Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί να καταργηθούν μην μου πείτε ότι σας κουράζουν τα αρχαία από το γυμνάσιο γιατί τωρα ούτε στις εξετάσεις δεν τα έχουν,άρα ότι κουράζονται κάποιοι είναι απόλυτος ψέματα.Αν το πάρουμε έτσι ας καταργηθεί το γυμνάσιο εντελώς και να υπάρχει μόνο λύκειο.Και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί να καταργηθούν μην μου πείτε ότι σας κουράζουν τα αρχαία από το γυμνάσιο γιατί τωρα ούτε στις εξετάσεις δεν τα έχουν,άρα ότι κουράζονται κάποιοι είναι απόλυτος ψέματα.Αν το πάρουμε έτσι ας καταργηθεί το γυμνάσιο εντελώς και να υπάρχει μόνο λύκειο.Και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει!

εγώ σου είπα είναι περιττές δημοσιες δαπανες που τα πληρωνουμε απο τους φορους μας εσυ και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Περιττή δαπάνη;Αν το πάρουμε έτσι περιττές δαπάνες είναι τα πάντα.Οχι ότι έχει να κάνει με την παιδεία και την υγεία δεν είναι περιττό.
Επίσης για να απαντήσω στο παιδί που Παει Γ γυμνασίου παιδί μου δεν ξέρεις τι λες το σχολείο είναι χρήσιμο και σε μαθαίνει πολλά.Συμφωνω σε ένα μέρος με τους βαθμούς αλλα μην είσαι απόλυτος εγώ στο γυμνάσιο ειμουν μαθητής του 19.9-19.10/13 όμως κανείς δεν μου είπε(πάρε 20 γιατί είσαι όμορφος)διάβαζα και μου άρεσε.τωρα στο λύκειο είμαι του 18.5-19 και πάλι διαβάζω πολύ.Τα σχόλια του τύπου οι βαθμοί δεν λένε τίποτα συγνώμη που στο λέω είναι από μαθητές του 13-14 που επειδή βαριούνται να διαβάσουν 1-2 ώρες την ημέρα απαξιώνουν τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Περιττή δαπάνη;Αν το πάρουμε έτσι περιττές δαπάνες είναι τα πάντα.Οχι ότι έχει να κάνει με την παιδεία και την υγεία δεν είναι περιττό.
Επίσης για να απαντήσω στο παιδί που Παει Γ γυμνασίου παιδί μου δεν ξέρεις τι λες το σχολείο είναι χρήσιμο και σε μαθαίνει πολλά.Συμφωνω σε ένα μέρος με τους βαθμούς αλλα μην είσαι απόλυτος εγώ στο γυμνάσιο ειμουν μαθητής του 19.9-19.10/13 όμως κανείς δεν μου είπε(πάρε 20 γιατί είσαι όμορφος)διάβαζα και μου άρεσε.τωρα στο λύκειο είμαι του 18.5-19 και πάλι διαβάζω πολύ.Τα σχόλια του τύπου οι βαθμοί δεν λένε τίποτα συγνώμη που στο λέω είναι από μαθητές του 13-14 που επειδή βαριούνται να διαβάσουν 1-2 ώρες την ημέρα απαξιώνουν τα πάντα.

είναι περιττή τα σχολεία και τα νοσοκομεία δυστυχώς κάνουν πολλές περιττές δαπάνες γενικά όπως και όλες οι Δημόσιες Υπηρεσίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε Σωτο, πες μας το κόστος με νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί να καταργηθούν μην μου πείτε ότι σας κουράζουν τα αρχαία από το γυμνάσιο γιατί τωρα ούτε στις εξετάσεις δεν τα έχουν,άρα ότι κουράζονται κάποιοι είναι απόλυτος ψέματα.Αν το πάρουμε έτσι ας καταργηθεί το γυμνάσιο εντελώς και να υπάρχει μόνο λύκειο.Και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει!
Εμένα τα Αρχαία ποτέ δεν με κούρασαν και μου αρέσουν πολύ. Για αρκετούς είναι όμως κούραση (το γιατί είναι άλλο θέμα). Δεν πρέπει και να καταργηθούν βέβαια. Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ είναι αναγκαία. Θέτω όμως σε αμφισβήτιση την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Θα πρότεινα συγχώνευση Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας & Γραμματείας με διδασκαλία της Γραμματείας με περισσότερα κείμενα από το πρωτότυπο, όπως γίνεται στο Λύκειο. Έτσι κατακτάται και η γλώσσα και αναλύονται περισσότερο και τα κείμενα της Α.Ε.Γρ. σε όλα τα επίπεδα (εκτός από ερμηνευτικό σε λεξιλογικό, γραμματικό, συντακτικό) και δεν θα υποτιμάται σαν μάθημα και θα έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα.

Όντως, δεν μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει...

Klean, το οικονομικό ζήτημα έχει να κάνει και με τα φροντιστήρια-ιδιαίτερα, όπου οι δαπάνες για αυτά είναι πολύ μεγαλύτερες. Αλλά όπως προείπα δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το οικονομικό που έχει σαφώς λιγότερη σημασία από ένα μάθημα που κανείς δεν το αντιμετωπίζει σωστά και με τον τρόπο του δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη χρησιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε Σωτο, πες μας το κόστος με νούμερα.

το νούμερο σε νοιάζει ότι είναι ανούσιο και το πληρώνεις εσύ και εγώ δε μας πειράζει. Σκοπός του δημοσιου ποιος είναι;
Να έχει μικρό κόστος με όσο το δυνατόν το μεγαλύτερο αποτέλεσμα. Οπότε μαθήματα που τα βαριούνται όλοι ναι να καταργηθούν δίνουμε εκατομμύρια € σε φόρους μόνο για εκτύπωση - μεταφορά βιβλίων (η νομίζεις ότι είναι κάτι χιλιάρικα επειδή κάποιοι καθηγητές παίρνουν πάνω από 1.000€ και είναι φιλόλογοι με αυτά τα μαθήματα). Θες να μιλήσουμε για κόστος θα μιλήσουμε για όλα οχι μονο μισθούς.
Οπότε ναι αυτά να καταργηθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όχι φίλε Σωτήρη σκοπός του δημοσίου είναι να προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες στους πολίτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδί μου, θα μας πεις το κόστος με νούμερα να ξέρουμε για τι μιλάμε; Μιας και είσαι σχετικός με τα οικονομικά δηλαδή. Μιλάμε για έναν τίτλο ανάμεσα σε τουλάχιστον 100 και για καθηγητές φιλόλογους που διδάσκουν εκτός από αυτά κι άλλα 3-4 μαθήματα. Περιμένω να ακούσω το κόστος, διότι απάντησα πριν για το πόσο σημαντικά είναι αυτά τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όχι φίλε Σωτήρη σκοπός του δημοσίου είναι να προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες στους πολίτες!

γιατί ως γνωστόν το Δημόσιο δεν έχει κόστος. Μην ακούω βλακείες έχουμε το χειρότερο Δημόσιο στην ΕΕ και θέλετε να το επεκτείνουμε και αλλο και οχι να το κοψουμε για να ερθουν επενδυσεις.

Ρε παιδί μου, θα μας πεις το κόστος με νούμερα να ξέρουμε για τι μιλάμε; Μιας και είσαι σχετικός με τα οικονομικά δηλαδή. Μιλάμε για έναν τίτλο ανάμεσα σε τουλάχιστον 100 και για καθηγητές φιλόλογους που διδάσκουν εκτός από αυτά κι άλλα 3-4 μαθήματα. Περιμένω να ακούσω το κόστος, διολτι απάντησα πριν για το πόσο σημαντικά είναι αυτά τα μαθήματα.

Ακουσε με επειδη εσυ νομιζεις οτι αυτα δεν εχουν κοστος και δυστυχως εχει πανω απο 10 εκ για Ιλιαδα Οδυσσεια Ελενη και το θεωρεις ασήμαντο για αυτο ειμαι υπερ της καταργησης αυτων των 4 και τα Αρχαία μονο στο λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πού βγαίνει το 10εκ; Πόσα δίνουμε κάθε χρόνο για την εκτύπωση όλων των βιβλίων;

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: https://www.kathimerini.gr/910470/ar...a/ypoyrgeio-paideias-epistreyte-ta-vivlia-sas
Το ετήσιο κόστος εκτύπωσης 700 περίπου τίτλων ειναι 19εκ με τα μεταφορικά. δηλαδή περίπου 27.000 ανά τίτλο. Κι εσύ μας λες ότι κοστίζει πάνω από 10εκ για να τυπώνονται 4 τίτλοι από τους 700. :P Συν το μηδαμινό μισθολογικό κόστος, καθώς όπως είπαμε φιλόλογοι διδάσκουν κι άλλα μαθήματα και ελάχιστοι θα απολύονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από πού βγαίνει το 10εκ; Πόσα δίνουμε κάθε χρόνο για την εκτύπωση όλων των βιβλίων;

το κράτος τυπώνει βιβλία κάθε χρόνο. Συνολικά στην Α γυμνασίου πάνε κατά μέσο όρο 100.000 με 150.000 παιδιά τα τυπώνει τα βιβλία πληρώνουμε εμείς
  • εκτυπωση
  • μελανι
  • φυλλα
Μετα τα μεταφέρουν πληρωνουμε εμεις ολο το κοστος μεταφορας το οποίο με τα νεα διοδια ειναι τσουχτερα σε εθνικες οδους με βαση οτι το μεταφερουν σε ολη την Ελλαδα.
Μετα πληρωνουμε μισθους καθηγητων + το παγιο κοστος ανα 45 λεπτο που γινεται το μαθημα.
Μπορει 1-2 να τα ξεχασα ε οχι αυτο δε το δεχομαι να καταργηθει η οικιακη οικονομια στην Α Β γυμνασιου και να κανουμε ενα μαθημα μονο οικονομικα για να μην εχουμε κοσμο οπου σε παρανομα δημοψηφισματα ψηφιζει οχι (μεχρι και ο καλυτερος ΣΥνταγματολογος της χωρας το εβγαλε παρανομο) ναι το δεχομαι

Από πού βγαίνει το 10εκ; Πόσα δίνουμε κάθε χρόνο για την εκτύπωση όλων των βιβλίων;

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: https://www.kathimerini.gr/910470/ar...a/ypoyrgeio-paideias-epistreyte-ta-vivlia-sas
Το ετήσιο κόστος εκτύπωσης 700 περίπου τίτλων ειναι 19εκ με τα μεταφορικά. δηλαδή περίπου 27.000 ανά τίτλο. Κι εσύ μας λες ότι κοστίζει πάνω από 10εκ για να τυπώνονται 4 τίτλοι από τους 700. :P Συν το μηδαμινό μισθολογικό κόστος, καθώς όπως είπαμε φιλόλογοι διδάσκουν κι άλλα μαθήματα και ελάχιστοι θα απολύονταν.

δεν εχουν μιδανικό κόστος το ωρομίσθιο γιατι συνολικα τους χρυσοπληρωνουμε ακομα και κοστος ειναι ολα αυτα που ειπα τι νομιζεις τα υπολοιπα ειναι τζαμπα τα χρυσοπληρωνουμε.
γιατι ολα αυτα και το μετα γινονται με λεφτα του υπουργειου τι νομιζεις οτι εχουμε ιδιώτες
υβ βάζεις μονο το μεταβαλλομενο κοστος υπουργειο εγω βαζω
παγιο κοστος υπουργειου παγιο κοστος σχολειου μεταβαλλομενου υπουργειου μεταβαλλομενου σχολειου κανε τις πραξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε 2εκ δε βγαίνουν. Νομίζω πως κουράζει η συζήτηση, πουθενά δε γίνεται παιδαγωγική πολιτική με αναφορά στο "πάγιο κόστος 45λέπτου ενός μαθήματος", υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα εν προκειμένω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να λυθεί το ζήτημα των μισθών, χοντρικά έχουμε:
Οι καθηγητές (μόνιμοι) έχουν ετήσιες αποδοχές 13104 € τον χρόνο.
Οι καθηγητές (αναπληρωτές) έχουν ετήσιες αποδοχές 11040 € τον χρόνο.
Στην κατηγορία ΠΕ02 έχουμε 20765 αναπληρωτές (2017) και 16847 μόνιμους.
Το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας (στο γυμνάσιο) καταλαμβάνει τα 6/74 των συνολικών ωρών της β'βάθμιας που διδάσκουν οι φιλόλογοι.
Δηλαδή το μάθημα αναλαμβάνεται (κατά μέσο όρο) από 3049 φιλολόγους.
Δηλαδή, έαν ο μέσος όρος των μισθών μόνιμων και αναπληρωτών είναι περίπου 12000 € μιλάμε για 36.588.000 € (το μισθολογικό κόστος του μαθήματος)
Αυτά εάν δεν παρέλειψα κάποιον σημαντικό παράγοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ούτε 2εκ δε βγαίνουν. Νομίζω πως κουράζει η συζήτηση, πουθενά δε γίνεται παιδαγωγική πολιτική με αναφορά στο "πάγιο κόστος 45λέπτου ενός μαθήματος", υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα εν προκειμένω.

ναι σημαντικό ότι όλα αυτά φέρνουν την υπερφορολόγηση. Μισθοί και συντάξεις εκπαιδευτικών το 2018 σύμφωνα με τον προϋπολογισμό 4.684.930.000€. (ελα το μηδενικο κοστος των μισθων) που κάθε χρόνο εδώ αυξάνονται
2016: 4.359.147.357,10
2017: 4.515.852.434,35
Θα μου πεις για κοστος
Είναι πολλά; Ναι
Πρέπει να μειωθουν; Ναι
Πρέπει να καταργηθουν μαθηματα ωστε να μην πετάμε ασκοπες δημοσιες δαπάνες; ναι
Πρέπει τα αρχαία να διδάσκονται μόνο στο Λύκειο και για οικονομικούς λόγους και για να μην επιβαρύνονται τα παιδιά με αυτά από νωρίς; Ναι
Κάνουμε σπατάλες σαν κράτος σε μαθήματα που βαριούνται και οι καθηγητές; Ναι
Πρέπει η Οικιακή οικονομία να καταργηθεί οριστικά; Ναι
Πρέπει να μπει ένα υποχρεωτικό μάθημα οικονομικά (πως είναι τα μαθηματικά) ένα αντίστοιχο γιατί μας κυβερνούν φωστήρες που είναι κατά των επενδύσεων; Ναι

Για να λυθεί το ζήτημα των μισθών, χοντρικά έχουμε:
Οι καθηγητές (μόνιμοι) έχουν ετήσιες αποδοχές 13104 € τον χρόνο.
Οι καθηγητές (αναπληρωτές) έχουν ετήσιες αποδοχές 11040 € τον χρόνο.
Στην κατηγορία ΠΕ02 έχουμε 20765 αναπληρωτές (2017) και 16847 μόνιμους.
Το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας (στο γυμνάσιο) καταλαμβάνει τα 6/74 των συνολικών ωρών της β'βάθμιας που διδάσκουν οι φιλόλογοι.
Δηλαδή το μάθημα αναλαμβάνεται (κατά μέσο όρο) από 3049 φιλολόγους.
Δηλαδή, έαν ο μέσος όρος των μισθών μόνιμων και αναπληρωτών είναι περίπου 12000 € μιλάμε για 36.588.000 € (το μισθολογικό κόστος του μαθήματος)
Αυτά εάν δεν παρέλειψα κάποιον σημαντικό παράγοντα.

βάλε και αυτά του Γυμανσιου να δεις που πάει συνολικά το κόστος νομίζω πάνω από 50 εκ
γιατί αν θυμάμαι καλα
Α Γυμνασιου: 3 ωρες αρχαια
Β Γυμνασιου: 2 ωρες αρχαια
Γ γυμνασιου: 3 ωρες αρχαια
Α λυκειου: 5 ωρες αρχαια
Β λυκειου: 3 ωρες αρχαια
Γ λυκειου: 2 ωρες αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσοι είναι οι φιλόλογοι στα Γυμνάσια που διδάσκουν Γραμματεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πόσοι είναι οι φιλόλογοι στα Γυμνάσια που διδάσκουν Γραμματεία;

εμείς στο Γυμνάσιο Σοφάδων μόνο στην Γ γυμνασιου είχαμε αν θυμάμαι καλά 7-8 φιλόλογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσοι θα απολύονταν αν δεν διδάσκονταν τα ομηρικά έπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πόσοι θα απολύονταν αν δεν διδάσκονταν τα ομηρικά έπη;

το κράτος πόσα θα γλίτωνε και δεύτερον εσύ λες "ειπαμε φιλόλογοι διδάσκουν κι άλλα μαθήματα" μπορεί και κανένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top