milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αν θες πληροφορική τα τμήματα στην ουσία είναι Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών -ΕΚΠΑ, Πληροφορικής-Θεσσαλονίκη, Επιστήμης Υπολογιστών- Ηράκλειο, Μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής Πάτρα και Ιωάννινα.

Μήπως ξεχνάς κάποιες φιλαράκο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μήπως ξεχνάς κάποιες φιλαράκο;
Αυτές που έγραψα( με 1-2 ακόμη που όντως ξέχασα;)) είναι, κατά την άποψη μου πάντα, οι καλύτερες για κάποιον που θέλει πληροφορική. Δεν ήθελα να υποτιμήσω κάποιο τμήμα, αλλά να επισημάνω ότι αν θες πληροφορική δεν υπάρχει λόγος να πας ΗΜΜΥ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι, τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Βλέπεις να παρέθεσα τίποτα σε ΄σενα;

Οκ σορι, δεν υπάρχει λόγος να μου μιλάς επιθετικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά σου λέει ρε μίλκο ηρέμησε λίγο τι το πέρασες εδώ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sgreece

Νεοφερμένος

Ο sgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Παρ'ολα αυτα μηπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει για την αποκατάσταση και γενικότερα για τις συνθήκες που επικρατούν στον τομέα της πληροφορικής(ζητήση...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DestinyGR

Νεοφερμένος

Ο DestinyGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Παρ'ολα αυτα μηπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει για την αποκατάσταση και γενικότερα για τις συνθήκες που επικρατούν στον τομέα της πληροφορικής(ζητήση...)

Κοίτα ζήτηση έχει και πιστεύω πως θα έχει και στο μέλλον αλλά το θέμα είναι ότι για να ανταπεξέλθεις χρειάζεται να κάνεις πάρα πολλή δουλειά απο μόνος σου. Το πανεπιστήμιο δεν θα σε προετοιμάσει καθόλου για την αγορά εργασίας. Στην Ελλάδα τουλάχιστον την παρούσα στιγμή κανένας δεν θέλει να επενδύσει (γιατί για επένδυση πρόκειται) σε οποιονδήποτε απόφοιτο πληροφορικής και να του μάθει τα βασικά της δουλειάς. Αν θες συμβουλή καλύτερα να σπουδάσεις κάποια στιγμή στο εξωτερικό(ειτε προπτυχιακο ειτε μεταπτυχιακο) και να μείνεις εκεί να μαζέψεις εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sgreece

Νεοφερμένος

Ο sgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οσόν αφορά την προσωπική δουλειά συμφωνώ απολύτως. Ωστόσο είναι τόσο μεγάλο το μειονέκτημα ενός απόφοιτου πληροφορικής απο ελληνικό πανεπιστήμιο σε σχέση με αυτόν απο πανεπιστήμιο του εξωτερικού?Και επίσης ποια είναι τα πρόσοντα(σε γενικές γραμμές)που πρέπει να έχει ενας προγραμματιστής για να προοδεύσει και να πετύχει στον τομέα του.Βασικά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τον συγκεκριμένο κλάδο(της πληροφορικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή: Συνεχίζεται μία πλήρως off-topic συζήτηση εδώ και πάρα πολλά posts.
Φυσικά και θίγονται σημαντικά ζητήματα, αλλά είναι άσχετα με τη θεματολογία του νήματος. Επειδή όμως είναι κρίμα να βγουν όλα off-topic καθώς υπάρχουν καίριες αναφορές και τοποθετήσεις, θα γίνει προσπάθεια να μεταφερθούν σε κάποιο σχετικό νήμα, ώστε να συνεχιστεί εκεί ο διάλογος.
Παράκληση όμως, ας μην εκτρέπουμε άλλο αυτό το thread. Ειδάλλως θα υπάρξει δυστοκία, και θα είναι δύσκολη μετά η περιήγηση/αναζήτηση σχετικής βοήθειας από παιδιά μέλη, που προβληματίζονται για την επιλογή σχολής.
Ήδη είναι αρκετά δύσκολο να συγκεντρωθούν όλα τα μηνύματα που γράφτηκαν και να πάνε (καθολικά) σε αντίστοιχης θεματολογίας νήμα, καθώς αυτά αγγίζουν πολλαπλό περιεχόμενο. :/:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση! :)


Η συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Οπως ξέρετε δίνω φέτος πανελλήνιες και έχω ένα πολύ μεγάλο δίλημμα.Να πάω στο τμήμα του οπα Δέος η στο τμήμα οικονομικής επιστημης του οπα.
Να πω ότι θέλω να δουλέψω στο εξωτερικό και έτσι είναι λογικότερο το Δέος.Ειναι όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
ΛΟΧΡΗ δεν ηθελες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Τελικά όχι γιατί αποφάσισα να ασχοληθώ με κάτι εντελώς οικονομικό.Το θεμα είναι ότι πολύ λεβε ότι το δέος είναι θεωρητικό.Ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Οπως ξέρετε δίνω φέτος πανελλήνιες και έχω ένα πολύ μεγάλο δίλημμα.Να πάω στο τμήμα του οπα Δέος η στο τμήμα οικονομικής επιστημης του οπα.
Να πω ότι θέλω να δουλέψω στο εξωτερικό και έτσι είναι λογικότερο το Δέος.Ειναι όμως;

Έχω έναν φίλο που τελείωσε πριν 5 περίπου χρόνια το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με βαθμό πτυχίου 7,67. Με το που τελείωσε, τον πήραν κατευθείαν για να εργαστεί στην Deutche Bank, με μισθό γύρω στα 3 χιλιάρικα. Επίσης, ένα φιλαράκι μου από το ΠΑΜΑΚ μου λέει συνέχεια πώς το έχει μετανιώσει που μπήκε στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, καθώς δεν βλέπει καμία επαγγελματική αποκατάσταση εδώ ή στο εξωτερικό, παρά μόνο μέσω παραταξιακών σχέσεων, τις οποίες και μισεί. Δεν ξέρω κάτα πόσο εναρμονίζεται το τμήμα του ΠΑΜΑΚ με του ΟΠΑ, δεδομένου της διαφορετικής ονομασίας, αυτό που μου μετέφερε ο φίλος μου όμως είναι ότι τα τμήματα με την ονομασία Διεθνών ή Ευρωπαϊκών στον τίτλο τους θα πρέπει να αποθαρρύνουν τους υποψηφίους από το να τα δηλώνουν.

Να τονίσω εδώ ότι προσωπικά έχω μηδενική εμπειρία με τις Οικονομικές επιστημές και μεταφέρω απλά τι μου έχουν πει φοιτητές των δύο αυτών τμημάτων. Με βάση αυτά, λοιπόν, θα έλεγε ότι ορθώς έχεις αρχίσει να κλίνεις προς το Οικονομικών Επιστημών. Καλή επιτυχία στις Πανελλήνιες φώταρε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια,αξιζει το τμημα Νοσηλευτικης? Εσεις που περασατε η ειχατε περασει σε αυτο το τμημα τη πιστευεται, αξιζει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας
ειμαι στο πρωτο ετος του τμηματος νηπιαγωγων του απθ.η σχολη ηταν μια απο τις πρωτες μου επιλογες αλλα καποιες φορες σκεφτομουν και την ειδικη αγωγη αλλα στη πορεια το μετανιωσω και ετσι και αλλιως δεν εβγαλα τα απαραιτητα μορια.
η σχολη μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα αλλα δεν ξερω αν θελω να μεινω 4 χρονια σε αυτη με ενα πτυχιο που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μου φανει χρησιμο.αν και εδωσα απο θεωρητικη κατευθυνση παντα η μεγαλη μου αγαπη ηταν η βιολογια και σκεφτομαι σοβαρα να δωσω για βιολογικο.δεν ξερω ομως.οι γονεις μου σιγουρα θα ειναι αρνητικοι λεγοντας μου πως θα χασω τουλαχιστον 1 η 2 χρονια.βασικα 2 γιατι αποκλειεται να ξεκινησω τωρα και να περασω.μηπως να ασχοληθω ερασιτεχνικα και βλεπουμε στην πορεια μετα το πτυχιο;δεν ξερω πραγματικα τι να κανω.νιωθω λες και εχω τοσα απωθημενα και δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτα.παντα κατι με κραταει πισω.σκεφτομαι τελος τοσος κοπος,κουραση και χρηματα στο λυκειο για να τα παρατησω απο το 1ο εξαμηνο ενω η σχολη μου αρεσει πολυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
γεια σας
ειμαι στο πρωτο ετος του τμηματος νηπιαγωγων του απθ.η σχολη ηταν μια απο τις πρωτες μου επιλογες αλλα καποιες φορες σκεφτομουν και την ειδικη αγωγη αλλα στη πορεια το μετανιωσω και ετσι και αλλιως δεν εβγαλα τα απαραιτητα μορια.
η σχολη μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα αλλα δεν ξερω αν θελω να μεινω 4 χρονια σε αυτη με ενα πτυχιο που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μου φανει χρησιμο.αν και εδωσα απο θεωρητικη κατευθυνση παντα η μεγαλη μου αγαπη ηταν η βιολογια και σκεφτομαι σοβαρα να δωσω για βιολογικο.δεν ξερω ομως.οι γονεις μου σιγουρα θα ειναι αρνητικοι λεγοντας μου πως θα χασω τουλαχιστον 1 η 2 χρονια.βασικα 2 γιατι αποκλειεται να ξεκινησω τωρα και να περασω.μηπως να ασχοληθω ερασιτεχνικα και βλεπουμε στην πορεια μετα το πτυχιο;δεν ξερω πραγματικα τι να κανω.νιωθω λες και εχω τοσα απωθημενα και δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτα.παντα κατι με κραταει πισω.σκεφτομαι τελος τοσος κοπος,κουραση και χρηματα στο λυκειο για να τα παρατησω απο το 1ο εξαμηνο ενω η σχολη μου αρεσει πολυ;

Κοιταξε αν ειναι ενα επαγγελμα που μπορεις να το κανεις για το υπολοιπο της ζωης σου ευχαριστα τοτε καλως.Αλλιως ρε συ αν τελειωσεις εν τελει νηπιαγωγος και δεις οτι μετα δεν τραβαει,τοτε τσαμπα τα χρονια που εφαγες στην σχολη.Μην κανεις το λαθος και πεις εχ τωρα που μπηκα ας την τελειωσω και μετα στα 27 να ξαναπας για αλλη σχολη.Καλυτερα φιλη μου να φας 1-2 χρονια παρα 4 και να ξαναγυρισεις στην αρχη.
Οσον αφορα τους γονεις σου απλα μην δινεις σημασια.Δικια σου δεν ειναι η ζωη; Δεν λεω καλο ειναι να δεχομαστε την συμβουλη των μεγαλυτερων αλλα αν δεν συμφωνεις τοτε τι,θα προσπαθησεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι εχεις αδικο,ενω μεσα σου ξερεις οτι εχεις δικιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όταν λες "ερασιτεχνικά";
Θα αρχίσεις να κυνηγάς ποντίκια και να πειραματιζεσαι πάνω τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top