Σχολή Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδια, γεια σας!!!

Λοιπον. Μπαινω στο ψητο :P Ειμαι 23 ετων ,,,,,

Καθε πληροφορια, συμβουλη, γνωμη... δεκτη! :)
Σας ευχαριστω εκ των προτερων κ συγγνωμη για το τοσο μεγαλο μνμ, απλα εχω προβληματιστει αρκετα! :worry:
Μπορεις να γινεις Ειδικος Φρουρος και να πληρωνεσαι απο την πρωτη μερα..
Εαν θες βεβαια εξελιξη, θα μπεις αξιωματικων με το τιμημα να πληρωνεσαι μετα απο τεσσερα χρονια.
Μια αλλη προταση, θα ειναι να μπεις Αστυφυλακων ΦΕΤΟΣ, και μετα απο δυο χρονια να μπεις Αξιωματικων με πολυ πιο προσιτη βαση, η και με κατατακτηριες εχοντας το πτυχιο σου. (αυτο μονο εαν τελειωσεις αστυφυλακων).
Εγω σου προτεινω: Μπες φετος Αστυφυλακων, εαν το εχεις αποφασισει για Αστυνομια. Δεν ξερω αν προλαβαινεις με τα χαρτια στο σχολειο ομως.
θα φοιτείς στο παιδαγωγικό ενώ θα είναι στο σώμα φαντάζομαι, για να καθιερώσεις και το αστράτευτο;
σε εμάς είναι 8 χρόνια μαζί με την σχολή, σε εσάς πρέπει να έιναι λίγο παραπάνω νομίζω.

12 ειναι, αλλα οχι για αστρατευτο, απλα για να παραιτηθεις χωρις να πληρωσεις προστιμα. ( Ετσι ειναι για ολο το Δημοσιο, και για το στρατο)
Τωρα, για το αν στρατευεται καποιος η οχι, η απαντηση που εχω μεχρι στιγμης ειναι οτι εφοσον εχει εκπληρωθει ο χρονος θητειας, τοτε δεν τον επαναλαμβανει.
Και στις στρατιωτικες και στις αστυνομικες σχολες, επειδη ειναι ενοπλα σωματα, ο χρονος θητειας, υπολογιζεται απο την πρωτη μερα που κατατασσεται καποιος στο στρατοπεδο.
Εγω θα τελειωσω τη Σχολη, θα δω πως θα ειναι εξω τα πραγματα, θα μπω στο παιδαγωγικο, και αμα δω οτι απο αποψη ανεργιας με "παιρνει" η "μπουκωνουν" οι δασκαλοι, αναλογως, δηλωνω παραιτηση και ζω πλεον φοιτητικη ζωη. :P

Μπορείς να δώσεις κατακτήριες για παιδαγωγικά, από τη στιγμή που δεν θεωρείται ΑΕΙ/ΤΕΙ η αξιωματικών;
ΕΥΤΥΧΩΣ, εδω και δεκαπεντε χρονια που εχει μπει η αστυνομια και ο στρατος στις πανελληνιες, το πτυχιο των Σχολων που παραγουν Αξιωματικους ισοδυναμει με πτυχιο ΑΕΙ.
Παλιοτερα, το πτυχιο που σου δινανε ισοδυναμουσε με το πτυχιο που παιρνουν οι φανταροι απο τη θητεια τους, δηλαδη για χαρτι τουαλετας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι Ειδικος Φρουρος, ομως, εχει καμια σχεση με Αξιωματικος :) Βασικα, επειδη καλώς ή κακως σπουδασα, το θεωρω λιγο μαλακια να γινω απλα ειδικος φρουρος. Οχι οτι το υποτιμω αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο. Δυστυχως φετος δεν προλαβαινω να δωσω. Ηταν μεχρι πριν λιγο καιρο να καταθεσεις αιτηση. Επισης, δεν το εχω αποφασισει ακομα 100%! Απλα εχοντας πτυχιο ισως αν δεν πιασω τη βαση με τη μια να μπω Αστυφυλακων και να παω μετα για Αξιωματικος. Μπορει ομως καποιος να μου λυσει δυο αποριες?? :)
1) Αν μπω Αστυφυλακων, την τελειωσω κ δωσω κατατακτηριες για Αξιωματικων, μετα τι γινεται? Παρακολουθω αλλα 2 χρονια? Αλλα 4? Στο διαστημα αυτο πληρωνομαι?
2) Αν μπω σε καποια απο τις δυο, κατσω π.χ. ενα χρονο κ φυγω γιατι δε μ αρεσει, πρεπει να παω κ φανταρος μετα? Ή αν κατσω μεσα τοσο οσο αν ημουν φανταρος τπ γλιτωνω?

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι Ειδικος Φρουρος, ομως, εχει καμια σχεση με Αξιωματικος :) Βασικα, επειδη καλώς ή κακως σπουδασα, το θεωρω λιγο μαλακια να γινω απλα ειδικος φρουρος. Οχι οτι το υποτιμω αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο. Δυστυχως φετος δεν προλαβαινω να δωσω. Ηταν μεχρι πριν λιγο καιρο να καταθεσεις αιτηση. Επισης, δεν το εχω αποφασισει ακομα 100%! Απλα εχοντας πτυχιο ισως αν δεν πιασω τη βαση με τη μια να μπω Αστυφυλακων και να παω μετα για Αξιωματικος. Μπορει ομως καποιος να μου λυσει δυο αποριες?? :)
1) Αν μπω Αστυφυλακων, την τελειωσω κ δωσω κατατακτηριες για Αξιωματικων, μετα τι γινεται? Παρακολουθω αλλα 2 χρονια? Αλλα 4? Στο διαστημα αυτο πληρωνομαι?
2) Αν μπω σε καποια απο τις δυο, κατσω π.χ. ενα χρονο κ φυγω γιατι δε μ αρεσει, πρεπει να παω κ φανταρος μετα? Ή αν κατσω μεσα τοσο οσο αν ημουν φανταρος τπ γλιτωνω?

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! ;)
Ναι, εννοειται, αλλα υπαρχουν πολλοι Φρουροι που εχουν και διδακτορικα ακομη.
1)Η κατηγορια που μπαινει στην Αξιωματικων απο αστυνομικους, και οχι απευθειας, μπαινει στο δευτερο ετος και πληρωνεται με το μισθο που επαιρνε αναλογως τον βαθμο που ειχε στην ιεραρχια πριν μπει στην Σχολη. Κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι η καλυτερη επιλογη, κυριως λογω του οτι τα χρονια που περνανε στο στρατοπεδο τα πληρωνονται τουλαχιστον με μισθο κανονικο. (αυτοι μεχρι τωρα ηταν ελαχιστοι, και τα τελευταια δυο χρονια τους αυξησαν λιγο στον αριθμο)
2) Απο οσο γνωριζω και ειπα παραπανω, αν εχεις συμπληρωσει το χρονο θητειας σου, οχι. Βεβαια για αυτο καλυτερα να ρωτησεις τη στρατολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
2) Αν μπω σε καποια απο τις δυο, κατσω π.χ. ενα χρονο κ φυγω γιατι δε μ αρεσει, πρεπει να παω κ φανταρος μετα? Ή αν κατσω μεσα τοσο οσο αν ημουν φανταρος τπ γλιτωνω?
αν έχεις πάει φαντάρος τότε δέν θα ξαναπάς.
αν όμως δέν έχεις πάει τότε θα πρέπει να κάτσεις 8 χρόνια απο αστυφυλάκων και 12 απο αξιωματικών υποχρεωτικά στο σώμα μαζί με τα χρόνια της σχολής για να μήν πάς φαντάρος. είναι αρκετά χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Μπορεις να γινεις Ειδικος Φρουρος και να πληρωνεσαι απο την πρωτη μερα..
Εαν θες βεβαια εξελιξη, θα μπεις αξιωματικων με το τιμημα να πληρωνεσαι μετα απο τεσσερα χρονια.
Μια αλλη προταση, θα ειναι να μπεις Αστυφυλακων ΦΕΤΟΣ, και μετα απο δυο χρονια να μπεις Αξιωματικων με πολυ πιο προσιτη βαση, η και με κατατακτηριες εχοντας το πτυχιο σου. (αυτο μονο εαν τελειωσεις αστυφυλακων).
Εγω σου προτεινω: Μπες φετος Αστυφυλακων, εαν το εχεις αποφασισει για Αστυνομια. Δεν ξερω αν προλαβαινεις με τα χαρτια στο σχολειο ομως.
Οταν λες μπες τωρα αστυφυλακων και μετα απο 2 να μπεις αξιωματικων με πολυ πιο προσιτη βαση τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Οταν λες μπες τωρα αστυφυλακων και μετα απο 2 να μπεις αξιωματικων με πολυ πιο προσιτη βαση τι εννοεις?
Αμα περασεις στην Αστυφυλακων και αποφοιτησεις, εχεις την δυνατοτητα να ξαναδωσεις πανελληνιες για Αξιωματικων με χαμηλοτερη βαση. Αν δεις τη λιστα με τις σχολες, στις αστυνομικες σχολες υπαρχει η Αξιωματικων Ελληνικης Αστυνομιας [Αστυνομικοι] που αναφερεται αποκλειστικα για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αμα περασεις στην Αστυφυλακων και αποφοιτησεις, εχεις την δυνατοτητα να ξαναδωσεις πανελληνιες για Αξιωματικων με χαμηλοτερη βαση. Αν δεις τη λιστα με τις σχολες, στις αστυνομικες σχολες υπαρχει η Αξιωματικων Ελληνικης Αστυνομιας [Αστυνομικοι] που αναφερεται αποκλειστικα για αυτο.
1000 μορια διαφορα εχει μονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
1000 μορια διαφορα εχει μονο...

Ξερεις τι διαφορα κανουν 1000 μορια; Εκατονταδες ειναι αυτοι που χανουν σχολες πρωτης επιλογης για 100-200 μορια, βγαλε τα 1000! Αλλωστε εκει εχεις να ανταγωνιστεις αυτους που ειναι ηδη στην Αστυφυλακων, δηλαδη μερικες εκατονταδες, και οχι ολη της Ελλαδα... Επιπλεον εχεις 2,5 χρονια διαθεσιμα αμα θες να διαβασεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ξερεις τι διαφορα κανουν 1000 μορια; Εκατονταδες ειναι αυτοι που χανουν σχολες πρωτης επιλογης για 100-200 μορια, βγαλε τα 1000! Αλλωστε εκει εχεις να ανταγωνιστεις αυτους που ειναι ηδη στην Αστυφυλακων, δηλαδη μερικες εκατονταδες, και οχι ολη της Ελλαδα... Επιπλεον εχεις 2,5 χρονια διαθεσιμα αμα θες να διαβασεις. :)
Ρωτα ομως και τον αλλον που θα χασει 2 χρονια για αστυφυλακας και μετα αλλα 4 για αξιωματικος...6 χρονια μεσα στην αστυνομια δεν ειναι και οτι το καλυτερο πιστευω.Και οσο για τα διαθεσιμα 2.5 χρονια μπορει καποιος να ξεχασει μετα το λυκειο τα μαθηματα που θα πρεπει να δωσει..και σιγα μην υπαρχει ελευθερος χρονος μεσα στα διαθεσιμα 2.5 χρονια για διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ρωτα ομως και τον αλλον που θα χασει 2 χρονια για αστυφυλακας και μετα αλλα 4 για αξιωματικος...6 χρονια μεσα στην αστυνομια δεν ειναι και οτι το καλυτερο πιστευω.Και οσο για τα διαθεσιμα 2.5 χρονια μπορει καποιος να ξεχασει μετα το λυκειο τα μαθηματα που θα πρεπει να δωσει..και σιγα μην υπαρχει ελευθερος χρονος μεσα στα διαθεσιμα 2.5 χρονια για διαβασμα.
Πρωτα απ' ολα, οι αποφοιτοι της Αστυφυλακων που εδωσαν και περασαν Αξιωματικων μπαινουν απευθειας στο 3ο εξαμηνο της σχολης. Αρα ουσιαστικα χανεις μονο 1,5 χρονο, και λαμβανεις μεγαλυτερο μισθο απο τους απλους δοκιμους Αξιωματικους (γυρω στα 800 παιρνεις, ενω ο απλος δοκιμος αξιωματικος γυρω στα 450-500 - κατα προσεγγυση και χωρις να γνωριζω αν εγιναν περικοπες φετος). Επισης κατα τα τελευταια 1,5 χρονια της σχολης Αστυφυλακων που ειναι η πρακτικη εξασκηση , οι δοκιμοι κανουν το ωραριο ενος κανονικου αστυφυλακα, αλλα περα αυτου του ωραριου ειναι free. Σημειωτεο οτι αλλο να διδασκεσαι την υλη της Γ Λυκειου για πρωτη φορα μεσα σε 9 μηνες και αλλο να την διαβαζεις για 2η φορα επι 2 χρονια, οπου και αρκετο χρονο εχεις και εχεις ξαναδιδαστει την υλη. Γενικα ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη για αυτους που θελουν να περασουν Αξιωματικων αλλα δεν μπορουν να φτασουν την βαση. Το εχω ψαξει γιατι κατα εκει παω και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Πρωτα απ' ολα, οι αποφοιτοι της Αστυφυλακων που εδωσαν και περασαν Αξιωματικων μπαινουν απευθειας στο 3ο εξαμηνο της σχολης. Αρα ουσιαστικα χανεις μονο 1,5 χρονο, και λαμβανεις μεγαλυτερο μισθο απο τους απλους δοκιμους Αξιωματικους (γυρω στα 800 παιρνεις, ενω ο απλος δοκιμος αξιωματικος γυρω στα 450-500 - κατα προσεγγυση και χωρις να γνωριζω αν εγιναν περικοπες φετος). Επισης κατα τα τελευταια 1,5 χρονια της σχολης Αστυφυλακων που ειναι η πρακτικη εξασκηση , οι δοκιμοι κανουν το ωραριο ενος κανονικου αστυφυλακα, αλλα περα αυτου του ωραριου ειναι free. Σημειωτεο οτι αλλο να διδασκεσαι την υλη της Γ Λυκειου για πρωτη φορα μεσα σε 9 μηνες και αλλο να την διαβαζεις για 2η φορα επι 2 χρονια, οπου και αρκετο χρονο εχεις και εχεις ξαναδιδαστει την υλη. Γενικα ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη για αυτους που θελουν να περασουν Αξιωματικων αλλα δεν μπορουν να φτασουν την βαση. Το εχω ψαξει γιατι κατα εκει παω και εγω.
Καλα τα λες...επισης πιστευω πως δεν χανει 1.5 χρονο αλλα μισο χρονο γιατι στην ουσια οι αλλοι μετα θα πανε και στρατο 1 χρονο υποχρεωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Καλα τα λες...επισης πιστευω πως δεν χανει 1.5 χρονο αλλα μισο χρονο γιατι στην ουσια οι αλλοι μετα θα πανε και στρατο 1 χρονο υποχρεωτικα.
Αμα περασεις αστυνομια δεν πας στρατο. Μονο αν τα παρατησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αν περασεις αστυνομια και κατσεις ενα χρονο και παραιτηθεις,μετα δεν χρειαζεται να πας φανταρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
αν περασεις αστυνομια και κατσεις ενα χρονο και παραιτηθεις,μετα δεν χρειαζεται να πας φανταρος.
Νομιζω χρειαζεται, αλλα δεν το εχω ψαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι, εννοειται, αλλα υπαρχουν πολλοι Φρουροι που εχουν και διδακτορικα ακομη.
1)Η κατηγορια που μπαινει στην Αξιωματικων απο αστυνομικους, και οχι απευθειας, μπαινει στο δευτερο ετος και πληρωνεται με το μισθο που επαιρνε αναλογως τον βαθμο που ειχε στην ιεραρχια πριν μπει στην Σχολη. Κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι η καλυτερη επιλογη, κυριως λογω του οτι τα χρονια που περνανε στο στρατοπεδο τα πληρωνονται τουλαχιστον με μισθο κανονικο. (αυτοι μεχρι τωρα ηταν ελαχιστοι, και τα τελευταια δυο χρονια τους αυξησαν λιγο στον αριθμο)
2) Απο οσο γνωριζω και ειπα παραπανω, αν εχεις συμπληρωσει το χρονο θητειας σου, οχι. Βεβαια για αυτο καλυτερα να ρωτησεις τη στρατολογια.

1) Οταν λες οτι μπαινει ως Αστυνομικος καποιος, ποσο φοιτα στη σχολη Αστυφυλακων?? 3 εξαμηνα ή 5?? Γιατι εχω ακουσει οτι η Αστυφυλακων ειναι 3 εξαμηνα κ τα αλλα 2 (συνολο 5) ειναι πρακτικη ασκηση που πληρωνεσαι (?)... Δλδ αν μπω στην Αστυφυλακων μετα απο 3 εξαμηνα μπορω να δωσω για Αξιωματικος ή μετα από 5? Κι οσον αφορα στο μισθο? Θα πληρωνομαι το μισθο που θα επαιρνα αν ημουν Αστυφυλακας με τη διαφορα οτι τωρα θα ειμαι μεσα στην Αξιωματικων ως φοιτητης, ετσι?
2) Δλδ απ οτι καταλαβαινω απ αυτα που λες, αν μπω στη σχολη κ κατσω 9 μηνες κ φυγω γιατι δε μ αρεσει, τοτε δεν παω φανταρος? Γιατι καποιος ειπε οτι πρεπει να κατσω 8 χρονια... Αλλα μαλλον αυτο αφορα αφου τελειωσεις τη σχολη κ γινεις Αστυφυλακας (σε καποιο αστυνομικο τμημα π.χ., νομιζω τοτε πρεπει να κατσεις υποχρεωτικα 8 χρονια στο σωμα)

Κατι ακομη: Το πτυχιο μου (ειναι 5 ετους φοιτησης, αν παιζει ρολο) μπορω να το χρησιμοποιησω καπως? Ξερω κατι για κατακτηριες στην Αξιωματικων αν εχεις πτυχιο... Ειναι ευκολοτερος "δρομος" απ οτι να ξαναδωσεις πανελληνιες ως Αστυφυλακας??

Μισθολογικα παιζει ρολο? Δλδ ενας Αστυφυλακας με πτυχιο ΑΕΙ παιρνει τα ιδια με εναν Αστυφυλακα χωρις πτυχιο? Το ρωταω γιατι στο δημοσιο γενικα τα προσοντα σου στα πληρωνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μαλλον η πρωτη μου απορια, μου λυθηκε απο τα αλλα μνμτ που διαβασα... 5 εξαμηνα στην Αστυφυλακων και μετα πανελληνιες ή κατακτηριες... Σωστα?
Ευκολοτερο ειναι Πανελληνιες ή κατακτηριες στη σχολη Αξιωματικων??? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ρε παιδιά, πώς γίνεται μέσα στη σχολή να διαβάζεις και τα των πανελληνίων; Έχω ακούσει πως η σχολή είναι πολύ απαιτητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalaros1987

Νεοφερμένος

Ο xalaros1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλα, μπορεις κ να διαβασεις να δωσεις την αμεσως επομενη χρονια... Δεν ειναι αναγκαιο να δωσεις αμεσως μολις τελειωσεις την Αστυφυλακων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Δηλαδή θα δουλέψεις πρώτα λίγο, ένα χρόνο ξέρω 'γω, και δίνεις μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θέλει πολύ δύναμη για να ξαναδώσεις, και οι περισσότεροι δέν το κάνουν.
οι περισότεροι στην αρχή έτσι λένε, θα πάω αστυφυλάκων και μετά αξιωματικών.στην πορεία όμως και βλέποντας το σώμα απο μέσα αναθεωρούν για το άν αξίζει τόσος κόπος και 3 χρόνια ακόμα σχολής.
για όσους το αποφασίσουν όμως υπάρχουν ειδικά φροντιστήρια για αστυφύλακες ωστε να μήν χάνουν μαθήματα λόγο ωραρίου.

τον στρατό δέν τον γλιτώνεις εκτός αν κάτσεις 8 χρόνια στο σώμα. 2 σχολή και 6 ως αστυφύλακας.

το πτυχίο μισθολογικά και βαθμολογικά πια δέν δίνει κάτι. δίνει όμως άτυπα πλεονεκτήματα. ένας με πτυχίο θα προτιμηθεί σε ένα γραφεία απο έναν χωρίς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top