Μαυρίλες του Ελληνικού Πανεπιστημίου

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι δεν υπάρχουν καν χαρτιά για τις εξεταστικές. Σου λένε φέρε χαρτί από το σπίτι σου να γράψεις το μάθημα. :P
ΣΟΒΑΡΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ΣΟΒΑΡΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???

Στο φυσικό απθ συμβαίνει και συνέβαινε και παλιότερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ΣΟΒΑΡΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???
Κι εμείς, μέχρι πρόσφατα, από το σπίτι μας φέρναμε κόλλες. Τώρα το Σεπτέμβρη μας μοίρασαν δικιές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο δεν έχει λεφτά για χαρτί και φωτοτυπικό, με δουλεύεις? :P
Εμάς το πρώτο εξάμηνο ή μας έλεγαν να κατεβάσουμε τους εργαστηριακούς οδηγούς σε pdf και να τους εκτυπώσουμε, ή να πάμε στο τάδε βιβλιοπωλείο και να πάρουμε με το αζημίωτο τις απαραίτητες σημειώσεις.

Tι να σου πω,οι δικοί μας δε νομίζω ότι είχαν δώσει κάτι,γιατί παίρνουμε σημειώσεις σε αρκετά μαθήματα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο δεν έχει λεφτά για χαρτί και φωτοτυπικό, με δουλεύεις? :P
Να 'ταν μόνο αυτό. Εδώ στο ΕΜΠ, όταν βραδιάζει, ανάβουν μόνο τον φωτισμό στην είσοδο. Σε πολλούς διαδρόμους επικρατούσε σκοτάδι. Όταν είχα ρωτήσει τον θυρωρό είπε: εντολή του προέδρου για οικονομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Κι εμείς, μέχρι πρόσφατα, από το σπίτι μας φέρναμε κόλλες. Τώρα το Σεπτέμβρη μας μοίρασαν δικιές τους.
Πλακα κανεις? Τι γυφτιες ειναι αυτες?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κι ομως αυτες οι γυφτιες γινονται! Οποτε στην εξεταστικη παρε χαρτι μαζι σου γιατι μαλλον θα ψαχνεις! Και τα θεματα φυσικα υπαγορευονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι δεν υπάρχουν καν χαρτιά για τις εξεταστικές. Σου λένε φέρε χαρτί από το σπίτι σου να γράψεις το μάθημα. :P

Αυτό είναι αλήθεια. Το επιβεβαιώνω κι εγώ που ήμουν προπτυχιακός φοιτητής προ κρίσης. Σε αρκετά μαθήματα μας έλεγαν τότε να φέρουμε στις εξετάσεις κόλλες από το σπίτι μας. Στο μεταπτυχιακό δεν έχει συμβεί ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα πάντα, αλλά θα προσθέσω το εξής, το οποίο θεωρώ απόγειο της τραγικότητας:
Φίλη μου, μέσω της φοιτητικής παράταξης ΔΑΠ, πέρασε το μάθημα "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία", διδασκόμενο από τον πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Θεοδόση Πελεγρίνη, χωρίς ΚΑΝ να παρευρεθεί στην εξέταση ( δηλαδή δεν υπήρξε γραπτό, ούτε υπογραφή της).
Δεν γράφω online όνομα διότι όντως είναι φίλη μου, αλλά κατήγγειλα το θέμα μέσα στη σχολή και ούτε καν ενδιαφέρθηκαν να μου ζητήσουν ονοματεπώνυμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα πάντα, αλλά θα προσθέσω το εξής, το οποίο θεωρώ απόγειο της τραγικότητας:
Φίλη μου, μέσω της φοιτητικής παράταξης ΔΑΠ, πέρασε το μάθημα "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία", διδασκόμενο από τον πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Θεοδόση Πελεγρίνη, χωρίς ΚΑΝ να παρευρεθεί στην εξέταση ( δηλαδή δεν υπήρξε γραπτό, ούτε υπογραφή της).
Δεν γράφω online όνομα διότι όντως είναι φίλη μου, αλλά κατήγγειλα το θέμα μέσα στη σχολή και ούτε καν ενδιαφέρθηκαν να μου ζητήσουν ονοματεπώνυμο.

Ρε φίλε, αυτά έχω δει και τα έχω σιχαθεί. Ένας συμφοιτητής μου στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ ήταν κομματόσκυλο της ΔΑΠ και πέρασε με βαθμό (άνω του 8 ) ένα από τα πιο δύσκολα μαθήματα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ! Πρόκειται για το μάθημα Στατική ΙΙΙ. Μετά από αυτό τίποτα δε μου κάνει εντύπωση πλέον στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Το σύστημα είναι ξεφτιλισμένο και κάποιοι κύριοι παίρνουν πτυχία χωρίς να ανοίξουν βιβλίο επειδή είναι σε παράταξη που γλείφει καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Απαράδεκτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τραγικα αυτα που λετε περι βαθμων χωρις γραπτη εξεταση! Εκει πρεπει να γινει καποια "καταγγελια" , φιλος η μη......:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κι εμείς, μέχρι πρόσφατα, από το σπίτι μας φέρναμε κόλλες. Τώρα το Σεπτέμβρη μας μοίρασαν δικιές τους.

Αλήθεια?????????????????

Γίνονται αυτά στη Νομική Αθηνών?????????????????????????//
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
... κατήγγειλα το θέμα μέσα στη σχολή και ούτε καν ενδιαφέρθηκαν να μου ζητήσουν ονοματεπώνυμο.

να επιμείνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν έχετε τόσο σοβαρό θέμα, ζητάτε ακρόαση από την γενική συνέλευση του τμήματος που γίνεται μία φορά το μήνα.
Προσέχτε όμως, τέτοιοι τύποι όπως ο Πελεγρίνης, ξέρουν να καλύπτουν τα ίχνη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα πάντα, αλλά θα προσθέσω το εξής, το οποίο θεωρώ απόγειο της τραγικότητας:
Φίλη μου, μέσω της φοιτητικής παράταξης ΔΑΠ, πέρασε το μάθημα "Εισαγωγή στη Φιλοσοφία", διδασκόμενο από τον πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Θεοδόση Πελεγρίνη, χωρίς ΚΑΝ να παρευρεθεί στην εξέταση ( δηλαδή δεν υπήρξε γραπτό, ούτε υπογραφή της).
Δεν γράφω online όνομα διότι όντως είναι φίλη μου, αλλά κατήγγειλα το θέμα μέσα στη σχολή και ούτε καν ενδιαφέρθηκαν να μου ζητήσουν ονοματεπώνυμο.

Όταν εγώ τα λέω εσείς με λέτε τρολ αν είναι όντως φίλη δεν έπρεπε να αναφέρεις καν το όνομα του καθηγητή γιατί την εκθέτεις. Τώρα το τι σε ενδιαφέρει πως περνά κάποιο ενα μάθημα δε το καταλαβαίνω.
_________________________________________________--
Μην ζητήσετε ακρόαση μη κάνετε τπτ γιατί δεν πρόκειται να πετύχετε τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τραγικα αυτα που λετε περι βαθμων χωρις γραπτη εξεταση! Εκει πρεπει να γινει καποια "καταγγελια" , φιλος η μη......:mad:






Οτι πρεπει να γινει πρεπει αλλα αποκλειεται να γινει στο τελος κατι...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τύπος Ιστορίας:
Έδωσα φακελάκι
Γεωγραφική Περιοχή:
Νομός Σερρών
Ημερομηνία:
Οκτώβριος, 2012
Υπηρεσία:
Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού
Ποσό:
1.200€
Περιγραφή:
Η γνωστή ιστορία του καθηγητή που σίγουρα γνωρίζει η Ελλάδα. Είναι ενας καθηγητής στο Τ.Ε.Ι. Σερρών, που θέλει απο τους φοιτητές να του κάνουν ένα μικρό "χρηματικό" δωράκι ( το 1/4 του μισθού του υποθέτω). Είμαι φοιτητής επι 9 χρόνια...ΓΙΑΤΙ??? Στο 4ο έτος κατάφερα να περάσω όλα τα μαθήματα εκτός απο ένα!!!. Έλεγα μέσα μου "ενα μάθημα μου έμεινε!! θα το διαβάσω ενα εξάμηνο και θα το περάσω". Σε κάθε εξεταστική έδεινα το μάθημα μου, αλλά.....με έκοβε. Γιατί? Επειδή δεν του έδωσα το φακελάκι του. προσπάθησα μήπως ...μήπως και καταφέρω να το βγάλω αλλα....μάταιη η προσπάθεια. Ζήτησα αναβαθμολόγηση του γραπτού μου αλλα μου είπε με ένα πολύ κρύο ύφος..... οτι και να κάνεις.... θα κοπίς. Μετά απο 5 χρόνια, έχοντας δώσει για πολλοστή φορά, πέρασα με φακελάκι των 1200€! Δυστυχώς φέτος δεν θα βάλουμε πετρέλαιο...
https://www.edosafakelaki.org/reports/fakelaki-ston-kathigiti-moy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή: Το παρόν μήνυμα, καθώς και οι απαντήσεις σε αυτό, προήλθαν από το νήμα "Επιλογή σχολής: Βοήθεια". Η 'off-topic' συζήτηση που προέκυψε, μεταφέρθηκε εδώ. Αν και αυτή παρουσίασε κάπως γενικευμένο θεματικό προσανατολισμό, εντούτοις επειδή ως επί το πλείστον αφορά το Ελληνικό Πανεπιστήμιο και τις αρνητικές εκφάνσεις αυτού καθώς και της νοοτροπίας των Ελλήνων φοιτητών/νέων, κρίθηκε το νήμα αυτό ως πιο κατάλληλο για μεταφορά.

H διαφορά είναι στην νοοτροπία σπουδών του φοιτητή στο εξωτερικό και στη χώρα μας. Η μέρα με τη νύχτα. Μετά από αυτό δεν έχει νόημα να μιλάμε για τα Ελληνικά Μπ**ρδέλα που τα λέμε και Πανεπιστήμια, απύθμενο το θράσος. Η ποιότητα και το επίπεδο των σπουδών καθορίζουν σε σημαντικό βαθμό τις δεξιότητες που αποκτάει ένας απόφοιτος ώστε να έχει κίνητρα για νέες ευκαιρίες στη ζωή του. Προσωπικά μετά λύπης, δεν είδα το Ελληνικό ΑΕΙ να μου παρείχε κάποια δεξιότητα ώστε να μην περιμένω τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ ή να γίνω μεταπτυχιακός φοιτητής στο ίδιο Τμήμα για να γλείφω για 20ετίες καθηγητές να μου περάσουν τα μαθήματα με ένα 5αράκι της λύπης, σαν μοναδική διέξοδο της ζωής για να λέω ότι κάνω κάποιο μεταπτυχιακό όπως κάνει η πλειοψηφία των Ελλήνων 25 ετών στη χώρα μας (όσοι δεν έχουν μεταναστεύσει). Κατάντια. Καλό θα ήταν να μην αναφέρεται στο Ελληνικό ΑΕΙ ο τίτλος Πανεπιστήμιο, γιατί προσβάλλει τον όρο αυτό, σε χώρες που τα σέβονται. Πανεπιστήμιο Δυτικής Ελλάδας ή ΑΠΘ και Χάρβαρντ στο ίδιο καζάνι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
H διαφορά είναι στην νοοτροπία σπουδών του φοιτητή στο εξωτερικό και στη χώρα μας. Η μέρα με τη νύχτα. Μετά από αυτό δεν έχει νόημα να μιλάμε για τα Ελληνικά Μπ**ρδέλα που τα λέμε και Πανεπιστήμια, απύθμενο το θράσος. Η ποιότητα και το επίπεδο των σπουδών καθορίζουν σε σημαντικό βαθμό τις δεξιότητες που αποκτάει ένας απόφοιτος ώστε να έχει κίνητρα για νέες ευκαιρίες στη ζωή του. Προσωπικά μετά λύπης, δεν είδα το Ελληνικό ΑΕΙ να μου παρείχε κάποια δεξιότητα ώστε να μην περιμένω τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ ή να γίνω μεταπτυχιακός φοιτητής στο ίδιο Τμήμα για να γλείφω για 20ετίες καθηγητές να μου περάσουν τα μαθήματα με ένα 5αράκι της λύπης, σαν μοναδική διέξοδο της ζωής για να λέω ότι κάνω κάποιο μεταπτυχιακό όπως κάνει η πλειοψηφία των Ελλήνων 25 ετών στη χώρα μας (όσοι δεν έχουν μεταναστεύσει). Κατάντια. Καλό θα ήταν να μην αναφέρεται στο Ελληνικό ΑΕΙ ο τίτλος Πανεπιστήμιο, γιατί προσβάλλει τον όρο αυτό, σε χώρες που τα σέβονται. Πανεπιστήμιο Δυτικής Ελλάδας ή ΑΠΘ και Χάρβαρντ στο ίδιο καζάνι;

Γιατί μισείς τόσο πολύ το κάθε τι ελληνικό και τους Έλληνες γενικότερα? Μισείς και τον εαυτό σου, ή μήπως σε κάνει να νιώθεις ξεχωριστός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top