Παιδαγωγικό vs Νομική vs Αγγλική Γλώσσα & Φιλολογία

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ε ναι μην νομίζεις ότι και εγώ τρελαίνομαι για τη σχολή μου,απλά πάω για να πάω,οπότε ναι ακούω πάντα γνώμες...
Η σχολη σου ειναι μια χαρα, απο τις καλυτερες του πεδιου... Μην την υποτιμας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaela24

Νεοφερμένος

Η rafaela24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εχω ακουσει πως η νομικη ειναι πολυ καλο πανεπιστημιο αλλα αν δεν εχεις γονεις με δικηγορικο γραφειο ή κατι τετοιο θα ειναι πολυ δυσκολο για αποκατασταση!τωρα το παιδαγωγικο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο!παλι ακουσα απο εναν δικηγορο οτι μεχρι το 2013 θα μονιμοποιουν αμεσως και μετα θα σταματησει!εγω θα πηγαινα παιδαγωγικο!βεβαια αν εσενα πραγματικα σου αρεσει η αγγλικη φιλολογια καλυτερα να το κανεις!χιλιες φορες να κανεις κατι που σου αρεσει και σιγουρα θα αποκατασταθεις αν θελεις.............!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Πάντως,για να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με τη νομική,στο φροντιστήριο μου από τη β λυκείου από τα 6 παιδιά μόνο 2 θέλαμε νομική.Τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα και βλέπουν και οι άλλοι ότι μπορούν να την πιάσουν τη σκέφτονται πολύ σοβαρά κι όχι μόνο δεν τους αρέσει η σχολή αλλά θα βαρεθούν και τη ζωή τους.Βλέπω επίσης πολλούς γονείς με παιδιά με υψηλή βαθμολογία να τα πιέζουν να δηλώσουν νομική απλά και μόνο λόγω μορίων.Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις κάτι που δε σ'αρέσει επειδή έγραψες καλύτερα απ'ό,τι θα περίμενες.
Γνωρίζω μάλιστα παιδιά που σκέφτονται να πειραματιστούν ένα χρόνο στη νομική και μετά αν δεν τους αρέσει να κάνουν 10% για την πρώτη τους επιλογή.
Το πιο ηλίθιο επιχείρημα που έχω ακούσει βέβαια είναι το ότι η νομική είναι κοντά στο Κολωνάκι και το ότι έχει καλύτερα κτίρια.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.Με 700 μόρια πάνω από την περσινή βάση της νομικής σκέφτομαι πολύ σοβαρά το παιδαγωγικό γιατί όπως και να ΄χει είναι πιο ευχάριστο να ασχολείσαι με παιδιά παρά με χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Πάντως,για να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με τη νομική,στο φροντιστήριο μου από τη β λυκείου από τα 6 παιδιά μόνο 2 θέλαμε νομική.Τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα και βλέπουν και οι άλλοι ότι μπορούν να την πιάσουν τη σκέφτονται πολύ σοβαρά κι όχι μόνο δεν τους αρέσει η σχολή αλλά θα βαρεθούν και τη ζωή τους.Βλέπω επίσης πολλούς γονείς με παιδιά με υψηλή βαθμολογία να τα πιέζουν να δηλώσουν νομική απλά και μόνο λόγω μορίων.Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις κάτι που δε σ'αρέσει επειδή έγραψες καλύτερα απ'ό,τι θα περίμενες.
Γνωρίζω μάλιστα παιδιά που σκέφτονται να πειραματιστούν ένα χρόνο στη νομική και μετά αν δεν τους αρέσει να κάνουν 10% για την πρώτη τους επιλογή.
Το πιο ηλίθιο επιχείρημα που έχω ακούσει βέβαια είναι το ότι η νομική είναι κοντά στο Κολωνάκι και το ότι έχει καλύτερα κτίρια.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.Με 700 μόρια πάνω από την περσινή βάση της νομικής σκέφτομαι πολύ σοβαρά το παιδαγωγικό γιατί όπως και να ΄χει είναι πιο ευχάριστο να ασχολείσαι με παιδιά παρά με χαρτιά.

XAXAXAXA! Η νομική ειναι η πιο ριμαγμένη σχολη στην Αθηνα....Απο τις αφίσες των κομμάτων , ουτε οι τοιχοι δεν φαινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Επειδή έχω πάει 2 φορές κι έχω ανέβει με τα πόδια σ όλους τους ορόφους,έχω δει και χειρότερα.Πολύ χειρότερα μάλιστα.
Δε ξέρω ποιες σχολές στεγάζονται εκεί αλλά στο κτίριο με την επιγραφή "Πανεπιστήμιο Αθηνών"΄,λίγο πιο κάτω από τη Νομική, είναι σαν να έχει πέσει βόμβα,είναι κατάμαυρο.
Αλλά και η Α.Σ.Ο.Ε.Ε.(νυν Ο.Π.Α.)από αφίσες στον κάτω όροφο, που είναι το κυλικείο τους, δεν πάει πίσω.
Οπότε εμένα τουλάχιστον μπροστά σε όλα τ'άλλα η Νομική μου φάνηκε παράδεισος και καθαρότερη.
Για Ζωγράφου δεν τίθεται σύγκριση,πιο καινούρια κτίρια και τα τοιαύτα.
Βέβαια δεν πάμε σε μια σχολή για το κτίριο.Απλά επισήμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Πάντως,για να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με τη νομική,στο φροντιστήριο μου από τη β λυκείου από τα 6 παιδιά μόνο 2 θέλαμε νομική.Τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα και βλέπουν και οι άλλοι ότι μπορούν να την πιάσουν τη σκέφτονται πολύ σοβαρά κι όχι μόνο δεν τους αρέσει η σχολή αλλά θα βαρεθούν και τη ζωή τους.Βλέπω επίσης πολλούς γονείς με παιδιά με υψηλή βαθμολογία να τα πιέζουν να δηλώσουν νομική απλά και μόνο λόγω μορίων.Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις κάτι που δε σ'αρέσει επειδή έγραψες καλύτερα απ'ό,τι θα περίμενες.
Γνωρίζω μάλιστα παιδιά που σκέφτονται να πειραματιστούν ένα χρόνο στη νομική και μετά αν δεν τους αρέσει να κάνουν 10% για την πρώτη τους επιλογή.
Το πιο ηλίθιο επιχείρημα που έχω ακούσει βέβαια είναι το ότι η νομική είναι κοντά στο Κολωνάκι και το ότι έχει καλύτερα κτίρια.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.Με 700 μόρια πάνω από την περσινή βάση της νομικής σκέφτομαι πολύ σοβαρά το παιδαγωγικό γιατί όπως και να ΄χει είναι πιο ευχάριστο να ασχολείσαι με παιδιά παρά με χαρτιά.
Αληθεια?? Σκεφτεσαι να γινουμε συναδελφοι:)?? Αυτο δεν περιμενα να το ακουσω απο μια <πορωμενη> με τη νομικη, οπως εσυ, αλλα και το παιδαγωγικο μια χαρα ειναι...:no1:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και τέλος αυτό που πραγματικά θέλω.. Αγγλική φιλολογία..
Δεν υπάρχει δίλημμα, αυτό που θέλεις θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δίλημμα, αυτό που θέλεις θα κάνεις.
Αυτο της ειπα και γω, αλλα δε βλεπω να μας ακουει:P:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως,για να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με τη νομική,στο φροντιστήριο μου από τη β λυκείου από τα 6 παιδιά μόνο 2 θέλαμε νομική.Τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα και βλέπουν και οι άλλοι ότι μπορούν να την πιάσουν τη σκέφτονται πολύ σοβαρά κι όχι μόνο δεν τους αρέσει η σχολή αλλά θα βαρεθούν και τη ζωή τους.Βλέπω επίσης πολλούς γονείς με παιδιά με υψηλή βαθμολογία να τα πιέζουν να δηλώσουν νομική απλά και μόνο λόγω μορίων.Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις κάτι που δε σ'αρέσει επειδή έγραψες καλύτερα απ'ό,τι θα περίμενες.
Γνωρίζω μάλιστα παιδιά που σκέφτονται να πειραματιστούν ένα χρόνο στη νομική και μετά αν δεν τους αρέσει να κάνουν 10% για την πρώτη τους επιλογή.
Το πιο ηλίθιο επιχείρημα που έχω ακούσει βέβαια είναι το ότι η νομική είναι κοντά στο Κολωνάκι και το ότι έχει καλύτερα κτίρια.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.Με 700 μόρια πάνω από την περσινή βάση της νομικής σκέφτομαι πολύ σοβαρά το παιδαγωγικό γιατί όπως και να ΄χει είναι πιο ευχάριστο να ασχολείσαι με παιδιά παρά με χαρτιά.

Πείτε με μαζώχα αλλά προτιμώ τα χαρτιά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
δεν αντεχω αλλο.....................οχι ακομη ενας που εχει ενα ονειρο αλλα παει παιδαγωγικα για τη δουλιτσα στο δημοσιο και τους 5 μηνες διακοπων....παιδι μου πηγαινε εκει που θες!δεν θα το μετανιωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soterman

Νεοφερμένος

Ο soterman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όσον αφορα το τρίλημμά σου,θα σου πώ και γώ να κάνεις αυτό που θα σου αρέσει!Ωστόσο αν σου αρέσει έστω και λίγο το παιδαγωγικό τότε πιστεύω οτι είναι η καλύτερη επιλογή.Ακόμα και φέτος να μπείς θα διοριστείς σε 4 χρόνια.Άλλωστε η εκπαίδευση δεν κλείνει ποτέ μαχαίρι!Μην ακούς όσους λένε οτι είναι γελοία σχολη!Το οτι είναι εύκολη δε σημαίνει οτι δεν έχει και ενδιαφέρον (έχει μαθήματα όπως ψυχολογίες,παιδαγωγική,κοινωνιολογία αλλά και μαθηματικά,στατιστική,φυσική κτλ).Τώρα για τα μαθήματα κουκλοθέατρο κτλ που αναφέρατε μήπως αναφέρεστε στο νηπιαγωγών?Γιατί έχω δεί τους οδηγούς σπουδών και δε λενε κατι τέτοιο.Αλλά και έτσι να είναι το πολυ πολυ να υπάρχουν και 2-3 μαθήματα τέτοια στο σύνολο των 50!!!
-----------------------------------------
Όσον αφορα το τρίλημμά σου,θα σου πώ και γώ να κάνεις αυτό που θα σου αρέσει!Ωστόσο αν σου αρέσει έστω και λίγο το παιδαγωγικό τότε πιστεύω οτι είναι η καλύτερη επιλογή.Ακόμα και φέτος να μπείς θα διοριστείς σε 4 χρόνια.Άλλωστε η εκπαίδευση δεν κλείνει ποτέ μαχαίρι!Μην ακούς όσους λένε οτι είναι γελοία σχολη!Το οτι είναι εύκολη δε σημαίνει οτι δεν έχει και ενδιαφέρον (έχει μαθήματα όπως ψυχολογίες,παιδαγωγική,κοινωνιολογία αλλά και μαθηματικά,στατιστική,φυσική κτλ).Τώρα για τα μαθήματα κουκλοθέατρο κτλ που αναφέρατε μήπως αναφέρεστε στο νηπιαγωγών?Γιατί έχω δεί τους οδηγούς σπουδών και δε λενε κατι τέτοιο.Αλλά και έτσι να είναι το πολυ πολυ να υπάρχουν και 2-3 μαθήματα τέτοια στο σύνολο των 50!!!
Έβγαλα περισσότερα μόρια απ'όσα περίμενα και πλέον μπορώ να διεκδικήσω θέση σε σχολές που δεν είχα σκεφτεί καν..

[Στην αρχή χάρηκα για τα μόρια αλλά θα προτιμούσα να μην έβγαζα τόσα για να μην είχα και πολλές επιλογές!]

Φίλοι και συγγενείς με έχουν πρήξει για νομική.. Δεν μ'αρέσει αλλά μου λένε ότι υπάρχουν πολλές δυνατότητες και επιπλέον κοινωνική αναγνώριση.

Έπειτα υπάρχει και το παιδαγώγικο. Σε άλλη πόλη βέβαια αλλά αυτό δεν με πειράζει. Αποκατάσταση άμεση όπως λέγεται αλλά δεν ξέρει κανείς αν κάτι τέτοιο θα ισχύει όταν τελειώσω τη σχολή. Και επιπλέον τα μαθήματα είναι λίγο.. κάπως.. (π.χ. χειροτεχνίες, κουκλοθέατρο κ.λπ.)

Και τέλος αυτό που πραγματικά θέλω.. Αγγλική φιλολογία.. Τα μαθήματα με ενδιαφέρουν πάρα πολύ αλλά η αποκατάσταση είναι χάλια.. Επίσης, έχω το proficiency (και τα δύο) που θα πάει χαμένο αν περάσω εκεί.



Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας;; Έχω αγχωθεί άπειρα! Μήπως να σκεφτώ και την ψυχολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Παιδαγωγικο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
ρωτάς κάτι για το οποίο έχεις είδη την απάντηση.

νομική δε σου αρέσει και δε γουστάρεις μερικά μαθήματα στο παιδαγωγικό, ωραία και που είναι το πρόβλημα; Μην ακούς τι σου λένε οι γονείς σου

Αγγλική φιλολογία για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, θα σου πω να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις εσύ.Γιατί σίγουρα μέσα σου κλείνεις προς κάποιο από τα τρία.Τώρα, αν υπάρχει δίλημμα μεταξύ Αγγλικής και Παιδαγωγικού, μην το σκέφτεσαι!Παιδαγωγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
νομικη θα σου συνιστουσα αλλα αν δεν σου αρεσει μην το επιχειρησεις καθολου!!ειναι κατι που θελει θεληση επιμονη και υπομονη!!!δυσκολα θα πετυχεις αλλα πιστευω οτι αν το θες θα τα καταφερεις...follow your heart
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπερδεμενος2

Νεοφερμένος

Ο Μπερδεμενος2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας είμαι νέο στο στέκι και δεν ξέρω που θα μπορούσα να γράψω αυτό που με απασχολει .Ωστοσο έχει να κάνει με την αγγλική γλώσσα γενικά και θα ήθελα να ακούσω γνώμες σας και εμπειρίες σας.Ειμαι 2 Λυκείου αρχίζοντας με αυτό.Ημουν σχεδόν βεβαίως ότι η αγγλική φιλολογία και γενικά η γλώσσα με ενδιέφερε ενώ μου δεν με χαλούσε καθόλου να την μελετάω ξοδεύοντας πολλές φορές αρκετές ώρες.Τα πήγαινα καλά και ένιωθα πως ήταν κάτι που μου ταίριαζε ωστόσο αυτό αίσθημα άρχισε σιγά σιγά να φθίνει (λίγο ο ενθουσιασμός μου άρχισε να εξασθενεί προς την γλώσσα) αλλά όχι τίποτα σπουδαία.Νεχρι και την πρώτη Λυκείου αν με ρωτούσες τι θα ήθελα να ακολουθήσω θα σου έλεγα αγγλική φιλολογία ,ωστόσο από τα μέσα τις περσινής χρόνια και ιδιαίτερα την φετινή με αποκορύφωμα αυτό το τετραμήνο νιώθω ότι η γλώσσα όχι μόνο δεν με ελκύει αλλά αντίθετα με απωθεί σε σημείο που θα μπορούσα να πω ότι δεν την αντέχω.Φυσικα και έχω αρχίσει να έχω βλέψεις για άλλες σχολές στις οποίες είμαι εξίσου καλώς όποτε αυτό δεν είναι το θέμα.Αυτο που με προβληματίζει είναι γιατί άρχισε να συμβαίνει αυτό (εδώ να σημειώσω ότι η φετινή χρόνια όσος αναφορά τα αγγελικά δεν είναι πιο πιεστική ούτε πιο δύσκολη από τις προηγούμενες) γιατί ένα μάθημα που κάποιος μπορεί να αγαπά να φτάσει να μην το αντέχει; Είμαι μελετητος και το διάβασμα δεν με ενοχλεί ούτε με ενοχλούσε ώστε να το δικαιολογεί ;Έχει κάποιος από εσάς περάσει κάποια παρόμοια εμπειρία;γιατί πιστεύετε μπορεί να συμβαίνει απότομα αυτή η αλλαγή ;

Συγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος να γράψω ...αν είναι κάπως εκτός θέματος.Ειμαι πρωτάρης στο σάιτ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες :D

Αν έχω πάθει κάτι παρόμοιο λέει;

Πάμε: Στο γυμνάσιο, ήθελα να γίνω μαθηματικός. Τρέλα με τα μαθηματικά. Στο λύκειο ήθελα να γίνω πληροφορικός, μετά ΗΜΜΥτης. Τρέλα με την πληροφορική. Μετά μου ξαναθυμήθηκε να γίνω μαθηματικός, ξανά τρέλα με τα μαθηματικά. Για να μην στα πολυλογώ, πήγα θεωρητική για νομικός. Τρέλα με την δικηγορία. Μετά ανακάλυψα την αστυνομία, αλλά δεν τρελάθηκα και δεν έμεινα. Τώρα, θέλω να γίνω ιστορικός. Έπαψα να τρελαίνομαι, και μέχρι στιγμής είμαι σταθερός. :P

Τα Αγγλικά έπαψαν να σου αρέσουν επειδή ασχολήθηκες υπερβολικά μαζί τους, και σε κούρασαν. Αυτό όμως είναι απολύτως φυσιολογικό, μην ανησυχείς. Απλά, όσο μεγαλώνεις, τα ενδιαφέροντά σου αλλάζουν, και πολλές φορές η αλλαγή φέρνει την εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Off-topic λιγο:
Διαβαζω τα ποστ του 2009 στην 1η σελιδα και γραφουν οτι το παιδαγωγικο εχει αμεση επαγγελματικη αποκατασταση. 9 χρονια μετα, εχουν αλλαξει εντελως τα πραγματα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεια σας είμαι νέο στο στέκι και δεν ξέρω που θα μπορούσα να γράψω αυτό που με απασχολει .Ωστοσο έχει να κάνει με την αγγλική γλώσσα γενικά και θα ήθελα να ακούσω γνώμες σας και εμπειρίες σας.Ειμαι 2 Λυκείου αρχίζοντας με αυτό.Ημουν σχεδόν βεβαίως ότι η αγγλική φιλολογία και γενικά η γλώσσα με ενδιέφερε ενώ μου δεν με χαλούσε καθόλου να την μελετάω ξοδεύοντας πολλές φορές αρκετές ώρες.Τα πήγαινα καλά και ένιωθα πως ήταν κάτι που μου ταίριαζε ωστόσο αυτό αίσθημα άρχισε σιγά σιγά να φθίνει (λίγο ο ενθουσιασμός μου άρχισε να εξασθενεί προς την γλώσσα) αλλά όχι τίποτα σπουδαία.Νεχρι και την πρώτη Λυκείου αν με ρωτούσες τι θα ήθελα να ακολουθήσω θα σου έλεγα αγγλική φιλολογία ,ωστόσο από τα μέσα τις περσινής χρόνια και ιδιαίτερα την φετινή με αποκορύφωμα αυτό το τετραμήνο νιώθω ότι η γλώσσα όχι μόνο δεν με ελκύει αλλά αντίθετα με απωθεί σε σημείο που θα μπορούσα να πω ότι δεν την αντέχω.Φυσικα και έχω αρχίσει να έχω βλέψεις για άλλες σχολές στις οποίες είμαι εξίσου καλώς όποτε αυτό δεν είναι το θέμα.Αυτο που με προβληματίζει είναι γιατί άρχισε να συμβαίνει αυτό (εδώ να σημειώσω ότι η φετινή χρόνια όσος αναφορά τα αγγελικά δεν είναι πιο πιεστική ούτε πιο δύσκολη από τις προηγούμενες) γιατί ένα μάθημα που κάποιος μπορεί να αγαπά να φτάσει να μην το αντέχει; Είμαι μελετητος και το διάβασμα δεν με ενοχλεί ούτε με ενοχλούσε ώστε να το δικαιολογεί ;Έχει κάποιος από εσάς περάσει κάποια παρόμοια εμπειρία;γιατί πιστεύετε μπορεί να συμβαίνει απότομα αυτή η αλλαγή ;

Συγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος να γράψω ...αν είναι κάπως εκτός θέματος.Ειμαι πρωτάρης στο σάιτ .

Ο Griff έχει δίκιο.
Συνήθως κάτι για το οποίο έχουμε τρομερό ενδιαφερον μπορεί να μας απορροφήσει τόσο πολύ που να σπαταλάμε πολυ ενεργεια.Τελικα στο τέλος της ημέρας αυτό δεν περνάει απαρατήρητο αφού ουσιαστικά φτάνεις σε σημείο να ξεπερνάς το όριο των πνευματικών σου δυνατότητων σε καθημερινή βάση.
Αντίθετα δοκίμασε να κάνεις κιαλλα πράγματα ακόμα και να σπαταλάς καμιά ώρα σε κάτι που απλά θα σε κάνει να ξεχνιέσαι,βγες καμιά βόλτα λόγου χάρη και άσε το "γλυκό"-αγγλικη φιλολογια- για το τέλος.Διοτι δεν αρκεί να σου αρέσει,πρέπει και να σου λείπει για να πέφτεις με τα μούτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top