαρακτηρισμό των αριστούχων ; Του τύπου φυτό, λυσάρι, σιδεράκια κι ετσι;

Σημείωση : Τα μηνύματα 122-144 μεταφέρθηκαν από θέμα αντίστοιχου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Μαγκιά του όποιος διαβάζει και ας τον λένε όπως θέλουν (στις πανελλαδικές θα φανούν όλα)
Βασικά, εξαρτάται απ' το παιδί. Μια γνωστή μου πέρασε αρχιτεκτονική, και ήταν μέσα σ'΄όλα, και εξόδους τα ΣΚ, και στα πάρτυ του σχολείου απ' τις πρώτες, συμμετείχε σε γιορτές, ήξερε 3 γλώσσες, ασχολούνταν με τη μουσική, είχε σχέση... Ε, αυτή δε μπορείς να την πεις φυτό, δεν σου έβγαινε. Ολοι ξέραμε τι ήταν. Διάβαζε για τον ευατό της, αλλά παράλληλα έκανε τα πάντα που μπορεί να κάνει μια 18χρονη.
Απο την άλλη, ξέρω και έναν άλλο, ιατρική πέρασε και ήταν άριστος απο μικρός. Ε το παιδί, δεν το λες φυτό. ΚΑΡΑΦΥΤΟ τον λες. Ούτε έβγαινε, σε κανένα πάρτυ δεν πήγαινε, μέσα στην τάξη αμίλητος, και με ένα βιβλίο στο χέρι όλη την ώρα. Φυσικά σχέση δεν είχε. Πέρασε όμως απο εκεί που ήθελε, και μαγκιά του!
Που θέλω να καταλήξω; Ναι μεν να διαβάζει κάποιος, αλλά να είναι και άνθρωπος νορμάλ. Εννοώ, η κοπελιά στην πρώτη περίπτωση που ανέφερα, είναι πιο "καπατσωμένη", ήξερε να φερθεί, ήταν πιο κοινωνική κτλ..
Ο δεύτερος... στην κοσμάρα του. Πραγματικά να δω τι θα κάνει ως φοιτητής. Θα τον πιάνουν κορόιδο όλοι στην σχολή, που και τώρα το κάνουν όλοι...
Είναι σαν κάτι παιδάκια που περπατάν σαν χαμένα κοιτάζοντας το άπειρο και δεν ξέρουν τι γίνεται γύρω τους. :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μαγκιά του όποιος διαβάζει και ας τον λένε όπως θέλουν (στις πανελλαδικές θα φανούν όλα)
Βασικά, εξαρτάται απ' το παιδί. Μια γνωστή μου πέρασε αρχιτεκτονική, και ήταν μέσα σ'΄όλα, και εξόδους τα ΣΚ, και στα πάρτυ του σχολείου απ' τις πρώτες, συμμετείχε σε γιορτές, ήξερε 3 γλώσσες, ασχολούνταν με τη μουσική, είχε σχέση... Ε, αυτή δε μπορείς να την πεις φυτό, δεν σου έβγαινε. Ολοι ξέραμε τι ήταν. Διάβαζε για τον ευατό της, αλλά παράλληλα έκανε τα πάντα που μπορεί να κάνει μια 18χρονη.
Απο την άλλη, ξέρω και έναν άλλο, ιατρική πέρασε και ήταν άριστος απο μικρός. Ε το παιδί, δεν το λες φυτό. ΚΑΡΑΦΥΤΟ τον λες. Ούτε έβγαινε, σε κανένα πάρτυ δεν πήγαινε, μέσα στην τάξη αμίλητος, και με ένα βιβλίο στο χέρι όλη την ώρα. Φυσικά σχέση δεν είχε. Πέρασε όμως απο εκεί που ήθελε, και μαγκιά του!
Που θέλω να καταλήξω; Ναι μεν να διαβάζει κάποιος, αλλά να είναι και άνθρωπος νορμάλ. Εννοώ, η κοπελιά στην πρώτη περίπτωση που ανέφερα, είναι πιο "καπατσωμένη", ήξερε να φερθεί, ήταν πιο κοινωνική κτλ..
Ο δεύτερος... στην κοσμάρα του. Πραγματικά να δω τι θα κάνει ως φοιτητής. Θα τον πιάνουν κορόιδο όλοι στην σχολή, που και τώρα το κάνουν όλοι...
Είναι σαν κάτι παιδάκια που περπατάν σαν χαμένα κοιτάζοντας το άπειρο και δεν ξέρουν τι γίνεται γύρω τους. :P :P :P

Ναι ρε έμενα πέρυσι με έλεγαν φυτό και οκ με το δίκαιο τους όταν άκουσαν το 19 12/13! Αλλά κοίτα και στα πάρτι τις τάξης πήγα όπως η γνωστή σου, και εκδρομές και έξω έβγαινα αλλα ο χαρακτηρισμός έμενε εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Mπορει να σε ελεγαν ετσι εξαιτιας της σχεσης που ειχες με μια καθηγητρια σου και καποιοι να θεωρουσαν οτι ηταν ενας τροπος για να την γλειφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Mπορει να σε ελεγαν ετσι εξαιτιας της σχεσης που ειχες με μια καθηγητρια σου και καποιοι να θεωρουσαν οτι ηταν ενας τροπος για να την γλειφεις...

Δεν νομίζω διότι όλοι είχαν ένα ιδιαίτερο δέσιμο με κάποιον καθηγητή... Οπότε οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δεν νομίζω διότι όλοι είχαν ένα ιδιαίτερο δέσιμο με κάποιον καθηγητή... Οπότε οχι...
Οκ, εγω απλως παρεθεσα μια αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Φυτο ειναι τροπος συμπεριφορας ρε παιδια...στο σχολειο μου λεγαμε φυτα 2 παιδια που εβγαζαν 16, ενω κανεις δεν ειπε ας πουμε ποτε εμενα φυτο που εβγαζα 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι ρε έμενα πέρυσι με έλεγαν φυτό και οκ με το δίκαιο τους όταν άκουσαν το 19 12/13! Αλλά κοίτα και στα πάρτι τις τάξης πήγα όπως η γνωστή σου, και εκδρομές και έξω έβγαινα αλλα ο χαρακτηρισμός έμενε εκεί
Πραγματικά σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι;:P O καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει πια, οπότε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Νηρηίς: Δεν είναι αυτό αλλά με αφορμή ενα περιστατικό στο σχολείο μου είπα να ανοίξω ενα τόπικ να δω την γνώμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Νηρηίς: Δεν είναι αυτό αλλά με αφορμή ενα περιστατικό στο σχολείο μου είπα να ανοίξω ενα τόπικ να δω την γνώμη σας
Μάλιστα. Αν τέτοια είναι τα θέματα που μας προβληματίζουν πια, τι να πώ. :P
Εντός θέματος:σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει αυτό που λέμε "ζήλια".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο με έλεγαν "φύτακλα" επειδή χτύπαγα κάτι στρογγυλά 20άρια στις τάξεις. Δεν θύμωσα, το παραδέχτηκα, οπότε σταμάτησαν να μου το λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Φυτό, κατά την γνώμη μου, λες κάποιον όταν είναι ιδιαίτερα αντιπαθής :P
Είχα στο γυμνάσιο έναν τέτοιο συμμαθητή, πρώτο θρανίο, αμηχανία στους καθηγητές, ασκήσεις είχε λυμένες σε όλα τα μαθήματα, κόντρα σε καταλήψεις και κοπάνες στα θρησκευτικά.. Φυτό τον έλεγαν οι περισσότεροι, εγώ μιλούσα καμιά φορά μαζί του και καλό παιδί μου φαινόταν.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το φυτο εχει να κανει με την συμπεριφορα του ατομου,και οχι με τους βαθμους.Υπαρχουν παρα πολλα ατομα,εχω και φιλους,που βγαζουν 19-20 και ειναι μεσα σε ολα.Ουτε εγωπαθητικοι,ουτε ''υπερανω ολων'' ουτε αντικοινωνικοι.Οταν διαβαζουν διαβαζουν,και οτι μαλακιζονται μαλακιζονται :P
Το φυτο συνηθως δεν παραπεμπει σε εναν μαθητη με μονο υψηλη βαθμολογια,αλλα και μια αντικοινωνικη.Δεν εχει φιλους,δεν μιλαει με κανεναν,δεν παει σε εξοδους,ειναι με ενα βιβλιο στο χερι στην γωνια του σχολειου,καθεται πρωτο θρανιο για να σηκωνει χερι,διαβαζει το μαθημα στα θρησκευτικα κτλπ :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι αριστούχοι πρέπει να χαρακτηρίζονται με κάποιο συγκεκριμένο όρο. Είχα και εγώ στο σχολείο κάτι ψευτόμαγκες που το έπαιζαν χαλαροί και υπεράνω και πάντα στο διάλειμμα παρακαλούσαν τα ''φυτά'' να τους δώσουν ασκήσεις ώστε να μην τους βρει αδιάβαστους ο καθηγητής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι αριστούχοι πρέπει να χαρακτηρίζονται με κάποιο συγκεκριμένο όρο. Είχα και εγώ στο σχολείο κάτι ψευτόμαγκες που το έπαιζαν χαλαροί και υπεράνω και πάντα στο διάλειμμα παρακαλούσαν τα ''φυτά'' να τους δώσουν ασκήσεις ώστε να μην τους βρει αδιάβαστους ο καθηγητής....
Και μετά να φανταστώ το έπαιζαν μάγκες που και τις ασκήσεις αντέγραψαν και ο καθηγητής δεν τους έπιασε αδιάβαστους;:P Αυτά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Και μετά να φανταστώ το έπαιζαν μάγκες που και τις ασκήσεις αντέγραψαν και ο καθηγητής δεν τους έπιασε αδιάβαστους;:P Αυτά είναι.
Κάπως έτσι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Evi07larissa: Συμφωνώ γιατί κι εμένα όποιος με έλεγε φυτό κλπ κλπ κλπ ερχόταν μετά και μου έλεγε: Μαρία θα μου κάνεις την άσκηση στα αρχαία; ή στα μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αν θεωρείς πως δεν σου ταιριαζει ο χαρακτηρισμός, απάντησε καταλλήλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top