Η Ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό το σκάλωμα γενικά το έχεις εσύ ρε Λια και νομίζεις ότι όταν σου λέει κάτι ο άλλος στο λέει για να υποτιμήσει την ηλικία και τις γνώσεις σου τι δηλαδή δεν πρέπει να χρησιμοποιώ επιχειρήματα γιατί γεννήθηκα 21 χρόνια πριν απο εσένα?
Κάθεσαι και μου πλάθεις ένα σενάριο και σου εξηγώ ότι δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και ότι τα έχω ζήσει και τα ζώ εδώ και 13 χρόνια και εσύ το παίρνεις πάλι στραβά.
Ποιός προσπαθεί να μειώσει σε αυτή την περίπτωση τον άλλο εμείς εσάς η εσείς εμάς που χωρίς να έχεται δουλέψει ακόμα συντηρόντας σπίτια και οικογένειες κάθεστε και μας παρουσιάζεται ότι απο επιλογή μας και μόνο δεν γίναμε πλούσιοι και ότι θα έρθετε εσείς που έχετε όρεξη και θα καταφέρετε τα πάντα.
Αν εσυ θίγεσαι γιατί σου λένε την πραγματικότητα σκέψου πως μπορεί να θιχτούν και άλλα άτομα εδω μέσα με το να ισοπεδώνεις την καθημερινό αγώνα που κάνουν γιατί δεν το ξέρεις αλλα είναι αγώνας να προσπαθείς να βγάλεις λεφτά και να συντηρήσεις την οικογένεια σου.
Άσε λοιπόν την καραμέλα ότι τελειώνουμε τις συζητήσεις με την φράση οτι εσύ είσαι μικρός δεν ξέρεις και διάβασε τι πραγματικά προσπαθούμε να σου πούμε αρκετές γραμμές τώρα

Ρε Γιάννη, διαγώνια τα διαβάζεις τα μηνύματα μου;
Το θέμα είναι οτι το 90% των "επιχειρημάτων" που ακούστηκαν εδω μέσα είναι του στυλ "δεν έχεις δει καλά την αγορά εργασίας και δεν ξέρεις", και γενικά να προσπαθούν όλοι να μου αποδείξουν οτι εγώ δεν ξέρω, και οτι πρέπει να αποδεχτώ αυτά που λέτε σε στυλ δόγματος και universal truth. Δεν είδα ορθολογισμό, δεν είδα λογική απόδειξη. Είδα μόνο παραδείγματα και προσπάθειες μείωσης του συνομιλητή. Παραδείγματα φέρνω κι εγώ όσα θέλετε, είτε απο την Ελλάδα, είτε απο έξω, και ήδη έχω φέρει πολλά. Το παράδειγμα δεν αποτελεί επιχείρημα, απλά ενισχύει το επιχείρημα.
Και χωρίς κανένα προσωπικό κόμπλεξ με την ηλικία μου (που δεν έχω!), σκέψου λίγο αν θα μου απαντούσες το ίδιο αν έλεγα οτι είμαι 30 χρονών και δουλευω 5-10 χρόνια. Αν δεν μου απαντούσες το ίδιο, τότε, ίσως χωρίς να το συνειδητοποιείς, δεν έχεις αντικειμενικά και ορθολογιστικά επιχειρήματα, αλλά απλά μια προσπάθεια να πείσεις που εξαρτάται απο το συνομιλητή. Τα σωστά, ορθολογιστικά επειχειρήματα, δεν εξαρτώνται απο το συνομιλητή. Όταν πας να αποδείξεις ένα θεώρημα στα μαθηματικά, δεν θα παρουσιάσεις άλλη απόδειξη στον νέο και άλλη στον μεσήλικα. Ομοίως και με τις διαφωνίες.

Θίγομαι, διότι όλοι κρίνουν απο κάποια αποθηκευμένα στερεότυπα που έχει ο καθένας. Υπάρχει το στερεότυπο "φοιτήτης που δουλεύει απο χόμπι για να βγάλει χαρτζιλίκι", υπάρχει το στερεότυπο "επαγγελματίας που δεν έχει σπουδές στο κεφάλι του και ζει τον καθημερινό αγώνα της επιβίωσης" καθώς και πολλά άλλα στερεότυπα. Θίγομαι λοιπόν, διότι δεν θεωρώ οτι ταιριάζω σε κάποια απο τα γνωστά στερεότυπα. Για μένα η δουλειά μου είναι πολύ σημαντική και δεν την βλέπω ως χόμπι, ούτε ως κάτι προσωρινό. Προσπαθώ το συντομότερο δυνατόν να είμαι σε θέση να βγάλω τόσα ώστε να μην χρειάζομαι τουλάχιστον τον ένα απο τους 2 γονείς, και αργότερα κανέναν απο τους 2. Τι με διαφοροποιεί απο έναν επαγγελματία στο ξεκίνημα του; Τα χρήματα που παίρνω απο τους γονείς; Αν μου είχαν μεταβιβάσει οι γονείς κανένα μαγαζάκι και έπαιρνα το ενοίκιο απο εκεί θα ήταν διαφορετικό; Αν δεν ήμουν γραμμένη σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα ήταν διαφορετικά; Το πόσο σοβαρά βλέπεις τη δουλειά σου εξαρτάται απο το πόσα χρήματα βγάζεις; Σκεφτείτε λίγο μήπως κάποιες φορές κρίνετε λίγο επιπόλαια κάποια πράγματα και με επιφανειακά κριτήρια.

Απο που κρίνεις οτι ισοπεδώνω τον καθημερινό αγώνα σας; Επειδή δεν λέω "ουαου βγάζει αρκετά για να επιβιώνει, είναι φοβερά επιτυχημένος!"; Μα κάποιος που βγάζει τόσα ώστε μόνο να ζει δεν νομίζω να θεωρεί και τον εαυτό του τρομερά επιτυχημένο. Δεν είπα ποτέ οτι είναι αποτυχημένος κάποιος που βγάζει λιγότερα απο 5000. Υπάρχει και ένα πολύ μεγάλο διάστημα στο ενδιάμεσο. Επίσης εξαρτάται απο την ηλικία. Αν κάποιος στα 20 του βγάζει 2000 το μήνα θα πω "ουάου!", αν βγάζει τόσα στα 50 δεν θα μου κάνει εντύπωση. Τέλος, παίζει ρόλο πόσο αγαπάει κάποιος τη δουλειά του. Πχ η κουε, που έχει δηλώσει οτι λατρεύει τη δουλειά της, αφού βγάζει αρκετά για να ζει αξιοπρεπώς, για μένα επιτυχημένη είναι, αφού είναι ευτυχισμένη απο τη δουλειά της. Άλλωστε ο σκοπός της επιτυχίας είναι η ευτυχία. Αν η δουλειά σου σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο για μένα έχεις πετύχει.

Νανά, αυτό αποτελεί και απάντηση στο δικό σου ποστ.
Ελπίζω να μην έχει ποσταριστεί άλλο μήνυμα που πρέπει να απαντήσω όταν πατήσω υποβολή γιατί έχω κι ένα επαγγελματικό ραντεβού στις 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(θα θελα...)

Έχεις δηλαδή παραδείγματα απο ελευθερους επαγγελματίες που στα 30 και βάλε απλά περιτριγηρίζουν την πιάτσα και κάθεσε και μας λες τόση ώρα πόσο ρόδινα έιναι τα πράγματα και το πόσο αν το πιστέψεις θα τα καταφέρεις!
Αφού έχεις και παραδείγματα απο εμάς που τα κάνουμε για πέστα ρε Λια ξαφνικά δηλαδή συγκρίνεις την εμπειρία σου με κάποιον απο εμάς στα 30 του

Μετά λες οτι δεν απαντάς με βάση την ηλικία :P
Όταν λέω εσάς εννοώ τους 30βάλε, όχι όσους απάντησαν στο θέμα ή τα μέλη του e-steki συγκεκριμένα. Και δεν εννοώ ελευθερους επαγγελματίες. Εννοώ υπαλλήλους κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ρε Γιάννη, διαγώνια τα διαβάζεις τα μηνύματα μου;
Το θέμα είναι οτι το 90% των "επιχειρημάτων" που ακούστηκαν εδω μέσα είναι του στυλ "δεν έχεις δει καλά την αγορά εργασίας και δεν ξέρεις", και γενικά να προσπαθούν όλοι να μου αποδείξουν οτι εγώ δεν ξέρω, και οτι πρέπει να αποδεχτώ αυτά που λέτε σε στυλ δόγματος και universal truth.
Δεν είδα ορθολογισμό, δεν είδα λογική απόδειξη.
Διάβαζε καλύτερα ρε συ λια τι γράφω τότε σου μίλησα για λαμόγια για ακάλυπτες επιταγές και χίλια δυο άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ελευθεροι επαγγελματίες και ότι πια υπάρχει η μετρητό η τίποτα γιατί έχουν φοβηθεί όλοι, και το μόνο που κρατάς είναι το ΄γεγονός με την εμπειρία?

Είδα μόνο παραδείγματα και προσπάθειες μείωσης του συνομιλητή. Παραδείγματα φέρνω κι εγώ όσα θέλετε, είτε απο την Ελλάδα, είτε απο έξω, και ήδη έχω φέρει πολλά. Το παράδειγμα δεν αποτελεί επιχείρημα, απλά ενισχύει το επιχείρημα.
Και πάλι σου λέω πιάνεις 50 υποθέσεις και δεν κοιτάς τις εκατοντάδες χιλιάδες των επιχειρηματιών που έπαθαν ζημιά η καταστράφηκαν.

Και χωρίς κανένα προσωπικό κόμπλεξ με την ηλικία μου (που δεν έχω!), σκέψου λίγο αν θα μου απαντούσες το ίδιο αν έλεγα οτι είμαι 30 χρονών και δουλευω 5-10 χρόνια.
Αν μου έλεγες τέτοια πράγματα φυσικά και θα σου απαντούσα το ίδιο!
Αν δεν μου απαντούσες το ίδιο, τότε, ίσως χωρίς να το συνειδητοποιείς, δεν έχεις αντικειμενικά και ορθολογιστικά επιχειρήματα, αλλά απλά μια προσπάθεια να πείσεις που εξαρτάται απο το συνομιλητή. Τα σωστά, ορθολογιστικά επειχειρήματα, δεν εξαρτώνται απο το συνομιλητή.
Λια τα επειχηρήματα τα έχουμε γράψει και τα αγνοής! έχεις φάει πάλι το σκάλωμα με τις ηλικίες, κάθεσαι και μου λές για την αγορά και την πιάτσα μέρη τα οποία τα ξέρω πάρα πολύ καλά προσπαθώ να σου πώ προσεχε γιατί δεν είναι όπως τα υπολογίζεις και αμέσως ξεκινάς ότι στο παίζω δάσκαλος. Άντε βγάλε άκρη
Όταν πας να αποδείξεις ένα θεώρημα στα μαθηματικά, δεν θα παρουσιάσεις άλλη απόδειξη στον νέο και άλλη στον μεσήλικα.
Τι σχέση έχουν τα μαθηματικά ???? Αν το θές όμως και έτσι άλλη εμπειρία έχει ένας μαθηματικός που μόλις βγήκε απο το πανεπηστήμιο και άλλη ένας καθηγητής που διδάσκει 15 χρόνια!
Ομοίως και με τις διαφωνίες.

Θίγομαι, διότι όλοι κρίνουν απο κάποια αποθηκευμένα στερεότυπα που έχει ο καθένας.
Τα στερεότυπα τα βάζεις εσύ κάθε φορά που σου πουν κάτι -Εγώ είμαι μικρότερη οπότε θα μου πουν αυτό...
Θίγομαι λοιπόν, διότι δεν θεωρώ οτι ταιριάζω σε κάποια απο τα γνωστά στερεότυπα. Για μένα η δουλειά μου είναι πολύ σημαντική και δεν την βλέπω ως χόμπι, ούτε ως κάτι προσωρινό. Προσπαθώ το συντομότερο δυνατόν να είμαι σε θέση να βγάλω τόσα ώστε να μην χρειάζομαι τουλάχιστον τον ένα απο τους 2 γονείς, και αργότερα κανέναν απο τους 2. Τι με διαφοροποιεί απο έναν επαγγελματία στο ξεκίνημα του;
Μα εσύ δεν φαίρεσε σαν έναν επαγγελματία στο ξεκίνημα σου αλλα κάθεσαι και ισοπεδώνεις όλους τους υπόλοιπους επειδή νομίζεις ότι στην λένε για την ηλικία σου.
Τα χρήματα που παίρνω απο τους γονείς; Αν μου είχαν μεταβιβάσει οι γονείς κανένα μαγαζάκι και έπαιρνα το ενοίκιο απο εκεί θα ήταν διαφορετικό; Αν δεν ήμουν γραμμένη σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα ήταν διαφορετικά; Το πόσο σοβαρά βλέπεις τη δουλειά σου εξαρτάται απο το πόσα χρήματα βγάζεις; Σκεφτείτε λίγο μήπως κάποιες φορές κρίνετε λίγο επιπόλαια κάποια πράγματα και με επιφανειακά κριτήρια.
Καλά μας δουλευεις ρε Λια? Σχεδόν όλοι σου λένε μπράβο για αυτό που κάνεις και κανένας δεν σε έθιξε και ούτε στο έπαιξε έξυπνος εσύ ξαφνικά άρχισες να παρουσιάζεις την πραγματικότητα ρόδινη και ωραία σου έιπαμε ότι δεν έιναι έτσι και τώρα γυρνάς και μας λές τα άσχετα

Απο που κρίνεις οτι ισοπεδώνω τον καθημερινό αγώνα σας;

Όταν κάθεσαι και γράφεις ότι το αν πετήχεις η όχι είναι καθαρά προσωπικό θέμα και η Ελληνική πραγματικότητα είναι μια χαρά τι κάνεις? Σαν να κάθεσε να λες ότι όλοι τα ξύνετε για αυτό δεν έχεται βγάλει λεφτα΄
Επειδή δεν λέω "ουαου βγάζει αρκετά για να επιβιώνει, είναι φοβερά επιτυχημένος!"; Μα κάποιος που βγάζει τόσα ώστε μόνο να ζει δεν νομίζω να θεωρεί και τον εαυτό του τρομερά επιτυχημένο. Δεν είπα ποτέ οτι είναι αποτυχημένος κάποιος που βγάζει λιγότερα απο 5000.
Ποιά 5000 ??? Το ξέρεις ότι ζουν οικογένειες με 2.000 η και λιγότερα? ΄ξέρεις πόσες χιλιάδες είναι αυτές οι οικογένειες? Όοοολοι αυτοί είναι αποτυχημένοι?
Τέλος, παίζει ρόλο πόσο αγαπάει κάποιος τη δουλειά του. Πχ η κουε, που έχει δηλώσει οτι λατρεύει τη δουλειά της, αφού βγάζει αρκετά για να ζει αξιοπρεπώς, για μένα επιτυχημένη είναι, αφού είναι ευτυχισμένη απο τη δουλειά της.
Εδώ πρίν μιλάγατε με τον Πάνο για starbucks τώρα ικανοποιήσε απο αυτά που έχει η κουέ? άλλωστε είπε ότι ζει αξιοπρεπώς δεν είπε ότι έχει εκατομμύρια
Άλλωστε ο σκοπός της επιτυχίας είναι η ευτυχία. Αν η δουλειά σου σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο για μένα έχεις πετύχει.


Νανά, αυτό αποτελεί και απάντηση στο δικό σου ποστ.
Ελπίζω να μην έχει ποσταριστεί άλλο μήνυμα που πρέπει να απαντήσω όταν πατήσω υποβολή γιατί έχω κι ένα επαγγελματικό ραντεβού στις 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
(θα θελα...)



Μετά λες οτι δεν απαντάς με βάση την ηλικία :P
Όταν λέω εσάς εννοώ τους 30βάλε, όχι όσους απάντησαν στο θέμα ή τα μέλη του e-steki συγκεκριμένα. Και δεν εννοώ ελευθερους επαγγελματίες. Εννοώ υπαλλήλους κυρίως.

Το 30 εσύ το έβαλες όχι εγώ και γενικά κάποια απο τα άτομα που απάντησαν είναι κοντά στα 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εννοω οτι αν σε κρινει καποιος που σε ζηλευει ή σε θεωρει εχθρο του κτλ κτλ ... δεν θα του αναγνωρισεις τπτ απο οσα εχει προσφερει :)

Πες μου λίγο πού κολλάνε όλα αυτά: "δε θα είχαν κάτι να προσφέρουν", "μόνο οι ίδιοι ξέρουν τι προσφέρουν" και το παραπάνω;;; Ειδικά το 1ο με το 2ο. Το 3ο είναι εκτός θέματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Διαβάζω και διαβάζω quote και απαντήσεις και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που σου λέει ο Γιάννης!
1)Όταν το οικονομικό μαξιλάρι υπάρχει είναι αλλιώς ειδικά για ένα ελεύθερο επαγγελματία όπως εσύ!
2)Δεν είπε κανείς ότι όλοι στην Ελλάδα είναι καταδικασμένοι να αποτύχουν! Αυτό που σου λέμε είναι ότι οι προυποθέσεις για μια επιτυχή πορεία είναι τόσο λίγες και τα εμπόδια ειδικα από το κράτος τόσα πολλά που η επιτυχία βασικά είναι πρωτίστως θέμα συγκιρίας και τύχης και 2ο ικανότητας. Αυτό που λέω είναι ότι η ικανότητα είναι απαραίτητη αλλά βασικότερη είναι η τύχη! Και να μην σας πω το αρχικό κεφάλαιο και άνεση του να ξέρεις ότι αν πάει στραβά θα μπορέσω να την βγάλω καθαρή!

Πολλοί άνθρωποι ξεχνούν την σημαντικότητα αυτών των πραγμάτων! Δλδ πολλοί συμμαθητές που έχουν διαπρέξει οικονομικά αλλά ο κοινώς παρανομάστής σε όλους είναι η οικονομική πλάτη που είχαν! Κάποιοι από αυτούς ήταν ικανότατοι και κάποιοι λιγότερο! Εγώ ας πούμε που οικονομικές πλάτες δεν υπήρχαν δεν το ρισκάρω να ανοιχτώ γιατί θα παίξω χωρίς δίχτυ ασφαλείας!
Το παιχνίδι δεν παίζεται το ίδιο δίκαια για όλους αλλά έτσι είναι δυστυχώς η ζωή! Αυτό είναι κάτι που πιστεύω λέει και ο Γιάννης ή έχει στο μυαλό του! Η διαφορά του Γιάννη και πχ του Exposed_Bone και Michelles και όποιον άλλον κάνει κάτι παραπλήσιο είναι τόσο πόσο έχει συνειδητοποιήσει αυτό!

Με αυτό δεν αποκλείω την πιθανότητα να επιτύχει ή να αντιλαμβάνεται σωστά το άτομο την πραγματικότητα αλλά και λόγω εμπειρίας είναι πιο δύσκολο!

Τέλος να πω στην Michelle ότι καταλαβαίνω πλήρως το ότι δεν μπορείς να δεχθείς αυτό που σου λένε οι μεγαλύτεροι επειδή απλά είναι μεγαλύτεροι όταν εσύ δεν μπορείς να το δεις με τα μάτια σου! Και εγώ μαζί σου! Και όχι μόνο στα θέματα γενεών

Αλλά δεν στο λέμε για να το κάνεις θρησκεία απλά για να έχεις μια αίσθηση καλύτερη ώστε αν γίνεται να αντισταθμίσεις την έλλειψη εμπειρίας! Το τι πραγματικά συμβαίνει θα το βρεις μόνη σου, ελπίζω μόνο να βρεις καλά πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κουραστικό τόπικ! :P

Εγώ απλά θα πω [ως νέα εργαζόμενη χωρίς δυνατότητα οικονομικής βοήθειας τρελής από οικογένεια-τουλάχιστον όχι τόσης που να μπορώ να "ρισκάρω" εύκολα] ότι πραγματικά χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να θέλουν να "ξεφύγουν" από τη δικιά μας "μιζέρια" του μισθωτού και να μεγαλουργήσουν, αλλά επειδή είδα πολλούς -και- δικούς μου να μην τα καταφέρνουν και να τρώνε χαστούκια το ένα μετά το άλλο, θέλω να ευχηθώ καταρχήν να πετύχουν :), και κατα δεύτερο να μην απογοητευτούν να μην πέσουν απότομα [γιατί θα πέσουν αυτό είναι σίγουρο, απλά ας μην είναι ελεύθερη πτώση!] όταν θα έρθουν τα "βουνά" [άκα τα τρελά εμπόδια] που εμπεριέχει ένα τέτοιο εγχείρημα...
Το λέω απλά γιατί ακούω πολλά ιδανικά πράγματα στις απαντήσεις και επειδή η ελληνική [τουλάχιστον, δεν μπορώ να μιλήσω για άλλες μιας και δεν ξέρω] απέχει κάτι (πολλά!) έτη φωτός από αυτό.

Και αυτό που είδα εγώ [είπαμε, η νέα εργαζόμενη] ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα του μισθωτού [γιατί ο ελεύθερος επαγγελματίας τα αντιμετωπίζει στο 10πλάσιο!] δεν είναι αυτό που πίστευα πριν 5 χρόνια, ότι επειδή έχω όρεξη και διάθεση όλοι θα με περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες ότι θα μπορέσω να εφαρμόσω όλα αυτά που σκέφτομαι και όλοι θα ενθουσιαστούν με τη δυναμική μου και την ζωντάνια μου και τις φρέσκες ιδέες μου, αλλά ότι για κάθε έναν σαν εμένα υπάρχουν άλλοι 100 περίπου σαν κι εμένα και όλοι ψάχνουμε τη μια ευκαιρία που θα μας δώσει κάποιος... ο οποίος όμως δεν καίγεται και τόσο πολύ...

τέσπα

imo :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Well Said XRZ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ας χωθώ κι εγώ λίγο!

Καταρχήν το πνεύμα στο οποίο κινείται η Michelle μου φαίνεται πολύ καλό (αν και λίγο υπερβολικό) γιατί γενικά αν ξέκινήσεις με τη σκέψη ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες και ότι όλα είναι δύσκολα γιατί φταίει η Ελλάδα, οι δομές και οι παγιωμένες καταστάσεις νομίζω ότι έχεις χάσει το παιχνίδι εξαρχής, όχι γιατί η κατάσταση δεν είναι πάρα πολύ άσχημη (και το γνωρίζω κι εγώ από εμπειρία) αλλά γιατί δίνεις στον εαυτό σου ένα πολύ ωραίο πάτημα για να μην προσπαθήσεις αρκετά έχοντας κάποιον να κατηγορείς και να καλμάρεις τη συνείδηση σου.

Ειλικρινά Michelle, εμένα από τη δουλειά σου που έτυχε να δω, με έχεις πείσει ότι θα πετύχεις, στα στενά όρια του επαγγελματία βεβαίως, όσον αφορά τη ζωή σου συνολικά δεν μπορώ να ξέρω. Έχεις πείσμα και φαίνεται ότι δουλεύεις. Και σου το εύχομαι.

Το μόνο που θέλώ να σημειώσω πάνω σε αυτό είναι όμως, ότι η συζήτηση που γίνεται είναι λίγο άνιση θεωρώντας εσένα ως παράδειγμα, γιατί πολύ απλά κάνεις κάτι το οποίο μπορεί κανείς να κάνει μόνος, χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα και εκμεταλλεύεται συγκεκριμένες καταστάσεις του ελληνικού χώρου όπως ας πούμε την τεχνοφοβία που ακόμη υπάρχει και την έλλειψη της λογικής ότι κάτι μπορώ να το μάθω-κάνω και μόνος μου. Δεν μπορείς όμως να συγκρίνεις μια δική σου ενδεχόμενη αποτυχία με την αποτυχία πχ ενός καταστήματος γιατί απλά δεν υπάρχει καμία αναλογία, είστε και οι δύο ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά οι καταστάσεις εντελώς μη αντίστοιχες. Θέλω να πω δηλαδή, ότι μπράβο σου που είσαι καλή σε αυτό και είσαι τυχερή που σου αρέσει πολύ αλλά δεν θα μπορούσαν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο ούτε θα τους άρεσε βεβαίως.

Να σου πω και κάτι πιο συγκεκριμένο, την εποχή που έψαχνα πρακτική στο εξωτερικό οι εταιρίες που έβρισκα να είναι σε άνθιση ήταν κατά 70% σχετικές με web design. Πιο σοβαρές εταιρίες, όπως ας πούμε σχετικές με έρευνα ή λογισμικού ήταν πάρα πολύ λίγες γιατί το αντίστοιχο κεφάλαιο που χρειάζεται, η επιβίωση τους καθώς και η δυνατότητα επιτυχίας τους είναι πολύ πιο δυσοίωνη και σύνθετη.

Οι αναφορές του Exposed Bone για τον Jobbs ή για τον Gates μου προκαλούν μία μικρή θυμηδία όχι γιατί δε δείχνουν ότι κάποιοι άνθρωποι πέτυχαν ίσως εκ του μηδενός, αλλά για να γίνει αυτό (μιας και νομίζω ότι το θέμα ξεκίνησε από συζήτηση για μεταπτυχιακά και δουλειά) υπήρξαν τελικά άνθρωποι από πίσω στους πάγκους, στα εργαστήρια και μπροστά στους υπολογιστές τους που γίναν ένα με αυτούς που καθόλου διάσημοι δεν είναι τώρα, αλλά ίσως τους έχει φάει και η μάυρη μοναξιά για να μπορούμε να μιλάμε σήμερα για αυτούς τους 2 (ή 10 ή 20 λίγη σημασία έχει). Σε τελική ανάλυση, αν το δούμε και λίγο αθροιστικά και κοινωνικά, δεν ξέρω αν έχει και σημασία η επιτυχία μερικών ατομικοτήτων όταν η κατάσταση στη χώρα αλλά και στο μεγαλύτερο τμήμα του πλανήτη πάει λίγο κατά διαόλου.

Επειδή παρατηρώ ότι τελικά δεν εξέφρασα αυτό που ήθελα να βγάλω, θέλω να πω ότι μπορεί κάποιοι χώροι να μπορούν να σε βοηθήσουν πολύ να εξελιχθείς, αλλά σε κάποιους άλλους τομείς δραστηριότητας αλληλεπιδράς και εξαρτάσαι τόσο πολύ από τους άλλους, από την ελληνική πραγματικότητα και από τους μηχανισμούς με τους οποίους λειτουργεί που κρατάς τελικά και μία επιφύλαξη για την τελική σου επιτυχία ή καταξίωση ή πληρότητα ή όπως αλλιώς θέλεις πες το που ενώ ξεκινάς με τεράστια διάθεση, τελικά καταλήγεις να αποκτάς ενδοιασμούς για το αν τελικά όλη σου η προσπάθεια θα αποφέρει τους καρπούς της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tralala:
Το μόνο που θέλώ να σημειώσω πάνω σε αυτό είναι όμως, ότι η συζήτηση που γίνεται είναι λίγο άνιση θεωρώντας εσένα ως παράδειγμα, γιατί πολύ απλά κάνεις κάτι το οποίο μπορεί κανείς να κάνει μόνος, χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα και εκμεταλλεύεται συγκεκριμένες καταστάσεις του ελληνικού χώρου όπως ας πούμε την τεχνοφοβία που ακόμη υπάρχει και την έλλειψη της λογικής ότι κάτι μπορώ να το μάθω-κάνω και μόνος μου. Δεν μπορείς όμως να συγκρίνεις μια δική σου ενδεχόμενη αποτυχία με την αποτυχία πχ ενός καταστήματος γιατί απλά δεν υπάρχει καμία αναλογία, είστε και οι δύο ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά οι καταστάσεις εντελώς μη αντίστοιχες. Θέλω να πω δηλαδή, ότι μπράβο σου που είσαι καλή σε αυτό και είσαι τυχερή που σου αρέσει πολύ αλλά δεν θα μπορούσαν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο ούτε θα τους άρεσε βεβαίως.
Πολύ σωστή σύγκριση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top