Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
1) Οταν λες οτι μπαινει ως Αστυνομικος καποιος, ποσο φοιτα στη σχολη Αστυφυλακων?? 3 εξαμηνα ή 5?? Γιατι εχω ακουσει οτι η Αστυφυλακων ειναι 3 εξαμηνα κ τα αλλα 2 (συνολο 5) ειναι πρακτικη ασκηση που πληρωνεσαι (?)... Δλδ αν μπω στην Αστυφυλακων μετα απο 3 εξαμηνα μπορω να δωσω για Αξιωματικος ή μετα από 5? Κι οσον αφορα στο μισθο? Θα πληρωνομαι το μισθο που θα επαιρνα αν ημουν Αστυφυλακας με τη διαφορα οτι τωρα θα ειμαι μεσα στην Αξιωματικων ως φοιτητης, ετσι?
Μπορεις να δωσεις για αξιωματικων το Μαιο του δευτερου ετους στην Αστυφυλακων, και να μπεις κατευθειαν μολις τελειωσεις τη Σχολη, με βασεις των Αστυνομικων, στην Αξιωματικων στο δευτερο ετος... Αυτο απο περσι ισχυσε πρωτη φορα, αλλα σε αυτη τη περιπτωση να ξερεις οτι δεν θα πληρωνεσαι μισθο αστυφυλακα, αλλα αυτα που παιρνουμε ολοι οι υπολοιποι..
Κατι ακομη: Το πτυχιο μου (ειναι 5 ετους φοιτησης, αν παιζει ρολο) μπορω να το χρησιμοποιησω καπως? Ξερω κατι για κατακτηριες στην Αξιωματικων αν εχεις πτυχιο... Ειναι ευκολοτερος "δρομος" απ οτι να ξαναδωσεις πανελληνιες ως Αστυφυλακας??
Δεν ξερω αν ειναι ευκολοτερος. Κατατακτηριες μονο ως αστυφυλακας δινεις, να ξερεις παντως.
Να ξερεις παντως οτι οι κατατακτηριες περιλαμβανουν πολυ αποστηθιση 4 μαθηματων αν δεν κανω λαθος, και δινουν 200 ατομα περιπου το χρονο, με δεκα επιτυχοντες. Τωρα, για το πτυχιο σου, ξερω οτι μετρανε πτυχια γιατρων, οικονομολογων, νοσηλευτων, ψυχολογων, πληροφορικων κλπ για να καλυψουν αναλογες θεσεις..
Μισθολογικα παιζει ρολο? Δλδ ενας Αστυφυλακας με πτυχιο ΑΕΙ παιρνει τα ιδια με εναν Αστυφυλακα χωρις πτυχιο? Το ρωταω γιατι στο δημοσιο γενικα τα προσοντα σου στα πληρωνουν!
Και τρια πτυχια να εχεις, εννια κατοσταρικα θα πληρωθεις, οσο αυτος που δεν εχει κανενα. Δυστυχως, αλλα ετσι ειναι. Ουτε πτυχια Αγγλικων κλπ μετρανε.

Ρε παιδιά, πώς γίνεται μέσα στη σχολή να διαβάζεις και τα των πανελληνίων; Έχω ακούσει πως η σχολή είναι πολύ απαιτητική.
Δεν εχω φοιτησει αστυφυλακων, αλλα ιδιαιτερα απαιτητικη δε νομιζω οτι ειναι, απο οτι εχω ακουσει... Σα να εισαι στο πεζικο στο στρατο ειναι, η αντε ελαχιστα πιο απαιτητικη, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο.
Εχω γνωστο μου πληροφορικο, που το μεγαλυτερο μερος του διδακτορικου του το εκανε σαν φανταρος.
Και αστυφυλακων, με 5 ωρες υπνο τη μερα, αξιοποιηση του ελευθερου χρονου και της ωρας μελετης, ανετα μαζευεις ενα τετραωρο για να διαβασεις για πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μπορεις να δωσεις για αξιωματικων το Μαιο του δευτερου ετους στην Αστυφυλακων, και να μπεις κατευθειαν μολις τελειωσεις τη Σχολη, με βασεις των Αστυνομικων, στην Αξιωματικων στο δευτερο ετος... Αυτο απο περσι ισχυσε πρωτη φορα, αλλα σε αυτη τη περιπτωση να ξερεις οτι δεν θα πληρωνεσαι μισθο αστυφυλακα, αλλα αυτα που παιρνουμε ολοι οι υπολοιποι..

Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι περναω αστυφυλακων το 2012, μπορω να δωσω το 2014 για αξιωματικος (ως αστυνομικος) μονο με πανελληνιες ή το 2015 ειτε με πανελληνιες (ως αστυνομικος φυσικα) ειτε με κατατακτηριες... Σωστα???
Αν μπω το 2014 στην αξιωματικων θα πληρωνομαι οσα πληρωνονται αυτοι που μπαινουν κατευθειαν με τις πανελληνιες, σωστα?? ενω αν μπω το 2015 θα πληρωνομαι μισθο αστυφυλακα... σωστα κ παλι??
κ ερωτω: ποσα παιρνει καποιος ως φοιτητης στην αστυφυλακων? ποσα ως φοιτητης στην αξιωματικων? ποιος ο μισθος του αστυφυλακα κ ποιος του αξιωματικου?? :)
κ κατι ακομα... η πιο κοντινη στην Αθηνα σχολη αστυφυλακων ποια ειναι?
σορρυ για το πρηξιμο αλλα το σκεφτομαι σοβαρα κ θελω να ξερω ολες τις εναλλακτικες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι περναω αστυφυλακων το 2012, μπορω να δωσω το 2014 για αξιωματικος (ως αστυνομικος) μονο με πανελληνιες ή το 2015 ειτε με πανελληνιες (ως αστυνομικος φυσικα) ειτε με κατατακτηριες... Σωστα???
Αν μπω το 2014 στην αξιωματικων θα πληρωνομαι οσα πληρωνονται αυτοι που μπαινουν κατευθειαν με τις πανελληνιες, σωστα?? ενω αν μπω το 2015 θα πληρωνομαι μισθο αστυφυλακα... σωστα κ παλι??
Για τις κατατακτηριες δεν ξερω, παντως για τις πανελληνιες ισχυουν αυτα που λες.
κ ερωτω: ποσα παιρνει καποιος ως φοιτητης στην αστυφυλακων? ποσα ως φοιτητης στην αξιωματικων? ποιος ο μισθος του αστυφυλακα κ ποιος του αξιωματικου?? :)
Ο δοκιμος αστυφυλακας (δεν ειναι φοιτητης αλλα δοκιμος) παιρνει γυρω στα 280€, ενω οταν αποφοιτησει γυρω στα 800-900, αναλογα με τα ποστα. Ο δοκιμος αξιωματικος παιρνει 400-500 και ως αξιωματικος παιρνει 200€ περισσοτερα απο τους αστυφυλακες. Ετσι μου εχουν πει, τωρα αμα αλαξε τιποτα λογω κρισης δεν γνωριζω.
κ κατι ακομα... η πιο κοντινη στην Αθηνα σχολη αστυφυλακων ποια ειναι?
σορρυ για το πρηξιμο αλλα το σκεφτομαι σοβαρα κ θελω να ξερω ολες τις εναλλακτικες :)
Χε... η σχολη Αστυφυλακων εχει 8 τμηματα: Γρεβενών, Διδυμοτείχου, Καρδίτσας, Κομοτηνής, Νάουσας, Ξάνθης, Ρεθύμνου και Σητείας. Ποιο σου ειναι πιο κοντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
χαχα... Τις βρηκα τις σχολες Αστυφυλακων... Οντως δεν εχει κοντα αλλα οκ, ευτυχως δεν ειναι ολες Κομοτηνη κ σε τετοιες αποστασεις... Να φανταστω πως το που θα τοποθετηθεις εξαρταται απ τα μορια σου στις πανελληνιες?
Παντως κ οι αστυφυλακες, ως δοκιμοι παιρνουν το κατι τις τους ;) Εξοδους εχουν ακριβως οποτε κ οι Αξιωματικοι (σαβ/κο κ τεταρτη) ή ειναι διαφορετικα??
Κ κατι τελευταιο: ρε παιδια τα αθληματα παλευονται? δεν εχω χρονομοετρηθει ποτε ποσο χρονο θελω π.χ. για να κανω το χιλιομετρο κ δεν ξερω καθολου ποσο δυσκολο ή ευκολο ειναι... επισης το αλμα σε μηκος μου φαινεται αρκετο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι περναω αστυφυλακων το 2012, μπορω να δωσω το 2014 για αξιωματικος (ως αστυνομικος) μονο με πανελληνιες ή το 2015 ειτε με πανελληνιες (ως αστυνομικος φυσικα) ειτε με κατατακτηριες... Σωστα???
Αν μπω το 2014 στην αξιωματικων θα πληρωνομαι οσα πληρωνονται αυτοι που μπαινουν κατευθειαν με τις πανελληνιες, σωστα?? ενω αν μπω το 2015 θα πληρωνομαι μισθο αστυφυλακα... σωστα κ παλι??
κ ερωτω: ποσα παιρνει καποιος ως φοιτητης στην αστυφυλακων? ποσα ως φοιτητης στην αξιωματικων? ποιος ο μισθος του αστυφυλακα κ ποιος του αξιωματικου?? :)
κ κατι ακομα... η πιο κοντινη στην Αθηνα σχολη αστυφυλακων ποια ειναι?
σορρυ για το πρηξιμο αλλα το σκεφτομαι σοβαρα κ θελω να ξερω ολες τις εναλλακτικες :)
Σωστα οσα λες.
Σαν δοκιμος στην Αξιωματικων παιρνεις γυρω στα 470-480 μειον 100 που θα δινεις καθε μηνα για συσσιτιο=370 καθαρα.
Σαν δοκιμος στην αστυφυλακων παιρνεις 100 ευρω λιγοτερα νομιζω.
Σαν αστυφυλακας στην αξιωματικων, υπολογιζε να παιρνεις γυρω στα 900-950 μειον 100=850 καθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορει να μπει ενας αστυφυλακας στην σχολη Αξιωματικων με κατατακτηριες; Νομιζα οτι μονο με πανελληνιες μπορει να γινει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορει να μπει ενας αστυφυλακας στην σχολη Αξιωματικων με κατατακτηριες; Νομιζα οτι μονο με πανελληνιες μπορει να γινει αυτο.
Αμα εχεις πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αμα εχεις πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Μπορεις να μου περιγραψεις λιγο την διαδικασια; Γιατι για να πας πρεπει να εχει πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ, να πας για αστυφυλακας και μετα για αξιωματικος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ τότε μπορείς να δώσεις κατακτηρίες ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ Αξιωματικών. Δηλαδή να φοιτήσεις κανονικά! Απλα θα φοιτήσεις 3 χρόνια, κι όχι 4. Αν καταλαβαίνω καλά την ερώτησή σου: Αυτό γίνεται στην περίπτωση που δεν μπορεί καποιος να μπει από πανελληνίες (δλδ να δώσει ως Αστυφύλακας) ή που έχει πτυχιο κ δίνει πάλι πανελληνίες κ μπαινει Αστυφυλάκων (γιατι δεν έπιασε τη βάση των Αξιωματικών) αρα μετά δίνει κατακτηρίες για αξιωματικός ή που είναι Αστυφύλακας και κατάφερε να τελειώσει κι ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ κ δε θέλει να δώσει πανελληνίες για αξιωματικός αλλά προτιμά να δώσει κατακτηρίες...
Είναι, εν ολίγοις, ένας άλλος τρόπος να γίνεις από Αστυφύλακας Αξιωματικός!

Θέλω να ρωτήσω κάτι (αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει): Πιο εύκολο πως είναι να μπεις στην Αξιωματικών?? Με κατατακτήριες ή με πανελλήνιες?? Ξέρω ότι με κατακτηρίες παίρνουν μόνο 10 ατομα, αλλά πόσα δίνουν? Ξέρετε καθόλου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ τότε μπορείς να δώσεις κατακτηρίες ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ Αξιωματικών. Δηλαδή να φοιτήσεις κανονικά! Απλα θα φοιτήσεις 3 χρόνια, κι όχι 4. Αν καταλαβαίνω καλά την ερώτησή σου: Αυτό γίνεται στην περίπτωση που δεν μπορεί καποιος να μπει από πανελληνίες (δλδ να δώσει ως Αστυφύλακας) ή που έχει πτυχιο κ δίνει πάλι πανελληνίες κ μπαινει Αστυφυλάκων (γιατι δεν έπιασε τη βάση των Αξιωματικών) αρα μετά δίνει κατακτηρίες για αξιωματικός ή που είναι Αστυφύλακας και κατάφερε να τελειώσει κι ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ κ δε θέλει να δώσει πανελληνίες για αξιωματικός αλλά προτιμά να δώσει κατακτηρίες...
Είναι, εν ολίγοις, ένας άλλος τρόπος να γίνεις από Αστυφύλακας Αξιωματικός!
Αχα. Και με ποιο κριτηριο διαλεγουν αυτους που θα μπουν; Με τον βαθμο του πτυχιου τους; Να υποθεσω οτι θα πρεπει να περασεις και απο τις προκαταρκτικες εξετασεις, σωστα; Ηξερα οτι μπορεις να μπεις στη Αξιωματικων μεσω Αστυφυλακων με πανελληνιες αλλα δεν ειχα ακουσει για τις κατατακτηριες.

Θέλω να ρωτήσω κάτι (αν μπορεί κάποιος να το απαντήσει): Πιο εύκολο πως είναι να μπεις στην Αξιωματικών?? Με κατατακτήριες ή με πανελλήνιες?? Ξέρω ότι με κατακτηρίες παίρνουν μόνο 10 ατομα, αλλά πόσα δίνουν? Ξέρετε καθόλου??
Αν δεν κανω λαθος περσι στην Αξιωματικων πηραν γυρω στους 10-14 ατομα απο την Αστυφυλακων μεσω πανελληνιων. Σαφως η βαση ειναι χαμηλοτερα, αλλα θα φοιτεις 2 χρονια επιπλεον στην αστυνομια και θα πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες, με οτι αυτο συνεπαγεται. Νομιζα οτι αυτος ηταν ο μονος τροπος να μπεις στην Αξιωματικων πλην να περασεις κατευθειαν, οποτε πρεπει να μαθω αυτο για τις κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μην ξεχνας οτι για να δωσεις κατακτηριες κι οχι πανελληνιες για την Αξιωματικων, συνεπαγεται να εχεις πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ... Που θα το βρεις αν μπεις κατευθειαν αστυνομια (αστυφυλακων)??? :) Το θεωρεις ευκολοτερο να τελειωσεις ενα πανεπιστημιο ή ΤΕΙ μετα την αστυφυλακων (που σημαινει τουλαχιστον 4 χρονια) κ να δωσεις κ κατακτηριες (κι αυτο θα θελει αρκετο διαβασμα) απ το να ξαναδωσεις πανελληνιες για χαμηλοτερη βαση??? Αν εχεις πτυχιο, οπως εγω κ μπεις τοτε αστυνομια ειναι καπως πιο λογικο...

Οσο για τη διαδικασια: Αν εισαι αστυφυλακας λοιπον κ εχεις ΚΑΙ πτυχιο, δινεις κατακτηριες. Δεν μπαινεις με το βαθμο πτυχιου αλλα με το βαθμο που θα γραψεις. Κ παιρνουν μεχρι 10 (ετσι ξερω τουλαχιστον). Δινεις δηλαδη 3-4 μαθηματα απ αυτα που διδασκονται κ στην αστυφυλακων κ στην αξιωματικων στα πρωτα ετη κ οι 10 που θα γραψουν καλυτερα μπαινουν!

Βεβαια θα μου πεις ισως ειναι λιγοι οι αστυφυλακες που εχουν ΚΑΙ πτυχιο κ δινουν κατακτηριες για αξιωματικων! Αυτο ομως δεν το ξερουμε... Γι αυτο κ ρωτησα εδω μηπως καποιος ξερει... Αλλα γενικα αν δεν εχεις απο πριν πτυχιο (πχ να μπεις πιο μεγαλος αστυνομια οπως σκεφτομαι εγω) ειναι λιγο δυσκολο να εργαζεσαι ως αστυφυλακας κ παραλληλα να τελειωνεις καποιο πανεπιστημιο ωστε μετα να δωσεις καταητηριες... Καλυτερα να δωσεις πανελληνιες νομιζω :P

Επισης, ειτε με πανελληνιες ειτε με κατατακτηριες αν θελεις να γινεις Αξιωματικος, θα φοιτησεις στη σχολη 3 χρονια... Αυτο δεν το γλιτωνεις για κανενα λογο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μην ξεχνας οτι για να δωσεις κατακτηριες κι οχι πανελληνιες για την Αξιωματικων, συνεπαγεται να εχεις πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ... Που θα το βρεις αν μπεις κατευθειαν αστυνομια (αστυφυλακων)??? :) Το θεωρεις ευκολοτερο να τελειωσεις ενα πανεπιστημιο ή ΤΕΙ μετα την αστυφυλακων (που σημαινει τουλαχιστον 4 χρονια) κ να δωσεις κ κατακτηριες (κι αυτο θα θελει αρκετο διαβασμα) απ το να ξαναδωσεις πανελληνιες για χαμηλοτερη βαση??? Αν εχεις πτυχιο, οπως εγω κ μπεις τοτε αστυνομια ειναι καπως πιο λογικο...
Δεν ειπα να παρω και πτυχιο ΑΕΙ και να παω Αστυφυλακων! Απλα επειδη θελω ουτως ή αλλως να παρω πτυχιο ΑΕΙ (πληροφορικης συγκεκριμενα ωστε αργοτερα να μπορω να μπω στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος). Για να γινει αυτο μεσω πανελληνιων πρεπει να περασω Πληροφορικη, να δωσω κατατακτηριες για Αστυφυλακων και μετα πανελληνιες για Αξιωματικων, ή να περασω Αστυφυλακων, μετα Αξιωματικων με πανελληνιες και μετα μεταπτυχιακο στην Πληροφορικη.
Οποτε αμα γινεται να αποφυγω την Αστυφυλακων και να παω κατευεθια Αξιωματικων με πτυιχο ΑΕΙ, εχει καλως. Αλλα αμα μου λες 10 ατομα μονο...

Οσο για τη διαδικασια: Αν εισαι αστυφυλακας λοιπον κ εχεις ΚΑΙ πτυχιο, δινεις κατακτηριες. Δεν μπαινεις με το βαθμο πτυχιου αλλα με το βαθμο που θα γραψεις. Κ παιρνουν μεχρι 10 (ετσι ξερω τουλαχιστον). Δινεις δηλαδη 3-4 μαθηματα απ αυτα που διδασκονται κ στην αστυφυλακων κ στην αξιωματικων στα πρωτα ετη κ οι 10 που θα γραψουν καλυτερα μπαινουν!
Για αυτους που εχουν μονο πτυχιο ΑΕΙ ισχυει το ιδιο;

Επισης, ειτε με πανελληνιες ειτε με κατατακτηριες αν θελεις να γινεις Αξιωματικος, θα φοιτησεις στη σχολη 3 χρονια... Αυτο δεν το γλιτωνεις για κανενα λογο ;)
Ναι, το γνωριζω αυτο.

EDIT: Διαβασα σε μια προκυρηξη οτι τα τρια μαθηματα που εξεταζονται στις κατατακτηριες ειναι:
α) Αναπτυξη Θεματος (Εκθεση Ιδεων)
β) Ουσιαστικο και Δικονομικο Ποινικο Δικαιο
γ) Δημοσιο Δικαιο (Συνταγματικο - Διοικητικο)
Δεν πιστευω η αναπτυξη θεματος να ειναι εκθεση! Γιατι αν ειναι... ξανα πανελληνιες! (καταραμενη εκθεση! :mpinelik:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
https://www.madata.gr/diafora/ergasia/63588.html
"[...] Στους 67 καθορίστηκε ο αριθμός των αστυνομικών που θα εισαχθούν στη Σχολή Αξιωματικών, δηλαδή ποσοστό 40% από τον αριθμό των εισακτέων στη Σχολή Αξιωματικών, εκ των οποίων οι 7 θέσεις θα καλυφθούν από υποψηφίους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις προηγούμενων ετών και οι λοιπές 60 θέσεις από υποψηφίους που θα μετάσχουν στις επικείμενες εξετάσεις εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του ημερήσιου Γενικού Λυκείου."

Εδω λεει οτι 7 ειναι οι θεσεις για τους αστυνομικους που δεν εγραφαν πανελληνιες και 60 για αυτους που εγραψαν ξανα. Οποτε γινεται και αμα εχεις πτυχιο ΑΕΙ και αμα εισαι αποφοιτος της σχολης Αστυφυλακων. Προφανως αμα ισχυει αυτο θα ειναι πιο ευκολο να περασεις στην Αξιωματικων με πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν ειπα να παρω και πτυχιο ΑΕΙ και να παω Αστυφυλακων! Απλα επειδη θελω ουτως ή αλλως να παρω πτυχιο ΑΕΙ (πληροφορικης συγκεκριμενα ωστε αργοτερα να μπορω να μπω στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος). Για να γινει αυτο μεσω πανελληνιων πρεπει να περασω Πληροφορικη, να δωσω κατατακτηριες για Αστυφυλακων και μετα πανελληνιες για Αξιωματικων, ή να περασω Αστυφυλακων, μετα Αξιωματικων με πανελληνιες και μετα μεταπτυχιακο στην Πληροφορικη.
Οποτε αμα γινεται να αποφυγω την Αστυφυλακων και να παω κατευεθια Αξιωματικων με πτυιχο ΑΕΙ, εχει καλως. Αλλα αμα μου λες 10 ατομα μονο...
Λιγο μπερδευτηκες.
Για να μπεις αστυφυλακων θα δωσεις υποχρεωτικα πανελληνιες.
Για να μπεις αξιωματικων απο ιδιωτης, θα δωσεις μονο πανελληνιες, ειτε εχεις ειτε οχι πτυχιο ΑΕΙ.
Για να μπεις αξιωματικων ηδη απο αστυνομικος, θα μπεις ειτε απο πανελληνιες, ειτε με κατατακτηριες εφοσον εχεις πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ (το οποιο το παιρνεις ειτε πριν ειτε μετα την Αστυφυλακων).
Αρα, οι κατατακτηριες παιζουν μονο για την Αξιωματικων στους ηδη πτυχιουχους αστυνομκους.


@ Χαλαρος, 140 ατομα δινουν περιπου το χρονο, και παιρνουν δεκα απο κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
@NickTheGreek, Οπως τα λεει ο quaker ειναι τα πραγματα... Γενικα για να πρωτομπεις στην Αστυνομια (ειτε Αξιωματικος ειτε Αστυφυλακας) χρειαζεσαι πανελληνιες κ φυσικα ηλικια μεχρι 25 ετων! Μην το ξεχνατε αυτο... Επισης, αν εισαι ηδη στην αστυνομια (Αστυφυλακας) πρεπει να σαι μεχρι 30 για να μπεις στην αξιωματικων...

@quaker, δηλαδη οπως μου το λες μαλλον ειναι δυσκολοτερο με κατατακτηριες παρα με πανελληνιες, ε? Γιατι κ πανελληνιες καπου διαβασα οτι δινουν γυρω στους 150-160 αλλα μπαινουν περισσοτεροι απ οτι με κατατακτηριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
@NickTheGreek, Οπως τα λεει ο quaker ειναι τα πραγματα... Γενικα για να πρωτομπεις στην Αστυνομια (ειτε Αξιωματικος ειτε Αστυφυλακας) χρειαζεσαι πανελληνιες κ φυσικα ηλικια μεχρι 25 ετων! Μην το ξεχνατε αυτο... Επισης, αν εισαι ηδη στην αστυνομια (Αστυφυλακας) πρεπει να σαι μεχρι 30 για να μπεις στην αξιωματικων...

@quaker, δηλαδη οπως μου το λες μαλλον ειναι δυσκολοτερο με κατατακτηριες παρα με πανελληνιες, ε? Γιατι κ πανελληνιες καπου διαβασα οτι δινουν γυρω στους 150-160 αλλα μπαινουν περισσοτεροι απ οτι με κατατακτηριες...
Δεν ξερω ποσοι δινουν με πανελληνιες, αλλα μπαινουν σαν ποσοστο 40% επι των ιδιωτων υποψηφιων δοκιμων αξιωματικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γεια σας και παλι! Υπαρχει καποιος τροπος αποφοιτος σχολης Πληροφορικης (ΑΕΙ) να μπει στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και αν ναι πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrichris

Νεοφερμένος

Ο chrichris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα...μπορει καποιος αποφοιτωντας το πολυτεχνειο να δωσει κατατακτηριες στην σχολη αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας? τελος σν υπαχουν κατατακτηριες ποια μαθηματα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
με την προκηρυξη τι γινεται ρε παιδια; κατι ακουσα οτι απο ιδιωτες θα παρει 47 ατομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Ειχα ακουσει οτι αν αποφοιτησεις απο την Αξιωματικων και πας και σε πανεπιστημιο, σε στελνουν μεταθεση στον τοπο που βρισκεται το πανεπιστημιο. Ισχυει αυτο ακομα ή εχει καταργηθει; Αν εχει καταργηθει, τι ισχυει σημερα για τους αξιωματικους που περνανε σε πανεπιστημιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top