Πώς να βελτιωθώ στη Χημεία;

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, να σας ρωτησω κατι ? εσεις πως διαβαζετε/διαβαζατε(αποφοιτοι:)) την χημεια? Εγω δυσκολευομαι αρκετα και νιωθω πολλες φορες χαμενη με αυτο το μαθημα .Δηλαδη νιωθω οτι εκει που εχω διαβασει την θεωρια προκυπτουνν συνεχως νεοι κανονες που δεν ξερω που ειναι στην θεωρια και μπερδευομαι και μετα παραιτουμαι..και γενικα στενοχωριεμαι.. Παω β λυκειου θελω να βελτιωθω οσο εχω ακομα χρονο μιας και στα μαθηματικα και στην φυσικη τα πηγαινω καλα και ξερω πως να τα διαβαζω πανω κατω, αλλα με την χημεια εχω μια δυσκολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
καμια ιδεα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Χημεία gtp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, να σας ρωτησω κατι ? εσεις πως διαβαζετε/διαβαζατε(αποφοιτοι:)) την χημεια? Εγω δυσκολευομαι αρκετα και νιωθω πολλες φορες χαμενη με αυτο το μαθημα .Δηλαδη νιωθω οτι εκει που εχω διαβασει την θεωρια προκυπτουνν συνεχως νεοι κανονες που δεν ξερω που ειναι στην θεωρια και μπερδευομαι και μετα παραιτουμαι..και γενικα στενοχωριεμαι.. Παω β λυκειου θελω να βελτιωθω οσο εχω ακομα χρονο μιας και στα μαθηματικα και στην φυσικη τα πηγαινω καλα και ξερω πως να τα διαβαζω πανω κατω, αλλα με την χημεια εχω μια δυσκολια

Κοίτα κι εγώ β λυκείου είμαι. Μαγικές συνταγές δεν πιστεύω ότι υπάρχουν. Κατά την γνώμη μου, πρέπει να διαβάζεις την χημεία σαν τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα. Δηλαδή καλό και προσεκτικό διάβασμα τη θεωρία για αρχή ώστε να μην αφήσεις κανένα κενό και να είσαι έτοιμη να την εφαρμόσεις στις ασκήσεις. Κι από κει και πέρα όλα είναι θέμα εξάσκησης. Να προσπαθείς να κάνεις πολλές ασκήσεις για να συνηθίσεις. Αν δεις ότι ένας τύπος ασκήσεων σε δυσκολεύει, επέμεινε και λύσε κι άλλες μέχρι να αποκτήσεις ευχέρεια. Πολύ καλό είναι το βοήθημα του Σαλτερή που πραγματικά έχει άπειρες ασκήσεις, παντός τύπου και σαφώς δυσκολότερες του σχολικού. Ωστόσο, στο διαδίκτυο υπάρχει επίσης άφθονο υλικό, όρεξη να έχεις να λύνεις.
Αυτές είναι οι δικές μου συμβουλές. Εγώ αυτά εφαρμόζω και δείχνουν να πιάνουν τόπο:P. Βέβαια, αν θέλει να προσθέσει κάτι πιο ειδικό και κάποιος άλλος καλό θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η χημεία είναι πανεύκολη και πολύ ωραία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top