Δημόσιες και Ιδιωτικές σχολές μαγειρικής

Mayros Pit

Νεοφερμένος

Ο Mayros Pit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν δημόσιες σχόλες μαγειρικής η ζαχαροπλαστικής και πόσο καλές είναι(αν δεν είναι καλές ή δεν υπάρχουν προτείνεται μου ιδιωτικές σχόλες μαγειρικής-ζαχαροπλαστικής που να είναι καλές και όχι πολύ ακριβές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni nikol

Νεοφερμένος

Η eleni nikol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας και από εμένα....θέλω να ασχοληθώ και εγώ με την μαγειρική και έχω ψάξει διάφορα στο internet ,μια καλή σχολή είναι στο Γαλαξίδι από ότι μου έχουν πει,αλλά χρειάζεται και πτυχίο αγγλικών η Ιταλικών και διάφορες άλλες γλώσσες....εγώ δυστυχώς δεν έχω κανένα πτυχίο από όλα αυτά ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;;δηλαδή όλες οι σχολές χρειάζονται πτυχίο από μια ξένη γλώσσα;;;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapina80

Νεοφερμένος

Η annapina80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα Pit, σχολές μαγειρικής υπάρχουν πάρα πολλές -δημόσιες και ιδιωτικές - που διαφέρουν ως προς το τι προσφέρει η κάθε μία από υποδομές, δίδακτρα, αποκατάσταση κοκ... Για μένα οι ιδιωτικές είναι καλύτερες γιατί προσφέρουν καλύτερες ευκαιρίες μετά.
Μια καλή πρόταση value for money με πολύ καλές εγκαταστάσεις για παράδειγμα είναι η ETOILE (www.etoile.edu.gr)... η οποία εξειδικεύεται αποκλειστικά σε σπουδές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής -είναι πιο focused από άλλες- και απ' όσο ξέρω τα δίδακτρα είναι πολύ λογικά!!

Τώρα eleni nikol είναι σίγουρα καλό να ξέρεις πολύ καλά αγγλικά και άλλη μια ξένη γλώσσα αλλά δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για τις σχολές μαγειρικής στην Αθήνα...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riderfrog

Νεοφερμένος

Ο riderfrog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα Pit, σχολές μαγειρικής υπάρχουν πάρα πολλές -δημόσιες και ιδιωτικές - που διαφέρουν ως προς το τι προσφέρει η κάθε μία από υποδομές, δίδακτρα, αποκατάσταση κοκ... Για μένα οι ιδιωτικές είναι καλύτερες γιατί προσφέρουν καλύτερες ευκαιρίες μετά.
Μια καλή πρόταση value for money με πολύ καλές εγκαταστάσεις για παράδειγμα είναι η ETOILE (www.etoile.edu.gr)... η οποία εξειδικεύεται αποκλειστικά σε σπουδές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής -είναι πιο focused από άλλες- και απ' όσο ξέρω τα δίδακτρα είναι πολύ λογικά!!

Τώρα eleni nikol είναι σίγουρα καλό να ξέρεις πολύ καλά αγγλικά και άλλη μια ξένη γλώσσα αλλά δεν αποτελεί προαπαιτούμενο για τις σχολές μαγειρικής στην Αθήνα...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..:)

annapina80 γνωρίζεις περισσότερα για τη σχολή ETOILE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapina80

Νεοφερμένος

Η annapina80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παρακολούθησα πέρσι κάποια σεμινάρια μαγειρικής και έπαθα την πλάκα μου από τις σύγχρονες εγκαταστάσεις τους. Αφού είχα μπεί στη σκέψη να εγγραφώ για πλήρες πρόγραμμα σπουδών και από ότι μου είχαν πει οι τιμές μου είχαν φανεί αρκετά λογικές. Μπες στο site τους www.etoile.edu.gr και πέρνα καμια βόλτα από εκεί (δίπλα στο μετρό του Ν. Κόσμου) να ρωτήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riderfrog

Νεοφερμένος

Ο riderfrog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παρακολούθησα πέρσι κάποια σεμινάρια μαγειρικής και έπαθα την πλάκα μου από τις σύγχρονες εγκαταστάσεις τους. Αφού είχα μπεί στη σκέψη να εγγραφώ για πλήρες πρόγραμμα σπουδών και από ότι μου είχαν πει οι τιμές μου είχαν φανεί αρκετά λογικές. Μπες στο site τους www.etoile.edu.gr και πέρνα καμια βόλτα από εκεί (δίπλα στο μετρό του Ν. Κόσμου) να ρωτήσεις...

ΟΙ εγκαταστάσεις δεν είναι το παν. Σημαντικό επίσης είναι οι καθηγητές, η οργάνωση της σχολής, η δομή των μαθημάτων και η διοίκηση. την σχολή την ξέρω. Εξάλλου πέρυσι εκεί ήμουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fire

Νεοφερμένος

Η fire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα τις απόψεις σας
ποιά θεωρείτε καλύτερη σχολή ζαχαροπλαστικής στην Ελλάδα?
έχετε σπουδάσει ή έχει πάει κάποιος δικό σας άνθρωπος και έχει μείνει ευχαριστημένος/μενη.
Είδα απο κοντά την le monde οι εγκαταστάσεις μου άρεσαν και το όλο κλίμα εκεί δύο πράγματα με έβαλαν σε σκέψη

1. οι καθηγητές ηταν σε μικρή ηλικία
2. στην ξενάγηση που μας έκανε ο υπεύθυνος της σχολής σταμάτησε σε μια τηλεόραση και μας έλεγε για τις επυτιχίες της στην οινοποιία οταν έδειχνε το video τον διαγωνισμό ζαχαροπλαστικής απλά έφυγε λέγοντας είχαμε πάρει καλή θέση στο διαγωνισμό της horeca.

Εψαξα στο internet για την σχολή και είδα κάποια σχόλια του τύπου η le monde είναι μια πολυδιαφημισμένη σχολή στους διαγωνισμούς που έλαβε μέρος έχει δει πολλές φορές την πλάτη της etoile όπου το 2011 και 2012 σαρώσε τα βραβεία στην horeca.
Οι καθηγητές που έχει είναι με 4 χρόνια εμπειρία γιατί είναι πιό φθηνοί.

Μετά έψαξα για την etoile, παλαιότερα λεγόταν Les Chefs ML είδα καλές κριτικές, μετά είδα σχόλια οτι έφυγαν πολλοί απο τους καθηγητές είχαν προβλήματα με τα οικονομικά και μετά άλλαξε ονομασία σε etoile.

Τέλος βρήκα την chef d'oeuvre με εξίσου καλές κριτικές και συγκεκριμένα για το έμψυχο δυναμικό της σχολής με καταξιομένους σεφ. Στα μειονεκτίματα προβλήμα με τις αίθουσες των εργαστηρίων μικρές και λίγες στον αριθμό έξω από το κτίριο μπαίνεις από άλλη πόρτα,είναι ημιυπόγειες και εκτεθειμένες στον δρόμο, η σχολή στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό κτίριο.

Δεν έχω δει απο κοντά τις etoile και chef d'oeuvre θα το κάνω σύντομα αλλα θα ήθελα τις απόψεις σας
ετσι ώστε να έχω μια σφαιρική άποψη.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fire

Νεοφερμένος

Η fire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAM1

Νεοφερμένος

Ο STAM1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας!! Θέλω να αλλάξω επαγγελτικό προσανατολισμό γιατί αισθάνομαι ότι δεν είναι αυτό που θέλω να κάνω στην ζωή μου, αποφάσισα έστω και λίγο αργά να ξεκινήσω να κάνω κάτι που μου αρέσει και πάντα ήθελα αλλά πάντα ανέβαλα. θέλω να κάνω μια νέα αρχή επαγγελματικά και να ασχοληθώ με την μαγειρική. Είμαι 27 ετών αισθάνομαι ότι δεν έχουν περάσει τα χρόνια αλλά για την τέχνη της μαγειρικής δεν ξέρω, Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τις ηλικίες σπουδαστών που παρακολουθούν μαθήματα μαγειρικής και αν γνωρίζει η ηλικία λειτουργοί αρνητικά για την εύρεση εργασίας τουλάχιστον στην αρχή μετά το τέλος της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionyssis80

Νεοφερμένος

Ο Dionyssis80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερες κι απο μενα!! Δυσκολο πραγμα να διαλεξεις ποια σχολη σου ταιριαζει. Πολλοι κοιτανε ποια ειναι η πιο φτηνη πια δινει τις μεγαλυτερες εκπτωσεις, τα ψαχνω και γω για τον γιο μου. Στη μια μου κανουν εκτπωση και φτανουν σχεδον στα 1500 ευρω και μ εχουν ταραξει στα τηλεφωνα. Πολυ μαρκετινγκ και δε μ αρεσει ασε που πολλες απο αυτες τις σχολες εχουν 50 ειδικοτητες μεσα, διπλα στη μια αιθουσα για τα νυχια , μετα για μηχανικους, μετα για μαγειρες και αλλα πολλα. Πηρα την αποφαση να τον γραψω στη La Chef στο κεντρο που ειναι, εξυπηρετικοι και αυτοι, εχουν μονο μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη και ρωτησα και εναν φιλο μου μαγειρα απο Θασο και μου ειπε οτι οι πρακτικαριοι μαγειρες που εχει παρει κατα καιρους απο αυτη τη σχολη ξερουν παντα και κρατανε ολα τα ποστα . αφου αυτος τους προτιμαει θα προτιμησουν και αλλοι τον γιο μου μετα που θα τελειωσει! Η σελιδα τους www.lachef.gr.
Γιατι αντε και τους σπουδασαμε μετα τι γινεται :)! καλο ψαξιμο και αντε να βγουμε και απο την κριση μας εχουν τρελανει πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top