Σημαιοφόροι

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου προσφέρατε.Τελικά έγινε κλήρωση και φυσικά δεν κληρώθηκε η κόρη μου.Κληρώθηκε όμως το άλλο αγόρι που είχε 10 καθαρό σε όλα τα τρίμηνα (όπως και η Δέσποινα) για την 28η Οκτωβρίου. Η μικρή βγήκε παραστάτρια την 25η Μαρτίου. Ζήτησε όμως από μια συμμαθήτριά της, που ήταν παραστάτρια την 28η Οκτωβρίου, να της δώσει τη θέση της. Ο λόγος είναι α)ότι εμείς μετακομίζουμε άμεσα και δεν ξέρουμε πού θα βρισκόμαστε την 25η Μαρτίου και β) ότι προτιμάει να είναι παραστάτρια δίπλα στο αγόρι που ήταν ισάξιοι μαθητές παρά στο κορίτσι που είναι κατώτερό της την 25η Μαρτίου. Όμως αυτή δε δέχτηκε και η μικρή δε θέλει να κάνει καμμία παρέλαση. Ούτε τώρα αλλά ούτε και την 25η Μαρτίου. Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Συγγνωμη που θα το πω αλλα δεν ξερω ποια ειναι πιο κακομαθημενη εδω, η μαμα ή η κορη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Aλεξάνδρα πλέον το τοπικ δεν εχει νόημα υπαρξης.Οπως είπε κι ο ακυρος κυριος ας της λεγαμε τι μπορουσαμε να κανει και τιποτα παραπανω.Δεν έχει νοημα η συζητηση,το πιστευω προσωπικα τουλαχιστον.Το τι θεωρει ο καθενας ποικίλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ο. Χρυσοστόμου

Νεοφερμένος

Ο Ο. Χρυσοστόμου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στην παρέλαση δεν πηγαίνουμε ούτε για τον συμμαθητή σημαιοφόρο, ούτε για την κατώτερη συμμαθήτρια, ούτε για ... πασαρέλα. Πηγαίνουμε για να τιμήσουμε τους νεκρούς του 40 που σκοτώθηκαν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Η ΜΑΝΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΟΡΗ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???:(
:worry:
να δειξει την αγανακτηση απεναντι σε τι? δεν μπηκε στην παρελαση?
σας νοιαζει τοσο πολυ το αν μπει παραστασης το αν μπει πρωτη σειρα ή τελευταια? :worry:
μηπως θα πρεπε να σας ενδιαφερει αν η κορη σας ξερει το λογο που θα παει για παρελαση (αν παει)? εχουμε καταντησει να παρελαζουμε και να μην ξερουμε το γιατι....να μας ενδιαφερει μονο η εικονα.....αν θα μπουμε στην πρωτη σειρα η στο τελος....αν θα μας δειξει η τηλεοραση....:worry:
και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχει καταντησει η χωρα ετσι!
Στην παρέλαση δεν πηγαίνουμε ούτε για τον συμμαθητή σημαιοφόρο, ούτε για την κατώτερη συμμαθήτρια, ούτε για ... πασαρέλα. Πηγαίνουμε για να τιμήσουμε τους νεκρούς του 40 που σκοτώθηκαν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Η ΜΑΝΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΟΡΗ?
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου προσφέρατε.Τελικά έγινε κλήρωση και φυσικά δεν κληρώθηκε η κόρη μου.Κληρώθηκε όμως το άλλο αγόρι που είχε 10 καθαρό σε όλα τα τρίμηνα (όπως και η Δέσποινα) για την 28η Οκτωβρίου. Η μικρή βγήκε παραστάτρια την 25η Μαρτίου. Ζήτησε όμως από μια συμμαθήτριά της, που ήταν παραστάτρια την 28η Οκτωβρίου, να της δώσει τη θέση της. Ο λόγος είναι α)ότι εμείς μετακομίζουμε άμεσα και δεν ξέρουμε πού θα βρισκόμαστε την 25η Μαρτίου και β) ότι προτιμάει να είναι παραστάτρια δίπλα στο αγόρι που ήταν ισάξιοι μαθητές παρά στο κορίτσι που είναι κατώτερό της την 25η Μαρτίου. Όμως αυτή δε δέχτηκε και η μικρή δε θέλει να κάνει καμμία παρέλαση. Ούτε τώρα αλλά ούτε και την 25η Μαρτίου. Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???:(
Λιγο "κουλο" το ακουω!!!!!!!Ας σοβαρευτουμε λιγο ,ας πανε τα παιδακια στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση κ εκει θα δειξουν τι αξιζουν.ας δωσουν πανελληνιες...../.

Στην παρέλαση δεν πηγαίνουμε ούτε για τον συμμαθητή σημαιοφόρο, ούτε για την κατώτερη συμμαθήτρια, ούτε για ... πασαρέλα. Πηγαίνουμε για να τιμήσουμε τους νεκρούς του 40 που σκοτώθηκαν για να ζούμε εμείς ελεύθεροι. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Η ΜΑΝΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΟΡΗ?
Σωστόοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όλοι οι γονεις έχουν ενα κόλλημα, όταν έχουν άριστα παιδιά, να γίνονται σημαιοφόροι και παραστάτες τα παιδιά τους. Δεν αρνούμαι, ότι και οι δικοί μου γονείς κάπως έτσι είναι. Απλά, κουλάρετε! Τι θα γίνει αν ένα παιδί στην ζωή του ΔΕΝ γίνει σημαιοφόρος; Και εγώ πέρσι έβγαλα άριστο βαθμό και ένας άλλος συμμαθητής μου για 1 δέκατοτρίτο παραπάνω πήρε την σημαία αλλά δεν έκανα έτσι! Αντιθέτως, χαιρόμουν που ο φίλος μου θα εκπροσωπήσει το σχολείο στην παρέλαση και ήμουν περήφανος για αυτόν! Από κει και πέρα η ζωή συνεχίζεται.. Ήμαρτον δηλαδή αν θα κάτσει κανείς να ασχοληθεί με το άν θα πάρει την σημαία ή οχι από την στιγμή που ο ίδιος είναι καλός μαθητής. Διαβάζουμε για τον εαυτό μας, όχι για την σημαία. Δεν λέω πως δεν είναι τιμή να είσαι σημαιοφόρος, αλλά ντάξει, δεν είναι απαραίτητο να σκοτωθούμε κιόλας και να υπάρχει αντιπαράθεση μεταξύ γονέων και παιδιών. Εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερο να κάνει κανείς παρέλαση, χωρίς να κρατάει την σημαία, αλλά να καταλαβαίνει γιατί παρελάσσει από το να είναι κάποιος σημαιοφόρος και να νομίζει ότι κάνει παρελαση επειδή έβγαλε καλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου προσφέρατε.Τελικά έγινε κλήρωση και φυσικά δεν κληρώθηκε η κόρη μου.Κληρώθηκε όμως το άλλο αγόρι που είχε 10 καθαρό σε όλα τα τρίμηνα (όπως και η Δέσποινα) για την 28η Οκτωβρίου. Η μικρή βγήκε παραστάτρια την 25η Μαρτίου. Ζήτησε όμως από μια συμμαθήτριά της, που ήταν παραστάτρια την 28η Οκτωβρίου, να της δώσει τη θέση της. Ο λόγος είναι α)ότι εμείς μετακομίζουμε άμεσα και δεν ξέρουμε πού θα βρισκόμαστε την 25η Μαρτίου και β) ότι προτιμάει να είναι παραστάτρια δίπλα στο αγόρι που ήταν ισάξιοι μαθητές παρά στο κορίτσι που είναι κατώτερό της την 25η Μαρτίου. Όμως αυτή δε δέχτηκε και η μικρή δε θέλει να κάνει καμμία παρέλαση. Ούτε τώρα αλλά ούτε και την 25η Μαρτίου. Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???
Οk είπαμε, άδικο που μπήκαν στην κλήρωση για την σημαία και αυτοί με τα 9άρια αλλά μέχρι εκεί. Και εμένα με είχε εκνευρίσει και στενοχωρήσει τότε που βγήκε σημαιοφόρος ένα κορίτσι που είχε και 9 αλλά έκανα παρέλαση έστω και σαν παραστάτης για 1 μόνο γιορτή.
Αλλά την παρέλαση την κάνουμε για να δείξουμε ότι βγήκαμε πρώτοι?Αν είναι δυνατόν δηλαδή... Και όταν λέμε να δείξει την αγανάκτηση της? Να την δείξει πού? Στην Διευθύντρια? Στους δασκάλους? (και τώρα αυτοί χεστήκανε μετά συγχωρήσεως κιόλας) ... Στόχος της δηλαδή είναι να δείξει στον κόσμο ότι "αφού δεν με βγάλανε σημαιοφόρο δεν πάω παρέλαση...! Λες και αυτό είναι το νόημα της παρέλασης...




Και μετά σου λέει "γιατί είσαι κατά των μαθητικών παρελάσεων?"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια που μου προσφέρατε.Τελικά έγινε κλήρωση και φυσικά δεν κληρώθηκε η κόρη μου.Κληρώθηκε όμως το άλλο αγόρι που είχε 10 καθαρό σε όλα τα τρίμηνα (όπως και η Δέσποινα) για την 28η Οκτωβρίου. Η μικρή βγήκε παραστάτρια την 25η Μαρτίου. Ζήτησε όμως από μια συμμαθήτριά της, που ήταν παραστάτρια την 28η Οκτωβρίου, να της δώσει τη θέση της. Ο λόγος είναι α)ότι εμείς μετακομίζουμε άμεσα και δεν ξέρουμε πού θα βρισκόμαστε την 25η Μαρτίου και β) ότι προτιμάει να είναι παραστάτρια δίπλα στο αγόρι που ήταν ισάξιοι μαθητές παρά στο κορίτσι που είναι κατώτερό της την 25η Μαρτίου. Όμως αυτή δε δέχτηκε και η μικρή δε θέλει να κάνει καμμία παρέλαση. Ούτε τώρα αλλά ούτε και την 25η Μαρτίου. Να πώ την αλήθεια ότι ούτε εγώ θέλω να κάνει καμμία παρέλαση για να δείξει την αγανάκτησή της. Τί να κάνω???:(
τι να πεις κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Στο Δημοτικό μου είχε τύχει κι εμένα κάτι τέτοιο και μου έχει μείνει πολύ αρνητική ανάμνηση. Ήμουν εγώ και άλλη μια κοπέλα που τα είχαμε βγάλει όλα 10 και μας βάλανε στην κλήρωση με όλους τους άλλους οι οποίοι είχαν και εννιάρια. Και η πλάκα είναι ότι το αποτέλεσμα της κλήρωσης μας έβγαλε και τους δύο ...αναπληρωματικούς σημαιοφόρους, δηλαδή δε βγήκαμε καν στην παρέλαση. Πραγματικά είχα απορήσει και δεν μπορούσα να αντιληφθώ κάτι τέτοιο αλλά παρ' ότι η μητέρα μου ήταν έτοιμη να διαμαρτυρηθεί στο διευθυντή, εγώ της είπα να μην το κάνει, ούτε κι εγώ θυμάμαι γιατί :P

Αυτό πάντως το οποίο με εξόργισε πραγματικά, ήταν ότι την ίδια χρονιά κι ενώ σε ένα τρίμηνο τα είχα όλα δεκάρια, όταν παίρνω τους βαθμούς του επόμενου τριμήνου, βλέπω ένα δεκάρι του προηγούμενου τριμήνου αλλαγμένο και στη θέση του ένα εννιάρι. Δεν ξέρω αν είχε σχέση με την υπόθεση της σημαίας ή αν ήταν κάτι άλλο, πάντως μου έχει κάτσει πολύ άσχημα.

Η ουσία πάντως του ζητήματος είναι το τί πραγματικά ισχύει. Αν μεν ισχύει το ότι όσοι έχουν όλα δέκα δεν μπαίνουν στην κλήρωση με τους άλλους, τότε δικαίως κάποιος νιώθει αδικημένος. Αν όχι, ας γίνει κατανοητό από την αρχή και ας τηρείται παντού το ίδιο. Όχι οι μισοί να κάνουν το ένα και οι άλλοι μισοί το άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πω στην Ελλάδα όλοι είμαστε του "φαίνεσθαι"... Όλοι θέλουν να γίνουν σημαιοφόροι για να τους δουν οι υπόλοιποι και να σκάσουν. Στην πραγματικότητα λίγα είναι τα άτομα που αξίζουν να είναι στην σημαία και κερδίζουν επάξια την θέση τους και αυτά τα άτομα προσπαθούν πραγματικά και δεν έχουν στόχο την σημαία αλλά την προσωπική επιτυχία.Αυτά τα άτομα μάλιστα διακρίνονται συνεχώς όχι μόνο στο δημοτικό που κληρώνονται 40 άτομα και την επόμενη μέρα γίνεται παρέλαση αγανακτισμένων μανάδων στο γραφείο του διευθυντη. Η σημαία κυρία μου δεν σημαίνει τίποτα, το μόνο που προσφέρει είναι μια φωτογραφία με την κόρη σας στο τζάκι και τίποτα άλλο. Άντε γιατί το έχουμε παραξηλώσει αυτό με το θέμα της σημαίας στην Ελλάδα....Αλήθεια αναρωτηθήκατε αν η κόρη σας άξιζε πραγματικά την σημαία????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εκτός των βαθμών, πώς αλλιώς μπορεί να κριθεί αν κάποιος αξίζει τη σημαία...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι αν αυτα τα παιδακια που ειναι στη σημαια + τα τριγύρω γνωριζουν το λογο που κανουν παρελαση!Ας δωσουμε στα παιδια μας καποιες γνωσεις περι ελληνικης ιστοριας + μετα να τα κανουμε κομπλεξικα ! Μετα λενε οτι η παιδεια μας ειναι βαθμοθηρικη. Ιδου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δυστυχως αυτη η νοοτροπια ειναι βαθια ριζωμενη στα μυαλα των περισσοτερων γονεων. Στο σχολειο που διδασκει η αρραβωνιαστικια μου, οι γονεις λενε τις ιδιες και χειροτερες μαλακιες. Ειναι οι ιδιοι γονεις που προκαλουν συνεχεια προβληματα στο διδακτικο προσωπικο των σχολειων και δεν το αφηνουν να κανει την δουλεια του. Ειναι εκεινοι οι γονεις που καλλιεργουν τον κακως εννοουμενο ανταγωνισμο μεταξυ παιδιων 10 και 11 χρονων, και κοιτανε τα παιδια των αλλων αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα, παραβλεποντας το δικο τους παιδι που το κανουν σαν τα μουτρα τους.

Θεωρουν καποια παιδια κατωτερα απο τα δικα τους, παραβλεποντας την προσπαθεια που μπορει να κανει το καθε παιδι για να φτασει στον βαθμο που εχει. Το μονο που νοιαζει ειναι το δικο τους παιδι να φαινεται, να κραταει ενα κονταρι με την σημαια, να παρελασει μπροστα απο τον Δημαρχο, και ολα καλα. Δεν εχει σημασια τιποτα αλλο, αρκει το δικο μας το παιδι να παρελασει και του γειτονα να ειναι πισω απο το δικο μας. Αν ηταν δυνατον να βαλουμε το παιδι μας να σερνει το παιδι του γειτονα με ενα δερματινο λουρι και να του δινει μερικες στον κωλο με κανενα μαστιγιο, ακομη καλυτερα. Αλλα δυστυχως δεν μπορουμε.

Οχι τιποτα, αλλα τα ιδια τα παιδια δεν φταινε και σε τιποτα. Σε αυτην την ηλικια, θα αναμασησουν τις γονεϊκες παπαριες. Θα βλεπουν με μισο ματι καποιους συμμαθητες τους, ισως και τους δασκαλους τους, θα προκαλουνται τσακωμοι, και αν μη τι αλλο, δεν υπαρχει περιπτωση να τα αφησει ανεπηρρεαστα. Μερικες φορες ειναι καλυτερα να κανεις τον χαζο παρα τον καραγκιοζη. Τελος παντων.

Ας μου συγχωρεθει το υφος και το λεξιλογιο, αλλα καθημερινα συναναστρεφομαι με δασκαλους και δασκαλες που αντιμετωπιζουν γονεις που εχουν κανει την τριχα τριχια, πραττουν χωρις να ξερουν, και τα βλεπουν ολα ευθεια, ωστε να θρεψουν το εγω τους.

Μια γαμω-παρελαση ειναι, δεν ειναι και το γεγονος της χρονιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θέλουμε δεν θέλουμε, τις αμαρτίες των γονιών πληρώνουμε όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δυστυχως αυτη η νοοτροπια ειναι βαθια ριζωμενη στα μυαλα των περισσοτερων γονεων. Στο σχολειο που διδασκει η αρραβωνιαστικια μου, οι γονεις λενε τις ιδιες και χειροτερες μαλακιες. Ειναι οι ιδιοι γονεις που προκαλουν συνεχεια προβληματα στο διδακτικο προσωπικο των σχολειων και δεν το αφηνουν να κανει την δουλεια του. Ειναι εκεινοι οι γονεις που καλλιεργουν τον κακως εννοουμενο ανταγωνισμο μεταξυ παιδιων 10 και 11 χρονων, και κοιτανε τα παιδια των αλλων αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα, παραβλεποντας το δικο τους παιδι που το κανουν σαν τα μουτρα τους.

Με συγχωρείτε, αλλά το ότι πολλοί γονείς μπορεί να έχουν λανθασμένη νοοτροπία δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται αδικίες. Θέλω να πω ότι, αν τελικά πράγματι τα παιδιά που έχουν τους πιο υψηλούς βαθμούς δικαιούνται να πάρουν τη σημαία, τότε με ποιά λογική κάποιοι προβαίνουν σε μια κλήρωση μεταξύ και των άλλων; Σε αυτό μπορείτε να απαντήσετε;

Θεωρουν καποια παιδια κατωτερα απο τα δικα τους, παραβλεποντας την προσπαθεια που μπορει να κανει το καθε παιδι για να φτασει στον βαθμο που εχει. Το μονο που νοιαζει ειναι το δικο τους παιδι να φαινεται, να κραταει ενα κονταρι με την σημαια, να παρελασει μπροστα απο τον Δημαρχο, και ολα καλα. Δεν εχει σημασια τιποτα αλλο, αρκει το δικο μας το παιδι να παρελασει και του γειτονα να ειναι πισω απο το δικο μας. Αν ηταν δυνατον να βαλουμε το παιδι μας να σερνει το παιδι του γειτονα με ενα δερματινο λουρι και να του δινει μερικες στον κωλο με κανενα μαστιγιο, ακομη καλυτερα. Αλλα δυστυχως δεν μπορουμε.

Το ότι ένας γονέας αντιδρά σε μια αδικία στο παιδί του πιστεύετε ότι γίνεται πάντα από φθόνο για τους άλλους; Είστε σε θέση να κρίνετε κάθε φορά τα κίνητρα με τα οποία κάποιος προβαίνει σε μια πράξη; Τί σχέση έχει η προσπάθεια που κάνει το κάθε παιδί; Αν δηλαδή εγώ, που σκίζομαι στο διάβασμα, βγάζω 9, και ο άλλος επειδή είναι πιο έξυπνος βγάζει 10, σημαίνει ότι εγώ δικαιούμαι να πάρω τη σημαία έστω κι αν ισχύει κάτι άλλο;

Οχι τιποτα, αλλα τα ιδια τα παιδια δεν φταινε και σε τιποτα. Σε αυτην την ηλικια, θα αναμασησουν τις γονεϊκες παπαριες. Θα βλεπουν με μισο ματι καποιους συμμαθητες τους, ισως και τους δασκαλους τους, θα προκαλουνται τσακωμοι, και αν μη τι αλλο, δεν υπαρχει περιπτωση να τα αφησει ανεπηρρεαστα. Μερικες φορες ειναι καλυτερα να κανεις τον χαζο παρα τον καραγκιοζη. Τελος παντων.

Τσακωμοί προκαλούνται συχνά στο σχολείο και η κυριότερη αιτία είναι η σκανδαλώδης εύνοια την οποία δείχνουν κάποιοι καθηγητές σε μαθητές. Σίγουρα η καλύτερη λύση δεν είναι να αρχίσουν τα ξεκατινιάσματα αλλά όμως δεν μπορεί κάποιος μαθητής ή γονέας να μην αντιδράσει σε μαι τρανταχτή αδικία. Και στο λέω εγώ οποίος και στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο δεν αντέδρασα παρά ελάχιστες φορές σε καταφανείς αδικίες που είχαν γίνει εις βάρος μου. Και δε λέω ότι οι καθηγητές τις έκαναν επειδή με αντιπαθούσαν. Απλώς, τις περισσότερες φορές διάλεγαν να μη συγκρουστούν με την καθεστηκυία τάξη των «εκλεκτών» μαθητών προκειμένου να δώσουν λύση στο πρόβλημά μου

Ας μου συγχωρεθει το υφος και το λεξιλογιο, αλλα καθημερινα συναναστρεφομαι με δασκαλους και δασκαλες που αντιμετωπιζουν γονεις που εχουν κανει την τριχα τριχια, πραττουν χωρις να ξερουν, και τα βλεπουν ολα ευθεια, ωστε να θρεψουν το εγω τους.

Μια γαμω-παρελαση ειναι, δεν ειναι και το γεγονος της χρονιας.

Αυτό ισχύει που λέτε, μόνο που πολλές φορές οι υπαίτιοι αυτής της άσχημης κατάστασης δεν είναι οι γονείς αλλά είναι και οι ίδιοι οι καθηγητές οι οποίοι αντί να κρίνουν με βάση το δίκαιο και τους κανονισμούς, κρίνουν με βάση άλλα κριτήρια, τελείως υποκειμενικά. Π.χ. μη στενοχωρήσουμε το τάδε παιδί, μη μου διαμαρτυρηθούν οι δικοί του κλπ.

Και εντέλει, μπορεί να είναι απλώς μια παρέλαση, αλλά για ένα παιδί 12 ετών, είναι κάτι πολύ σημαντικό και είναι κρίμα οι ίδιοι οι καθηγητές να δηλητηριάζουν τα παιδιά τηρώντας τους κανονισμούς ανάλογα με το πώς τους βολεύει κάθε φορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι και και περα απο αυτο ειναι ολοι κολλημενοι στο "τι θα πει ο κοσμος" (βλ. "για να δειξει την απογοητευση της) λες και κανουμε για να μας δει ο κοσμος και να πει "Α! ο ταδε ειναι σημαιοφορος!"...
εχουν ξεφυγει τελειως απο το νοημα της παρελασης...
φυσικα και σημαιοφορος πρεπει να ειναι ο καλυτερος μαθητης (αν και δεν ειναι παντα) αλλα δεν εχει σχεση με το αν θα κανεις παρελαση ή οχι... το να μην κανεις παρελαση εαν δεν εισαι σημαιοφορος ειναι εγωισμος σε ολο του το μεγαλειο και επιμενω οτι οι μαθητικες παρελασεις (τουλαχιστον στα δημοτικα!) θα επρεπε να ειχαν καταργηθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Με συγχωρείτε, αλλά το ότι πολλοί γονείς μπορεί να έχουν λανθασμένη νοοτροπία δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται αδικίες. Θέλω να πω ότι, αν τελικά πράγματι τα παιδιά που έχουν τους πιο υψηλούς βαθμούς δικαιούνται να πάρουν τη σημαία, τότε με ποιά λογική κάποιοι προβαίνουν σε μια κλήρωση μεταξύ και των άλλων; Σε αυτό μπορείτε να απαντήσετε;

Φυσικα και μπορω να σου απαντησω. Η απαντηση ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ειναι παιδαγωγικα σωστο να αξιολογεις ενα παιδι με ενα νουμερο. Αυτο το φανερωνουν ολοενα και περισσοτερες παιδαγωγικες μελετες ανα τον κοσμο τα τελευταια χρονια.

Το ότι ένας γονέας αντιδρά σε μια αδικία στο παιδί του πιστεύετε ότι γίνεται πάντα από φθόνο για τους άλλους; Είστε σε θέση να κρίνετε κάθε φορά τα κίνητρα με τα οποία κάποιος προβαίνει σε μια πράξη; Τί σχέση έχει η προσπάθεια που κάνει το κάθε παιδί; Αν δηλαδή εγώ, που σκίζομαι στο διάβασμα, βγάζω 9, και ο άλλος επειδή είναι πιο έξυπνος βγάζει 10, σημαίνει ότι εγώ δικαιούμαι να πάρω τη σημαία έστω κι αν ισχύει κάτι άλλο;

Πιστευω οτι παντα φαινεται ο γονεας που δρα με κινητρο τον φθονο. Αν δεν αναγνωριζεις την σχεση που εχει η προσπαθεια που κανει το καθε παιδι, εισαι εκτος καθε παιδαγωγικης λογικης, οποτε καλυτερο θα ηταν να μην διατυπωνεις τετοιες αφελεις ερωτησεις.

Τσακωμοί προκαλούνται συχνά στο σχολείο και η κυριότερη αιτία είναι η σκανδαλώδης εύνοια την οποία δείχνουν κάποιοι καθηγητές σε μαθητές. Σίγουρα η καλύτερη λύση δεν είναι να αρχίσουν τα ξεκατινιάσματα αλλά όμως δεν μπορεί κάποιος μαθητής ή γονέας να μην αντιδράσει σε μαι τρανταχτή αδικία. Και στο λέω εγώ οποίος και στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο δεν αντέδρασα παρά ελάχιστες φορές σε καταφανείς αδικίες που είχαν γίνει εις βάρος μου. Και δε λέω ότι οι καθηγητές τις έκαναν επειδή με αντιπαθούσαν. Απλώς, τις περισσότερες φορές διάλεγαν να μη συγκρουστούν με την καθεστηκυία τάξη των «εκλεκτών» μαθητών προκειμένου να δώσουν λύση στο πρόβλημά μου

Αυτο βεβαια ειναι κατι εντελως ασχετο.

Αυτό ισχύει που λέτε, μόνο που πολλές φορές οι υπαίτιοι αυτής της άσχημης κατάστασης δεν είναι οι γονείς αλλά είναι και οι ίδιοι οι καθηγητές οι οποίοι αντί να κρίνουν με βάση το δίκαιο και τους κανονισμούς, κρίνουν με βάση άλλα κριτήρια, τελείως υποκειμενικά. Π.χ. μη στενοχωρήσουμε το τάδε παιδί, μη μου διαμαρτυρηθούν οι δικοί του κλπ.

Αν καποιος γονεας δεν αναγνωριζει την επιστημονικη διασταση του ανθρωπου που εχει απεναντι του, εν προκειμενω τον παιδαγωγο, να φυγει, να παει αλλου. Ελεος πια με την υποβαθμιση των δασκαλων. Αν πας στον γιατρο τολμας να του φερεις αντιρρηση; Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν περιπτωσεις που ο δασκαλος κρινει με ο,τι να'ναι κριτηρια, αλλα στις περισσοτερες που ακουω, ο δασκαλος εχει ενα παιδαγωγικο επιχειρημα απο πισω. Αλλα κανεις γονεας δεν καθεται να το ακουσει, γιατι δεν τον ενδιαφερεει.

Και εντέλει, μπορεί να είναι απλώς μια παρέλαση, αλλά για ένα παιδί 12 ετών, είναι κάτι πολύ σημαντικό και είναι κρίμα οι ίδιοι οι καθηγητές να δηλητηριάζουν τα παιδιά τηρώντας τους κανονισμούς ανάλογα με το πώς τους βολεύει κάθε φορα...

Το παιδι σε αυτην την ηλικια και για τετοιου ειδους γεγονοτα, δειχνει το ενδιαφερον του αναλογα με το ενδιαφερον που δειχνουν οι γονεις του. Τα περι δηλητηριασμου απλα να αναφερω πως μου προσφεραν ενα ωραιο χαμογελο στα χειλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
μπράβο ρε soyrotiri,πες τα
αυτός είναι ένας λόγος που φοβάμαι να γίνω καθηγητής,δεν θέλω να βαθμολογήσω κανέναν,όπλο του καθηγητή δεν είναι η βαθμολογία,όπλο του είναι οι γνώσεις του.όπλο του καθηγητή είναι και η αγάπη που οφείλει να δείχνει και να διδάσκει στους μαθητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η απαντηση ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ειναι παιδαγωγικα σωστο να αξιολογεις ενα παιδι με ενα νουμερο. Αυτο το φανερωνουν ολοενα και περισσοτερες παιδαγωγικες μελετες ανα τον κοσμο τα τελευταια χρονια.


Σωστό, πολύ σωστό...
Τώρα εσένα, σε βαθμολογώ με 4. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top