Κάλυψη κενών

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση. Αφενός γιατί η ύλη της Β' δεν έχει ουδεμία σχέση με εκείνη της Γ' και αφετέρου γιατί για τις τεχνικές των πηγών που θα είναι και εκείνες που πρέπει να δουλέψεις υπεραρκεί ένας χρόνος. Γιατί να επιβαρυνθείς με πρόσθετες ώρες και διάβασμα από φέτος;

Αν όμως έχετε καλύψει την ύλη μέχρι το Φλεβάρη, άνετα μπορεί το φροντιστήριο να αντικαταστήσει μία ώρα και να βάλει Ιστορία..
Για παράδειγμα, στο δικό μου φροντιστήριο είχαμε κάνει πολλά άγνωστα επειδή μετά από τα Χριστούγεννα μας είχε βάλει και μία ώρα επιπλέον Αρχαία την Παρασκευή για να κάνουμε και γραμματική και έτσι κάθε Τετάρτη αντί για Αρχαία κάναμε Ιστορία από τις αρχές - μέσα Μάρτη και αν έμενε χρόνος ξεκινούσαμε καινούργιο άγνωστο ή συνεχίζαμε γραμματική.. Δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα πολύ..

Βέβαια, στην αρχή ήτανε λίγο δύσκολο μέχρι να μάθω να βγάζω όλο το μάθημα χωρίς να ξεχνάω ούτε ένα "και" (aka παπαγάλος), αλλά καλό μου έκανε γιατί ξεκινήσαμε με το προσφυγικό και έτσι έχω βγάλει ένα μεγάλο μέρος της ύλης..

Δεν συνιστάται να ξεκινάς από την αρχή της Β Λυκείου την ιστορία της Γ γιατί αφενός θα μπερδευτείς (εκτός και αν την αρχίσεις από το Μάρτη που είναι και πιο χαλαρά τα πράγματα γιατί υποτίθεται πως μέχρι το Πάσχα πρέπει να'χεις βγάλει την ύλη) και αφετέρου κανείς δεν σου εγγυάται ότι αυτά που θα κάνεις θα πέσουν, γιατί απ'ότι μου είπε η καθηγήτριά μου στο φροντιστήριο, άλλα φροντιστήρια ξεκινάνε από το Σεπτέμβρη την Ιστορία χωρίς ύλη και στο τέλος τα παιδιά μαθαίνουν πράγματα που στο τέλος τα βγάζουν και οι μαθητές έχουν πληρώσει ένα σωρό λεφτά τσάμπα.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exydos

Νεοφερμένος

Ο exydos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου Θεωρητικής κατεύθυνσης απο ότι καταλάβατε και ζητώ την βοήθεια σας. Πάντωτε, με όλα τα μαθήματα τα πήγαινα σχετικά καλά, διάβαζα και έγραφα έναν αξιοπρεπές βαθμό, ενώ στα Αρχαία είμαι χάλια! Έχω φτάσει σε τέτοια τάξη και δεν ξέρω τι μου γίνεται στα αρχαία, γι'αυτό λοιπόν ζητώ την βοήθεια σας. Απο πού να τα πιάσω ; Τι να πρωτοδιαβάσω ; Σε πόσο καιρό θα μπορέσω να μεταφράσω ένα κείμενο, ενώ παράλληλα διαβάζω τα απαραίτητα ; Κάνω φροντηστήριο τζάμπα τόσο καιρό γιατί δεν στρώθηκα ποτέ να διαβάσω κανονικά. Τι άλλες σύμβουλες θα μου δίνατε περί αυτού του θέματος ; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
γεια σου φιλε....
ν κανεις επαναληψη τν σχολικη γραμματικη απο τν αρχη...θ ξεκινησεις απο τους κανονες τονισμου κ προοδευτικα θ φθασεις μεχρι κ τ τελευταια κεφαλαια...αν διαβαζεις μεθοδικα θ δεις που σιγα σιγα θ θυμασαι τις καταληξεις των ονοματων, των ρηματων κλπ...επισης ν πιασεις απ τν αρχη τ συντακτικο...τ σχολικο συντακτικο προσωπικα δν μου αρεσει αλλα στ αναφερω γτ περιλαμβανει τ κεφαλαια που θ πρεπει ν ξερεις...αφου πηγαινες φροντιστηριο σιγουρα θ εχεις οργανωμενες σημειωσεις για τ συντακτικο που θ σε καλυψουν...θ ξεκινησεις κ σ αυτη τν περιπτωση απο τ πλ απλα κ βασικα (υποκειμενο, αντικειμενο κλπ) κ μετα απο συχνες επαναληψεις κ ασκησεις θ δεις οτι θ σου βγαινει η συντακτικη αναλυση μεχρι ενα βαθμο χωρις προβλημα...τωρα για τ ποσο θ σουτ χρειαστει για ν μεταφρασεις ενα κειμενο αυτο δν μπορω ν στ απαντησω...εξαρταται κ απο τ κειμενι...αλλο ν διαβαζεις τ ελληνικα του ξενοφωντα κ αλλο τν οικονομικο...παντως θ χρειαστει προσπαθεια για ν μεταφρασεις ενα μεσο κειμενο...ειναι θεμα συντακτικου κατα κυριο λογο... υπαρχουν κ διαφορα βοηθηματα με ασκησεις, θεωρια κ μεταφραστικες οδηγιες-συμβουλες αλλα απ τν στιγμη που πας φροντ νομιζω οτι εχεις αρκετο εξτρα υλικο για δουλεια...
καλη συνεχεια!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exydos

Νεοφερμένος

Ο exydos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σου φιλε....
ν κανεις επαναληψη τν σχολικη γραμματικη απο τν αρχη...θ ξεκινησεις απο τους κανονες τονισμου κ προοδευτικα θ φθασεις μεχρι κ τ τελευταια κεφαλαια...αν διαβαζεις μεθοδικα θ δεις που σιγα σιγα θ θυμασαι τις καταληξεις των ονοματων, των ρηματων κλπ...επισης ν πιασεις απ τν αρχη τ συντακτικο...τ σχολικο συντακτικο προσωπικα δν μου αρεσει αλλα στ αναφερω γτ περιλαμβανει τ κεφαλαια που θ πρεπει ν ξερεις...αφου πηγαινες φροντιστηριο σιγουρα θ εχεις οργανωμενες σημειωσεις για τ συντακτικο που θ σε καλυψουν...θ ξεκινησεις κ σ αυτη τν περιπτωση απο τ πλ απλα κ βασικα (υποκειμενο, αντικειμενο κλπ) κ μετα απο συχνες επαναληψεις κ ασκησεις θ δεις οτι θ σου βγαινει η συντακτικη αναλυση μεχρι ενα βαθμο χωρις προβλημα...τωρα για τ ποσο θ σουτ χρειαστει για ν μεταφρασεις ενα κειμενο αυτο δν μπορω ν στ απαντησω...εξαρταται κ απο τ κειμενι...αλλο ν διαβαζεις τ ελληνικα του ξενοφωντα κ αλλο τν οικονομικο...παντως θ χρειαστει προσπαθεια για ν μεταφρασεις ενα μεσο κειμενο...ειναι θεμα συντακτικου κατα κυριο λογο... υπαρχουν κ διαφορα βοηθηματα με ασκησεις, θεωρια κ μεταφραστικες οδηγιες-συμβουλες αλλα απ τν στιγμη που πας φροντ νομιζω οτι εχεις αρκετο εξτρα υλικο για δουλεια...
καλη συνεχεια!!:)
Στόχος μου είναι να περάσω σχολή Αστυφυλάκων, η οποία πιστεύω πως θα κυμαίνεται στα 15-16 χιλιάδες μόρια. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε μου, αλλά μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι ακριβώς πρέπει να διαβάσω ; Απο τους κανόνες του τονισμού θα τα πιάσω και μέχρι όπου πάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
ε...ναι...γτ ολη η σχολικη γραμματικη κ ολο τ σχολικο συντακτικο ειναι εντος υλης...για αυτο δν σου πα κτ πιο συγκεκριμενο οχι επιδη βαριομουν ή κτ αλλο...για τν αστυφυλακων φανταζομαι οτι εχεις ελπιδες...με διαβασμα μπορεις ν τν πιασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exydos

Νεοφερμένος

Ο exydos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ε...ναι...γτ ολη η σχολικη γραμματικη κ ολο τ σχολικο συντακτικο ειναι εντος υλης...για αυτο δν σου πα κτ πιο συγκεκριμενο οχι επιδη βαριομουν ή κτ αλλο...για τν αστυφυλακων φανταζομαι οτι εχεις ελπιδες...με διαβασμα μπορεις ν τν πιασεις...
Μάλιστα, κατάλαβα. Αρχίζουμε δουλειά απο τώρα. Να'σαι καλά φίλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
καλο διαβασμα λπν...αν χρειατεις κτ πιο συγκεκριμενο στειλε πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλό συντακτικό είναι αυτό του Γυμνασίου, πολύ καλύτερο από του Μουμτζακη. Εγω αυτό χρησιμοποιώ και είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenalnta

Νεοφερμένος

Η Elenalnta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,τι κάνετε; Φέτος είμαι Β' Λυκείου και είμαι στην Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών. Με τα αρχαία τα πάω έτσι κι έτσι.. Για την ακρίβεια,έχω μια πληθώρα από κενά που πασχίζω να καλύψω. Με λίγα λόγια τρέχω και δεν φτάνω.. Έχω ήδη ξεκινήσει φροντιστήριο αλλα νιώθω οτι πρέπει να διαβάζω και μόνη μου πέρα από το οτι έχω κάθε μέρα για διάβασμα. Ποια θεωρείται πως ειναι τα κατάλληλα εφόδια ώστε να καλύψω εγκαίρως τα κενά μου στην γραμματική και το συντακτικό και του χρόνου να είμαι εντάξει από αυτόν τον τομέα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeeep

Νεοφερμένος

Η jeeep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια ειναι νοεμβριος και προετοιμαζομαι για τις πανελληνιες 2017....εχω αρκετα κενα ακομα στα αρχαια και γραμματικη και συντακτικο.....θελω να περασω σχολη αστυφυλακων......θα μπορεσω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
παιδια ειναι νοεμβριος και προετοιμαζομαι για τις πανελληνιες 2017....εχω αρκετα κενα ακομα στα αρχαια και γραμματικη και συντακτικο.....θελω να περασω σχολη αστυφυλακων......θα μπορεσω??

Λίγο αργά βέβαια το είδα.. Τώρα ίσως να μη σου δώσω χρήσιμη απάντηση Γιατί κι εγώ δίνω φέτος κι εγώ θεωρητική είμαι.. Και η γραμματική και το συντακτικό θέλουν εξάσκηση!!! Πολλές πολλές πολλές ασκήσεις και φυσικά ιδιαίτερα η γραμματική θέλει και θεωρητική προσέγγιση, αν δεν κάτσεις μόνος σου να μάθεις απ έξω η ναυς της νεως η τα ανώμαλα ρήματα η αρχικούς χρόνους δεν πρόκειται να σε σώσει μόνο η εξάσκηση.. Τώρα για το συντακτικό εγώ μαθαίνω και θεωρία στο φροντιστήριο που παω, εμένα προσωπικά με βοηθάει Αλλά δεν είναι για όλους. Αυτό που βοηθάει σίγουρα τους πάντες είναι η εξάσκηση σε άγνωστα κείμενα. Εκεί, να προσπαθείς και μια ώρα ολόκληρη να βγάλεις τον δύσκολο Θουκυδίδη η Δημοσθένη, να ανοίγεις συντακτικά να παίρνεις γνώμες άλλων (Φίλων, που θα καταλήξετε σε μια συζήτηση που θα προάγει τη γνώση και όχι καθηγητών που θα σου πουν έτοιμη την απάντηση και δε θα έχεις καμία ενεργητική συμμετοχή), και σιγά σιγά το χτίζεις.. έπειτα για τα άγνωστα κείμενα καλό είναι να γνωρίζεις και κάποιες βασικές θεματογραφιες, πχ το πιο απλό ας πούμε τα ελληνικά του Ξενοφώντα ότι έχουν να κάνουν με τον Πελοποννησιακό. Αν γνωρίζεις έστω ένα δύο στοιχειώδη πράγματα από το ιστορικό πλαίσιο για το οποίο μιλά το κείμενο, δεν πας στα τυφλά και κάτι καταφέρνεις. Τώρα σε ακόμα πιο ειδικευμένο και πρακτικό επίπεδο θα σου πω κάτι που κι εγώ προσπαθώ όσο τίποτα να εμπεδωσω. Στις μετοχές να ελέγχεις πάντα το ενδεχόμενο να είναι εναντιωματικη!!! Ιδιαίτερα αν το πρώτο που σου πάει στο μυαλό είναι αιτιολογική μετοχή!

Με συγχωρείς για την έκταση του μηνύματος η αλήθεια είναι πως έχω προβλήματα με τον πλατειασμο. Ελπίζω έστω και στο ελάχιστο να σε βοήθησα συστρατιωτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Εμενα τα αρχαια μεχρι περσι δεν μου αρεσαν ,φετος ομως στην β λυκειου που κανουμε αντιγονη τα εχω λατρεψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εμενα τα αρχαια μεχρι περσι δεν μου αρεσαν ,φετος ομως στην β λυκειου που κανουμε αντιγονη τα εχω λατρεψει.

Η Αντιγόνη είναι πράγματι φοβερό έργο, να πας να το δεις και στο θέατρο φέτος το καλοκαίρι, προτείνω με κιμουλη και Ιωάννα παππα (τουλάχιστον εγω, το καλοκαίρι που πέρασε και πήγα να το δω πραγματικά το λάτρεψα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τώρα είμαι οικονομικά και πάω β' λυκείου. Προλαβαίνω να αλλάξω κατέυθυνση και του χρόνου να πάω θεωρητική; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τώρα είμαι οικονομικά και πάω β' λυκείου. Προλαβαίνω να αλλάξω κατέυθυνση και του χρόνου να πάω θεωρητική; :/:

Προλαβαίνεις, θα πιεστεις Ίσως λίγο παραπάνω αλλά αν ξεκινήσεις από καλοκαίρι προλαβαίνεις! Αρκεί να το θες πολύ.. διάβασα και τα μηνύματα σου στις άλλες συζητήσεις και έχω να σου πω ότι το σκέφτηκα κι εγώ λίγο να πάω οικονομίας. Να σου πω όμως κάτι δε θα βγάλεις καμία σχολή αν δε σου αρέσει η αν σε δυσκολεύει πολύ.. κάποιοι απλά δεν γίνεται να ασχοληθούμε σε πανεπιστημιακό επίπεδο με μαθηματικά, δεν πρόκειται να γίνουμε καλοί στη δουλειά μας. Όσο για τη φιλολογία σε νιώθω. Δυστυχώς όμως δεν πρέπει να την επιλέξεις.. πραγματικά δεν πρέπει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top